van NIEUWPOORT KANTON. Katholieken van Nieiiwl! Aan t Weekbladje. Ze zijn voor de vrijheid Elfde Jaargang Nr 51. Zaterdag 20 December 1913. Inschrijvingsprijs op voorhand te betalen 3 fr. per jaar voor België. Prijs per nummer 5 centiemen. Weekblad versclxij xiencl.es eUteexx God. voor bake Recht voor stake Vlaamsch voor sprake, Vrije Verslaggevers. Welke dagbladen moeten wij lezen Nieuwsblad van Nieuwpoort Drukker LOUIS Hoogstraat, 97, Nieuwpoort. de vrijheid van LAMMEN «:o:» Abonneert u niet meer op 't liberaal Weekblad, wij zullen u zijne eigene artikels bijna letter voor letter afdruk ken. Gij spaart daarbij nog 2.60 fr. 's jaars. van een zoon laten bespotten j hunne ronkende leus Zij staat »)o(« Ja, Weekbladje, in ’t stoffelijk, ver standelijk, zedelijk en godsdienstig be lang der menschen, raden wij hun ten sterkste af, liberale dag- of weekbladen te lezen. Wij weten te meer dat, wanneer wij zulken raad geven, de blauwen er razend om zijn omdat zij bang worden hunne ijdele glorie, ja hun meester schap te zien verdwijnen. Het volk dom, onwetend, onzedig, ongodsdienstig maken, dat is hun doel. Moesten de liberalen meer en meer katholieke schriften lezen, de oogen zouden hun alras opengaan en ’t ware amen en uit met hunne bedriegerij. Ze weten het zeer wel en als treffe lijke waarheid- en vrijheid- enz. minnende 1'1 gazetschrijvers, bidden en smeeken ze al hunne geachte vrienden een goed onthaal te willen voorbehou den aan hun kwijtschrift van 2.60 fr. voor het abonnement op ’t Weekblad voor 1914. Weigert het kloekmoedig, lezers 1 Niemand kan u kwaad I Wel djeemenis menschen toch, zijt gij zoo bang, Weekbladje, eenige abon nementen te zullen verliezen Gij zegt altijd dat onze artikels te dom zijn, flauwe praat en andere b(g)eestige zonder kop noch staart dingetjes meer, en nu al met eens spreekt gij schoone opdat AL uwe geachte vrien den uwe inschrijving niet zouden wei geren. Zie, Weekbladje, als ge daar- Aankondigingen 15 ct. den drukregel. Rechterlijke bekendmakingen 5oAt.[ den drukt Verkooper KAMIEL HILLEBRANDT, Oostduinkerkscben Steenweg, 38, NIEUWPOORT. BEHEER OPSTEL Hoogstraat, 97, NIEUWPOORT. -)of- De fameuze vrije verslaggever van den Gemeenteraad, meent in het Vuilblek de genegenheid zijner lezers te verwerven met zijne kleingeestige straatjongensmanieren. Vooreerst verkleint hij den voornaam van ieder gemeenteraadslid kleine jongens doen dat ook of geeft hun een bijnaam. Zij die een onzij- IV* ’t Weekblad zegt dat de katholieken de lezing van blauwe en roode gazetten verbieden. Ja, maar dwangmiddelen gebruiken zij daartoe niet uwe partijgangers daarentegen wel, meer dan eens, Week blad 1 Laten wij nu eens zien, waarop dat verbod der katholieken steunt. i°) Op de twee eerste geboden Gods, als gij die kent, Weekblad. 2°) Op de veroordeelingen der pau zen, b.v. de Ene. van Leo XIII Li- bertas en Immortale Dei, reeds ver meld, dus op de leer der H. Kerk. 30) Op het gezond verstand. Een geloovige zoon van de R. K. Kerk mag niet bewust samengaan met hen, die beschimpen, bespotten en bevechten wat hij verplicht is voor te staan en te eerbiedigen. Watzoudtge zeggen die zijne Moeder zou of mishandelen Dat de wetenschap en de goede ze den niet altijd geeerbiedigd worden in liberalen boeken en gazetten is geen nieuws meer. Op stoffelijk gebied kleven onze li beralen en socialisten beginselen aan, tegenstrijdig met onze maatschappelij ke toestanden. Daarom dus, in hun stoffelijk, gees telijk, zedelijk en godsdienstig belang moeten de katholieken de blauwe of roode dagbladen verwerpen. Jammer is ’t wij herhalen bet dat vele katholieken dat belangen dien plicht niet genoeg verstaan. Vooral hier in Nieuwpoort Hoevele katholieken,in een der bijzon derste straten van stad, die niet onder 't juk der liberalen zouden willen le ven, die hunne laffe beschimpingen af keuren en die nochtans hunne pers on dersteunen, met in te schrijven op hun bladje Maar ’t is nooit te laat om zich te beteren en beter laat dan nooit,zegt het spreekwoord. Moge onze oproep door velen gehoord worden Ieder over tuigde katholiek kan ons op zeer ge- makkelijke wijze steunen. De oud-ge- abonneerden op het Nieuwsblad kunnen ons blad aan hunne vrienden en kennissen aanbevelen. Zij kunnen het in lezing geven aan andere perso nen. Dat ieder eene nieuwe inschrij ving trachte aan te brengen, 't Ware aanmoediging en steun te meer in den strijd dien wij voeren tegen Ongeloof en Vrijmetselarij, tegen dwang en on recht. -«O» De liberalen loopen hoog op met Vrijheid zelfs ais ondertitel in hun voddetje gedrukt. Als logische mannen passen zij die vrijheid toe, maar altijd op om gekeerde wijze. Ze zijn vrij in hun spreken als ze beter zouden zwijgen. Ze zijn vrij in hun lezingen als ze beter zekere boeken en gazetten on aangeraakt zouden laten. Zij zijn vrij in hun schrijven als ze eerst beter zouden doen van na te den ken. Zij zijn vrij in hun berekeningen als zij de statistieken maar kunnen ver draaien, om ze dan te doen spreken te gen land- of stadsbestuur, priesters of kloosters. Zij zijn vrij in hun teekeningen als deze maar spotten met Godsdienst, pa ters en nonnen. Zij zijn vrij in hunne gezangen als deze maar luiden tegen de kaloten. Zij zijn vrij in hun geloof, daarom verwerpen zij het Ware Geloof en zijn de bijgeloovigste menschen ter we reld. Zij zijn vrij in hunne hoop, want sedert dertig jaren hopen zij het katho liek landsbestuur omver te werpen als dit zijne macht maar gedurig ziet toe nemen en aangroeien. Is het niet om wanhopig te worden Zij zijn vrij in hunne liefde knor repot zegt dat in zijn domuien priet praat, hé Weekblad Zij zijn vrij in hun berouw,omdat zij ons land van dat kalotenongedierte niet kunnen zuiveren. Zij zijn nog in vele andere dingen vrij, ja maar al te vrij. Dezen die de vrijheid zoo verstaan zullen dan toch een anders vrijheid wel eerbiedigen zeker Ge zijt er wel meê Wee hem die ooit zou durven an ders denken dan zij, die hen ooit zou durven tegenspreken of beknibbelen. Die krijgt dan zoo een eigenaardige la ding scheldwoorden naar het hoofd dat zij er zelf duizeligvan worden, want zij weten dan niet meer wat zij zeggen. Wat denkt ge van zulke gasten, lezers Leest en ondersteunt voor de werkstaking, maar hun kapita len in zekerheid houden en ja, goed voor hun eigen zak houden b.v.b. in Brussel zullen de kwaal meer en meer helpen genezen, tot dat iedereen van uw rotten boel zal genoeg hebben. Ons Nieuwsblad zal voortgaan, Weekbladje, dat van tijd tot tijd te bewijzen en aan uwe geachte vrienden hun verstand te brengen. Onze artikels kunt gij niet letterlijk overnemen, gij, Ja, gij bekent, het zelf, simpele duif!! Dat kunt ge maar met ’t officieel verslag van den ge meenteraad en op welke kleine jon gens manier dan nog Awel merci, voor de bekentenis. De verstandige li beralen zullen dan ook ons Nieuws blad willen bezitten om onze oprechte artikels met uwe schijnheilige te ver gelijken. Wij vragen niet beter, zij zul len dan best kunnen oordeelen. Wij zullen voortgaan, Weekbladje, met onze artikels en met onze ontdek kingen zooals de ontdekking van de pretentie, de afgunst en de kleingees tigheden van den «vrijen verslaggever» en de praatjes van Knorrepot chéri pour les demoiselles al kregen zij er een appelflauwte van. Wat nu de kommeeren betreft, die durft gij niet noemen wij moeten ze ook niet kennen want, djeemenis menschen, ’t ware al te belachelijk. Van ontdekkingen gesproken. Onder andere vinden wij dat de opstellers van 't Weekbladje razend worden omdat zij hunnen neus niet in de zaken der kerkfabriek kunnen steken. Iedere week wordt die razernij heviger. Wij ook, hebben nog andere ontdekkingen gedaan, maar we houden die als pro visie tot als ’t past, bij appetite. De appetite komt al etende, zegt de Franschman. En nu Weekbladje, bid en smeek uwe vrienden maar, donder en blik sem op de kaloten maar zooveel gij wilt en hoe meer hoe liever. Gij zult toch inschrijvers verliezen.Wij..doen., stil... voort en zien niet om. Een wo<^rd thans aan onze vrienden. Wanneer gij ziet, katholieken van Nieuwpoort, met welke dolle woede, ’t Weekbladje ons bekampt, is dit geen teeken dat ons Nieuwsblad een lee- lijke, stekkende doorn in zijn zwak pootje is Welaan dan, leest en ver spreidt meer en meer ons Nieuws blad Ondersteunt hunne tooneel- spelen niet meer. Zorgt dat ons katholiek dagblad in alle woningen dringe. Laat de blauwen maar.... knorre... praten Voor gelijkend afschrift uit ’1 Weekblad. meê eenige misnoegde of viesgezinde dikken, korten of gestuipten bedoelt, die zullen daarom toch hunne mis noegdheid met verkoelen tot onze grootere blijdschap. Wordt ge ons moe, ge zijt ons niet kwijt, Weekbladje, en hoe meer ge ons bekampt, hoe meer aftrek wij met ons Nieuwsblad zullen hebben bij uwe vrienden ook, hoor!! Gij voorzeker twijfelt aan onze strijd lust niet, en maak u geene begooche lingen, Weekbladje. Sedert eeuwen strijden de katholieken voor God en Vaderland, voor Geloof en Gezin, en de bliksems van 't Weekblad zullen tegen Christus leer niets vermogen Aan onzen plicht het volk te verlich ten, te veredelen en te verheffen, zullen wij geen oogenblik falen. Gij staat maar flauw op uw pootjes, Vod detje, en al uwe lafheid, al uw kwade trouw, al uw bidden en smeeken om geen abonnementen te verliezen, is boter aan de galg. Aan kleine inenschen de waarheid verdraaien, over ons stads- ëb lands bestuur, dat zult ge niet langer meer Ja, de kwaal is erg ingekankerd hier in Nieuwpoort, gij bekent het ook en gij zult uit de katholieke gezinnen verdwijnen I! Uwe vrees is maar al te groot en de verstandige mannen uwer kliek, die alles op hunnen duim willen doen draaien, die iedereen wil len doen buigen, die 100 fr. schenken -o- NIEUWSBLAD

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1913 | | pagina 1