dingen waerover liet bureel van weldadig heid van Doornik hem het toezigl gegeven had. Oscar Spreux werd om den witleder eer ste beschuldiging, pliglig verklaerd en ver oordeek! tot 3 jaer gevang en 500 fr. boete. Iri het verhoor van 12 April, kwam de Iweede en derde beschuldiging te berde. Deze besiael in 28 aehterhouingen van man dalen of bons van de armen, en die de be schuldigde ten zynen profyte gehouden had. Spreux werd in deze zitting verwezen tol. 20 maenden gevang, 400 fr. boete en de kosten van 't proces. De vierde beschuldiging, ten laste van Os car Spreux, is den Zaterdag opgeroepen. Het betreft nu vcrschillige ontvreemdingen, ten bedrage van 505 fr.gepleegd ten nadeele der instelling, genaemd collets-vcrls en cha- les-verts. De instelling ontvangt van het weldadig heids bureeljaerlyks 12.000 fr., bestemd om aen 90 jongens en 90 meisjes, by hunne aenneming in het geslcht, een volledig kos- fuem te koopen en hun vervolgens, den eersten Zondag van elke maend, b fr. on derstand te geven. Spreux was met de betaling gelast., en liet is daerop, dat hy de somme van bOb fr. heeft ontvreemd. De reglbank heeft hem voor dit feil veroordeeld lot vier maenden gevangenis, 100 fr. boete en de kosten. De volgende zitting was op Dynsdag 17 dezer bepaeld. Spreux moet nog voor dry beschuldigingen te regl slaen. Moest er hier een katholieke in kwestie zyn, en voornamelyk een pater of eene non, de librale laster-papieren zouden by hemel en aerde roepen en tieren dat alle katholie ken, paters en nonnen, schurken zyn, die ven en deugnieten van d'ergstesoort. Omdat Oscar Spreux, een liberael, gesto len heeft, en dat toen nog van het. armbe- sluer, beschuldigen wy alle liberalen van diefte en deugenietery niet; verre van daar. Maer wy hebben hunne handelwyze te dezer gelegenheid eens willen aenhalen. Met Uifseraülsss» ei» «Ie aeiistfoCHêle feiesaisstesj. Hel liberalism., dat beweert hel land Ie be- hccrschen, gaet overal om zeep, in de pro vinciën, sleden en dorpen; zyne opleiders en zyne tolken komen overeen gelyk kallen en honden en moeten vergeleken wórden aen twee doggen, die elkander een been be twisten en zich om 't meest bylen en ver scheuren. In de hoofdstad gaet het aller slechtst met de liberhaters: zy kunnen in hunne gazetten geen pcnneslryd noch over princiepen, noch over hervormingen aen- vangen, zonder zich van wederzyds, de meest verlagende scheldwoorden naer het hoofd te smyten, en wanneer er spraek is van, in het belang van 't Ijberaeldom, mid dels tot overeenkomst te beramen, wordt de twist groolerdan ooit. Hel liberalism gelykl zeer wel aen sommige huisgezinnen, die eertyds in weelde en overvloed leefden, en door de onachtzaemheden en verkwistingen van hunne opperhoofden, op hot punt zyn van in de grootste ellende gedompeld te wor den, waerdoor er dagelyks huiskrakeelen, ruzie en verwytingen, vloeken en tieren onl- staen; en zoo hel fransche spreekwoord eens te meer op eene treffende wyze bevestigt: ou la pauvrelê enlre par la portaCamour s'enva par la fenêlre.... dat wil in plat vlaemsch zeggen: Waer de armoede langs de. deur inkomt, de liefde gaet er al de ven ster uit. En gelyk de Vlamingen ook zeggen: Platte beurzen maken dunne zinnen. Ijes viftsa GCB945Ï# iB»cel«!»B*«e4lcr. Sommige liberale gazetten eerbiedigen niets meer. Hunne onbeschoftheid kent gee- ne palen. De heiligste zaken zyn blootgesteld aen hare vergiftige lastertael. Noch 't ge heim, noch de heiligheid van de bicchte, worden gespaerd. Men spaerl noch bedrog, noch valschheid, noch leugentael, noch ovcr- drevendheid, aengezien men rekent op de stilzwygendheid van den biechtvader. Dit gedrag wordt van allen onpartydigen mensch aenzien als zoo dwaesen uitzinnig, als plig lig en verraderlyk. Ja, onder de liberale gazetten ontmoet deszelfs ongerymdheid afkeuringe. De Indépendance drukte zich over eenige dagen uil in dezer voegen: «Sommige liberale gazetten verbitteren zich over hetgene er gebeurt in den biecht- stoel. Ik blyfkoel. Indien men wil te biech Ie gaen, moet men zich onderwerpen aen den biechtvader. Hy is meester in den biechtstoel. De biechtvader heeft aen nie- mand over zyn gedrag rekening te geven. Eene van de twee zaken. Of wel gy erkent het gezag van den biechtvader, en als - dan moet gy u maer onderwerpen, of wel gy erkent hetzelve niet. In dat geval moet gy u ter bicchte niet begeven. Zeldzaem vinden wy zulk eene onparlydi- ge oordeeling in de liberale gazetten. Da'er- om heb ik ze willen mededeelen aen myne lezers. De kracht der gezonde reden is zoo groot dat zy somwylen regtzinnigheid ont rukt zelfs aen de vyanden van de waerheid. Toen M. Wasseige aen hel departement van openbare werken was, hadden de dok trinaire bladen geene spotlernyen, geene vermaledydingen genoeg voor hein. Men zou gezegd hebben, dat wy volop en in galop het bankroet te gemoet gingen. Hel einde kroont echter het werk. De Moniteur brengt nu de tafels van ont vangsten aen, gedurende de maend Decem ber; namelyk de tweede maend dal het tarief in voege was. De vergelyking met het voorgaende jaer, zal doen zien wal waerde men geven moet aen het gebulder der doktrinaire bladen; zy zal doen zien dat zy enkel en alleen met partijhaat te werk gingen. In December 1870 had de spoorweg op- gebragt dc som van fr. 3.605,360 81 In December 1871 4,331,887-60 Dus eene vermeerdering van 726,525 87 Ziedaer dan hel résultal vari de nieuwig- beid, welke onze doklrinairs voor zoo nood lottig hielden! Ziedaer dan den uitslag, die M. Wasseige zoo belachelyk moest maken! Zullen die eerlijke doktrinaire bladen nu bekennen dat zy zichvergist hebben; of dat zy enkel eene schreeuwcry zonder reden tegen M. Wasseige aenvingen? Die cerlyke intrekking is niet Ie verwach ten; zy zullen zelfs het résullaet zoo onge merkt mogelyk maken, om niet te doen zien dal zy op eene schandelykemanier, de lichlgeloovigheid van het publiek exploi teerden. Het jaer 1870 brachtop fr. 41,833.346-25 Hel jaer 1871 55,373,406 47 Alzoo in 1871 meer fr. 13,540,060 72 Hierby zyn nog een paer «ommen te voe gen, aen den Slael verschuldigd door overeenkomsten van gemeenzameexploitalie, enz., heigeen de laetstgenoemdc som brengt op 17,077,694 fr. 82 centiemen. Die verhooging is zeker overschoon, niettegenstaande vele moeyelykheden, waerin het land gewikkeld was ten gevolge van den oorlog, en in deze verhooging heeft het tarief Wasseige zyn regtmatig deel. Kotnaeu, geesligaerds van de doktrinaire party, lacht toch melden minister Wasseige, verkondigt zyne onkunde, zyne domheid, zyn slecht bestuer! Waerom blaest gy niet meer op de trompet, ten einde het aenstaen- de bankroet van Belgie te verkondigen? Omdat het publiek u zou toeroepen: gy hebt ons misleid, bedrogen de miljoenen voordcel die het tarief ons gegeven heeft, vallen u als zoovele steenen op hel hoofd! Plaetsely fe nieuws. De ypersche liberale gazetten zyn sedert eenigen lyd vervold met ellendigen priet- pract nopens een feit dat plaets gehad heeft lusschen eenen pastor onzer stad en een zy- ncr parochianen. Zie hier 'l geval: M. Desmet, pastor van Sl Pieters, heeft op 22 Meert laetst, eenen brief geschreven aen M. hveins, procureur des Konings, by welken hy van hooger hand, zoo hy zegde, liet weten dat hy (M. hveins) geene absolu tie kon bekomen, vooraleer, gelyk de Toe komst zegt, de uitdrukkingen van zyn requi sitoir in hel proces Lamotle herroepen te hebben en eene vergoeding voor de aen het geslicht toegebragte schade uitbetaeld te hebben; en dat M. hveins ambtshalve de toepassing der beurzenwei heeft moeten vra gen. Dacht M. Iweins reden te hebben, om van dien vertrouwelyken brief niet te vreden te zyn, en willende, kost wat kost, zyne con sciëntie in regel stellen, de regie reden zegt: dat hy by de geestelyke overheid, zynen Bisschop, in beroep moest gaen, die alleen bekwaern was de moeijeiykheid in der min ne en volgens de regels der kcrkelykc regel tucht, op te lossen. Maer neen! Hy begeeft zich met den brief by M. den minister van justitie, die in de zaek niets te zien heeft, hetgeen blykl uit deszelfs handehvys, ler- wyl hy den brief aen M. hveins' Bisschop overhandigt. En zoohaesl M. de minister de antwoord van den Bisschop ontvangen heeft, hy roept M. hveins naer Brussel om hem dezelve mede te doelen. M. hveins Ie Brussel zynde, heeft aldaer zynen knieval in den biechtstoel gedacn. Daer komen wy niet in. Dal is eene zaek lusschen biechtvader en biechteling. Doch middelerlyd, te weten: den 28 Maert, M. de pastor gaet in persoon by M. den procureur, om zynen brief van 22 Maert af te keuren en denzelven te herroepen, om hem te bid den den brief weder te geven en hem te aen zien als niet beslaen te hebben. Den 2 April, M. de pastor schryfl aen M. den procureurom zyne mondelingsche herroeping te vernieuwen en nauwkeurig- lyker vast te stellen. Den 6 April, ziende dat men 'l minste geene rekening hield van zyne stappen, po gingen en proteslatien, hy schryfl een twee den brief aen M. den Procureur, dien hy niet goed gevonden heeft af te kondigen, maer dien M. de pastor zelf gemeend heeft te moe ten ruchlbaer maken. In dezen brief herroept hy voor de derde macl volkomcnt- lyk zynen brief van 22 Maert. Zie hier den brief: O Mynheer de phokureuk des konings, Men vraegt liet aen allen verstandigen mensch, aen alle rcglschapen hert; na eene dryvoudige afkeuring, na eene dryvoudige, loyale, pleglige en uit eigene beweging ge dane herroeping, waeraen moet men zich houden? Moet men gelooven aen dien eersten brief die tol drymael ontkend is; of moet men gelooven aen deze dryvoudige herroe ping? Daer is de knoop van dc kwestie. De antwoord kan niet twyfelachtig zyn voor alwie M. den pastor Desmet kent, die ongetwyfeld kan falen, err are huma- num est, en die een misslag kan begaen; maer die onbekwaem is van wetens en wil lens en schaemteloos, en tot drymael toe legen bet openbaer, tegen zich zelvcn,— tegen zyne consciëntie, legen zyne eer te liegen. De antwoord kan ook niet twyfelachtig zyn voor M. den procureur zelf, wilde hy regt- zinnig zyn. Vermits by M. Desmet als ee nen eerlyken geeslelyken erkent hy moet M. Desmet gelooven wanneer hy tot verscheidene reizen en beslissenderwyze eene zaek verzekert die hy in slael is te kennen. Hy moet dan gelooven dat de dwaling in den eersten brief is, dat de twee andere de volstrekte waerheid behelzen, en hy ge- 1 oo11 het, in den grond van zyn hert, maer l is te Iael en te verre gekomen om het le durven bekennen, het is te hard en hy is te hoogmoedig om het te kunnen verklaren. Hy heeft liever zich voor een slagtoffer der klerikale onverdraegzaemheid en der bis- schoppelvke overheersching uit te geven en zich als verdediger te stellen der orïafhanke- lykheid van de magistratuer die niet ge krenkt is. Hy- heeft liever zich le doen aenzien als met kerkelyke straffen getroffen, waeraen niemand denkt! Hy heeft liever le gcloo\en wanneer M. de paslor zich be dt iegt en MEI te gelooven als hy zynen misslag herroept en herstelt. Het is Paeschen, en dc Kerk gebiedt aen hare kinderen aen de jaerlyksche pligt te volkomen. Ondertusschen in regie, zy kan niemand dwingen. Evenwel, zoo iemand gaet ncderknielen voor dc voeten van den biechtvader, hy moet zich onderwerpen acn het oordeel van dengenen die daer als regter van Gods wege zetelt. Trouwens, niemand u CJ agar.- macg'twBugg-um itfL-wn ii De openbaarheid die gy aen myne vertrouwe- lyke mededeeling v.m 22" Maori laeisl liebl gegeven, legt my den pliclu op, hoe pynlyk ook, u by ge- schrifl te herinneren en op myne beuri openbaer te maken, do stappen die ik de eer beb gehad bv u te doen, eenige dagen na liet zenden van mynen brief. ii lk ben u komen verklaren, mynheer, dat liet my leed .deed dien brief geschreven te hebben, en dat ik hem introk. Ofschoon uwe onderbrekingen my nauwelyks toelieten eenige woorden in ie bren gen, heb ik herhaclde malen bevestigd, zooals ik het hierop myne eer bevestig, dat myne geestelyke overheden geheel vreemd waren aen mynen brief, dal zy er geene kennis van hebben gehad. ii lk heb u herhaelde malen myne dwaling be kend, dwaling die my geheel persoon!yk was. Ik heb er bygevoegd, dat ik my van onjuiste uitdruk kingen had bediend, en na u verzekerd te hebben dat zelfs in myne gedachten en volgens de bewoor ding van den brief, er geene kwestie kon zyn van eene openbare weigering van sakramenten en nog min van eene banvlocking, heb ik u gesmeekt my mynen brief terug te geven. n Alhoewel my eenige vriendelyke woorden zeg gende, hebt gy toch myne vraeg afgewezen; toen ik u zegde dat de slagen die gy toebracht op my al leen moesten vallen, hebt gy volherd my niet te willen gelooven; gy hebt geen medelyden gehad, vergeef my het te zeggen, noch met myne veront schuldigingen, noch met myne smeekingen, noch mot myne verlegenheid, noch met mynen ouder dom. ii Gy hebt my laten vertrekken, mynlieer, ten prooi aen eene ontroering, die gy wel hebt moeten bemerken. Het was, gy moogt my gelooven, min de vrees dan dc droefheid die myne ziel onderdruk te, lk zegde tegen my zelve, aen het verleden den kende, dat gy de eeiste en de eenigste niet moest zyn onder myne welbeminde parochianen, om eenen zeveniigjarigen pastor met zooveel strengheid te behandelen. ii Door het afkondigen van dezen brief, is myn voomaemste doel, het publiek te bewyzen, indien ik op mynen ouderdom de dwaling heb kunnen bcgaen, door u aen den dag gebracht, ik er ook de trouwhertige en plechtige intrekking van heb kun nen doen. ii Overigens, verzoek ik degenen die my zullen lezen u te vergeven zooals ik u uit den grond des herten vergeef en ik bied u, mynheer do prokiireur des konings, de verzekering van mynen grooten en openherligen eerbied aen. Ypcr, 6 April 1872. v P. Desmet, paslor van S'-Pieters.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2