BERICHT BERICHT. Laster. De Provinciale Wegwijzer Gasmotoren-Fabriek ’’Deutz” EEN WOONHUIS KT EBT, thans ten dienste van winkel te Westende langs de gravier, groot 1 a 50 c. WOONHUIS MET SCHUUR Gemeenteraad. Gebroeders CLOETI Hoe Roosje aan een man geraakt, bracht eene gansche omwenteling te weeg in de zaal. BERICHT. Aankondigingen. m...» D. Vanfle Telle-Vaiita Atale, Kerkstraat, Nieuwpoort. m..., M..„ Nieuwjaarskaart] es. BERICHT. BERICHT. kostelooze TE BEKOMEN P. MAHIEU-GOSSEY, Vischmija. Te verkrijsen bij AMAND DUMON, Oostendest. ei lia sclioonZeem in potjes aan verschillige prijzen. ten bureele van dit blad ReprésentantC. BOUQUILLON Middel kerke-Bains. Véritables Moteurs Otto Deutz Flus is 400 Récompsases, W 35 ÏEtats Grand I rix ’t Wasschen en Strijken. Jeanne MAHIEU. JVIodelhoeden het aanstaande seizoen, Pauline Vinek, Openbare Verkooping van TE RAMSCAPPELLE ter herberg «AU REPOS DES CYCLIS- TES Burgerstand. kostelooze kosteloos Weduwe Boon-Moriier. verloren schoone halspels voor Damen. Rechtstreeksche invoer van Noordsch ijs. Notaris STROOM te Nieuport. OPENBARE VERKOOPING Bij onze wete heeft geen katholiek zoo iets uitge strooid en daarenboven ge ven wij honderd frank aan de armen van stad uit te deelen, aan hem die ons (door bemid deling van onzen drukker) kan bewijzen dat zulks door een van onze mannen is rond gestrooid. VERKOOP VAN PIANOS. ANTWERPEN’S BOUW- HYPOTHEEKBANK (’t Vervolgt.) Verkoop lervlakte van THOUROUT, Aankoop»n Verkoo voor ren vyi Cc is ECx» MEN voordeelige Henri De Vry, Gemeente-bediende, Kerkstraat, 11 BARBIER, Langestraat, 39, Nieuw poort 3900.10 fr. KANTOOR van den van West-Vlaanderen. Bij Emiel Vandenabeele, ter scheeps- schoone echte Riga spairen, onlangs ingekomen, bij kleine en heid, van alle lengten dienste bijzonderlijk alsook voor ladders Van 18 tot 24 December Grondpandelijke obligatiën van Leeningen op vaste goederen in eersten rang voor waarden. Voor nadere inlichtingen wende men zich in NIEUWPOORT Gunstig gekende M. Henri De Vry, Gemeente-bediende, KerKsxraai, 11 en ijverige agenten gevraagd waar nog niet vertegenwoordigd. werf Nieuwpoort, te verkrijgen extrei groote hoeveel- en dikten, ten vooi de visscherij en stellingen. Ik heb de eer het belanghebbend publiek kenbaar te maken dat ik van heden af schoon vast blokijs liggen heb in mijne magazijnen ter Valkestraat te Nieuport. De koopwaar is er in kleine en groote hoe veelheden, gemalen of in blokken, aan zeer genadige en voordeelige prijs te bekomen. Mij aan uwe orders bevelende, groet ik U Hoogachtend. Th. van Isegham. Société Anonyme des Moteurs Otti Deitï Exposition Bruxelles 1910 Ik neem de vrijheid u te laten weten ilsdat ik een groot assortiment VROUW- KINDERPALETOTS, in magazijn heb, alsook FOURUREN in alle kleuren en in alle prijzen. Ook alle soorten van Winter-artikelen zooals Vareuzen, Normals, Baais, Sargien enz. enz Alles wordt verkocht aan zeer genadig» prijzen. Ik heb de eer u kenbaai te maken dat ik mij kom te vestigen bij mijne ouders, Langestraat, 49, voor Ik hoop, M...., door de stipte uit voering van mijn werk en de gematig- heid van mijne prijzen, met uwe or ders vereerd te worden. Intusschen bied ik u mijne eerbiedi ge groetenissen aan. Eenige liberale sukkelaars moeten erg met den bever op het lijf gezeten hebben, omdat de St-Bernardsgilde voorgenomen had op 24" en 26" dezer, hare avondfeeste te geven. Zoo groot was hunne angst, dat twee onnoozele broekventjes gemeend heb ben te moeten lasterlijke aantijgingen neerschrijven om hun waggelend kraam recht te houden. Jaarlijks worden, hoeft het herinnerd, mil- lioenen zulke kaartjes verzonden, wat aan het postwezen veel werk geeft. Wie wenscht dat zijn kaartjes zoo snel mogelijk ter bestemming aankomen, steke ze niet in de bussen maar geve ze in de postkantoren af aan de winketten, en wel in twee pakken, kruiselings met bindtouw ombonden het eene bestaande uit de kaar tjes voor de stad of het postkanton, het an dere uit die voor elders. Hoogst wenschelijk is het, de postzegels in den rechter bovenhoek van het adres te plakken. Het publiek gelieve ook, zoo mogelijk, rond nieuwjaai de verzending van prospec tussen, prijslijsten, enz. te staken. Verkoop van Wervickschen tabak beste cigaren cigaretten alle merken; beste snuifblauwe en geele pakken bijzondere soorte van pruimtabak. Door de goede hoedanigheid mijner waren en de trouwe bediening, hoop ik de gunst van eenieder te verwerven. Ik heb de eer U kenbaar te ma ken dat ik van heden af voorzien ben van eenen schoonen keus Benevens zult gij ook vinden alle nieuwigheden, welke den artikel betreffen zooals Bloemen, Pluimen, Linten, enz. Daarenboven mag ik U verzeke- dat gij ten allen tijde in volle vertrou wen en aan de laagste prijzen mogelijk zult bediend worden. Verhopende, M..., met uw bezoek vereerd te worden, bied mijne achtingsvolle groeten aan. Duinkerkestraat, 2d, Nieuport. geëerd de U, Uit ter hand te koopen een groote hoeveelheid zware Wulven waterwer- ven Populieren Tailie hout en ook opgemaakt in bondels. Zich te bevragen bij M. H. BRAET, aannemer, Kokstraat, 17, Nieuwpoort-stad. Schrijft allen in op Ons Volk het schoonste geïllustreerd weekblad van België, aan 5.75 frank per jaar op ons bureel. zicht van dien bouw. Wij zullen nog moe ten eene pomp en lanteerns plaatsen, het is dus niet wel mogelijk voor de stad den grond kosteloos te geven. Doch om Jiets te doen stel ik voor te verkoopen aan 2 fr. den v. m. De heer schepen Huyghebaert Het af- leegen van den grond, alwaar de Disch zal bouwen, kostte'ons ook geld. De heer Vandenabeele De Disch bezit schier niets. Ware het niet van de Gods huizen de stad zou jaarlijks 12 tot'13.000 fr. moeten geven. Als de grond niet kos teloos kan geschonken worden, wij zonden hem ten minste moeten hebben voor half geld. De heer Rybens Handel en nijverheid bloeien in Nieuport en de Disch kost ge durig meer. Ik geloof dat er misbruiken zijn in het geven. De heer Vandenabeele ’t Is gemakkelijk om zeggen maar ’t is moeilijk om den on derstand af te schaffen. Werd er min ge dronken door vele mannen er zou min ar moede zijn doch de vrouw en de kinders kunnen toch zonder geen hulp blijven. De heer Burgemeester Wij zullen d» zaak uitstellen tot eene toekomende zitting Eenieder kan intusschen nogeens er op nadenken. Algemeene bijtreding. Treedt de Raad dit voorstel bij Met eenp. van stemmen wordt het voor stel van het College aanveerd en de noodige beraadslaging genomen. De heer Burgemeester Louis Callenaere vraagt om nevens het perceel, door hem on langs aangekocht, langs de Willem De Roo- laan, nog een gelijk perceel aan te koopen, zij 5.50 m. breedte op 50 m. diepte, ten einde te kunnen 2 huizen bouwen in plaats van één. Wij stellen u voor zijne vraag in te. willi gen tegen 4.50 fr. den vierkante meter aan- gezien hij op de volle diepte koopt. Treedt de Raad dit voorstel bij Dit voorstel wordt met eenparigheid van stemmen aangenomen onder voprbehoud van den voorgevel te bouwen naar het opge legd model. De noodige beraadslaging wordt geno- I men. De heer Burgemeester Desideer De- chièvre vraagt om ten westen van het huis Callier, langs de Willem De Roolaan, een I perceel aan te koopen op de volle diep- I te en op 6.50 m. vooikant, ten einde er een huis op te bouwen. I Zoo gij dezen verkoop toestaat er zal al- I daar nog een lot overblijven van 10.45 m. breedte. Wij stellen u voor te verkoopen aan 4.50 I frank. Aanveerdt de Raad ons voorstel De Raad aanveerdt het voorstel van het College, met eenp. van stemmen, onder voorbehoud van den voorgevel te bouwen naar het opgelegd model. De heer Buigemeester Arthur Buffel vraagt om het perseel grond aan te koopen I tusschen den eigendom Deetens en de nieu- I we huizen van Hippoliet Michiels, langs de Willem De Roolaan, bachten de Slachthuis- I straat. Dit perceel heeft eene oppervlakte van 274.38 v. m. Buffel zou op dit perceel een I huis zetten en het overige afsluiten met I eenen koermuur voorzien van inrijpoort. j Het College stelt voor te verkoopen tegen 3.50 fr. den v. m. Is de Raad van het zelve gevoelen De Raad, met eenp. van stemmen, staat I den aangevraagden verkoop toe en neemt de noodig» beraadslaging. I De heer Burgemeester In zitting van 20 I Juli 11. heeft de Raad in princiep het besluit I goedgekeurd van het Bureel van Weldaad I voor het bouwen van 6 werkmanswc' nsten I in de Coupe-Gorge. Het bestek dier huizen beloopt tot 10.800 fr. Daar de uitgaaf veel grooter is dan het I Bureel eerst gedacht had, vraagt dit laatste I om den grond kosteloos te bekomen van de stad. De gevraagde grond heeft eene uitge strektheid van 657.54 v. m. Welk is het oordeel van den Raad betrek- I kelijk die zaak. De heer Vandenabeele Gelijk gij hoort, Heeren, die huisjes zullen ons zeer duur I kosten. Wij zullen moeten 12.000 fr. staats- I rente verkoopen om den ontworpen bouw I te kunnen doen, zij een jaarlijksch verlies I van inkomen van 360 fr. De hulp die wij nu geven voor kamer- I huur bedraagt 5 fr. per maand of 60 fr. per I huisgezin of voor 6 huisgezinnen 360 fr. I Daarenboven zullen wij de grondlasten, de brandverzekering en den onderhoud hebben. I Dus is er reeds verlies voor het Bureel. Moe- I sten wij nog den grond betalen, wij zouden veel to»dragen. De heer Cool Die huisjes verbeelden meer dan 5 fr. hulp per maand. Steekt daar huisgezinnen in waaraan gij 10 fr. te maan de toekent. Alzoo zult gij winste doen. De heer Vandenabeele ’t Is op het aan dringen van den Raad dat wij die huisjes zoo voldoende hebben doen ontwerpen. Er zullen 2 kamers zijn, een schoone zolder, afzonderlijke koer, gemak, regenbak, vuil- put, enz. Mijn eerste gedacht was van veel flauwer en eenvoudiger te bouwen en alsdan zou het minder gekost hebben. Wij kunnen al daar geene huisgezinnen nemen aan 10 fr. daar de huisgezinnen die 10 fr. trekken sa mengesteld uit twee ouderlingen die niets meer kunnen verdienen en die 5 fr. betalen voor hunne kamer en de overige 5 fr. noo dig hebbben om voort t$ doen. De heer Rybens Die bewerking zal nooit voordeelig zijn voor den Disch. De heer schepen Pattyn Ik vrees ook dat het zal dienen om vreemde behoeftigen in te trekken. De heer Vandenabeele De huizen van het Begijnhof zijn op de helft gebrgcht, overeenkomstig net verzoek van de plaatse lijke gezondheids Commissie en de bevol king is van een derde vermeerderd. Wij heb ben iü de laatste tijden veel ondervonden dat er dischhuizen te kort waren alzoo heb ben wij ons in de noodzakelijkheid bevon den tot het bouwen van nieuwe dischhui zen te besluiten. D» huisgezinnen die bui ten gezet worden kosten ons zeer duur daar wij, ten gevolge der verdwijning van het droog logist, niet ontstaan met ze in te nemen maar nog moeten betalen voor den kost, niemand meer willende personen in nemen voor slapen alleen. De heer schepen Pattyn Wij hebben moeten een»n keiweg leggen in’t vooruit- Donderdag II Januari 1912, om 2 ure namiddag, TE WESTEN I)I< ter herberg DE KROON bewoond door Medard Derudder, Overnemingsprijs van toog, rekken, bas cule en gewichten 90 fr. Bewoond tot een maand na den overslag door Louis Uyttenhove-Renty. Maandag 15 Januari 1912, om 2 ure namiddag, van een en stallingen en 8 a 05 erf, te Ramscappelle te midden der dorpplaats. Bewoond tot 1 October door de v»r- kooper Ch. Carette-Bailleul. 1/2 0/0 instelpremie. Inlichtingen op Belgische Vreem de waarden. Geldplaatsingen aan j 1/2, 4 en 4 1/2 per honderd Op verzoek begeeft zich ten huize. KANTOOR open „van 8 1/2 uren 'g morgens tot 11 u»e 15. zitting van 22 December 1911, om 5 1/2 ure 's avonds. Voorzitterschap van den heer burgemees ter Snauwaert. Afwezig de Heeren Stroom, Dewaele en Dejaegher. De heer Burgemeester Ik verklaar de openbare zitting geopead. Ik verzoek den Secretaris het verslag te lezen der laatste zitting. De Secretaris leest het vei slag der zitting van 1 December 1911. De heer Burgemeester Zijn »r bemerkin gen tegen den opstel van het verslag Geene bemerkingen worden gemaakt. Het verslag wordt aan eene stemming bij naamafroeping onderworpen en met eenp. van stemmen goedgekeurd. I Verschillige aanvragen tot aan koop van grond. De heer Burgemeester Karei Lammerant vraagt om het perceel grond aan te koopen, gelegen bachten zijnen eigendom en bachten den eigendom van Hendrik Claeys, langs de Willem De Roolaan. Dit perceel is 16 m. breed op 22 meters diep. Wij hebben aan Claeys de voorkeur ge geven voor het gedeelte, gelegen bachten zijn huis, doch hij heeft geene gading naar hetzelve. Bij gevolge stellen wij u voor te verkoopen tegen 4 fr. den vierkanten meter. tijds, op beide vertooningsdagen de zaal vulde met ruim 650 toeschouwers. 't Is dus voor een publiek van meer dan 1300 man dat het hartroerend drama op meesterlijke wijze vertolkt werd. Met gespannen aandacht en jagend ge- I moed, volgde eenieder de zoo verschil lende toestanden die het stuk ons ver- I toonde en die ons leerden dat bene- vens enkel geluk in Parijs waar te ne men, er ook toch zoo menige smarten, misdaden en kwalen te vinden zijn. De rolverdeeling was volmaakt. Hierin toont de bekwame bestuurder, I dat hij op de hoogte is van de moei- I lijke taak welke hij vol iever betracht te. Ook is het volkomen welgelukken I van het feest eerst en vooral aan hem I te danken. Bewonderenswaardig was het spel I van Julien de Linnières (Heer Louis Vinck) en Baren de Vaudrai {Heei ff. I Filliaert) die beiden hunne soms zoo I pijnlijke gemoedstoestanden onverbe- I terlijk weergaven.Liefde van den eenen kant, angst van den anderen kant zijn I niet van aard door een onkundige voor I gedregen te worden, en men moet kundig talent hebben om zulke rollen als dusdanig te vertolken. I Hugo de Linnières fHeer A. Van- I herekej speelde gepast zijnen rol van gestrengen Directeur van Politie. Het publiek dat nu eens zijn daden afkeur de, dan zegende, is wel het beste be- I wijs dat hij speelde zooals het behoort. I Markies de Presles^^ E.Dumon) en de Mailly {Heer M. Mahieu), vol komen typen in gang, woorden en manieren van de Parijsche hoogewe- reld. Men moest een meester hebben om eene rol als deze van Frochard te ver vullen. Ook was Heer L. Vanackere de man om ombeschroomd en vrij den schijnheiligen misdadiger te ver beelden. Al zijne handelingen, al zij ne woorden, gansch zijn wezen verwek ten diepen afkeer op allen die hem aanschouwden, 't Was hetgeen moest zijn en, daarin heeft hij dus nogmaals getoond dat de tooneelkunst hem niets meer aan te leeren heeft. Hij stond evenwel alleen niet Jac ques {Heer F. Dewaele) een kadé zulle, wonderwel getypeerd, schijnt lessen genomen te hebben op Frochard. Waarlijk wie zou het ooit gedacht heb ben dat hij eene zulkdanige rol op zulk eene meesterlijke wijze zou weten te vervullen. Proficiat Pierre de kromme {Heer J. Storms) volkomen op de hoogte zijner moeilij ke taak was een der lievelingen van ’t publiek, omdat bij zoowel de verde diging der arme weezen op hem nam en zijn eigen leven ten prijze stelde. Eu wat gezegd over de twee weezen (Heeren L. Delsael en J. Vandamme) Hoe treffend toch was hunne bede, hoe smeekend hunne stem, hoe mede- lijdendwekkend hunnen gang,hoe droe vig hun leven. De tranen die de toe schouwers bijna voortdurend hunne oogen lieten ontvallen,getuigen genoeg hoe de twee weezen hunne rol vervul den. Picard (Heer F. Verbrugge) was de kluchtige geest. Ja, dat was de man, gewenscht om soms de tranen wat te bedwingen. Vlug was hij, flink en rap. ’t Was heel wel. De dokter (Heer J. Genachte) en Martin {Heer A. Vandewaeter) kwe ten beide hunne taak op zeer goede wijze. Felix (Heet G. Buffel), een ware tooneelman, was nu gelijk altijd, ten andere, wat hij zijn moest. Edelmoedig is eene gave waarvan hij alleen mis schien het geheim kent volmaakt voor- gedregen te worden. Altijd onverbeter lijk op 't tooneel. Broeder Franciscus, Marais, Sergant en Bediende voorgedregen door de heeren L. Lammen, Th. Knockaert, ff. Decschieter en F. Rybens, waren ook gepast, (beter kon men ze niet uit kiezen), om elk zijne rol te vervullen. Elk begreep ten volle wat zijne taak hem voorschreef, voerde ze op mees. Een van hen schrijft Zij (de klerikalen) vonden niets eenvoudiger dan uit te strooien dat reeds al de kaarten voor de drij da gen genomen waren, denkende alzoo de personen terug te houden die ge schikt waren er henen te gaan die handelwijze werd door katholieken aangebracht, die ons dan ook daarover waarschuwden Dit is eene bloode bewering die dient bewezen te worden. Welnu kort en klaar En zoo dat broekventje het bewijs niet kan leveren, zullen wij het recht hebben hem te bestempelen met den naam van laffe lasteraar Luistert mannekens, ’t is louter toe val dat onze feest verschoven wierd. en van tergend inzicht was er geen spoor. Maar wij zeggen dat vol uit, wij willen vrij zijn van de dagen te kiezen gelijk wij het geradig vinden. Gij moogt spelen wanneer het u lust, zon der naar ons om te zien, maar van monopolium van dagen kan ei geen spraak zijn. Wij zullen spelen wanneer het ons schikt en past, wij zijn vrije mannen die vrij en ongedwongen on zen weg gaan en voor niemand gaan wij achteruit. Voor wat feesten betreft,het publiek van Nieuwpoort en omliggende bekent het rond uit de katholieken hebben de schoonste zaal, het prachtigste too neel, de beste stukken, de talrijkste en kundigste spelers en zonder be hulp van vreemde spelers en speel sters lokken zij het meeste getal toe schouwers naai hunne vertooningen. ’t Is dat er in de spelers van de bloeiende St-Bernardsgilde kern en kruim, kunst en moed zit, bekwaam om de diepste snaren van hert en ziel te roeren, en waarbij het grootste deel van de spelers van het Willemsfonds maar kleine broekventjes, apejongen en belachelijke kluchtenaars zijn. N. S. Wij dagen de liberale spe lersgilde uit, gelijk welk stuk te spe len, wij met onze spelers, en zij met de hunne, eik in zijne zale, en wij zul len het volk laten oordeelen wie er best zal uitvoeren.... GEBOORTEN. 27 Dec. Hinneman Albert-Jan-Pieter, zoon van Leo en Maria Notebaert. Sedert 1 Januari 1911. 123 Geboorten. OVERLIJDENS. 20 Dec. Verlende Sophia-Rosalia, oud 74 j. 1 m. en 21 d., dochter van Lodewijk en Isabella-Theresia Coene, weduwe van Edmond-Lodewijk Dejonghe en Leopeld- Gregoor Vanhoutte. 212Colaert Magdalena-Maria-Mathildis, oud 25 j. 7 m. en 10 d., dochter van Karei en Florentia Bruneel en echtgenoote van Gustaaf-Edward-Cornelis Borgonie Sedert 1 Januari 1911. 73 Overlijdens HUWELIJKEN. 15 Dec. Maertens Edmond-Frans, oud 23 j., plafonneerdersgast en Demeester Maria-Ëugenie, oud 15 jaar, beiden te Nieuport. Sedert 1 Januari 1911 24 Huwelijken. HUWELIJ KSAFKONDIGINGEN. Dejaegher Joris-Seraphin-Lodewijk-Maria handelsagent te Livorno(Italie) en Gommers Juliana-Joanna-Augusta, bijzondere te Nieu port. Vanhoutte Andreas-Achiel-Corneel, be diende bij Staatsspoorwegen en Demeester Romania-Adolphina, naaister, beiden te Nieuport. Gleys Jacob-Florent, zeeman en Bolle Zenobia-Sophia, weduwe van Pieter-Pauwel Loones, werkvrouw, beiden te Nieuport. Geryl Hieronymus-Firmin, tweede stuur man ter lange om vaart, te Nieuport en Engelbeen Elodia-Maria, dienstmeid te Oostduinkerke. Bogaert Camiel-Hendrik-Frans, meubel maker te Nieuport en Levecque Irma-So- phia, dienstmeid te Westende. Genachte Juliaan-Frans-Karel-Leon, be hanger te Nieuport en Hautekiet Helena- Maria, winkelierster te Oostduinkerke. Vandenabeele Pieter-Lodewijk, scheeps timmerman en JPeire Alicia-Melania-Fran- cisca, naaister, beiden te Nieuport. Barbier Oscar-Richard, bakker te Pervyse en Genachte Maria-Mathildis-Leontine-Cor- nelia, zonder beroep te Nieuport. >p van openbare weerden aan ÉÉN frank per 1OOO fran ken. Ik heb de eer het publiek kenbaar te maken alsdat ik van heden af eenen win kel kom te openen in de HOOGSTRAAT Nr 77. Schoone keus van kousen voor vrouwen en kinderen, onderbroeken, baais, rokken, hemden, enz. Alsook flanelle- en schortegoed sjaals, foururen, handdoeken, zakdoeken, enz. Goedkoop. Ter trouwe. Vaste prijs. EEN Die ze gevonden heeft en bij den druk ker dezes wederbrengt zal eene schoone belooning ontvangen. RICHARD PAUWELS Naamlooze Maatschappij, KAPITAAL 2.000.000 Frank. Zetel Antwerpen, Twaalf maandenstraat. 13 (nevens de Beurs) VOORZITTER Graaf van der Stegen de Schrisck. BEHEERDERS Baron van der Gracht d’Eeghem Bernard Jansens, nijveraar, te Sint-Niklaas öanaux advokaat, te Zoningen Leopold Vlytsam, koopman, te Antwerpen. AFGEVAAR DIGDE BEHEERDERS Ridder R. de Schoutheete de Tervaren; Jos. Opdebeek ban kier, te Antwerpen. Mr. Flor. Boeymanes notaris te Antwerpen Mr. Scholier advokaat te Antwerpen, M. Ch. Tuytens te Antwerpen. Spaarboekjes aan 3.60 's jaars interest daags na de storting, zonder op termijn te plaatsen. KAN TEN ALLEN TIJDE OVER ZIJN GELD BESCHIKKEN. 15 jaar aan 4 van Hypotheek aan terlijke wijze uit en daarom ook was hun spel overheerlijk. De mindere spelers, de prachtige tooneelschikking en andere bijhoorig- heden, ook niet zonder belang, waren zeer goed en brachten eenen uitmun tenden indruk teweeg, die de toeschou wers bij wijlen als in eene betooveren- de geestdrift bracht. Na lijden komt verblijden. Ze hebben gelachen, hoor. Maar wat wilt ge Urbanus en Silvester Heeren E. deerlynek en L. Ghewy) deden la chen alleen met gang en manieren.On verbeterlijk zijt ge beide, jongens. ’K wensch u geluk omdat ge het volk zoo goed op den lach kreegt. 't Was op recht meesterlijk. De deurwaarder {H. J. Genachte), I was weeral de klucht in persoon. On overtroffen als ’t is om het volk te doen lachen. I De knecht Napoleon {Heer A. Van- damme) zou waarlijk niemand laten vermoeden dat hij pas voor de 2e maal een man is van ’t tooneel. Doe zoo voort, mijn beste,ge hebt het goed op, jongen. Boertig zijn kan er niemand gelijk i Heer Ch. Vanthuyne, die hier Blaas kaak was in ’t spel.Cies kon geen woord spreken of ’t publiek was er meê weg. Charles blijft altijd even komiek. Onze twee jonge gasten (Heeren H I Coopman en C. Vanborn) waren ook op hun proefstuk niet en ze speelden I zooals ’t behoort. Terloops in het stuk, en tusschen de bedrijven speelde onze knappe Sym- I phonie hare beste stukken. Die man- I nen,onder de kundige maat van hunnen I onvermoeibaren bestuurder, kwamen I hert en geest verlustigen, en ieders ge- I moed 'tot kunst en vreugde stemmen. De geestdriftige toejuichingen, die I binst het spel, uit waren zielediang bij I de toeschouwers uitborsten, en het goedkeurend handgeklap dat na elk nummer de spelers juichend kwam be danken, toonden ten overvloede, dat I het prachtig tooneel, het aangenaam muziek, de meesterlijke voorstelling en het voortreffelijk gezang, van de aanwezigen naar weerde geschat en I bewonderd wierden. Ik heb dit stuk in den schouwburg I van Paris zien spelen ”j|zei een vreem- I de tooneelliefhebber bij het verlaten der zaal, en ik moete getuigen dat I het spel,dat ik dezen avond aanschouwd I heb, mij dieperen indruk, en meer kunstgenot verschaft heeft ’k Ging na de vertooning, een stil pintjen drinken, toen een welgebouw- de jongeling binnenkwam en uitriep ik moete nog eene uur te voete en I een kwartier door het slijk, en al is ’t dat het regent dat het plast, dat doet I mij niet, want niets is te groot om het genoegen te betalen van het bijwonen van zulk een heerlijken avond Bravo mannen Hertelijk dank aan I al de liefhebbers van muziek en too- I neel die zoo moedig en kundig mede- I werken aan de ontwikkeling en kunst opleiding van ons vlaamsche volk Gaat voort mannen op den ingesla gen weg,blijft moedig en onbeschroomd in het vervullen van uwe edele kunst taak, spijts het lasterlijk gebrom van een ongelekt beerenvolk, en het nijdig muilengegrins van eene bende hersen- looze apejongen 1 SMQ *w i ter uitbetaling van^coupens. aazicht der trekkingen inschrijving op alle uitgiften. Deirtffl I WISSMLAGINTEN, NIEUWPOORT, Marktstraat, 32 Telefoon 52. DIXMUDE, Statiestraat 31, Telefoon 17. Hofstraat, 20, Telefoon 15. Over tal ran jaren was de piano maar gehuisvest bij rijke lieden alleen, zoodat het om zoo te zeggen uitsluitelijk onder de prachtmeubels gerekend was. Ook de hooge prijs ervan, deed de begoede burgers van zulke aankoopen afzien. Op onze dagen, zijn de mededinging en het gemak van vervaardigen de oorzaak geweest van eene groot» prijsvermindering, terwijl van eenen anderen kant, de speeltuigen in queestie, nog in fijnheid en juistheid toenemen. De pianos die overtijd aan 1100, 1200, 1300 fr. verkocht wierden, kosten nu maar 600, 700, 750, tot 800 FR zoodat zulke uitgaven hedendaags voor vele burgersb»urz»n niet te vreezen zijn. Daarenboven geniet men nog van de volgen de voordeelen 1°) Men kort af met 50 FR, te maande, het- gene u toelaat de piano te beoordeel»n ge durende meer dan één jaar. 2°) Men ontvangt eene geschrevene Garan tie voor 15 jaar. 3°) Men krijgt gratis een Tabouret weerde van 16 frank, en 4°) Uwe piano wordt Kosteloos geaccordeerd gedurende drie jaar Ingezien de schoone voorwaarden dus, zal alle begoede burger-huisvader voor zijn eigen belang zorgen, met eene nieuwe piano te koopen. Buiten de muziekale opvoeding die de kin deren ontvangen, zal hij zelf binst zijne rust uren wat geestesontspanning genieten, en het innerlijk genot smaken van een doelmatig mid del gevonden te hebben, om zijne kinderen van de straat te onttrekken. Doet uwe kinderen werken zeer goedmaar geeft ze wat voedsel voor den geest ook verschaft ze eea heftig verzetdo»t z» de Pia no leeraa Voor alle verhoop, uanhoop, verhuring, verwis seling »n /scoordage van Pianos, wendt u tot MUZIEKLEERAAR, Maketplaat», NIEUPOORT. Kolleg!» van Kommlasarisscn

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1911 | | pagina 2