Gemeenteraad. Onze Visscherij. ■i 1 de de V I Secretaris te willen lezing geven versla; pens ;en )e- 9 15 39 98 Een volk moet opgeleid worden in moedertaal zegt Mr Desguin, bevoegd pen van onderwijs te Antwerpen. De mannen der Hoogeschool moeten hun schuiten van aan de men t» zamen 161 Zulk eene machtige visschersyloot vertegenwoordigt een schoon kapitaal, en ’t is wel niet overdreven te zeggen, dat er hier den zaterdagavond en den zondag, dikwijls een millioen, in onze haven ligt te schuilen. zitting van 30 December 1910, om 5 1 /2 ure 's avonds. ne kennissen kunnen mededeelen aaa on« volk dat alleen vlaamsch verstaat. 3. eene mogelijkheid. In Holland bestaan 4 hoogescholen waar alles op schitterende wijze in het neder- landsch onderwezen wordt. En daar bestaan mannen die door de wereldwetenschap be kroond zijn. (B. v. Van ’t Hof, zeeman, Lo rentz Vandeswaais). Om ons doel te bereiken moeten alle Vla mingen meê helpen. Daarom begeer ik het volgende door te zien goedkeuren De Gemeenteraad der stad Nieuport drukt den wensch uit dat de regeering om te voldoen aan de rechtmatige verzuchting naar hooger leven van het vlaamsch volk, binnen den kortst mogelijken tijd, trapsge- wijze tot de vervlaamsching der Hooge- school van Gent overga. Zulkdanige wensen wierd reeds geuit en algemeen goedgekeurd te Antwerpen, Bor- gerhout Merxem. Hij zal in ’tkorte ook geuit worden in al de omliggende gemeenten. M.Huyghebaert: Zou het niet beter zijn eene gansch nieuwe vlaamsche hoogeschool te vragen 1 M. Pattyn. Neen zulks ware kostelijk,nut teloos en min te wenschen. Met de gentsche hoogeschool, vlaamsch te maken bekomen de Vlamingen met kleene uitgaven, onmiddelijk voldoening e»j,gelijk heid. Met eene nieuwe Hoogeschool zou er nog ongelijkheid bestaan 2 Fransche Hoogescho len tegen 1 vlaamsche. Ten andere de eenparige wensch van ka tholieken liberalen en socialen is de gent sche Hoogeschool te vervlaamschen De wensch tot vervlaamsching der gent sche Hoogeschool wordt met eenparigheid vanjstemnen aangenomen. Die wensch is hierboven overgenomen. De heer burgemeester Ik verklaar de openbare zitting geheven en de geheime zit ting geopend. Het publiek verlaat de zaal. Veertiende zaak der dagorde Vraag om hulpgeld Arthur Cloet. De heer burgemeester Mijnheeren, Arthur Cloet, zoon van Alexander, vraagt ons een hulpgeld voor het bijwonen der zee vaartschool te Oostende. Het College stelt u voor, zooals naar gewoonte, 75 fr. toe te staan mits door den aanvrager te bewijzen dat hij de leergangen regelmatig gevolgd heeft. Ik bid deu Secretaris lezing te willen geven der vraag Cloet. De heer Burgemeester Heeft iemand be merkingen tegen het foorstel van het Col lege De heer Dejaegher Wordt het bewijs van schoolbij woning geeischt van dezen die «en hulpgeld bekomen. De heer burgemeester Ja. Het voorstel van het College wordt met eenparigheid van stemmen ingewilligd. Vijftiende zaak der dagordeBe noeming van een lid van het Godshui zen Bestuur. Aftredend Deman Norbert. De heer burgemeester Ik bid den Secre- I taris lezing te geven van de voorstellingsak- ten van het Schepenen College en van het Godshuizen Bestuur. De Secretaris geeft lezing van beide voor- stellingsakten. De heer burgemeester Mijnheeren, Wij zullen bij geheime stemming overgaan tot de benoeming van een lid van het Godshui zen Bestum. De Raad gaat bij geheime stemming over tot de te doene benoeming. Tien leden nemen aan de stemming deel. Tien briefjes worden in de bus gevonden. Uit de ontblooting blijkt er dat de heer I De man Norbert 9 stemmen bekomt en dat er één wit briefje is. De heer burgemeester verklaart bijgevolge I den heer Deman Norbert herkozen tot hd I van het Godshuizen Bestuur voor een ter- I mijn van vijf jaren aanvang nemende op 1 I Januari 1911. Zestiende zaak der dagorde Be noeming van een lid van het bureel van Weldaad. Aftredend Vandenabeele Ferdinand. De heer burgemeester Ik bid den Secre taris lezing te geven van de voorstellingsak- tenvan het schepenen College en van het Bureel van Weldaad. De Secretaris geeft lezing van beide voor- stellingsakten. De heer burgemeester Mijnheeren, Wij zullen bij geheime stemming overgaan tot de benoeming van een lid van het Bureel van Weldaad. De Raad gaat bij geheime stemming over tot de te doene benoeming. Tien leden nemen aan de stemming deel. Tien briefjes worden in de bus gevonden. Uit de ontblooting ervan blijkt er dat de heer Vandenabeele Ferdinmd 9 stemmen bekomt en dat er een wit briefje is. De heer Burgemeester verklaart bijgevql- ge den heer Vandenabeele herkozen tot lid van het Bureel van Weldaad voor een ter mijn van vijf jaren aanvang nemende op 1 Januari 1911. Ik verklaar de zitting geheven. Voorzitterschap van den heer Snauwaert. Al de leden zijn tegenwoordig. De heeren Cool en Vandenabeele zijn dechts binnengekomen na de verhandeling an de 5e zaak der dagorde. De heer Burgemeester Ik verklaar de zit ting geopend. Ik bid den Secretaris te willen lezing ge ven van het proces-verbaal der vorige zit ting. De Secretaris geeft lezing van het proces verbaal der zitting van 25 November 1910. De heer Burgemeester Heeft iemand be merkingen te maken tegen den opstel van het pioces-verbaal Niemand antwoordt. Het proces-verbaal ter stemming gelegd wordt goedgekeurd met 7 stemmen en 1 onthouding (De heer Rybens die in de laat ste zitting afwezig was.] Eerste zaak der dagorde Begroe iing disch. 1911. De heer Burgemeester Mijnheeren, Het Berek van Geldwezen heeft deze begroeting onderzocht en stelt u voor ze goed te keu ren. Ik bid den Secretaris lezing te geven van het verslag van gezegd Berek. De Secretaris geeft lezing van het verslag van het Berek van Geldwezen in datum van 9 December 1910. De heer Burgemeester Heeft iemand be merkingen te maken Niemand antwoordt. De heer Burgemeester Ik leg de besluit- selen van het Berek van Geldwezen ter stem ming. Deze besluitselen worden met eenparig heid van stemmen goedgekeurd. De begroeting wordt vastgesteld iil ont vangsten en in uitgaven op de gelijke som van fr 18223,73. Tweede zaak der dagorde Her- aanneming der Lagere school van de arme Klaren. Derde i.aak der dagorde Her aan neming van de bewaarschool der aime Klaren. Vierde zaak der dagorde School- begrootingen 1911. De heer burgemeester Mijnheeren, Het College stelt u voor die drij zaken te verzen den naar het Berek van onderwijs en het Berek van Geldwezen. Heeft iemand be merkingen tegen dit voorstel Niemand antwoordt. Het voorstel van het College wordt ter 1 stemming gelegd en bekomt al de stemmen. Vijfde zaak dei dagorde Vraag om hulpgeld van het verbond der Geiten- kweeksyndikaten Diksmuide- Veurne- Teuport. De heer burgemeester Mijnheeren, Ge zegd verbond is voornemens zrjne jaarhjk- <c.ie tentoonstelling te houden te Nieuport. Het vraagt ons hiertoe een hulpgeld van 250 fr. Wij hebben gevraagd aan het verbond i liet die tentoonstelling kon houden in v. ne onzer kermisweken. Het heeft beves tigend geantwoord. Wij stellen u diensvol- Al de vaartu’gen en eenige grootte die toebehooren visschers vloot van het geen noemt de Westhoek der Vlaamsche kust, komen schuilen en aanleggen in onze haven. De beweging der visscherij geeft le ven en voordeel aan de inwoners van stad, en wij vormen de vurigste wen schen voor haren gestadigen bloei. Verleden jaar is voldoende geweest. Eene schuite van Coxyde is jammer lijk gebleven, en de andere schuiten die verdwenen zijn werden door meerdere vervangen, zoodat de tonmaat van gezamentlijke schuiten gerezen is. Op 31 December 1910 waren sloepen van den westhoek volgender wijze verdeeld. Coxyde O istduinkeike Nieuwpoort ter Panne 3. eene tegen 26 Vierkante meters 33 vierkante deci meters grond ook aldaar gelegen en mits op leg door de Godshuizen tegen 3.50 fr. per vierkanten meter voor de meerdere grootte. Die verwisseling geschiedt om den grond der Godshuizen te kunnen verkoopen. Ik bid den Secretaris te willen lezing geven der be raadslaging van de Godshuizen. De Secretaris geeft lezing der beraadsla ging van het Godshuizen Bestuur van 13 De cember 1910. Hij toont op het plan de ont worpen verwisseling. De heer burgemeester Heeft iemand be merkingen tegen de vraag der Godshuizen Niemand antwoordt. De beraadslaging wordt met eenparigheid van stemmen goedgekeurd. Elfde zaak der dagorde Herstel ling Halletoren en Tempelier storen. De heer burgemeester Ik verzoek den Secretaris te willen lezing geven van een verslag dat wij hebben doen opmaken no pens den toestand van beide torens. De Secretaris geeft lezing van dit verslag. De heer burgemeester Mijnheeren, Het College bidt den Raad deze mededeeling voor onderrichting te nemen en de zaak te verschuiven tot bij de bespreking der stads- begrooting. Algemeene bijtreding. Twaalfde zaak der dagorde Brief Gouverneur nopens de toelaag vrije Visschersschool. De heer burgemeester Mijnheeren, Wij hebben vanden heer Gouverneur eenen brief ontvangen waarbij de Provincie laat weten dat hare toelaag voortaan met hooger meer zal beloopen dan de geldelijke hulp der ge meenten voor de vakscholen Ik bid den Secretaris lezing te willen ge ven van dezen brief. De Secretaris geeft lezing van den brief. De heer Burgemeester Mijnheeren, De stad verschaft aan de vrije visschersschool het noodige lokaal. Wij stellen u voor huur en onderhoud van dit lokaal te schatten op 300 fr. ten einde aan de vrije visschersschool toe te laten voort een hulpgeld te genieten van de provincie. Heeft iemand bemerkin gen tegen dit voorstel Niemand antwoordt. Het voorstel van het College ter stemming gelegd bekomt al de stemmen. De noodige beraadslaging wordt geno men. Dei tiende zaak der dagorde Mede- deelingen en Vragen I De heer burgemeester Mijnheeren, Het College heeft op 19 December bericht ontvangen der goedkeuring van de aanbe steding der riolen. Het heeft op 20 der zelf de maand aan den aannemer Pauwels bevel gegeven tot uitvoering. De heer Dejaegher Binnen welken tijd moet de aannemer beginnen. De heer burgemeester Ik geloof binnen de maand. Voor onderrichting genomen. II. De heer burgemeester Mijnheeren, Het College heeft op 23 December bericht ontvangen dat het kosteloos vervoer toeg»- staan was voor de nestrating der Oude Veurnevaartstraat en der Pelikaanstraat.Het heeft de aanbesteding der werken gesteld op 27 Januari naast. Ook voor onderrichting genomen. De heer burgemeester Mijnheeren, heeft iemand vragen te stellen aan het College De heer Dejaegher Wanneer zal de be groeting voor 1911 overgelegd worden. De heer burgemeester Wij zullen schrij ven aan den gemeente-ontvanger dat hij zijne rekening moet overleggen. De heer Schepen Pattyn In gansch het land wordt er nu vele gesproken en geschre ven over 't vlaamsch in het onderwijs. In het vrij- en officieel middelbaar onder wijs dient het vlaamsch tot voertaal. Nu willen de Vlamingen als bekrooning eene vlaamsche Hoogeschool. Dit is voor ons 1. eene lecht. 2. eene noodzakelijkheid en mogelijkheid. 1. een recht. Wij zijn met 4 millioenen Vlamingen tegen 3 millioenen walen. Alle belgen zijn gelijk voor de wet. Wij hebben 2 Staats Hoogescholen waar alles in 't fransch onderwezen wordt. Voor de gelijkheid vragen wij dat de Hoo geschool van Gent zoohaast mogelijk eene vlaamsche Hoogeschool zou worden. 2. eene noodzakelijkheid. Het vlaamsche volk moet hooger op om zijn verleden weerdig te zijn om te kunnen wedijveren met andere volkeren. Die zelfontwikkeling kan alleen bereikt worden door het vlaamsch Hooger onder wijs. Vele menschen kennen alleenlijk vlaamsch b. v. In Oostvlaanderen zijn 843000 men schen die alleen vlaamsch kunnen tegen 8164 die alleen fransch spreken. De taal is gansch het volk. Een volk moet opgeleid worden in zijne moedertaal zegt Mr Desguin, bevoegd sche- gens voor de vrage in te willigen. Ik bid den Secretaris lezing te geven der brieven die tussciien het verbond en het College nopens deze zaak zijn gewisseld geweest. De Secretaris geeft lezing van gezegde brieven. De heer burgemeester Heeft iemand be merkingen tegen dit voorstel Niemand antwoordt. Met eenparigheid van stemmen beslist de Raad een hulpgeld van 250 fr. toe te staan. De heeren Cool en Vandenabeele komen binnen. Zesde zaak der dagorde Aanbe steding schoolbanken. De heer burgemeester Mijnheeren, Het College is op 22 November overgegaan tot de aanbesteding van zeven nieuwe school banken voor de Staats Middelbare Meisjes school. Twee aanboden werden nedergelegd Beun Cesar, fr. 258 30 Lahaye Alexis, fr. 344.36 Het College stelt voor het aanbod Beun goed te keuren. Heeft iemand bemerkingen tegen dit voor stel Niemand antwoordt. Het proces-verbaal ter stemming gelegd wordt met eenparigheid van stemmen goed gekeurd. Zevende zaak der dagoi de Aanbe steding delfwerken in de Coupe-Gorge. De heer Burgemeester Mijnheeren, Het College is op 6 December overgegaan tot de aanbesteding van het te verrichten delfwerk in de Coupe-Gorge. Vier aanboden werden nedergelegd Van haecke Karei Nieuport 235 fr. Pauwels Ro bert Nieuport 238 fr. Coen Lodewijk West- ende 239,50 fr. Hamiaux Alois en Popeye Achiel Nieuport 239,75 fr. Het College had besloten het aanbod Vanhaecke te aan- veerden, doch sinds de aanbesteding heeft Vanhaecke gevraagd om zijne onderneming te mogen overlaten aan Coen die aanveerdt. Het College vindt geen bezwaar in die over lating en stelt u dus voor Vanhaecke aanne mer te verklaren en hem toelating te verlee- nen om zijne onderneming aan Coen over te laten. Zijn er bemerkingen tegen dit voorstel De heer Schepen Huyghebaert Neemt Coen over aan den prijs aangeboden door Vanhaecke. De heer Burgemeester Ia. Het voorstel van het College wordt met eenparigheid van stemmen aanveerd. Achtste zaak der dagorde Ver pachting van het Jachtrecht op de stadsgronden. De heer burgemeester Mijnheeren, Twee aanboden zijn binnen den bepaalden tijd in gediend geweest. Dit van den heer Markies de Radiguès van Huccorgne ten bedrage van 60 fr. en dit van den heer Brootaers van Brussel ten bedrage van 50 fr. Het College stelt u voor het aanbod de Radiguès te aanveerden. De Secretaris zal willen lezing geven van de verslagen van het Schepenen College en van het ontwerp van pacht. De Secretaris geeft lezing der verslage van het Schepenen College van 9 en 13 D cember 1910 en van het ontwerp van pacht - akte. Heeft iemand bemerkingen tegen ons voorstel De heer Dejaegher Voor hoelang is de pacht toegestaan. De heer burgemeester Voor 9 jaren. De verpachting en de pachtakte worden met eenparigheid van stemmen goedgekeurd en de noodige beraadslaging wordt geno men. Negende zaak der dagorde Gods huizen. ErfpachtVanhille te Lombart- zyde. De heer burgemeester Mijnheeren, Het Godshuizen Bestuur vraagt om 16 aren 34ca. land te Lombartzyde te mogen in erfpacht geven, voor 27 jaren, te rekenen van 1 Octo ber 1910, aan Julius Vanhille. Dit land brengt nu 16.50 fr. op en zal na de erfpacht 60.50 fr. opbrengen. De Secretaris zal willen lezing geven der beraadslaging van het Gods huizen Bestuur. De Secretaris geeft lezing der beraadsla ging van het Godshuizen Bestuur van 13 De cember 11. Hij toont op het plan het perceel waarop erfpacht verleend wordt. De heer burgemeester Heeft iemand be merkingen te maken tegen de vraag der Godshuizen. Niemand antwoordt. De beraadslaging wordt met eenparigheid van stemmen goedgekeurd. 7iende zaak der dagorde Godshui zen. Verwisseling van grond te Nieuport^. De heer burgemeester Mijnheeren, Het Godshuizen Bestuur vraagt om 22 vierkante meters 20 vierkante decimeters grond te Nieuport, nabij de herberg In de Arke van Noö te mogen verwisselen met den Staat

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1911 | | pagina 2