Dat de jesiiielen en pastors on priesters' enz. geen beetje vriend en zyn van de com munards!... zonden de liberalen ook zoo kunnen spreken? Verre van daer! de communards preien- deeren al liberael te zyn! Ken beef je 'f. eene en 'f mulei*. Als ge te doen hebt met procureurs vim kwae cauzen, gv moet buitengewoon oplet ten, of ze zouden u vaste stekken waer ge 7t minste peisl; t is dat 'l Nieuwsblad moei op zyn hoede zyn; want al de liberate regis- geleerdheid van stad is alle weke op loer om bel te vangon; en 't en zou niet mogen kou ten van tripoleursanders zyn drukker zou wéere voor de pinne moeten komen!... En peizen dat die liberalen zoo dikwyls roepen van 't vrye woord en 't vry gedacht! De Toekomst heelt nu gedaen met hare feuilletons gelyteld: Dc diepe gehedigd dour de Jesuietan'. Nu weet je wat ik daerop zeg ge? (Jewel dit; fuut toujours ètre en admiration decant la bétise humaineMen moet altyd stom staen voor de dommigheid der loekomsl- schryvers. Die kuoeijer en weet niel: 1° Wat dat regl is. 2° Wal dat dieft is. 3° Wat dal jesuieten zyn. 4° Wat dat eigendom is. 3° Wat dal zonde is, wat dat restitutie is. C° En minst nog wat dat heiligen is. Enfin zyne botte, domme, onverstandige en onbeschofte tale, gaet al te bovon wal men peizen kan! Daerom. Nog eens, gelyk van zyne histo rie op de jesuielen: Dat hv een punt uitkiest uit geheel dien boel, om het te beredeneeren: hy mag kiezen, 't Nieuwsblad staet gereed om hem te antwoorden: Maer wel te verslaen een puntje meteen keer, want vischkraeilale en kan niet betwist noch beredeneerd zyn; 't is daer omter meest schelden en verwy- ten. Dat is ons antwoord op die feuilletons'. want 't is zeker dat M. Mazeman zelve niet en gelooft dat de Jesuieten dieven maken! De eerste voorstel van de Toekomst is een leelyke leugen. Hot Nieuwsbladzegt ze, zingt den lof van hel ministerie over zy ne gemaligheid in de hernoeming der burg meesters cn schepenen. Dal is een leugen, een groote leugen, een domme leugen!... Dal en staet nievers in'l i\ leuwsblud! Maer 't en is de eenigsle leu gen niet. k hael hem alleeneiyk op om- dal het een schoon begin is voor een eerloos blad! Dal hel beheer to Waoslen gedaeld is, 'l is te dom om te peizen. Aprés Rici/uier on tie descend plus, achter een f/uspodar gekromd en gebogen vooreen Carton, 'l en is geen placts meer leeger. Te Waesteu we ten ze dal! Maer dal het beheer te Vperen ver beven is, met die bloote jongens in den ltaed,... Dat gclooven ze, die huiten Yperen woonen en alleeneiyk de Toekomst lezen. pei ling zyn en van onzen Gemeenleraed j hooren spreken, 't is om le bezwyken van schaemte! Dat de Gemeenleraed te Poperinghe verlaegd is, k weet ook niet waer een lage zoeken ondereen Van Merrisen zyne Louwie! Dat le Wervick de gemeenleraed ver minderd is en min (relïelyk, en min ver- slandig? 'T zou moeten zyn dat Cesaire daer zyn licht niet meer verspreidt, om 't tribunael le komen verlichten! En boer Schodl, te Boesinghe, is dal geenc veredelinge of zelinge van den Ge meenleraed? Passchendaele en heeft zeker ook niet vele verloren met Flippe kwyl te zyn? Voor't geen de dooderhand aengaet le Merckem, dat toogt nog een keer uwe af- gryzelyke dommigheid, Toekomstwant 'l gelykt zooveel acn dooderhand, of hamer- steert aen klinkehand! Die rousbrrgsche eerlgke... corres pondent schiet in eene dulle; 'k peize dat het is omdat hy, liberael, zyn ouden vriend niel liberael kan maken. 'K zou een sou geven, kende ik dien oolyken Oostvleternare, die met liet straf wetboek in zyn beurze loopt, en den Pastor van Woesten zou willen doen veroordeelen! O die oolykaerd! O. Q. komt over een met den verloren kapelaeu, soorle zoekt soorte. Maer hy is gram omdat er een onderpastor tegen 't le zen van de Toekomst gepreekt heeft!... De onderpastor heeft gelyk, en de verloren ka pelaeu is een schandael!... T is uit daermèe! De filosoof krygt van langs om meer pretentie. Hy schryft een geheele colonne, om te zeggen dat hy 't Evangelie verslaet en M. de Deken niet; dal hy de zalige leering van Christus zal uitleggen tegen M. den den Deken. Dal hy naer Poperinghe geko men is om zyn hestaen le verdienen door zyne mensehliovende (hy den haelput) werk- zaeinheilen. door zyne onmisbare diensten (in 't wryven). De historie van eenen onderpastor van Waeslen, in de Toekomst, is eene stioode, lafherlige leugen. Snood en lafherlig, men gaet een mensch ga en acnranden in eene tale die hy niet verstaeten ineen blad dat nooit ter plaelsc gaet... Men randt hem aen zonder hem le noemen... Eerlooze schryver! En noglhans gy hebt ongelyk, want hel uwe kan verbeterd zyn en dit van den p.iies- ler niel. Gy moet maer ze ."gen, hy voor beeld: Is 'l alzoo en peizen ze alteuiale alzoo, ik zou wel ophouden van gazetten te schry- ven en liever dien lyd bezigen om rrtytie medecine boeken te bestuderen, dit zal my alleszins voordeeliger zyn. Terwyl dat de priester lief of leed moet burger blyven. zyne burgerlyke regten doen gelden en in consciëntie zyne burgerlyke pligten moet kwyten. En dal beentje van Perpignan! Ho, gy hond! gy knaegt er nog altyd voort aen, lyk of al de bisschoppen verscheen en veree- nigd door geheel de wereld met den Paus uwe godd loosheid en uw liberalismus niet gedoemd hadden. Gepynd zyn en anders hiel, daer is't.alla toe. dokteur, ga mee naer Londen, uwe gepyndheid zal daer een ge beim blyven en maer lusschen vieroogen ti e r gekend zyn. X. Correspondentie»* Poperinghe, 13 November 1872. Twee gcpyinle. Dokteur gaet gy mede! Waer naerloe notaris? Naer Londen Neen ik, mvn man een keer gepynd zyn is genoeg hoe dat een dingen toch uitkomt nielwaer! Gy kunt niets zwygen a propos dokteur, gy hebt daer nog nc keer een (lauwe afge- loopen hoe zoo dal, notaris? Gy steekt u en ons al te gare leelyk in den zak met alzoo legen den deken le zeemen en te phi- losopheren lael ons zien. Waerom toch alzoo de priesters uilgeven voor al wal maer aen ons toepasselyk is? Wie is die hoovcerdige engel, of duivel liever, die zich wil boven God stellen? Wie is die phariséeuw en valscho profeet? Wie ver dient uit de kerk gejaegd te zyn? Wie is die jaloersche fortuinzoeker? zv zullen al zeggen dal gy het zyt. gy en uws gelyke, onder ons gezeid en elders gezwegen. En wegens al die andere beschuldigingen, gy gelooft zelf hel eerste woord niet van al wal gy schryftwal dat men door gepynd heid toch al oitkraeml! Tut tut tut, nota ris, wy moeten liegen en altyd voort liegen, zegt papa Voltaire, er zal toch alt vd iels van blyven. Jamaer de leugens moeten toch een aenzigt hebbenen gy komt daer met uwe onmisbare diensten, weel gv niet dokteur, dal eigen lof stinkt? En daarby, dit gelooft niemand. Te ineer ik moet zeggen, dokteur, dal ik schier uit myne schoenen sprong klaer van gepyndheid voor onze party toen ik u zoo schaemteloos zag nederschryven datgy den priester acht en eerbiedigt als dienaer Gods, maer hem veracht en vervolgt als burger, gelyk of hy het eene zonder het ander kunde zyn. Dokteur dal is nog eene kale, zulde. Neem ne keer, onder ons gezeid altyd. want 't en mag niet uitkomen, dat er u een mensch met gezond versland zoide: Dok teur, ik acht en bemin u als gazetleschryvcr maer ik veracht en verfoei u als geneesheer en'k zal u zeggen waervoor.... Hoe en zoudl gy hem niel rap antwoorden: Loop naer de I is een werk dal gy peisl: het moet al schoon mane, en zonder hein den lyd te laten van en uitgekozen en lekkeren puik zyn. Sohryf zyne redens uileen le doen in uwe gepynd- my'd.ieraen en zoekt uwen dictionnaire uil heid hem aenstonds uitgeven .voor den he- achter al de gepaste woorden. Wal er vigsten uwer vyanden? I couragie geeft, 't is om dat zoo men zegt, Wacroi» de koster van ll'csloislcr voor cc» m:icii.l is rge/.rl jseweest De eerbied voor de waerheid en de liefde voor onzen evenmensch maekten het ons eeiie pligt. een aengehaeld nieuws in den nummer der Toekomst van Zondag laetst wat le regt te brengen. De koster van Westoutcr, schryft dn Toekomst, is afgezet geweest omdat hy twee pinten hier gedron ken had in het //azekasleeI. Zulke aenkon- diging is ougelooflyk; maer ook zy moet niel geloofd zvn en wy zullen de zaek uiteendoen gelyk of zy is. Sedert twee of dry jaren van hier bestaet er le Westouter eene herberg met name hel Hazekusleel en bygenaemd het Udekot. Deze herberg lot in de maend July 1872 wierd bewoond door de weduwe Vandrumme die nu preventivelyk in T gevang is met haren knecht, onder beschuldiging van vergiftiging en die over deze beschuldiging alligt zal geoordeeld worden voor de assisen te Brugge. Dezelve herberg nu bewoond door hare kimlcrs, had niet altyd voor eikendeen vryen toeging. Men zegt dat zy verboden was aen de solda ten, wanneer zy le Westouter eerlang lagen; en men verzekert dat de koster over hel j frequenleeren dezer herberg zeer wel wist aen wat hem houden. Nd, op het einde van de laetsle September maend was er in j dal Uilekot eene feest van liommelplukkersü Men weel genoeg wat voor een slach van I feesten dat dal zyn. Tol deze feest heeft de koster zich hegeven zeer late in den avond, om niel te zeggen in den nacht. Hy I kwam van eene kermis en hy had al meer als twee pinten gedronken. En 't is omdat hy daer alzoo in die hommelplukkcrsfeesle geweest heeft dal de eerwcerde Heer pastor hem van zyne kostery heeft afgesteld. En niel te verwonderen! De burgemeester heeft wel zynen boever afgesteld voor de zelve zaek. My dunkt dal de koster van de kerk wel zoo treffelyk mag zyn als de hoever van den burgemeester. Wal peisl er de Toe komst van? X. Wesloulre, den 14 November 1872. ÜEckei* middel om nooit gcpyutl tczyii. 'T is onzeggelyk hoe bestrut liet docleur- tje loopt sedert acht of tien dagen van hier. Eikendeen vraegt welk eene ziekteer heerscht te Poperinghe, en niemand weet van iets. K geloof hel wle.'t en is met geen zieken dat 'I docteurlje bezig is, 't is mét artikels En t mannetje is nu bezig met een artikeltje te maken dal van geen strooi en is op bet concert le wege van 'l htiders-muziek. Dal mg duw re- vele belooft heeft aen'i gazette- docteurlje. als zyn arlikclke op het concert wel uitvalt. Zulke doeleurs zvn nooit gepynd, Als er geen zieke en zyn, zy leven met de gezonde. X. Passchendaele, 13 November 1872. De correspondent van de Toekomst, is nog altyd bezig met zoemende weg depolitie aen le randen. Ilv en kan niét berden-dat men in den Aop niet mag logeeren, geheele nachten, en twisten en ruize hebben; hy is spytig dat vrouwen, en ouders en mees ters zoo een gemak gevoelen, sedert dal die politie 't nachtuilen, met al wal er uitge- volgt, afgeschaft heeft. Hy allcene dan, inet zvnc sleep, verslaet de zeden anders, de ruste anders, bet orde anders. 'T is nu al klaer gemaekt dal de politie eene heilzame en ja nood-ge zake is; en wy laten de vreedzaemdrinkenden in den Arp logeeren; om ons ander punt uileen ledoen! Dus ij larto ten vierden. Politie over straten en gebouwen. Al sehryven legen de herbergpolitie, heeft Melchior de ge meenleraed aengerand en beschuldigd op eene wyze die een irelTelyk man veracht en walgelyk vindt! 't is ja al liegen! en daer- door al lasteren Inderdaed. de eonespondenl der Toekomst beschuldigt de gemeenleraed, van een barer leden (en w.ieroin en zou ik hem niet namen?) den schepen van politie enfin, te laten publieke wegen inpalmen met zyne gebouwen, en de doorgang stop pen! Ziet hier de waerheid over dien bouw en dat inpalmen. De koster M. Vandeweghe miek een ge bouw onder T beslier van Fluppe in de Mar- tinegntstraet, eikendeen weet hel. Wel! maer Melchior, uil liefde lot rust en vrede, gaf Fluppe op van eene reklamatie daerlegen te zenden naer den commissaris van T arron dissement. 'T geen gedaed wierd, in fransch, bewys dal liet Flupge er niel van wist; hy leekende noglhans, de sekretaris ook teekende. Nu M. It izette de Commissaris gaf gevolg, en de Commissaris der wegen A de Posch, kwam en maet, en vond 1° dat het niet ge- makkelyk was om zeggen wie van de beide kanten zyn gebouw te naer de slrate gezet had. 2" Dat de strate nog breed genoeg was en dus 3" dat er geen gevolg aen de rekla matie moest gegeven zyn. Nu over een maend of twee heeft M.Bayart onze burgemeester nog eens met den sche pen M. Wyseur een onderzoek gedaen, en zy hebben bestutigd 1° dal M. Vandeweghe verre van in le palmen 20 a 30 cent. van zynen grond afgestaen had voor de slract (cn tot preuve de doorenlronk staet er nog). 2' Dal de brief door den burgmeester Ver- savel op 24 Oogst geschreven, geheel tegenstrijdig was met de waerheid. Daer is de waerheid over de Martinegal- slraet en hel inpalmen der straten; en indien het noodig is, ik ga de dry stukken doen drukken, onder Fluppen in 'l fransch en onder M. Bayart in T vlaemsch opgesteld. Maer zal men zeggen, de correspondent Melchior en wist dal nietWel by en wist het nielMaer t is de secretaris, zyn alter ego, dat wilt zeggen met wien by maer een is, heeft die twee stukken gelee- kend, 't is hy die liet eerste stuk van Flup pe geleekend heeft, en het tweede ook heeft moeten leekerten. Zoo Melchior wist het ja beter als ik; want hy weet al wal de sekre taris weel, en de sekretaris weet alles van Melchior. Dus Melchior is een irouwlooze, booze een leugenaer, wetens en willens Dat is klaer 'T is jammer dat liet zoo lang wordt, an-

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2