beschuldiging legen juffrouw Lameiiiere. En daer zal voor den derden inaeJ zyne bolligheid aen'l licht komen. Ken antler arrest. Hoe kan 'l zyn dal men iets zulks ziel en zwygl!... Waerom dal niet in alle gazetten gesteld in groote letters en geschandvlekt zooMiet behoort?... Die eerloosheid, die onbescliaemde en verachtelyke houding en stemming van de liberale party, inde zake-All'ons!... Is T gcene oneer, geen schande voor 't land, van zulke gasten als wetgevers te zien zetelen, en pretentie hebben van alleen naer den wil van 't volk te zyn?... In November van 18G8, was er kwestie in de Kamers oft kiesbiljct, lyk het vol gende een kenbrieflje was: Charles Van Renynghe, Henri Conscience. En al de liberalen zeiden van ja, Alfons zeemde en redeneerde om ze al te doen knikken, en ze knikten!... 'T brieftje' was afgetrokken omdat er een name opstond van een die geen kaudidaet was. Maer in November 1872, was er kwes tie in de Kamers of kiesbiljellen, lyk bet volgende, kenbrieftjes waren of niet? Alphonse Vandcnpeereboom, De Coene, Leon, Vandenbogaerde, Auguste. En de zelfde liberalen zeiden al van neen, en zonder schaemte keurden ze dat brieftje goed, en 't telde voor Alfons..., Al met eens, De Coene Leon kost kandidael zyn, en daer, 't is effen... Is cr eene naem voor zoo onbe scliaemde tegenstrydigheid?... 'T en is niet uit: In November 18G8, was er redetwist in de Kamers, om te welen of een stembiljet, lyk bel volgende, een kenbrieflje was: MM. Vandenpeereboom, Beke, Van Renynghe. En al de liberalen knikten van ja. Alfons hadde gezeemd en zy knikten... T is een kenbrieflje en 't wierd afgetrokken omdat MM. voor de namen stond. Maer in November 1872, was er discussie om te weten of een stembiljet, lyk het vol gende, een kenbrieflje was, ja of neen: MM. lliebuyck Pierre, Herten, Felix, Vandenpeereboom, Alphonse. En dezelfde liberalen stemden zonder puiloogen van neen! de twee MM. mogen der staen volgens de wel, en 't briefke moet lellen voor Alfons!.. Is 't niet hoven alle permissie? En men zou zeggen dat 't liberael ook eerlyk volk is!.. Nooit! dat en kan niet zyn En dal bot dingen, dal hier Toekomst heet, heeft nog de stoutigheid van een arti kel te schryven over die schandalige hou ding van de liberalen! Hoe en zinkt ze in de eerde niet? Zoo cene party! Want 't en is hier de eene of de andere niet, 'l is geheel de party... Zoo eene party, zegt ik, zou moeten verwe zen zyn en nooit meer genaemd!.. IWofï een arrest! Het hof van beroep ie Gent heeft ook een arrest gegeven. Een arrest waervoor dal men stom staen. Gy kent altemael, lezers, den dwangbrief, geschreven door sieur Bayart van Becelaere, om een stemmer van Vlamerlinghe, te dwin gen van te kiezen naer den zin van M. Vei/S. Sieur Bayart wist geheel wel dat dit straf- baer was, en dal hy moest veroordeeld zyn tol de grootste straffe, dewyl by publieke amblenaer is.' En hy zelve en had nooit kunnen peizen dat er ievers reglers waren die zoo Bayart- acblig waren om hem te ontslaeii of buiten vervolg te zetten. En nogthans, 't bof van beroep, na ryp onderzoek en veel adviezen van Yperen, Brussel en elders nog zeker, geeft zyn ar rest. En dat arrest zegt dat sieur Bayart bui ten vervolg is, en zy heelendat een non-lieu, 't is te zeggen dat die overtreding onder de wel niet en valt. Ingezien: luistert en sluit uw oogen om niet blind geslegen te zyn van 't licht Ingezien hy zyne bedreiging niet persoo- nelyk kan ten uitvoer brengen!! Zou-je niet dood vallen?... Wat gaet dat worden hier in Belgie? Als dat Progres en de regtsgeleerdheid, en hel licht en de we tenschap zoo haestig en snel voortgaen!... Wel ja de eerbied voor wet en reglsge- bied, nu of nooit, moet er groot worden! Keu lieelje 't eene en 't ander. Kor respondent! en Onmisbare diensten. Ken keer nieuws. Politiek nieuws in Belgie. Tot hiertoe is men in de Kamers bezig geweest, met den Wetboek van Commercie le overzien en le veranderen, pe groote kwestie van dekrygs- dienst is nog altyd 't voorwerp van onder zoek in de c'ommissien; maer volgens het scbynt, de Kamers en zyn niet gezind, om de lasten van krygsdicnsl te vermeerderen. 'T Nieuwsblad is ook van dien zin! Iliiitenlamlsclt nieuw*. ROOMEN. Zyne Heiligheid Pius IX, Paus en Koning, blyft nog gevangen in zyn woning. En hoewel gevangen, is het nog te vele voor de ilaliaenders dat hy zyn Vatikaen heeft en zyn leven, ook en sparen zy niet om hem le doen wyken of sterven, hy, een man van in de tachtig. Want, hoewel gevangen ontvang hy De Major van de garde civiek van Yperen heeft geprotesteerd tegen den gencraej Brialmont, omdat hy gezeid heeft, lyk of Snocck gezeid heeft over jajen en jaren, te weten: Harde civiek is kinderspel voor groote mensclien. Nateurlyk, generael Brialmont pakt het een weinig ernstiger als Snoeck, maer 't gedacht is 't zelfde Nu, zeg ik, de Major van de Garde civiek protesteert. 'T is na teurlyk! Over een week of twee is er een jongeling gestorven van rond de Lovie, en men is te Pupe- ringhe niet akkoord of het van een bluedspouwing of van een teere is. Zou er te Poperinghe nie mand zyn die het weel?... Ja 't zeker De filosuuf van Poperinghe zegt dat hy beter 't Evangelie verstaet als de Bisschoppen; wacht maer, ten naesten keer beter als de Paus. Pater Hyaciiithus was ook alzoo, en 'l is nu Loyson- Merritnan! O filosoof, men getaekt zoo leege, als men zoo huoge wil klemmen. Wie was het dan die, van zoo liooge te willen vliegen, zyn vler ken verbrandde eu versmoorde in de zee? Heden- dacgsch zyn er vele die verstikken in de vuiligheid, omdat zy hen verheffen wilden! Van Mgr de Perpignan, de filosoof peisleen vond gedaen te hebben, flewel, filosoof, ziet hier hoe daerop kan geantwoord worden: 1* Mgr van Perpignan schryft regels en wellen voor in zyn bisdom en Mgr van Brugge in 't zyne. Die zyn geloovc en zyn tien geboden kent moet weten dat de onderdanen van Mgr van Perpignan die wetten en regels moeten volgen, en dat de onderdanen van Mgr van Brugge hein moeten gehoorzamen. Dat is klaer! 2" De kiezing waervan spraek is by Mgr van Perpignan, is geheel eene andere kiezing als onze kiezingen, gelyk of de kiezingen anders zyn in Pruisen, anders in (taliënenz., en daerom is't dat er zoovele Bisschoppen zyn, omdat zy zouden kun nen regels en raed geven, volgens omstandigheden en land! In Franki yk was Ion de slryd tusschen Orlea- nisten, Bourbons, Imperialisten en Republikanen, en dat zyn politieke pariyen. zuiver politiek, waer er reqisireeks geen religie inkomt. Want men kan Orleanist zyn en katholiek; men kan Bourbon zyn en katholiek, Imperialist en ka tholiek, Repuhlikaen zelve en katholiek Dus die kiezing was daer op bloote politieke grond, en men verstaet dat het kan geraedzaem zyn voor de priesters daer riiet tusschen te kouten. Maer hier in Belgie, is de slryd tusschen katho liek en onkatholiek, tusschen Gods Kerke en hare vyanden, tusschen geloove en ongelouve, tusschen voorstaenders van katholieke Kerke en katholiek geloove en katholieke zeden, en vervolgers, ver drukkers van al wat katholiek is. En gy zoudt wil len dat de Bisschoppen en priesters daerin onver schillig blyven!.. 'T is een goddelooze dommigheid. 'T is genoeg Jaemiêe. Zie hier eene reklame en bovendien eene ruwe: van vyf zieken die sedert de laetste kiezing hun- nen liberalen geneesheer verlaten hebben om eenen katholieken genezer te verkiezen, zyn er reeds vier dood en de vyfde slaei ook om te gaen.(Poperivgsche docteurs correspondentie eener Toekomst der maend Augusly laetsileden.) Wat dunkt u van die reclame? Dwazeriks zyn hel dan die liever een katholieken genezei dan eenen liberalen geneesheer hebben? Tot preuve van dien, in zekere stad waren er eens dry inenschen in den haelput gevallen en ver stikt er uit getrokken, dat zy byna geen teeken van leven ilieer en gaven. Rap genoeg loopt men achter twee genezers, ongelukkiglyk was er geen een t'huis; aten haell dan eenen geneesheer, die spoedig komt, wanl't presseerde. Deze stelt zich aenslonds aen liet werk: vryven was vryven, trappelen was trappelen, water, doeken, cognac, alles is te pande gesteld en altyd voort vryven, (had 't maer te schryven geweest en 't volk uit den weg dryven dat al niet rioodig was: want 't volk, in zulke omstandigheden, is altyd zeer gcvoegelyk en ge dienstig, het verwacht met angst en wenscht niet vurigheid de wederkomst van het leven in die on- gelukkigen Doch zy hieven gevoelloos als steenen nederliggen en dat wel dry kwart lang, toen eens klaps een genezer komt loegeloopen. Dan, algemee- ne ontlasting onder bel anstige volk! Deze genezer, met zyne fleschtjes ether, ammoniac, en wat wee' ik al, in neusgaten en mond le steken, met korken tusschen de tanden, met water te fietsen en gewel dig le frictionneren, wat al door den geneesheer nagepoetst wierd, gelukte er in, na korte oogen- blikken, leven en beweging in deze ongelukkigen verslikte weer te bezorgen: de andere genezer kwam ook alligie toe, die alles goedkeurde en mee- vrocht: eene uer nadien de menschen waren gered, twee voor goed en de derde voor aebt dagen. En iedereeen loofde en prees de talenten en de opoffering der genezers, en niemand sprak van des geneesheers onmisbare diensten.' Moet men dan verwonderd zyn dal de zieke liever genezers van Leuven dan geneeshceren van 't vreemde hebben.» Een dokleur, die natuerlyk moet weten dat de twee groote oorzaken die meest hel leven verkorten, en meest menschen ten grave slepen zyn overdaed in drank en ontuchtigheid, roemt en verheft boven mate plezieren en vermakelykheden, braspartyen en feesten, waer maelschappelyk verkeer doormen geling der vcrschillige geslachten, mannevolk en vrouwvolk t' hoope, verrukkende schoonheid, be- tooverende stemmen gevonden worden. Zou dit al- temets niet zyn om zyne» winkel te doen draeije» En onutat er waerschynlynlyk te weinig vrouw volk naer zyne goeste daerin wilt mede doen, maekt hy zicb niet kwaed dan En valt by niet uit legen de dibben die liever, by voorbeeld naer Sint Anlo- nius misse dan naer het bate bou/fe gaen? Daervoor moet men dokleur zyn m m Men schryft ons uil Reninghelst. Zondag laelsl heeft er op onze gemeente eeno schoone plegtigheid plaets gehad, die lang in het ge heugen der goede Ueninghelsieiiaren zal geprint blyven Het was de eerste algemeene vergadering van hel genootschap van den II. Yincentius a Paulo, welk alhier, sedert den 19 Maerle van dit jaer, is ingerigt. De Eerweerde Beer Monslrul professor van Rhetorics in het collegte te Poperinghe, deed in beide missen eene aenspraek nopens dit genootschap: hy heeft in eenvoudige en welgepaste woorden, den oorsprong, de uitbreiding en voordeelen van het genootschap van den H. Vincentius aen al de paro chianen kenbaer geinaekl; ook heeft zyne aenspraek op de menigvuldige aenhoorders grooten indruk ge- maekt, en hun deze liefdadige inrigling le hoogsten doen waerderen. Om drie uren namiddag kwamen de werkende,en eereleden le samen in hun locael, de Zeer Eerw. Heer Deken van Poperinghe,die al de goede werken zvtier dekenv grootelyks ter herte neemt, vereerde de vergadering met zyne. tegenwoordigheid; M. de Baron Surmont, als voorzitter der Conferentie van Yper, was er ook tegenwoordig, M. Desnick gewe ten Burgemeester van Couckelaere, op wiens pa- rocliie de eerste lands conferentie in onze provincie is ingesteld geweest, bevond zich ook in de alge meene vergadering. Na de gewone gebeden gelezen le hebben, heeft de geheimschryver der Conferentie eene lezing gedaen over tie werkingen der Confe rentie sedert hoer bestaen; in dit schoon verslag, wist hy zoo wel den geest, welken de leden van dit genootschap moet be/.iolen, aen te loonen, dat hy door al de aenwezigen heviglyk wierd toegejuicht, en M. den Deken deed zyne verwondering kennen, zulke gevoelens van liefdadigheid te bemerken in het verslag eener Conferentie die noch maer sedert eenige maenden bestaet. M. de Baron Surmont heeft de aenwezigen opgewekt om te volherden in hunne onderneming, en om wel de regelen van het genoot schap te onderhouden, zyne woorden zullen diep in de herten geprint blyven, en veel goed voor Ce le den le wege brengen M. Desnick, als ware vla- ming en iewraer der Conferontien van den II. Vin centius a Paulo, heeft eenige stichtende vertellingen gedaen, en alzoo de aenwezigen vergoesiigd en ler- zelver tyd liet geluk aengeloond eener parochie eene Conferentie van den tl. Vincentius tol stand te zien komen. Als ik dit alles zag en hoorde, ik zegde by myn zclven Wat een verschil tusschen eene inrigling die steunt op liefde en godsdienst, en deze die al- leenelyk vermaek zoekt! de eene. verschaft genoegen en voldoening aen hert en geest, de andere laet dik- wyls na zich ydelheid en verdriet. Een lid der Conferentie. Passchendaele, 29 November 1872. 'T is my ter onren gekomen dat er eenige jopspraek is legen hetgeen ik zei over hel gebouw regie voor de paslory; wel, 'k ga dat effen maken als ik nauwer weet wal men er van zegt en wat er van is; en 'k vreeze dat noch Melchior, noch die reklamo- ren, er content zullen van zvn Nu ons vyfde punt. Ergo, ten !i". Over de railtbrekers en glazedieven Hy, Melchior, in zyne onhezonnendheid of woede heeft ons, katholieken vau Passchendaele, voor glazedieven uitgegeven. Daerin hewondere ik zyne stoutmoedigheid en zyne loosheid. Weihoe! er is niemaud te Passchendaele die ver gelen heeft wat voor rulle hier gespeeld wierd ten jare 1808toen eenige jongelingen, uit waer zy farce, elk zyn glazeke meedroeg naer de h. rherg gingen en hoe do Notaris klerken met de garde-champetter trihunacltje speelden, Uk droeve jongens, en hoe zy wilden geld afpersen om de zake dood te laten, enz., enz Dit is nog al te klaer voor oogen, te Passchendaele, om op nieuw herhaeld te zyn Nogthans ware hel noudig, wv zyn gereed. Maer Melchior, die dal weel lyk wy on heler als wy, hoe durft hy zoo eene zaek ophalen die hem lol schande strekt eu geheel zyncu arnhang? Is 't missschien omdat wy er zouden byvoegen dat sedert dit tribunaeltje, dat geld zocht zonder regt, er een van die eigenste regtertjes heeft willen menschen doen betalen, wuer zy volgens de wet insolvabel zyn?... Maer laet ons daerva» zwygen. eu spreken vau: Ruitebsekers. Ruilebrekers, 't is ook een scheldwoord en een laster waermëe Melchior ons, katholieken wil bekladden... Eu nogthans, wil hy den gast kennen die over tyd voor den regler geroepen wierd voor opperlicbl in te smyten met eenen chalcysteen, daervoor en moet hy uil den Cerclc privé van den Aep niet gaen. Wil hy den gast kennen, die een katholieken baes meende plezier te doen met hem voor le stel len vu» den Aep le gaen afstnyien; nog een keer is het een van de tegenwoordige ingezetenen Van den Aep, en de vriend van Melchior! De katholieke Bjes weigerde en zei dat zu'ke za ken niet ireffelyk en waren...., en sedert wierd dien aepvervolger aepaerdig en logeert er nu. Dyssendag Bietst is er nog een keer een ruile in gesmeten in den Aep; maer zou men uit den Aep moeten gaen oin dien ruilebrekor te vinden Nero slak Rootucn in brande en zei dat het de Christen waren. 'T is waer, men heeft over tyd treffclyke jonge lingen dikwyls voor den regler doen konten, en tegen hen getuige geioepen die nu voor eerlyk gedrag in 't diooge zitten; en nogthans heeft men ze altyd ongestraft moeten wegzenden. 'T is van nu alzoo lang; maer moest ik het al uil- eendoen en moest ik vertellen wat voor apenianie- ren Zondage in de Kerke gebeurden omdat er gepreekt wierd tege slechte gazetten; Men zou verstomd staen dat een mensch inel eerlyke gevoe lens nog een woord durft spreken om den Aep en de Apevrienden te verdedigenNu lot den naesten keer. X.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2