weten: Ai. hetgeen God veropenbaerd heeft en de H. Kerk voorhoudt te gelooven. Dal is de regel van 't geloove, en dat moet de regel blyvcn. Enslecht gedrag van 'l is gelyk wie, de heerschzucht, noch de gcld- kloppenj, noch iels van al dal en kan noch en mag een reden zyn om dien regel le verlaten. Wat er ook gebeure, willen wy wel zyn, wy moeten getrouw zyn, aen 't geen wy zoo duizende keeren gelezen en herlezen hebben: In dit geloove wil ik leven en sterven, of anders men wordt gcioofsvcr- zaker ofte Apostaet! En 't gedrag van een ander al ware hy Paus en kan nooit maer een kale excussie zyn! Corresponded tien. Ons seriaelit vlak uit. Aen 't kyven. Achter liet concert. lined. X. Hieuws van stad en omstreken. Tegen geloove. Deze weke hebben wy alweer een dobbel kettery te betreuren, die in de kolommen der Toekomst rondge- leurd is, zoo schryft ze Indien.... hunne poogingen bestonden ten voordeele van liet geloof, zy zouden.... Onbevlekte Ontvangnis en der Onfaei.baer- heid VAN DEN Paus, ineer in leven roepen!... Daer worden twee geloofspunten klaer genoeg geloochend, dus twee ketleryen! Oremus pro hccreticis. Lael ons bidden voor de ketters, roept ons de H. Kerk. En een gebed doen en een vragen aen onze lezers is onze eenigslc antwoorde op die kelteryen en dat blaspbemeeren! De Kaltefeeste. De laetste overblyf- sels van de Kaltefeeste verdwynen allengs- kens en wy zyn geheel en gansch vry van al de koten en kunsten, waer wy, spyts de Toekomst, geen stichting der zeden in zien en kunnen. 'T is beur ambt en beur fonctie, al wat eenigzins 'l dertel vleesch prikkelt te verdedigen, en 't is 'tgeen zy doet, tegen 't Nieuwsblad, maer ze doel het op eene val sche wyze. 'T ware te lang om dat keer voor keer te loogen. Woesten. Zondage laetst is een droevig ongeluk gebeurd. Een jongeling van 15 jaren, Renè Adriaen genoemd, algemeen geacht en bemind om zyn braef en liefelyk karakter, is bezweken ten gevolge van een slag van 't peerd. Binst de eerste misse ging hy in 't stal, misschien om eten le geven, toen hy doodelyk getroffen wierd aen de kele. Hy wierd binnengcbragl, en geweldig begon bet te zwellen, algauw ontving by de HH. Reglen, en 's namiddags reeds was by overleden. Dinsdag was bet de luisterlyke begravingc, waer het bleek hoe eikendeen hem betreurde en bejammerde. Dranoutre. Op de fronlieren is er een droevige brand onlstaen, Zondage laetst, by weduwe Debruyne. Winkel, herberg cn boerdery, 't is al opgebrand, en de schade wordt gerekend voor de vrouwe op G a 7,000 franken. Niels en was verzekerd. De buizingen behooren aeu den beer Josien, van Nicuwkcrke. 'T vier bad begonnen op het peerdstal- declt, en 't stond byna al in vlammen eer men bet gewaer was. Ja, de schoonvader van vrouw Debrugne, een man van in de tachtig,was omringd van de vlammen.Zyne wenkbrauwen zyn geschoeperd en zyne leen verbrand, doch gelukkiglyk is hy ontsnapt. Dry kmders waren reeds gered, en de onge lukkige vrouw stond met een schoteltje gouden geld en papieren in beur handen, als ze vernam dal haer vierde kind nog bin nen was. Dit hoorende, wierp zy het scho teltje uil hcure handen zonder te weten waer, en liep door de vlammen oin lieur kind te halen, en 't kind was verlost, maer haer goud en heur papier werden 't prooi der vlammen. T was droevig om zien hoe die brave ou derling, die vier kinders en die eerbare moeder byna naekt stonden en moesten kleeren krygen van de gebeurs. Eikendeen is vol medelyden voor dal brave en treflelyk huisgezin. Men heeft achterdenken dat de brand aen moedwilligheid toe le schryven is; want in geheel den dag en had er niemand in 't pcerdstal geweest. llliiiiciilaiidNtlic politiek. Van deze weke was in de Kamers het budget van openbare werken te bespreken. Voor ons arrondissement hebben de IIH. Herten en Vanden Peereboom gesproken en de belangen verdedigt. Naer ons inzien heeft M. Vanden Peereboom wat te geweldig het ministerie aengevallen, omdat bel niet regt- uit den yzerenweg van Westvlaenderen overneemt. De liberalen hebben aen 't hoofd geweest van 18B7 tot 1870, en zy en hebben geen tyd gehad om daerop te peizen, M. Vanden Peereboom, als by zelve minister was heeft laten Westvlaenderen exploiteeren van die sociétè dexploitation. A propos van die zake zielhicr wat ons een correspondent van Poperinghe daer- over schryft: Hahy- kei- en yzerewege». CallOOTE FOIATIKH. Hoc is 't nu met «len tyd? Onze lezers, die geene groote gazelten cn lezen, en zelve die alle dagen gazellen lezen, zoeken dikwyls hoe bet staet met den tyd. dat wil zeggen: staet de vrede vaste of zal bet oorlog zyn? Lyk of wy gewoone zyn, gaen wy vanda- ge, onderden lytel van Groote Polilick,» trachten een gedacht daerover le geven. Maer de politieke is zoo doormengeld en gekappeld, dat het lyk een doolhof is, en als men 'l zelve nog al verstaet, men heeft moeite om het wys te maken. Noglhans wy gaen 't probeeren. 'T eerste dan, in den staet van Europa, dat wy reeds dikwyls gezeid hebben, is dat de vrede niet vaste en stael, en de reden is dat ze geen vasten grond heeft. T en is niacr de godsdienst die kan vasten grond geven acn den vrede, en overal is de godsdienst verwezen als grond. Want in de katholieke Kerke alleen is do ware godsdienst, en t Hoofd van de Kerke is gevangen, en in al de landen wordt de Kerk behandeld als eeno kwaeddoenster en vervolgd, oftewel op tweeder band gesteld; en zoo is hat en invloed A propos van 'l lezen van 't vuilblad, door den bisschop van Namen en den aerlsbisschop van Mechelen zoo krachtig afgekeurd,zeggen er sommige laetdunkende Poperinghenacrs: wy en lezen maer in dat vuilblad wat er van Popcringhe geschreven wordt en de restc laten wy daer. Ehwel! 'l is juist daerin dat hel meeste kwaed gelegen is, het overige is doorgaens zoo modderachtig niet. Maer uit Poperinghe schryven er naer dien alge- meenen spuigbak mannen die alle eer en alle schaemte afgeleid hebben, die benevens de versma delyksle lasteringen aen de persoonen de. stoutste acnrandingen tegen Geloof, Kerk en zeden durven wagen. Ja, men mag zeggen dat er ten tyde van Luther en Calvin niet slechter geschreven wierd, 'l is van die aitikels dat onze cerbiedwecrdige kerk voogden met regt zeggen dal men dezelve niet gedurig kan lezen zonder Geloof en zeden te ver liezen. Ja, zegt men nog, 't is de schuld van de goede gazette dat die vuile spuigbak zulke vuilpotteryen uitmeet: dat de goede zwygen en de slechte zullen 'look doen. Ik vrage u wel excusie, myn vriend, gy zyt grootelyks mis; 't is nu 4 a 5 maenden gele den dal bet Niewvsblad zich beeft bcg nnen met Poperinghe bezig houden en lange te vooren toen niemand roerde, en dat iedereen alsan hoopie dat het vuilblad zyne eigene dood zou gestorven zyn; wat en beeft die spuigbak niet al ontvangen en uilgespo gen, en dat van Poperinghe en voor Poperinghe op kerk on godsdienst op priesters ert goede zeden? Goddeloosheden en zedeloosheden waren dan meer nog als nu zyn wekelyks brood en dat duerde jaten en jaren: de bolle moest eens ten einde ko men. Noglhans mag men zeggen, dat sedert eenigen tyd van bier hunne dommigheden van langs om min byval vinden in stad: kan het zoo voortgaen de spuigbak zal alligt op zyn reeuwstrooi liggen en wy zullen ons haesten de pen neder le leggen, en een redetwist te eindigen dienwy tegen wil en dank acngegaen hebben om goddclooze en zedelooze tegenstrevers te beletten aen kerk en samenleving kwaed to doen. Men verzekert hier in Poperinghe dat er twee hooggeplaelsle mannen abominabel kwaed zyn, en zy hebben gelyk,tegen het gazettedokteurtje, en dat dit mannetje nicttegenstaende al zyne poogingen zyne klodden met hun niet kan herstellen. Die twee heeren, wy zullen ze niet noemen want wy respec teren ze meer dan het dokleurtje zelf, die twee heeren die nog van hun leven schepens van Pope ringhe geweest zyn, worden door dat onnooze' gazetteveintje 120 trappen leeger in do samenleving gesteld dan een meedoogende boer Pieler Decorte die aen werklieden in de statie een handje toesteekt. 'K geloove 't wel dal die heeren dul zyn daervoor 'k en zou 'l ik ook niet verdragen, maer noglhans, 't moet hem vergeven zyn, het gazettedokteurtje is van zyne eerste dommigheid niet dood! Madame, hebt gy naer 't concert geweest? Ja, Mynheer, met geheel myn familie. Maer wat peist gy toch, Madame. Hooi! is er daer iets iri gelegen dan, Mynheer? men zegt daer góen dag aen Pier, Jan efl Claei, men horkl naer het muziek en als 't gedaen is, men gaet voort lyk men gekomen is Madame, zyt gy liberael? Wel neen ik, Myn heer.Noglhans men heeft my sterk verzekerd dat gy tcenemael al den kant der liberalen helt. Zwygt my daervau, Mynheer, liever of liberael te zyn, zou ik liever myn vingers afbyten, ik weet immers te wel en men ziet het hier genoeg le Pope ringhe waer die sekte naertoe wilt. Hoe men alzoo op eene slechte reputatie komt niet waer? met wie men verkeert wordt men vereert Men zal zich zeker wel zwichten van my voor liberael uit te geven omdat ik het concert bywone. 1 is noglhans alzoo, Madame, weet gy niet dat de opperbazen van dit concert openllyk verklaerd hebben dat men daer geen katholieke noch halve katholieke wil verdra gen. Als dat waer is men zal my daer niet meer zien Gy hebt gelyk Madame, men spot dan nog toe met u achter uwen rik voor al den Steun dien gy daer door uwe presentie aen de liberale party geeft. m a Als gy een slechte vuile mare wilt rap versprei den en doen gelooven aen 't volk en zendt ze naer den algemcenen spuigbak niet meer, zulde, om redens ten eersten dat die mare daerdoor acn veel te weinig menschen bekend wordt, ten tweeden dat als iets in 't vuilblad gestaen heeft men geenszins meer twyfelt dat het een leugen is. Zoo,door dien middel bereikt gy uwe boosnerdige en venynige inziglen niet en voldoet gy uwe ge- pyndheid niet. Weet-je hoe gy het doen moet Hoor zendt uwe aenhangers en achterloopers op gestelden dag in al de stralen van Poperinghe, byzonderlyk den Zondag achternoen, en doet ze uwe vuile valsche mare in al de herbergen aankondigen, beginnende met de woorden: Weet gy dal al?Heb je zulks al gehoord?.... Datzyn dingen enée!.... Zoo zal in een dag twee dry uwe vuilpollery niet alleenelyk in stad maer veel uren in 't ronde ver mond cn gekend zyn, en groot schandael veroor zaken dal op uwe rekening zal staen en moeijelyk om te herstellen. Nog een voordeel van dal systeem is dat de mon- schen" alsdan voor een lydeke zullen zwygen van uwe eigene klodden en vodden eerlyke contracten enz. enz. Moest 't zyn dat de reputatie van eencn persoon dien gy lief hebt of omdat by van uwe familie is, of omdat hy ook liberael is, door het uitbrengen van die vuile nicuwmare moest gecomprometleerd wor den, stol uw schandael wal uil lol achter zyne dood doch niet lange derachier want gy zoudl kunnen uwe patiëntie verliezen. X. O. Q. tegen myn zoon, zynen broeder of iemand van zyne familie, want zy moet voor u allyd verplet- terend zyn. Zoo zou M. Lamaire u spreken, correspondent, en geen een van die woorden en zou ydel zyn of zonder zin en waerheid. Dit weet Itoozebeke cn Passchendaele, cn dit zullen de lezers van 't Meuivsblad klaer betoond worden Onthoudt het wel! Passchendaele, 4 April 1873. De correspondent van de Ioekomst is waerlyk ongelukkig. Al waeracn hy roert, draeil tegen hem en doet zyn herte zien hoe valsch, hoe schynheilig j en hoe vol hael het zit. O', hadt hy den raed van zynen zoon gevolgd, hy zou nooit van 't verleden gesproken hebben, cn ons gedwongen om op ons beurt het oude te doen her- j leven. Zondage laclst komt hy weer uit met M. Lamaire en oude historiën, en dit al om ons, katholieken, en vooraf onzen schepen, den koster uit te geven voor al wal hy zelve is. Zoo zegt hy: dat wy iets halelyks gedaen heb- ben met van over zeventig jaer te spreken, en een man te laken die alzoo lange dood is; dat wy dit valschelyk gedaen hebben; die man immers was algemeen geacht om zyn publiek en byzonder leven te Roozcbeke. Hoor, correspondent, 'l geen wy gezcid hebben, en wat M. Lamaire u nog zou zeggen, ware hy in leven, blyft waer cn blyft loodzwaer op u wegen, en 't is gy die het veroorzaekt hebt met le willen twyfel werpen op de eerlykheid van den kosters broeder. En lioe pynelyk h l valt te ver in 't verle den te pellen, lyk of gy zegt, wy volgen u op uwe slappen, en maer iets en spyt er ons, 'l is dat gy alleen de schande niet moet dragen, maer dat andere onpligtig er moeten van deelen. Nu tusschon 't voorgaende, dat u aengaet en dat van den koster, is er een verschil zoo groot dal lyk of uwe zoon zei, gy eeuwig zoudt moeten zwygen. Gy zyt M. Lamaire de koster's vader, zooveel dankbaerheid verschuldigd, cn gy liaclt hem weer uil zyn graf om zynen zoon te bctigten en gy stelt woorden in zynen mond, waerlegen hy zou kunnen zeggen: De woorden die gy in mynen mond stelt aen ii mynen zoon, cn heb ik nooit moeten spreken; ii maer had ik het minst te zeggen op u'k zou ze u ii van een tot een toepassen en met der daed bewy. zen, iets waerin gy altyd ten achteren blyft. n a En nog eens, is het uil dankbaerheid voor 'i a geen ik voor uwe familie gedaen heb dat gy zoo n myne nazaten lastert? ondankbare! a Eer gy nog eens van Rooseb eke spreekt en van ii den man die daer zoo een rol le gespeeld heeft, n peist op hetgeen ik u reeds gezeid heb van 't ii proces le Gent! Peist op al de processen, waer- ii in hy byna gedurig leefde van 1820 lol 1800. ii Peist hoe de kiezers ein Jelinge regt gedaen hebben a aen dat zoo woelig beetierom niets meer te zoggen! En indien gy de eere van uwe famillie ter herte li neemt, en komt nooit myuo getuigenis vragen GEF.NE NIEUWE LEERSTELSELS, GELYK DEZE DER De Toekomst liet Zondage welen dat baron Ma- zeman eenen uitval gedaen heeft legen liet katholiek ministerie, omdat het den yzeienwcg van Westvlaen deren niet afgekocht heeft van de société d'exploi- tation Wy denken dat onze liberale senator heter zou uitgevallen hebben tegen het oud liberael ministerie, welk over eenige jaren de gelegenheid heeft laten voorbygaen van dezen yzerenweg over te nemen aen eenen veel genadiglykeren prys als nu tegenwoordig. Als M. Alpli. anden Peerehoom aen het bestier was, waerom heeft onze vertegen woordiger in het Senael zyne liberalo vrienden niet gepruemd om den yzerenweg aen te koopen? Mynheer Berlen, onze katholieke kamerheer heeft wyzer le werke gegaen in zitting van Dynsdag 'aetst; hy heeft niet uitgevallen gelyk menschen die geen verstand of opvoeding hebben, maer met reden en manieren hel ministerie voor oogen geleid de noodzakelykheid van den yzerenweg over te ne men, of ten minsten, als de sociétè d'exploitation zoo onredelyk in eene koopsom huilen alle weerde blyft eischen, andete maetregels te nemen om te Yperen en te Popcringhe de zware stoffen, zooals kolen, kalk, arduin goedkooperte laten vervoeren als de Exploiteurs van den yzerenweg. Daerom zou de Stael moeten zorgen om de Vaert van de Leije naer de Yperlée te doen voltrekken; de dry miljoe nen franks, die scderl 1802 sen die zoo moeijelyke vaerl gehangen zyn, zonden dienenom aen de sociétè d'exploitation zulkdanigc concurrentie te doen dal zy hare overtollige eischen zou moeten verminderen en den yzerenweg aenkoopelyk maken door den Stael. De achtbare volksvertegenwoordiger van Pope ringhe heeft ook by hel ministerie aengedrongen, gelyk verleden jaer, om de kalsy- cn keiwegen van de gemeenten te doen overnemeu door den Staet. Vele gemeenten zyn in schulden door de leeningen die zy hebben aengegaen om die wegen te leggen cn de toelagen door hel Gouvernement vergund komen zoo traeg aen, dal zy nauwelyks toereikend zyn om den kroos le keeren van die verscholene sommen. M. Berlen verhoopt dat liet Bestier daerin zal voor zien als die wegen door den Stael zullen overgeno men worden.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1873 | | pagina 2