Dat al de katholieken te hope komen, hun ne gelederen sluiten, en vastberaden hun regldoen gelden! Dat de geuzen toch geen meester en spelen en kerken plunderen, beelden bryzelen en menschcn ophangen! Dat wy, zonder vare of vreeze, optrekken tegen de canaille die schreeuwt, en tiert en huilt, die slecncn werpt, paters braedl en moorden doet! Daerom en willen wy zeker buiten regt niet gaen noch zelve builen de woltclyk- hcid! Maer algclyk regt vragen, regt eischcn en regt doen wedervaren wien het toekomt! 'T is dacr alleen dacr er orde en ruste en voortgang is! En die wilt werken en slryden. Ziet hier is de kieswet en ons regt: Titel II. Over de kiezerslijsten. Hoofdstuk I. Over de jaerlykschc herzie ning der kiezerslysten. Art. 18. Telken jare, van 1° lol 14c Au gustus, gaet het college van burgemeester en schepenen over tot de herziening van de lyst der burgers, welke, op eerslgemelde dagleekening, hunne wezenlyke woonstede in de gemeente hebben en door de wel ge roepen zyn om mede te werken lot de kie zing der leden van de Wetgevende Kamers, de Provinciale raden en de Gemeenteraden. Titel I. Over de kiezers. Art. 1. Om algemeene kiezer te zyn, moet men: l°Belg zyn door geboorte of de groote naturalisatie bekomen hebben; 2° 21 jaren ten volle oud zyn; 3° In 's ryks schatkist de som storten van fr. 42-32, in regtslreoksche belastingen, pa tenten mcdcbcgrepen. Art. 2. Om provinciale kiezer te zyn, moet men: 1° Belg zyn door geboorte of de naturali satie bekomen. 2° 21 jaren ten volle oud zyn: 3° In 's ryks schatkist de som storten van 20 fr. in regtscrceksche belastingen, patent medebegrepen. Art. 3. Om gemeenlekiezer te zyn, moet men: lu Belg zyn door geboorte of de naturali satie bekomen hebben; 2° 21 jaren ten volle oud zyn; 3° In 's ryks schatkist de som storten van 10 Ir. in reglstreekschebelastingen, palenten medebegrepen. Art. 4. Het kiesregt wordt vastgesteld door de inschryving op de kiezerslysten. De voorwaerden van inboorlingschap en van cyns moeten beslaen voor hel bepaclde- lyk sluiten der lyslcn, de voorwaerden van oudei domvooi het tijdstip waerojt deze lijsten voor de k ie zing en moeten dienen. Art. S.t)e additionneele centiemen gehe ven op de regtslreeksche belastingen ten voordeele der provinciën en der gemeenten worden niet inedegerekcnd om den kiescyns samen te stellen. Art. 6. Niemand wordt op kiezerslysten ingeschreven, indien hot niet bewezen is, dat hy den cyns bezit voor hel jaer der in schryving en hy ïnderdaed het voorgaende jaer den cyns betaeld heeft. De personeele belasting en de patenten worden alleen medegcrekend als zy voor een geheel jaer geheven zyn; de grondlast en het cynsgeld op de mynen worden den aenkooper gerekend van af den dag dat de overgang voor iedereen eene bewezene zaek is. Art. 7. Het bezit der grondslagen en de betaling van den kiescyns worden door alle weltelyke middelen bewuzen. Art. 8. Deze die, volgens de flskalc wet, by de Deputatie gereklameerd heeft, uit hoofde van eene ontbrekende of ontoerei kende belasting, mag, ondanks de verwer ping zyner reclame: Voor wat aengact het jaer dat de inschry ving voorafgael, gedurende den loop van dit jaer, de belastingen welke hy beweert verschuldigd te zyn, storten in handen van den ontvanger, die gehouden is de ontvangst te doen en ervan kwytschrift te vcrlecnen; Voor wat aengaet hel jaer der inschry ving, deze belastingen doen gelden voor het samenstellen van den kiescyns. Deze storting en deze belasting zullen hem aengerekend worden voor de betaling of voor den cyns, die moet bewezen worden, indien het vastgesteld is, dat hy ervan de grondslag bezat. Art. 9. De belastingen verschuldigd door den overleden eigenaer, evenals de door hem gedane betalingen, worden den opvol ger aengerekend. Art. 10. De belastingen der vrouw wor den den echtgenoot aengerekend, behalve in het geval van lyfscheiding, en aen den vader de belastingen zyner minderjarige kinderen. Noglhans kunnen voor hel algemeen kies regt, de belastingen zyner kinderen enkel den vader worden aengerekend, voor zoo veel hy het genot hebbe der goederen, waerop de belastingen slaen. Art. 11De weduwe, welke den cyns be- taelt, mag dien voor de provinciale- en ge- meentekiezingen overdragen aen dezen ba rer zonen, of by gebrek aen zonen aen dezen harer schoonzonen, welken zy aenduidt, indien hy overigens de vereishle voorwaer den vereenigtom kiezer te zyn. De verklaring der moeder-weduwe wordt gedaen aen het plaelselyk bestuer; zy mag altyd herroepen wordeu. Art. 12. Voor de gemeentekiezingen wordt het derde der grondbelasting eener landbouwnering, door eenen pachter be bouwd, den gebruiker aengerekend, zonder vermindering der reglen van den eigenaer. Art. 15. De ontvangers der regtstreeksche belrslingen zyn gehouden, aen ieder per soon ter rol gebragt en mits eene vergelding van 10 centiemen per rol-extrakt den zelfden belastingschuldige aengaende, op ongeze- geld papier hel exlrakl af te leveren, tol zy- ne grondbelastingen betrekkelyk, en aen ieder persoon, welke de burgcrlyae en staet- kundige regten geniet, alle ontkennend ge tuigschrift of alle extrakl der belangsrollen. Art. 16. Kunnen geen kiezer zyn noch er de regten van uitoefenen: Deze, welke by vcroordceling van het stemregt beroofd zyn; Deze welke in slaet zyn van erkend failliet of van reglerlyke interdictie, of welke afstand gedaen hebben van hunne goederen, zoolang zy hunne schuldeisehers niet ten volle betaeld hebben; Deze welke openbaer gekend zyn als hou dende een buis van ontucht. Het collcgie van burgemeester en schepe nen acnzoekt gevolgentlyk de inwooners, die de vercischle hoedanigheden bezitten om de kiesregten uit te oefenen, zich ie rekenen van den 1 Augustus, in het bureel der kiezerslysten acn te bieden (de Zondneen uitgezonderd), van 9 ure 's morgens tot 's middags, voorzien van hunne titels en stuk ken, hunne regten bewyzende. BSssaBïesalsijialseBa saiesaws. Al de belgische politieke is besloten voor 'loogenblik in de bestendige Deputation. De bestendige Deputatie van Antwerpen heeft de gemecntekiczing van Antwerpen en Mechelen goedgekeurd, hoewel zy bekent dat, in alle beide die sleden, de gemeente- kiezing niet rcglzmnig was. De bestendige Deputatie van Namen heeft de kiezing van de stad Namen gedecllelyk afgekeurd, en onze Ministers hebben den Heer Gouverneur opgeleid van 1 fe 'lat besluit te beroepen by 't gouvernement, hoe wel de Gouverneur dat besluit goedvond en reglveerdig. De bestendige Deputatie van Brabant heeft do kiezing van Laken afgekeurd, en de Gouverneur en heeft niet moeten beroepen daerlegen. De bestendige Deputatie van Luik heeft de kiezing van Verviers afgekeurd en de Ministers hebben den Gouverneur nog gerust gelalen! Om daerover oordeel te slryken en te zeggen waer dat regt is, zouden wy al de stukken in handen moeten hebben; maer langs alle kanten hoort men dal het ministe rie en de katholieke Deputalien van Antwer pen uit vreeze gewrocht hebben! Indien hel zoo is, 't is jammerlyk voor ons land! Wal gaet er geworden als schreeuwen, lieren, huilen en dreigen genoeg is om de bewaer- ders der rysle te doen vreezen?... Nog eens, 't en is niet al zwichten en dubben, dal men orde en voorspoed zal handhaven!... ISiiitcit politieke. ROOMEN. De kiezingen te Roomen zyn uitgevallen in den zin der Kerkvervolgers; en niet te verwonderen, want op 15,000 kiezers geen 7,000 en hebben gaen stem men. De getrouwe Romeinen en wilden niet gaen stemmen daer de lysten zoo on- regtveerdig en onwettig gemaekt zyn. Daerenboven de bedreiging en 't geweld der oproermakers heeft ook doen peizen op verdere gevolgen. Daerby de II. Vader en heeft noch raed noch bevel gegeven, gelyk wy hel eerst verstaen hadden, maer alleenelyk verklaerd dat hel mogte zyn!.. Verder, Zyne Heiligheid is in volle ge zondheid. en sterk genoeg om al de ha merslagen die zyne lieve kloosters afbre ken of veranderenden voor een te verdra gen. ITALIË. Ten is niet op dit land te zeggen; 't eene schandael van ongeregtigheid en verbeidt het ander niet. FRANKRYK. De 44 miljards inschryvin- gen zyn nog altyd geheel de politieke van dit land. Der zyn er die peizen dal die som 44 miljards met moeite de noodigc opbrengen en dat bygevolg de leening een zakvuldcrs feesle is. Frankryk is de uil en hy wordt ge pluimd. T zyn de joodsche bankiers en andere diepluiml-den-uil spelen. DUITSCHLAND. Men zit nog altyd in nes ten opzigle van Mgr van Ermeland. Die zake zal blyven steken tol den naeslen Landtag. Verders vervolgingen tegen kloosters en kloosterlingen, en vermeer dering van soldalen dat is heden Pruis- sensch. OOSTENRYK.T slaet altyd krepel, ten houdt al te hoope niet. De keizer katholiek maer flauw van aerd. 't volk katholiek .maer gedwongen, de ministers frama- cons, en daerby Hongarien met Deak. Men weel noch kan niet welen waer dit land zal geraken!.. Daer ook is kracht noodig van wegens de katholieken. IURRYEN. De katholieken, getrouw aen hunnen wettigen Patriark, Mgr Hassoun, en krygen noch regt noch rcglveerdige behandelingen, 'T is in Turkyen lyk in Pruisscn en elders; om de hulp en den bysland van l gouvernement te genieten men moei geloofsverzaker of opstandeling SPANJE. Werklieden en studenten zyn daer ook acn 't gisten. Meer als eene ver gadering is er waer alle grond van orde afgekeurd is en bestreden. De Commu nisme is er op een onbcschacmdc manier voorgehouden en verdedigd. Arnic Spanje. Ken Iteelje van uilr.s. De Lyre ouvrière is nog een keer een franscho name om een liberale vergadering of gemeenschap te bedieden. Zy heeft gezon gen, en reden voorgedragen, die liberael klonken, en 't minste niet de werklieden behulpzaem kunnen zyn. Vraeg het maer te Coulhove. De Toekomst zei over 14 dagen dat er een kind uit de Lamotlen gojacgd wierd omdat zyn vader liberael gestemd hadde. T is een leugen!... Zy zegt nog dat er een student te Popcrin- ghe uit hel kollegie gejaegd wierd omdat hy niet betalen en wilde in Sl-Pielcrspenning. 'T is ook een leugen. De Ecrw. Pater Smaelen van Yperen heeft willen by M. Allmeyer geraken, om hem lot inkeer te brengen en hem met God te ver zoenen vooraleer hy stierf; hy was immers straf slecht. De Toekomst met heurc liberale medesosienvalt uit tegen Pater Smaelen. Zegt nog dat ze geen religie en heeft. 'T is te Aelsl een liberael, die heeft leeren annexeeren en nog tamelyk wel binnenge palmd, lyk Spreux van Doornyk. De Toe komst zwygl der van. Ware 't maer een broeder! De liberale correspondent van Poperinghc zegt nog eens dal de dischmeesters van Po- peringhe, tripoleurs zyn, dat zy apolhers rekeningen maken. Gaen zc dat lyden te Poperinghc! De l'/tilharmonie van Poperinghe en de Lyre ouvrière van Yperen hebben een ver kwikkend gaslmacl met smakelyke wynen en 't zap van lekkere fruiten geproefd te Cou lhove. Zy hebben koorenstukken uitge voerd, zegt de Toekomst, 't ware beter in voeren als 't oegst is. De bedevaerten van Yperen van Poperin ghe, en telden zooveel geen bedevaerdors, als de bedevaerl te Couthove; zegt de Toe komst. Als Mozes van den berg kwam, 't was ook meest volk rond het kalf te becvacrde. De Ypersche Poperinghcnaer is straf voor l zedeslichlen. Hy en kan niet lyden dal de dochters in de koorde gehouden zyn en dat de congreganislcn niet mogen zwieren!... En l is zelfde tyde die zoo onbermhertig uit valt als t ievers in den haek niet en is. De lamentalien van den Pastor van W die gy in de Toekomst vindt, is uitvind, want i heeft te Wanders gegaen of dat de Toekomst zou willen. De liberale bladen spreken nog altyd voort van ondankbaerheid, omdat de Provc- nacrs geen liberael en willen zyn, omdat zy geen deel en willen hebben in de beurzewet enz. enz. Maer l is de baron dieondank- baer is. I is als katholiek dat hy dacr geko zen wierd, 't is als katholiek dat hy Senator wierd. I is een ondankbare en ongelrou- wigedie zyn mandaet loochent. Mazeman is genoeg gewroken zegt ze.Als t zoo is, laet Proven in ruste: Proven is gerust in hem en zegt sedert lange: Zy de aerde hem ligt. Hals zyn der by de masso aengekondigd in de 'loekomsl. T is al om zede te stichten en te verlichten! Men zegt dat er te Meessen twee werklie den van eene fabriek dood geslagen zyn van den donder. Zoude Openbare Geest van Wervick nu nog niet wakker zyn? 6000 van de romance van Proven dio -> :c~~

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2