van Nieuws NIEUWPOORT KANTON. De kiezing van 2 Jnni 1912 Tooneelknnflifi Avondfeest gegeven door de Gemeenteraad. Aanstelliiiï fler GemeenteraaflsleilBn pkozen ieu 15 October 1911. Zoadat 4 en Maaiiai 5 Februari 1912, telkens om 4 1/2 ure, St-Bernarflsillfle en den Sjiiipimiehw. Tiende Jaargang Zaterdag 13 Januari 1912. Nr 2. Stad Nieuwpoort. Stad JVioxxjporir. Inschrijvingsprijs op voorhand te betalen 3 fr. per jaar voor België. Prijs per nummer 5 centiemen. Weekblad versdiijnende eiken Zaterdag. Vischmij a. God voor bake Recht voor stake Vlaamsch voor sprake. Ern. Claes. Voor öe visschers. Onze Landbouwers en de Vlaamsche Hoogeschool. M 30 ct. den drukr. j DrukkerLOUIS DAVIDSFONDS. sa- Van 1 tot 7 Januari UIT XIEUFOORT. fr. fr. fr. fr. veearts (of paardenpoot of genezen, dat aanstelling der de 2“ reeks, 4991.30 fr. Volgens de cijfers der volksoptelling Aankondigingen 15 ct. den drukregel. Rechterlijke bekendmakingen -o- LAMMEN, Hoogstraat, 97, Nieuwpoort. Verkooper: JULE'S DANGEZ, IJperstraat, NIEUWPOORT. Zitting van 7 jjanuaii 1912. In eene der eerstvolgende zittingen van de Kamer zal de regeering een wetsontwerp neerleggen, voor doel hebbende de wet op de verzekering der werkongevallen ®ok op de visschers toe te passen, alsook op de kleine vis- schersbazen. Er zal eene voorzienings- kas gesticht worden, gelast aan de slachtoffers of hunne families de ver goedingen of pensioenen te betalen. tijd. Die tijd helt naar de democratie, en zekere kiesvereenigingen zijn niet volksgezind genoeg ingei icht. 2) Men moet de mannen opofferen aan de partij en niet de partij aan de mannen, hetgene hier en daar nog niet genoeg begrepen wordt. 3) Het is nuttig en hoogst noodig overal zoovele kandidaten te stellen, werkelijke en plaatsvervangende, of ei plaatsen zijn. Elke kandidaat heeft zij ne vrienden en sleept mannen en stem men mede. En wilt gij nu den toestand bestu- deeren der verschillende arrondisse menten van België en op die verschil- lige arrondissementen een, twee of al le drie, die verbeteringen toepassen,gij zult tot besluit komen dat er middel is op den vijand een zetel te veroveren 1) te Kortrijk 2) te Gent 3) te Ant werpen 4) te Brussel 5) te Nijvel 6) te Namen 7) te Hoei 8) te Luik en zoo de katholieke meerderheid van zes op 22 te brengen. De zaken leggen dus in alle geval goed aan. BEHEER OPSTEL Hoogstraat, 97,] NIEUWPOORT Tegenwoordig de Heeren Snauwaert Jan, burgemeester-voorzitter, Pattyn Pieter en Huyghebaert Jules, sche penen, Rybens I’olydoor, Dunion Amand, Cool Theophiel, Vandenabeele Em., Stroom Albert, Dewaele Michel, Desnick Leo en van Iseghem Thomas, raadsleden en Dob- belaere Theophiel, gemeente-secretaris. De Gemeenteraad behoorlijk bijeengeroe pen door het Schepenen-College, overeen komstig artikels 62 en 63 der gemeentewet, vergadert ter gewone zittingszaal, ten einde te beraadslagen over de volgende zaken der dagorde 1) Eedaflegging en aanstelling der ge meentel aadsleden van de 2e reeks, geko zen den 15 October 1911. 2) Kiezing van den Schepen der 2e reeks uittredend den 1 Januari 1920. 3) Eedaflegging van den Schepen. 4) Vervaardiging der tabel het voorrangs recht aanduidende der gemeenteraadsleden. 5) Samenstelling der bestendige Berek- ken. De heer schepen Huyghebaert zit voor tot na de eedaflegging als gemeenteraadslid van den heer burgemeester Snauwaert, dje benoemd is als Burgemeester, doch als dus danig nog den eed niet heeft afgelegd, De heer Schepen-Voorzitter zich verze kerd hebbende dat de Raad wettiglijk mengesteld is om te beraadslagen verklaart de zitting geopend en openbaar. I Eedaflegging en gemeenteraadsleden van de 2‘ reeks, gekozen den zy October 1911. Op verzoek van den heer Schepen-Voor- zitter leest de Secretaris 1) Het verslag der gemeentekiezing wel ke te Nieuport heeft plaats gehad op 15 October 1911. 2) Het besluit der Bestendige Afveerdi- ging van den provincialen Raad van West- Vlaanderen, van 10 November 1911, de kiezing goedkeurende. De heer Schepen-Voorzitter aan zoekt den heer burgemeester Snauwaert den eed af te leggen voorgeschreven door artikel 61 der gemeentewet. De heer Snauwaert voldoet aan dit ver zoek en de volgende akte wordt opgemaakt tot vaststelling der vervulling van dezen rechtsvorm. Ten jare negentien honderd en twaalf, den zevenden Januari, in openbare zitting van den gemeenteraad, ten stadhuize te Nieuport, voor ons Hughebaert Julius, sche pen,vervullende het ambt van Burgemeester der stad Nieuport, teu gevolge van het be let der heeren Snauwaert en Pattyn die nog den voorgeschreven eed niet hebben afge legd, is verschenen De heer Snauwaert Jan, tot gemeente raadslid gekozen den 15 October 1911, wel ke verschijnen, in zijne gezegde hoedanig heid, den volgenden eed heeft afgelegd, overeenkomstig artikel 61 der gemeente wet Ik zweer getrouwheid aan den Koning, gehoorzaamheid aan de grondwet en aan de wetten van het Belgisch Volk Ten blijke waarvan wij dadelijk deze akte 1. Een heel jaar lang hebben er nu in Vlaamsch België meetingen plaats ge had voor de vervlaamsching der Gent- sche Hoogeschool. Bijna in alle ge meenten zijn er advokaten^ doktoors, leeraars en anderen, aan de landbou wers, de werklieden en de burgers ko men uitleggen wat nut er voor hen in steekt dat er eene Vlaamsche Hooge school komt. Te voren hoorden wij hier en daar wel eens zeggen door een boer of een werkman Wat kan mij het hooger onderwijs schelen 1 Ik zal mijne kinderen nooit naar de Hooge school kunnen zenden en daarom is ’t mij gansch onverschillig of zij Vlaamsch of Fransch weze Ik begrijp heel wel dat zij zoo spre ken. In andere landen, in Holland of Denemarken bij voorbeeld, zal een boer of werkman dat niet zeggen. Maar voor onze vlaamsche boeren en werk lieden begrijp ik dat best immers, zij zien zoo weinig het nut in van een hoo ger onderwijs voor bun bedrijf of am bacht. Zij voelen zoo weinig dat de wetenschap in hun vak hen kan vooruit helpen, hen meer geld kan opbrengen, hun arbeid in de fabriek of op het veld lichter maken De Hoogeschool 1 Dat is voor hen iets heel hoogs, iets heel geleerds en deftigs, iets heel geheim zinnig, waar zij niets van begrijpen Wat zij er van weten is dat mijnheer de doktoor, notaris, advokaat, apothe ker, veearts, ingenieur, aldaar gestu deerd hebben tot 25 jaar, dat die hee ren allemaal zeer geleerde bollen zijn, eene massa dingen kennen waar zij geen benut van hebben, dat mijnheer de doktoor fleschkens voorschrijft en de tong doet uitsteken bij zieke men- MEN ZAL OPVOEREN Beroemd Treurspel in 8 bedrijven, zullen er 18 nieuwe plaatsen van volks vertegenwoordiger zijn, zoo dat de Ka mer van volksvertegenwoordigers, plaats van 166, ei 184 zal hebben. De nieuwe zetels komen toe 1 te Oostende-Veurne, Rousselare-Thielt, Gent, Dendermonde, Turnhout, Ton- geren-Maesyck, Mechelen, Leuven, Luik en Bergen, 2 te Antwerpen en te Charleroi, en 4 te Brussel. Als men de cijfers van de kiezing in 1908 en 1910 toepast, komt men tot den uitslag dat die 18 volksvertegen woordigers bij gelijke helft toegekend zijn 9 aan de katholieken en 9 aan het kartel. Dus de katholieken bewa ren hunne zes stemmen meerderheid. Maar er is middel, zoo de katholieken alleenlijk het belang der partij in zien, die meerderheid van zes stemmen te doen klimmen. Op haai geheel en in ’t algemeen genomen, is de katholieke partij in België wel ingericht, maar in de in richting der partij en in den kiesstrijd laten ei nog drie dingen te wenschen, en kon men alle persoonlijkheden van kant stellen en alleenlijk het hooger belang der partij inzien, gij zoudt met de aanstaande kiezing zien welken voor uitgang er zou verwezentlijkt worden. Welke zijn die drie verbeteringen 1) Eenige katholieke kiesvereenigin gen zouden meer moeten geschikt zijn volgens de noodwendigheden van den schen, dat mijnheer de paardenmeester) een eene kalverziekte kan mijnheer de notaris akten opmaakt wanneer men een stukje grond koopt of verkoopt zij weten ook nog dat ze daarna van diezelfde heeren eene reke ning tehuis krijgen die gewoonlijk hoo ger loopt dan de peper of T spek bij hen kost, en dat er bij hen niet valt te gen den balk te schrijven/ zij weten ook nog dat die heeren onder malkaar fransch spreken.... meer weten ze ge woonlijk niet. Is het dan wonder dat zij zeggen Wat kan ons de Hoogeschool sche len Ik zal nu in eene reeks korte artikel tjes aan onze Vlaamsche landbouwers, werklieden en burgers, trachten duide lijk te toonen dat de Hoogeschool hun veel en buitengewoon veel voordeel zou bijbrengen in geval het onderwijs aldaar in hunne eigene taal, hunne Vlaamsche moedertaal, gegeven werd dat zij er nu weinig nut uittrekken om dat in al onze Hoogescholen in België het onderwijs Fransch is dat zij het volle, het ontegensprekelijk recht heb ben een hooger onderwijs in hunne taal te bezitten, omdat eensdeels de Hoogeschool ook voor hun welzijn is opgericht, en andersdeels, het eene staatsinrichting is voor welker onder houd zij allen belastingen moeten be talen. Het zal enkel eene herhaling zijn van wat zij, die de meetingen hebben bijgewoond, door de sprekers hoorden uitleggen. Ons doel daarmede is dat alle Vla mingen, zoo arme als rijke, zoo boer als werkman of burger, zoo vrouw als man, met ons zouden vragen dat de Hoogeschool van Gent die thans Fransch is, eene Vlaamsche Hooge school zou worden, omdat het eene behoefte is, en omdat het ons recht is. Prijzen der Plaatsen Voorbehouden Plaats Eerste Tweede Derde in 1: .miiiniïïi j 2.00 i-5o 1.00 o-5o NIEUWSBLAD Wk- JWWBMBBPWMWWIII I II, lilf iggSWtf 'l"^‘yrTT—aesaa DE POSTBODE VAN LÏON,

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1912 | | pagina 1