plaeis van nis geinige, iiein als beschuldigde behandelde? F is nog eon die de Toekomst vereerde, papegacischerwyze! Pator Dnfoiir, van wien de Toekomst spreekl, is voor'l Iribunael gekomen en vrij gesproken geweest, niaer 't eerloos blad spreekl er algelyk van, als van eenc pligtige. Moestik Paler Dufour zyn.'k zou bol een keer doen dansen, dat scbaridblad. 'T isafsclniwe- yk! Maer, peist ze, Pater Dolour is verre en l en zal daeracbler niemand kyken, en de lotlerikken gaen de pi lie slokken. Daeruit kunt gy zien hoeveel trouw zoo een blad verdiend in lieure schandige historiën, 'I Nieuwsblad en verdient geen trou we, zegt de Toekomst, en daerom en wil ze ernièe niet redeneeren, over de Jesnielcii. Myn besluit daeruit is dat de 'Toekomst zelve de troirwlooze is, en dal al hare historiën leugens zyn, aengezien zy geen een en kan staende houden. Daerby, wy durven luier beroepen om een puntje te toonen waerin wy trouwloos geweest hebben. Gy zult ze zien speilen! De fameuze Vandcr Meiden van Gent, die Broeder Martial zoo heeft helpen belaste ren, is voor de Cour d'appcl veroordeeld! Een van de Geuzen te Antwerpen, die aen 'l hoofd was om te roepen, te tieren en te tuiten, is uit het land gevlugl voorschoo- ne daden!... Edel volk, die liberalen!... En de dry Mademoisels, dan die meesteressen daer in 't Brabantsche!... De Gcuzenraed van 't stadhuis, te Ant werpen, heeft het katholiek kerkhof geschon den op de schandaligste w'yze. 'T was een van die ongelukkigen gestorven die al- tyd verklaerd had de H. Kerke niet van doeD te hebben; hy lag al lange begraven op 't ongewyd deel, geschikt voor die armzali gen. En de Geuzenraed doet hem uitdelven, om hem op nieuw te delven!... in 'l gewyde kerkhof! Schandael!... De filosoof van Popcringhe zou geerne hebben dat wy meer met hem en zyne uit- walgingen bezig zyn; inaer't zop en is de boonen niet weerd! IIy zou willen dat wy antwoorden op een deel van een mandement uitgegeven door Mgr van Perpignan. Maer 't heeft al honderd keeren geantwoord ge weest, en Nu, als we een keer plael.se hebben, wy zullen onze anlwoorde hergaen. A propos van Woeslen. slordige 0. Q., van Popcringhe, 'k herhael hel u: Als er een priester 't ongeluk heeft van af te vallen en vuil te worden, hy wordt of was al liberael. Noem me een anderen?... En hier in dit ge val nog, waer is 't dat die ellendige van wien gy spreekt, waer is'l dal hy te Yperen wel gekomen was en aengemoedigd?... By een kopstuk van de liberalen... En waer gaet hy te Brussel? By groote liberalen, voor wie gy nedcrkniell... Waer zoekt hy om hulpe en waer krygt hy tien-frankenaers?... By liberalen, en groole.... Wie moedigt hem aen tegen zynen Bisschop?... Nog groole liberalen! Wie gaet er naer hel huis of het kot, waer hy zynen onnoozelen, bollen en goddeloo- zen kout verkoopt?... De liberalen... Wie drukt er zyne arme redens?... Liberale ga zellen. Is 'l wel?... Van de 200,000 franken van den Se- kretaris: 'k zeg het ook nog eens, 'l is vele in een ydelc beurze, en't is een rampe als men dat mist! Maer wat ik er by voege: 't is dat een vyand van de Kerke met myn oord es niet en zou paradeeren en kwaed doen, K smeet ze liever in de zee. Bier is nog een liedje voor de Toekomst ?n heur klyke van den schoolpenning Ingezonden.) bruten /yn geni Otiriien. COi*resi» o Et e si: a* ii De popcringschc correspondent X acn de Toekomst spreekl daer Zondag laetst van een gepynden notarisdit is uitermate onvoor- ziglig, want dal indien die. notaris eens in zyn dtillen school en zei:« Wal! gy kout van gepynden notaris? ik zal ne keer van non gepynden dokteur konten. «Hy zou kunnen zeggen onder andere: «Dokleurtje, ik pak u hy uw woord myn man, 't is zes maenden lang dal gy niel weet hoe uwe gepyndheid lucht geven, al uwe corrcspondenlicn geven uit dal gy gepynd zyt van jaloerscheid, van haet cii van nyd legen uwe politieke vyanden. Weet je 't nog als gy laelsmacl schreeft dal de zieke incn- schen dood gingen omdat zy oenen katholie ken genezer in plaels van eeuen liberalen geneesheer verkozen hadden? Gy wist wel dat dit van niet veel zou gelezen zyn en van niemand zou geloofd worden; maer gy waort gepynd!! en daerdoor schryfi gy de grootste dwaesheden met de leelykste schaemtcloosheid. En nu Zondag laelst, gy klaegl pullen in de aerde van klare gepyndheid, gy kout zelfs van uw peerd en ryluig te verkoopen, onderlusschen zoekt gy eenen kameracd om u te Irooslen, maer myn man, gy hebt bet kwalyk geraden,gy moogt stil van my zwy- gen, 'k en ben daer niet mëe gediend. Wat voordeel voor u? Zult gy daerdoor het ver trouwen weder krygen? Neen, vriendje, zoo lang gy goddeloos spreekt en scliryft, gy zult mogen gepynd blyven. «Ja gy zoekt een kameracd, want gy peist alsdan min gepynd te zyn! 'T en zal niet helpen. Weel-je 't nog, dokteur, als gy my over lyd vroeg om te mogen mèegaen naer Londen? Wy kwamen daer te samen toe's morgens vroeg en in het eerste hotel het beste by de débarcadère liadt gy de goed heid van te blyven wachten tol dat ik myne affairens gedaen had. «Daer zat gy niet weinig gepynd lol laet in den avond, 't en was maer toen dat ik streke gerochtc met myne affairens en u weer kwam vinden in het hotel, waer gy met de meeste gepyndheid my afgewacht had binst geheel den dag. Des nachls daerop volgende, dewyl ik haestig was, scheepten wy wederin, en 's anderendags 's morgens waren wy terug in Popcringhe. Gy hadt Londen gezien: maer, zeg my, waert gy dan min gepynd geweest omdat gy een reisgezel hadt? »'T en is dan niet altyd goed voor gepynde van mècgcpyndc le zoeken. «Dokleur, weet je'look nog van dien keer daer, dal gy met uw mond vol landen, 't einden al uw lalyn, lyk nen hond op eene zieke koe, in de uiterslc gepyndheid stond le kyken naermaer ik zal dal polje gedekl laten. «Deze en meer andere van uwe gepynd- heden, gy weel dal ik er nog al vele kenne, zal ik maer le berde brengen later, als ik zal zien dat gy voortal wat in Popcringhe ccr- lyk en treffelyk is en goede reputatie geniet, door de modder blyft trekken.» Zoo zou die notaris mogen spreken aen dien dokteur;,en 't ware wel besleed dat die goddelooze schryvcr dit alles wal door zyne baerd gov reven* wierde. Zillebekc, 2b October 1872. Men vindt hier mannen, in onzen nieuwen Raed, die op zyn Bismarks zouden willen administreeren. Bismark weigert'l pensioen aen Mgr van Ermelaud, aen den grooten aelmoesenior van 'l leger, en hy jacgl de Jesuielen uit hel land....(Maer Bismark is protestant, en zelve zonder religie.) Wie zou er kunnen peizen dal er hier, in 't lierle van Vlaeiidere», waer alles nog zoo godsdienstig is, en waer men schyiiheilig et!, serpentachlig te werke moet gaen om den godsdienst le vervolgen, wie zou hel peizen dal er gaslen zyn die T nederig peusiueuije van de priesters zouden willen aftrekken? T is hier eenc nogihans, die met looze streken in den Baed gebleven is en eene meerderheid gemaekt heeft, op zyn Cartons en chevaliers gefatsoeneerd,en die nu spre ken durft van pensioenen te weigeren en te doen ontnemen. Hy verjaegt de Jesuielen niet, maer ware 'l in zyne magt, hy zou zyne priesters ver jagen om Hospodar le spelen, en de gemeen te te vcrzetlclyken mot accordeons en dans. En wie is die kerel? T is deze die, op andere tyden, zoo vrien- delyk priesters van Yperen op zyn hof ontving en zoo sehynheilig wist te spreken. 'T is hy, die kruipend en kriepend naer't kasteel ging en Mynheere zoo schoone sprak en zoo lodderlyk in de oogen bezag: Myn- lieer, k en heb u nooit tegen geweest, 'k heb allyd naer uw willeen uw wensch gedaen, zoudl gy my tegenkomen? T is hy die zyn kaerie dook met priesters op zyn hof le ontvangen, en menig cerlyk herte bedroog om al hooger le raken. En nu begint hy kcrkvervolger le zyn en den mas ker van 't aenzigt le werpen; 't is hy, hy die nu spreekt van de papen hun pensioentje le weeren. 'K en peize nog niel dal hy het zal dur ven, en moest hy het, 'l en zou nog zoo wel niet afloopen, lenzy dwang en bedreiging hem hielpen. Mogten de Zillebekenaers hunne oogen opendoen en zien hoe zy gedoold hebben met hunnen Baed in kerkvervolgcrs handen testeken. In afwachting van verder nieuws, blyf ik altyd de uwe. x. Passchendaele, 31 October 1872. Lyk of het morgen hoogdag is, ik en ga geen nieuw punlje behandelen, maer een weinig antwoorden op den rappen corres pondent van de Toekomst. Te Passchendaele hebben ze straf wel verstaen en overal, dat myn eerste punt geheel en gansch ecne anlwoorde was, op de besehuldiging van de ToekomstDat de Daerop zeiden wy dat M. Bayarl al de «titels heeft om burgemeester te zyn, dat dus die benaming naer reden gedaen was zonder pnrlydigheid. Maer dat wy eene andere benaming kenden, die parlydig was overal wat men peizen kan en T was de benaming van Phlippe. Want Phlippe en had geen een titel om burgemeester te zyn; ten zy dat hy Baras, Cartons en Molchiors slave was. Dat is geheel ons punlje in 't korte. Alzoo hebben ze 't altemale verslaen, die geen ooren en hebben, die door hunne klakke groeyen. Maer 't is hier zoo een te Passchendaele, en 't is de correspondent van de Toekomst. Die knecht, hoofd en kniegebogen slave van de Coterie, en van zyn eigen, hy en scliryft maer om cenigc reken le kunnen inzenden. Als wy gezeid hebben, botterik, dut M. Iltrgat t sedert 30 jaren te Passchendaele gekozen is geweest 'l en was niet in ant woord op uwe beschuldiging tegen de de politie; maer wel om een lylol aen le halen, dal hy weerd burgemeester genoemd was. Moet men nu kalfvlcëscli achlcr de ooren hebben om dal niel le vallen? Geheel zyn correspondent ie Is zoo een holte tale, hotten apckoul. Maer geen woord om le toogen dal wy geen waerheid en spraken, als wy schreeven: Dat de benaming van M. Bayarl onpar- lydig is, maer dat die van Phlippe parlydig was boven alle permissie. Dat is nu bewe zen, en de schryvclaer van de Toekomst cn weet daer geen woordetje legen. Ons tweede punl van Zondage laelst was op de, politie, hoort ge'l, botterik,en Zondag toekomende, zal liet zyn op den cerkel van den Acp! Hebt patiëntie, gy zult op alles voldaen zyn- X. Keclilerlykc Kronyk. Ziehier de zaken welke le Brugge voor hel assisenhof zullen gebragl worden waervan de opening vastgesteld is op Mucn- dag 4 November aenslaeiide Maendag 4 NovemberMaria Loof, kin dermoord. Dynsdag 13 idem Hendrik Eggcrmonl, brandstichting. Woensdag 6 idem Josephus Rolsacrt, brandstichting. Donderdag 7, Vrydag 8 en Zaterdag 9 De Brauwer en Billiaert, drukpers-misdryf. Maendag 11 en Dynsdag 12: Emile Le- ricq, moord. Woensdag 13Pieler Vandecappelle, aen- slag op de zeden. Donderdag 14 en Vrydag 15Karei Stroom, moord. Zaterdag 16 Vandenhemel (afwezig) be- driegelyke bankroet. Prlesterlyke ItcnocmiiiKcu. M. Scherpereel, onderpastor te Wevcl- ghem, wordt pastorie Lampernisse. M. Toye, onderpastor te Pitthcm, gaet in de zelfde hoedanigheid over naer Ostende. M. Van Sieleghem, oud-professor in 't Se minarie te Bousselaere, wordtonderpastor te Pitthem. M. Sengier, onderpastor tebuigne, wordt onderpastor le Wevelghem. M. Salinghe, oud-professor in'l seminarie tc Bousselaere, wordt onderpastor tc Luigoc. IliiitcnlsiiulKCli nieuws. FRANKRYK. In de zeven departementen waer er moest kiezing zyn voor leden van Wilt baet keerseliclil en bril Als dun uil riiet k) k* n wilt... Wyze: De. Imer zal 'l al betalen. Ons lihcrilc Geiizruhkul Dit aliyd elkcndeen bejtladt, En alles wil vcrinooidcn, (Dir.) Geeft grooien lof en lieclit veel prys Aen liberalers onilei wys: Maer praten zyn geen «orden. (Dis.) Wat zei de Toekomst van dien vond, Geheeien Onderiey ingbond Waernen heur meesiers hoorden? (Dis.) Zy riep met vreugd: 'i is nu gedaen, Wat klerikael is moet vergaen! Maer praten zyn geen oorden. (Dis). Zy sprak ook van die uitvinding: Den liberalen Schoolpenning In allergrootsche woorden; (Dis.) •Ia zelfs zy zwoer hy hoog en leeg Dat zy zou eten van dien deeg, Maer pralen zyn geen oorden. (Dis.) Ze en kreeg maer dry-enzestig, frank, Gegeven tegen wil en dank, Van die in geld versmoorden; (Dis.) Want 'l yperseh liberale bloed Blyfl stom als het betalen moet!... Hun praten zyn geen oorden (Dis Poperinglie. Twm* g<*|tyii<E<*. BENAMING VAN BURGEMÉESTEK EEN' I'AHTYDIGE BE NOEMING WAS.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2