Plaetselyk. Itrri^t van ileii UitRfVCVt Verscheidene abonnenten van den builen klagen over de onregelmatigheid waermede bet Journal d Ypres en hel Nieuwsblad be steld wordt. Al wat wy kunnen verzekeren, is dat al de Nummers in het postbureel stiptelyk zyn bebandigd. Wy verzoeken vuriglyk onze abonnenten dal zy onsonmiddelyk zouden bcrigien over alle onregelmatigheid in hel bestellen onzer weekbladeren. Er is een Postmeester van een onzer kan tons, op wïer rekening wy reeds eenen gan- schen bundel klaglen bezitten: lly zendt ons kwyllantiën terug die nooit ter hunner be stemming zyn aengeboden geweesthy weigert abonnementen te ontvangen aen on ze gazellen en aen andere katholieke dag bladen; abonnenten van 't Nieuwsbladvan zyn gebied, zyn beurtelings de eene of de andere week van hun blad beroofd. Er is nog eene besturende regering in ïtelgie; dal zekere Postmeesters liet zich her inneren. De katholieke Kring heeft deze weke het vermaek en de voldoening gehad van eenen improvisateur te hooren. De heer Besse de Larie heeft daer vyf kwart lang stukken verzen gemaekt op al wat men hem vroeg in opgegevene rymen. Wonderlyk is het om te hooren, en 't ware mynen tyd verkwisten om er een gedacht van te geven. Zulke din gen moet men hooren. De Eerweerde heer Van de Kcrckhove, pastor van Oostvleleren, is den 20 dezer overleden in den ouderdom van G9 jacr en 3 maenden. De heer Van de Kerckhove was een vlaemsch letterkundige. Van hem is de ge schiedenis der Graven van Vlaenderen, in 4 boekdoelen in 1846 uitgegeven, die vol gens verdienste verspreid en gesmaekt was. 'T jaer 1850, in de tentoonstelling van kunstvoorwerpen te Brugge, was er iets van M. Van de Kerckhove, dat de algemeene aendacht trof. 'T was de Vadcr-Ons in 't la- tyn, vlaemsch en fransch, zeven keeren ge schreven met eene ganzenpen in een ronde- tje ter grootte van eenen hal ven frank. Moen 22 February 1842 stael er nog by. Men kan hi l wel lezen by een vergrootglas. By koninglyk besluit van 16 Maert is het aendeel der ligting van 1871) lusschen de provintiën verdeeld als volgt: Provinliën. Mannen. Antwerpen1,149 Braband1,96b Henegouwen2.227 Limburg479 Luik1,428 Luxemburg538 Namen747 Oost vlaenderen1,922 Westvlaendercn1,545 Ziehier hoe dit contingent verdeeld wordt voor het arrondissement Yperen: Militiekantons. Contingent. Yperen38 Poperinghe33 Proven20 Elverdinghe27 Langemarck29 Gheluvelt24 Nieuwkerke20 Waeslen27 Wervick'34 De correspondentie van Roussclacre is te late gekomen. Tot by acht dage dan. Gelykvormiglyk de wet, hel is maer van den 1 Mei aenstaende dal de kiezerslyslen, zoo als zy overzien geweest hebben in de maend Atigusly 1874, zulle mogen gebruikt worden en zy zullen goed zyn voor een jaer. Er zal van die lysten gebruik gemaekt wor den voor de gemeente kiezingen welke in October moeten plaets hebben en niet van deze die zullen overzien worden in de maend Augusly naestkomende. ■Binnenlandsell nieuws. Over eenige jaren, ten lyde dat Frère en Bara aen het heslier waren, wierd er door die Ileeren eene wel voorbereid lot hel af schaffen der koophandelkamers, wier nut als geheel klein en schier onbeduidend geoor deeld wierd. Die wet is lot nu toe in de pa pieren gebleven, om altyd voort plaets te laten voor andere en belangrykere wetsont werpen. Ons katholiek ministerie komt nu die zelfde wet voor te dragen, zich steu nende op de zelfde redens oin dewelke de liberalen er het ontwerp van gemaekt had den, te welen: de nutteloosheid, en hetduer kosten aen den Staet of aen de sleden. Ja maer, hel zyn de katholieken die deze wel nu voordragen, en die mannen, van met dal zy iets aenraken zoo maken zy het vuil! (inde oogen der liberalen.) En daerom is hel dat nu al de liberale dagbladen het uitvoeren dezer wel helsch sehnkkelyk legengaen. Wal dal toch eene verandering van mi nisterie kan maken Hetgeen gisteren waer was, als de liberalen aen 't bestier wa ren. is valscliomdat de katholieken aen t beslier zyn! Ha die kluchlenaers Wilt gy nu eens myn gedacht daerover weten My dunkt dat de oorzaek dier tegenkan ting der liberalen ten deele hierin gelegen is: Sedert eenige jaren zyn de koophandel- kamers, die van te vooren zich met geen politieke bemoeiden, eene soort van liberale sociëteit geworden, waer men meer van politieke dan van koophandel spreekt; en de- wyl die kamers nu een liberael spel spelen, mogen zy kosten wal zy willen, zy zyn nut tig, ja noodzakelyk geworden in de oogen der liberalen lie ja, beziel liever eens de Rousselaer- sche doorluchtige koophandelkamer; hoe zouden de zaken daer nog l'hoope houden indien zy afgedankt wierde Zwygl daer van, men mag daer niet op peizen zonder sidderen en beven, dal het zou kunnen ge beuren dal die koslelvke kamerheeren, die alle jare eens de hand uitreiken achter hun pensioen; en die bjna alle jare eens het hoofd uitsteken om wal armen liberalen prael te spinnen, hun pluimken van hunnen hoed en hunne zetels van onder hunne majesteit zouden genomen worden Mgr Mac Closkey is de eerste prelael van Amerika welke tot de weerdigheid van kardinael verheven wordt. Zyne benoe ming, even als deze van den primaet van Engeland, is eene huideen eene aenmoe- diging voor de twee streken waer de Kerk, op onzen tyd, meest aenwint. In t begin dezer eeuw waren er in Engeland en in de Vereenigde-Staten van Amerika niet meer als 100,000 katholieken in ie der land; nu zyn er reeds 4,000,000 in hel eerste en meer dan 7,000,000 in het tweede. De benoeming van Mgr Ledo- chowski is eene antwoord op de onbe schoftheden van Bismark, eene proleslalie tegen de langdurige gevangzitting van dien Aerlsbisschop, tegen de gewaende af stelling van dien moedigen belyder van het geloof. FRANKRYK. De meerderheid in den land - raed, die op 25 February de Republiek gestemd heeft, begint reeds in stukken te vallen; hel gouvernement van Mac-Mahon zal veel moeite hebben om daermede ver te geraken; samengesteld uil mannen wiens grondbeginsels en strekkingen ge heel legenstrydig zyn, zal zy het op wei nige kwestien kunnen eens blyven, van nu af reeds ryzen er geschillen op. Hel is een nieuw leeken van de noodzakelykheid voor het gouvernement van met de lin- kerzyde af te breken en de gescheurde meerderheid onder de bewarende party weer in te richten; 'l is de eenige middel welke in de Kamer beslaeten waerop hel gouvernement vaste steun kan vinden. PRUISSEN.De liberalen van de Kamer, in Pruissen, hebben wraek willen nemen over de onbeschroomde handelwys van den Paus jegens de duitsche kerkvcrvol- gers, en daerom hebben zy hunnen afgod von Bismark, als hy laetst ter Kamer kwam, met veel lawvt onthaeld. Een Ka merlid, om den Kerkhater te beter te ver- hcerlyken, sprak eene redevoering waer- in hy de katholieken by geheele monds- vollcn schimp naer 't hoofd spoog en met veel opzet hunne aenstaende neérlaeg aen- kondigde; zyne profetie zal ongetwyfeld tegen zyne eigene party draeijen, en mis schien vroeger dan velen het verwachten. SPANJE. De vermaerde krygsman Cabre ra, die in vroegere tyden door dapper heid en golrouwigheid veel roem verwor ven had, komt geheel zyn eervol verleden te bevlekken door eenen lafhertigen afval. Hy, die zich zoo menigmael in gevaer stel de om de zaek van den wettigen koning te verdedigen, komt schandelyk die Zaek te verlaten om met deszelfs tegenstaenders samen te spannen. Doch zyne verradery heeft in Spanje den uitslag niet dien men er van verwachtte. Zy verwekt niets dan afkeer en verontweerdiging. Schande al leen zal cr hem voor zyne eerlooze han- delwyze overblyven; zyn naem, te vooren zoo roemryk, zal in de geschiedenis als dien eens verraders aengeboekl worden, lntusschen zet het leger van Don Carlos, moediger als te vooren den stryd voort. Totael. 252 IBiiifen la ml scli nieuws. ROOMEN. Op 15 Maert heeft Z. II. de Paus Consistorie gehouden, binst hetwelk hy verscheide prelaten tol de weerdigheid van kardinael verheven heeft, waeronder zich Zyne Eminentie Mgr Dechamps aerls bisschop van Mechelen bevindt; daerin ziet men te regie een nieuw bewys der groole loegenegendheid van Pi us IX je gens ons vaderland. Onder de vier andere nieuwe kardina len, zyn er dry aen wiens benoeming, in de huidige omstandigheden, eene groote beleekenis vast is. Het zyn II. H. Manning, Aerlsbisschop van Westminster; Mac Clos- key, Aerlsbisschop van New-York en Ledochowski, Aerlsbisschop van Posen. eigen is, die zoodanig de herten ontroert en de liefde wint van alwie hel geluk heeft hem in persoon te beschouwen. Zyne oogen zien iroederlyk, en zyne regtcre hand is ge|,e. ven om te zegenen. Dit portret, mecanieke- lyk in olieverw geschilderd op lynwaed kost slechts 22 franks. Portret van tin#,en Heiligen lader den Pan* Pius IY. Men kan bekomen ten burcele van liet Njeuwsblud hel schoone portret van Onzen Heiligen Vader Pius IX, in olieverw geschil derd door eene mecanieke samenstelling en dal komt uitgegeven te worden door de Socteta Oleogra/ica in Bologna. Dit portret, men mag het zeggen, is een volmaekl meesterstuk. liet aengezigt van den Heiligen Vader is er levendig afgeschetst met eene opregte wonderbare kunst. Men bewondert er die zachtmoedige majesteit, die beminnolykhcid die aen Pius IX gansch Allerhande nieuws. m In den pryskamp voor vet vee, Donderde» tQ Gent gehouden, zyn de twee eerste pryzen voorde ossen ouder dan 3 en ten hoogste !i jaren, toegestaen aen MM. Vanliille, gebroeders, stokers to Eessen De 1* premie (400 fr* en een vergulde eormetael) jj gewonnen door eenen os, wegende 1,03*2 kilo, en de premie (230 fr' en een zilver eermetaal) d00r eenen os wegende 1,030 kilo. De 1* premie voor de ossen van V klas in den pryskamp van Brussel, is toegewezen aen MM Vanliille, van Eessen, voor een os van 4 jaren we gende 1,031 kilog. In den pryskamp van Brugge, heeft M. £mie| Vereeeke, veekoopman te Dixmude, de eerste nre mie hehaeld voor de veerzen, en M. Lodewyk Vereeeke, slagter aldacr, de 3' premie voor de ossen van 2' klas. Aen M. P. Gantois, te Leysele, zyn de iwce eerste pryzen der ossen van 2° klas toegewezen. Ziehier een nieuw bewys dat flauwe kluchten soms nuodloiiigo gevolgen hebben. Vrydag namid dag, verinaekle zich zoogezegd een 20jarjgjongelin» Alois Dewulf, op de Schoolplaels te Damude ine; steentjes te werpen in een moortelmolen om den werkman in zynen arbeid ie belemmeren en ie p|a. gen. De kluchtspeler kwam er kwalyk van te huïi Nu en dan haolde hy de steentjes weer uit met de hand binst de molen werkte; deze otivoorzigiigheid moest hy duer betalen, plotseling geraektendrie zyner vingeren tusschen de pletter-rollen en het vleescli der vingeren werd afgesleept Gelukkiglvk stond de molen in tyds stil, anders ware de geheele hand vermorzeld geworden. De wonden scbynen niet al te erg, doelt nog eens, T is eene les voor velen die ras gereed zyn lol allerhande kwaejon- genspcrtcn. Men ziet wal cr van komt. De rosse maen begint dit jaer den 6" April,en zal eindigen den 3* Mei. De minister van oorlog heeft aen de bevelheb bers der verschilligc korpsen, verboden, de hoeken aen te nemen die hun voor de bibliotheken der regimenten aengeboden worden door liet cenirael comiieil van den Ondcrrichtingsbond. Dal is wel gedaen Onzo volksjongens zyn niet naer de kazerne gezonden om geliberaliseerd of geendoctrineerd te worden door de afdeeling dr vrymctselary, welke men I.igue de l'enseignement noemt. Dat licht en die zedelykheid kunnen onze jongens best missen. Men schryft uit Lichtervclde j B. Baillie, vinkenier alhier, kwam Zondag morguiid.7" Maeil, met twee pensjagers door de Wyndaulbosscbco. Langs zekere dreef ontwaerde hy achter eenen bol twee boschwachters, die tol elkander zeiden en schiet toch niet Hierop stelde 'l Baillie met zyne reisgenoolcn aen 't loopen. l'afging hel uil de bol, en B Baillie kreeg eene scheut in den nek, die hem deed in 't zand stuiven. Hy racpte zich op. Paf! nog eens van daer, en hy kreeg eene tweede scheut die hem deed vallen over zynen gaensiok. Een der pens jagers had zich imuxschen verdoken in eene koorn- vcur. Daer zag hy de twee boschwacliters koelbloe dig hunne fusieke laden en voorigaen al kouten en klappen juist gelyk of zy op eene kraei zouden ge schoten hebben. Het slagtoffer van die wreedheid kwam naer zyn buis gekropen met zyn lyf vol zaed.» Eene verschrikkclyke heiligschendery bee'1 Maendag nacht inde kerk van Paujoull, indcn'bj- heid van Avignon (Frankryk) plaets gehad. Ee"6 ellendeling heeft hel tabernakel verbryzcld en 'L guwydc hostiën geroofd zonder de gewydc vaten en de andere hostiën aen te raken. Do booswicht, waerscbynlyk hel deksel der remonstrantie niet kunnende open krygen, heeft dit gewyde voorwerp mede genomen mot de groole hostie, welke hel l'e vatte. Deze misdned scliyni gecne andere be''60? reden te hebben gehad dan de onteering van bet Allerheiligste, want indien de diefstal den hens wicht had aengedreven, zou hy ongetwyfeld 8 gewyde vaien meegenomen hebben. Met sclir vraegt men zich af waer liy niet de hostiën ge10 ven is? Wie weet in welke goddclooze handen ze geleverd heeft! De justitie doel icvcrigc op zee kingen om den schuldige te ontdekken. Langs weg van Pujaull heeft men een klein ahacr MP. gevonden en twee hostiën, welke eene vrouw den lieer pastor ter hand gesteld heeft. De aerlsbisschop van l'nrys hoeft beslis' d In der eerste steen der nationale kerk van hel II. lid' K Montmarlre, zal gelegd worden op 2'J Juny aensiaen

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1875 | | pagina 2