van NIEUWPOORT Nieuwpoort, Stad DE ARMEN VAN PARIJS DE CIRK BARNUM, Zangspel in één bedrijf. KANTON. Tooneelkroniek. 1 CIRK Zaterdag 21 Januari 1911. Negende Jaargang N’ 3. Weeltblad verschijneiide eiken Groot Tooneelspel in 7 bedrijzen. God voor bake Recht voor stake Vlaamsch voor sprake. Inschrijvingsprijs op voorhand te betalen 3 fr. per jaar voor België. Prijs per nummer 5 centiemen. Zaterdag. Op Zondag 12 en fllaandag 13 Februari 1911 OPSTEL OPVOEREN GEVOLGD DOOR Eindelijk ver- allé- Verkooper: JULES DANGEZ, IJperstraat, NIEUWPOORT. Eindelijk nu nog wat aangaat de stuk ken die gespeeld worden, BEHEER Hoogstraat, 97, NIEUWPOORT. Den 30 October 1910 gaf de Oud- leerlingenbond een feeste. De affichen hingen nog eens uit. En dat beviel nu nog veel minder aan het geusgespuis, want de kaloten waren de eerste van 't tooneeljaar. Ze zonden Pierlala nog eens uit,om 't zelf de proper werk te herbeginnen. Onge lukkiglijk wierd hij betrapt en beleefd verzocht zijne afhche nevens die der kaloten en niet erop te plakken. Betraap een dief met zijne handen in uwen zak, en hij zal schreeuwen dai. gij hem wildet bestelen. Dat is voor de affichen. Trots alle ingespannen middelen.... Tot nu toe waren de bijval en het ge zag van hunne spelers, ons, van zulk klein belang, dat wij nog niet eens de noodzakelijkheid gevoeld hadden, ze in ons blad te bestrijden of te vermelden. Onze tooneelliefhebbers gaan vrij en vrank hunnen eigenen gang en moeten hun niet stooren om het gebabbel van eenige droeve jongens, die met kunst niet te maken hebben.Onze tooneellief- hebbers naar het oordeel van bevoegde mannen,staan 100 treden hooger dan de hunne, en zij hebben nog nooit den lust gevoeld,den voet te zetten op de dweep zuchtige nijdigaards, die hen wilden in den hiele bijten. Ten anderen, het volk van stad en omliggende toont genoeg wien het ver kiest, zooals ik dat verder zal aantoo- nen maar nu dat het «Weekblad ons met laster en leugen, naar zijne ge woontewilt aanvallen, zal het moe ten gedoogen, dat wij ons verdedigen, ’t Is gelijk in den fabel iemand die aangevallen is, heeft toch wel het recht hem te verdedigen. (Eene bloote onderstelling Ware M. IK, tooneelmeester, M. Louis, uitgever van het «Week blad en Victor Emmanuel, schrij ver van het verslag van die feeste, hoe schoon zouden die drie zeltbewieroo- kers thoope,niet kunnen nederpennen eigen lof stinkt, trots alle ingespannen middelen.... Had het nog zoo geweest dan hadden zij er nog geen reden van kwaadheid mogen in vinden, ze zouden maar met hunne eigene munte betaald geweest zijn. Maar de klerikalen hebben eenen breeden rug, redeneerden ze, wij kun nen dat er wel nog bij opladen bij al onze andere leugens. Doch laat ons eerst onderzoeken,wie er waarlijk de affiche aftrekkers zijn Den 5 December 1909, gaf de St- Bernardsgilde een tooneelfeest. Natuuilijk de affichen hingen uit. Dat stak de geuzen in de oogen, en met den vroegen morgen, rond zes uie, stond Pierlala, eene andere affiche te plakken op de katholieke. Tzin-Boem dichtte daarop een snedig gedichtje, verschenen in 't Nieuws blad van 18 December 1909, en wear- op de geuzen nog altijd het antwoord schuldig zijn. Dat is eerlijk handelen, niet waar We beginnen met eene kleine aan haling. Trots alle ingespannen middelen affichen aftrekken erbij begrepen wordt onze Rhetor ika verre en dicht gewaardeerd Die ongehoorde bijval doet onze tegenstrevers knarsetanden, zij die niets verzuimen om Rhetoi ika' te verdelgen, en die met woede bestati- gen dat hunne zaal meer en meer wordt verlaten, niettegenstaande al hunne domme bojferijen en hun onnoo- zel geschrijf, en dat doet ons een waar genoegen Zie het welriekend «Weekblad »van 31-12-10.. en hier is sprake van de fees te van Kerstdag. Eerst die, affichen Ze hingen aanlokkelijk(?) te pronken op onze muren. Mottig in hunne uitste kende veelbelovendheid. Maar, och Heere, 't regende en ’t waaide, en hun ne heerlijke(?) aflehen die tegen geen beetje regen konden buitenvernis wordt nog al dikwijls afgeregend I wierden weggespoeld, en de lappen,ge havend,fladderden slordig in den wind. Algemeene verbouwereering in het liberale kamp. Een snelbode wierd naar Pierlala gezonden, om een onderzoek te doen of de pap wel stevig genoeg geweest was...Ja Pierlala, had er zijnen besten aan besteed, ’t was voor zulke eene schoone affiche, zegde hij, dat hij er '’express'’ nieuwen gemaakt bad. Waar schijnlijk had hij 't spreekwoord verge ten alle nieuwigheden zijn geene verbeteringen. Nu in alle geval, hunne affichen waren af Dat was 't ergste, en seffens wierd het in hunne gazetten ge schreven de klerikalen hebben ze afgerukt (Uit plaatsgebrek heeft onderstaande bijdrage niet eerder kunnen verschij nen.) In ons steedje bestaat eene tooneel- gilde, die meent, het al op haren neus te mogen zetten, omdat ze... ja omdat ze met vrouwenrollen speelt. En ze denkt niet eens dat ze zonder vrouwenrollen het leven niet zou kun nen behouden. Daarom ook meent ze al haar gal te mogen uitspuwen op onze katholieke tooneelgilde, die alhoewel ze met man nen alleen speelt, toch altijd wel drie maal zoo hoog staat als de andere in opzicht van kunst, van spel, en van bij val. Hunne zaal wordt meer en meer verlaten zoo schrijft ge. ’t Is wel te zien, mijnheer, dat ge een afkeer hebt onze feesten bij te wonen, anders zoudt ge zoo niet schrijven. Ah onze zaal wordt meer en meer verlaten. Dat getuigt zeker den ongehoorden bijval onzer drie gegeven feesten op 20 October, in November en op 26 December, toen de menschen geprest zaten als haringen, en cr 603 toegangs kaarten uitgegeven wierden Gij noemt dat verlaten zijn.Haddet gij een graan tje eergevoel in uwe lompe voeten, gij zoudt vreezen dat de 6o3 aanwezigen u zullen toeroepen leugenaar 1 leuge naar 1 Wil we nog anders spreken Uwe zaal, ze mag stampvol zitten, nog zult ge niet meer dan 350 menschen plaat sen, en voor ons, is dat nog maar eene prul,onze zale ware nog maar iets meer dan half vol. Ah onze vertooningen worden ver laten Dat getuigt zeker ook den ongehooi- den bijval die de spelers behaald heb ben met de opvoering van de Reis om de wereld Hebt ge dan vergeten dat liefheb bers gekomen zijn uit alle steden van ’t om 41/2 uur stipt, in de groote zaa! van het Davidsfonds, land, uit Brugge,Blankenberghe,Yper, Roeselaere, Kortrijk, Oostende, Veur ne, Dixmude, ja tot uit Leuven en Brussel toe, en dat viermaal te reek. Hebt ge dan vergeten dat uwe eige ne spelers, ondanks uw sneng bod, toch gekomen zijn, omdat er man naartoe ging. ’k Herinner mij nog die maandaga vond. Ze kwamen afgezakt met 5 man, die het gebod durfden oveitreden. Ze slopen naar de bovenzaal, en onder een getuigden ze luid, dat ze zulks nog nooit gezien hadden ’t Gerocht 8 uur, enze moesten ook naar hunne herhalin genjen er moesten nog twee tafereelen vertoond worden. Ze stonden in be raad of ze zouden blijven of niet. Ze mochten niet te laat komen of de Beer ging hen op de kneukels kloppen en anderzijds wilden ze ’t zien tot het einde.Eindelijk toch trokken ze er met vier van door. De vijfde bleef. Maar nauwelijks waren de eersten omleege den trap, of daar komt de vijfde roe pen van over de leuning Komt zeere weer, ’t is te schoon en allen als een man, ze stormden weer de bovenzaal op en ze bleven tot het laatste. Was het misschien omdat het, 'tziene - niet weerd was, dat ze weer kwamen Was het omdat ze het vervelend von den Waarschijnlijk niet. Vraag het hun maar. Dat is voor den bijval, en voor de zale. En nu wat de KUNST aangaat. Eerst de kunst in ’t spelen.’k Ben reeds meermaals naar de twee zalen ge weest en ’k moet hier bekennen,dat zoo ge zonder vrouwenrollen speeldet, gansch uw boeltje te niet zou gaan. En dan nog dikwijls móet ge vreemde artis- ten doen komen. We hebben de vertooning van De Gebroeders DeGrave nog niet verge ten wanneer al de hoofdrollen, zoowel vrouwelijk als mannelijke door vreem den vervuld wierden. Vergelijkt dat eens met de Reis rond de Wereld Vakmannen hebben getuigd dat dit stuk zoowel, en ja,beter opgevoerd wierd dan te Brussel en te Parijs, waar zij het gezien hadden en 't wierd gespeeld alleenlijk met de le den van de gilde, dat zegt genoeg. En dan van spelers sprekend, 't ligt toch geene zoo groote kunst m ’t vol gende geloof ik, van als ge dood zijt, eensklaps recht te springen op ’t too- neel en te roepen, dat iedereen moet zwijgen.Da’s oprecht mottig Er wierd geklapt en gelachen in de zale, binst dat gij een drama speeldet. ’t Moet waarlijk aangrijpend geweest zijn, ’t Is daarom zeker dat ge in uw laatste ver slag zoo mottig liet drukken, die zin snede die waarlijk kenschetsend mag heeten Geen enkel oogenblik heeft hij {die de hoofdrol speelde) vergeten wien hij verbeelden moest!' ZAL MEN 'Aankondigingen 15 ct. den drukregel. Rechterlijke bekendmakingen 30 ct.[den drukr. 9 -o- Drukker L 0 U I S LAMMEN, Hoogstraat, 97, Nieuwpoort IW, 3LAD NIEUW

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1911 | | pagina 1