Paus en bisschoppen, en katholieken, ge leerde en ongeleerde ryk en arme daeraen gelooven? Antwoord. Is1! waer of geen «Int wat algemeen in de H. Kerke geloofd wordt en gepleegd, door alle katholieken moet geëerbiedigd zyn?.. Antwoord daerop. Indien gy daerop niet en weel... al uw praet isyoddelooze stratekoul! In onzen tweeden artikel zeiden wy dat een weroldsch tribunae! in de zake van een mirakel niette zien beeft: «Ie tribunalen van de 11. Kerk alleen zyn bevoegd om daerover uitspraek te doen. Wat antwoordt zy?... Nog geen woord regtstreeks, maer juist lyk een die fende zyn latyn is en een schimpwoord uitwerpt. Dus. zegt ze, de tribunalen en kunnen geen karaten nil mirakels onderscheden! Fyn genepen, he?... Maer is 'l waer of geen dat de wereldsche tribunalen in geene kwestie van mirakel en komen? Antwoordt daerop. Is 'l waer of geen dat het hof van Greno- bel geene uitspraek gedaen en heelt in de zake van Salette?... Antwoordt daérop. Indien nu die (weedingen waer zyn. ge- lyk of gy hel niet loochenen kunt, moet men dan dwaes of uitzinnig zyn om met het be roepshof uit te komen!... Voor 't geen Jufvrouw Lamerliere betreft, de schoone klècren die ze gekocht heeft, en de diligencie, enz., onze derde artikel van Zondage heeft daerop geantwoord, en zoo, dat er niet ernstig kan tegen gezeid zyn. Nu, wy zyn gereed om 't mirakel van Onze Lieve Vrouw van Salette te verdedigen zoolange er een woord tegen gezeid is, 't zy al schimpen of ernstig. 'T is onaengenaem en walgelyk van in zoo eene zake te zien gekken! Maer niets en zal ons afkeeren.... Wy zullen zien wie het langst zal houden! Een beetje 't eene en 't amler. Fransche kerk. De Toekomst is de oude fransche kerk genegen!., 't is len min sten aerdig voor een vlaming, die nooit anders gehoord en heeft als van de eene ware roomsche kerk... Maer zy en weet niet wat dat ze zegt, zy spreekt van Fenelon by voorbeeld, als bisschop van de fransche kerk... O die oolyke! Zy zegt dat zy liberael is, en zy looft Lodewvk XIV, die de grootste alleenheer- scher was van Frankryk voor 1789. "T is dan waer dat Cesarismus. liberal ismus en communismusdrie koppen zyn van de revolutionnaire drake!.. Maer die sukkelesse en verstaet dal niet. Kiezing van Alfons.'T verlicht blad en vindt geen een woord tegen 't geen wy schreeven op de kiezing van Alfonsen zy doet in een oltekoeke, een geheal hoop farce en zy zegt boum!... T is de discussie dal! van de vischmarkt!.. Bayarls dwangbrief. Al wat ze daerop te zeggen heeft is: dat het stom b/reve hel armzalig bladje hel zou geen eerlijke reg- ters lasteren! Dat hel Nieuwsblad stom bleeve! Toekomst!., als 't God belieft, 't en zal nog niet zyn, gy zoudl, gy en uws ge- lyken, al te gerust uw laeg eerloos spel voortzetten. Garde-civiek. De Toekomst is straf voor de garde-civiek en zy zegt; dal het zouaven waren voor den Paus, 't ware beter voor 't Nieuwsblad! Hewel honderd dui zend keeren beter, Toekomst. Men zon geen schandalen zien lyk te Brussel, als 'lliberalen oproer is. Leger.De Toekomst is voor krygslasten. Dat het maer kiezingeeri ware, niet waer?.. Trottoirs. Er zyn nog altyd straten die geen trottoirs en hebben; maer de Boesingh- slraet heeft er, en schoone. Zy heeft zeker ook wel licht 's avonds!... 'T is voor't algemeen nut; want als een gekozen van 't volk zyn nut vindtal bet volk gevoelt bel!... Sanctjes. Kunt gy dit t'hoope binden, lezers, een gazelle die 'l mirakel van Salette een karole beet, en die uitkomt waer zoo menig duizende sanctjes van Salette gedrukt wierden? Waterwater! Overstroomingen alhier overstroomingen aldaer, en nog altyd voort regen, dat wordt vervaerlyk! 'T is al veertien dagen of dry weken dat Mgr van Brugge een biddag opgeleid heeft, en 't en is niet gebeterd. 'T Progres in zyne god deloosheid, blasphemeert het gebed, en spot met degenen die bidden en hope hebben in 't gebed. Maer lezers gy en moet daerom niet gelooven dal de liberalen van Yperen tegen 't geloove zyn Mars en venus. 'T is lang dat die gas ten Compax zyn; maer 't en heeft nooit meer gcscbeell als nu: 1T is 't geen wy peisden, cn zeker ook de andere menschen, die met ons zagen dat brieflje vallen uit een venster van de Ryscelstraet, en zoo gretig, met een salut en een oogske, mèegedaen door een kind van Mars. 'T is van pas op daer!... Daer is een van de redens, Toekomst, wner- om wy niet straf voor legers en zyn. Liever stokslagen als bederf!... C o r r e s p o n <1 e n ti e n Onmisbare diensten. Eeu woortleije aen poetser 'i. van l'operin^lie. lïc jccpyiidc. WIEEWS. Kerkclyk nieuw*. Yper Sl-Maertens kerk. De plechtig heid van St-Barbara heeft Zondag laetst met veel luister gevierd geweest; en de machtige Cathedrale was alby vol; men rekende tus- schen vier en vyf duizend geloovigen Benoemingen in ons bisdom. De Zeer Eerwcerde Vandepnlte, deken van Kortryk en pastor in O. L. V. is aldaer pastor be noemd in Sl-Maerlens, in vervanging van M. Sauiyn, overleden. a a a 1 - Poperinghe, 12 December 1872. De soldaten van de toekomst (Les miliciens de l'a\enirzouden de fransche gazetten zeggen, te weten de studen'en der vrye universiteit van Gent, hebben geweldig bunnen duivel ontbonden, te Gent, ter gelegenheid van de vrydenkers begraving van hunnen professor Allard, gestorven zonder te willen de geregien der II. Kerk ontvangen. Onder wege neer het kerkhof had de rouwsloe' eenige. deftige studenten tegengekomen die niet en groetten. Dezen wierden voorden studenten tribu- n iel gedaegd en in den ban geslegen, 't is ie zeggen uil alle studenten vergaderingen gejaegd, maer zy beklaegden 'l niet, ter contrarie. Eene klas heeft haren professor, die in de begra ving niet geweest was, publiek beroepen om reke ning zyncr afwezigheid te geven, dal gael er my daer! Die beer heeft deftig geantwoord dal liet hunne affairens niet waren; en de jonge melkbaerden zyn er beschuemd v3n t'huis gekomen. Het professorael korps heeft zich verwyderd vun liet graf, toen zekere student Prayon zyne vryden kende redevoering uitgebraekt bad: tie studenten hebben deze protesiatie kwalyk a'genomen en samen beslist dat zy niets meer ter eer hunner professors zoutkm doen,zoolang dit affront niet zou gewgssclicn en hersteld zyn. Gy ziel daeraen, ouders, wat er in de universiteit van Gent van uwe kinders gemaekt wordt: vry denkers, goddeloozcn en nog erger. Onmübaer is iets dat ofwel niet kan missen ofwel iets dat niet kan gemist worden, en bygevolg on misbare diensten zyn diensten die ofwel niet kunnen missen ofwel niet kunnen gemist worden. Welke van die twee heleekcnissen verkiest gy, dokteur? Ik voor my boude staen dat nocli do eene noch de andere u kan toegepast worden. Want uwe diensten kunnen missen,.de haelput. is er eene preuve van; zy kunnen gemist, worden, want gy bekent zelve dat de zieke menschen u laten zitten en van langs om meer tyd geven om artikels te schryven. s Passchendaele, 12 December 1872. Eerst een bemerkingske op 'l snoddig Tockomslje dat zegt: 't is verre gezochtals wy zeggen en toogen boe de ruitinsmyters in den Aep zelve logceren. Hewel, hoe verre gezocht, 't is toch heel waer- scliynlyk; inderdaed, geheel Passchendaele zei, by 't lezen van 't Nieuwsblad: 't is juiste alzoo, 't is een uit den Aep, die de ruite heeft ingesmeten om de katholieken te kut.nen beschuldigen Maer nog beter! een van de gasten uit den Aep heeft zelve bekend dat bet ruilinsmyien maer en gebeurde rond elf uren 's nachts, en op deze tier, volgens onze policie, zyn alle katholieke byeenkom- stcn lange geëindigd, en alle herbergen toe; de Aep a'leen en zyne logeerders zyn nog in roere. Dus, van waer elders zoti de steen gekomen zyn? Nu een woordje over liet complot tegen den Aep. Melcliior, die alleen 'l gedacht heeft om christe lijk, treffelykonbaelzuchlig, vreedzacm met alle man te leven, beschuldigde de katholieken van een complot gemaekt te hebben tegen dan Aep. Maer bier nog eens: Er steekt een tuit Van d'ezeloore uit! Eu 't is Melcliior, Esculape en Apevrienden, en geene andere, die cowp/otmakers zyn. Anders te Passchendaele en weet men van geen complols. 'Ten is toch niet zeker omdat de katholieke jon gelingen den Aep schuwen, 'ten is toch niet omdat Apevrienden zelve voor den Aep beschaemd zyn, dat hy ons, katholieken, van complot lietygtDat en komt niet voort uit complot, maer uit de nateure van't beestje. Daer, waer men tot groot verdriet van vrouw, en moeders, en ouders, en meesters, lot putten in ,den nacht drinkt en swatelt, en is 't geen plaelse die moet by comploCverwezen zyn. De plaels waer de zedemeesters zitten te koeke loeren en al wat treffelyk is bekladden, en moet met geen complot ontzeid zyn. Daer waer gazelten liggen, die 'l schaemrood op 't gezigt van liberalen zelve komen doel, is 'l van eigen geen byeenkomen van die treffelyk is. 'K en wist niet, zei'een liberale onderwyzer, dat er zulke parochiën bestonden, waer zulke gezel ten komen. Zie, ik ging daer in eene herberg, en nam de gazette in de hand... 'K wierd rood van scliaemte en keek haestg rond of my niemand zag met dal blad in de hand... En zeere loegewrompeld cn weg! Neen, daervoor moet er geen complot zyn...'K en spreek nog van de reste niet. Daerenboven, de katholieken en de treffelyke lieden en zyn van eigen geen complotmakers, 't is al den anderen kant dat dien aerd te vinden is. De ccrcles prints zeggen 't genoeg; 't geweld legen Policie en Genieenteraed bewyzen dit. Nu, 't zal genoeg zyn voor dal complot, wil men meer, 'k ben bereid. Te naeste keer wat anders. X. o Men tracht bet anaerachlig mannetje vrees aen te jagen. zegt het poetsertje N* 2. 'T is contrarie, wy hebben 't mannetje een god raed ge geven, omdat het niet zou varen lyk zyn aller ego van Wcrvick. Nu 't mannetje heeft geval waer- van er kwestie was, en 't gr,et nu materie gaen zoeken om te wroeten verre weg, in Frankryk en Italië!... en 't komt op, Zondag, met een broeder en een kineunik beide veroordeeld. 'T en geeft geen date van de ve.roordeeling en lyk of het mannetje zoo gewoon is aen 't wroeten, 'l wroet dikwyls in zyne inbeelding Inderdaed, 't heeft al gesproken van Pater Du- four, die, valschelyk beschuldigd, vrygelalen is. 'T Iteeft gesproken van broeder de la Valide van Mons, die insgelyks valschelyk en snoaoelyk be schuldigd wierd ook los is, en zelve een proces inspant. En 't manneke, wroetensgezind, en kan natuer- lyk niet schoon maken wat liet eerloos beklad heelt. Nu 't mannetje, waer het gekend is, en is in state niet iemands reputatie te benemen; want het maekt vtiil degene die liet looft, en doet blinken wat het aenrandt. Alzoo is er vuiligheid die edel metael blinken doet, en 'l onedel roesten!... Van 't geen zyn nesten aengaet, 't en is niet noo- dig dal wy hem in vuile nesten steken, zyn hon- dennest is nog zyn treffelykste! Hebt ge 't weg X. t» Poperinghe, 13 December 1872. Notaris, gy verdient waerlyk eenen fameuzen picd O. Q.Waerom dan dokleur? Duifje 'l vragen? voor een enkelen keer dat ik u hy geval gepgnden notaris genoemd hebt, gy nypt en duwt en perst my zoo geweldig dat my hét bloed in de aders kookt van gepyndheid. Bah! 'ten is al maer uit het leute, dokteur. Elk zyn toer van lente temaken is zeker niet te vele, notaris? Neen 't dokteur, maer in fraeiheid altyd. Eb wel, notaris, ik zeg u in fraeiheid, dat gy de droefste bliksemzyt van geheel Poperinghe, gedurig 7.yt gy er op uit om menschen in den zak te draeijen, de beste en ongescliondenste reputatien te besmeu ren, uwe geeslelyke cn wereldlyke overheden dooi de modder te. trekken en dit doet gv my niet uit ge pyndheid maer uit boosaerdige en venynige in- zigtcn. Alles wilt gy om verre werpen, gclyk een echte omwentelaer, en is er hier niets te doene gy gaet elders in de groole sleden, niet waer, notaris? tot Brussel toe by voorbeeld om te helpen bet katholiek ministerie van kante maken. Dan hier,in lyden van kiezing wilt gy alles tot opstand verwekken en allo veren doen werken om boven te geraken, niet nit gepyndhëid maer uit boosaerdige en venynige inziglen. Als gy de Zondag na de hoogmis in den caftt komt, aenstonds gy of uw achtcrlooper vraegt naen nieuws van de sermoenen, natuerlyk om zo seflens te beknibbelen, maer meest van al om op uw oigene sermoenen uil te komen: de Toekomst waer is ze? Hebt gy dat al gelezen, van die pastor zulks, van die kapelaen? weetje 't al wat zulke of gene broeder gedaen heeft? Deze en meer andere dingen vraegt en zegt gy niet uil gepyndheid maer uit boosaerdige en venynige inziglen. Gyzyt hoekuitgever, notaris, ik weet het, en dat zyn al van do goddeloosste en zedeloosste boeken uil, die gy tracht in de vuisten te dreefelen overal waer gy kunt, om Kerk en Staet, familiebanden en samenleving ten onderen te brengen. Hoe beter uwe winkel trekt hoe liever gy het hebt, niet uit gepyndheid maer uil boosaerdige en venynige in ziglen. Gy doet somwyls een reizeke niet waer notaris? naer Londen, naer Parys of naer Blankenberghe: onderwege zyt gy preusch lyk keizars katte, met al hel geld dal gy mededraegt, liet zy naer den bank van Londen, waer ik ne keer mêe gegaen ben tot aen de have cn bet speet my genoeg; of naer Parys om aen Mac Mahon met klinkende specien eene hofstede te konpen of elders om blankenber»- sche rekeningen te betalen. Waerom al dal lawoii? Om te toonen dat de liberalen allecne het geld doen roeren, niet uit gepyndheid maer uil boosaerdige en venynige inziglen. A propos van geld, notaris, gy die Menheere alsan gedurig opstookt om geld te verkwisten en te verbeesten in allerhande feesten volksvermaken, weet je nog wat gy anlwoordel. achter do lactste gemeentekiezing, toen er iemand by u bekloeg dat Menheere er uil was? Gyzeidt: tut, tul, tut, 't is wel besteedt dat by Ook niet gekozen is; wal zou die onnoozelner in den raed gedaen hebben met al zyn geld, zonder ons? Hel is zeer positief dat gy dit gezeid hebt doch niet uit gepyndheid maer uit boosaerdige en venynige inzigten. Maer notaris toch, waerom dat monsterachtig gebouw daer opgerigt die voor fabriek moest die nen? Is 't om geld te winnen? Ho neen, gy verkwist cr liever. Is't om den schamelen werkman geld winning teverscbaffen?Ook nietlDaerom h knnimert gy u niet. Doch dit gebouw staet er al gelvk. 't is ruim ydel en zonder eenig nut voor niemanden gy hebt het er gezet nfet^nit gepyndheid maer uit boosaerdige en venynige inzigten. En die bekommernissen' met yzere wegen, kalsv- den of straten dio men volgeus u ging ondernemen waervoor gy tvdens de stemming van hoGtée tot hofstée rondliep,kwansuis om de boeren dienst te be wyzen, maer inderdaed om ze te foppen, waerom al dal geweld, notaris? Gy probeerdet om ze, met hun den schrik in te jagen voor hel scheuren hunner hofstée of de hoop in te boezemen van vergrnoling, te doen stemmen voor u en voor uwe kliek. Maer de boeren toonden versland en zy lieten u swatelen wel wetende dat gy. dit al deedt niet uil gepyndhoid maer uit boosaerdige en venynige inzigten. Het is ook by u niet ongemeen van clubisten t'uwent te zien vergaren, ten lyde en ten ontyde zelfs buiten alle apparentie van stemming, waer Mongske en consoorten met u die venynige artikels sneden of wel ctuhegen die er onder direklie van zwarte Rooze hunne opvoeding in godloosheid en priesterhaet ontfangen: en dit gebeurt al niet uit gepyndheid maer uil boosaerdige en venynige in zigten. Notaris, ik weet nog wat: Van kindsbeen af hebt gy teekens gegeven van 't geen gy eens moest wor den. Uw leefte en yoedsel was teligie- en priester haet; en vandaer dat pinkoogen tegen alwat geloof heeft en katholiek is, die stuiptrekkingen als ge een priester ziet, niet uil gepyndheid maer uil boosaer dige en venynige inzigten X.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2