Plaetselyk. Opvoeding en onderwijs. T blyft allyd de grootste queslie in onze stad le welen waer onzeGemeentcracd, en namenllyk M. Vanhenle.naertoegaen met linnne ongegron de en dwingelandsche tusschenkomst in de opvoeding en onderwys der Jeugd. Daerom elk woord, elk stuk nopens die queslie van hel Stadhuis komende, heeft te vele gewigte en te vele belang om liet niet nauwkeurig te overwegen en er geheel den zin aen onze lezers voor te stellen. Het onderwys wereldsch of wereldlijk ma ken, lyk of men officieel zegt, is nu al klaor genoeg. Eikendeen, die niet wetens en wil lens blind en is, ziet en verstaet het. Wereldsch of wereldlyk maken, is nacr den zin van de Toekomst maken. Wereldlyk of wereldsch maken, is alle Religie van kante laten in de scholen: noch van God, noch van ziele, noch van verlos sing, noch van heiligmaking,noch van zalig- 1 heid spreken. Wereldlyk of wereldsch maken, is de hewaerscholcn veranderen in kinderenlui- nenü Dat is bewezen uit de rede van M. Van- heule, tn 'f verslag der Toekomst!!! (er ge" legendheid van de prysdeeling aen beide Looi jen Vandage. nog altyd uit de officie,ele rede van M. Vnnheule, zullen wy nog een beetje meer Iclit (rekken tin po piu di luce nopens die wereldlykmaking. De Meiselooi, zegt M. Vanheuln, moet eene betalende gemeente Meiseschool worden, en de weèrsplele van het gemeen te kollegie. Dus, lyk of het gemeente kollegie betalen de is, zoo moet de Meiseschool betalende worden. 'K en wil geen hoekjes zoeken; maer zou de heer Schepen hier niet meer de waerheid gezeid hebben of dat hy wilde? j Eene betalende schole, immers, is eene die betaelt.Zoodan't gemeente kolletrie betaelt,in plaets van betaeld te worden?.. 'T en is dan niet te verwonderen dat de 34 leerlingen, zegge vier-en-dertig van de latgnsche en professtonneele koersen, een idemlje van boven de 24,000 fr., zegge vier-en-twinlig duizend frankjes kosten't is te zeggen, boven de zeven honderd franken 'f stuk!!... Onder ons gezeid, 'l is jammer dal dit betalende kollegie betalende wordt melde oordjes van de lastbetaelders!... Scheelt het niet alle menschen te vele dat de heer Sche- pen's zoon zeven honderd frank moet kosten aen de lastbetaelders! Moet de Meiselooi zoo eene betalende scho le worden, 'k weet niet waermeè wy liet gaen ontslaen! Maer 'k hen van de riggels af, ik moet spreken van hel wereldlyk maken der schole, en 't is van de kost daervan dat ik spreke:'t is met die betalende schole. Nu, dat daer ge laten voor vandage, en overwegen wy wal hel zyn moet, eene meiselooi de weèrsplele van 't gemeente kollegie! Hebt gy een gedacht, lieve Lezers, van eene schole van jonge juffertjes, die de weèrsplele zyn van de jonge heertjes van 't gemeente kollegie, Vrv en los van gedach ten, van wille en van leven, noch ingehou den, noch getoomd door godsdienst, chris- tene eerbaerheid en deugd; staende als levende blasphemiën in 't huis des Heeren, heiligschcndende in Biechtstoel en op Com muniebank, God lasterende, spottende, gek kende met al dat eerbaer, godsdienstig en chrislelyk is?... Hebt gy een godachl van zulke juffertjes, hewel dal moeten wereldlyk officieel opgevoede zyn! De weèrsplele van 't gemeente kollegie! Goede Herder!... 'T kollegie! Waer onlangs nog een lid van de francma- conslogie leeraer en meester was! Waer vroeger Altmeyer doceerde en 'l orakel was; Altmeyer, die Pater Smaelen heeft willen doen veroordeelen omdat hy Item op zyn sterfbedde wilde den Ileerc in dachtig maken! Waer twee knoeijers van den slordigen Studenten Almanack leerling waren!... Waer Leve Garibaldigeroepen en in transparent uitgehangen wierd!... Waer.... waer.... Doch 't is genoeg! T gemeente kollegie is gekend, cn de naem die het heeft onder 't volk zegt genoeg omdat elkeen zou weten wat eene Meiselooi zyn moet, de weèrsplele van dat kollegie! Wervick. De liefdadige en verzet- tolyke avondfeeste, door liet Stadsmuziek gegeven, heeft ten vollen gelukt, dank aen den yver en den goeden wil der heeren mu ziekanten, dank vooral acn de onvermoei bare werkveerdigheid van den lieer Hoofd man, Mynheer A. Vcrhaeghe. Lof en dank aen hen! De oude levendigheid en de zwier, die Wervick geven kan aen zyne muziek- en avondfeesten, was er, en de menigte rvliii- gen, die van al de kanten der stad rolden, braglcn, van de stad en van Wervick- Fransch, al de groole en deflige familiën naer do zael van 't Kapittel. Nogthans, iets was er kort aen dit feest en kwam in 't eerst wal den yver verkoelen, 't is dat de vrienden van Yper noch van Poperinghe aen de uitnoodiging beantwoord hadden, hoe gemakkelyk hel was. Daerover en doen de Wervickauen hun geen compli ment. Die tegenheid was alhaest voorby, als de lieve, zoele en kunstryke klanken der muziek opgingen en heel de vergadering verrukten. Wat al gezeid van de uilvoeringe der ver- schillige stukken van het programma! T ware moeilvk om alles uiteen te doen. 'K zal dan, wat my nu als 't treffendste voorkomt, geven. «La grande Polonaise door M. Cis- ment, stuk voor clarinet-solo, is op eene betooverend! wyze uitgevoerd geweest door M. Gustaef V'andesteene, die met zyn zoet in strument zoo wonderlyk handig is. M. Louis Tanghe,heeft bewys gegeven van kunst en smaek in liet spelen der polka Pauline en nog een keer le meer doen voelen wat een piston is als hy van meester hand gevoerd wordl. De kenders hebben al het talent bewon derd van M. Vanderbiest, bestierder van ons muziek, en geoordeeld dat men geen mu- ziek bestierders naer het leger moet halen als men talenten aen de hand heeft lyk M. Van derbiest. De ware kunstenaer had eene val se van Meyerbeer, te Pardon de Ploërmel geschikt voor de Harmonie, en liet stuk, zoowel als de uilvoering, spreken van ge gronde en diepe kennissen. Onnoodig le zeggen dat men dit stuk met overgroot ge noegen en bewonderinge aenhoord heeft. Maer 'i bloempje van de muziekfeest was voor 't slot bewaerd; 't is de Fifrclin polka voor de kleine fluit door Damaré. Dc toejuichingen en 'l geroep van bis! bis! heb ben lange door de zale gedreund. Ook, als men den heer nolaris Julius Vuylsleke ge noemd heeft, 't is al gezeid! Lange en overal is hy gekend als ecu meester en een kun stenaer met de fluile! Het eerste inzigt van dit concert, te welen van een zoel verzet le verschaffen aen de eereledcn van onze mactsliappy, heeft ten vollen bekomen geweest; 'l cn was maer iets waervan de heeren en damen en byzonderlyk deze klaegden: 'l was dal hel maer van ten G 1/2 jot ten 8 1 /2 ge duurd en beeft. Hoe aengenaem en verzette- lyk het was blykt. Het ander doel, en 't byzonderslc, was dc liefdadigheid. Als men de vergaderinge naer getal en hoedanigheid aenziet en Wervick kent is 't klaer dat het voor de noodlydende ook een goede dag geweest is. Mogten voort die yver, die overeenkomst lusschcn al de muziekleden blyven voortdu ren en dikwyls zulke aangename avondfees. ien gevierd worden, cn elk goê werk zal mo gen op de Muziekmaelsehappyjrekenen! Buitenhuitlsclt Nieuws. ROOMEN. Zyne Heiligheid blyft voort in welvarendheid en hope! Dank zy den lleere! ITALIË. Men is er aen 't werk voor do, kiezingen; 'l regent kandidaten. Wat me«r dan vyf honderd leden moeten gekozen worden en men lelt meer dan vyf duizend kandidaten. Met tienen aen een been 't js te wrced.Nutiaer is't voorbeeld en 't model van liberalenslaetlT is lekker!.. Garibaldi stael op verscliillige plaetsen op rang cn hy zal tocli ievers gekozen worden. Gari baldi wetgever rekent een keer! FRANKRYK. 'T blyft altyd voort in on. zekerheid, de pariyen splelten en verdoe len van langsom meer, en nieversen ziet men iets opslaan dal Frankryk kan leven en sterkte geven. Byna honderd jaer libe- rael regiem heeft dit land lol daer ge- bragt.Twyfel, hapering, wankelhaerheid, been en weer waggelen, is al dat de Revolutie'geven kan....F.n nu Bismark.die zoo geerne in stokke zou geraken met Frankryk om het den godsklop te geven! Al Spanje tracht hy en al Italië niet min, Algauw zal men liooren dal Italië Nice en Savooijen gaet wecreisclien op 't ingeven van von Bismark. PRUISSEN. De grnef von Arnim is uit liet gevang gelaten om redens van ziekte. Hy moet eene borge stellen van 100,000 dael ders, is byna 400,000 franks. Voor 't overige Duitscbland is ook nog niet ge zeten, en de politieke van Bismark krygt er van langs om meer tegenstrevers. Bisinark gevoelt het en 'l is een van de reden en een groole om algauw ievers oorlog le hebben. Napoleon 111 wroclue ook aJzoo. En hy, ach! SPANJEN. 'T blyft al in state in Spanjen. Don Carlos in 't noorden, cn de republi keins en durven hem niet aenlaslen. Voor 'l overige, Serrano zoekt om hulpeen hy en durft hel niet bekennen. Pruissen is met hem, en zendt officieren en kanons maer geen geld peis ik, en T volk van Spanje en mag niet welen dat er duitsche komen in hun land vecliien. Dc span- jaerds.als'l tegen den vreemde is, komen overeen. Allrrliumit* nieuw*. Iioofci viin 'l korp mei dc petitie.en deur myn schoo- ne klap' en kout' zal ze die heere overhal' dat ze niet kun' refuseer De baron, ziende dat zyn gedacht zooveel byval vond onder Van Merris' volk, ging verder in zyne voorstellen om zynen broeder, zoo zy nu malkander noemen, in glorie en oere te doen groei jen en zynen nnem aen de nakomende geslachten over te zetten: Ik maek de propositie, zegt de Baron, om in de nabyheid van de Lovic een geslicht op te richten lot'eeuwige gedachtenis van al liet goed en het kwaed dat Menheere daer heeft te weoggebragt, het zal ook zynen naem dragen, en moeten dienen tot hel opvoeden der kinderen (van het mannelyk geslacht) van alwie aen Menheere meer of min dienst bewezen heeft. Het zal ten eeuwigen dage moeten bestierd worden door mannen van hem of zyne afstammelingen aengesteld. De meesters zullen moeten een certifikael van goede zeden bybrengen Voor aleer te kunnen aenveerd worden, en nooit zal er geen priester de voel mogen in hel geslicht •tellen. Gy weet dal ik alle jare in het Senaet spreek ten voordeele van een gesticht tot gedenkenis van Koning Lcopoldus I. Eliwel, myn lieve vriend is my ook zoovele weerd; en met myne welsprekend heid, die ik aen my tien goeden maet Alfons schuldig ben, zal ik dezen voorstel aen de Kamers vooren- liouden met verzekering van goeden uitslag. De signor van Canada omhelst den Baron Senator van Coulhave: Asinus asinum fricat. Het is alge- meene verbroedering. a» Een vraegsken aen de regentin van Poperinghe. Binst dat men bezig is om zalen en woonsten voor jugen, postmeesters en commissai issen te ma ken, zou men niet moeten peizen om eene peerd- sial en voiteurremise te bouwen voor M. den Coin- missatis# IIv zou hot dan al aen d'hand hebben als byte vierklauw wil achter de dieven ryden 'T en is maer een avis. Wen doet er van zoo men hel goed vindt. Correspondentie uit Luik. De affaire van Jaumnrt den fnmeuzen testamentenmaker gaet dapper en wel voort. Men heeft my geropen met mynen vriend Destré om de zaken van by na te zien. Doer myne artikels van de Toekomst weten zy dat ik daer een handje van heb. CherChou. Zondag aenstaende is er spectie in't wulvekot voor den keus van eenen nieuwen tamboer. De jongheden die daerom goesting hebben moeten aldaer tegenwoordig zyn binst de verpers. Menhee re zal dan uitsteken dezen dien by best vindt voor den dienst van tamboer. Medegedeeld. a a Waarschuwing aen den Popermgschen oorres pondent van de Toekomst. Gelyk of wy weten dat er onder de Popei ingsclie correspondenten wei nig notarissen, sekretaiissen, agents d'affaire of andere wetgeleerden zyn; uit broederlyke liefde, en 0111 alle slechte gevolgen te vermvden, nemen wy de vryheidheid hun te verwittigen dat er in de strafwetboek, Vil hoofdstuk, artikel 383 te lezen slael als volgt: Al die zal uitgesteld, uitgedeeld hebben liede kens, vlugtschrifteu of andere gedruksels.. die tegenstrijdig zyn aen de goede zeden, zal veroor deeld worden lot een gevang van acht dagen tol zes maenden en lot eene boete van 20 lot 300 fr. Kwestie of weet hel docteurtje dal? 'Ten is nooit te laet om te leeren als men niet te.... en is. a a Klnglen van hel werkvolk. Als ik zeg het werkvolk, 'k wil spreken van de wvfs.die schrik- krlyk klagen van de feesten en verbroedering die twee uitgeklopte kasteelhecren voor hunne mans en kinders vermenigvuldigen. Die ryke en inildadigo en volksminnende mannen geven een pinle en een hespeheen; maer de onnoozele werkmenschen ver drinken meer als hun drinkgeld, en wy weten ge heel zeker dal meer als een menagie geweldig lydt door de mildadigheid van den populairen Menheere. Dat zou toen nog klappen van gematigheid en spaer- zaemheid. Wat min voor tl Menheere en voor uw niarmevolk, wat meer voor een ander en voorde schamele wyfs! 'T zal veel beter zyn, en Poperin ghe,t'yelyk of late zal u een standbeeld gunnen op de Yischmarkt. X. liet omslag van M. 1'. Berten van zyne bediening van notaris te Popel inglio is aenveerd. Da burggraef Allieric Dubus de Gisignies, in leven senaleur voor de arrondissementen Yeurne- Ootende, beeft aen de armen van Brussel een bezel gedaen van 23,000 fr. MM. Yandermeerscli en Vanrobaeys zien af van liun ambt van likwidateur der sociëteit J. en E. Dujardin, de zorg dier likwidalie overlatende aen MM. Jules en Edmund Dujardin. Men spreekt van liet vcrdwynen van een lage- ren bediende der Volksbank van J3iussel die een tö kort zou achtergelaten bobben van 13 tol 20,000 fr. Van een anderen kant meldt men ons dat een wis selagent sedert eeirige dagen bet land verlaten heeft, na talryke beursspeculanten gefopt le hebben. Dezen winter zal er weer eene nieuwe mode veel gedragen worden. Do kleeren dei dames zulk" niet meer afgelegd zyn met galon, met tragici), ",el paerlen of ander passementcrieweik, maer met plu- men vaii vogels! Lacht niet, lezers, liet is z»o. I'c Vie l'arisiennne, een blad dat zich uiisluiw'y'' niet de modeartikels bezig houdt spreekt met vso' ophef van dc nieuwe invoering. Reeds zyn de modislen van Paiis volop bezig met de cosluemsop deze wyze tc garnieren. Men spreekt zelf van <'clie dame die bevel heeft gegeven om haren winterman tel met pluimen van canarievogels af te leggen. Te Brussel reeds, in de Nieuwslraet, zyn ver scheidene costuems met pluimen afgelegd in vitrien der voornaemsle magazyneil van conleo'11'" uitgesteld. Onze brusselsclie vrouwen zyn er rei''* zot van en dezen winter zal men ze dan ook mcl

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1874 | | pagina 2