iminie bytgewoottd, en ontelbaar is liel goial pelgrims dat van alle kanten is toegesneld om Onze Lieve-Vrouw van Doornyk le aen- roepen voor Zyne Heiligheid l'ius IX. Corresp 011 dendeii. Het kollegie van Poperinghe komt, in hel algemeen konkoers voor al de atheneums, gemeente-en gepetroncerde kollegien van het ryk, eenen voortreffelyken uitslag le beurt. Een leerling van de vierde latynsche school, René Santen van Poperinghe, heeft den derden prys van uitmuntendheid be- haeld. Hullen IuihIscIi iiIciiwvm. FRANKRYK. liet openbaar gevoelen in Frnnkryk drukt zich van langs om klaar der uit, ten voordeelc van de herstelling des koningsdom; dit jaegt de radikalcn van langs om meer angst en vrees aen. Na de byeenkomst van Frohsdorf, spot- teden de radikalcn mei deze gebeurtenis; zy verachtten de toenadering welke lus- sclien de twee lakken van hel koninglyk stamhuis lot stand kwam, al konden er daer geenc mcrkelykc gevolgen ml voort spruiten, zy bleven zich als meester der toekomst aenzien, Maer de kans is reeds gekeerd, zy ge voelen dat al hunne verwachtingen wel zouden kunnen verydeld worden, en zy zyn op zoek naer middels om hunnen toestand le redden. Daerloe meenen zy eenen gevonden te hebben in de verlenging van hel gezag van maersclialk Mac-.Mahon; dit is nu hel orde woord onder de party; opmerkzaetn is hel hoe nederig en beleefd die party nu spreekt van dezen dien zy kortelings nog zoo hitsig aenrandde. Zal de maersclialk dacr de hand aen leenen? Zal liet openhaer gevoelen de rekening der radikalery niet verkeerd doen uitvallen? Er hebben ter gelegenheid van den 4 September, verjaardag van de uitroeping der republiek, geenc merkweerdige wan orders plaets gehad; de troebelmakers welen wel dal het gouvernement niet ge- makkelyk er mede zou omgaen. Frankryk heeft op den fj September de laetste 2130 miljoenen helacld, welke het voor oorlogscliuld aen Pruisen betalen moesl. 'T iswonderbaer hoe gemakkelyk dal land, na zooveel onheilen, zich heeft kunnen loskoopen. Daer is hel nu wcèr zyn zelfs meester; tnoehle liet, terugge keerd tol zyne koninglykeoverlevcringen, die inwendige rust terug bekomen, dat sterke en reglvccrdige besluer, waordoor liet zyne oneindige hulpmiddelen gchrui ken kunne om de plaets te herwinnen welke hem in Europa toekomt. De Staetsraed van Frankryk heeft een besluit genomen waerdoor aen de kerkfa brieken en andere godsdienstige inriglin- gen het regt toegekend wordt, giften te ontvangen voor het stichten en onderhou den van onderwys gestichten. In de beweegredens die hy dit besluit gevoegd zyn, zegt de Staetsraed dat het hedendaegsch meer als ooit noodig is van scholen le stichten en vooral zulke die den onkost voor. Stael en gemeente ver minderen. Zulke stichtingen, zegt hy, vinden hyna altyd hunnen oorsprong in het godsdienstig gevoel, en ver van de stichters den lust van geven te benemen door hel stellen van voorwaerden die hunne inziglen legenstaen, moet men ze daarentegen, in het openhaer belang en uil reglveerdigheid, zooveel vryheid als mogclyk laten, zich bepalende met voor zorgen te nemen opdat hunnen wil steeds getrouwelyk nagekomen worde. Frankryk is dan weer in 'l bezit geko men van eene allei kostbacrste vryheid, van een onschalhaer regt dat de voorgaen- de vrydenkers-besiuren hem, uit haet legen hel godsdienstig onderwys, ontno men hadden. Hel katholieke Relgie ook is van die vryheid, van dat regt beroofd; de dweeper Rara, door zyne rooverswet op de studie beurzen heeft ze weggecyferd. Neen, een katholieke Belg mag over zyn eigen goed en geld niet ineer beschikken om het vplksonderwys te bevoordeeligen en uil le breiden, als hy wil dal zyne giften volgens zyne inziglen, geschikt, geregeld en gebruikt worden. Wie zal ons die vryheid terug geven? Wie zal de handen breken waerin de libc- ralery de katholieke liefdadigheid geboeid heeft? Wie zal de milde bron wéér laten opwellen en vryclyk hare weldoende wateren rondom verspreiden? Frankryk zien wy met genoegen weer den weg van vryheid eti ware vooruit gang ingaen, en wy verlangen ook dal de besluerders van ons land welhaesl de hand aen 'l werk zullen slaen om de hinderpa len weg le ruimen, waerdoor de haatdra gende liheralery het gebruik van menige onzer vryhedén en regten belemmerd heeft, en wel voornamelyk de vryheid van een vry katholiek Onderwys te stich ten en middels van besiaen le verschaffen. Het openhaer belang en de reglveer digheid vragen het. SPANJE. De heer Salmeron, hoofd v3n hei gouvernement van Madrid, en de heer Castelar, voorzitter van de kamer, liggen nog voort aen 't worstelen om te weten wie de eersle plaets bekleeden zal. Volgens dc laetste lydingcn heeft de laetste tegen woordig de beste kans, doch de eerste heeft nog alle hoop niet opgegeven. Inliisschen zetten de koninglyke benden van don Carlos hunne overwinningen voort. Een telegram uit Perpignan, meldt vorscheidc gevechten waerin zy de over hand bchaeld hebben. De sterke stad Tortosa, hy den mond van den Ebre gele gen, is, zegt men, in hunne handen ge vallen. Allcrliatulc nieuws. Poperinghe, It September 1873. Nog oen schuddingske. Hei doktuurtje schreef Zondag laeist dal hel 't maar en zal opgeven wanneer IkH zal dood zijn of wanneer reclil zal gedaan worden aan de vrijheden welke de Constitutie hein waarborgt en die nu gemuil- >i band zijn doorroomsch gebroed. Hel opgeven, volgens zynen en onzen artikel dio voorenging, bekeekent ophouden van goddelooze en zedelooze redens ie doen drukken, stoken van alzoo godsdienst en Kerk ie vervolgen. Dokteur, peist er nog 'ne keer op, zulde? Gy zendt wel nog eens blyde kunnen zyn van door dat roomscb gebroed bygestaeo en geholpen ie worden. Van welke vrylieid spreekl gy die voor u ge muilband is? Is 'i van de vrylieid van godsdienst? Wellioe! gy inoogi hier, volgens de wel, Tuiken keiler zyn, geusclie lempels en ïrancinaeons logici) maken zooveel hel u lusi, wal zeg ik? Gy bebl veel Ie veel vrylieid om lyk op den heevaerl, by voor beeld, de godsdienstige gevoelens van geheel 1'opo rmghe le hoonen en le hinderen. Is'l van de vrylieid van de drukpers? Ah! dok- leurlje, myn man, als mei, lyk gy en consoorlen, in uw vuilhlad, de koslelyke vrylieid lol de snieerigsie losbandigheid mag doen dalen, my dtinkidaigy niet klagen moogl van le weinig vrylieid ie genieien. Is 't van de vrylieid van onderwys? Dal gy nu zoogenomen in 't katholiek Poperinghe moesl zeg gen. Ik voor my, verlaet myn siieleije van dokteur, en gy, Larius, uw slieletje van leegganger, i n wy steken ons alle twee schoolmeester en dal in eene nieuwe mode school, waeruil God en zyn gebod, Kerk en godsdienst, geloof en goede zeden, leene- mael verbannen zyn. Gy zoudi dal mogen doen, peis je, en ik ook, en iedereen. 'T en kan toch ze ker ook die vrylieid niel zvn die door hel roomsch gebroed, gemuilband is lykgy zegt. Spreek dan, dokteur, en zeg welke vryheid gy bedoelt of anders zal iedereen peizen dal gy, sukke- lacr, dil alles uiikraemi uit eigenbalige alleenlieer- schappy. Gy kout van vryheid, dokteur; ziet eens hoe gy de vryheid van Godsdienst, door onze Consljtuiie aen alle Belgen gewaarborgd, will muilbanden, terwyl gy nog oens anderen beschuldigt mei iels waeraen gy zelf pligiig zyi. Geen een nummer van hel vuilfilad vcrschvnt er waerin gy uwe hiliero galle niel ullspouwt legen onsen aehlliaren Deken en zyne zoo vnderlyke en mcnschlievcude onderrigiingen, welke liy niel op- lioudions le geven in zynen Mosielykcn lever, voor hel lydelyk en eeuwig geluk zyner paiochianen. Is dat de vryheid van godsdienst eerbiedigen? Kn dal nog in zaken die gy, als dokieur, de eerste, zoudl moeten zyn om te schandvlekken; by voor beeld, die mengeling der geslachten en buitenspo rige vermaken, waarop gy eeuwig en ervig weder keert. Men zou waerlyk peizen dal hul alleenlyk is om uwen winkel le doen draeijen dal gy acnhoudl om dil langzaam vergift, den ondergang van ziel en lichaem, van huisgezin en samenleving,.aen uwe al le gew illige lezers in le geven. Daervoor inoel men dokteur zyn! Alia! sukke- laerije, geef bel liever op; hel öene of hel andere, gazelle of medecyne, als gy nog een zierelije eigen- Weenligheid in uw lyf bcz.it Zyt gerust, dokieur, wy meenen niel dal gy de eenigsic corresponilenl der Toekomst zyt. Wy welen immers wel dat gy nog twee of dry makkers belli die u helpen in dat vcrderfclyk ambacht. Deze, onder andere, die zich bejast mcl dien popering- schcn Bruggeling le verdedigen, waervan er legen- woordig nog al gesproken en gehandeld wordt tot in hel vuilhlad loe, slacht niel kwalyk aen een serpent; het is de eenigsic die zooveel intrest heeft om hem te verontschuldigen dcwyl hy zyn boslo vriend is. Op dry verschillige Zondagen reeds heeft hy trèlTelyke persoonen acngerand omdat zy, vol gens hem, op de rekening van dien hooggeplnetsten man zouden gesproken hebben. Waerom sportelt dal serpent zoo van coleric als or van dien trcffe- lyken man gehandeld wordl? Vreest het misschien d n zyne handolwys en de geschiedenis van de iwoo spiegels in onze stad hel volk, dal hein nog een weinig voor zyne hoedanigheid van Poperingheiiaer geneghn'is, legen hem zou verbitteren? Waerlyk dat serpent verdient gerecommandeerd te worden aen'hel ministerie, indieA ct ievbrs cru plaeisje van gemeente-sckrciaris opcnkoml of daler eentwaer eenige honderden franken te winnen zyn. Dat deze die willen de waerheid kennen, eens het verslag lezen der zittingen van den provintialen Baed, of het rapport van Mynheer Soudnn, lid van de bestendige deputatie, en zy zullen niets meer moeien weien van dat serpent dat met leugens te koope loopt. Boosaerd, in A. B. verkleed, vali uit in lasier en versmading legen de priesters! Dal hy inaer en doe! Men verwacht niet anders van zulk een vent, maer zyne bekentenissen zyn alleszins murkwoerdig; kluer bewys dat hel Nieuwsblad den nagel op den kop geslegen heeft. Op een punt, noglhans, trekt hy zyn schuitje van kante en 't is juist daeruit dat wy besluiten de volstrekte waerheid van de gissing welke wy op het gebeurde gemaekt hebben Hi! hi I hi! Meester, 'l en is ik niet, 't is l'ichu die dal gedaen heeft, zegt de droeve jongen om aen de straffen te ontsnappen. 'K weet wonder waervoordal Bonootje's muziek, telkens dal hot naer een concert of festival g.ict, altyd moet geholpen zyn door vreemde muziekanten en in zyne repetition aengomoedigd worden door muztekhekten. Dokteur, zegt hel ons 'ne keer? A propos, wat is er al gebeurd met die muziekan ten van Caestre, komende niet hut laetste convoy, van de statie voort tot 'k weet niet waer of wanneer. Vloeken, rustcstooringen, vechten, mishandelingen, dal het al en een te vele schilde!!! X. In den nacht van Woensdag lot Donderdag is eene diefio van 83,000 fr. gepleegd, in liet kasteel van den lienr do 1'enarandu- de Lange, gelegen lo Sl Micliiols by Brugge. Do dieven, ten gillade van twee., luidden zieli bediend van verscheidene Iroion ell oelie lange pers, welke men eenige dagen te voren in het hom gezien had. Zy zyn in eene kanier van de tweede stagio gedrongen langs hel venster waervan zy 't houtwerk verhryzeld hadden- j, kamer was nevens degene welke de heer en' vrouw Penarando bewoonden. Al de persoonen het huis verklaren niets gehuurd te hebben dai/|j geblaf der honden gedurende den avond De gesJ' leiie voorwerpen besiaen in juweelen, weerdyenj speciën en bankbiljetten. ln Het is altyd gevaerlyk van met petrolqil;n quels over en weer te gaen. Woensdag avond is t~ Aelsl eene vrouw alzoo verbrand Zv »in„ "i k'»g me; baren quinquet naer vooren, en door den wind die de deur inaekie, sloeg de vlam in de olie, de lampe sprong, en de ongelukkige stond in vlam. l|ilte wonden zyn gelukkig niet doodelyk. Men heeft aen den minister van oorlog kennis gegeven van hel ordeloos gedrag van sonimigc militairen, die in verlof gaen, zoowel in de static als op de treinen van den yzeren weg zelve Behalve de straffen waeraen dezo zieli blootstellen heeft de minister aen al de korpsoversten doeii weien, dat hy de grootste strengheid zal gebruiken legen de militairen over welke er zulkdanige klaaten zouden inkekomen zyn. Een ongeluk dat zeer erge gevolgen beeft gehad, is den t" dezer op de lyn van Lu Hem burg voorgevallen. Ten gevolge van hei breken eens' riggels, zvn verscheidene rytuigen van den trein uit Arlon om 10 u. 12 in. 's morgens mier Brussel vertrekkende tusschen f'uix (Si Hubert) en Gripont onlriggeld en werden geheel verhryzeld. De reizigers die zich in de rytuigen bevonden en liet persunneel van den trein zyn wreed bejirodj geworden. Yyf peisoonen zyn gedood, twee zwner gekwetst en twaelf hebben meer ol min erge won- den bekomen. Er is vastgesteld dal de gebroken riggel maer sinds vier inaenden op den weg was gepniutst; by was in de maend January laeist geleverd aen de kompngnie, dour een nyvUrheidsgesticlil van hel land. dat zeer befaemd is voor bel maken van die voorwerpen Een blad van Luik zegt dat de trein uit zes rytui gen was samengesteld die allen verhryzeld zyn. Het was een expresstrein die in zyne volle vaert was. Gedurende meer dan eene uer zyn de dooden en gekwetsten onder de rviuigen'begraven gebleven, zonder dal zy konden geholpen worden. Geen water om hunnen dorst te lesschen, niets om de rytuigen op le bgten. Het was een afgryzelyk tooncel om zien. Hel was eene uer na het ongeluk vooraleer er hulp uit de aenpalende statiën en gemeenten is aengekomeo. Van wege fransche uitgewekenen op de afiikaenscho kusten, wordt grim-ld dat de koning van Dahomey overleden is. Daer de vorst niet geern gezien was, zegt do lyding, beeft men op zyn graf maer 24 vrouwen geoffeid, in dc plaets ran (luizende slaven, gelyk dit by diergclyke gelegen- beden liet gebruik is. In den nacht van Dynsdag lot Woensdag laetst is, naby Itonsscfaere, langs den steenweg naer Dixniude, liyna een doodslag gebeurd. Dm I uer 's nachts hebben zes kerels van Ooslnieuwkerko een persoon acngerand en hem erg mishandeld. Een dezer beeft hem op het hoofd eenen zoodanigen slag met eenen slok toogebragt dat by even als dood werd aenzien. Den Donderdag kon hy nog niet spreken, doch bet scliynt dal by met moeite nog zal kunnen her stellen. De aenrnnders zyn gekend. Den Woensdag nacht waren twee politie agenten benevens den onder knmmissaris op loezigt temden dc Uumbekustraet te Itousselace. Eens klaps booren zy moord roepen. In de duisternis zien zy persoonen en loopen cr nacrloe. Zy waren bezig met een bejaerd manneken af te rossen, en eenen dezer bad hel met zulkdariiggeweld tegen een stuk vzer van de barrier Van den yzerenweg gestootcn, dal liet bloed langs zyne hccnen afleckte. Deze kerel sprong door eene haeg otn to ontsnappen, doch hy werd in tyds weergehouden door eenen der policic-agenten aen welken hy eenen fermen kaekslag loebragl. De andere agent werd door hem in den arm gebeten, dwers door zyne kazak, hemd en baei en weinig scheelde het of hy had het stuk vleesch mede. Ily is in den bak gedraaid geworden; des antlc- rendags, in zyn verhoor, heeft hy zyne niedepligt'ge kenbucr gemaekt. Zy hadden dil manneken gopraemd bun le trak- tecren,en ziende dat het overmand was, stenido bel er in loe zeggende dal liet hem op geene pint bier of tien acnk warm Geene herberg vindende waer nog licht was, hadden zy liet darrom alzóo aangevallen. Onbepaeld verlof. M. de minister van oorlog heeft een maatregel genomen die algemeen zal toegejuicht worden. Overwegende dat de nyverheid, enz. gebrek ly aen werklieden, heelt hy besloten van, niet I deztf

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1873 | | pagina 2