zyn geweest als deflicc medebroeders; die m\c eevoegzame slilzwygendheid kunnen liedendacgsclij geuzen, zoggen \vy, spreken al openlvk van desnoods deze op (o. hangen die in hunnen weg loopen, naer 'I voorheeld van lnmne voorzalen, de geuzen der IG" eeuw. Dal zvn locli lieve mannen! Iïn!ev«er( naer Dailizcele. Op Woensdag 11 September aenslaende worden de leden der genootschappen van St- Vincenlius a Paulo uilgenoodigd om deel te maken van de jaerlyksclie lledevaert naer Dadizeele, ten einde, door de voorspraek der 11. Maegd, van de bermhertigheid Gods te bekomen de verlossing van den 11. Veder Pius IX, bet eindigen van de vervolgingen legen de Kerk en bel stillen der beroerten in de maclschappy, De algemeene vergadering der genoot schappen, voorgezeten door Z. Iloogw. den bisschop, zal plaels hebben ten 9 1/4 ure. Al de conferenlien zullen zich te Dadizeele vereenigen, ten 7 1/4 ure's morgens, in de Zusterschool, om van daor zich te begeven naer de Kerk, er de II. Mis by te wonen en tol de II. Tafel te naderen. Ten 11 ure de Hoogmis, waarna de pleg- tige processie. He vervnljsers <Err Merk «*n hiuipie Inzichten. Eenige oogenblikken aendacht op betgeen hedendaegs in de hooge kringen der Staets- bestieren beraemd en geshieéd wordt, zyn genoegzaem voor alwie met de zaken een weinig bekend is, om hunne plannen te ra den, en hunne inzichten te ontdekken. In de hooge kringen der Siaetsbestiercn is er tegenwoordig van niets anders meer spraek als van de totale vernietiging en ver delging van bet geestelyk gezag des Pauzen, in andere woorden: de volledige ufschu/Jing vim Itcl christendom! De byzonderste gazel van Londen, De Tijd, doel oris in zeer korte woorden hel plan kennen dat door Hismark verzonnen is geworden, om de pauzelyke onafhankelyk- lieid, alreeds door de verdelging der we- reldlyke nia'gl zoo diep geschokt, gansch te vernietigen. Volgens den Tyd zonden reeds dry mogendheden van bet komplol waervan Hismark, de duitsche Kerkvervolger, het op perhoofd is, deel maken, en het met hem eens zyn; een vierde zou hebben geweigerd deze snoode goddelooze plannen by te tre den. Italië, Ooslenryk en Spanje maken, zoo het sclivnt, deel van deze goddelooze samen zweering, en men weel dat de Slaelsbestie- ren dier landen de openbare vvanden der katholieke Kerk zyn. Men wacht met ongeduld op bet afsterven van Pius IX. om het nieuwe oorlogsplan ten uitvoer te brengen. Dit oorlogsplan beslnel in cenen nieuwen Paus aen de katholieke wereld op te dringen, die gebeei en gansch onder de voogdy der wereldlyke tnagl zou staen. Men moet zich de uiterste zwaerwigtighcid des toestands niet verbergen, diedeze samen- zweering aen het christendom kan baren. De vryheid des Pauzen aenranden, vernieti gen, is hel zekerste en krachtigste middel om do katholieke religie in gansch de wereld te onderdrukken. Du is hetgeen de duitsche religievervolger Hismark maer al te wel he erepen heeft. Zoolang er te Hoornen eene stem zal zyn om de waerheid te verspreiden, om de regtvcerdighcid te prediken en te handhaven, om tegen de dwihglandy Ie pro- tcsleeren, om de vervolgden te ondersteu nen, zal het doel der vervolgers der Kerk niet bereikt zyn. Men moet dus deze over de katholieke .wereld gebiedende slem omkoo- prn, haer tol slael'sche leugens, ofwel tot brengen.... Dit was de droom van de philosofen d( t XVIII" eeuw. Dit was insgelyks de droom van den beroemden Pausvervolger Napo-, Icon I. Thans is het de droom der huidige kerk van Hismark, Victor Emmanuel, Fiére, Bara, von Heust, (duitsche minister), en meer an deren. En in afwachting dal de droom zich vcr- wezentlvke, heeft Hismark de Jesuieten, de Redemptoristen, de Broeders der chrislelyke leering reeds geslaglollerd, en binnen zes maenden dezen, die vreemd zyn, moeten het Duitsch keizerryk verlaten; en de duitsche Paters zullen onder de hooge bewaking der policic, in aengewezene pluelsen gesteld worden, juist gelyk de kwaeddoeners, die ven en moordenaers die, om hunne wanda den, onder de hooge waekzaemheid der policie gesteld zyn. Te Hoornen is men gedurig bezig midde len te beramen om al de moederhuizen der geestelyke orden te doen verdwynen. Dit is hel oud stelsel: Eerst en vooral de kinderen afmaken, om des te gemakkelyker de moeder te kunnen van kant brengen: Heden weg met de Jesuieten, zegt een pro- testantsehe schryver, en morgen weg met Jesus zeioen!.... Op zulke wyze hebben de eeuwige vvan den der Kerk altyd gewerkt. Nooit is het anders geweest. Door de vernietiging der tydelyke magt van den Paus, had men nooit een ander doel dan de verdelging van de geestelyke magt der katholieke Kerk.Dit was het gedacht van Marten Luther, als by in zyne schriften het Pausdom bègekle, be spotte, vervloekte en vermaledyddc: dit was hel gedacht van Voltaire, als hy schreef dal I men den Eerloozendat is te zeggen'Chris- i lus, en zyne Kerk moest verpletteren; dit is de wil van de hedendaecsche liberalen van j weiken een kopstuk onlangs schreef: dal men den kulltolieken godsdienst in de mod der en het sltjk moest onleeren en versmach ten. Al de begoochelingen zyn heden verdwe- nen, de maskers zyn nu afgevallen. Herodes en Pilalus hebben zich geloond gelyk zy wezentlyk zyn, beide verdrukkers en vervol gers van Christus en zyne leering. Zoo dal men uitsluilelyk wil: de Kerk, slaef, onder de dwinglandy van den al- magtigen Slaelhet Pausdom afgeschaft en bygevolg den Godsdienst vernietigd; de alleenheerschappy van Cesar hersteld, ziedaer tegenwoordig de droom en het doel van de vervolgers der Kerk. Doch ons betrouwen op de beloften van onzen Zaligmaker is sterker dan onze vrees, en zyne magt is sterker dan al de wereldsche en helsche magten. Dit welen wy, en dacr- om aenzien wy al die voorbereidsels van vervolging en vernieling met droefheid maer zonder den minsten schrik, zonder verwon dering, omdat de Goddelyke Stichter der Kerk zulks voorzegd heeft, wetende dat Hy, en Ily alleen uil de overmael van het kwaed hel goede zal welen te trekken. Aen God alleen is hel gegeven regt te schryoén op eene kromme lyn. Ily, welke de Kerk te mid den der vervolgingen geslicht heeft', en haer onafgebroken te midden der vervolgingen en stormen heeft weten regt te houden, zal haer hogmaels beschermen en hare vyanden wel welen te verdryvén en te verpletteren. Neen! de poorten der hel zullen legen haer niets vermogen! provisoire lyst den 14 Augustv vastgesteld, afdoet, dan moet het de kiezers daervan schrifielyk verwittigen en ten huize ten laetste 48 uren na den dag der aenplakking van de Ivsten, en hun de reden der uilschrab- bing opgeven. Art. 18. Ieder jaer wordt de kieslysl opge- maekt van 1 tot 14 Augusty, door bet kol- legie van burgemeester en schepenen. Om ingeschreven te worden, moet men sedert 1 Augustv in de gemeente gedomicilieerd zyn. Art. 21Op 15 Augusty worden de lystcn aengeplakl tot den 30 Augusty inbegrepen. Voor 31 Augusty moet elke rcklaem aen het kollegie van burgemeester en schepenen gedaen worden. Art. 23. De lyst wordt definitief gesloten den 3 September. Art. 25. Van 4 tot 12 September wordt de defitieve lyst en de namen der uitgcschrabte kiezers aengeplakl. Art. 32. Men moet uiterlvk voor 26 Sep tember alle reklaem legen de lysten aen de greffie van het provinciacl bestuer zenden. In geval de verwittiging voorzien by art.2G, te laet gedaen is, blyfl er nog 10 dagen tyd over om te reklameeren. Indien de verwitti ging in 'l geheel niet gedaen is, behoudt de kiezer zyn regt van reklaem gedurig. Ilumlerpcst. De Moniteur meldt, betrekkelyk de vee ziekte, dai de in en doorvoer langs de zee- grenzen verboden is, van hoornvee, schapen en andere berkwau wende dieren, voortsko- mende uil bel noorden van Duitschland en Rusland. Het vee dat uit andere landen wordt in gevoerd, zal noch voor in noch doorvoer toegelaten worden langs de zcegrenzen, dan voor zooveel het door regelmatige do- kumenten bewezen is, en wel tot volle genoegdoening van het bestuer der doua nen, dat dit vee uitgeencdcr beide hierbo ven vermelde landen herkomstig is. nige om het onregt tol Hoornen gepleegd goed te keuren, daer blyfl toch altyd eene 'sterkere magt,die al de magten van Euro pa, als hare dag gekomen is, verhryzelen zal om het regt te doen zegepralen. 'ZWITSERLAND. De godsdiensthaters van Zwitserland, jaloerse!) van de lauweren dat von Hismark plukt in de vervolging tegen de katholieken, hebben hel voor beeld van hunnen magtigen nnbuer wil len navolgen, en hebben door den Slaels- raed doen besluiten dat het verboden was aen de broeders der chrislelyke scholen van in bet canton Geneven te verblyven. Eens dat dekreet bekomen, leggen zy den zelfden yver als von Hismark aen den dagom het uit te voeren. De republikeinsche beslagmakers van Geneven zyn bevreesd van hel kleed van eenen broeder, gelyk von Hismark van de toog van eenen Jesuiet. De protestanten zyn benauwd van de vryheid van leering, van de vryheid van onderwys. T is uil name dier vrvheden dat zy zeiden op te staen tegen de Kerk, en nu verloochenen zv die zelfde vryhe den uit afschrik voor het nederige kleed van een katholieke priester. Calvin deed Servet verbranden; Carteret jaegl de broeders weg; T is gemakkelyk maer dat bewysl niets. Wat gaen nu, lol Geneven, de katho lieke huisvaders doen, die gelooven dat zy hunne kinderen niet alleen voedsel voor't lichaem, maer ook voedsel voor de ziel moeten geven"? de ziel!!! Wat is dat de ziel"? De wetgevers van Geneven ken nen dat niet, ISniten politieke. FRANKRYK. Na dat de heer Thiers eenige dagen langs de kusten der zee was gaen uitrusten, is by naer Parys teruggekeerd, om er eenen ministerraed by te wonen; op den zelfden dag hield de permanente Commissie hare tweede vergadering. In beide wierd er gehandeld over de manier J kennen, op welke men de laetste leening gedaen had, de handclwys van 't gouvernement wierd door sommige leden der Commissie gelaekt, omdat zoo men zeide, er bevoor- regle inschryvingen aen de dagbladeren hadden loegeslaen geweest. De minister van inwendig beweerde dat hel gouverne ment niet pligtig was in 't geen waervan men hel beschuldigde; nictlegenslaende die afloochening blyfl mende beschuldi- .lllrrhniktlc nieuws. gin g voor waer houden. Miezei-sïystm. Art. 2G der nieuwe kieswet zegt: Wan neer met de voorloopige of definitieve her ziening der lysten, het kollegie van burge meester en schepenen denamen van kiezers van de lyst van het vorig jaer of van do De laetste benoemingen van prefekten heeft ook in de vergadering der Commis sie besproken geweest, en 't was ook niet om ze goed te keuren; het ging er nog al driftig in de uitleggingen lussclien den minister en de leden der Commissie; de minister wilde bewyzen dat die benoe mingen in den geest der bewarende party gedaen waren; doch hy kon niemand overtuigen. DUITSCHLAND. De byeenkomst der dry- keizers blyft aerihoudend het onderwerp der besprekingen in de dagbladeren; vol gens sommige beweeren, zouden zy van zin zyn, een Europeesch kongres byeen te roepen, om de veranderingen te bekrach tigen die in het grondgebied van Frank- ryk plaets gehad .hebben, even als de bezetting van hel verdrag van Parys 185G. Dal geheel Europa zich maer veree- c5 Een vrygesproken dief. Dezer dagen verscheen een kerel voor de correclionneele reglhink onder beschuldiging van eenen broek gestolen te hebben. Dank aen eene zeer behendige pleidooi weid hy vrygesproken. Ge kunt heen gaen, zegde hem de Voorzitter. De kerel verroerd niet. ii Ge zyt vry, ga heen, sprak zyn advokael hem op zyne beurt. Zelfde beweegloosheid ii Wat wacht go dan, vroeg de verdediger die eenig geheim vermoedde. En de onnoozele kerel, na zich dichter by zyn advokael placlscndc, fluisterde hem in de oor ii Ik wacht tol dat de getuigen ten laste weg zvn, zv zouden anders myn broek nog wel kunnen lier- Dc wereldlyke en congregnnistsche scholen Van Parys hebben gekampt ter bekoining van tach tig gemeentebeurzen. De wereldlyke scholen heb ben 201 leerlingen acngeboden, van welke 121 zvn van kant gezel geweest hv de eerste proef; 67 waren aenneemlyk, en 23 werden definitief aen- veerd. De congreganilschc scholen hebben slechts 166 leerlingen voorgesteld; 26 werden op zyde gezel hy de eerste proeven, 06 zyn aen aenneemlyk ver- klaerd geweest, en 61 definitief acnveerd. In de lyst, by orde van verdienste opgemaekt, hebbende leerlingen van de Congreganisten 16 nummers op de 20 eersten. Er valt niets te voegen by de welsprekendheid dezer cyfers, die onze liberale dagbladen niet zul len opnemen. Volgens eene korrespondentie uit Brusol aen hel parysche blad le Francais, heeft de kranzinnig- hcid der ongelukkige princes Charlotte een woedend karakter acngenomen, en zou men eerlang eene treurige ontknooping te getnoel zien. Een sekretaris der spnensche legatie te Brus sel was zoo zeer onder den invloed van liet geest- ryk vocht geraekl, dat hy in een van onze spoor wegstation do ruiten insloeg en den statie overste een oorveeg toediende, waervoor hy echter van den geslagene een geduchte kastyding ontving. De ge zant van Spanje verlangt dat de statieoverste zich by zynen aetirandcr verontschuldige, en over deze zaek wordt thans eene alles behalve vriendschappe- lyke diplomatieke korrespondentie gevoerd. Vier kiezers, hy het terugkoereu van dn stemming, te Hoornen, zyn door gehuerdö mooi'de- naers aengevallcn geweest. Een van lien is doodge stoken, een tweede erg gewond, de twee andere

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2