van YPER EN en van het ARRONDISSEM E NT palma, de wondgeteekende Zaterdag 10 February 187*2. Zevende Jaer. Nummer 319. VANDERGHIMSTE-FOSSÉ, :s Fr. AO F. per .laer. DE PLAKBRIEVEN, ten Burcele van dit Blad gedrukt, betalen slechts ééno inly ring en worden tot den dag der verkooping opgenomen. A 'Sa 16 W K 1" December. AII yd liet Otnlcnvys. Thans zyn de liberalen wederom bezig mei de scholen; over ecnige dagen waren zy le Brussel byeengeroepen om le onderzoe ken boe zy in de volgende kiezingen de katholieke party in ons land zouden onder krygen. En weel gy, aelubare lezers, wal de libe ralen le Brussel beslolen hebben om ons, katholieken, in de aenstaende kiezingen te verslaen? Zy hebben beslolen dal alle liberalen van ons land zich moeten verbinden om alles in hel werk te stellen len einde de priesters en de kloosterlingen uil alle scholen te bannen en ze door wereldlyke schoolmeesters en professors le vervangen. Dal hebben de liberalen beslist. Daerom moet niemand denken dal de libe ralen enne enkele schooleen enkel collegie met hun geld zullen of willen oprigten. Neen, wanneer dc liberalen spreken van overal liberale meesiers te plaelsen dan spreken zy van de scholen van ons land, van de scholen onzer gemeenten, van de scholen die wy betalen niet ons geld, mei onze conlribulien.Hel is dus hel geld der katholieken dal, volgens hel systeem der liberalen, moet dienen om kinderen en jon gelingen liberael en goddeloos te maken, en ons onder te krygen. l 41161 A. Daer de liberalen lange jaren aen het roer zyn geweest in ons land, zoo hebben zy met ons geld overal liberale scholen ingerigt. Zy hebban atheneums, collegien, middelbare scholen lol stand gebragt, waerin wereldly ke meesters, volgens den liberalen zin, de jonkheid moeten leeren en opvoeden. De leerlingen van die liberale scholen zyn overal bberael; zy schreeuwen legen d>n l'ausvallen de priesters op de straet aen, maken lawyt met het gepeupel legen katho lieke ministers, zyn de vrienden van Bara... De liberalen hebben liberale universiteiten met ons geld gemaekt, en daer houden de liberale studenten kongressen ofbyeeukom- slen, waerin alle punten van ons geloof be streden worden, God geloochend, bel alge meen republiek gepredikt, en waerin bet schavot beloofd wordt aen degenen die niet willen revolulionnair en liberael worden. Zoo spraken de liefelyke studenten van Luik op hunne kongressen. Dat zyn echte liberalen, niet waer? Die heeren studenten van Luik gingen verleden jaer naer Charleroi, en zy gedroe gen zich daer zoo fyn en zoo slecht, dat M. Lebeau, liberale burgemeester, ervan moest doen in den Amigo smyten. Over eenige dagen zyn de heeren liberale studenten van de universiteiten van Luik en Brussel hunne makkers van Genl gaen opzoe- ken, en zy hebben het le Gent zeer bont, gedurende twee dagen, gemaekt: zy hebben lawyt gaen maken voor de katholieke ge stichten, ruiten ingeslagen, bellen afgetrok ken, met de policie-agcnlen gevochten. En de ouders van die gasten denken dal hunne kinderen sludeeren op de universiteiten van Genl, Brussel, Luik!!! De studenten hebben daervoor le veel versland! Zy zyn verlicht door hel liberalismus! De katholieken beginnen meer en incer deoogen le openen en hunne pliglen le ver slaen. Dc katholieke Universiteit van Leuven lelt thans by de elf honderd studenten. Al wal katholiek is moet op Leuven aentrekken. De jongelingen die zich naer de liberale uni versiteiten cn scholen begeven, zyn verlo ren; degenen die er thans nog goed blyven, zyn uilnemingen. Ook de liberale atheneums beginnen te verliezen; zy hebben dit jaer studen ten minder. GotNilirnstlg OndernyN. M. Malou, onze grooje Staelsman, heeft in eene vergadering van den katholieken kring, te St-Nicolaes, gezegd, dat de kmdeis in de school eene godsdienstige lucht moe ten inademen, dal is dal de geesl der school moet godsdienstig zyn. Eu dal is de zienwy- ze van ons huidig ministerie. Deze sclioone woorden werden langdurig toegejuicht, cn alle reglschapene Belgen zullen die ook toejuichen. De godsdienst moet de grondsteen zyn van liet onderwys. Een onderwys zonder godsdienst is een huis op zand gebouwd. Een Slael zonder godsdienst moet instorten, even als een huis zooder grondvesten. Dat is waer geweest; maer die waerheid springt nu meer dan ooit in hel oog, sedert dat wy de goddeiooze brandstichters van Parys aen het werk hebben gezien. In Belgie verstaet men dat. Scholen, waer de priester den voetniet mag inzetten,zullen nooit hel verlrouwen hebben der onafhan- kelyke en weldenkende ouders. Eene bekentenis. Alexander Dumas is in de zake van too- neel ec» bevoegd regter: dit zal niemand betwisten: liet oordeel, dal by uitbrengt, is gegeven naer de ondervinding. Welnu, T is de beroemde looneelschry ver die zegt, dat men nooit zgne dochter naer den schouwburg moet meéleidenomdat met alleen de stukken, maer de plaets zelve onzedelijk is. Eene bemerking: als er gevaer is, dal de dochter in de» schouwburg kan slecht wor- 3 jwjfcüüt omwwnRSKrvi MEN SCI1RYFT IN HY BUTERSTHAET, ïl'BREN. en in al de Poslkunlooien van het ryk swnrw.r "ma-vm hiau.h arwi» wi-'WMuw.m if-w i v VOOll GEHEEL HET LAND, vooraf beluelbaer. Men sehi'yfl niet min in dan voor oen Jaer Verschonende den Znturdag van elke week. De aenkondiginsprys is van IS centiemen den regel. De reklamen in 't Nieuwsblad betalen 30 centiemen den regel. —Een nummer genomen op hel Bureel IS cent De hygevoegde nummers voor Artikels, Reklamen of Aankondigingen kosten 2») franken voor mo afdruksels. Poperinghe-Yper, 8-20,7-30,9-21,11-20,2-18,8-13,0-20.— Yper Poperinglie, 0-80,0-08,11-48,3-39,0-32. 8-80,9-30.Poperingtie-IIazebrouok, 7-13, 9-20, 12-08, 4 00, 0-82. Yper-Uousselaere, 7-..3, 12-28, 0-40. Roussclaere-Yper, 0-30, 1-40, 7-88. Ruusselaere-Brugge, 8-30, 11-19, 1 24, (m.8,83,) 7-33, 9 53 Brugge-Houssel.8-30,12-28,8-10,0-40, Yper Korlryk, 8-40.9 30,11 -40,2-38,8 33. Koptryk-Yper, 8-08,10-43,2-30,8 30,8-38. Comen-Waosten-Le Tmiquet lloupliiies Armeiitiers. 0-18, 12 08, 3-80, Armoiilicis-IIouplines-Le Touquet Waesien-Comen, 7-88, 2 00,4 40.Comen-Waosten 8-40, 0 10. (den M.iendag) 0,08. Waesten-Comen 5 80, 0-40,(den Maendag) 6-30. Kortryk-Brugge, 8-10, 10 45, 12-43,(M. 3-18,jü-58, 9 00. Brugge-Kortryk, 8-30, 12-28, 8-10, 0-40. Brugge, Blankenkorglie, Ueyst, 7-20, 10 30, 2-40, 7-25, Ileyst, Biaiikenberghe, Brugge, 0-08,11-18, 3-30, Blankenlierghe Brugge, 9-15 m Ingelmunster Deyn7.e, 5-25,9-46,1-80,4-50,8-00.—Deynze Ingelmunster, 7-42,9,10,12-03,5-10. Ingelmunster-Anseghem, 6-10, 12-33, 8-05. Anseghem-lngelmunster, 7-45, 2-10, 7-30. LiCliiervelde-Dixmiide-Veurne en Dunkerke, 6-30, 9-13, 1-80, 7-43. Dunkerke-Veurne-Dixmu- de en Liclilervelde, 6-45, 10-38, 3-48, 8-00. Dixiniide-Nieupnrl, 10-00, 2-38. 8-37. Nieuporl Dixiiuide, 7-48, II 38, 4 28. Tiiuuroul-üstendc, 5-30, 0-20, 2-00, 8-05. Ostoiide-Tliuurout, 8-00, 9-20,12-00,6-18. M Bi Bi F EP ii f4 '8' E Yper nner Dixmude, ncbrdeposiery 0-00 voorin. herhe.g de Dry Koningen 4 nam.Dixmude mier Yper, Messagerie Vandewalle O-tlO vonrm. Messagerie Demeiirisso 2 00 liaiu. Yper naer ],an(jluonarck, postkantoor 0-00 voorin. 12-30 nam. Langheniarek naer Yper, postkantoor 8-45 voorin. 3-38 nam. Yper naer Mere.kem, peerdep. 0-00 voorm. 4-00 nam.—Merckem naer Yper, pnsik 7-30 vonrm. 3 00 Yper naer'Meassêii, postkantoor 12 30, 8-48 nam.Moesson naer Y/w.'r.pnsikiinl. 8-48 voorin. 3-20 nam. Yper naer Nieuwkerke,postkant. 0-00 voorm. 12-30 nam.Nieuwkerke naer V'per.posikant. 8-30 voorm. 3-00 nam. Yper naer Ooslvlelere.il en Veurne, peerdenpostery6 voorm.(Woensdag) 3 voorm. herbergde Zon 2 nam. Veurne naer Yper, Messagerie Deraihée 5-30, voorm. Messagerie Demeurisse, 1-00 nam.Oostvle. leren naer Yper, postkantoor 8-30 voorm. 3-20 nam. Omirent hel jaer 1863 verscheen er inden Osser- vatore Romano eene korte nolicie.ver eei.e heilige vrouw, uit het koningryk Napels, dewelke door bo- vennatuerlyke gaven bovoordeeligd was, zooals de wondteekenen en de geestverrukking, liet was eene weduwe met naem Palma, van een voorbeeldig le ven, in de kleine siad Oria, in Pouille wonende. Onder andere huitengewoone daedzaken, deelde het roomsch dagblad eene voorzegging mede welke de geestelyke beslierder van Palma, volgens de begeerte van zyn biechtkind, aen den heiligen Va- dor overmaekte. De wondgeteekende napolitaen sclie vrouw kondigde bloedige oorlogen aen, en byzondrrlyk burgeroorlogen; de opkomst van eene drydubbele Republiek: Republiek in Frankryk, republiek in Spanje en republiek in Italië, zy voor zegde veidrnkte lyden voor de Kerk, maer zy ver eerde dal Pius IX, vooraleer le sterven, bet begin van den zegeprael zou gezien hebben. Du gebeurtenissen in Spanje, de ongelukken van Frankryk, de Commune van Parys, de min of meer ewimpelde fransclie Republiek, de zwarte punten ie dreigend aen de gezigtcinders van Europa ten voorschyn komen, deden my aen de voorzegging van Palma herinneren. De lyd bet my toelatende, heb ik eenen uitstap naer Pouille gedaen, zegt de scliry- ver. Ik zal my niet bezig houden mot bet binnenste van bet buis van Palma te beschryven, de geiael- trekken dezer vrouw, die nu 4(i jaren oud is, liet wonder van bare geestverrukkingen en bare wond teekenen. Het bovennatuerlyke is daer. Ik zal alleenlyk zeggen wal ik door den geeslely- ken bestierder dezer uitverkorene vernomen heb, een eenvoudige en godvreezende man, en die sedert veertien jaren in de verlrouwelykheid der boven natuerlyke wereld leeft, waerin zyn biechtkind Item becnvaert. Wal haer uitzondert onder het meerderen deel der wonddragendc en der geeslverrukte, is de gaef van voorzegging en deze der bilocatie. Ons lleere bcliaegt liet aen deze zuivere ziel, die by met zyne goddelyke voorkeuren vereert, het toekomende te ontsluijuren. Ily doet haer zien waerheen de tegen woordige gebeurtenissen ons geleiden, en boe zyne Voorzienigheid er den loop zal kunnen geleiden om ze lol den zegeprael der Kerk le geleiden. Palina deel alles aen haren bestierder mede, opdat by bet aen Zyne Heiligheid zou overmanen.» Pius IX weel alles zegde my deze eerbicdwecrdige priester geef uwe acht op al zyne woorden, weegt ze allen wel. Wal ik van deze voorzeggingen heb kunnen ver nemen, is dal zy eenen schitterenden zegeprael aen- kondigen, waervan Pius IX het begin zou zien, en voor Frankryk eene reeks ongelukken, grooler en schrikkelyker dan deze welke dit ongelukkig land koml te onderstaen. «God is vergramd zegde men my tegen dit gouvernement van protestan ten en byzonderlyk tegen M. Thiers die in de stad Parys liet standbeeld vail Voltaire laet regt staen. De gaef van bilocatie welke de woiuldragende van Oria bezit is nog iels wonderbaerder. Geduren de bare geestverrukkingen, wordt liacr lichaem dikwyls zoo onbcweeglyk en ongevoelig als een lyk. Alsdan overslygt bare ware persoon up eene wonderbare wyze de wyde uitgestrektheid cn gael de versiafgelegene landen bezoeken. Dikwyls heeft zy alzoo een deel van China door reisd, en by hare terugkomst gaf zy icdcrmael van de plaelsen die zy gezien had, do nauwkeurigste be8chryvingen. Haer bestierder die van alles nota houdt, heeft uil den vreemde byzondere werken belrekkelyk bet Cliineescli keizerryk doen komen, en by beeft de nauwkeurigheid der bescliryvingen van Palma knnncn bewaerheden; by beeft my, onder andere, deze verhaeld welke zy over den groolcn muer gedaen bad. Ik heb eene andere daedzaek kunnen bcstatigon die u nader aengaot. Uit de brieven geschreven door den bestierder uwer wonddrugendu uit Hene gouwen, en bet dagboek gehouden door den eer- biedweerdigen priester van Oria, blykl liet oniwy- felbaer dat Palma, Louise Lateau kende, vooraleer hoegenaemd eenig mcnscli haer den naem dezer dochter had genoemd nncli de gunsten bad doen kennen welke zy genoot Palma beween naer de parochie van Bois-D'haine gogaen te zyn gedurende de geestverrukking van Louise; en inderdaed, zy heeft van Louise Lateau, bare kamer, over hare ouders, over hunne woonst, bescliryvingen gegeven die juist overeenkomen met den inhoud der hrieven, welke verscheidene persoonen uil Belgie naer Oria gezonden hebben. Wat ik bier kan byvoegen is, dal volgens onze Napobtacrwclic womklragcnde, hare zuster uit Henegouwen zou geroepen zyn lot groole zaken. Sedert eenige jaren neemt deze lieilige vrouw geen voedsel meer, anders dandagelyks de heilige Communie, en sointyds geeft den Goddelykeo echt genoot haer dezelve mei zyne eigene banden. In ganscb Italië sehynt men hot voorgevoelen Ie hebben, dal er welhaest sclirikkelyko rampen over hel land zullen komen. Men haelt oude en jongere voorzeggingen voor den dag. Onder die proplietien zyn er die allen eerbied verdienen, zoo als, h. v. diegene van de oerw. Annn-Maria Taizi. Deze te Roomen in geur van heiligheid gestorven door wier voorspreek voor cn na bare dood menige mi rakels zyn gebeurd, en wier heiligverklaring, hopen wy, welhaest zal gebeuren, spreekt van de wreede plagen die op Italië zullen neerstorten. Ook de koning met lange handen, ongetwyfeld verscheurd door de knagingon van zyn geweien, heeft geene ruste meer. Hy durft zich bynn te Roo men niet verloonen, en met zonder reden; want de italiaensche revolutiemakers die te Roomen schreeuwen: DOOD AEN DEN PAUS! huilen met gelyke woede: DOOD AEN VICTOR-EMMA NUEL I Die ongelukkige koning beeft al hel slecht gespuis van Italië naer Roomen geroepen om den troon van den Paus omver le werpen. En nu is zyn troon aen 'l waggelen onder do aenvallen van die kerels, van welke liy zich legen den II. Vader bediend heelt i

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 1