van NIEUWPOORT KANTON. B1W De haven van DE PANNE. Zaterdag 3 Augusti 1912. Tiende Jaargang N' 31. Weekblad verschijnende eiken Zaterdag. Inschrijvingsprijs op voorhand te betalen 3 fr. per jaar voor België. Prijs per nummer 5 centiemen. God voor bake Recht voor stake Viaamsch voor sprake. Sander. Aankondigingen 15 ct. den drukregel. Rechterlijke bekendmakingen 30 ct. den drukr. -o- DrukkerLOUIS LAMMEN, Hoogstraat, 97, Nieuwpoort. VerkooperJULES DANGEZ, IJporstraat, NIEUWPOORT. onzer stad uit het oog dat de nieuwe visschersinstellingen dewelke wij bin nen de drie jaar ter uitbating verkrij gen, ons de hoop mogen doen koes teren, trots alles, den weg van den vooruitgang op visscherijgebied te mogen opgaan. Dan zal het ons ge geven zijn eene voorname bijdrage te verleenen in de nationale voortbrengst en wij, die aan Belgie het voorbeeld gaven in het herinrichten der groote haringvisscherij, zullen eraan houden van dien tak, ons vak te maken, ons ei gen, het on ze. De socialisten bekennen 't keer op keer en hunne daden toonen 't meer en meer, dat ze slechts het volk meenen te kun nen overmeesteren, met het te ontchristenen en te ontzedelijken. De socialisten hebben eene aanzienlijke macht op de werklieden in het Walenland. Helaas 1 de bijna algemeenheid van de werklieden aldaar zijn goddeloos en zedelijk vervallen. Datzelfde willen ze hier nu in Vlaanderen bewerken. Ze willen het volk overheerschen. En om het te overheerschen, willen ze ?t goddeloos maken en zedeloos. Weg met het christen onderwijl van de kinders 1 Weg met den godsdienst van het groot volk I Weg ook met de goede zeden 1» zijn hunne strijdkreten. Dat afzichtelijk goedje durft openlijk be kennen dat het maar kan meester geraken, mits uitroeiing van het christendom. Christene arbeiders, waakt op 1 Weert u voor uw geloofweert u voor het geloof uwer kinderen 1 Wanneer die roode dwingelanden u komen zeggen of schrijven zend uw kind naar geen christene scholen, naar geene congrega tiën meer antwoord hun achteruit gij Satans Mijn geloof is mijn hoogste schat, dat laat ik me niet ontrooven En moet ik het laten schieten om in de Socialistische partij ingelijfd te mogen worden, wel 1 dan loope die verfoeide partij zelf naar de maan 1 Wij sluiten ons allen saam in christene vak verenigingen en christene politieke bonden En we maken samen de groote christene werkliedenpartij, die al onze werken verde digt. Ha, gij roode bedriegers gij zoudt ons geloof ontstelen We zullen het u eens bakken I... Van dag tot dag zal de christene werkliedenorganisatie versterken en in 't kort, zult ge zien dat ze een reuzenmacht is geworden, die de algeheelheid der werklie den omvat, een macht waartegen geen mis bruiken en waartegen ook geen vijandig ge weld meer bestand zijn. En dit zal de straf wezen van uw al te fa natiek optreden. Propagandisten, strijdmakers,op het appel En geen dag meer gerustWe moeten ons volk redden,en meer dan ooit toonen dat we met ons geloof te bewaren, ten minste zoo wel onze stoffelijke belangen kunnen verde digen als met socialist en geus te worden I Propaganda, propaganda is de leus. Propa ganda voor onze gedachten propaganda voor onze bonden onverpoosd I (Vrije tribuun.) Wij hebben over eenige dagen onze meening uitgedrukt dat de haven van De Panne, als visschershaven alleen lijk, niet in de goeste valt van iedereen, dat er ernstige kritiek bestaat tegen de verwezentlijking aan De Panne’s vis schershaven. Sommigen zullen misschien gedacht hebben dat wij daarmeê ons persoonlijk gedacht uitdrukten en wij, als Nieuw- poortnaars, die nieuwe haven uit prin ciep niet mochten goedkeuren. Welnu, zulks is ten volle valsch ge redeneerd. Zeker hebben wij, in ’t be lang onzer stad, groote bezwaren in te brengen tegen het ontwerp, bezwaren die men niet mag miskennen als het blijkt dat de visscherij van De Panne, sinds .lange jaren in Nieuwpoort te huis nu voor goed ons verlaten zou. Doch, er bestaan andere beweegre denen die niet alleen uit 1 belang van Nieuwpoort spruiten,maar uit ’t belang van gansch de natie, beweegredenen die overwegend zijn vooral in het groo te vraagstuk der heropbeuring onzer zeevisscherij,en die men eerst en voor al had moeten inzien alsvorens aan de Panne toe te geven. Indien men, om die haven te ver rechtvaardigen, de belangen der Pan- nevisschers inroept, die wij geenszins in twijfel willen trekken, dan is het ons voldoende onze belangen er tegen te stellen die bedreigd zijn doo.r het ont werp. Onze belangen gelijk hooger ge zegd, mogen hierin niet miskend wor den, want de visscherij van De Panne is te lang bij ons gevestigd, zij leeft, werkt en vaart sinds te veel jaren in Nieuwpoort en is er te veel in alle toe standen gewikkeld, opdat men ze ons zou ontrukken zonder ons te kennen. Wordt de nieuwe haven ontworpen ten einde de nationale zeevisscherij te bevorderen, opdat zij wederom mocht kennen de voorspoedige dagen waarvan de geschiedenis melding maakt, opdat wij op de hoogte zouden blijven van de huidige vordering in die nijverheid, op dat wij ons op geene vreemde markten meer aan visch zouden moeten voor zien, dan is het middel verkeerd en zal ook de gewenschte uitslagen niet ople veren. Inderdaad, de reeds bestaande vis- schershavens van Nieuwpoort, Oost ende, Blankenberghe en Zeebrugge blijven altijd op den zelfden voet, zij verliezen zelfs grond, omdat hunne in stellingen niet voldoen aan de veieisch- ten van den tijd,omdat sommige vreem de havens als Ymuiden en Grimsby elke nieuwe uitvinding ten bate nemen om er hun profijt uit te trekken en zoo op afdoende wijze onze nationale ha vens den baard afdoen, omdat sommi ge bijzonderheden, de visscherij aan belangend, als verzanding, inpakking, bewaring, veel te wenschen laten en B E*H EER OPSTEL ^Hoogstraat, 97, NIEUWPOORT. ver beneden onze vreemde concurentie staan. Had men over eenige jaren dit alles nagegaan en aandachtig nage speurd, en bijgetreden wat Ymuiden, Grimsby en andere deden, dan hadden wij heden niet moeten treuren over het feit dat schier al ons verbruik van visch door den vreemde wordt geleverd en dat de groote Duitsche en Zwitsersche markten aan onze handen ontglippen. Men heeft nu eens ernstig dien be- treurenswaardigen toestand ingezien en de Regeering heeft, sinds eenige jaren, de Zeevisscherij op haar programma geschreven.Aanzienlijke kredieten wer den toegestaan tot verbetering der vier bestaande kusthavens, om ze op de hoogte te zetten van wat de tegen woordige toestand vordert. Doch, het zijn de bijzonderheden, aangaande verzending,bewaring en vor ming van personeel en andere die nog uit 't oog verloren worden. Wij willen wel dat de uitvoering van gansch dit belangrijk programma veel stuivers aan het land zal kosten, maar het doel wettigt de middelen en hier op bij zonder duidelijke wijze. Maar hier komt de aap uit de mouw. In De Panne zal men eene nieuwe ha ven stichten, gansch versch te graven in de duinen, en dit werk zal minstens 12 millioen kosten. Veronderstelt de haven gemaakt, en ook al de werken uitgevoerd te Nieuwpoort, Oostende, Blankenberghe en Zeebrugge wat zal de uitslag zijn Vooreerst De Panne eene eenvoudige schuilhaven, en dan de vier andere, nog maar half op de hoogte van hunnen tijd I Er zullen dus millioenen verteerd geworden zijn aan de zeevisscherij, eene nieuwe haven zal zelfs gesticht zijn, tn op gansch de Belgische kust zullen wij nog niets heb ben dat maar eenigszins tegen Ymuiden b. v., het hoofd zal kunnen bieden. Waarom, als het is om de zeevis scherij te bevorderen, eene nieuwe ha ven? wij hebben er reeds 4 en ’t is meer dan voldoende; de nieuwe zal misschien enkel dienst kunnen doen als concur rent tegen de bestaande, en, onder vrienden, hoe schadelijk is de concur rentie niet I Maar, moest men met die 12 millioen aan de Panne besteed, en met gioote jaarlijksche onkosten aan haren onder houd te wijden, de volle verbeteringen toebrengen aan de bestaande, ze gansch inrichten zooals het behoort,bijzondere beroepscholen stichten voor de zeevis scherij en alle nieuwe, deugdelijke me thoden in het vak toepassen, dan zou den wij na korten tijd 4 havens bezit ten, wier gezamentlijke bijdragen in de voorspoed onzer nationale visscherij, voor de vreemde visschershavens ern stige mededingers zouden worden. Voegt daarbij de propaganda en de goede wil van de belgische verbruikers en het laatste woord ware wellicht ge zegd. Ware de kwestie eener haven in De Panne, in plaats van aan den Staat on derworpen te zijn, de zaak eener pri vate maatschappij, wij meenen heel ze- kei dat de maatschappij zeer voorzich tig zou te werk gaan en de zaak meei dan ernstig overwegen alvorens tot eene beslissing te komen, en die be slissing ware zonder twijfel strijdig aan de uitvoering van 't ontwerp. Ten an dere, toen over een paar jaren de Staat besloot de haven van De Panne in handen eener te vormen maatschap pij te leveren, waarin hij voor 6 mil lioen onderschreef, liet de maatschap pij op zich wachten niemand rischier- de zijn oordjes. Doch nu de Staat zelf de kwestie op te lossen heeft, en de Openbare Besturen, in zake openbare werken, dikwijls nogal licht gehoor geven aan bijzondere vragen van allen aard, en zoo soms onder eenig voorwendsel in de uitvoering toestemmen van werken zonder openbaar nut, komt het natuur lijk dat de haven toegestaan wordt. Die denkwijze, die wij ook de onze maken, is deze die uitgedrukt wordt door alwie de zaak ernstig beschouwt, de groote dagbladeren van Belgie en den vreemde, die alle zeevaartnieuws behandelen, hebben menigmaal die zelfde gevoelens uitgedrukt, en wij zouden het betreuren moesten die be langrijke aanmerkingen niet in de weeg schaal geleid worden. Een fransch Kamerlid M. Leroy- Beaulieu, handelende over havens, zegt het volgende Het is zeer nuttig dat een land op iedere zee een of twee havens van eersten rang bezitte, goed getuigd en op voorname wijze inge richt het groot aantal havens is voor de natie eene verspilling van kapitalen en van levenskrachten Een ander, M. Roux, spreekt als volgt Wanneer wij 's lands verdediging- stelsel herin te richten hadden, hebben wij ons niet bezig gehouden met iedere van een fort te voorzien wij hebben integendeel sommige taktis?he punten versterkt langs waar de vijand het land had kunnen binnendringen. Wij hadden hetzelfde moeten doen met onze havens wanneer wij op de hoogte van den vooruitgang wilden blijven Wij hoeven dus in België in iedere visscherijgemeente geene havens te stichten,maar wel te verbeteren wat wij hebben. De Revue Maritime (Dec. 1911) voegt erbij Ziedaar eenige beweeg redenen dewelke men had moeten in zien, des te meer dat op korten afstand van De Panne, de haven van Nieuw poort reeds bestaat. Wordt de haven van De Panne eens- daags werkelijkheid, dan zal de toe komst uitwijzen of wij gelijk hadden of niet. Midderwijl verlieze geen bewoner fll ■V f -■ - NIEUWSBLAD

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1912 | | pagina 1