BERIÖT AEN BE LANDBOUWERS. KANTOOR VAN PUBLIEKE FONDSEN. te brengen men doet zaligverklaringen zonder onderzoek. Hetgeen bovenal in deze feesten geprezen wordt: is de eindelyke volherding in de princiepen te weten: het weigeren der HH. Sacramenten. 'T is hetgeen oorzaek is geweest van hel lot stand komen der maelscbappyen van so- lidairen, waervan de schandalen gemeene worden die de verbaesdheid in de katholie ke gewetens brengen en navolgers vinden tot op de schoolbanken toe, gelyk men on langs te Bergen (Mons) gezien heeft. Kerkraden. Op Beloken Paschen, eersten Zondag van April, is het verpligtende vergadering der Kerkraden in geheel Belgie. In deze zitting worden de openstaende plaetsen vervuld en nadien gaet men over tot het kiezen van ee- nen voorzitter en van eenen sekretaris, als ook van een lid van het bcslucr of Bureel. Al de aftredende leden mogen herkozen worden. Hel bureel, later afzondcrlyk handelende, noemt eenen voorzitter, eenen schalbewaer- der en eenen secretaris. Men mag de zelfde aftredende heeren kiezen;. Eertyds moest hel budget in deze zitting gestemd worden; is het nog zoo? Hel ant woord hierop is: Dit mag zyn, doch 'l is niet geboden; men mag hel uitstellen tot den 1" Zondag van July. Het is genoeg dal het budget aen den gemeenteraed gezonden worde voorden lbAugusly. Was laet l»y geval? Den zelfden dag, niet daegs te vooren, niet 's anderdags,ja den eigenslen dag, op welken de fransche soldaten uit Hoornen trokken, kreeg het fransche le ger zyne eerste nederlaeg te Wissemburg, waer Frankryk juist zooveel soldaten verloor als er uil Boomen gekomen waren. Den dag op welken de laetste soldaet Italië, te Civila-Vecchia verliet, verloor Frankryk zynen laetsten wezentlyken veldslag te Rei- schoffen. Den 4 September 1870, dag op welken het napoleonsche stamhuis in duigen viel, wgs de tiende verjaerdag van den 4 Septem ber 1860, dag op welken Napoleon III rneer de bommen van Orsini dan God vree- zende, in eene byeenkomst met Cavogr, de ilaliaensche eenheid en den val van het Pausdom voorbereidde! Den dag op welken de Ilaliaenders voor Roomen verschynen, de Pruisen verschynen voor Parys, en de volkoinene insluiting der twee steden heeft den zelfden dag plaels. Daerentegen, den dag, op welken het Jour nal officiel aen Frankryk kenbaer maekte, dat de nationale Vergadering openbare ge beden vroeg het lelegracf verwittigde Frankryk dat een onbekende (Ducalcl), zyn ware naem was slechts 's anderdags ge kend, op de muren van Parys versche nen was en gezeid had: Komt binnen! En acht dagen nadien, lerwyl de officiële gebeden te Versailje plaets hadden in de kerk van St Lodewyk, voor de nationale Vergadering en den voorzitter der uitvoe rende mag!, een telegram van Mac-Mahon melde dat de oproer voor goed overwonnen was en dat de laetste scheuten op Pére-La- chaise geschoten werden, t'erwyl de laetste gebeden ten hemel gesluerd werden. Nooit leger heeft zich manhafliger gedregen. Geen een misslag werd begaen, geen een verlies te betreuren in dezen zoo schrikkelyken oorlog in de straten van Parys! Ecne overgroole beweging heersch! op dit oogenbfik rond het ministerie van justitie. De reden daervan is zeer klaer. Er zyn op dit oogenhlik te begeven: dry plaetsen van raedshcer by het beroepshof, dry plaetsen j van substitnet, cene plaets van ondervoor zitter, en dry plaetsen van regter by de reglbank van eersten aenleg te Brussel; eene plaets van ondervoorzitter, dry plaet sen van regter, eene plaels van subslituet te Nvvel, ecne plaels van ondervoorzitter, te Antwerpen, ecne te Bergen, ecne te Charle roi; eene plaets van voorzitter te Gent; zes plaetsen van vrederegler, in 't geheel vyf- en-lwinlig plaetsen in de magistraluer, en daerenboven vyftien plaetsen van notaris. Of er aenzoekers zyn! Hel Journal de Charleroi hangt een treu rig tafereel op van den toestand van Brussel. T schynt dal in de hoofdstad sedert eenigen tyd 't schuim van alle natiën byeenloopt, dat gewis in afwachting van eene groote en algemecne beweging meer met de vinge ren in de zakken zit van een ander, dan wel in zyne eigene zakken. Dat kunnen goede helpers zyn als de hee ren liberalen nogmaels eene straelbeweging willen inriglen. Naluerlyk dergëlyke man nen zyn altyd present, zelfs ongevraegd, als het er op aenkomt in troebel water te vis sollen; te meer, daer zy, volgens de doctri naire bladen, alsdan toegeven aen de.... indignation'sponlanée. f® jr tester ly Ik e SSeBBoeiitaassg. Mgr de Bisschop van Brugge heeft onder pastor te Harelbeke benoemd, M. Baelden, professor in 'L kollegie van Kortryk. Plaefselyk ssieaiws. De Toekomstin haer nummer van Zon- deg laelst, maekt veel lawyt nopens een feit dat plaets gehad heeft lusschcn een achtba ren pastor onzer stad en een zyner parochia nen. Volgens hel openbaer gerucht en het zég gen der Toekomst, zou M. de Pastor van'St- Picters aen een magistraet laten weten héb ben dat, volgens ZYNE meening, om deszelfs dadelyke medewerking in de zaek Lamotle, de absolutie hem moest geweigerd worden. Ziehier hoe de Toekomstin zake zich uitdrukt: Die magistraet heet M. Iweins en is pro- kurcur des Konings. Ily bekleedde den ze- tel van het openbaer ministerie als, in 1870, voor de burgerlyke reglbank van Yperen een proces bepleten werd door den burgemeester en schepenen der stad inge- spannenlegen de besluersler der fon- datie Lamotle of school Sinte-Maria, die, krachtens de wet over de onderwys-fon- datien of beurzenwet en krachtens een koninglyk besluit van 19 January 1869, i" uitvoering dezer wel genomen. De heer prokureur des Konings besliste ten voor- deele der eisschers; de reglbank, in stryd met deze besluilselen, verwierp de vraeg, en haer vonnis, gedagleekend 8 April 1870, is thans door de stad Yperen aen het beroepshof van Gent onderworpen. Degenen die nu en dan een nummer der Toekomst lezen, zullen niet verwonderd zyn over hare talering nopens eene geweigerde absolutie. Zy kan niet gedulden hel zeggen van het Nieuwsblad dat er eene wet boven de menschelyke wetten is/te wetende wet van God. Die mannen verwarren gedurig de woor den regtveerdigheid en wettigheiddaer er noglhans in den grond een groot verschil tusschen de beteekenis dier woorden bc- staet. En wanneer er zich eene strydigheid opdoet, die mannen willen altyd den voor rang aen de wettigheid geven, hetgeen ge- vaerlyk en betreurensweerdig is. Tegen de acnslaende kiezing van den pro- vinlialen Racd, is M.Auguste Van Elslande, van Coinen, door de bewarende party van het canton Wervick, als kandidaet voorge dragen. Geen twyfel of M. Van Elslande zal gekozen zyn en de stappen volgen van zyn treffélyken en diepbelreurden vader. Ver kleefd aen de goede zaek, minzaem en krachtig van inborst gelyk by is, de katho lieken van hel canton, en men mag zeggen van geheel het arrondissement van Yper, verwachten veel van hem en zullen in hun ne hoop niet te leur gesteld worden. Allcrliasiile nieuws. BURGERSTAND VAN YPEREN, Alc VOMCK, wisselagent Boterstract N°' 71 te Yperen. Open 's morgens van 9 tot 12 uren, don Zaturdag alleen tot 's namiddags lea 4 uren. VOORWAERDEN. Aankoop en verkoop van Renten op den Slael, leeningen der steden, Loten, Aktiën en obligatiën van yzerwegen, Banken enz. Mits °*5> centiemen voor fÖO franks op operatien bedragende ten minsten 1Ü0Ü frank. Uitbetaling van intrest Koupons en di- videndes aen drager, var. alle slach, be- taelbaer in Belgie 2, 3 en S centiemen per Koupon volgens bet getal en de weerde. Aenkoopcn en verkoopen alsook ontvan gen van Koupons in vreemde landen, aen de voordceligsle pryzen mogelyk en ten besten der intresten der kalanten. N. B. De orders zyn stiptelgk en Ier trouwe uitgevoerd. MANIER OM DE KOEKEN TE GEBRUIKEN, GEPEST UIT DE SCllAEPWOLLE (VLIEZEN). Zoohaest het koorn gepikt cu in- gchaekl is, de Koeken op de stoppels werpen. Voor beetrapen, in slechte kleiach tige landen Na de grootste brokken behoorlyk gestampt te hebben, 10 a 11,000 kilos per hectare leggen, de voorzorg ne- Ten jure 1032, op 22 December, hel vuer des hemels, de donder en de bliksem gevallen zynde op den toren, en geheel de kerk van Sinte-Pieter binnen Yper, de inwoners der stad hebben hunnen toevlugt genomen tol Maria van de ZEVEN WEE- DOMMEN en de kerk is gespaerd geweest, de toren alleen is afgebrand. In 1034 is hel wyd ver maard broederschap ingesteld. En in 1734 den 12 April, wezende Passiezondag, is de honderdjarige jubilé van voorzeide broederschap met groote plechtigheid en veel devotie gevierd geweest. Keizer Josef II, (gezeid de koster) heeft in 't jaer 1786 al de geestelyke broederschappen afgeschaft, niettemin de Yperlingen zyn in hunne devotie lol O. L. V. der zeven wee'dommen standvastig blyven volherden. Paus Pius VII die door het fransch gouvernement eerst vyf jaren te Savone is opgesloten geweest, stelde al zyn betrouwen op O. L. V. der zeven wee- dommen en is onverwachts uit den kerker verlost en naer Kootnen geleid geweest. Eene tweede muel aengerand en te Fontainebleau in hechtenis gesteld zynde, heeft liy allo geloovige christenen opgewekt tot devotie van O. L. V. der zeven weedommen en op haren feestdag, ten jare 1814 heeft Bonaparte de wapens moeten nederleggcn en zyn bestier aftee- kenen. -Al de mogendheden van Europa wapenen zich. Wat is er locli op banden? Er is verledeno week in het engelsch Parle ment met 94 stemmen tegen vastgesteld: dat de Universiteit van Dublin voor de geloofsgenoten van allen godsdienst open is. Deurwaerder Mahieu te Brussel is vastgezet onder beschuldirig van,by middel van een bediende, papieren uit den tribunaal ontroofd te hebben waerin hy met groote zaken pligtig bewezen wordt. -Een statiebediende heeft te Antwerpen een pakje van 117,000 fr. behoudende in de zael ge vonden en aen de statieoverste behandigd om aen den eigenaer besteld te worden. Eer en lof aen dien eerlyken bediende. De echte vaderlanders leggen aen, om geheel dc provincie Luxemburg te zuiveren van het liberale goedje. Eene schoone zaek niet waer! Zoo men zegt, 't is den tl, 12, 13, 18 en 19 April, dat Oscurje Spreux van Doornyk voor den reglbank komt. Eiken dag móet er cene andere stof behandeld worden. Dus vele soorten van deugnie- lery! De man was voorzitter van den handelregt- bank, lid der kommissie van liet bureel van weldadigheid, lid der liberale maetschappy, byzitter van M. Combrez, depute, vriend van M. Bara,liberale kandidaet in de twee laetste gemeente kiezingen, waervan M. Bara een schepene wilde maken. Het proces belooft belangryk te wezen. 'T is immers een apostel der openbare zodelykheid die in 't spel is. Ziellier hoe de zeer ingewikkelde zaek voor den reglbank zal opgeroepen worden: t° Don derdag 11 April, de diefstallen bedreven ophot bureel van weldadigheid, zooals hout, yzer, lood enz. enz. 2° Vrydng 12 April de diefstallen, bedreven ten nadeele der prysdeelingen; 3-Zater dag 13 April: de diefstallen bedreven te Gollels- verts (liefdadig geslicht der familie Verdelotte); 4° Donderdag 18 April: do diefstallen der armen; ti° rydag 19 April: de diefstallen bedreven op de bibliotheek in openbare verkoopingen en anderen. Men scliryft uil Toulon: dat een liberale boos wicht gepoogd heeft 29 paters mnristen te vergeven. Men onderstelt hy vergif in T water gedaen heeft. Allen liggen ziek te bod. Rusland heeft de dekoratie van den II. Stanis als verleend aen Mgr Marini, aen wien de behande ling. van do benoemingen der bisschoppen in Rusland is toevertrouwd, welke zaek te Roomen aenzien is als een teelten van vernieuwing der olliciele betrekkingen tusschen den Paus en het russische gouvernement. De koning en de koningin van Napels, onder den naem van hertog en hertogin van Castro, zyn te Parys aangekomen. M. Cool, oud-pastor van Cachtem is te Ise- ghem overleden. R. 1.1'. M. Van Camp, hoofdopsteller van den Pr.É- cersecr is venerable benoemd van de francma- conslogie van Antwerpen in plaets van M. Alex de Boe. Men weel dat M. Couvruur, grootmeister der belgische francmaconnery en opsteller der Indépen- dance is. Zou de oooDELoozE Toekomst nu regtzin- nig willen bekennen: dat het liberalism, dg liberale drukpers, en de francmaconslogien aen de zelfde ingevingen gehoorzamen? Wat is er geworden van de inschryving, in 1860, om een standbeeld van Leopold I op te rigten? M. De Coster lid der gcntsche stadsraed, hoeft in opene zitting verklaerü dal hy do hulpgelden voor den theater niet wil stemmen; dal, zegt hy, die daer gaen, hun plezier betalen. De stad Gent betaelt 2,000 fr. voor elke vertooning. Hoeveel belaelt M. Beke dan opdat de Vlaemsche Ster» vertooningen geve? De runderpest verflauwt in Frankryk. Te beter. Men spreekt van den prys van het vleeschte Ryssel van 10 tol 20 c: op den kilo te verminderen. En hier? M. L. Van Damme is burgemeester te Moor- seele benoemd. 'T is den 7 Mei, dat het kiesdistrikt van Thielt zyne medalie opdraegt aen M. den baron d'Anelhan 1° voor bewozene diénsten aen gezeide dislrikt; 2' tot .erkentenis van zyn moedig gedrag jegens den oproer (van November laetst) en deszelfs manifes- lecrders van Yper en elders, welke Yporsche ge- carlonneerde manifesleerders de Toekomst goed vindt niet te noemen; maer die alom bekend zyn. Als de katholieke Mogendheden den Paus veriaten, hy krygt bezoeken van de protestanten zooals prins- Frederik-Kare) van Pruisen en van prins de Wallis van Engeland. van den 29 Maert tot den 3 April 1872. GEli OORTEN. Munnelyk geslacht Vrouwelyk geslacht 7. BUWELYKEN. Gustavus Turcry, kleermaker en Silvia Dewitte, kantonwerkster. Karei Vanoversclielde, werk man en Maria Tancré, kantenwerksler. Augus tus Vonck, zaekverrigter en Philomena Clement, zonder beroep. Joannes Desodt, werkman en Amelia Vankemmel, herbergiersier. STERFGEVALLEN. Callens, Maria, 73 jaren, kantenwerksler, wedu we van Joannes Sonne, Meenenstraet. Nevelez Maria, 77 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Mee nenstraet. Harteel, Renatu®', GOjaren, pylmaker, echtgenoot van Pheresia Pauwels, Hondstraet. Packen, Maria, 29 jaren, kantenwerkster, echtge- noote van Augustinus Jonckheerc, Boomgaerdstraet. Doom, Babara. 83 jaren, weduwe van Joseplius Vandenberghe, Sl Jacobslrael. Scheepers, Pe trus, 21 jaren, soldaet, ongehuwd, Vleesehhouwer- straet. Blockereye, Francisciis, 22 jaren, sol daet, ongehuwd, Vleeschhouweislraet. Bracm, Maria, 32 jaren, kantenwerksler, echtgenoote van Josephus Debusschere, Almoesen'ierstrael. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelyk geslacht 7. Vrouwelyk geslacht 1.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2