kadavers uilzien, sederl 1" July, zyn titelt nog al goed en gezond, zeideeen laelier, 't moet zyn dal de Baron's buize niet alleen voor de ziel, maer ook voor 'l lichaem voor- deelig is. Op 2 July, na 42 jaren onderbonden en gespysd le zyn door Buizenhove, een dag is genoeg om bun uit le hongeren, en ziet, twee maenden zyn voldoende om ze hunne lichaemskrachlen weder te geven onder een katholiek beslier! En zegl dat die arme men sehen te v red en waren. Die schoone dag was ook een feesle voor 't oude-mannenhuis, alwaer eene lekkere kefmis gegeven was op de eigene kosten der rcgenlie, (zonder dat het ooit in den ecnen of anderen arlikel van de dischrekening zal gebragt worden). De kinderen der beide scholen hadden ook hunne kermis, zoo dat er in Proven niet alleen algemeene ontlas ting, maer ook algemeene vreugde was. 'S avonds, vroeg, eindigde alles in ruste, zonder gcracs, gclier, en zonder ruitcnbre- kery. 'S avonds voor de inhuldiging was er eene straetschendendo vergadering op Bui zenhove, eenige kanaillen en korresponden ten der Toekomst waren van Yperen en Rousbrugge gekomen, en binst den nacht hadden de rousbrtigscheslraetsedclcn eenige sparrekens gebroken (om hunnen edelen heere van Btiizeghem le behagen); doch, wakers, die gesteld waren, hebben een dier straelschenders achtervolgd en zien vlugten in het huis van den afgekooklen schepene Criem. Men gaetdezaek vervolgen en Bui zenhove zou wel kunnen de droefheid ge voelen van een zyner boezemvrienden te zien voor slraetschendery veroordeelen. Op den dag der inhuldiging had de Baron vyf frank beloofd aen al die niet zouden ver sieren, en daerby nog eene maeltyd en pul lebier; een zekere afgekookte kandidaet speelde dien dag Chomme <Timportance: hy ging met eene groole portefeuille rond, om langs de eene zyde de namen der huizen op te schry ven waer niets van versiering was, en langs de andere, dezen die moesten aen de wraek van van Buizeghern overgeleverd worden. Doch de Provenaren, ziende dat die ongelukkige Baron, met kiezingen en libe rale schoolpenningen, nu zoo vele geld was ontfutseld, hebben hem eenen groolen on- kost willen sparen en hy zal slechts 30 fran ken te betalen hebben. Ware hel niet van de geroepen en sperrebrekery der rousbrugsche ka na i 1 le, niet een Provenacr zou geweien hebben dat er in Buizenhove Zondag feeste was. Ziet hier nu twee dichtjes, gemaekt voor j de feest van Maendag: Eerste dichtje: Nota. Dies doet in de Toekomst de be noemingen van priesters, en heeft ter dier gelegenheid te Proven den bynaem van bis schop gekregen Tweede dichtje: Een ander: In een woord, t is een schoone antwoord aen den heer Baron, aen wien zyne vleijers doen gelooven dat het de Provenaren leed is hem gebuisd le hebben. Zy hebben integen deel bewezen dal het contrarie de waerheid is. Gevoelens van algemeene ontlasting, ziel daer het kenmerk dezer feest. Priesterlyhe lEciutcisihis,', Mgr de Bisschop van Brugge, komt de volgende benoemingen te doen: Onderpastor van 0. L Vrouw kerk le Kortryk, M. Gezelle onderpastor van Sl- Walburg te Brugge; Onderpastor van Sl-Walhurg le Brugge, M. deSoutte onderpastor te Houthulst; Onderpastor van O. L. Vrouw kerk le Brugge in vervanging van M. Mortier, M. De Blauwe, direkleur van St-Nicolaus te Kortryk; Direkleur van St-Nicolaus le Kortryk, M. Prevost onderpastor van O. L. Vrouw kerk in deze stad. Direkleur der zusters van de Heilige Fami lie le Yperen, M. Willacrt professor in het bisschoppelyk collegie te Veurne. Ten gevolge der volledige vernieuwing der gemeente-raden, heeft Z. M. by koning- lyke besluiten van 23 September, burgmees ter en schepenen benoemd: Arrondissement Yperen. Wervick. Burgmeester, M. I. Vander- mersch; schepenen, MM. Ostyn Reynaert en A. Ryckcwaert. Zonnebeke. Schepen, M. C. Van Wal- leghem, in vervanging van M. A. Comein, overleden. Binst den dag van 19 dezer heefteen stoute dief in de woonst van P. Vanden Berghe, le Gheluvelt, gedrongen en er eene som van omtrent 1G9 franks gestolen. De dief is onbekend. Over hel Internationael Kongres van den Haeg, geven de gazetten eenige inligtingen die verre van volledig zyn. De komileiten zyn samengekomen en hebben beraedslaegd volkomen heimelyk, met uitsluiting van alwie niet was ingewyd. De briefwïsselaer van den Timesprotes- tantsch blad van Londen beeft vruchlelooze poogingen gedaen om binnen te geraken. Die kwaed doet haet het licht. De Inter nationale is eene afdeeling der framaconnery en zoekt eerst en vooral duisternis. Anders handelde 't katholiek Kongres van Mechelen. De zittingen der komileiten ston den open, 't was gelyk voor wie. Genoeg was het eene ingangskaert te nemen. Eene eerste openbare zitting van het Inter nationael Kongres. had plaets 3 September laetst. De voorzitter zegt onder andere en vele dingen, dalde Internationale hare doenkunst heeft laten blyken in de oorlogsgebeurtenis sen van 1870-71 en die legenbeden en de vervolgingen die zy lydl, gael vooruit inzon derheid onder de landwerkers. Hy laet eenen stroom van woorden los over het kapitael, den arbeiderstand, hét eigendomregt, hetwerk.de slaclshuiswet- ten, enz. Wy kennen 'l liedje. Ernstiger is het voorstel met toejuichende goedkeuring gestemd waerby uit name der werkers van geheel de wereld de bewonde ring van gansch hel Kongres wordt uitge drukt over het heldhaftig gevecht voor de regten des volks, uilgestaen door deCommu- naerds van Parys; waerby ook groclenissen worden gezonden aen die gevangenzitten op de galeijen en in Nieuw Caledonie. Zoo dan. de bloedhonden der Commune en de Internationale, dat maekt een. 'T is de Internationale zelve die 't openbaer, regtuit, zonder omwegen verklaert. Wat zegt gy liberale kasleelhecrcn, van de vruchten die uwe voorbeelden en leeriii'mn onder de werkende klas slichten? De Independence gebaerl medelyden le hebben mol de menschen die benauwd zyn voor wat later uit de Internationale zou kunnen spruiten. Wy denken anders. Alwie de moorden en de branden der paryzer Commune niet vergeten beeft, zal medely den met de compassie van bet joodsche blad hebben. ISiiitciiIaiiriMcIi nieuws. FRANKRYK. De Voorzitter der voorloopi- ge republiek van Frankryk is op 19 dezer maend in Parys teruggekeerd; de republi keinen hebben hebben hem langs zyne reis, even als by zyne aenkomst in Parys met toejuichingen begroet. Van den§20 reeds heeft de heer Thiers weerom zich met 's lands zaken beginnen bezig le hou den, hy heeft een ministerraed voorge zeten, waer al de.ministers tegenwoordig waren. Men rekent dat de heer Thiers vier tot vyf weken bet paleis der Eliseën bewoo- nen zal, om, zoo de offieieuse dagbladeren zeggen, te nader de vertegenwoordigers der mogendheden te zyn, alsook le nader de groote finanliemannen, betgeen noodig schynl in de huidige omstandigheden. NOORD DUITSCHLAND.De misnoegdheid der katholieken, te weeg gebragt door de buitengewoone maetregelen tegen de bis schoppen, de kloosters en de katholieke vereenigingen genomen is buitengemeen groot, en neemt nog dagelyks toe in Noord-Duitscbland. De katholieke veree- niging genomen om verdedigings-middels in te richten, over omstreeks eene maend, en bestierd door Baron Felix Loë-Terpor- ten, lelt reeds 200,000 aenhangers. Daer zyn steden, waer al de persoonen van het mannelyk geslacht zich hebben doen in- schryven; bet jaergeld bedraegt maer 73 centiemen, maer velen betalen meer. Welhaesl zal de vereeniging twee, dry, viermael zooveel leden tellen 100,000 tha- lers ter zyner beschikking hebben om de aenmatigingen van bet wereldlyk gezag te bestryden. Van den 9 tot den 10 dezer maend had tot Breslau het lwee-en-twintigste kon gres der katholieken van Duitschland plaets; het wierd voorgezeten door Baron Frankenstein en Graef Ballestrem leden van den rvksdag, en den koophandelaer Walther. Dc redevoering ter dier gelegen heid uitgesproken door den prins-Bisschop van Breslau, M. Foerster, heeft den groot- sten indruk le weeg gebragt. De verheve ne kerkvoogd zeide dal de tyd van overeenkomsten en verdragen te maken uit was; dat men vast beraden in stryd moest treden tegen het wereldlyk gezag, en de regten van het katholiek geweten door alle wettige middels verdedigen. Zoo gaen allyd de katholieken le werk. De sluiting van het kongres wierd door het ontzaggelyk getal van 3,000 personen bygewoond. Dagelyks worden er katholieke byeen- komsten gehouden in dc katholieke steden van het keizerryk en het regent prolesta- liën tegen de handelwys van den kanse lier. Geheel de geestelykheid van het bisdom Strasburg heeft eene moedvolle prolestatie geteckend; 't is eene losbersling van veronlweerdiging tegen von Bismark, vele liberalen die tot nu loc met hem de den, beginnen in die verontweerdiging le deelen. Wat dc bewarende party betreft, zy heeft de opstellers der Gazette de la Croix afgesteld, omdat zy Bismark gezind geworden waren. Een beraden tegenkan- ter van von Bismajk, de eigenaer Waltu- sius Luttow, beroemde schryver, zal met 1 October hoofdopsteller er van wor den. Een schryver, die geen onzer politieke vrienden is, zegt dat hy deze beweging voor veel gewigliger houdt, als al wat t|e diplomatie en de vreemde mogendheden kunnen doen, zy die nooit in slaet zullen zyn om prins von Bismark ledoen vallen. Hy voegt er by dat, naer zyn inzien, de heeren Baron van Loë-Terporten, van Frankenstein, Windhorst, de Malbnikrott Reichensperger, deSuvigny, de bisschop pen van Ermeland, Breslau, Mentz, enz. veel meer kunnen dan al de ministers van builenlandsche zaken uit al de Staten van Europa te samen. Zy zullen dien reus omverwerpen, welken verheven wierd door de domheid die diplomalen hebben meer bygebragt aen de magt van von Bismark, dan ui wal by zeil kon uitwer ken. Wat volgt daoruit? Dat von Bismark op eenen gevaerlyken weg getreden is, wan neet by den godsdienst beeft begonnen le vervolgen. Een poet zeide, dat een volk nooit vergaet. Wy zeggen dal bel geloof, ver van gevaer le loopen wanneer er on- regl en vervolging tegen gepleegd wordt, integendeel er nieuwe krachten en moed in put, zich beter en beter uitbreidt. Hebben de vervolgingen van den Rus bet katholiek geloof in Polen uitgedoofd? Neen. De reus die meende schandige af vallingen uit te lekken, heeft, onder den druk zyner vervolgingen, verkleefdheid en liefde voor Kerk en Pausdom in dat schoon doch ongelukkig land zien aen- groeijen. Het Besluer van den Muziekulen kring (Cercle Musical) brengt ter kennis der Leden dat de wekelyksche vergaderingen, zullen aenvang nemen Zaterdag 5 October aen- staende. Allerhande nieuw*. Bakker Dies En ziel maer vies, Omdat Baron Viel door de ton, Doch troost u, Dies, over dien klop, Gy blyft toch allyd nog bisschop. Lnnduyt en Delancker Wierpen den anker, Proven Bleef boven, Meuninck Wierd keuninck, De baron is er uit, Leve Delancker en Landuyt. Kykl verbloml! De Burgemeester komt! le Couckelaere is eene jonge velte heest In de garzing van Louis Maerlens door hele eleklrick vuer gedood. In eene politieke beraedslaging, die in de Spaensche Coilez dezer dagen over de kiczingen plaets had, heeft liet hoofd des kabinets geroepen: 't is valschl lot eenen afgeveerdigde, die hem belichtte den heer Sagasla te vervolgen. Hy werd door den voorzitter tot orde geroepen. Het schynl, dat de parlementaire tael te Madrid een beeije min stout is als te Brussel, waer de minister brère in der tyd riep: a Gy hebt er om gelogen. Eenige dronke kerels verbeelden Donderdag avond te Antwerpen, in de Boeksteeg, eene bereg- ling. Zy waren voorzien van kuerskens op stokken geplaelst, welke voor flambeeuwen dienden, cn gingen langzaem en al zingende over de street. De sehuiken zvn door bet volk uitgejouwd. In de gemeente Arendonck beersclit liet St- Anloniusvuer onder de verkens. Een J2ial zyn ge storven en een 20lal afgemaekt. Bet vlecscli cn het vet der afgemaekte verkens is bruikbaer en doet geen nadeel aen de gezondheid. Een liefhebber der vrye liberale zedelecr is le Aelst voor schandalige zaken acngehouden Do liberale gazetten die zelfs tot in Amerika schanda len gaen zoeken, zullen nu stom, doof en blind zyn.. Twee honderd en vyftig uit Duitschland ver- jaegde Jesuielen zyn te Paiys aengekomen. Die welke afkomstig zyn uit Elzas en Lotharingen bly- ven in de Fransche hoofdstad cn anderen trekken naer Italië en Engeland. -Binst de maend October acnstaende, zal er te Thielt en te Rousselaere eene tentoonstelling gehou den worden van keurige koebeesten in de eerste, ca van schoone en goede beetwortels en suikery in do tweede van genoemde steden. Er zullen eere-diplo- mas en pryzen le winnen zyn. Op den langen reisweg tusschcn de fransche hoofdstad Parys en de veroverde provinciën Elzas cn Lotharingen, is het er nu byzondcrlyk druk. Langs alle wegen ziet men reizigers met pak en zak, op de spoorwegen hebben alle treinen eene dubbele lengte; dc konvooijen van koopwacr, zyn met meu bels cn huisraed letierlyk opgevuld, tcrwyl deze voorreizigers ook siatnpvollen zitten. Welk is de reden van die buitengewoone bewe ging.' el, t is dat alle Elzazer cn Lotharingcr, voor eersten October toekomende, moet hebben

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2