War zij ta willen. Nieuws SCHOONE MEUBELS in eike nheut, acajou en pitch-pin. Aankondigingen. DES Aliiji troel geschorenNooit (teïwetst PERLAU te Nieojort eo Watiters te Diiwie. DE NAAIMACHlENEN SINGER” naar keus der klantea. beste kwaliteit aan den laagsten prijs. I öfeji Leerlingen. Notaris STROOM te Nieuport. Eene HOFSTEDE CRÉDIT DES FLANDRES. NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ. sa De NIEUWE UITVINDING. Notaris Perlau te Nieuport. Luisterlijk Avondfeest, bij de Arme Klaren. LA COMPAGNIE SINGER Openbare Verkooping- TOEWIJZING VEERTIEN DflGEH G 6ii iödiltöi ‘cidis. M Julien Florentyn, genomen klein stukje dat 3300 n V. G. an- MENGELWERK i4 71 K 7 Vervolgt. pus IV door 'gypten door uitwendige tee- het vat geeft afge- van Er maar één besluit uit uw artikel te Vroeger Bank Maurice Elleboudt C* UIT NIEU WJPOORT. wie eenige aangename en geestige uren begeert door te brengen, moet er heen. Kantoren van de Notarissen Studie van din Maatschappelijke zetel Brugg, Bij huis Agentschappen Hulpkantoor Avondfeest. Op ZONDAG 28 DECEMBER 1913, te 5 uur, Wie eenige aangename en geestige aan de Gaz- Castelein-Hommez en Prijzie van houtgewas Handslag met den lst,n gende op de toewijzing. worden geleverd met groot krediet, [Betaling per week, per 14 dagen of per maand. Machienen van alle modellen aan eenieders bereik. GROOTE KORTING OP KOMPTANT. Verwisseling van oude machienen aller stelsels. Kosteloos onderricht. 27-31, Oud-Kloerkooparaatraat, BRUGGE, 22, Steenstraat. Kuiperstraat. Voorheen, gebruikt door het sterfhuis thans ledig. Fr. 100,» der maand vol- Het is volstrekt onmogelijk al den rijk dom te baschrijven van deze galerij. Bene vens verschillende schilderijen van Fra An- SalvTor Rosa en Piul Véronèse bevat de j kent 'Niobe, den H'rmajhrodiet, de Venus van enz. 28 Novembei 1913, ure namiddag van den heer Burgemees- Verkoop van dan in 't geheugen. Wie heeft er in zijn kin derjaren, als hij leerde lezen, van die schoo- ne prentenboekjes niet gezien, met levendi ge kleuren, waar men verbeeld zag, bij een lieflijk maangeschijn,een Venitiaansche gon del, met een spookachtige spits die scheen den hemel te doorklieven, en met een be vallig boffinurbehangsel, waaronder een jon ge heer en een schoone dame zaten, die op het blauwe water droomerig staarden, terwijl vóór hen op het bankje een muziekant lustig de gitaar speelde ’t Is de verwezentlij- king van dien droom welke men te Venetië aan treft. Deze lieflijke gondels, die de huurkoetsen en omnibussen van Venetië zijn, voeren u in een kwartier uurs tijd, van de spoorhalle door het groot kanaal, tot aan de St-Marcus plaats, het middenpunt der hotelkwartieren en de verzamelplaats der vreemdelingen. Niets is schooner en aangenamer dan deze tocht tusschen wonderbare paleizen,en langs kleine zijkanaaltjes die u te allen oogenblik- ke verloren hoekjes aanbieden van ideale schilderachtigheid. Men betreurt waarlijk dat deze tooverachtige reis zoo rap gaat en niet langer duurt, maar, daar een tochtje per stoomboot slechts 10 centiemen kost, kan men zich dit genoegen schenken telken maal men er lust toe voelt. stelt zijne diensten ter beschikking van het Cheques rekeningen Veertiendaagsche rekeningen Deposito rekeningen op langen termijn. nnnn,nAAn Ejcompteeren en innen van handelsweerden. Uitgeven en verhandelen van cheques op alle landen. Uitwisselen van vreemde geldmunten. Loopende rekeningen van allen aard. Onder dien titel, wil het Weekblad van 2On dezer ons antwoorden nopens het verplichtend onderwijs. Maar het heeft zich-zelf nooit dieper in den zak gestoken de aap komt nu eindelijk eens uit de mouw. Het wil ook, zegt het,” verplichtend onderwijs met vrijen keus van de school.” Maar geen geldelijke toelagen voor de vtije scholen 1 Dat is waarlijk de vrijheid zooals ze de liberalen verstaan. De vrije scholen ja ze mogen bestaan, maar de middelen om te bestaan, mogen za niet hebben. VRIJDAG 2" JANUARI 1914, om 10 ure stipt voormiddag, ter herberg «A L'HOTEL DE VILLE te NIEU PORT, Oostendestraat 30, bij M. Cam. Gheeraert, KOOPDAG van Op gewone voorwaarden en met COMP- TANT GELD. Zoo ook onder de ongelukswet van 1879, mocht men naar de vrije scholen gaan maar waar de liberalen baas wa ren, gaf men den arme geen onderstand meer als hij zijne kinderen naar de vrije scholen zond hij was ook vrij er zijne kinderen heen te zenden, maar dan ook vrij te sterven van honger. Ja, dat is echt vrijzinnig naar de goe sting van de liberalen. Waarom, Weekblad, mogen de vrije scholen zoowel geene toelagen ontvan gen als de andere Ze bestaan toch maar omdat de ouders in overgroot getal zulke scholen verkiezen boven de officiëele of onzijdige. Dat is nu eenmaal een feit dat niemand kan loo chenen, men heeft maar zijne oogen te openen en te zien hoe de vrije scholen opgepropt zijn met kinderen. Weekblad, ge zegt dat de liberalen hunne hinders naar vrije scholen zen den omdat er geene onzijdige bestaan. Maar, Weekblad toch, de wet gaf al le gemak om er te hebben, slechts 20 vaders waren er noodig. Ge bekent toch zeker niet, Weekblad dat komt toch in uwe gewoonte met dat de liberale partij zoover geleefd is dat er bijna nergens meer 20 mannen gevon den worden om er eene te vragen. Of steekt er maar zooveel in uwe aanhan gers dat zij het niet durvefl. In elk ge val is het flauw gesteld met uw klieks- ke. En wat dan gezegd van hen die ze naar colleges zenden bij broeders of priesters Kunnen zij ze niet naar het atheneum zenden, die bestaan toch ook, zeker En dan onzen Buyl die er zoo takeld van afkomt. Je moet jouw vrienden hebben, hoor is 1I7 trekken voor den armen duts dat hij beter had inen een schoone gele genheid heeft laten voorbijgaan om te- zwijgen. Dat komt er van als men altijd en in alles zijn haak wil slaan en den slim merik uithangen. Maandag 22” December 1913, om 3 ure stipt namiddag, te KEYEM, ter herberg De Groenen boomgaard bij Louis Huyghebaert van Gemeente Keyem EEN WOONHUIS met aankleven en erf, aldaar bekend bij cadaster sectie B, Nrs 149a, 149b en 149c groot 68 .aren 50 centiaren palende oost de Moerstraat en zuid de ze ongeleerde vrijdenker van 't Week blad niet mag gerekend worden alsook de domme artikels van den be- knibbelaar van den Godsdienst leest. Die dus, zonder eenig vooroordeel alle klokken hooren luiden heeft, naar alle wanklanken heeft geluisterd, zelfs naar deze eeniger blikken potten of ledige tonnen. Wien kan men beter gelooven hem die vrijdenker zijnde, het Geloof haat en wilt verdelgen of hem die er niet het minste stoffelijk belang in heeft, hem die,ten koste van alles,ja ten kos te der wetenschappelijke waarheid, al tijd owgelijk heeft of hem die altijd de waarheid, de oprechte waarheid verde digt en aanleert, hem die dwingt geene katholieke, boeken of gazetten te lezen of hem die alles wat op de besprokene of aangerande heilige zaken betrekking heeft, zijnen lezers ouder de oogen brengt, met hen onderzoekt en verge lijkt. Het antwoord zal voor niemand twij felachtig zijn. En wanneer de vrijdenker niet alleen tegen den katholieken Godsdienst in het strijdperk treedt,maar om zijnen politieken invloed te behouden, om te heerschen en te dwingen over het tij delijke zoowel als over het eeuwige, om dwingeland te spelen in een woord, om het volk onder de sla vernij te houden wanneer hij zijne toevlucht neemt tot het geld om de jeugd van de kloosterscholen af te houden en dat dan nog eerbied voor de vrijheid van den familievader durft noemen, wanneer hij mouchard en ver klikker speelt om te belasteren, te be vuilen en te bezwadderen al degenen welke hem hinderen, moet men hem dan ook misschien beter gelooven dan den priester En wanneer een priester, zonder iemand ook te willen dwingen zijne ge dachten te deelen, wat hem ten ande re onmogelijk is, den uitslag zijner stu die en zijner ondervinding aan anderen ontbaatzuchtig niet uit wraak mededeelt, ja zich ter wille van zijnen Godsdienst en zijne leer aan allerhan de belasteringen blootstelt, ook aan de wraakneming der «Vrijmetselaars», verdient deze dan zoo niet meer geloof dan toch ten minste niet meer vertrou wen )o(— Het Weekblad schijnt te zeggen dat de leerlingen van de officiëele scholen beter zijn dan die van de vrije scholen hier in stad. We moeten zeggen dat we de vergelijking niet duchten, en dat het maar te bepalen heeft in welk op zicht het de vergelijking begeert te maken. Een of ander feit waarin maar een persoon betrokken is, kunnen we natuurlijk niet aanhalen, de rede- neering ab uno disce omnes gaat niet op, er zijn altijd schurftige scha pen en tot persoonlijkheden komt men niet in een dagblad, maar er zijn wel algemeene zaken die licht in de zaak kunnen brengen. Heeft de opsteller van ’t artikel nog sommige leerlingen uit officiëele scholen gehoord als ze aan 't football spel waren, nog zien door de straten trekken, terwijl men de laatste Sacramenten naar een ster venden droeg(ze zien voortgaan zonder bens, het portret van Phi Velasquez, de maaltijd in Van Dyck. Het Pitti-paleis heeft vroeger als verblijf plaats gediend aan de hertogen van af de 16e eeuw. Heden wordt het bewoond door den koning van Italië, als hij naar Florenttë komt. Padua is een stad van ongeveer 60.000 zielen. Zij is versterkt en heeft 7 poorten. Stille en ge ruste straten, meest alle met overdekte gaanderijen omzoomd. Padua, gelijk iedereen weet, is de stad van den H. Antonius. De hoofdkerk, hem toegewijd, wordt eenvoudiglijk door het volk genoemd il santo het heiligdom. Begonnen in *t jaar 1256, werd deze kerk voltrokken in 't jaar 1475. ff Is een over groot gebouw in vorm van kruis, 115m lang en 55 breed. Zeven koepels versieren het dak. De middelkoepel is kegelvormig. Twee klokketorens, licht als moskeetorentjes, stij gen langs beide kanten, rijzig en slank ten hemel. Al binnen zijn bijzonderlijk twee kapel len een oplettend bezoek waard, te weten deze van St-Antonius en van St-Felix. In de kapel van St-Antonius, bewonder den wij de negen half verheven beeldwer ken uit de 16' eeuw, gekapt uit marmer van Carrare en verbeeldend de mirakelen van St-Antonius. Goed verzorgde reparatie». Naamlooze Vennootschap. Meer dan honderd eigen huizen in België. Vischmljn. Ter stedelijke vischmijn is er van 8 toten met 21 Dec. 1913 voor 24.222,10 fr. visch verkocht. a Kantoor van den Woensdag 31n December 1912, om 2 ure namiddag, te NIEUPORT, ter gehoorzaal van het Vredegerecht, van Gemeente Mannekensvere MET AANKLEVEN, kadaster sectie B, N" 67, 68, 69, 70, 74, 79, 80, 186, 72a, 73b, 7ic, en 71D, groot 8 Ha, 12A, 17 CA. Verdeeld in 5 koopen beachreven volgens plakbrief. In pacht gehouden door Seraphïen Van Overberghe tot laatstcn September 1921, aan 1100 fr. ff jaars boven de lasten, doch maar tot laatsten September 1916, mits ver goeding. Slechts ingesteld FR. 25.000 Plan, lastenkohier en vonnis berusten bfl bovengenoemden Notaris STROOM. Alle inlichtidgen zijn ook te bekomen bij den Notarisssn DEKEYSER te Ichteghem en TOMMELEIN te Cortemarck. IN I T A E I E De Galerij der Officiën. Het is volstrekt onmo: dom te beschrijven van t 1 gelico, Filibpo Lippj, Leonardo da Vinei, galerij standbeelden die iedereen Medicis, de Kampers, Het Pitti-Paleis met zijne galerij is ook van weergaloozen rijkdom. Laten wij alleenlijk aanhalen de Piëta van Perugino, de Boodschap, de Piëta van Andrea dd Sarto, een twaalftal ge wrochten van Raphael, zooals de Heilige Maagd in den zetel, de H. Maagd onder den baldakijn, de HMaagd dell’ Impan- nata, enz. Noemen wij nog eene S*‘ Agatha van Sebastiano del Piombo, eene Magdalena van Titianus, twee landschappen van Ru- 's Avonds in de Mane. Het Voddetje van Zondag 11. kondigt on der dien titel een artikeltje af waaruit het alleen wijs wordt, ff Zijn altijd grove aantij gingen die veel op b(g)eestigheden gelijken. Die slimmerik die dat geschreven heeft, had er voorzeker op Sinte Cecilia twee te veel binnengelapt een goed werkje voor den Onthoudersbond om dat genie te be- keeren of was hij met zijn verstand te Brugge op de b(g)eestenmarkt of op de k(h)oornmarkt Ja, wij zouden durven op wedden dat de kommies meer gezien en geweten heeft van maar ’t was nacht en pikdonkor, toen de icenen plaats hadden in den tijd der... Raadt, raadt wie waren dat Voor gelijkend afschrift uit ’1 Weekblad. Ze kunnen maa«* niet... Dat de Philharmonic zoo kunstmatig hare stukken uitvoert, dat weet iedereen. Het speelt beter dan de gidsen van Brussel en het sterkste muziek van Belgie, Frankrijk of Duitschland, moet voor haar de vlag strijken. Het schoonste bewijs daarvan is als die felle grenadiers, die keizerlijke hu zaren, over straat gaan 's avonds. Het Vod detje tracht zijn muziek te verdedigen. Maar T is boter aan de galg. Zijne vrienden kunnen daarover geen po lemiek doen, bekennen zij, en varen en rijden maar voort. Tot hun doeleinde en dit kennen wij heel goed zijn zij maar al te wel aan 't komen, maar omgekeerd. {Vrij naar 7 Weekblad) Het altaar dezer kapel is met talrijke ex- voto's versierd en bevat de stoffelijke over blijfselen van St-Antonius. De geloovigen gaan hunne gebeden doen achter het altaar, terwijl zij met de hand de marmeren plaat aanraken die het altaar bedekt. De schat der hoofdkerk van Padua, bevat ontelbare kostbaarheden, ook menigvuldige overblijfse.en van heiligen, o. m. de tong van den H. Antonius, die nog ongeschonden bewaard is. Nu nog een laatste stapje,Vrienden lezers van het Nieuwsblad, en wij zijn te Venetië. Onder al de indrukken die de reiziger ge voelt bij zijn aankomst in een stad, zijn er weinig die kunnen vergeleken worden met dezen welken men ondervindt bij het aan landen te Venetië. Welke doodsche kalmte 1 Daargelaten het talrijk.leger schuimloopers,die malkander uw reisgoed betwisten, schijnt alles, bij het uit stappen uit den trein, stil en stom geen gerucht van rijtuigen of trams. Men zou zeg gen een uurwerk dat stil gevallen is, een hart dat opgehouden heeft te kloppen.Maar nauwelijks heeft men eenige stappen gedaan of er is geen twijfel meer, ?t is Venetië, met zijn eigenaardige waterstraten, met zijn be koorlijke gondel vaartuigen. Eene oud herin nering, rap als een bliksemstraal, schiet u Sint Bernardsgilde. j Haar eerste optreden dit jaar mag wonder wel gelukt heeten. Proppensvolle zaal, zoo als wij verwacht hadden. Nog nooit hebben wij zooveel volk gezien in de grootc zaal van het Davidsfonds, tenzij alleen bij de opvoering van het wereldberoemd tooneel- stuk Reis om de Wereld in 8o dagen. En deze zes honderd toehoorders heb ben zich in hunne verwachtingen niet be drogen gevonden. Zij die gekomen waren om te weenen, hebben dit ten overvloede kunnen doen, en ook gedaan, bij het opvoe ren van het roerende drama De Werk staking der Koolgravers, door Dr C. Paret. Zij die gekomen waren om te lachen, heb- ben er rijke gelegenheid toe gevonden in het kluchtspel Het Consultatie Bureau of een zaakje van een dag 1 door Lectori Salutem. De Werkstaking der Koolgravers hoe wel ov«r dertien jaar reeds gespeeld, is dat stuk nog altijd hedendaagsch en belangwek kend. Het heeft een edele strekking en toont aan welke ongelukken er al kunnen veroorzaakt worden door een onrechtvaardi ge werkstaking. Deze strekking en de dra matische gevoelens waarmede het als door spekt is, werden wonderwel vertolkt door onze kundige spelers der St-Bernardsgilde. De menigvuldige rampen die het huis Briom overgekomen zijn, en de tranen die bij het aanschouwen van die rampen gevloeid heb ben, zijn er de welsprekende bewijzen van. Maar, na lijden komt verblijden. Het kluchtspel van Lectori Salutem, heeft de lachspieren doen werken binst heel den tijd van zijn opvoering. Hier hebben onze spe lers waarlijk zich-zelf overtroffen. Eere dan aan onze moedige spelers, oude en jonge, die in min dan veertien dagen tijd hunne moeilijke en lastige rollen hebben moeten leeren. Eere aan onze onvermoeibare Symphonie, die door hare wel uitgevoerde muziekstuk ken, de tusschenpoozen zoo kort heeft doen schijnen. Eere aan onzen genialen kapper, Juliaan Florentyn. Eere vooral aan onzen ijverigen bestuurder van de tooneelstukken. Eere aan allen die meegewerkt hebben tot het welgelukken van het feest. En nu op, makkers, met nieuwen moed vooruitgezien naar den feestavond van 8sten Februari, op denwelken het machtig drama HET ONTSTOLEN KIND zal opgevoerd worden. Er wordt met algemeene stemmen beslist aan de bestendige afveerdiging voor te stel len de verpachting te laten onderblijven en tot eene herverpachting over te gaan. De noodige beraadslaging wordt geno men. 2. Godshuizen. Bouwwerken te Wulpen. 3. Godshuizen, grond. De heer Burgemeester Het Godshuizen Bestuur is niet kunnen bijeenkomen en wij zullen dus deze twee zaken moeten verschui ven tot eene volgende zitting. Algemeene bijtreding. 4. Verkoop van grond maatschappij De heer BurgemeesterDe Gazmaat- schappij is in aanzaak bij het Staatsbestuur tot aankoop van het perceel grond ten zui den van den steenweg naar Oostduinkerke, tusschen den eigendom van Iseghem, ge zegden steenweg, de spoorbaan naar Dix- mude en de Gazfabriek. In dit perceel ligt een toebehoort aan de Stad. De Gazmaatschappij vraagt ons haar dit stukje te willen medeverzoopen. Het College is de vraag genegen en bidt den Raad zijne meening te willen laten ken nén en gebeurlijk prijs uit te steken. De Raad beslist met 9 stemmen en 1 ont houding (van Iseghem, omdat hij min of meer belang heelt bij de zaak) in princiep genegen te zijn tot den nangevraagden ver koop, doch slechts prijs te bepalen nadat het Ministerie toegestemd heeft te verkoopen. g. Mededeelingen en Vragen. De heer Burgemeester Zijn er vragen te stellen aan het College De heer Cool De heer Karel Loppens heeft eene aanvraag’-ingediend om eene ka- bien te mogen plaatsen langs de Oude Veur- nevaart in den openbaren hof. Hij heeft mij verzocht inlichtingen te willen nemen no pens het gevolg dat aan zijne vraag zal ge geven worden. Dé heer Burgemeester Wij wachten naar het advies van den Waterstaat, om op al de vragen van vergunning uitspraak te doen. De heer Dumon Ik heb in eene der vori ge zittingen geklaagd over de kabien welke de heer Hendrik Braet geplaatst heeft langs de Veurnevaart. Het proces-verbaal der zit ting maakt melding mijner bemerking,doch I vermeldt de reden niet waarom ik dat kotje I begeerde te zien verdwijnen, namelijk om dat hetzelve hel licht belet van verder te gaan. De heer Burgemeester Uwe bsmerking zal dienen tot opheldering van het vorig proces-verbaal. De heer Dumon Terwijl wij aan die zaak zijn, heeft niemand van die heeren in de laatste dagen de macadamweg gezien langs de Veurnevaart Zoo ja, zullen zij bemerkt hebben in welken staat hij is. De heer Rybens En langs de Willem De Roolaan is niemand langs daar geweest De heer Burgemeester Eene kassei zal langs de Willem De Roolaan gelegd wor den in den loop van dezen winter. In wat den weg langs de Veurnevaait betreft, wij zullen hem ook verbeteren, dooh alles kan niet gelijktijdig gedaait worden. De heer Rybens Eene lanteein is ge plaatst aan den hoek der Willem De Roo laan en der Langestraat, doch hij kan geen licht verschaffen in deze laan door de aan wezigheid der boomen. Die boomen staan bovendien betrekkelijk dicht van de huizen, hetgeen hinderlijk is voor dezelve. Zouden wij die boomen niet kunnen doen afkappen tot op eene zekere hoogte? De heer schepen Pattyn Ik vind dat wij beter zouden doen enkel de takken te doen afkappen die hinderen. De heer Dewaele De pomp in de Markt straat gaat niet sedert geruimen tijd. De menschen klagsndat zij geen water hebben. De heer Burgemeester De pomp in de Recollettenstraat is ook alzoo gesteld. De noodige bevelen zijn gegeven geweest om beide pompen te doen herstellen, doch de ambachtsliedenvanNieuport hebbennogal de gewoonte lang uit te stellen eer zij de be volen werken verrichten. De heer VandenabeeleWare er geen middel zonder verderen uitstel de nieuwe klok te doen plaatsen aan de vischmijn De heer BurgemeesterIn de eerste da gen zult gij onder dat opzicht voldoening be komen. De heer Dewaele De bewoners dar Pe likaanstraat klagen dat zij geen lanteern be komen te midden de Oude Veurnevaartstr. staat er een lanteern die zou mogen wegge nomen worden om reden dat de electrieke lichten der gazfabriek dit punt goed verlich ten. De heer Burgemeester Die zaak zal na gezien worden en wij zullen,ais het mogelijk is, de gezegde lanteein verplaatsen. De openbare zitting wordt geheven. Het publiek verlaat de zaal. De geheime zitting wordt geopend. 6. Vraag Politie-Commissaris De heer Burgemeester De heer Augustin Ertel, politie-commissaris dezer stad, laat weten dat hij voornemens is zijn ontslag te nemen en hij bidt den Raad, ten aanzien Kapitaal 2.000.000 (twee millioen frank) Filiaal van het Crédit Anversois BRUSSEL ANTWERPEN VERVIERS Kapitaal jg.000.000 ;e Oostende Square Marie-José, Blankenberghe Casinoplaats, NIEUWPOORT Oostendestraat, Knocke Lippenslaan, Verhandelingen van ons Bankhuis. Het «CRÉDIT DES FLANDRES. publiek voor de volgende bewerkingen i Krediet openingen (MI millioen frank) Vlamingstraat 35, Tel. 310 370 28 65 3 zijner lange en goede diensten en rekening houdende van het verlies van pensioen dat hij zal ondergaan ten gevolge zijner laattij dige aansluiting bij de provinciale pensioen kas, hem een bijgevoegd pensioen te willen toekennen ten'laste der stadskas. De heer Ertel weid benoemd in 1868 en spijts zijn herhaald aandringen, weigerde de vorige liberale gemeenteraad hem bij de Provinciale Pensioenkas aan te sluiten tot in 1880. I>e heer Ertel verliest aldus 440 fr. pen sioen. Het College stelt u voor, Mijnheeren, ge beurlijk eene lijfrente van 500 fr. bij jare, aan den heer Ertel toe te staan, boven zijn pensioen. Dit zou aan dezen ambtenaar toelaten eenen gelukkigen ouden dag te slijten na de vele jaren gemeentelijken dienst dien hij verricht heeft. Op verzoek win den heer Voorzitter, leest de Secretaris de brieven van den heer Ertel van 9 April en 3 November 1913. Het voorstel van het College wordt met eenp. van stemmen aangenomen. De zitting wordt geheven. Zitting van om 5 1/1 Voorzitterschap ter Snauwaert. Afwezig de heer schepen Huyghebaert. De heer Burgemeester Het verslag der laatste zitting werd regelmatig nedergelegd. De Secretaris zal de genomen besluiten le zen. De Secretaris leest de besluiten in zitting van 31 October 1913. De heer Burgemeester Zijn er bemerkin gen tegen den opstel van het verslag Het verslag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd met 9 stemmen en 1 onthou ding (de heer Stroom, wegens afwezigheid in de laatste zitting). 1. Openbare verpachting der stand gelden. De heer BurgemeesterHet College is Dinsdag overgegaan tot de openbare ver pachting der standgelden. Drie aanboden werden nedergelegd. Namelijk door Decorte Renaat, ten bedrage van fi. Vanduynslaegher H. Ghewy R. id. 2880 Pauw els Robert, id. 2752 Het aanbod Decorte is niet op zegel ge schreven. Desniettegenstaande stelt het Col lege voor dit aanbod te aan veerden. Welk is het gevoelen van den Raad De heer Van Iseghem lx ben van gevoe len dat wij dit aanbod niet kunnen aanveer den. Vooreerst omdat het, in strijd met art. 8 van ’t lastenboek, niet op zegel geschreven is en dus niet in regel is Ten tweede omdat art. 5 van gezegd lastenboek bepaalt dat de pachter onmiddellijk eenen solvabel me depachter moet aanduiden, gehuisvest in het rechterlijk arrondissement Veurne. De heer Burgemeester Het gebeurt nog dat aanboden op onzegel ingediend worden spijts de bepalingen van het lastenboek. Toen het Staatsbestuui, hier te Nieuport, het nieuw postkantoor aanbesteedde, het leegste aanbod was ook op onzegel dat Délette de afgeveerdigden van het Ministerie niet den leegsten aanbieder als aannemer te aanveerden. In wat betreft den medepach ter, die moet niet gehuisvest zijn in het rechterlijk arrondissement Veurne, maar er alleenlijk huisvesting verkiezen aan dit voorschrift zal Decorte op eerste verzoek voldoen. De heer schepen Pattyn De bepaling van het lastenboek, die voorhoudt van de aanboden op zegel te schrijven, dient enkel tot aanwijzing aan de liefhebbers, om hun te herinneren dat zij eene boete zuilen in- loopen zoo zij ongezegeld papier gebruiken. Die verplichting van op zegel te schrijven vindt haren oorsprong niet in de schikkin gen van het lastenboek, maar wel in de be palingen van het zegel wetboeks-.De n ilatig- heid onder dat opzicht kan volgens mij en kel aanleiding geven tot de toepassing der boete yan 25 fr. bij het zegel wetboek voor zien, doch niet tot de vernietiging der sou- missie. De heer Vandenabeele Er is een lasten boek of er is geen, en ik vind dat de sóu- missie in regel niet is van zoodra de aan bieder al de bepalingen van het lastenboek niet nakomt. De heer Van Iseghem De pachter Decor te is hier vroeger afslag komen vragen en nu steekt hij een hooger aanbod in. Dat is niet ernstig. De heer Vandenabeele Dat is iets ders. De heer Cool Die afslag werd gevraagd ten gevolge der opschorsing van de ver- kensmarkt en zij was verschuldigd. De heer Dumon Een ander onrecht ?t is dat de politieagenten den dienst doen van marktpachter Decorte. Zij ontvangen het geld der leurders voor hem. De heer Vandenabeele Dat is inderdaad eene groote mis en ik heb gisteren nog be- statigd dat zulks geschiedt. De heer Dumon Omdat het een vreem deling is wordt alles toegelaten. Moest het een Nieupoortenaar zijn, de politie zou het niet willen doen. De heer Dewaele Moet de Gemeenteraad goed of afkeuren of mag hij kiezen tusschen de aanboden De heer Vandenabeele Decorte is in het begin straf lastig geweest, ff is een van die menschen die pacht aan alle geld uit, en dio dan tracht, door elk op te slaan, zijne zake goed te maken. Ik vind dat het niet noodig is te herverpachten en dat wij zouden moe ten toewijzen aan de voorlaatste aanbie ders. De heer schepen Pattyn Het verschil tusschen het laatste en het voorlaatste aan bod is groot. Het schilt 420 fr. per jaar of 1260 fr. voor gansch den duur van de pacht. Het tweede aanbod is verzaken aan 1260 frank. De heer Cool Ik ben eerder van gevoe len dat er zou moeten herverpacht worden. De heer Vandenabeele Als er herverpacht wordt er zou moeten streng verboden wor den aan de politie van den dienst te doen van den marktpachter. De heer Rybens Er kan in geen geval spraak zijn van toe te wijzen aan het voor laatste aanbod, want dit aanbod is te ver beneden den huidigen pachtprijs. Burgerstand. GEBOORTEN. 20 Dec. Gonsales August, zoon van Pie ter en van Sidonia Borra. 20. Lycke Georgetta-Maria-Antonia, d., van Remi en van Irma Rommelaere. 22. Deman Julia-Maria, dochter van Au gustin en van Zenobia Blondeel. 22. Verbanck Bertha-Maria, dochter van Lodewijk en van Elisabeth Goderis. Sedert 1 Januari 1913. 120 Geboorten. OVERLIJDENS. 22 Dec. Francke Ludovica, oud 87 j. en 2 m., dochter van Frans en van Maria- Theresia Denecker en weduwe van Cle mens Debruyne. 25. Decraemer Lodewijk, oud 70 j., zoon v van Hendrik-Joseph en van Barbara Mor- reel, weduwnaar van Mathildis-Rosalia De Deyne en echtgenoot van Eugenia- Rosalia Robyn. Sedert 1 Januari 1913. 73 Overlijden». HUWELIJKEN. 20 Dec. Vanden Berghe Arthur-Leopold, oud 29 j., smid, thans te Nieuport, te voren te Brugge en Ekkebus Neeltje, we duwe van Éaurent Vanhielle, oud 39j., herbergierster te Nieuport. Sedert 1 Januari 1913 30 Huwelijken. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Baudoin Gaston Alfred, werktuigkundige en Wynen Maria-Barbara, zonder beroep, beiden te Nieuport. Met het Amerikaansch Scheermes kan eenieder zich zelf scheeren op vijf minuten tijds. Ónmogelijk zich te kwetsen. Prijs 7 frank. Lommersmerk (La Gillette) Bijzondeie scheerzeep (Schaviag- stick) bij COIFFEUR 78> Langestraat Nieuwpoort- het hoofd te ontblooten, zonder zelfs het klappen en stoeien te staken).Zien voor bij een lijk gaan, zonder dat te groeten. Misschien dat de vrijzinnigen het goed en wilskrachtig vinden het H. Sacrament niet te groeten, maar een lijk dan dat doen onze liberalen hier met veel gebaar wel zorg dragende te wachten tot ze der. prester voorbij gegaan zijn. Daar hebt ge maar kéns, Weekblad, maar uit. wat het inheeft. Als u daarbij nog inlichtingen wil vragen aan hen die soms een reisje doen, met hen die uit onze officiëele scholen komen of er heen gaan die,zul len u nog andere staaltjes weten mede te deelen. Voetbal. Zondag laatst heeft Sportkring het 2. van Oostende geklopt met 2—1. 99 J t 1 BKaHMeaasaanBBRK Aankoop en rerkoop van alle weerden ter beurzen van Brussel, Antwerpen en van de vreemde. Innen van coupons en van uitkeerbare weerde. Kosteloos inschrijvingen op alle uitgiften van beurs waarden. inanciëele inlichtingen. In regel brengen van weerden. In bewaring nemen onder open en ender gezegelden omslag. Voorschotten op weerden, enz. enz. N B. De beurebestellingen aanveerd tot elf uur, worden nog denrelfden dag, zonder biigevoetde kos tten uitgeroerd. De dagprijzen der bijzonderste verhandelde titels worden aangeplakt in de voorzaal v. d. Bank 3 SPAARBOEKJES van 3 °/0 tot 4.25 volgens duur der plaatsing. BRUSSEL. OOSTENDE, 9, Kerkstraat.

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1913 | | pagina 2