Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. Burgerwacht. Stadsnieuws. Zaterdag, 25" Maart 1899. 5 centiemen. Vijfde jaar. Nl' 21. Fondatie Godtscfiaïck. Verschijnende des &a$erdeigs. EENDRACHT MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaarfranks, v' de provincie, Een jaar fr. 3-I50. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beideVlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalonastraat, Brussel. Wanneer zaJL men eiix- tlelij Ia beginnen ïiïvi s het verteeren tier1 364,000 franken die voor liet herstellen onzer JElij - school hestesndL zij n De bevrijdingen door de wet van 9n September 1897, aangaande de burger wacht, vastgesteld, zijn uitgebreid ge weest ten gevolge der aanneming der twee volgende artikels Art. 1. Zijn bevrijd van den dienst in de burgerwacht degene die, van eene voliedige of van eene tijde lijke bevrijding'genoten hebbende on der het regiem der wet van 8" Mei 1842, de ouderdom van 28 jaren zullen bereikt hebben op ln Januari 1899. Art. 2. De volgende schikking is bijgevoegd aan artikel 38 der wet van 9° September 1897. De leden der korpsen van hijl- drag-ers-pompiers ge wapende gemeente onder de voorwaarde de tien oefeningen voor geschreven door art. 972 uit te voeren. Wat de schikkingen van art. 1 be treft, indien men den tekst van het artikel duidelijk navolgt, schijnt het dat ieder wacht die, onder de voor gaande wet, ten volle of tijdelijk be vrijd was uit ivetkdanige reden en den ouderdom van 28 jaar op den datum van ln Januari 1899 bereikt heeft, het recht heeft van van den dienst in de burgerwacht bevrijd te zijn. Maar er is er mets van waar. Ziehier de verklaringen van Minis ter van Binnenland en Openbaar On derwijs op de zitting van de Senaat van 2n Maart Men heeft gevraagd indien de n mannen bevrijd van den dienst m de burgerwacht onder het regiem der wet van 1848 omdat het hen niet mogelijk was het uniform op hunne kosten te verkrijgen, het recht zo'u- j> den hebben, zich op de schikking van het ontwerp te steunen om zich in het toekomende bevrijd te bewe- ren zelfs indien de toestand hunner jj fortuin verbeterd was. Mijne antwoord is ontkennend. n Het wetsontwerp heeft maar in zicht en mag maar voor doel hebben de toestand der wachten te regelen die, na inlijving op de naamlijst van 3) den actieven dienst er van verdwe- 33 nen zijn door eene bevrijding of een 3) ontslag uitgesproken, voigens de 33 wet, door de optellmgraden of door 33 de bestendige afvaardiging 33 Trekken dus enkel voordeel uit het nieuw artikel de wachten die deel ge maakt heibende van de naamlijst van den actieven dienst, 28 jaren bereikt hebben op den datum van ln Januari 1899 en die ten volle of tijdelijk bevrijd zijn geweest door den ouden optellingraad of de bestendige afvaardiging, hetzij voor lichaamsgestel, hetzij voor open bare ambten. De wachten die vroeger tijdelijk bevrijd zijn geweest door het Col lege van Burgemeester en Schepe nen omdat zij de middelen niet hadden om zich een uniform te verschaffen, mogen dus geen nut trekken uit de nieuwe schikkingen. Goliath. Hoe (Ie klerikalcn een testament uit voeren. In eene der jongste zittingen van den gemeenteraad heeft M. D'Huvettere geklaagd dat het Bestuur der Gods huizen tot hiertoe niets gedaan heeft om den uitersten wil van wijlen den heer Godtschalck, betrekkelijk het stichten van eene landbouwschool te Wytschaete, uit te voeren. M. D'Hu vettere heeft gelijk. Indien de bestie ring der Hospicen ten dien opzichte, gedurende zeven jaren zeer nalatig is geweest, zij heeft integendeel zaken verricht die teenemaai strijdig zijn met de inzichten van den müddadigen man en aanleiding geven tot ernstige en gegronde kritiek. De achtbare nota ris moet er nogtans kennis van gehad hebben hoewei hij er geen gewag van gemaakt heeft in den stadsraad waar hij ais vrijzegger doorgaat. Daar hij deze zaken schijnt vergeten te hebben zullen wij ons veroorloven hem het geheugen te ververschen met hier een overzicht te doen der feiten daarge- steld aangaande de fondatie van den heer Godtschalck. Di6 weldadige man is als vrijdenker gestorven den 17n Februari 1892. Bij testament van 20n November 1885 heeft M. Godtschalck beschikt als volgt Ik stel aan voor mijn algemeenen 33 begiftigen de Burgerlijke Godshui- 39 zen van Yper met last van een ge- 33 sticht vau iandbouwopvoeding te 33 maken waar men aannemen zal de 33 weezen en verlaten kinderen eerst 33 van de stad Yper, dan van het arron- 33 dissement en deels van de Provincie. 33 Men zal het gesticht volledigen, 3: volgens dat de middelen zulks toela- 33 ten, met er bij te voegen of te stich- 33 ten eene, keukenschool voor weezen 33 en verlaten meisjes. 33 Mijne wensch en inzichten zijn dat 33 de kinderen, in het gesticht aan- veerd, er opgevoed worden met het 33 doei er van te maken de jongens, 33 goede landbouwwerkliedeu, be- 33 kwaam tot alle hovenier- en land- is bouwwerk, toezieners vau bosschen 33 en eigendommen do meisjes, goede 33 keukenmeiden, bestiersters en huis- houdsters. Ik begeer dat dit gesticht gebouwd ;i worde op mijnen eigendom gelegen 13 te Wytschaete en dat het mijn naam 11 drage. 11 De kost van de gebouwen zal ge- 33 nomen worden op de inkomsten van mijne goederen, derwijze dat het ge- 33 geven kapitaal, in zijn geheel blij - ve. 11 Den 3" Juli en 6n October 1892 stel den de gerechte erfgenamen van M. Godtschalck wedereischen op tegen zijne uiterste wilbeschikkingen en ge bruikten allen invloed opdat de Staats- regeenng aan het Bestuur der Gods huizen hare goedkeuring tot het aan- veerden der gifte zoude weigeren of ten minste na deze merkelijk vermin dert te hebben, ten hunnen voordeele. Zij gelukten er in. Den 25" December 1892 verscheen in de Moniteur Beige een koninklijk besluit van 21" derzelfde maand lui dende als volgt Eenig artikel. De besturende Com- II missie der Godshuizen is gemachtigd 33 de bovengemelde gifte te aanveer- 33 den, behalve aftrek eener weerde 33 van twee millioen, op de aanveerdmg 33 van welke naderhand zal beslist wor- 13 den alsmede op de hoogervermelde 33 eischen en onder behoud der rechten 33 spruitende uit de gifte voor de wee- zen en verlatene kinders van het 33 arrondissement Y*peren en der Pro- 13 vincie van Westvlaanderen, op de 33 weike ook, in het gevolg, zal beslist 33 worden. Wanneer men dit koninklijk besluit ten uitvoer moest brengen erkende men dat er eene leemte bestond derwijze dat het de voldoende en noodige vol macht niet gaf aan de Godshuizen om zich onmiddellijk in bezit te doen stellen van de meubele waardijen af hangende der erfenis van M. Godt schalck. De noodzakelijkheid deed zich dus gevoelen een tweede koninklijk besluit te nemen den 27" Januari 1893, om het eerste te volledigen. Bij dit besluit werd de Commissie der Hospicen ge machtigd, onder de voorwaarden, voor geschreven door den testamentmaker M. Godtschalck, te aauveerden alle welkdanige weerden, zoo in titels als in gelde, berustende bij M. A. Crouau, wisselagent te Rijsel en M. Fernand Saglio te Parijs. Dezelfde Commissie werd nog gemachtigd te aan veerden, onder dezelfde voorwaarden, het overig der goederen en weerden uitmakende het hebbenschap der erfenis, aftrek gedaan van twee millioen franks op dewelke later zal beslist worden alsook terzei vertij de op de terugeischen inge vorderd door de gerechte erfgenamen van den gever en onder behoud der rechten spruitende uit het bovenge meld testament voor de weezen en verlatene kinderen van het arrondisse ment Yper en der provincie West vlaanderen, rechten op weike ook in het vervolg zal beslist worden. In Februari 1893 legde M. Colaert schepen der stad Yper, namens eenige erfgenamen van M. Godtschalck, voor de rechtbank dezer stad een pleit aan tegen de Burgerlijke Godshuizen ter vernietiging van het reeds vermelde testament. Hij steunde zich daarop dat een der getuigen die in hetzelve voor- kwam geen Belg was. Dit was eene grove dwaling. Geen kans was er voor de erfgenamen dat het proces op goe den uitslag voor hen zou afioopen. Wordt voortgezet). W aterkasteel. De Gemeenteraad heeft aanveerd van langs den oost en noordkant der derde waterkom een muur van 2m 50 hoog te bouwen om er den toegang van te beletten. De kost er van is beraamd op 8855 fr. Zoo dat gansch den omtrek afgesloten zal zijn hetgeen van in 't be gin af had moeten gedaan worden bij middel van een staketsel om alle onge lukken te vermijden. Voor het oogenblik zullen wij van de kost dier muur niet spreken, maar wat wij hoogst moeten afkeuren is dat Burgemêester Surmont, zinspe lende op de twee ongelukkigen die zich aldaar het leven benamen, zoude gezegd hebben Het schijnt dat zekere personen de is gewoonte hebben aangenomen zich 33 in deze kom te verdrinken. Ik vraag )i mij af of het niet behoorde daarbij 33 een schrift te plaatsen verzoekende 33 degeene die geneigd zijn zich het leven te benemen, het op deze plaats 33 te doen. Welke bitterespotternij en hoe zulks wei het edel en beminnelijk karakter van onzen Surmont doet kennen. Kerkfabriek van S-Maartens In hare leste zitting heeft de Stads- regeering de begrooting der kerkfa briek verworpen om reden van de overdrevenheid der verzekeringspre mie (400 fr.) die in dezelve geschreven staat. M. Surmont heeft oorgesteld geheel den pak weêr te zenden er bij voegen de het zal misschien meer indruk 13 maken op den kerkraad dan een en- 33 kelen brief van het Schepencoliegie. [Gelach) Wat mag dat zeggen Zit er daar ook iets scheef of willen misschien de kerkheeren met gedwee AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 33 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. voldoen aan al hetgeen Surmont hen voorschrift Wat zal zijn vriend Napoleon van die terugzending zeggen 'IVen kerel die op zijn gemak niet zijn moet. Te Brussel speelt men thans in het Molière Theater een stuk dat nog ai een beetje geriskeerd is. Een dagblad van BrusselLe Peuple 33 vermeld ons dat men daar, ten vollen in den vasten onzen vriend, Mijnheer Iweius d'Eeckhoutte bemerkte. De ongelukkige scheen dan nog geen be grijp te hebben van het zware der zonde welke hij daarmee beging want volgens voornoemd blad amuzeerde hij er zich dat het een plezier was om zien. En zeggen dat Paaschen nadert Wat zal zijn biechtvader wel zeggen als hij dit alles verneemt Wij ijzelen als wij denken' op de pe nitentie welke onzen armen vriend zich zal op den hals halen. O' ten Tiek. Olx cite knagers De Hospicen zitten in de krotte Dat verwonderd ook niemand meer. Want men kent de manier op dewelke die heeren bestuurders te werke gaan. De witte brikken van 't nieuw Zot huis aan de Thouroutpoort werden rechtstreeksch zonder aanbestediging aan 28 franken het duizend gekocht: Hetgeen voor een millioen brikken 28,0l)0 franken maakt. Deze prijs heet ter plaats geleverd. Te Veurne kon men dezelfde gemak kelijk aan 17 franken koopen dat maakt fr. 17,000 Per setup kost het vervoer 3.00 dat maakt fr. 3,000 Lossen van 't schip 0.80 dat maakt fr. 800 Vervoer ter plaats 1.00 dat maakt fr. 1,000 Lossen ter plaats 0.50 dat maakt fr. 500 Te zamen fr. 22,300 22,300 van 28,000 maakt 5,700 fran ken.... Vijf duizend zeven honderd balletjes Hé vrienden wat zegt ge van 't ca deautje Men zal nu tog niet meer zeggen dat er niets voor de vriendjes gedaan wordt En zeggen dat 't Nieuwsbladje de liberalen knagers noemde Alpha. Eene vraag- aan liet 4ournal d'Ypres. Zou het Journal d'Ypres dat altijd zoo goed ingelicht is ons niet kunnen zeggen waarom men op 't lastenkohier van 't nieuw Zothuis aan de Thourout poort, de huizen "Aanduidt aan dewelke de ondernemers verplicht zijn van hun brikken, ijzers, vloersteenen, enz. te koopen. Daardoor is alle concurrentie nochtans afgesloten en kunnen de on dernemers den prijs niet afdingelen. Waarom niet zooals het gewoonlijk 't geval is de vrijheid laten van simi- laire stoffen van andere huizen te bezi gen Zou er daar misschien iets onder zijn Wat zijn die heeren van de Hospicen toch zuinig als het maar met 't geld van de armen is Reusje. Een nieuw wetsvoorstel. Men verzekerd ons dat de heer Sur mont de Volsberghe genateur van leper

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3