Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. Nationale Bond voor A. S. en E. V. De nieuwe kieswet. Zweepslagen.... Cijfers. Iets over dansen. Stadsnieuws. Zaterdag, 6° Mei 1899. 5 centiemen. Vijfde jaar. Ny 27. De partijdigheid onzer Oospicebeslierders. Verschijnende des ffiatcrdays. eendracht maakt macht. Men schrijft in bij den Uitgever Dixomdestraat, nr 51, t9 lepemn. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Becliterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en bet buitenland, uitsluitelijk in bet Agence Havas Magdalenasiraat, Brussel. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar£2 franks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. 'Wanneer zal men ein delij k beginnen aan het verteeren der 364,000 franken <lie voor liet lierstellen onzer JElij - school bestemd zij 11 Zondag laatst heeft er te leperen eene bijeenkomst plaats gehad van bij - treders van den Nationalen Bond. Zij hebben een voorloopig comiteit gevormd en besloten een grooten mee ting te beieggen op Zondag 14u Mei, ten 3 ure namiddag. Sprekers der vijf politieke partijen zijn uitgenoodigd catholieken, chris ten demokraten, liberalen, progressis ten en socialisten. Op Zondag 7n Mei, ten 11 ure voor middag, in het Bronzenhoofdzal er eene openbare vergadering plaats hebben van de bij treders van den Bond. Alle vijanden van onrecht, kiesbe drog, dwang en knoeierijen, allo vrien den van recht en gelijkheid, 't is gelijk tot welke politieke partij ze beboeren, zijn uitgenoodigd. De Theaterzaal zal gevraagd zij u voor de meeting. Het ei is uitgebroeid. Het ontwerp der langverwachte kieshervorming tus- schen gezworen kameraden ie het kabinet van Pater Peereboom aaneen geflanst, is Donderdag, 20u April, ter Kamer neergelegd. Het zón wel naïef geweest zijn van wege liberalen, socialisten en kristen- demokraten zich aan iets goeds, aan iets aannemelijks te verwachten. I11 België hebben we reeds sedert vele jaren den tijd achter den rug. dat er nog eerlijke, rechtzinnige en doelmati ge wetten werden gestemd. Baat het oris maar vlakaf zeggen de nieuwe kieshervorming is weer een nieuwe p.irtijaandag. Wij krijgen dus de Evenredige Ver tegenwoordiging, maar met het quo-' rum en dan nog maar toegepast in de arrondissementen die minstens 6 volks vertegenwoordigers en 3 senatoren kie zen. Zulke verminkte toepassing zal niémand bevredigen, des te meer dat het te behalen quorum beloopt tot een zesde der geldige stemmen. Hierdoor blijven in de meeste groote arrondissementen de kristen-demokra- teu en de socialisten totaal uitgesloten. Laat ons een voorbeeld nemen Er zijn 6 mandaten te verkrijgen en 60,000 stemmen Het getal stemmen, recht gevende aan eenen zetel, is dus van 10,000. Hebben gekregen klerikalen, 20,200 liberalen, 20,000 socialisten, 10,000 kristen-demokraten, 9,800. Het kieskwotient van 10,000 stem men zijnde, vijf van de zes zetels zijn aanstonds gegeven 2 aan de klerika len, 2 aan de liberalen, 1 aan de socia listen. Blijft de 6" voor dewelke bet kwotient niet bereikt' is geweest. Het stelsel d'Hondt bestatigt dat er twee gedeelten blijven van den eenen kant200 klerikale stemmen, van den anderen kant: 9,800 knsten-demokrate stemmen en logisch verleent hij den betwisten zetel aan het machtigste ge deelte, het 13 te zeggen aan de kristen- demokraten Het stelsel Struye,door de Regeering aangenomen, doet juist het tegenover gestelde. Het verleent de zesde zetel aan de partij die het meest getal stem men verkregen heeft, dus, in dit geval, aan de klerikalen.Zoo dat de klerikalen eenen bijgevoegden zetel bekomen met 200 stemmen terwijl dat de kristen- demokraten niet vertegenwoordigd worden met 9,800 stemmen. Het is de domheid zelfs. Ook, om zich te verontschuldigen, niet wetende wat antwoorden, zegt de Regeering dat zij eene premie geeft aan de meer derheid. Men mag zich aan eenen grooten wederstand verwachten van wege de socialisten en meest al van wege de kristen-demokraten. Het is inderdaad klaarblijkend dat, met het stelsel Struye, de premie onverander lijk door de zwakste minderheid be taald worden zal. Het onrechtvaardig meerderheid stelsel, waar tegen met zooveel gezon de rede werd opgekomen, zal dus behouden blijven in 34 kiesomschrij vingen op de 41 die ons land telt. 83 Kamerleden, waarvan 68 tot de kleri kale meerderheid en slechts 18 tot de oppositie behooren, zullen door het meerderheidstelsel herkiesbaar blij ven. Ge ziet van hier de list Er bestaan 8 kiesomschrijvingen die maar 4 Kamerleden kiezen, namelijk Mechelen, Nijvel, Kortnjk, Aalst, Sl- Niklaas, Doornijk, Vurviers en Namen. Alleen voor deze twee laatste zetelen er liberalen in de Kamers. Er zijn ook 8 arrondissementen die maar 3 Kamerleden kiezen, te weten Turnhout, Brugge, Oudenaerde, Den- derrnonde, leperen en Hasselt, die alleen aan de klerikalen behooren, verder Soignieë en Thuin, door socia listen vertegenwoordigd. Men heeft 9 omschrijvingen die elk voor 2 volksvertegenwoordigers kie zen Oostende, lioesselaere, Thielt, Waremme, Tongeren, Dmant en Piii- iippeville, alle klerikaal, en Ath en floei waarvoor liberalen zetelen. Eindelijk zijn er nog 9 arrondisse menten slechts 1 Kamerlid kiezende Diksmuide, Veurne, Eekloo, Maeséyck, Arlon, Bastogne, Marche, Neufchateau en Virion, die allen, behalve het laat ste klerikalen naar de Kamers zenden. Dus in die 34 kiesomschrijvingen, waar de klerikalen, uitgenomen op 3 of 4 uitzonderingen, den baas zijn, morde geen evenredigheid toegepast. De nieuwe knoeiwet bestendigt er de kle rikale heerschappij. Daarentegen zullen de ministeriee- len, bij middel van Evenredige Verte genwoordiging, in de groote arrondis sementen, waar liberalen of socialisten thans de meerderheid uitmaken, er in gelukken een deel van de vertegen woordiging te bemachtigen. Het doordrijven van zulke ongehoor de partijwet zal niet op wieltjes rol len. Wij verwachten ons tijdens hare bespreking aan zeer hevige debatten. Er is, volgens onze meening, in deze hachelijke omstandigheden, maar een middel tot redding Het Kartel. Als al degenen wien onrecht wordt gedaan, zich vereenigen, zil de stroom van verontwaardiging en verzet weldra zoo hevig worden, dat onze meesters wel tot betere gevoelens zullen moe ten komen. Goliath. Onze gewijde minister van oorlog- komt eene order in het leger uit te vaardigen, die gansch de officierenwe- reld, en niet ten onrecht, in beroering brengt. De korpsoversten zullen oog moeten houden op de officieren die in onge- trouwden staat, met eene vrouw leven. De officieren, die zuik leven leiden, zullen van allen vooruitgang versteken blijven. Wat een godvruchtige kweze laar zoo ai doen kan, om rechtschapen meuschsn den duivel aan te doen Met welk recht wil hij de korps oversten tot mouchards maken Met welk recht wil hij zich met het private leven der officieren bemoeien Weihoe, een officier, die een mensch is zooals ieder ander zou niet aan iets dat ons door de natuur wordt 111 het hart gezonden, mogen voldoening ge ven Is hij niet een man vau eer die aan eenen Hartstocht in zijne jeugd opge daan getrouw blij It Is het zijne schuld dat zij, die hij tot voorwerp zijner lielde gekozen heeft, arm is en dat hij officier is Is het met bijna altijd, wanneer een officier trouwt, een huwelijk uit bere kening, dat hij sluit Liever dan zulke ongerijmde en uit eenen fanatieken geest voortkomende verorgeringen 111 de wereld te zenden, schafte men de bruidschat af die elke vrouw moet mede brengen om een officier te kun nen trouwen en men verhooge de solde der officieren opdat zij op ordentelijke manier en volgens hunnen stand zou den kunnen leven. Dan ten minste zouden ze niet onge lukkiger zijn, onder het huwelijks opzicht, dan een armen arbeider Een arbeider uit de armste klassen kan ten minste eene vrouw kiezen die hij wil Goliath De katholieken zijn in 1884 er in gelukt de liberalen omver te werpen met den kreet weg met de belastingen. Laat ons lnm geweten onderzoeken en zien wij hoe die deftige lieden hun woord hielden. Laten wij de cijfers spreken. De openbare schuld was in 1884 1,G86 millioen,nu ml8993?oOO milhoen, dus 814 millioen moer of 50 p. o. meer in 15 jaar. Het budget van de openbare schuld, ondanks de gedane uitkeeringen, is gerezen van 102 miljoen in 1885 tot 124 miljoen in 1899, meer 22 miljoen. De gewone uitgaven van de regee ring beliepen in 1885 tot 313 miljoen. Het budget voor 1899 brengt ze op 407 miljoen, dus 107 miljoen meer. De accijnsrechten brochten in 1885 39 miljoen op. De katholieken verzwaarden die rechten tot 84 miljoen, dus 45 miljoen meer rechten. De tolrechten waren in 1884, 25 1/2 millioen, in 1899 geschat op 44 1/2 mil hoen, dus 19 millioen meer rechten. Wij betalen dus aan de tol- en ac cijnsrechten nagenoeg 130 milhoen of 20 fr. per hoofd. Nu is de vraag te stellen wat de regeering met al dat geld doet. Waar worden al die miljoenen verbrast? Waar zitten al de budgetknagers Ook eenige cijfers. Het ministerie van buitenlandsche zaken is geklommen van 2 millioen 300,000 tot 2 milhoen 823,000. Het geldwezen van 15 millioen tot 20 millioen. Dejusticie en eerediensten van 15 millioen tot 22 millioen. Binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs van 21 millioen tot 27 mii- lioen. En last not Leastde poesjenelle van niemand gedwongen soldaat, geen man geen kanon meer, brachten het minis terie van oorlog, van 50 miljoen tot 56 miljoen, dit alles jaarlijksc-he uit gaven. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. Het ministerie van den arbeid, met zijne legate renteniers op staatskus- sens, verzwelgt de overige miljoentjes. Kiezers, zijn dat mannen van een woord. Dat gelijkt wel aan eenen kreeftengang. Liegen en altijd liegen, bedriegen en altijd bedriegen, dat is hunne leus. Snuister a ae. Een lezer zendt ons het volgende artikel Het schoone jaargetijde is daar de kermissen gaan overal beginnen. Toe, lieve jeugd, lustig de beenen gesmeerd, en er braaf op los gedanst in eer en deugd. Dansen Ja maar, hoor ik u zeggen, gij moest eens liooren hoe er op zekere spreekstoelen tegen het dansen wordt gedonderd. Zie daar heb ik nog meer van ge hoord ik heb ook wel gehoord hoe zekere oudjes, vroeger groote liefheb bers van dansen, tegen het dansen opkwamen, eens dat ze zelf geen beentje meer konden overleggen. Ik zou toch wel eens willen dat onze West-Viaaudersche dorpsgeestelijken het eens werden met de prinsen der kerk. Bij gelegenheid van een weder- lansch Congres te Brussel, waar ver scheidene zeer geleerde priesters aan deelnamen, werd er op het stadhuis, te Brussel, eene avondpartij gegeven, waar ik zelf, die deze regelen schrijf, mij als toeschouwer (mijne beenen willen, helaas ook niet meer) vóór den dans bevond naast en sprekende met eenen vreemden, roomschkatho- iieken bisschop, Mgr S. Bij het sluiten der groote tentoonstelling van Brus sel, op het avondfeest op het stadhuis, aan de tentoonstel Iers gegeven, was verzocht en verscheen in de danszaal, Mgr Lambert Goossens, aartsbisschop van Mechelen, met eenen zijner vica rissen-generaal. Maar ziehier nog beter Bij het uitkloppen der boeken mij ner bibliotheek, een werk dat ik over de twee of drie jaar doe viel mij onlangs een boekje in de hand, dat ik lang vergeten was. Het draagt voor titel (ik vertaal)Orchesographie of verhandeling in vorm van gesprekken, door welke alle personen de eerbare oefening van dansen gemakkelijk aan- leeren kunnen. Het boek is gedrukt te Langres, in het jaar 1588, en is gees telijk goedgekeurd. Het werd geschre ven door Jehan Tabouret, kannonik der hoofdkerk van Langres, en leert hoe de verschillende dansen van dien tijd met hunne figuren moeten uitgevoerd worden, voornamelijk de gavotte Lezers, en vooral lezeressen, danst et' maar flink op los, onze aartsbis schop, die op den dans staat te krijken, een andere bisschop die j uist hetzelfde doet, een kannonik die de regels van dans zelf onderwijst in een boek, zijn toch wel andere geestelijken overhe den, dan zekere onderpastoortjes van West-Vlaanderen, die tegen het dan sen zoo hevig uitvaren, misschien wel uit jaloerschheid... omdat ze niet eens mede eenen flikker mogen slaan. R.-E. Dowa. Zooals men weet bezit de stad drie huizen aan den westkant der kieken- markt en die zij besloten heeft in 1899 af te breken. i\let dit inzicht heeft ze DE STRIJD O i,

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3