Nieuws van NIEUWPOORT KANTON. Weekblad verschijnende eiken Zaterdag'. Gemeenteraad. 1 Orerl. Zondag 4 en Maandag 5 Februari 1912, telkens om 4 1/2 ure, Tooneelknndig Avondioest gegeven door de St-Bemardsiilfle ei Je Syiiiplioiriekriui. Maasden Geboorten Onflerta van ie overMem Tiende Jaargang Nr Zaterdag 6J Januari 1912. Stad Nieuwpoort. God voor bake Recht voor stake Vlaamsch voor sprake. Inschrijvingsprijs op voorhand te betalen 3 fr. per jaar voor België. Prijs per nummer 5 centiemen. Een prachtig Kluchtspel. Bevolking. i. Drukker LOUIS LAMMEN, Hoogstraat, 97, Nieuwpoort. I DAVIDSFONDS. ken. 3 80 24 op 2! 7 90 jaar F fr. fr. fr. fr. len, uit den 5 9 8 7 5 4 8 9 8 6 6 5 eens te groot jaar ge- 3 3 1 3 5 1 Verkooper: JULES DANGEZ, IJptrstraat, NIEUWPOORT. 13 9 8 5 10 15 9 11 9 13 16 25 4 3 4 17 8 UIT XIEUFOORT Januari Februari Maart April M«i Juni Juli Augusti September October November December BEHEER O PST EL J Aankondigingen 15 ct. den drukregel. Rechterlijke bekendmakingen 30 ct. deTdrükr. Hoogstraat, 97,j NIEUWPOORT. zS - MEN ZAL OPVOEREN: GEVOLGD VAN een jaar - jaar 10 jaar 80 Wij zien met genoegen dat de ste’ te onder de kinderen beneden het stillekens aan afneemt. Verleden ja. waren er 30 sterfgevallen van geheei kleine kinders, dit jaar zijn er 25. On getwijfeld is dit per honderd nog veel te groot en zoude nog merkelijk moe ten verminderen om tot gewone mid delmaat te geraken. Maar als wij inzien dat men over eenige jaren tot 30 sterf gevallen en er boven, per honderd ge boorten had, dan moet men zeggen dat er reeds eer. kind op drie gewonnen is, dank aan de moedige pogingen die het landsbestuur en deskundigen hebben aangewend. Dat de overheden, de geneesheeren, de geestelijken en alle invloedrijke mannen hun best doen en in de mate van het mogelijke, medewerken om de moeders over te halen, tot eene natuur lijke en beredeneerde voeding hunner kinderen. Alzoo zullen zij de dwaze vooroordee- en verouderde gebruiken weten weg te ruimen tot welzijn van huisgezin, van volk en land. Dat er 25 menschen boven de 70 jaar gestorven zijn bewijst nog meer dat er te Nieuwpoort een getal hoogbejaarde lieden leven. Zslve Maatschappij bemachtigde ons in voordeel der firma A. Wunderlich Cie eene som af te houden van 3179,15 fr. Wijders zijn er op 31 dezer voor 2250 fr boeten mgeloopen, zij te samen 54OO fr. 7000^f hebben ecne som beschikbaar van ~n?,90 d* ILtad erin toestemt wij zouden die 70u0 fr. aan den heer Smis uit betalen. Algemeene bijtreding. De heer Burgemeester Ik verklaar de openbare zitting geheven en de geheime zitting geopend. UI Vraag August Lombaért be- hekkelijk het vervoer der lijken. ,P® b.e?r Burgemeester De Bestendige Aiveerdigmg heeft ons laten weten dat zij geen gevolg kan geven aan de voorstellen die de Raad gemaakt heeft in zitting van 10 November laatst. Het College is bijgevolge van gevoelen dat er plaats grijpt het hjkenvervoer open baar aan te besteden. Indien de Raad ons gevoelen deelt, wij zouden op 2 Januari naast de openbare aanbesteding houden. Welk is het gevoelen van den Raad De heer Rybens Waarom die aanbeste ding zetten op 2 Januari De heer Burgemeester Ten einde nog twee maal te, kunnen een bericht inlasschen in de plaatselijke weekbladen. De heer Rybens De aanbesteding kan door stadsroeper aangekondigd worden of te wel ge kunt de voermans verwittigen. De heer Burgemeester Het zij zoo. Wij zullen dus de aanbesteding houden dezer. Is het 'wel voor den Raad Algemeene bijtreding. IV Vraag Decor te betrekkelijk de marktpacht. De heer Burgemeester De Secretaris zal willen den brief lezen van Decor te. De Secretaris leest de nieuwe aanvraag van Decorte evenals art. 1722 van het Bur- gerwetboek. De heer Burgemeester Mijnheeren, de klachte van den marktpachter schijnt nog al gegrond. Ik geloof dat wij best zouden doen de vraag in te willigen. Welk is het oordeel van den Raad Met eenp. van stemmen wordt er beslist 90 fr. afslag toe te staan. De noodige beraadslaging wordt genomen De zitting wordt geheven. 128 Beneden van 1 tot 2 T van 2 tot van 10 tot 20 jaar van 20 tot 30 jaar van 30 tot 40 jaar van 40 tot 50 jaai van 50 tot 60 jaai van 60 tot 7o jaar van 70 tot 80 jaar van 80 tot Niettegenstaande de langdurige droogte die verleden zomer het land geteisterd heeft, niettegenstaende de muilplaag die onder het vee van de streke nog al hevig gewoed heeft,mag men met volle recht getuigen dat het jaar 1911 voor Nieuwpoort een van voorspoed en vooruitgang kan heeten worden. De gezondheidstoestand was goed, de handel ging vooruit, het werk was er overvloedig, de kieztng kwam de kracht der katholieken versterken, en eene geestelijke zending het geloof der vromen opwekken en verstevigen. Dit jaar even als al deze die de Heer verleent, heeft voor de bevolking wel en wee gegeven, maar wanneer wij ons vergelijken met de dorpen en de steden van de streke, hebben wij reden om hoogst te vreden te zijn en God over den zegen die Hij ons volk geschonken heeft vuriglijk te bedan- De lieer schepen Huyghebaert Ik zou niet haastig zijn om aldaar te verkoopen want dat zal ons verplichten de straat te maken. De heer Rybens Er bestaat reeds ver plichting die straat te openen ten voordeele der eigenaars die in den vorensten blok ge kocht hebben. Als het niet al te diep is in blok II ik zou genegen zijn voor de zaak omdat men moeilijk magazijnen kan laten bouwen in den vorensten blok. De heer schepen Huyghebaert ’t zal maar een flauw uitzicht geven voor de vreemdelingen die met den trein in stad ko men. De Raad, na onderzoek van het verkave- lingsplan, verschuift de zake tot eene vol gende zitting. De heer Cool Wij verkoopen onze gron den veel te goedkoop. De heer Rybens Inderdaad, men betaalt meer in de buiten gemeenten dan hier te Nieuport. De heer schepen Pattyn Laat ons hoo- gere prijzen bepalen te rekenen van Nieuw- dag. De heer Dumon Er zou moeten eenen zekeren tijd gelaten worden vooraleer die nieuwe prijzen in voege te brengen. De heer CoolWe zouden kunnen bepa len dat de nieuwe prijzen zullen in voege komen te rekenen met Nieuwdag 1913. De heer schepen Pattyn Ik vind niet dat wij moeten tijd laten. De Secretaris Ik veronderstel dat de oude prijzen verkregen blijven ten minste voor de Wed. Geryl-Maes en voor Monte- ny die reeds hunne vraag gemaakt hebben. De heer Dumon Wij zouden in alle ge val eenen zekeren tijd te voren de verhoo- ging der prijzen moeten doen kennen. Laat ons beslissen dat de nieuwe prijzen in voege zullen komen met 1 April. De Raad beslist in eene volgende zittin<r op deze zake terug te komen. II Mededeelingen en vragen. De heer Burgemeester Mijnheeren, De Schepenen Colleges van Rousselare,Veurne Dixmude en Nienport zijn op 2 December 11. te Dixmude bijeengekomen om de kwes tie te bespreken der verbinding per water van de stad Rousselare met de havens van Nieuport en Brugge. Er werd overeengekomen aan den Heer Minister te vragen dat hij een technisch Comiteit zou gelasten die kwestie te onder zoeken en een ontwerp op te maken. De Secretaris zal de beraadslaging lezen die wij u voorstellen hiertoe te nemen. De Secretaris leest het ontwerp van be raadslaging. De heer Burgemeester Keurt de Raad die beraadslaging goed Het ontwerp van beraadslaging wordt met eenp. van stemmen goedgekeurd. De heer Burgemeester Wij hebben van de Brandweer eenen brief ontvangen dien de Secretaris zal lezen. De Secretaris leest den brief waarbij de Brandweer laat weten dat zij het volgende materieel heeft moeten aankoopen eene handpomp 500.00 fr. eene haakladder 60.50 fr. 5 m. zuigdarm voor st.pomp 149.95 fr. te samen 710.45 fr. De Brandweér vraagt dat de stad die uit gaaf zou afdragen. De Raad, met eenp. van stemmen, beslist deze uitgaaf ten laste van stad te nemen. De heer BurgemeesterDe heer Smis- Valcke dringt aan om eene betaling te be komen voor het maken van den vergaarbak. Wij zijn aan de maatschappij Vial volgens ons verdrag 19430 fr. schuldig. Prijzen der Plaatsen Voorbehouden Plaats Eerste Tweede Derde zitting van 22 December 1911, om 5 7/2 ure 's avonds. (VERVOLG) De heer Burgemeester Er is ook nog een vrage naar grond van wage de Wed. Geryl- Maes voor het perceel tusschen haar huis en de ontworpen straat. Zij zou op dien grond niet bouwen maar hem inlijven als hof. Daar wij nog de maat niet bezitten zul len wij in eene volgende zitting op deze zaak terugkomen. De heer schepen Huyghebaert Als het met is om te bouwen we zouden beter zelf den grond houden. De heer schepen Pattyn Die grond is pas aangevuld en dus nog weinig geschikt om erop te bouwen ik zou nog al gene gen zijn om te verkoopen. De heer Burgemeester In eene volgen de zitting zullen wij kunnen betere inlichtin gen verschaffen. Lodewijk Menteny heeft ook gevraagd om grond te koopen in blok II van het ver- kavelingsplan(den blok bachten dezen waar- op de huizen Lammerant staan) voor het bouwen van een magazijn. Zou de Raad genegen zijn aldaar te veikoopen eges van Rousselare,Veurne, 11. te Dixmude bijeengekomen om de kwes tie te bespreken der verbinding pc, van de stad Rousselare met de havens en X Ml fcw! ill '1911. 2 2 1 10 2 2 2 1 12 2.00 i-5o 1.00 0.50 w NIEUWSBLAD F?; i DE POSTBODE VAN LYDN, Beroemd Treurspel in 8 bedrijven,

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1912 | | pagina 1