rappen van hel Valikaen op om in den per soon van Pins IX, den Stadhouder van Chris tus. den al^emeenen Vader van hel Chris tendom. (h n waren en eenigen Koning der panzelyke Staten legaen groeien. I it <l«'n lificraleii winkel. Ziehier een staellje van de manier waerop onze geiizenhladen, van de grootste lot do kleinste, de waerheid verdraeijen en vermin ken, van het oogenhlik dat er maer kwestie is tegen de religie of legen de geeslelykheid Ie doen uiidtaeijen: Over eenige dagen deelde een franseh dagblad Le Guutois hel volgende reglerlyk feil. mede;Do 41' krvgsraed, onder liet voor zitterschap van kolonel Pierre, heeft heden, 10 September, veroordeeld eene vrouw hen iel, geboren Diftal, oud 46 jaren, re Heuse (boekhindster) van liaren stiel en mordicus aen de gedachten der Commune gehecht. De liberale In dépendance van Brussel neemt het feit leltcrlyk over uit den Guulois maer verandert de woorden: relieuse (boekhindster) van stiel in: religieuse (kloosterzuster) van stiel.» Een uitvindingsbrevet aen de Indépen- dance voor haer nieuw stelsel om de geeste- lykheid le lasteren. I>e protest» ntsclic preekstoel. Als onze katliolieke priesters lenen de Internationale uilvaren, als de katholieke vereenigingen hun best doen om tegenover die maetschappy, eene werkmans-vereeni- ging te slichten, met goede en degelyke princiepen; als wy, kortom, de wezenlyke verbetering van den werkman willen be trachten, vinden wy by de doctrinaire pers niets dan eene hardnekkige tegenkanting. Liever vergacn door de Internationale, zoo schynen zy te zeggen, dan gered te worden door de princiepen van godsdienst en zcdeljkheidzonder welke er echter voor de samenleving getnc redding moge- lyk is. Overigens, het is onze doctrinaire pers niet altyd gemeend, als zy tegen de Inter nationale schermt. Dit is sléchts waer, voor zooveel als die maetschappy 't geldkoiïer van den doklrinairen bezitter bedreigt en dezen toeroept, dat zy geen onderscheid zal maken lussehen zyne vylTrankslukken en die eens gekroonden of eens kloosterhngs welke laetsle er. gelukkig, sedert 1703 niet veel meer heeft. Indien de Internationale zich bepaelde met tegen Hoornen en zyne priesters, legen de koningen en hunne hovelingen le bulken; indien zy pleglig wilde beloven, dal zy aeii de doklrinaire centen niet zou raken, dan, al brak zy dan ook God en godsdienst en alle verder gezag al, dan zou'tdoktrinarisme zicli zeer goed met die maetschappy veree nigen. Jloe hel zy, het liberalisme weigert hier den waren weg, tol weering van het kwaed in te slaen, enkel uit haet tegen het gods dienstig gevoel. In Nederland denken voorzichtige protes tanten er zoo niet over; zy komen integen deel in dit denkbeeld met ons overeen, dat men in het christendom het redmiddel vin den moet; dat elke verwydering van dit punt, een stap te meer is ten voordeele en ter uitbreiding van die gevaerlyke veieeni- ging- Herstelling. Onder dezen titel: Heropening van het kutholiek kerkhof van Nyvel, leest men in de Gazette de Nivelles: In de vcrlcdcne week is er door het nieuw gemeentebestuer van Nyveleen mael- regel genomen, wacrdooraen de bevolking dier stad de levendigste voldoening werd verschaft. «Sedert 18G6, het jaer dat de cholera zich in Uelgie het laelsl vertoonde, had er le Nyvel geene begrafenis meer op gewyden grond plaels. Nogthans het oude kerkhof vol deed aen alle noodige vereischlen en liet, voor wal de gezondheid betreft, niets te wenschen over; wat de vernieuwing der graven betreft, welke volgens de bepalingen der wet eerst na vyf jaren mag plaels hebben, zulks werd hier slechts na twaelf of vyftien jaren noodzakelyk. Ook behoefde men dus niet eens in acht te nemen dat er sedert de laelste begrafenis sen op dien gewyden grond zes jaren verloo- pen waren, om te besluiten dal men de be grafenissen op het oude gedeelte van het kerkhof zou voortzetten. Voorlactslen Woensdag hadden er twee begrafenissen plaels op gewyden grond, in hel oorspronkelyk kerkhof. Men moet Nyvel op dien dag gezien hebben om zich een denkbeeld te maken van het gelukkig gevolg van dezen maetregel. Met belraenden blik en een door aendoening overstelpt gemoed bewonderden de inwo ners en het kruis der verlossing darden lykstoct wederom voorafging, en degeeste- hkheid, die onder het acnheffen van Ircu- i igc, maer godvruchtige gezangen dal stof- felyk overschot volgde, waeraen de Kerk in zyne laetsle rust pluels haren verheven zegen schenken zou. De dood schitterde daer wederom met die heilige en heldere majesteit, terwyl het vooroudcrlyk geloof daer zyne innigste ver troostingen terugvond. Deze heilige gods dienst, die ons van in de wieg ontvangt, die de voörnaemste afwisselingen van ons bestaen heiligt, en getuige is van alle treilen de gebeurtenissen in de famillie, zy had hare plaels hervat in de plegtigste, in de indrukwekkendste omstandigheid, in dat uiterste oogenhlik der scheiding, wannper er zonder haer slechts droefheid en wanhoop in het hert der ontroerde ouders overblyft, terwyl met haer die schitterende hoop op het graf nederdaelt en men met ten hemel gerigten blik onder den invloed dier godde- lyke stralen wordt opgeruimd. En deze godsdienst had men door hate- lyke overrompeling, in een oogenhlik van Mees en onrust, van de indrukwekkende plogligheid der begrafenis afgescheiden! Niet meer te Nyvel zal men trachten den godsdienst door een agent der openbare magt Ie vervangen! Niet meer le Nyvel zal men datgene trachten le verkleinen wat het kalholicismus zoo grootsch heeft gemaekt! Daervoor hebben wy die zes jaren lange proteslatic tol waerborg, welke door een algemeen gevoelen vanerkentelykheid jegens het gemeentebestuer derwyze is bekrachtigd, datzy terzelver tyd aen al onze medeburgers lot groole eer verstrekt, Werkstaking in de koolmyneii. Op het oogenhlik dat een te kort aen steenkolen de nyverheid met eenen vreezc- lyken krisis bedreigt, by helaenvangen van den winter, keeren nog bovendien de werk stakingen weder. Hel zyn de koolmynep van het centrum die ditmael hiertoe 't initiatief nemen. In de koolmyn Sar s-Long champs liggen de werklieden reeds dry dagen stil, er is slechts een enkele put in working In de La Louvière en La Paixis eergis teren de werkstaking begonnen. Ook spreekt men van werkstakingen in de koolmyncn Bois du-Luc en Bruer/uegnies maer er zyn nog gecne stellige berigien over ingekomen voor wat deze twee mynen betreft. De werklieden zyn zeer kalm. Men zegt dat het werkloon in den laelstcn tyd bedui dend verhoogd was. He iiuiiliHilstxiekte. Het gebeurt dikwyls dat het vee, na deze ziekte, kwynt en vervalt. Deze dieren, echte geraemlen, zyn bedekt met zwoeren die een vuilen stank verspreiden, en nogthans wor den ze soins voor het vleeschhuis verkocht. Het is aldus dat, op 22 Augusty laelsl, twee mannen te llerve werden aengetroflen die eene koei, op eene kar geladen, uit de gemeente Ballice overvoerden. Het dier leef de nog, doch was bedekt met zweeren die een vuilen slank lieten ontsnappen. Geluk- kiglyk werd dit bedrog ontdekt; M. Clerin, politie kommissaris le llerve, beval aen de twee kerels het dier by deszelfs eigenaer we der le voeren, en hy onderrichtte levens den veearts van het kanton. Deze spoedde zich het dier te onderzoeken en beval zyne on- middelyke delving. In het belang der publieke gezondheid is het te wenschen dal de overheid, in alle plattelandsgemeenten, dezelfde strengheid zou aen den dag leggen en hare ingezetenen deed herdenken aen de straffen waeraen zy zich blootstellen door de overtreding der reglementen. BiiitrnlamlMcli nieuws. FRANKRVK. De bestendige Commissie van den franschen Landraed, heeft Vry- dag vergaderd geweest in Versailliën, en men was in 'l geheel niet eens over al de kweslien die er verhandeld wierden. De leden der regterzyde die van deze com missie deel maken verweten aen den pre sident dat hy zyn gegeven woord te buiten ging, en de overeenkomst van Bordeaux schond, ten getuige daervan beriepen zy zich op hetgeen hy en zynen sekrelaris, in hunne briefwisseling met de leden der algemecne raden, bevestigden nengaende den vorm des gouvernement. In de afwe zigheid van den heer Thiers heeft de heer Lefranc minister van inwendig de beschul digingen tegen hel gouvernement trachten le weerleggen,doch de vergadering scheid de uiteen zonder dal heide partyen, van zienwyze verand -rd waren. Meester Gambèlta doel een omreisje in Savoije.daer hy in openbare vergaderingen geene redevoeringen doen mag, ontvangt hy zyne getrouwe vrienden in gehoor, waer een zeker getal onnoozelaers de woorden van den grooten man komen aenhooreu. De Commis-Voyageur der republiek tracht zoowel mogelyk zyne waer te verkoopen. De radikale gazetten van Parys doen hun best om hunne vrien den v3n gindsche streek op te wekken om den lawytmaker te gaen groeten. De Bien Publiek, dagblad dat van den voorzitter der republiek afhangt, kondigt eene nota af waerin zy zegt dat hel gou vernement van den heer Thiers geenzins zich bezig houdt met wetten die de inrig- ting van den staet betreffen; dat liet dit werk aen den landraed overlaet: het eerste deel der vakantie, zegt dit blad, was besteed aen de herinrigling van 't leger; het tweede deel zal gebruikt zyn aen het behandelen dor koophandelbe trekkingen met de vreemde landen. OOSTENBYK. De oostenryksche kanselier Andrassy, heeft eenige uitleggingen ge geven over de byeenkomst der keizers in Berlyn, waeruit men al niet veel welen kan. (Jit hetgeen hy zeide volgt het dat de dry keizers zullen trachten den statu quo, le behouden en alle oorzaek van twist vermyden; men wist te vooren ook zooveel. SPANJE. De minister van finantiën heeft aen de Cortes een maetregel aengekon- digd, die niemand verwonderen zal we gens de radicale ministers die dat land beheerschen. Voortaen zullen de gemeen ten naer beliefte de jacrwedden der gees- lelykheid betalen; die jaerwedden zullen ten hunnen laste zyn. Nutteloos een belachclvk ontwerp te bespreken dat het lydelyke der geestelyk- hcid aen den willekeur der inunicipalitei- ten oveilael, en aen de geldmiddelen der gemeenten die ersomtyds geene hebben. Nutteloos ook van den voorstel Iconder- zoeken, onder het opzigt der verpligtin- gen van den Staet. Onder dit opzigt zyn de Spaensche radikalen just dezelve als deradikalen van Zwitserland en Frankryk; radikael en dwingland is hetzelve. T is daer zeker een middel dat koning Amedeus gebruiken wil om weer met het hof van Boomen in betrekking te komen; het speet hem nogthans zeide hy in zyne troonrede dat die betrekkingen onderbro ken waren, Gewiglige tydingen komen er over de werkingen der Carlisten; zy hebben ver- scheide overwinningen behaeld. Seballs, aen Y hoofd van 600 man, belegt Puycer- da, in Calalonië. Allerhande nieiiWH. Het landbouwblad le Cultivateur schryft de volgende regels, die, volgens ons, voor de lezers een zeker belang moet opleveren Dewyl hy zyne peeren bezorgde, bemerkte een tuinier dat eene peer, die toevalliglyk op eenen muer of lussehen twee lakken rustgcmconlyk groolcr wordt dan de andere van den zelfden boom die aen takjes hangen of niet opgehouden worden. Hy vermoedde dus dat dil verschil moest voorko men daeruit dat 't gewicht der tot eeno zekere zwaerte gekomene vrucht de buisjes en aderen der sieert moest toesnoeren en deze alzoo beletten het sap des booms op te zuigen, terwyl de vrucht, die opgehouden js, zich in eenen voordeeliger toestand bevindt om de voedselgevende sappen te ontvangen. n Verscheidene proeven zyn dit gedacht komen bevestigenEene peer hangende in het midden van eenen jongen peerelaer, had op 13 Augusty 9 duim i linien in omtrek; men heeft ze aen haren tak la ten hangen. Eene andere op denzclfden boom had f 1 Men scliryfi uil Zoilegein: n De inhulding van den Katholieken Kring le Zotieghein werd Maandag 23 dezer gevierd. Van 's morgens wapperde liel na- lionael vaendel aen den voorgevel des Krings, die zigl op de Groole Murkl beefi. Om 9 ure werd eene solemneele mis gezongen, door de vrolyke klanken van het klokkengespel en der groole klok aengekondigd, en na welke de leden van den Kring zich in sloel begaven Des avonds heeft de heer De Ballice, bestuerder van 'l seminarie van Geul, aen de leden eene con ferentie gegeven over het onderwerp: de huidige Tyd. De groole zael van den Kring was le klein om hel loeliehoorschap le bevallen. Na eenen vlug gen blik le hebben gewoi pen op de zedeloosheid, waervan de volkeren van Europa aengudaen zyn heeft de redenaer aen zyn loehoorderschap liet groole beeld van Pius IX afgemaeld, zyne eeuw be boerende, bet .tegenwoordige verlichtende, en het toekomende ophelderende. Hy heeft zyne aenlioor- ders aengew.ikkerd zich uiei te vreden le houden in 'i binnensie des harten cn in de kerk christenen le wezen, maer zich onbeschroomd christenen le loo- nen in het uiaelschappelyk leven en hoog en slerk hel katholiek vaendel te houden. Dit klein feest is in de meeste orde afgeloopen, aldus verschillende mei hel gewoonlyk karakter der zoogezegde liberale beloogingen. De Jesuieten in Amerika. De dagbladen der Vereenigde Staten doen verslag der prysdeeling van 'l collegie door de jesuïclen bestuerd, le Geor getown, by Washington. De vourzilier Gram, de ei-voorzitier Johnson, woonden dezelve by, met hel puik der sociëteit van Washington en der nabu rige sleden. 'T is de voorziller der Vereenigde-Sla- ten die de pryzen uitreikte en de diplomas en de graden vergunde, na den groolsien lof te hebben loegezwaeid aen het onderwys door de Eerweerde Paters gegeven. Ziehier't geen die plaels heeft in de Vereenigde Staten, gedurende.dat Italië, Span je en Duitschland het onderwys aen de jesuiten verbieden en dat hel algemeen liberalismus hunne uitdryving vraegt.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2