Vrijzinnig volksgezind weekblad van lepe ren en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. Stadsnieuws. Zaterdag, 29" April 1899. o centiemen. Vijfde jaar. i\' 20. tegenstand georganiseerd De nieuwe kieswet. Fondatie Godtschalck. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Hen jaar3 franks, v' de provincie, Een jaar fr. S-50. Verschijnende ties Zaterdags. EENDRACHT MAAKT MACHT. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, n' 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voorgansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in hel Agence Elavas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 n Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. Wanneer zal men ein delij k beginnen aan liet yerteeren der 304,000 franken die voor liet herstellen onzer Hij - school bestemd zij 11 DE De strijd Logen de nieuwe verfoei lijke knoeierij der regeering is begon nen. Maandag namiddag vergaderden te Brussel de Landelijke Raden der Li berale Federatie, der Progressistische Federatie, der Socialistische Werk liedenpartij en der Christene Volks partij, in het Hótel du Grand Mi- roir. Na eene algemeene bespreking stel den de afgevaardigden der vijf par tijen zich l'akkoord, om eene verkla ring te teekenen, waarbij zij met wilskracht protesteeren tegen hel wetsontwerp der regeering en beslis ten den weerstand er tegen te zullen inrichten, met alle de hen ten dienste slaande middelen. Deze verklaring is geteekend Priester Daens (Christene Volks partij Jourdain (Liberale Werklieden partij.) Neujan (Liberale Federatie.) Van Zele idem. Paul Janson (Progressistische Federatie.) Vandervelde (Soc. Werklieden partij.) Men seint uit Verviers dat de Libe rale Associatie (gematigden) bijna met algemeene stemmen het drievou dig verbond, dat haar kwam voor gesteld te worden, aanvaard heeft. Alierwege wordt de weerstand inge richt en met eene koorts en een geestdrift die verre deze van voor 1893 overtreffen. De strijd voor het zuiver algemeen Stemrecht is herbegonnen, vermeer derd en uitgebreid'door de Evenre dige Vertegenwoordiging, die er de logieke en rechtvaardige vollediging van is. Eens of morgen moest die strijd heraangevat worden De misdaden, de voortdurende on- weltelijkheden, de walgelijke knoeie rijen der regeering, en hare slaven der rechterzijde, hebben het oogen- blik verhaast waar op den strijd heraangevat wordt. Op, mannen, 't signaal van den kamp is geblazen I Het leger van het recht en de ge lijkheid is versterkt met al de edel moedige en verstandige burgers, met al de' rechtzinnige democraten der Christene Volkspartij. Op vrienden van recht en gelijk heid van heden af allen op post de zege is nabij I Alle degene, die den strijd willen mede maken voor algemeen Slem- recht en Evenredige Vertegenwoor diging, zoo wel liberalen als katho lieken, progressisten als christene democraten en socialisten worden verzocht zich te bevinden op Zondag 30 April, ten 11 uren 's mor- geus, in het Bronzen HoofdRijs- selstraat, Ieperen. De dagorde ismaatregelen te be ramen om het landelijk comileit te steunen, een lokaal comiteit te vor men en de propaganda ïnlerichten. Om de maat te volledigen bleef er aan het ministerie nog over het land te tergen met een onrechtveerdig en wil lekeurig ontwerp. Het heeft dus dien schandelijken partij slag gewaagd. Zoo dan, de Evenredige Vertegen woordiging zou slechts verleend wor den aan de arrondissementen die zes vertegenwoordigers en drie senatoren te kiezen hebben, 't is te zeggen aan Brussel, Antwerpen, Gent, Luik, Leu ven, Charleroi en Bergen. Niets voor de andere arrondissemen ten. Door dit jesuitenmiddel zullen de klerikalen te Brussel vijf of zes zetels redden. Ze zullen er eenige te Luik, Charleroi en Bergen winnen. Voor de liberalen en socialisten blijft er kans om eenige van hun te Gent, te Leuven en te Antwerpen te doen kiezen. Niets voor Westvlaanderen waar nogtans de liberalen te Brugge, te Oos tende, te Yperen, te Dixmude en zelfs teKortrijk, in aanzienelijk getal zijn. Is dat geene echte fopperij En een zoo schandelijk stelsel, ge steund op onrecht, bedrog en huiche larij, dat durtt het ministerie eene overeenkomst, eene verzoening noe men om het land te bevredigen Hoe slim het gouvernement past de Evenredige Vertegenwoordiging toe aan de arrondissementen waar het stemmen kan winnen en niet aan de gene waar het er noodzakelijk moet verliezen. Is dit geen echte spotterij een on rechtveerdig stelsel door een ander on rechtveerdig stelsel vervangen en dat evengelijke uitwerksels hebben moet ons hatelijk ministerie nog meer aan het staatsroer te laten vastklampen Moet men niet alle gevoel van eer en recht verloren hebben Dit ver- foeilij k wetsvoorstel zal ook de grootste opschudding in ons land te weeg bren gen en met de meeste hevigheid bestre den worden. Overal of nergens, dit moet de regel wezen van eene kieshervorming, in dien men ze rechtzinnig, deugdelijk en duurzaam willen. Meer dan ooit is het anticlerikaal verbond noodig om het land te redden. Vooral moeten wij België verlossen van een staatsbeheer dat om eeuwig meester te blijven, middelen gebruikt die eene politieke schurkerij is. Achteruit dan met het onrechtveer dig wetsvoorstel dat strijdig is met onze constitutie, en dat een schreeu wend onderscheid maakt tusschen de kiezers van het eene arrondissement en die van het andere. Wat ook het toekomende gouverne ment wezen moge liberaal, socialist of verbond, het tegenwoordig jesuiten- beheer met zijne looze streken, moet weg, het moet verdwijnen Wij willen eene rechtveerdige, eer lijke en onpartijdige kieswet aan gansch het land toepasselijk. Hoe de klerikalen een lestamcul uit voeren [Vervolg en einde). IV. Zooals gezegd is, de Commissie der Hospicen zocht, sedert drie jaar, een andereu grond om het landbouwsge- sticht er op te bouwen. In tusschentijd en om eene schijnba re voldoening te geven aan den uiter sten wil van M. Godtschalck hebben voormelde Hospicen niets beter ge vonden dan, op 20n November 1896, te beslissen van het getal kinderen in de jongensweezenschool, te brengen op tachtig, en vervolgens als uitgave op de begrooting Godtschalck 10,000 fr. in te schrijven, om de Hospicen scha deloos te stellen wegens de vermeerde ring van lasten die de uitvoering dezer beslissing zal veroorzaken. Men zou wellicht denken dat sedert dien het getal leerlingen in het jon- gensweezenhuis vermeerderd is ge weest? In 't geheele niet. Er zijn nu, even als vroeger, een zestigtal kinde ren Den 23n December 1896, de bestie rende Commissie der Hospicen,in over weging nemende, dat, indien ten ge volge van zekere omstandigheden, het onmogelijk is voor alsnu het gesticht voor knechtjens te maken, er geen redenen bestaan om het inrichten van een gesticht voor meisjes uit te stellen; overwegende dat de Hospicen in de gemeente Locre een eigendom bezitten vroeger gediend hebbende voor oude mannen huisoverwegende dat in deze omstandigheid het bouwen van een nieuw gesticht Godtschalck nutte loos is beslist voor goed den eigendom van Locre toe te eigenen tot het inrich ten van eene keukenschool voor meis jes. Te dien gevolge beslist dezen eigendom over te nemen voor rekening derzelfde fondatie Godtschalck, mits 67,000 fr. deze nog te doen betalen al de kosten van veranderingen het bou wen eener kapel, geschat op 40,000 fr., boven 15,000 fr. voor eerste inrichting Stippen wij hier aan, dat dezelfde eigendom reeds, sedert eenige maanden gebruikt was, onder den naam van Sl Autonius gesticht, voor kinderen wier gezondheid bijzondere zorg ver- eischen. De bestiering der Hospicen had er vier nonnen van het klooster van Cor- temarek in gesteld, die onmiddellijk het bouwen van eene kapel geëischt hebben, en dat om reden de parochie kerk te ver afgelegen is van het ge sticht. Den 23n December 1896, de Commis sie der Hospicen stemde nog een kre diet van 18,204 fr. te nemen op de gelden der fondatie Godtschalck tot het bouwen van twee slaapkamers en eene speelzaal aan de menagieschool van Locre. 'Tis door zulke middels, gelijk men ziet, dat de Hospicen die, ten gevolge hunner nuttelooze geldverkwistingen en slecht bestier, hunne laatste reke ning gesloten hebben met een te kort van 20,700 fr. uit hunnen bekrompen toestand moeten geraken en dat hun ne begrooting die voor 1898, voorge steld is geweest met een te kort van fr. 30,841-55, eene merkelijke ontlas ting zal kunnen ondergaan, eu dat ten koste van de fondatie Godtschalck. Zoo als wij gezien hebben, de Bur gemeester,en natuurlijk de Commissie der Hospicen, oordeelen dat het ge sticht Godtschalck, niet kan ingericht worden te Wijtschaele, gemeente palen de aan de stad Meesen, en die slechts op twee uren afstand van Yper is. Zij zeggen dat het beheer en het toezicht er moeilijk zou wezen en dat men hetzelve in de onrniddelijke nabijheid onzer stad moet plaatsen en wat doen zij Zij stelien de menageschool Godt schalck in de gemeente Locrete mid den der velden, op drie uren van Yper, en op eenige minuten van de grenzen, daar waar ze ontsnapt aan alle controle en aan alle toezicht Hoe slim niet waar Wat meer is, indien, zoo als de toe ziener van Ruysselede het beweert, men te Wijtschaete zeer moeilijk bouwstoffen kan vinden, dat ze alle bij het werk zouden moeten vervoerd worden, 't zij van Yper of van eene andere afgelegen plaats hoeveel zul len die niet meer moeten kosten om ze te vervoeren van Yper naar Locre die veel verder is, ten ware men de bouw stoffen name te Belle die slechts op een uur afstand is van 't gesticht Wilt men nu weten welke kinderen men naar de zoo gezegde keukenschool Godtschalck te Locre zend om er goede menagievrouwen, goede keuken- meiden, bestiersters en huishoud- jj sters van te maken Ziekelijke en zwakke jongens, bleek zuchtige en lymphatische meisjes, wier ouders, voor het meerendeel, geholpen zijn door de Hospicen En wat meer is, men ontvangt er vreemde kinders mits betaling van hunne onderhoudskosten 'T is alzoo dat de verstandige be stierders der Hospicen voldoen aan den wensch en de inzichten van den miid- dadigen gever. Wat zegt gij daarvan Ziet daar, in 't korte, alles wat ge daan is geweest in de zaak Godtschalck, sedert zeven jaar. Moeten wij daaruit niet besluiten dat het met opgezetten wil is van wege de Hospicen en den man die hun raadt en bestiert om den wensch en de iuzichten van wijlen M. Godtschalck te verijdelen? Zouden wij niet met recht en reden mogen zeggen dat allen zich schijnen verstaan te hebben om het legaat, ten voordeele van den armen gedaan, groo telij ks te verminderen, en alzoo, in zijn geheel het groot ontwerp door den gever opgevat, onmogelijk te verwe- zentlijken En inderdaad wat zien wij Van den eenen kant, de Staat die, onrechtstreeks en ten gevolge eener overeenkomst met de erfgenamen zich uit de erfenis 700,000 frs. toeëigent, om daarmede, te Yper, eene weldadig- heidsschool van den Staat te .stichten en die eigentlijk eene school van beter nis is, bestemd, om er onder de waak zaamheid van het gouvernement de jonge veroordeelde vagabonden, bede laars en misdadigen op te nemen. Onnoodig te zeggen dat zulks teene- rnaai strijdig is met de inzichten van M. Godtschalck die een gesticht van landbouwopvoeding voor weezen ge wild heeft. Van een anderen kant de Commissie der Hospicen sticht te Locretegen den wil van den milddadigen gever, eene menageschool, die, hoegenaamd niet beantwoordt, aan de begeerte die de testateur duidelijk uitgedrukt heeft. Zoo stonden de zaken, toen, op 5" Februari 1898, ter gelegenheid van de goedkeuring der begrooting der fon datie Godtschalck door den gemeente raad, M. D'Huvettere en, na hem, M. Colaert, klaagden dat de Hospicen, den wil, duidelijk uitgedrukt door M. Godtschalck in ziju testament, misken den, vermits zij tot alsdan het gesticht door hem voorgeschreven, te Wijt schaete niet hadden doen bouwen en zij drongen aan opdat de voorwaarde door den milddadigen gever opgelegd zoude geëerbiedigd worden. Waarop M. Surmont heeft durven antwoorden dat de Commissie der i) Hospicen een anderen grond zocht, te Wijtschaete, om de inzichten van n M. Godtschalck te verwezentlijken, n want, voegde hij er bij de Haspic n zijn nooit van gedacht geweest zich te ont- n dekken aan de slipte uilvoering der voor- n waarden van het testament. Deze woorden in vergelijking ge bracht met degeene door den zelfden

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3