KANTON. Nieuws Toonoelkundig Avonflteest gegeven door de van NIEUWPOORT Zoiiai 4 en Haanflaj 5 Febraari 1912, telkens om 4 1/2 ure, St-BernarisjriJfle en de Syiuplioiiiekrini. "W eek blad verscliijnende eiken Negende Jaargang Stad Nieuwpoort. Inschrijvingsprijs op voorhand te betalen 3 fr. per jaar voor België. Prijs per nummer 5 centiemen. De vaart van Nieuwpoort naar Rousselare. F Een prachtig Kluchtspel. Zaterdag 30 December 1911 God voor bake Recht voor stake Vlaamsch voor sprake. Aan ieder en allen van onze lezers dus een goed en zalig nieuwjaar naar lichaam en ziel Davidsfonds. Verbinding der Leyevaart met den Yzer. N’ 52. XIEUPOORT. i DAVIDSFONDS. 4 Aankondigingen 15 ct. den drukregel. Rechterlijke bekendmakingen 30 ct. den drukr. -o- DrukkerLOUIS LAMMEN, Hoogstraat, 97, Nieuwpoort. fr. fr. fr. fr. I.50 0.50 Verkooper: JULES DANGEZ, IJperstraat, NIEUWPOORT. UIT MEN ZAL OPVOEREN Beroemd Treurspel in 8 bedrijven, GEVOLGD VAN fenamijii-w en de twee laatste aan den ingang der vaart aan de Broeken,ten noorden den ijzerenweg Gent-Duinkerke. Het spijzen dezer vaart zou geschie den als volgt 's winters, met het wa ter uit de Mandelbeek, te Rousselare in de vaart opgehouden de Zarren- beek zou ook nog wat water geven, ’s Zomers zou men water pompen te Oyghem, nieuwe pompen zouden daar vooi noodig zijn. Geheel het werk zou 8 millioen kos ten. Men zou te bouwen hebben r 4 sluizen, 2 bruggen voor nen ijzerenweg 8 bruggen voor steenwegen en nog al veel bruggen voor landbouwwegen. De heer Piens zegt dat zijn werk ge heel als voorloopig moet aanzien wor den en wij gelooven het ook, want se dert 20 jaar heeft Rousselare al de kan ten van O. L. Vronw parochie, van den ijzerenweg en van Barnum zulk- danige uitbreiding genomen dat men er volstrekt niet meer moet aan den ken al dezen kant van Batavia dooi te geraken en op het grondgebied van Rousselare den ijzerenweg onder te kunnen. Het jaar 1911 ligt ook al op zijn doodsbed, en eer twee dagen voorbij zijn, zal het reeds den weg van al zijne voorgangers, den weg der eeuwigheid ingeslagen zijn weg dien wij en allen ook bewandelen en aan wiens einde wij rekenschap over al ons doen en la ten aan den Opperrechter zullen moe ten geven... Uit het blinkende Oosten treedt het nieuwe jaar 1912 als een flinke jonge ling vooruit, stralende van hope, licht en liefde 1 Wat zal het nieuwe jaar in de ge heimzinnige plooien van zijnen mantel voor de stervelingen medebrengen Wel of wee, voor- of tegenspoed, oor log of vrede, gezondheid of ziekte, dat weet ik niet, dat is den Alleschikker alleen bekend, die in zijne alwijsheid goed en kwaad tot het verkondigen van zijne glorie weet te geleiden. En daarom wensch ik, naar oude vlaamsche zeden, dat God aan onze stad en aan onze menigvuldige lezers verleene een goed en zalig Nieuwjaar Een goed en voorspoedig nieuwjaar vooi uw lijf en uwe stoffelijke belan gen, voor huisgezin en moederstad. Een zalig Nieuwjaar voor uwe ziel Het feest waarmede Davidsfonds en St-Bernardsgilde zondag 24® en dinsdag 26" dezer het publiek vergast ten mag wel het prachtigste heeten sinds de onvergetelijke dagen van de Reis om de Wereld Èene macht van volk, uit alle standen en van alle steden en gemeenten van den omtrek, vervulde telkens, tot barstens toe, de ruime bovenzaal van het prachtig ge bouw. Het was misschien meer dan men verwacht had, maar zulks bewijst nu eens te meer en ten beste hoe hoog de faam onzer kundige tooneelspelers bij het volk in aanzien rijst p dat volk, het kent de gaven en gevoelens van al deze die op Davidsfond’s töoheel voor 't voetlicht komen1, het weet dat hunne rolvertolking niet missen zal zelfs de diepste gevoelens zijns herten te bewegen en daarom stroomt het er naartoe onder den ontegenstootbaren drang eener geheime zielskracht. Niet zoo haast kondigde het Bestuur de vertooning af, of van alle zijden kwamen er aanvragen toe om plaatsbe wijzen, aanvragen vermeerderend tel ken dage in zulkdanige mate dat meni ge dagen vóór de vertooning dezes welgelukken reeds verzekerd was. Hoef ik te spreken over den drang om binnen, bij het openen der poorten telkens om 4 ure stipt. Al de plaatsen werden als ’t ware bestormd door de overtalrijke menigte die toegestroomd kwam en die in min dan 10 minuten BEHEER OPSTEL Hoogstraat, 97, NIEUWPOORT. Prijzen der Plaatsen Voorbehouden Plaats Eerste Tweede Derde en uwe eeuwigheid, voor uwen gods dienst en uw vaderland. Zalig Nieuwjaar aan oversten en meesters, opdat zij met een klaar ver stand hunnen plicht verstaan en hem met eene liefderijke krachtdadigheid uitoefenen tot geluk en welzijn van het gemeene best. Zalig Nieuwjaar aan onderdanen en bestuurders, opdat zij de gegeven richting zouden behoorlijk begrijpen en moedig medewerken tot den alge- meenen vooruitgang. Zalig Nieuwjaar aan de ouders, op dat zij in liefde en verduldigheid de schatten die God hun geschonken heeft langs de bane van het christen geloof tot eere en deugd zouden opvoeden. Zalig Nieuwjaar aan de kinders, opdat zij inwendige en uitwendige ge hoorzaamheid, en behulpzaamheid aan hunne ouders zouden verleenen, en helpen bewerken dat hunne huisgezin nen in vrede en kinderlijke liefde als een hemel op aarde worde. Zalig Nieuwjaar aan de rijken, op dat zij in hun geld en goed zouden mo gen gezegend worden, en de vreugde leeren smaken die bestaat in ellende te heelen, armoede te genezen en ge broken herten op te beuren Zalig Nieuwjaar aan burgers en ambachtslieden,aan handelaars en stiel- doeners? opdat zij in hunne onderne mingen zouden mogen gelukken en ge stadig hunne zaken zouden mogen zien vooruitgaan Zalig Nieuwjaar aan onze knappe visschers zoo meesters als maten, op dat zij gespaard van rampen en on heilen, overvloedigen buit uit het wij de water in hunne netten zouden van gen, om vrouw en kinderen te voeden en nog eenen stuiver te kunnen weg leggen. Zalig Nieuwjaar aan de werkmen- schen, opdat zij veel werk,goeden loon en beste gezondheid zouden mogen genieten met geheel hun huisgezin. Zalig Nieuwjaar aan de armen, op dat hun lot zoude mogen verbeteren, en dat zij- door medelijdende engelen zouden mogen ondersteund worden die hunne ontbeeringen en hunnen nood mildadig zouden helpen verzachten. Zalig Nieuwjaar aan Kerk en moe derstad en vaderland, opdat wij zou den mogen overwinnen in den strijd voor het goed, en dat de leering van Christus er meer en meer moge ge kend en nageleefd worden. Wij hebben verleden zaterdag, bij monde van een abonnent, het nut ende noodzakelijkheid doen uitschijnen van ’t bestaan en het graven van de vaart Nieuwpoort-Rousselare. Hierover nu eenige bijzonderheden en gegevens over gezegde verbinding. Veleden week spraken wij over eene onderhandeling der gemeentebestieren van Nieuwpoort en Dixmude om de kwestie te bespreken van het graven van eene vaart van Rousselare naar Nieuwpoort. Wij lezen daarover in De Land bouwer Het ontwerp aldaar vooren gehou den en dat scheen een nieuw petei schap te hebben aangenomen, is eenvoudig- lijk het ontwerp van den heer Baron de Montblanc, die door zijn gedurig aandringen in de Kamers bekwam dat de heer minister De Bruyn in het jaar 1890 den bevoegden heer Piens, hoofd ingenieur van Bruggen Wegen, eene studie deed maken over de vaart tus- schen Rousselare en Dixmude. Dit ver slag werd ingediend in October 1891, en de gemeenteraad van Rousselare heeft den 7 November 1891 van het ontwerp kennis genomen. De week bladen van Rousselare gaven daar uit leg over. Ziehier wat wij in weekbladen van 1891 lezen over den uitleg door den heer Piens gegeven over zijn plan. Deze vaart zou beginnen op 50 met. afwaarts den dok te Rousselare. Hij zou loopen achter de blauwverwerij Degryse, over de Ardoye- en Beveren- steenwegen, over den ijzerenweg, over den Brugschen steenweg aan den kilo meter n. 30, van daar westwaaarts door de vlakte der St-Amandsbeek, langs den Schiethoek, tusschen Staden en !t gehucht Het Hazewindeken den steenweg van West-Roozebeke naar Hooglede doorsnijdende omtrent kilo meter n. 19, volgende de vlakte der Zarrenbeek, langs het gehucht den Lynckhoek van daar in de richting der vaart van Zarren en het vaardeken te Handzaeme, hetwelk zou verbreed worden om in den Yzer te loopen te Dixmude. De geheele lengte, daatinbegrepen het te verbreden deel der vaart van Handzaeme, zou 26 kilometers bedra gen. Het verschil van hoogtemeting dat moei ingewonnen zijn, is 12 meters daarvoor zouden 4 sluizen noodig zijn op voorwaaide dat de vaart van Rous selare nog 14 kilometers verder op de zelfde waterhoogte zou kunnen gehou den worden. De eerste sluis zou dan moeten gemaakt worden bij het Haze windeken, de tweede bij den Luychoek 1 I 2.00 1.00 ■’A NI DE POSTBODE VAN LÏON, II Zft Nieuwjaar. RW

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1911 | | pagina 1