van NIEUWPOORT KANTON BERICHT. De Katholieken en hunne maatschappelijke werking. KAMER. N> 8. vex’sclxijxiexxd.e ellcexi Zaterdag. "W” eek blad Negende Jaargang Inschrijvingsprijs op voorhand te betalen 3 fr. per jaar voor België. Prijs per nummer 5 centiemen. JVteu kent den boom aan zijne vluchten. Zaterdag 25 Februari 1911. God voor bake Recht voor stake Vlaamsch voor sprake. A bewijzen ver- Wat leeren we daar nog u't hoenderkweek van ossenkweek 1073 syndicaten 'Aankondigingen 15 ct. den drukregel. Rechterlijke bekendmaking-' -o- Drukker .LOUIS LAMMEN ■MBBBMgaHanÉEnMHOONDB Verkooper: JULES DANGEZ, IJperstraat, NIEUWPOORT. Hoogstraat, 97, Nieuwpoort. s e en 30 ct.fden’drukr. BEHEER OPSTEL Hoogstraat, 97, NIEUWPOORT. De werkuitsluiting van Ingelmunster. Dinsdag is gansch de Kamerzitting toege wijd geweest aan den lock out of de werkuit sluiting van Ingelmunster, waarover MM. Delbeke en Gilles de Péiiciiy eene ondervra ging deden. M. Delbeke heeft de zaken verteld zooals ze gebeurden hij keurde, in strenge woor den, het gedrag af der twee bazen die de schuld waren van dezen lock-out, en hij sprak met verontweerdiging over degenen die hunne fabriek sloten en honderden werk lieden, in het putje van den winter, op straat wierpen, ofschoon deze werklieden niets misdaan hadden. Onderhandelingen hadden zulke pijnlijke werkgeschillen voorkomen, of, ten minste, kunnen in het vriendelijke oplossen. M. Delbeke heeft onder ander nog gezeid dat sommige bazen liever toegeven aan de socialisten uit vrees of om de wille van het kartel dan aan de christene vakverenigin gen. En alzoo zijn ze de schuld van de macht der revolutionnairen. Maar de leden der christene vakverenigingen zijn geenszins bereid hunne rechten onder de voeten te la ten treden. En zij hebben duizendmaal ge lijk. De redevoering van M. Delbeke, was zeer krachtdadig. MAnseele zelf kop zich niet N. S. Die zelfde heer Dr Barnich heeft verleden Zondag te Oostende eene mee ting gegeven. Ziehier wat de liberale Carillon er over zegt, na de gebi uikc- lijke verwijtselen en scheldwoorden Spreker heeft het gemis van ondernemings geest in deze zake, van wege de liberalen betreurd. Op dezen stond staat de liberale werkman, die aan de zelfde stielsgevare n O— Op Vrijdag 3 Maart, zal onze plaats vervangende Volksvertegenwoordiger M. Ignaas Bieswal hem ter beschikking houden voor al de medeburgers van Nieuwpoort en Kan ton die iets te vragen, te bekomen of aan te bevelen hebben. Hij houdt zijne zitting in de bijzon dere zaal van Den Arend bewoond door M. L. Dobbelaere, in de Markt straat. Hij is sprekelijk in den voormiddag, van 8 tot 11 1/2 uur. Wij zien met genoegen dat de heer Bieswal reeds vele aanvragen ontvan gen heeft, en dat hij er ook in gelukt is menigvuldige gunsten en diensten te bewijzen aan dezen die hem iets ge vraagd hadden. Dat is geen wonder want die heer heeft veel invloed te Brussel en elders en is zeer dienstveerdig voor al zijne kiezers. B. W. Voortaan zal de heer Bies wal, alle eerste Vrijdag van ieder maand in dezelfde zaal en op het zelfde uur verhoor geven aan al wie hem spreken wil. Het adres of thuiswijzing van dien heer is M. Ignaas BIESWAL, advokaat aan het Beroepshof, Paleizenstraat, 209. Schaerbeek (Brussel). Wat zijn de vruchten van het plichtend onzijdig onderwijs Een Belgisch liberaal blad, de Brus- selsche Petit Bleu spreekt er over in een arhkel dat voor titel draagt Frankrijk bezit het sterkste leger der wereld het leger der misdaad. Juist onder den titel staat eene plaat, eene bende verbeeldende, met dolken gewapend te middernacht in de straten van ,Parijs, de voorbijgangers achter volgende. Uit het artikel halen wij aan De heeren Apachen de mannen der nieuwe Baeckelandts bende zet ten hunne heldendaden voort eiken 4.) De. katholieken hebben 618 spaarinaatschappijen 1754 landbou- wersverzekeringsmaatschappen, 672 be roepsscholen, 8101 erkende maat schappijen van ouderlingen bijstand. En weet ge hoeveel erkende maat schappijen van ouderlingen bijstand de liberalen gesticht hebben raadt eens 1! Hoop en al QQ R... Is ’t niet om te lachten Waar zijn de vrienden van den min deren man Weekblad Wie helpt het volk Antwoord eens Wat leeren we dan nog verder daar t Schoonste komt nu nog maar. Liberalen (en bijzonderlijk deze van t «Weekblad») schermen maar altijd dat ’t werkvolk ontwaakt, dat het moe is van te bukken onder ’1 klerikaal ge weld... Dat de dageraad der ontwaking aanstaande is 1... Oh heere toch. Hoort eens. De statistieken van den liberalen Dr Barnich, leeren ons 5-) Dat de katholieken in eenige jaren tijds, reeds 750 samenwerkende maatschappijen in de steden tot stand gebracht hebben de socialisten heb ben er 116 en de liberalen hebben... niets Natuurlijk I Ze zijn daarvoor te groote volksvrienden 6. ) De christene werkerssyndicaten, na vijf jaar werken, begrijpen reeds meer dan 50.000 leden terwijl in 25 jaren, de socialisten er enkel 68.515 bijeengebracht hebben. En waar zijn de liberale werkers syndicaten te vinden De liberale voor vechter Dr Barnich kent er geenze liggen te slapen op den... hooizolder 1! Hé liberalen hé «Weekblad gij die u altijd uitgeeft als de redders van den werkman, gij die altijd blijft hou den staan dat gij alleen den werkman genegen zijt. Waar zijn uwe Waar zijn uwe daden ’t Is waarlijks het doodvonnis van uwe eigene partii dat gij afgekondigd hebt. 7. ) Dat de katholieken in 1910 van 20 vooruitgegaan zijn bij ’t werk volk terwijl de socialisten 8 achteruitgegaan zijn. Van liberalen is er natuurlijk geen spiake, de deze gaan noch achter- noch vooruit, aangezien zij geene werkersin- stellingen bezitten. Ze staan boom- stille 11 Ziedaar den toestand gegeven door een liberalen Dr Barnich. ’t Is kenschet- schend. Weekblad we verwachten een antwoordje. Geen schelden hoor maar cijfers en bewijzen. X. dag... De cijfers spreken klinkender tot den geest. In den loop van het jaar 1909 werden er in Parijs 74851 kerels door de politie aangehouden wegens wanbe drijven van verschillenden aard... Daarvan af te trekken 23,824 bede laars en landloopers, blijft 51,033 an dere, ergere kwaaddoeners. De boeken der ontucht bevatten 50.000 namen daarvan zijn 10 duizend meisjes min dan twintig en 3 duizend min dan zestien jaren oud. En men be weert dat er eene zedenpolicie bestaat. Op 23.800 streng gestrafte, gevaarlijke kwaaddoeners, moordenaars en hervallers zijn er maar 7000 Parijze naars de overige 16000 zijn van el ders of vreemden. Waaruit blijkt dat Parijs, in eene gewichtige verhouding, zijnen omtrek en den vreemde besmet. Al de ontaarden uit den buiten trek ken naar Parijs en worden er de beste soldaten van het leger der ondeugd. Dat leger van misdadigers kan dus tegen de politiemacht, 15000 man stel len. Wanneer zal men dwangmiddelen aanwenden welke de maatschappij toe laten zi?h te verdedigen. Let wel op, dat alles is van Le Pe tit Bleu liberaal blad van eerste klasse. Als een liberaal blad zulken nood kreet slaakt, moet de toestand hache lijk zijn. En de belgische liberalen willen hier ook zulk onzijdig onderwijs ver plichtend maken. God spare er ons land van 1 ’t Kost nu reeds al moeite genoeg om de kinders in ’t goed te houden wat zou het zijn moest men in de her ten van alle kinderen het gevoel van godsdienst uitdooven blootgesteld is als den werkman van ande re politieke gezindheden, in de droeve noodzakelijkheid zijnen toevlucht te ne men tot maatschappijen, gesticht door de socialisten of door de katholieken Wat zal het Weekblad op dien kaakslag antwoorden Dat de Carillon katholiek geworden is,, ge zult het zien. Waarlijks men moet, gelijk het «Weekblad» van een razenden eze] geëten hebben, om zelf riemen uit zijn eigen vel te snijden, om er u mede te laten geeselen. X. ’t Is dikwijls heel lastig gazetschrij- ver te zijn bijzonderlijk als men zulke artikels moet neerpennen als ’t artikel van ’t Weekblad van verleden zon dag en getiteld De Belgische geeste lijkheid en hare maatschappelijke wer king. Waarlijk we wisten wel dat er aarts domme schrijvers bestonden in hunne rangen, maar zoo nuchter zijn dat men met zijne eigene schande te koope loo- pe, dat gaat wat te verre 1 ’t Is waar de onnoozelaars, echten er voor de snullen een valsch staartjen aan, maar al wie eenige kennis van zaken heeft, haalt eens de schouders op om dat dom spel, en trekt besluiten die maar kunnen strekken tot miskenning en verachting van ’t libeialismus met geheel zijn bedrijf. Ge moet weten, beste lezer, een ze kere D' Barnich, een liberale voorvech ter, heeft een onderzoek gedaan aan gaande syndicaten, vereenigingen en mutualiteiten, en hij heeft daarover nu zijne cijfers openbaar gemaakt. Het Weekblad om wat vulling te hebben, deelt deze cijfers mede,niet ziende dat zij zijne eigene veroordeeling bevatten, en strekken tot zijne schande. Wat leeren we daaruit i°) Dat de belgische geestelijkheid tot heden 6.478 scholen gesticht beeft met boekerijen, patronaten, enz. Enwel Weekblad wat houden i.u uwe beschuldigingen in waarmede gij altijd voor den dag komt en waarin ge beweert dat dé katholieken maar goed zijn om ’t volk te verdomperen We stellen u de vraag Noemt eens het getal scholen gesticht door libera len (die voorstaanders der beschaving en verlichting) met hun eigen centen 2. ) Dat de belgische geestelijkheid 57 provinciale boerenbonden ingericht heeft met een onbekend getal leden, maar waarvan de boerenbond van Leu ven alleen 42.434 bondgenooten telt. s Eh liberalen, die u vorenstelt als de vrienden van de boeren, waar zijn uwe boerenbonden die gij opgericht hebt 3. ) De katholieken hebben 1070 landbouwsyndikaten 1555 parochiale bonden, 521 grocpéeringen van land bouw, tuinbouw en 382 maatschappijen 344 geitensyndicaten, 1073 syndicaten voor paardenteelt met 87.000 leden. En wat hebben de liberalen Niets, geen nagel 1 Ze houden te veel aan hunne kluiten. Ze ontzien de moeite om de boeren en buitemnenschen ie helpen. Schermen met woorden, ja, maar de daden. Noemt ze eens «Week blad i- NI jHIZ 1.111. II I r— U-:----T.~ .•-7—-T" It ■MMggEaamWIHIllli ,IL. WSBLAD

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1911 | | pagina 1