WISSELKANTOOR. doelden rnaetregel voorstelt, is er geen iwy- fel, of zy zal de goedkeuring onzer verte genwoordigers verwerven. Wanneer zul liet wel zy»? Het katholiek ministerie heeft, uit gema- tigheid, de hatelyke wetten, door de libera len gemaekt, tot hiertoe laten beslaen en ze uitgevoerd; en wat doen de liberalen? Zy spotten met het ministerie en roepen uil: hel katholiek ministerie is onmagtig!.... Wat moet het ministerie nu doen om den vrede te bekomen en wel te staen met de liberalen? Begint het eene hunner hatelyke en party- geestige wetten te vernietigen, zy zullen geen monden genoeg h«bben om te schreeu wen van: dompers! achteruitkruipers! enz. Laet het voort deze wetten beslaen, zy zullen van langs om meer schreeuwen dat het onmagtig is en dat het zyn ontslag moet geven!... Men ziet het, er is geen middel van wel te doen ten opzigte der liberalen. Zy willen meester zyn om bunnen duivel te kunnen ontbinden, en daermede is 't al. Vermits bet vruchteloos is voor het mi nisterie zich zoo gematigd te loonen, wy denken dal het heter zou doen de hand aen 't werk te slaen, om de onregtveerdige en hatelyke wellen te doen verdwynen. Het ministerie kan, als het wil; het heeft eene meerderheid in de Kamers en in 't land, vee| grooter dan deze welke de liberalen ooit gehad hebben. Waeroin zou het dan onmag tig zyn? Wy zyn tegen de Kerk niet, legen het Geloove niet. Verre van daer. Maer wy zyn tegen de misbruiken. Dat is bet dagelyksch liedje der framaconnery. Met dat woorden- kraem laten zich paeijen die twee heeren dienen. Wat oordeelt laetsgenoemde klas over de vdlgende regels die wy vertalen uit den Echo du Parlementblad Frère-Bara. De boekwinkel Armand Le Chevalier biedt te koop twee nieuwe boekdeelen •van M. André-Saturnin Morin, die reeds, onder den dekname van Miron, verscheidene voortreffelijke werken heeft uitgegeven tegen de katholieke bygeloovigheid. 'T is genoegen te balenJesus gebragl op zyne juiste weerde, bet Onderzoek des Christendoms en de Scheiding van geestelijk en wereldlijk. De Echo voegt by: Een der nieuwe boekdeelen voert voor titel: De Priester en de Tooveracr statistiek van de bygeloovigheid. Het eerste deel bevat een verhael, even geleerd als gecstryk ge schreven van verschillende katholieke byge ioovigheden. Kciic neus voor <lc liberalen. Een konkoers heeft nog eens placts gehad lusschende leerlingen der wereldlyke Staets- koJlegien van ganscli het land en deze der bisschoppelyke kollegien welke eene hulp- som van stad of Staet ontvangen. De uilslag is verpletterend voor de libera len die altyd schreeuwen legen de katholieke gestichten. In vuemsche taei. was een kampslryd tus- schcn de leerlingen van R/ietorica: Daer zyn vijftien benoemingen; en van die vyftien placlsen, tien, ja, tien zyn bekomen door de leerlingen der geestelijke kollegien van Mechelen, Gheel, Thielt en St-Truiden. De wereldlijke gestichten hebben slechts de vierdeliegende, tiendeelfde en Iwaclfde placts bereikt. Waer wordt nu onze moederlael best aengeleerd? In cvi'ehki nde was eenkampslryd lusscben de leerlingen van Poësis: De eerste prijs is behaeld door een leerling van 't geestelijk kollegie van Sl-Truiden. Daerbyvandc twee-en-lwintig volgende plaetsen die gekend zyn, hebben de leerlin gen der geestelijke kollegien van Mechelen en St-Truiden behaeld: de vijfdezesde, elfde, dertiende, veertiende, vijftiende en een-en- twintigste. In fiiansciie tael hebben de leerlingen van Rhelorica der geestelijke kollegien van Mechelen, Korlryk, Enghien en St-Truiden bekomen de vierde en zesde acccssils en de eerste en derde eervolle melding. Men moet bemerken dat het getal geesle- lyke gestichten die deel moeten nemen in den kampslryd, zeer klein is in evenredig- beid der wereldlyke gestichten. Men ziet dus dat de christelyke leering den geest niet verstompt, gelyk ons geuzen- bladje somtyds zegt. Officivelc Akten. De heerC. De llaese, notaris te Helkyn, is benoemd tot notaris le Beveren, en wordt vervangen door den beer F. Sursan. kandi- dael-notaris en byvoegde-regler van bet vredegeregt van Yperen. PrlcstciTykc lSeiioemiii£. Mgrde Bisschop van Brugge heeft onder pastor benoemd le Oostkamp, M. Betteuof, professor in hel kollegie te Oostende. ltoouicii. Hiiiteiilaiirisclt nieuws. DUITSCHLAND. De byecnkomsl der dry Keizers blyft voortdurend liet onderwerp der algemeene gesprekken in de politieke kringen. De drukpers bespreekt die byecnkomsl op alle manieren, ledereen onderzoekt de zaek naer zyn gedacht, en tracht bet on bekende teraden dat in die samenkomst gelegen is. Wal er ook waer zy in al de verschil- lige gezegdens der dagbladeren, zeker is bet toch dat er op zekeren tyd serieuse gevolgen uit deze gebeurtenis zullen spruiten. Ingezien naer alle waerscbynlykbeid, men tol Berlyn over bet godsdienstig vraegstuk handelen zal, mogen de katho lieken niet onverschillig zyn aen de op lossing welke men er aen geven zal, doch zy behoeven niet al te veel te vreezen. Welken haet ook de beer von Bismark tegen den katholieken godsdienst koeste ren moge, toch zal liy waerschynlyk Rusland en Oostcnryk zyne tyranieke ont werpen zien tegenwerken. De belangen van beide keizerryken vragen liet alzoo. De stellige weigering van Graef Andras- sy, de ooslenryksche Kanselier, om von Bismark in zyne vervolging tegen de Jesuieten na te volgen wyst reeds uil boe Ooslenryk in diergelyke kwestien schikt j te bandelen. In Ooslenryk zyn er op 100 inwooners 73 katholieken en hel is niet te peizen dut Keizer Frans Josef die als vyanden zal be handelen om von Bismark plesier le doen. In Rusland heerscht er ook sedert 18G3 eenen anderen geest; en men gelooft dat hel niet meer onmogelyk ware van met de Polakken eene overeenkomst le sluiten. Officieuse betrekkingen zyn weer aen- geknoopt met Boomen voor liet benoemen der openstaende bisschoppelyke Stoelen, en de onderhandelingen staen op goeden voet. De Jesuieten schynen de beste be- middelaers om de goede overeenkomst lusscben den 11. Stoel en Rusland le be werken. Rusland weet het, en zal daerom zich zwichten van het zelfde ongeluk van von Bismark in le loopen, met op zyne beurt de Jesuieten le vervolgen, welke de duil- sche Kanselier wil doen doorgaen voor vyanden van de gouvernementen. In een woord, de twee keizers hebben geene redens om het gouvernement van Berlyn te volgen op den gevaerlyken weg waer er reeds zoo velen zich het hoofd zyn gaen verbryzelen. FRANKRYK.De dag van 4 September is in Y algemeen rustig afgeloopen, in de ver- schillige plaetsen van Frankryk; de radi calen hadden alhier en aldaer wel willen wat gerucht maken, maer als zy weten dat het gouvernement met de bajonnel achter hen te loeren staet, zy slilleD zoo gemakkclyk. ZWITSERLAND. Men schryft uit Geneven, dat de scheidsregters uitspraek gedaen hebben over het geschil tusschen Enge land en de Vereenigde Staten; Engeland moet eene totale som betalen van zeven tien en half miljoen dollaers. Allcriiamlc nieuws. BURGERSTAND VAN YPEREN, Par arrèté du 4 Septembre 1872, Mr le Préfet du Nord a interrompu la circulation sur lc pont de Comines du d2 au 22 dc ce mois pour que des reparations urgentes puissent être eflectuécs au pont prócitó. Acnkoop cn verkoop van Publieke Fondsen. Men schryft uit Hoornen aen den Univers, 30 Oogst Men verhaelt een feit dat ik moet bekend ma ken, liet met zekere omgevingen omringende wner- van men niet mag afwyken. In een klooster van Clarissen te Assisië, zou eene onlangs overledene zuster aen de moeder ab- besse verschenen zyn en zou haer omtrent liet vol gende gezegd hebben <i Pius IX heeft belofte gedaen zich naer Lorelten te begeven om de heilige Macgd te bedanken in dien, door hare voorspraek, God geweerdigd do zegeprael aen de Kerk le geven. Toekomende jaer zal Pius IX naer Lorelten gaen. Verhoest dan de herstelling der Kerk, want hy zal langs hier voorby gaen en ze bezoeken. De abbesse dit aen den generael van liet order verhaeld hebbende, zou deze het aen den Paus overgezegd hebben. Ik heb deze belofte gedaen, zou eenvoudig de Paus geantwoord hebben, dit is waer. en ik hoop dal God my zal toelaten de heilige Maegd van Lo rellen toekomende jaer le gaen bedanken. De Unita Cattolica kondigt aen hot hoofd harer kolonnen een artikel af, getiteld Pius IX, vluchteling, en Garihaldi te Roomen. i) Wyzyn verwittigd dat de italiaensche sekten, Pius IX niet meer le Hoornen kunnende gelyjen, welkers tegenwoordigheid eene pael stelt aen hel bederf der Eeuwige Stad, de goeden opbeurt, de flauwen verkloekt, de Staten bevreesd maekt en die door het bezit zyne geheiligde reglcn behoudt, hebben beraedslaegd zoodanig te werk te gaen dat Onze Heilige Vader verpligt zy te vertrekken en eene tweedemael den weg des ballingssehaps te nemen. Het middel tot welken de sekten hunnen (oevlusi willen nemen is van Garibaldi naer Hoornen te roepen. Men wil in bet Coliseum eene groole volksvergadering houden; A. Castellani is er voor zitter van gekozen, en Napoleon Parboni, onder voorzitter. Zy houden er aen dat Garibaldi uit Ca- prera naer Hoornen kome, zy noemen hem de opper priester des volks, en zy verhopen dat by zal ge lukken de Opperpriester van Christus te verjagen.» Demaend September, welke wy zyn ingetreden, zou aengewezen zyn lot de volvoering dezer ge beurtenissen. Men schrijft uit Beernem, 7 September Gisteren namiddag rond vyf ure, speelden cenigc binders op de brug die op onzen vaert ligt, toen een van die kinders van rond de zes jaer oud, zich bel lende op den boord van de brug in bet waterde tui melde, op bel roepen van zyn broederken kwamen seffens dry manspersoonen toegesneld die in de vaert sp oagen en 't geluk hadden het kind te redden. Zaterdag morgend waren de logeergasten van een hotel te Brussel, ten uiterste verwonderd, toen er op bun herhaeld bellen geene dienstboden verschenen. Zy begaven zich op zoek, en bevonden dat meesters en knechten liet buis hadden verlaten, dat naer bet scliynt slechte zaken deed, en zy de reizigers inden brand hadden gelaten. Lr is te Brussel eene ontaerde moeder aen- gehouden, geboortig van Diest, welke gepoogd bad luier kind aen eenen troep barakspolers te verkoo- pen. To Espierres by Kortryk ia eene sclinkkelyko moord bedreven geweest door eenen kwaeddoener van de slechtste soort,wildstrooper van hedryfen in de gemeente als een der gevaerlykste kerels aenzien. Het was kermis in bet dorp. De Pissenier (zulks is de bynaem van dien ongelukkigen) door den drank opgeliist, zocht ruzie in de danszaol met eenen jon geling die sedert lang liet voorwerp van zynen haet was. Na dit gevecht vertrok liy uil de heibcig, den mond vol bedreigingen en de oog ontvlamd van gramschap, om zich achter eene liaeg, by de vaert, te versteken en de afkomst van zynen ongelukkigen tegenstrever of te wachten. Hy was gewapend met eenen tweeloop en, gelyk eene woedende beest, loerde by zyn slagtoffer in de duisternissen af. Een man kwam voorby to gaen; liy gelooft dal liet zyn vyand is, hy schiet treft hem en neemt de vlugt. De moordenaer bad zich bedrogen; in zynen loop door de velden, bevindt hy zich eensklaps in de aenwezigheid van hem aen wie hy eenen doode- lyken liael gezworen bad. Op hem aenieggen en bent afmaken, was voor hem bet werk van eenen oogenblik. De ongelukkige viel badende in zyn bloed en stief onmiddelyk. Men schryft uit Antwerpen, 1 September. Talryke personen, die zich reeds op den wandel bevonden, zyn lieden morgen, lusscben 8 en 1) ure, in de Carnotstruet getuige geweest van een bloedig ongeluk. De barreelen waren gesloten geworden, om een trein door te laten die uit de statie moest komen en over den steenweg ryden, toen een jong meisje, dat ongeveer "20 jaer oud scheen le zyn, wilde doorloo- pen. Hoe liet kwam weet men niet, doch zy strun- kelde en viel op de spoorwegriggels; zy wilde op- staen, doch te laet, de trein bad haer bereikt en heeft half bel hoofd verplelterJ, zoodanig dat liet bloed en de hersens langs beide zyjen van liet wiel over de kasseien spatieden. De brokken van bel hoofd werden opgeraept en in een doek gedaen, om met bel lichaem naer hel gasthuis gedragen le worden. Toen men bet lyk opraopte, hield het slagtoffer nog een fransche kerkboek iri de hand, welke aenduidde dal zy voornemens was naer de kerk te gaen of er van kwam. De talryke getuigen van dit drama waren door dit yselyk schouwspel zeer onlioerd. "r Alleitjebrugge is Yrydag avond ingestort te Dixmudc. Gelukkiglyk hoorde men hel aenko- men, en daerdoor zyn geene ongelukken te be treuren. Een aerdig voorval beeft de verledene week te Brugge plaets geluid, die fel heeft doen lachen. Een lieer, die al ruimen tyd vischte, zondereen enkel blielksken te mogen optrekken, weid moede van in hel water le kyken; liy kreeg lust om eens in 't glas te kyken, en ging den Ooivaer binnen. Terwyl hy daer 't geklap van den papegaei luisterde waren farceurs bezig met hem eene vieze viscli- poetse te «pelen. Toen liy terug by zyne visehlyn kwam, bemerkte hy met genoegen dal er eenen viseh aen den liaek wjs, want de pen was onder. Ily trok op; maer wat groolen viscli! een vi-cli die niet spartelde, die dood was! een.. nieuwe pekel baring!De beer was niet voldaen over zyne vangst en wierp, in kwaedbeid, zyne pekelharing in de vaert. van den 6 tol den 13 September 1872. geboorten. Mannelyk geslacht Vrouwelyk geslacht 7. HUWELYKEN. Henricuj Hubail, meubelmaker cn Florentia De- wille, naeisler. STERFGEVALLEN. Danse, Joannes, 14- jaren, Meenenslraet. Willems, Amelia 70 jaren, viscbverkoopsler echlgenooie van Joannes Lamps, St-Jacobslraet. Vermander, Theresia, Cl jaren, werkvrouw, echl genooie van Ludovicus Wullepit, Lange Thourout- straet. Priem, Victor, 33 jaren, werkman celgenoot van Sophie Roffiaen, Meenenslraet. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelyk geslacht 2. Vrouwelyk geslacht 1

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2