dt-nkt ;i| to schaffen, gelyk onze geburen van Holland het gcdaen hebben, is bet meer of tyd dal liet gouvernement de ongemakke- lykheden doe verdwynen, vvaeraen de nota rissen, de drukkers en al de andere personen iydcn die, buiten de provincie hoofdplaelsen, zich van affiche zegels moeten bedienen. Ware het dan zoo eene groote zaek van eenen zegelaer tc hechten aen liet bureel der hypotheek of der registratief Indien de stichting van dit klein ambt acn- zien wordt als te koslelyk voor de Rykskas, er is een gespaerzamer ntiddel om regt te doen aen de eisschen, het is van voorde affiehen een aenklevenden zegel temaken, gelyk in Frankryk. Wy verzoeken onze medebroeders hunne eisschen hy de onze te voegen opdat er regt gedaen zy aen deze vraeg. ÏSondg;cBt<>><>tsclta^» der Matlsolielte liringen. T is den 25 dezer maend, ten 3 ure, dat te Gent in het lokael van den katholieken Kringde 6° vergadering zal plaels hebben van het Bondgenootschap der Kringen. Er zullen plaetsen behouden worden voor de heeren opstellers der katholieke dagbla- drn, die zouden willen een verslag geven van de debatten. In den avond zal een concert aengeboden zyn aen de heeren leden, door de muzie.k- af deeding van den katholieken Kring van Gent. Het onderzoek op de vraegstukken welke aen het dagorde gebragl zyn, zal den Zon dag, 2G, hernomen worden, om 10 ore's morgens, en zal geduren tol op hel oogen- blik van het banket, dal om 1 ure zal plaels hebben in den Casino. De inschryviog voor het banket zal den Zondag, 19 April gesloten worden Men kan in de 41 bondgenoote Kringen inschryven en in het Algemeen Sekretariaet, Gouverne- nientstrael, II, te Gent. De aenneiningskaer- ten voor het banket zullen strengelyk geëisclil worden. De heeren leden die zouden hegeeren een logement te hebben te Gent, worden ver zocht er den algemeenen Sekrelaris in tyds van te verwittigen. Er zal hun berigt gege ven worden van den uitslag zyner poogin- g™. Het is niet overbodig de heeren leden, die 15 uren van Gent woonen, te herinneren, dal hunne briefjes van gaen en keeren, wel ke zy den Zaterdag, 25, nemen, gangbaer zyn tot Maendag, 27, medebegrepen. Men kondigt aen dal van de 41 bondge noote Kringen talryke depulatiën zullen komen; vele leden der wetgeving hebben zich reeds doen inschryven. De Algemeene Sekrelaris A. NEUT. lïe apostels «Ier toegevendheid. Liegen gelyk eene doctrinaire gazet is vandaag bet spreekwoord in de mode. En geen wonder. Als men die vuile bladen doorleest, is men verwonderd over de stoutmoedigheid, waer- mede zy de grofste dwalingen bevestigen. Lang heeft men de katholieken voor te genstrevers van t stelsel van toegevendheid, dat de geuzen overal als hunne grootste deugd uitbazuinen, afgeschilderd. Elk voor val, hoe nietig ook. dal een priester ge dwongen was zynen verzoeningsgeest te doen zwygen voor de stem der pligt. werd uitgehaet, en de politieke party naer het hoofd geslingerd. Ze wisten nogthans wel, dat ze de men- schen bedrogen. Immers de katholieke godsdienst is toege vend in hare werking. Heeft de Heer lot zyne discipelen niet ge zegd: y!/ wat gy in nrjnen naem zuil ontlanden zul hy mynern Vader ontbonden zyn? En verder: Bemin uwen evennaeste gelyk u zelven, en doe wel, aen die u halen. Immers heeft degeestelykhcid die schoone lessen nageleefd, en onze slaelsniauncn heb ben ze ma er al te veel sedert 1830 voor oogen gehad. De geuzen zyn andere klappers! Zy, de apostels der toegevendheid, zy geven ons vandaeg een schoon bewys van hunne inzigten. Volg ze macr eens na in Duitschland. De eene bisschop wordt, na de andere aengehoude» en in den kerker gesmeten, omdat hy zynen eed van getrouwheid aen het hoofd der Kerk niet wil vergelen, en liet, purper dat hein omhult, niet onder de voe ten wil trappen. Schoone toegevendheid! Maer het belang van den Staet, de eerbied voor de wel, roepen de von Bisrnarcks? Het belang van den Staet vergt de opslui ting van eenen weerloozen vader, die zyne kinderen doet bidden voor hel behoud van den keizer. De eerbied voor de wel! Wie dwong het Duitsche ryk wetten te maken die strydig zvn met hel geweten der katholieke onderdanen. Uitvluglsels zyn die beweringen. Noch staatsbelang noch eerbied voor de wet dryven de duitsche Staatsmannen aen. Ilaet alleen, haat tegen godsdienst en pries ter, ligt in hun hert. En dat bewys ik. Mgr Ledochowski is nu sedert acht weken gekerkerd, en sedert acht weken is hy belet geworden zyne priesterpliglen te volbren gen. hiep de Staet misschien gevaer Ie vergaen indien men den moedigen bisschop een altaer had geschonken om zynen God te bidden, en het misoffer op te dragen? Die troost hebt gy hem geweigerd. Uw vyand moest gemarteld worden. Ila! Apostels der toegevendheid! Ge kunt den aep niet verbergen, die u uil de mouw kruipt. De gekwetsten der spaensche legers heb ben byzonderU k banden noodig. Al de persoenen die er voor de ongeluk kige slagtoffers van den wreedslen aller oor logen beschikken, kunnen hunne offranden toezenden, te Yperen, by MM. Slruye en Biebuyck. De ontvangene giften zullen onder de gekwetsten der twee kampen verdeeld wor den. JPviestes'llyjke I2«iaocss»Iaï^. Mgr. de Bisschop van Brugge heeft M. Loys, aelmoesenier der bezetting van Brug ge, tot onderpastor van Erneghem benoemd. M. Petrus Vandemaele, geestelyken koster in de St-Michiel's kerk te Rousselaere, is Donderdag laetst overleden in den ouder dom van 69 jaren. EïaitcMlajs«Ssclac I"oSitl©k. ROOMEN.Het huidige fransche bestuer komt een bewys te geven dal het ook niet al te veel houdt, aen een der roemryksle eertylels van Frankryk, deze van bescher mer van den 11. Stoel. Zonder eenige noodzakelykheid of re den, enkel om den overweldiger van de Staten des Pauzes te vergenoegen, en ietwat zyne gunst te verdienen, heeft het Pi us IX eene nieuwe droefheid aenge- daen. Men weet dat er sedert de overweldi ging van Hoornen, een fransch oorlog schip in de nabyheid van Civita-Vecchia ter beschikking van Z. H. den Paus ligt; tot nu toe wierd er op dat schip niet eene belonging gedaen ter eer van Vielor- Emmnnuel; nooit nam de bemanning acn eene feestviering van dien koning deel. Welnu, op 23 Maert laetst, heeft men op dat schip, op bevel van 't fransch gouver nement, het dryklenrig vaendel gehyst, ter gelegendheid van den 25 verjaerdag der krooning van Victor-Emmanuel; de II. Vader, te regie bedroefd over dit nieu we leeken van verlatendheid, heeft kardi- nael Antonelli belast daerover by den franschen afgezant klagt te doen. Men gelooft dat liet fransche bestuer dit om zoo te zeggen verlangd heeft,en er reden in putten gaetom dit schip terug te roepen, en zoo den wensch van Victor- Einmantiel te voldoen. Mannen die maer aizoo Frankryk's zen ding cu eer verstaen, zyn niet geschikt om dit land uit zyne vervallendheid herop te beuren. FRANKRYK. Eeendragt onder de republi keinen, diepe verdeeldheid ouder de be warende party; zieldaer wat er te lezen staet in den uitslag der laetste kiezingen. Sedert dat de heer Thiers zich met de radikalen gesmeten heeft, isdemagtder roode party sterk aengegroeid. Van eenen anderen kant ziet men van dag tot dag de koningsgezinden meer in verdeeldheid vallen, en malkaer heviger beslryden. In den landraed, in de drukpers, in de kiezingen vecht men lyf om lyf; Frankryk had zyne hoope in de bewarende party gesteld, en het ziet dezelve aen de hope looste tweed ragt overgeleverd. Vereenigd, was de bewarende party lot alles bekwaem; zy verloste hel land uit de klauwen der radikalen en der Commune mannen. Verdeeld, laet zy haer, de vruchten harer overwinning de eene na de andere, i ontnemen; indien er in 't korte in dezen ongelukkige» toestand niet voorzien wordt, zullen de woelgaslefj weèr van 's lands bestuer meester geraken, en vry hunne heillooze leeringen er op mogen loepassen. De landraed is nn in vakantie gegaen; mogle de bewarende party dien tyd Ie' bate nemen om eens grondig de toestand na te zien en te onderzoeken, ten einde den grondslag te leggen van eene eensge zinde werking, om nog met hoop op g<elen uilslag, hare tegenstrevers eenen beslissenden slag te konnen leveren. SPANJE. Daer zyn sedert acht dagen wei nige tydingen over het oorlogstooneol, uit Spanje gekomen. Op 3 April moesten de vyandelykheden hernemen; maer men heeft niet gehoord dat het zoo geweest is; niets rnerkweerdigs is eventwel voorge vallen. Een ander nieuws wordt sedert eenige dagen verspreid en begint geloofd te worden. Maerschalk Serrano, zegt men, die ge voeld heeft dat de Carlisten voor geene grootschreeuwers vreezen, zou er op uit zyn om een ander middel, dan de wapens, te gebruiken; hy zou zoeken in onder handelingen te komen met eenige aetilei- ders der Carlisten, ten einde lot eene overeenkomst te komen, misschien om ze te koopen, en tot afval te brengen. Laet ons hopen, voor Spanje's eer, dat de ver- radery geen tweede mael den troon onder zynen wettigen bezitter zal doen instorten. Eene minnelyke overeenkomst tusschende omwenteling en don Carlos is ontnogelyk; de koning ware er hel slagtoffer van. De omwenteling moet den nek buigen, of z.y moet door geweld in den grond ge hoord worden; daerin ligt het geluk en de toekomende welvaart vau Spanje. PRUISSEN. liet geschil dal in den ryksdag van Duitschland ontstaen was, lusschei) de liberale meerderheid en von Bismark nopens het getal soldaten dat men gedu rig onder de wapens moest hebben, js vereffend. Die fiere liberalen hebben voor den dwingeland het hoofd gebogen, en zyn bereid zich gedwee naer zynen wil te schikken; deze uitslag was wel te voor- zien; de liberale overtuiging schikt zich zonder moeite naer de goest dennagtigeu- liet ruggebeen van dat volksken plooit zoo gemakkelyk. In hare zitting van 26 Maert, heeft de be- stendige Deputatie van den provincialen Ilaed van Westvlaenderen het aendeel der 1521 mannen, dat aen deze provincie is aengewezen, verdeeld als volgt: Brugge 1043 289 Kort ryk 1274 355 Dixmude 365 100 Veurne 270 76 Oostende 431 118 Rousselaere 677 187 Thiclt 506 140 Yperen 256 5490 1521 In den nacht van 10 tot 11 dezer maend hebben kwaeddo.enders gedrongen in den winkel van het huis Blieck-Vuylsteke, te Wervick, en hebben er verschillige stuk ken en kou pons zyde gestolen voor eene som van 2,400 franken. De daders zyn onbekend. Een besluit van den minister van justi- cie, in date van 9 April, staet toe dat er in St Berlinus kerk, te Popcringhe, een praal graf opgeregt worde ter gedachtenis van M. Ch. Van Renynghe, overleden den 1 July 1871. 'T is den tweeden Sinxendag, 25 Mei aenstaende, dat de gedeeltelyke kiezingen zullen plaels hebben voor de vernieuwing van de helft der negen provinciale Raden des ryks. De veldwachter van Hoogblede heeft de verledene week eenen der vlugtelingen vau hel gevang van Turnhout aengehouden; den genaemden Van Audenaerde, geboortig van Bousselaere. Deze is naer hel gevang van Yperen overgebragt geweest. Een koninglyk besluit van 8 April staet de herstellingswerken toe aen de kerk van St-Nikolaus, te Dixmude. Deze week, zegt het Journal de Ron- baixis een jong en welbekend ingenieur in het klooster der Trappisten getreden, M. Leo Bouillon, bestierder van hel gazgesticht. M. Bouillon, door zyne geleerdheid en zyn diep vernuft, had een benydensweerdi- gen stand, de toekomst lachte hein in alles toe. Hy heeftalles verlaten otn zich aen God toe te wyden Het is m deabdy van Scourinont, te For ge, by Chimay (Luxemburg), dat M. Bouil lon getreden is; hy is nog maer 29 jaer oud. De Co wrier de Paris beval eene or- donnancie van den prefekl van Parys, waer- hy deze laet weten dat er voortaen streng toezigt zal gehouden worden op de schilde- ryen, gravuren en portretten die voorde winkels van boekverkoopers of printenhan- delaers hangen. Tegen diegene welke zede- looze printen of platen zullen ten toon han gen, zal er met strengheid gehandeld wor den. Uit alle streken van Italië komt de ma re dat de jubilé van Victor-Emmanuel's vyf en twintigjarig koningsfeest, op heel koele wyze is gevierd geworden. Op vele plaetsen moest de burgery letterlyk tol feestvieren gedwongen worden, en alzookwam het dik- wyls tol eene vechtparty. Eer dat de feestviering acnging, hadden de gouvernementele gazetten de zake hoog opgestoofd en er een nationale, hyna een 6C JAERLYKSCHE ALGEMEENE VERGADERING. WieHEWS. ARRONDISSEMENT. INGESCHREVENE. AENDEEC, O bS 1

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1874 | | pagina 2