8° Dat zyons zou zeggen wat een gelooftt- punt is, eer zy daervan spreekt. In een woord dat zy, al ware liet mani eën keer, reden geelt of reden hoort, en al wat wy zeggen niet en verdraeit. Van een ander kant, wy beloven en zeggen haer, dal wy allyd gereed zyn om anlwoorde te geven op al hetgeen zy ons zou kunnen voorstellen in al die kwestien. Dat zou een keer treffelyk zyn, en hare tale van 'l Zaelhofof de vischmarkl, of erger nog. zoozoo niet meer afsteken!... Macr verwaeht daervan iets dat treffelyk is! Laster tegen een Raedslid. 'K vrage liet aen al reglzinnig mensch, als wy ie mand gelasterd hebben, met te zeggen dat er een jonge Itaedshecr van stad, voor nieten willende reizen, daarvoor op T bankje ging moeten zitten. Was't geen waer dat hy tegengehouden wierd? Was 't geen waer dat er een proces ging ingespannen zyn? Daerby, was hel geheel de stad deure niet gekend? Was 't in al de staminels op den tand niet? ja! Wie was 't die sprak van homme. coulé?... 'T en was geen pastor, noch pater, noch dibbaerd, noch zelve een katholiek... 'T was een van de vrienden!... Waer dan is de laster?... 'T en is alleenc geen achterklap. En tegenwoordig zal hel nog een keer lasteren zyn, als wy zeggen dat het proces doodgebeten is, uil eerbied en achting der liberaelheid van den jongen?... En dat ge heel de wereld verwonderd is hoe zoo een complot het zoo gemakkelyk afstooft. O! Als men liberael is, 't slechtste wordt goed, en zyt katholek, al wat goed is wordt slecht, en dat is 't nieuw regl!...'T is jammer dat 't geen pastoren is, Europa ware te kleene! jT licht in de kleene slraetjes.Over veertien dagen kloegen wy over 't weinig licht dat de verlichte stadhuisbazen verlee- nen aen de kleene straetjes van de stad. Maer onze klagte en is niet aenhoord geweest, en de zelfde duisternissen bedekken die slraet jes. Nu nog is men in gevaer van de beenen te breken, nu nog moeten de briefdragers in de huizen gaen om de adressen te lezen. 'K en kan niet peizen wal de Toekomst legen die vrage of klagte heeft ze is ge grond om ons zoo een scheeve antwoorde te geven en te zeggen: Nieuwsblad gain liefst langs de kleene slraetjes. 'T is waer, de vrienden van 't Nieuwsblad gaen nog al langs kleene slraetjes, om te zien dal er geen kinders van honger en zouden sterven, en, verschillig van andere,zy vragen licht in die plaetsen, zy mogen gezien zyn! Hebt-je 't weg?... Reken tellen. De Toekomst heeft tyd om de reken te tellen, die wy antwoorden op hare leugens. 'T is kort een treffelyk man en een treffelyk blad te bckladden:Wasschen is allyd langer. Capitaine en arrière, 'k wil zeggen honoraire. Achter lange jaren Ireflelyken dienst, by de Pompiers en elders, wordt men, van capitaine in acliven dienst, capi- tuine en arrière.... och honorairezeg ik!.. Men maekt alzoo plaelse vooreen ander en de eere blyfl de zelfde. Correspondentie» lVacriii 't gtiKctlc-dukttmi-ljc xyn vcriiiiit'k vindt. In fjii letter, 't is voor «len filosoof. Ken keer nieuws. - STADSNIEUWS. Zy en hebben in ge heel de weke niet gevochten op 't stadhuis, verre van daer! Men kan geen schoonder overeenkomsle zien: zoo broederlyk, zoo gezapig; ja, van zoo gauw iels voorgesteld is, alles is klaer, alles is om 't best, en dis- cusssiën en zyn der niet noodig: 't gaol al by intuïtie!... Wie is er zoo bot daerover ie klagen?... Binst dat men Ie Brugge, Kort ryk, Meencn, enz., schooneen belangrykc punten boort bepleiten en beredcnecren, en dal men de verslagen er van leest; Men moet com passie hebben met die steden, als wy t'Yper in zoo vriendelyk akkoord oud en jong hoo rei) zingen: Al wat by doel is wel gedaen, Eenieder moet er stom voor staen. O! ons stadhuis! een modeltje!... zwygl!.. Jamaer, T is al liberael ook!... A propos, er blyfl nog allyd een zeker iwvfel onderdo Ypn-lingen: Die stadshecren enhebban niet altyd zoowel te gare ge weest en malkander zoo wel verstaen. Men sprak van radikatenen van doctrmairenen n,i is 't al liberael gelyk. De kwestie en de ttfyfel is: Wie van beide hebben duimlje geleid?... Zyn 't de roo die buigen en krom men voor Jupiter? Of is 'l Jupiter die buigt lot hen!... I' Nieuwsblad zou bel wel raèn!.. Wilt ge een keer zien Misse hooren volgens de officieels opvoeding? Wilt gy zien ie biechtc en te communie gaen volgens de offieieele opvoeding? Gael naer de Paters en beziel 't kollegie van stad, dal elk jaer boven de 30.000 franken kost, en gy zult daer zien, wat ons christen herle sidderen doel; ja lol kleene jongens toe, die lachen en spotten tol op den communiebank!... Laet ons zwygen!... God vergeve 't bun!... Maer wee de ouders!... Sterfgeval. De Ecrw. lieer Sumyti, paslor van St- Maerlens te Kortryk, die zoo voordeeliglyk gekend is te Yperen en te Wervick, om zy nen prieslerlykeii iever, is den 1 December schielyk overleden. S'wlitick iiii'itthi in ÜSrl^ie. Bergé M. Stuers kent den dien,heeft hem ontbonden om een keer te ontploffen legende begraving van Mgr van Doornyk. Immers lyk of bet van over menig bonderden jaer T gebruik is, en ja, eene wet is van de Kerke, beeft men Zyne Iloogweerdigheid in de kerke begraven,even lyk of men deKonin gin en de Koning (deze builen T gewyde) en de prinskens en de princeskes begraven zyn te Laeken.Daerop Bergé,die radikacl is, en wil niet dat een Mgr meer is als een gemeen man, en daer op zyn peerd! De Minister heeft hem geantwoord dat wal gedaen was, ge daen bleef, en volgens de wet niet en mogt herdaen zyn; en dat de Justicie met liet overige gelast was. Daermèe was't punctum. Ter dier gelegendheid beeft men eene wet gevraegd op de kerkhoven, opdat liet een keer zon eind igen met dat schenden van onze gewyde begraefplaelsen, en dal een keer soorte by soorlc zou begraven zyn. Ou- gelukkiglyk, ons ministerie en loogt hem daeriu niet straf bet onze, en liet ziet, lyk zyne liberale voorzalen, de honderd dui zenden handleekens van petitie over'l hoofd, gezonden om eerbied voor de katholieke begraefplaelsen te vragen. 'T en is maer flauw. nieuws. BOOMEN. De staet van Hoornen en Zyne Heiligheid blyfl de zelfde. Sella beeft over eenige weken nog een keer geproefd om de miljoenen te doen aenveerden, die de roovershand Z. Heiligheid toereikt. Maer nog eens heeft de Heilige Vader geweigerd en krachtig geweigerd, zeggende: dat by lol biertoe builen nood was, zyne kinderen bezorgen hem 't noodige, en moest hy eens nood hebben, dal by, liever dan die miljoenen te ontvangen, zou gaen schooijen van deure lol deurs! Aerdige manicre, niet waer? van geldzuchtig te zyn! ITALIË. Minister de Falco is aen 't werk om de wet te doen stemmen legen kloos ters en kloosterlingen, en zoo nog kerke- goed in de onvefzadelyke muil der Revo lutie te werpen. Die wet is een van de slechtste die dor zyn kunnen, want zy raekl al dc klooslerorders in 'thertc. 't klooster van bunnen generael! Voor 'l overige, in Balie gaet de schoonc ry- heid voorl. Bepublikanen en radicalen ver garen en zoeken beroerten te maken. Wcslouter, t> December 1872. De Toekomst van over veerlieh dagen bevat een correspondentie tegen den pastor van Westoutro. Maer lyk of dat bladjc hier weinig komt, zoo en heb ik maer geboord van deze week wat heruitgaf. 'K hadde dikwyls gehoord dat liet een laslerbladje is, en zender schaemtc of eer de meeste en g.ootste leugens tegen de persoonen uitwerpt; maer nu sta ik stom voor zyne baldadigheid en'k ben veront- wcerdigd. Want: I'M. Noliet, zegt het, heeft op'l kerkhof een citerno doen graven ten gebruike van zvne paro chianen. Bemerkt dat het buiten den processieweg is, by~ gevolg eigenllyk op liet keikhof niet. 2" Vyf of zes inenschelyko geraamten hebben in 't graven, gevonden g'-weest cn uitgeworpen, ii en de pastor beeft met een deel der doodsiieenok- ben een en weg doen maken en met een ander 'i deeltalen mortel maken. Dat is een allerlangste en schandelyksto laster! daervan en is geen woord waarheid!De pul is ge- maekt builen de begraefplacls, en bvgevolg was het onmogolyk daor beenderen te ontmoeten. Dat wegen vermaken en moortel maken met menscbebeende- ren dat en kan maer in T verstand komen van oniacrdo gasten, die hier gedurig den pastor ver volgen! Over 't overig van den brief en wil ik niet spre ken; maer 'k mag u in't algemeen zeggen dat by vol onwaarheden is, en dat liy loogt tot boeverre don religiehaet gaen kan. X. M Poperinghe, !5 December 1872. Elke mensch heeft zyne lusten en van tyd tot tyd elkcndcen zoekt zyn verzet. De cenen doel nu en dan een uitstaptje naer Londen of nog nader en vraeglacn vreemde landen een verzet dat by 't buis niet vindt maer dat en is d'affaire van 't dok- (euiije niet, vraeg liet liever aen den notaris.I doktcurlje kent trouwens de stralen van Louden zoowel als de markt van Poperinghe niet. Trappelen te Londen ware gevaerlyk en 't is zoo voorzigtig T mannetje. Een andere ontlast zich van zyn werk al 't huisblyven in een lioekske met een lioekskc Maer wat wilt gy dal 't dokleurtje leest? De tnede- cynenboekcn, liet kan ze van buiten, Voltaire liet beeft al duizendmaal gelezen. Cies van Gent komt maer allo jaer een keer uit en een almanak is alligte gelezen. Zonder verdere opnoemingen te doen, bet ware moeijelyk om 't dokleurtje goeste te raden had liet mannetje de goedheid niet gehad dezelve aen de wyde wereld kenbaer te maken, ziet bier T fyne van de zaek. De liberalen verzetten zich niet hunne vrouwtjes en hunne dochters in allerhande feesten en byeenkomsten. Zooals... theaters, con certs, balen, banketle... alle vergaderingen van beide geslachten waer mannevolk en vrouwvolk, jong en oud, ryk en burgerlyk zonder onderscheid onder malkander gemengeld worden, -waer 2 of 3 aktricen op de planken springen en pariasanten en zingen nog eens met mannevolk. Toekomst n° 5S7 correspondentie uit Poperinghe.) Proficiat dokleurtje met uwen lust. Mogeliyu welbevallen bier en liiernamaels.... ofschoon gy er niêe spot. Passchendacle, 0 December 1872. 'T is om een klein weinigske weer to koeren op op sommige van onze punten, voor aleer een ander te beginnen; omdat er niet en zou zyn dat onbeant woord blyfl. Ergo dus op de policie van stralen en wegen. Wy hebben betoogd zoo klaer als zonnescliyn, dat de beschuldiging van Melcliior legen de policie van straten en wegen een laster was, en van zynent wege eene groot onvoorzichtigheid; want 't is straf onvoorzichtig van te spreken van een koorde in 't huis van een die hem gehangen heeft. Daervan immers is Melcliior van nu af overtuigd. Maer hy wilt dat algelyk niet laten schieten, en 't zy door zyn eigen of door een andaren doet hy weere zeggen O dal de Marlineyalslrael 30 cenlim. te nauw is. Daerop is al geantwoord door de commissaris van stralen en wegen. Maer dewyl hy nog niet tevreden is, 'k ga hom nog dit zeggen: De straet hy den boogaerd,sedert het verplanten van de liage is maer juist dezelfde breedte,als aen 't gebouw van M.Van- deweghe. Dus ze is daer ook 30 cenlim. in smal!... Nu wilt hy dat de commissaris van straten en wegen kome om te welen wie er binnengepalmd heeft. De politic en zal daer niet in komen zelve; want volgens besluit is de strale nog breed genoeg. 'T zou zien hoe onvoorzichtig liet is van dnorop weer te koeren; want: 1° 'T nieuw onderzoek, moest er een zyn, en kan M. Vaiidoweglie geen deere doen, dewyl hel he kend is dat hy op zyn eigen grond gebouwd heeft, en dat hy nog van zyn grond lact voor de straet 2° 'T ware groote twyfel of de eigenaer van den boomgaerd zyne hage niet buiten zyne palen gezet heeft, en in plaets van af te staen, gelyk de eerste, of hy niet ingepalmd heeft. En Melcliior gy en de proprielaris en zyn maer een, hoe dal ge zoudt uwen aller ego kwetsen, niet waer? Is een. Dewyl dat me in de straten leggen, nog een woord op den ingevallen duiker op liet lloozenveld. waer Pieter Cardou byna verongelukt is, en G'uniyn om hals gekomen. I" Is dat juist sedert den nieuwen raed en de nieuwe politie dat die duiker slecht geworden is. 2" Kan de. vriend van Melcliior, die secretaris is te Passchendacle en Zonnebeke, niet oen woordje ten besten doon om welliaest den duiker hersteld te zien. Hy behoort immers aep beide gemeenten, en de secretaris heelt zyne vrienden al den eenen kant, en peisl dat by zooveel vermag al den an deren. 3° EinJelyk dat M. Cumyn uit zyn voituer ge smeten is, dal gebeurt ook waer der geen duikers ingevallen zyn, 't zou gebeuren in den Aep, en't 7,ou gebeuren aen een boompul Daermee schei ik uit vandago en een woordje op den Weslolaming latende voor 't toekomende. De filosoof pelst waerachtig dat hy een vond gedaen beeft, niet eenige reken uit éen mandement van Mgr van Perpignan uil te scliryven. Hy kropt en krooiihalsl lyk oen grooten, peizende dat hui Nieuwsblad ging met de han ten in t liair st ien- lyk een doktor, die niet weet wal aangevangen by een zieken. Maer by is zoo leelyk mis, de sukkelaei Die vond is een van de beschimmelde panne- koeken, die sedert 1804 (naer myn beste) in den oven van den geillumineerden Opinion of wel i Progrcs gebakken wierd. 'T was, weet ik wel, voor eene kiezing, en om de katholieken plat te slaen, 'l mandement van Mgr Maloti was in een nu mero gegeven nevens mandementen van andere bis schoppen, die in sellyn tcgenstrydig waren. 1 en was toch inner yen farce, en geen een mensch die een oord je verstand had en gaf daer acht op. Mier de meerderheid is dwaes, en ja geletterd dwaes; en de liberalen hebbende exploitatie van dommig beid, lyk de exploitatie van hoosheid! Daeruit ziel men eerst dat de filosoof papegaei is en aep. Hy spreekt achter een ander en in zyn werk poeist hy anderen na. "1" en is maer ie's waerin hy alleenc werkt,en 't is hy slagtolTors waer men geen ander roepen durft. Nu in een woord zyne beschimmelde pannekoekc geschoren. Als liy 't gezag van Mgr van Perpignan acnvecrdt als ge (rouwig aen zyn geloof en zyne.n catechismus moet hy zooveel te meer 't gezag aenveerden van Mgr den bisschop van Brugge; en bovenal l gezag van zyne heiligheid den Paus! He wel onze bisschop heeft altyd geleerd dat libe rael zyn slecht is, sir yd ig tegen de wet van God, de wet van de 11. Kerk en de wet van de natuer. Dus dat alwie goed wilt zyn, dal kwaed moest bestry- den niet zynen invloed welkdanig hy zyDus een tweeden keer, dal de filosoof die scliryft in eerlooze, zedelooze, goddelooze, schaenitelooze schriften, te gen de wet van God, de wel van de naiuer en de wet van de II. Keik werkt, en een monster is in t zedelyk orde. Hewel wv aenveerden alwat Mgr Perpignan zegt, en nogtlians zeggen wy dat er geen priester kwalyk en doen, met zyn invloed te gebruiken tegen' al wal liberael is, 'tzy in kiezing, 't zy in ga zetten 't zy in genootschappen, 't zy in Lonvie of waer liet zyn moge. En wy vragen op onze beurt, dat de filosoof lie' tegenstrydig zou bewyzen! Daerenboven zeggen wy dat het Mandement van Mgr van Perpignan daerlegen niet en zegt. Dat en 't geen wy zondage schroeven is klaer ge noeg om do oolyklieid van den filosoof s vond te doen ien. z

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2