K E R K E B O E K E N gy uwe arme lezers opdischt, ziedner het walgelyk voedsel welk uwe lasterende en eerschendende korrespondenten wekelyks toezenden. Doch welk is de oorsprong van die lastertael, welke wekelyks naer -uwen vuilpul komt toegestroomd? De bron van dien walgelyken vloed van eerschendingen, schimpingen en lasteringen is te vinden in eenen gezworen liael tegen al wat christe- Jyk en eerlyk is, en ook dikwyIs in eene verkankerde opinie, in eene nydige afgun stigheid die het hert van die snoode schry- velaers opknaegt. Hoor, Toekomst! uwe ongelukkige lezers de zuiverheid van hun geloof en zeden doen verliezen, dat is gemakkelyk, maer een eer lyk, deftig, godsdienstig mensch overtuigen met uwe smaedredens en spotternyen, met uwe eerschendende artikels en korrespon- dentiën, dit zal u wat moeijelyker vallen: gy zult tot uw doelwit nooit geraken. Inte gendeel, hoe meer de eerbiedweerdige ziel- beslierders, de eerlyke burgers, de god- vreezendc familiën, de treffelyke jongelin gen, de godvruchtige dochters door uwen vuilpul getrokken en gesleept zyn, hoe meer eikendeen achting en genegenheid voor uwe uitverkoren slagtoffers zal loonen want het is gekend overal dat uw stieleken is liegen en lasteren, o Toekomstmaer let wel op, want lasteren en liegen is een ge- vaerlyk ambacht, en zoo dit wapen niet kunstig gehandeld wordt kwetst het dik-' wylsde hand welke dit gevaerlyk werktuig onvoorziglig behandelt. Let dus op, Toekomstschryvers! Plactsclyk. Eene charge. Hebt gy die charge ge zien te carnaval, Djoos?... Dat was keer fyn genepen, ené? 'T was dien ezel en die meslkarre dat gy zeggen will, Karei? Ja, juiste, Djoos, wat zegt-je er van, Jié? Wie was dan die nieslraper, Karei? O! mestraper, meslraper, ga zeere! 11e ja, die meslraper, die mest raeple en smeet op dien eter daer. Wie was dal? He 'l was een van uit de drukkery van de Toekomsten hy was... Ha! ja, Karei, 'k heb het weg, hy ver beeldde zyn styleke! En hy heeft er een handje van! Hoe zyn styleke, Djoos? He ja, Karei, wat doel hy anders als de liberale vuiligheid vangen, die andere hem zenden en alles bekladden, 't verheven- ste 't beste! Ga zeere, Djoos! Ja, Karei, 'k en versla ze ik niet an ders, die chargewèe! Al op zyn Prulssens. ln Elsatiën bob ben de Pruissensche al de nonnen uil de scholen gejaegd en er Fricadellen'k wil zeggen juffersingestokenen in die katholieke streken, op 18 van die juffers zyn er 15 protestant. Nu, die juf fers moeten nu de vrouwelyke jeugd op brengen en educatie geven; de nonnen en konden dat niet, zy en kenden de wereld niet. Juffers, man, juffers, zoo schikt hel! Fricadellen, man, fricadellen, dat gaet de dochtertjes den wrong leeren! Wat voor fatsoentjes dat zyn, hoort: Zy gaen 's avonds naer 't bal en koeren 's nachts wèere, arme en arme met eenen cavalier, naer huis!... Die juffers kennen de wereld!!! Yper en is nog niet geheel rype voor zulke Fricadellen. He ja, 't en was maer sprake van soireeljes, cigareljes en muziek- partyljes, en 't was al kwalyk!... Yper en is nog niet pruisscnsch geuoeg... Nu, de Toe komst zal 'l leeren! Sterfgeval. De Eerw. heer Policy, pastor van Ileule, is van deze weke overleden ter clde van 54 jaer. R. I. P. Mynheer d'Huart is senator gekozen in 't arrondissement van Dinant, in plaels van M. Omalius d'llalloy, overleden. Er was geen tegenstand. IIoc is mi <lc politieke slact van Europa. De stryd tusscheu de Revolutie en de ka tholieke politieke wordt van langs om meer gespannen, en 't schynl dat er groote ge beurtenissen op handen zyn. De Revolutie hoewel meester in Pruissen, Rusland, Zwit serland Italië en magiig in Oostenryk Frankryk en Belgie, vindt dal hare zaken nog niet zeker genoeg en slaen. Men weet dat de brutale spreuke en wensch der Revolutie, uitgedrukt reeds ten tyde der eerste fransche otnwenlelinge, is Pendre Ie dernier des llois avec les boyaux du dernier des prétres. Den laetsten Koning hangen met de ingewanden van den laetsten priester. T is te zeggen alle regt, alle magl zoo tydelykals wereldlyk weg en uitgeroeid! Nu de eenigste magt, de eenigsle vorst, het eenigste gezag, in Europa dat krachtig de Revolutie tegenwerkt en haer in de weg staet, isZ. II. de Paus, Stadhouder Christi. De Revolutie heeft altyd gehoopt dal Pius i IX algauw sterven zou, en dal het alsdan het oogenblik zyn zou om voor altyd gedaen te maken met het geestelyk gezag, en eens het geestelyk gezag weg, het tvdelyk zou van eigen vallen. .Maer Pius IXleeft te lange, en hel plan der Revolutie is veranderd. Tot hiertoe heeft ze de wereldlyke Magt gebruikt om de geeslelyken te bistryden en de Koningen om den Paus te doen bestrvden, maer sedert een tyd meenden ze dat de Kerke ai flauw genoeg stond om te mcugen de koningen omverre werpen en vandaer die Republieke in Spanje, die Rcpublieke in Frankryk enz. enz. Maer nu is de Revolutie geware dat zy nog de Keizers en Koningen noodig heeft om den Paus, die te lange leeft, weg le,kry- gen en zyn gezag te vernietigen. Inderdaed Garibaldi, die nu te Roorhen is, houdt op van Republiek te roepen, zelve hy zwygt wat van den Paus, en hy is in nauwe vriendschap met Minghetti en Viktor Emma nuel, ja hy heeft zynen eed gedaen van ge- trouwigheid aen vorst en staet. Nu waerom is dat? Er is tusschcn Viklor-Emmanuel, Garibal di, Rismark en de Bonaparlen ecnovereen- kotnsle. Viktor Emmanuel is moe van Roo- men, want dit belet de versterking van 't vereenigd Italië; daerom zou hy nog al van gedacht zyn Hoornen en een klein plekje aen den Paus te laten. Daerom zou hy geerne eene gelegcndhcid krygen, en dit zou hem geworden met de Rouaparlislcn in Frankryk aen 't hoofd te helpen. Napoleon IV zou daer schynheilig versehynen lyk Napoleon III en de Kerke kwansuis voorenstaén. Bismarck zou daeraen ook helpen, want zyne kerk vervolging verflauwt en verzwakt Pruissen en alzoo met de Bonaparlisme te helpen zou hy wat zyne vervolging verslappen om hel nieuw Keizerryk wat uit te breiden te gare met de Bonaparlen. Ja aen Bonaparte zou er een deel van Belgie gegeven zyn en van Zwitserland; en Duitschland zou Denemarc- ken en Holland inpalmen, en alzoo in state zyn om Ooslcnryk te vernietigen en Rus land in te korten. En niets meer en ware in state Duitschland te weerstaen. Zoo zou men Italië gerust hebben, Frank ryk gerust, en Duitschland gerust en mag iig. De Revolutie gekroond en gescepterd zou heerschcn in Europa. Daerom is de overeenkomste tusschen Ga ribaldi, Victor-Emmanuel, Bismark en de Bonapartislen. Victor-Emmanuel geeft aen Garibaldi al wat hy vraegl. Ja, hy zal hem miljoenen geven om den Tiber te canaliseeren, en al dra zouden er 50,000 revoluliegasten naer Roomen gaen werken, zoogezeid om den Tiber te verdiepen, maer om Garibaldi te dienen tegen den Paus. Ja, te Lyon, in Frankryk, wordt er al een oproep gedaen om werkvolk. Daerom zwygt Garibaldi nu van zyne Republiek; want krygl hy de miljoenen en zyne 50,000 mannen, hy is van gedacht het Valikaen te bestormen en den Paus te doen verdwynen. Victor-Emmanuel peist: kan Garibaldi opstand maken tegen den Paus, de Bonapartislen kunnen in een twee dry bo ven liggen in Frankryk, en om de genegend- heid te winnen zouden zy weêrc soldaten naer Roomen zenden, legen Garibaldi kwan suis, maer wel om den Paus weére te be waken en den hael legen hem onder de Romeinen te zaeijen, gelyk zy hel al gedaen hebben onder Napoleon III. Zoo werkt de Revolutie en gebruikt Ris mark, de Bonaparlen, Victor Emmanuel en Garibaldi zelve om dien staet in Europa te brengen. En zoo ware 't dal zy, door de keizers en koningen, beterden laetsten slag tegen Roomen zou bewerken, en Roomen gevallen, keizers en koningen dat en lydl geen plooi meer. Ondertusschen de losbandigheid van schryven, in al de landen, en kent geene pa len meer. De vryheid van blasphetneeren, God te lasteren, de Kerke te lasteren, alle Religie te bespotten, is zonder toom. Ziet een keer de Toekomst. Dat is omdat het volk zou rype zyn voor de Revolutie, want een volk zonder Religie en kent geen gezag! voor eerste Communie, met en zonder sloten, aen zeer voor- deoligc pryzen, by Vaiidcigliiii- sfc-fos8é, Drukker, Botcrstract, GG, Y|teren. Allerhande nieuws. l'orfrct van Oii/.t'ii Heiligen l'aricr «len l'ans I'iiiK IV. Men kan bekomen ten bureele van he Nieuwsblad het schoone portret van Onzci Heiligen Vader Pius IX, in olievcrw geschil derd door eene mccanieke samenstelling e dat komt uitgegeven te worden door d Sociela ülcogra/icu in Bologna. Belgische Bedevaerl nner Onze-Liove-Vrouw van Gourdes van 18° April 1875. De pryzen der plaets, gaens keerens, zyn bepaeld op 180 fr. in eerste klas, 110 fr. in tweede, 80 fr. in de derde. De aenvragen voor omzendbrieven en inlich tingen moeten regtstreeks gedaen worden aen M. IIenrï te Mons. Het Komiteit der Bedevaarten in 't Heilig Land houdt zicli bezig met eene karavaan in te richten naer Jerusalem, voor de feesten van Paschen. Het vertrek uit Marseillië is vastgesteld op Don derdag middag 25" February. De pryzen zyn, per stoomboot, 1,360 fr. in eerste klas, 1,163 fr. in tweede klas. Zich te bevragen by M. Sallèze, 3, Furstenberg- straette l'arys. Dc Russen vinden dal de Paus niet vaderlyk genoeg en handeltliy lael iedereen niet geloooven wat hy goed vindt of slecht, en zv zyn gescheiden van den 1'aus 't 7.yn immers scheurelingen of schismaiieken Zoo dan,' in 't deel van Polen, beboorende aen Rusland, hebben 7.y l'open ofte priesters gekregen, die de menschen onderwyzen in 't cbristelyk geloove onder 't geleide van den Oppcrpaus, keizer Alexander. Zy worden dag en nacht bewackt en mogen hun dorp niet verlaten om ievers hy eenen katholieken priestei te zoeken om hunne cbristelyke pliglen te kwyten. In een dorp, met name Jatton, hadden zy dc'n schismatieke!) Pope, door 'l gouvernement opge drongen, weggejaegd en daerhy den schoolmeester en koster van 't zelfde koleur. Men zond 300 solda ten in dit dorp, hestaende uit omtrent zeventig arme huizetjes. Dc soldaten aten eerst die fainilien uit, en gingen er Uuti beurtelings aen om du menschen te zweepen en te gecssclen. Te Parczwo, na 't plun deren, sloegen zy alzoo de mannen, ja zelfs zy ontkleedden de vrouwen en geessclden ze tot dal die arme schepsels, uitgeput van bloed en krachten, ia bedwelming hieven liggen. En dal gebeurt in al de dorpen van Poldacbien, waer 300,000 christenen zyn, met den Paus vereenigd. Groote menigten blyven verminkt, en die mnrte- laers worden dan hier cn daer in het gevang geworpen, zonder geneesheer, zonder eten, en moe ten leven met hetgeno hunne geloofsgenoten hun durven brengen. Is Alexander een Nero'? Eu die katholieken onderstaen plundering, leed en tor menten gedwee, kloekmoedig en standvastig, bereid om te sterven als het maer en is in den schoot der minnende en zielreddende katholieke Kerke Christi, Laet ons bidden dal God hun verlichtinge zendt en troosten kloekmoedigheid lot het einde toe; et gy, scbryvers der liberale gazetten, voelt gy dat dit Russen uwe bloedverwanten zyn, gaet voort mei regis en links, byzonderlyk links, alles uitte zoeken om op Rusland te boffen en te stoffen, arme dool- aerds Gy zyt nog meer to beklagen dan die ver drukte martelaren. Moge de lleere u dan in de marielic van uwen doodstryd ook zyne genade schenken. Lazena, die in 't noorden over 't alphonsiscbe leger bevel had, is afgesteld omdat hy te Lacas verslagen is geweest. T is de vyftiende die alzoo vaert of zyn ontslag geeft. Te Daroca, nieuwe verovering voor do Car- listen, omtrent de duizend man, cn -200 peerdet gewonnen. 'T schynl dat don 14" dezerde stad D.irocair is ingenomen l'Jt gevangenen waerin Colonel Sanchez, 130 peerden, 30,000 pesetas. Dit u maer een deel der winste van de weke. Te Parys heeft men een nieuwen katholieke» Cerkel voor werklieden geopend. Zyne Doorl.de bisschop van Mans was aen 't hoofd dier plegliglieid, bygewoond door M. don herlog van Nemours, den hertog van Alaca verscheido generaels afgezant-» en al de byzondero van 'l kwartier. M. de Grael Albert de Muil, kapitein der dragonders en sokre- laris van den Cerkel, heeft met eene redevoering de plegliglieid geopend, ln dc processie van 't heilig Saciainent, hebben de generaels de Geslin, com mandant van Parys, de Monlarly twee kolonels e» verscheide opperofficicren, in grooten uniform ba paviljoen gevolgd, met melde keerse in de band. ln eene der laetste gevechten, verloren door generaal Lorna, heeft deze moeijelyk uil de handen derCurlislen gesperteld. Een vrywilliger van Don Carlos had reeds zyn peerd by de teugels, maer Lorna had zynen revolver cn deed hem loslaten. Hy is dan nog verschuwd, zoo als 'l overige der Alphonsisicn, die toch deer lyk met hem lachen. - Gy moet weten, hy had beloofd van niet de Carlis- ten te spelen, gelyk de kalle met den muis Maer hy heeft vergelen er by te voegen een vice verm, dal is, gelyk de muis met de katte. Fyne kerelHy spreekt van zyne demissie te geven, hy cn doel niet mee. Met nog zulk eenen fail d'amies of twee by zou moeten zyne collatie nemen hy de Carlisten. Nu, hy zou ten minste leeren zyn Kruis maken. iMiddel om lange te leven. Eene stokoude dame is in Frankryk gestorven, latende by testa ment over aen haren doctor, de groote kasse in Je kamer waer zy gewoonlyk verbleef, en dal metal wat zy bevatte, uit dankbaerheid voor den Iwmme de l'art, die haer zoo eenen ouden top had laten schceren. De doctor heeft tegenwoordig geweest hy du opening des testaments, cn heeft er in zien liggen, ongeroerd en ongeschonden, al de medecy- nen die hy haer sedert twintig jaer voorgeschreven en doen bestellen had. Was 'teene kunste dal zy noch tand noch zwart liair meer en hadde, zei er een, zy en gebruikte hare mcdecynen niet Donderdag na middag, 18" dezer, heeft eeiie zonderlinge verkooping te Brugge plaets gehadte wc,te deze van 'l vliegtoestel, {de hallons, boeken en andere voorwerpen tocbehoorende aen den die- genden man, Vinconl Dc Groof, die te Londen dood gevlogen is. Op 27" January is de muilplaeg te Cortemark, op dc hofstede L. Blonlrock uitgeborsten 8 koeien, 4 veerzen, 2 jaarlingen cn 2 kalvers zyn door de ziekte aengelast.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1875 | | pagina 2