r Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. De Normaalscholen. Klerikale schandalen Stadsnieuws. Zaterdag, 15" April 1899. centiemen. Vijfde jaar. V' 2i. De zwarte reeks. Fondatie Godtschalck. Een goed wetsvoorstel. O Verschijnende des uier dugs. eendracht maart macht. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaarS2 franks, v' de provincie,.Een jaar fr 9-50. Waimeer zal men ein delij k beginnen aan liol rerteeren tier 264,000 franken die voor liet herstellen onzer Hij - school bestemd zij n Vervolg en einde). "Wanneer het kristelijk geweten van Viktor Jacobs eenigzins bevredigd was, nadat hij houderden officieële onderwijzers en onderwijzeressen ge broodroofd had en daardoor honderden huismoeders en kinderen in de ellende gedompeld had, vernietigde hij, door eene ingeving des duivels, verscheide ne normaalscholen. Thonissen en de Burlet wilden in dat goddelijk vermaak hun deel hebben, waren wat minder brutaal, doch wat meer arglistig Toen baarde de onbeduidenheid, be vrucht door den nijd, haar Benjamin Fransken Schollaert Er was een O te veel aan de rechter zijde, een O te weinig op de minister- bank. Het evenwicht was spoedig her steld Die gekheid vinden de Belgen heel natuurlijk, naar 't schijnt, sinds ze de domheid begingen een klerikaal goe- vernement te dulden Fransken Schollaert zal de enkele, aan de woede der klerikale niet op- geoflorde normaalscholen, met behulp van een koninklijk besluit, niet af schaften hij zal ze ontvolken. Ziehier hoe hij bepaalt, dat slechts 10 a 15 jongelingen en meisjes in die gestichten mogen toegelaten worden, ofschoon er zich jaarlijks 100 en meer aanbieden, die daarvoor de vereischte proef, met goed gevolg, afgelegd heb ben. Zoo hoopt hij de postulanten te ont moedigen, hen te doen afzien van het beroep, waarvoor zij een innigen aan drang gevoelen of hen te verplichten naar de klerikale model normaalscho len te gaan. Deze laatsten genieten allerlei voor- deelen zij verwerven dikke toelagen uit de Staatskas en staan in goeden geur bij den minister van het Openbaar Schoolwezen. Het gevolg van dit alles Dat er weldra gebrek zal zijn aan bekwame gemeenteonderwijzers en onderwijzeressen. Fransken ziet dat oogenblik met brandend ongeduld te gemoet en ver wacht, dat de vrijzinnige gemeente besturen verplicht zullen wezen de onwetende kreatnren, gedrild in de klerikale normaalscholen, in dienst te aanvaarden. En wat zijn hst anders dan onrijpe vruchten met overhaasting gekweekt in de stinkende atmosfeer van een eng fanatism Als Schollaert met zijn aanhang eerstdaags uit de ministerieële buree- len wordt weggevaagd, zal hij er zich kunnen op beroemen meêgeholpen te hebben aan de verguizing van het onderwijs der werkmanskinderen En het verlies der 21,000 frank aan zijn portefeuille verbonden, zal ver zwaard worden door den vloek en de verachting waarmêe het volk zijne belagers straft. Goliath. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, t9 leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor ganscb België, mogen gezonden worden tea bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. Nieuwe martelaars De Journal du Peuple verneemt in deze woorden de aanhouding van den onderpastoor Dupont van het Gesticht van Sl Jude te Béziers (Vrankrijk). Dien evangelischen maarteiaar had de godvruchtige gewoonte zijn koor kind te bezoedelen. Dat gebeurde, bij voorkeur, in rijtuig wanneer hij de dooden vergezelde die aan zijne mom- merijen geleverd waren. De ouders van het wichtje hebben niet langer de overmaat van eerlijk heid kunnen dulden welke de heilige man aan hun kind voorbehield zij hebben zich tevreden gesteld een klacht tegen hem in te dienen. Het voorbeeld gegeven, vier andere kinderen hebben bekend door den vuilaard besmet geweest te zijn. Te Montpellier, een toeval, dat Vader Bailly aan de voorzienigheid niet zou durven toeëigenen, heeft toe gelaten de plichtige aan te houden. De onderpastoor Dupont is door de gendarmerie te Villeveyrac bij Mont pellier gevangen genomen geweest op het oogenblik dat hij den trein nemen wilde om naar Italië te vluchten. De plichtige is naar Montpellier overgebracht geweest. Hij heeft, be kleed met zijnen rok en tusschen twee gendarmen, de Komedieplaats door gaan op het oogenblik dat die plaats belemmerd wa3 door het volk dat voor den markt van den Dinsdag gekomen was. Seffens heeft de menigte zich ach ter de ellendeling geplaatst aan wien een onvermijdelijk gedrag van Greno ble n gedaan werd. De onderpastoor heeft volledige be kentenissen gedaan. Hij heeft bekend ten zijnent kinderen aangelokt te heb ben door dewelke hij onzedige daden bedrijven deed en dikwijls, op de be grafenissen, de gelegenheid dat hij zich alleen in het dooden rijtuig met het koorkind bevondte baat genomen te hebben om het kind te verplichten aan dezelfde onzedige daden over te gaan. De afkeerige heilige man heeft die bekentenissen gemaakt in tegenwoor digheid van de Prokureur der Repu bliek en van twee gendarmen. Hij is in veiligheid achter de gren dels gesloten geweest. De kinderen slachtoffers zijn acht, negen of tien jaren oud. Uit den Intransigeant van verleden week Het gerecht van Le Puy zal een an deren ellendige te oordeelen hebben. Den 20n Maart, inderdaad, zal voor het jurij van Le Puy verschijnen broe der Edwards, vijf en twintig jaren oud, van het weezengesticht van den Heili gen Frans-Regis te La Roche-Arnoud, beschuldigd van talrijke onzedelijke daden bedreven op kinderen van bo vengemeld gesticht. Het onderzoek en de instructie heb ben bewezen dat sedert langen tijd een zeker getal jongens het slachtoffer waren van Pater Edwards die, eerst daags zich schuldig bekend hebbende, nu gedeeltelijk op zijne getuigenissen teruggekomen is. Maar de klare en duidelijke bevestigingen van zestien weezen en het geneeskundig onderzoek welke zij doorstaan hebben, bewijzen openbaarlijk de plichtigheid van den ellendeling. Nu is het in Holland dat de feiten ontdekt geweest zijn. Er is spraak van een onderwijzer der klerikale school van Siderbueren die een tiental zijner jonge leerlingen bezoedeld heeft, jongens van twaalf tot dertien jaren oud. De Hollandsche bladeren vertellen dat de klerikale sater zich in "de klas zelf, in tegenwoordigheid der leerlin gen, aan zijne schandelijke heldenda den leverde. Het is een huisvader die de afkeerige onderwijzer aan het gerecht zou aan geklaagd hebben. Welk bederf, welke verrotting, goe de God (Réforme). Hoe de klerikalcu een teslauicnt uit voeren. Vervolg). II. In zitting van 1" dezer maand heeft de gemeenteraad, bij dringendheid, een vuordeeiig advies gegeven op den verkoop der landgoederen gelegen te Maasdam (Holland) afhangende der erfenis van M. Godtschalck. "Wij veroorloven ons te dier gelegen heid te zeggen dat wij reeds menig maal bestatigt hebben, dat de commis sie der Hospicen, dank aan de toege vendheid harer vrienden van het stad huis, tot den laatsten oogenblik uit stellen haar stukken in te zenden en dat er alzoo beslist moet worden zon der onderzoek. Dit is onregelmatig. De Hospicen zijn verplicht, ten bekwa men tijde, hunne vragen aan het Sche- pencollegie te doen, voor het opstellen der dagorde, opdat de raadsleden die zouden kunnen onderzoeken en met kennis van zaken er over hun gedacht uitten. Nu, het voorwerp waarvan hier hoo- ger spraak is, als dringende verklaard geweest zijnde, wij weten niet waar om, de h. Burgemeester heeft zich bepaald met te zeggen dat de voormel de goederen 27,235 gulden (56,648 fr.) opgebracht hebben en dat de schatting er van beliep tot 25,875 gulden (53,820 fr.) Zeer wel, ware het niet nuttig ge weest ook te laten kennen wie deze goederen geschat heeft, de inhouds- grootte derzelve, waar en wanneer den verkoop er van plaats heeft gehad, of het geweest is bij openbare veiling of uit er hand en wie de aangestelde notaris was. Volgens onze inlichtingen zijn de eigendommen van Maasdam, eene grootte hebbende van 34 H. 08 A. 90 C. weide en landen, over vijf of zes jaar geschat geweest door de hh. D'Huvet tere en Vandermeersch notarissen en een zaakwaarnemer, ter som van 77,450 fr. of omtrent 2,420 fr. per hectare. Wij zullen ons behouden van beden kingen te maken over het groot ver schil tusschen deze schatting en den verkoopprijs. {Wordt voortgezet). V erloren. Sedert acht dagen zijn de klokken van Romen terug De redactie van 't Journal ft* Fpres die ook weg was, is nog niet terug.... Intusschen wordt ze heel voordeelig door een goede, welgeslepene en wei- snijdende schaar vervangen. Waar is de redactie van 't Journal d"1 Ypres Flene goede belooning voor wie ze terug brengt. O. ten Tiek. Goed nieuws. De pau3 is onfaalbaar, iedereen weel dat. Ehwel, hij heeft den spoedigen val van 't katholiek ministerie voor speld. Tot nu toe hadden wij nog al aan zijne onfaalbaarheid getwijfeld, maar nu moeten wij bekennen dat er toch iets van is. Ziehier wat hij gezegd zou hebben AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. u Gij hebt een katholiek ministerie. n Het is nog aan het bewind, maar ik vreeze dat het meikaast zal omver gemorpen zijnindien de katholieken verdeeld blijven, tegenover de liberalen en d socialisten, die samenspannen om het j> katholiek Staatsbestier te bevech- ten. n Indien gij niet gelooven wilt dat dit zijn eigen woorden zijn, hebt gij slechts het Nieuwsbladje van verledene week te lezen. Alpha. Schooierij De paus is een eerste geldklopper. De katholieke gazetschrijvers vergade ren 200,000 franken, niet in stukken van den paus, maar in goede klinkende belgische munt. Weet gij wat dat hij zegt om ze te bedanken hé Ik wil u vragen van de volgende n jaren te herbeginnen en alzoo herin n te brengen de nieuwjaarsgiften voor den paus welke Belgie eertijds aan n den H. Stoel zond. Vooruit voor den heiligen zak pardon voor de heilige zaak Eu zeggen dat er hier in Belgie zoo veel ellende is.. En dat Surmont de Vlamingen voor schooiers uitschold. Alpha. Indien gij Piet, Pol of Jaak, na met de wetten van uw land in oneenigheid geweest te zijn, uw naam veranderen wildet, dan zoudt gij rap voor dragen van valschen naam voor de rechtbank gebracht worden. De zaken zouden nochtans geheel anders afloopen indien gij de naam van broeder Nepornucenus, Oppedius of Fiamidiaan aannemen zoudt. Zoo gaat het geheel gemakkelijk voorde broert jes om na een aanval van hunne broertjesziekte van naam te verande ren en alzoo, door de medeplichtigheid van de andere broertjes aan het ge recht te ontsnappen. In Maart 1870, werd zekeren Auguste Bavery, in religie broeder Seraphinus door 't assisenhof der Haute Garonne tot eeuwigdurende dwangarbeid ver oordeeld. Die propere kerel was overste van eene weezenschool bij Luchon. Hij had de ongelukkige kinderen niet alleen bezoedeld maar nog eene schan delijke ziekte gegeven. Dat monster was reeds drie maal veroordeeld ge weest tot een maand onder de naam van br. Gonzales, tot drie maanden onder die van br. Aurelius en, tot drie jaar onder die van br. Oppedius. Daarna was hij broeder Seraphinus en overste van weezenscholen gewor den Die valsche namen veroorloven aan de onwetende broertjes van door hulp van andere, hunne onderwijzers exa mens af te leggen want onbekend onder hun ware naam belet hen niets van, den eenen in plaats van den ande ren voor het jurij te verschijnen. Daarom heeft de heer Gervaix lid van de fransche Kamer van volksver tegenwoordigers een wetsvoorstel neer gelegd waarbij er aan paters en non nen verboden zou zijn van andere namen dan hunne eigene te dragen. Heel waarschijnlijk zal het gestemd worden. Alpha. Nieuwe vragen. Waarom geven de Hospicen de witte brikken voor niets, aan de onderne mers, aan 't nieuw Zothuis Is het waar dat de ondernemers ze bijna verdienen door het werk dat ze er aan hebbeD met ze te slijpen Goliath. O»»»»—

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3