policie overal moodig haren pligl heirft ge- <ineii; dneronder'bevonden zich mannen die hel hert op de regie pin els dragen, ea wier namen doordekalholieken niet zullen verge ten worden. Het is hunne schuld niet dat zy zich in geen groeier getal bevonden, en dat zy slechts konden handelen binnen de palen van het konsigne dat hun opgelegd was. Dit konsiguescheen te bepalen dat zy al leen de gewelddaden -mogten (beletten, en last hadden al het gezang en geschreeuw tegen de .processie toe te talen. Wy hebben •verhaeld wat er gehemd is; de lezer oordee- te (hans over het gedrag der overheden die aldu-s de vreedzaeinste uitoefening van een •hniisiimtioneel rogt hairhen laten beleedigen •en onderbreken. Wy willen vandaeg slechts aen de katho lieken, die deel genomen bobben aen de •processie van Sl-Deins, onze gelukwenschen toesturen als de uitdrukking der dankbaer- ihéid waervan al hunne broeders, alleeerly- ke lieden ten hunnen opzigla doordrongen zyn. i)eze welbekende christenen, nederige werklieden, moedige vrouwen uit het volk, dames en jufvrouwen uit de hoogere klas- •sen, hebben Dynsdag j.l. door krachtdadig en levens gematigd, de bedreigingen en be- leedigingen te versmaden, niel alleen een bewys van moed co geloof gegeven; zy heb ben daerenboven in onze stad hel geheiligd regt van het openbaer gebed staende gehou den. Niettegenstaende het gebrek aen be scherming van wege de overheid, en ten pryze van een afgryzelyk schandael, hebben zy, door eene zekere en beslissende over winning, de vryheid der eerlyke lieden doen zegepralen op de losbandigheid der schoeliers. Ontvangst van X. E. Mgr ilen kardinael-aci'Ubi.m'lioi) van IMerlielen. Mgr Dechamps deed Woensdag 21 April om een ure en half zyne plegligc intrede in de stad Mechelen. Van den trein stappende, werd hy door de onlzaglyke menigte, die hem afwachtte, topgejucht. hy 'l afstappen van den trein werd de aenkomst van den helaet door 21 kanon schoten begroet. Van de statie begaf de stoet zich naer dc kerk van O. L. V. van Ilanswyk, en vervol gens naer de melropolilane kerk. Al de straten waren met de lielgische en pauzelyke kleuren bevlagd; welkomwen- schen, fransche en vlaem»chc jaerschriften pryklen acn eene menigte gevels. In den stoel waren aide katholieke werken ver tegenwoordigd. Overal werd Zyne Em. de is II dmael door de toejuichingen der menig te begroet. De geestdrift was hoog cn al gemeen. De troepen der bezetting bewezen de mi litaire eer. Men bemerkte lieldepol vande regiments school der karabyniers, hel lc balaillon van bel 9e linie, de lh^-en 10'' battery te peerd, liet 2c regiment, en eene brigadegendarmen. De soldaten boden op de Groote Markt, toen de Kardinaal voorbytrok, hel geweer ;h;ii Een Te Deum in de Sl Romboutskerk eindigde de plegtigheid om drie ure, maer <lcs avonds had nog eene prachtige verligting plaets. Op dit oogenblik wordt eene insehryving geopend, om Mgr Dechamps, acrtsbisschop van Mechelen, by zyne terugkomst uit ho mer), zyn portret aen te bieden. De namen der inschryvers zullen op een ryk ingebon den album, hetwelk aen zyne Eminentie zal worden aengeboden, ingeschreven worden. Dit zal, eenigcrmaie, bet GOUDEN HOEK der Belgische Katholieken zyn. Al de in schryvers zullen eene prachtige plaet in kleurslecndruk, Mgr Dechamps, in zyn kar- dinaelsgewaed voorstellende, ontvangen. Wy vernemen met genoegen, dat een der voornaemste huizen, te Brussel, zich bereid willig vehaest beeft de insehryving op dit prachtwerk, hetwelk een sprekend bewys van de dankbaerheid en den eerbied der geloovigen mag heelcn, te ontvangen. Toen wylen Mgr Sterckx, aerlsbisschop van Mechelen, lot kardinael verheven was, stelde het gouvernement voor, eene loelaeg te verleenen van 4b,000 fr. om de installatie te bekostigen. Dit voorgaende had kunnen ingeroepen worden door het gouvernement, ten gunste van Z. Em. de kardinael Dechamps. Deze laelste heeft echter uit hoornen aen hel ministerie bericht, dat hy verlangde geen voorstel van dien aerd te zien doen. De inslallatiekoslen zyn voorafgaeudelyk reeds bctaeld door de belgische katholieken zei ven. Deze hebben dus andermael aen hunne te- genparty die voor alles met de vingers in de algetneene kas zitten een bewys van belangloosheid gegeven. Dal strekt hun tot eere! Plaetsclyk. T is al even stil en kalme te Yper; men zou zeggen uilerlyk dal het al in vrede, al in ruste, al in vryheid is; maer'l is zoo eene uilerlyke kalmte: gedoken en stille gaet de oorlog voort tegen God, en Godsdienst en Kerke: pachters dwingen om legen hun ge- loove en geweten gazetten te ontvangen, te betalen, die, lyk de Toekomstopenllyk den godsdiwist aenranden en kelloryen en godj deloosheden verspreiden; pachters en werk lieden dwingen om, tegen hun geloove en geweten, hunne kmders naer scholen te zen den die verboden zyn ten minste zoo straf als slechte theaters; arme lieden lusschen den wreeden honger en hunne ouderlyke pligl zetten, en alzoo geld en goed. dal uil liefdadigheid geschonken is, gebruiken urn dwinglandy te doen wegen op de consciëntie der armen. Daer is een staeltje van wat er hier ommegael; 'k late varen al wat er ge sproken en gezeid is in slaminet en werk winkels tegen al wat op Religie trekt; maer byzondcrlyk legen de priesters. Daer is de snoode en satanische oorlog die gevoerd wordt in stille en kalmte, waertegen de goede niel altyd genoeg en wapenen noch en stryden! Al die eentwal kan is nogthans uit liefde verpligi van daerlegen te wor stelen!... T is juist daerom dat liet Nieuwsblad niet eene omstandigheid en lael voorbygaen zonder die goddelooze puogmgen keubaer te maken en ie bcslryden; en vandage moet liet een woord zeggen van de redevocringe van den heer Vanheule, die, hoe bleek en koele zy is, toch eene aenraudinge is van ons geloove, niel i'egtslreeks, 't is waer, noch open en vry; dal en is Vanheule's wer ken niel, maer met den scliyn van die be- daerde onverschilligheid, die het herte ver slikt en den geest op den dool helpt. De dood, zegt M. Vanheule, en benauwt de wyze met, want by weet dal er een Begier is die elk volgens zyne werken zal geven: M. Becuwe en was niet benauwd by bet aenkomen der dood, want hy een wyze was. Immers hy had zynen Begier een leven aen te bieden ten groolen deele toegewyd oin zyne medeburgers dienst te bewyzen, en bel geluk van zyne familie uil le maken. Laten wy den heer Becuwe in ruste, by is geoordeeld! Daerenboven wy hebben in zyn leven dikwyls genoeg zyne werken beoor deeld en volgens de wel van God cn de lee ring der Kerke geschat, omdat eikendeen weten zou wat wy van zoo een leven denken. Maer spreken wy van M. Vanheule en zyne gedachten. M. Vanheule immers is in onze stad een belangryk man: hy is Schepen van 't onderwys en hy beeft in zyne handen de opvoeding van honderden kinders. Dus zoo een man's gedachten behooren wel overleid te worden en in aendacht genomen. Voor 'tgeen dat 't geloove aengaet, M. Vanheule, in zyne redevocringe. aenveerdt twee puntjes uit noodzakelijkheid des mid dels-, ten eersten, dat er is een God-, ten tweeden, dut God is de looner des goeds en dc straffer des kwaeds. 'T is toch, meen ik, 'tgeen hy beleckenl als by zegt: compurail devanl Celui qui, dans son in fin ie Justice, donne a chucun se Ion ses verlus et ses oeuvres. Van geloove wege, daer is geheel Van heule's symbolum; ten minsten in geheel zyn reden en is er gewag of sprake van de twee andere puntjes, le weten: de II. Dry- vuldigheid en de Menschwordtng van Christus! Beken mei my dal hel nog al aer- dig is dal M. Vanheule iemand in den Memel steil zonder een keer den noodzakelyken Middelaer, Jesus-Chrislus, le noemen, zonder zejve van verre er aen te doen denken. 'K en wil niel zeggen dal M. Vanheule aen Jesus- Christus niet gelooft; maer my dunkt dat hy den Goddelyken Zaligmaker zoo straf van kante laet als hy kan. Dal laet al peizen voor de ouders die ern stig bezig zyn met hunne kinders. Kinders willen wys leeren, kinders willen deugden leeren, kinders willen naer den Hemel leiden zonder Jesus-Chrislus; geen een Roomsch- kalholieke, geen een christen en kan noch en mag dat goedkeuren! En nogthans voor iemand die M. Vanheu le's redevoeringegelezen heeften overwogen, 'l schynt dat hel daer de Scliepen's gevoelen zyn! Voor vandage moei hel genoeg zyn daerop de aendacht van onze lezers geroepen le hebben; en in afwachting dat wy verder gaen in 'l onderzoek, zeggen wy hier: Zwicht u van eene wysheid, van eene deugd,van een teven zonder Jesus-Chrislus, zwicht u van die uwe kinders zoo willen leeren'. Priestcrlyke benoeming. Mgr. de bisschop van Brugge heeft be noemd l'astor lc Sluyvekenskerke, M. Lefebure, proost van O. L. V. van Blindekeos, le Brugge; Proost van O. L. V. van Blindekens, M. Pattyn onderpastor der Magdelena te Brugge; Onderpastor der Magdalena, le Brugge, M. Laumosnier, onderpastor le Dadizcele; Onderpastor te Dadizeele, M. Van Langer- meersoh, onderpastor le Waermaerdc; Onderpastor te Waennaerde, M. De liadls, gewezen coadjutor van wylen M. den pastor van Meetkerke; Onderpastor van Sl-Jacobs, te Vper, M. Varidamme, onderpastor le Oudenburg; Onderpastor te Oudenburg, M. Pattyn, gewezen coadjutor van M. den l'astor van Gcxyde. Allcrliamlc nieuws. WlgT Hef'!iiiiii|is. Ecnc erge misdaed, die do treurigste gevolgen hebben kan, is over veertien dagen gebeurd loWyn- gliehc, niet verre van liet kasieel van Wildenburg al waer M. de baron Van der Bruggen, burge meester van Wynghene en provinciale raodsbeer voor bot kanton Ituysselede zyn zomerverblyf houdt M. Van der Bruggen was met den laelsten trein van Bloomendaele naer zyn kasteel terug gekeerd. Lun zyner lioscbwacbters was by hem, en onder wege kwamen zy eeiiuu wildstrooper tegen. De boschwaohter springt vooruit loopt achter den wiklstrooper cn haelt hem in dodelyk gingen de iwee een lievige worsteling aen. M. Van der Bruggen ging zien wat er gaende was en kwam tot by de vechters. "1' was toen dat de wildstrooper riep GusteGuste, zy Zyn maer mei twee t Aenslonds springen er van bach, ten een dicht gestreiksel een of twee andere wild. stroopers uit er worden geweorscheuten gelost, en M. do baron Van der Bruggen rolt op den grond de korrels cener lading waren langs de zyde in..u vlogen en doorgedrongen tut in den buik. Binst dat de boschwachter zynen beer hielp verzorgde, waren de wildstroopers gevlugi. Tot nu toe zyn zy onbekend. De sprake van den eenen gaf uit dal hy van de slreke niet en is. liet was laet in den nacht als do gekwetste 0p zyn kasteel werd aengebragt. Men oordeele over den angst die daer heerscbte De genaesbeeren werden dadelyk geroepen en M. Van der Bruggen heeft eene operatie moeten onderslaen om de zaej. korrels uil te halen. De bekomen wonden van M. den baron Van der Bruggen zyn voorzeker gevaerlyk, doch uit hun eigen niet doodelyk; als er geen kwaedaerdige toe. vallen hykonien hestael er alle hoop op een volko meiio genezing Uit de Gazette van Tln'elt. Bet treurig einde welk dezer dagen le voorzien was, is ge. heurd M. de baron Gharlcs van der Bruggen de Saint Genois, is Maendng avond lusschen ij,.n Cl| en ure, le Wynghene op zyn kasteel van Wildenburg overleden 't is de schrikkelyke wonde welke M. van der Bruggen over juist veertien dagen door eenen wildstrooper werd toegebragl, die de dood heeft verourzaekt. M. van der Bruggen was nog maer nanwelyks in de lente van zyn leven, en toch bekleedde hy reeds eenen stand in de wereld die lieni in de gelegenheid stelde om diensten aen de samenleving te bewyzen- by was burgemeester van de volkryke gemeente Wynglicneen lid van den provinciewed van West- vlaenderen voor het kanton Ituysselede. Ook is zvna dood niet alleen een pynlyk cn onherstelbaar verlies voor zyn achtbare familie maer insgelyks vuorde gemeente aen wier hoofd hy stond en voor het kan ton welk hy vertegenwoordigde. M. van der Brug gen had nog maer den ouderdom van 29 jaren bereikttiy lael eene weduwe en dry minderjarige kinderen achter. Nog over korte jaren trok do heer Charles van der Bruggen, moedige en cbristene jongeling zoo hy was, naer Roomcn om er dienst te nemen hy het leger der pauzelyke zouaven liy ging zyn leven te pande stellen voor de edele en heilige zaek van Paus en Kerke. Een vyandige kogel kon hem Ireflen, hy kon er de dood der dapperen stel ven cnaer neen, God had er anders ovei I '-schiktdoch men mag wel zeggen dat hy nu ook de hewonderensweerdige dood van eenen groolen cbristene gestorven is. Trouwens, hy is de eeuwigheid ingegaen niet de gevoelens der teederstc godsvrucht en der volko- mensle overgeviug aen den wille des lleeren by stierf inet liet kruisbeeld op zyn hert, en van zyne lippen viel een woord van vergiffenis voer den ellcndigon moordenacr die hem zoo wrecdelyk heeft getroffen. Hef lyk van M. den baron van der Bruggen, word Dynsdag binst geheel den dig, in een muw- kapel op een prae.llied tentoon gesield Degansclie gemeente, om zoo te zeggen, irok dei waerts, od den overleden burgemeester een incisie mael le zien en een bede Ie stoelen lot rust zyner ziel. Zekerlyk is het voor mevrouw van der Bruggen reeds een troost van te denken aen dc gevoelens van levendig geloof en diepe godsvi ue.lil met da- welke liaer echtgenoot bel tydalyke met het eeu wige heeft verwisseld eene tweede troost heeft zy kunnen smaken ui de algemuene deelneming der Wynglienaers, die schier alle aen hei mlele slagt offer van eenen moordenaer hunnen vaerwel zyn gaen toesturen. Mocblc Wynghene zyn hoop nog vestigen op de weledele familie van der Bruggen, moehlo ditpjf" nelyk verlies voor hem niet onherslelbaer zyn! - De 11. Bloedprocessie zal dit jaer ie Brugs" plaets hebben den Maendag 3 Mei, en de algemeen® bedcvaeri den 6 Mei, wezeude Ons lieer Heinel- vaertdag. Ziehier uit welke troepen hel legerkorps zal beslaen, dat omtrent den 22 Juny aenstaende zied in het kamp van Beverloo vereemgen zal, onder hevel van den luitenant gencrael baron Goeilnd'-- Twee division infanterie onder bevel der generacis do Jacglier cn Carliaui reserve onder hevel von generael van der Smissen; zestien cscadroiis ruitery onder bevel van generael Marechal 12 battery11 geschut onder bevel van generael Bayel; d cül"' pagnies genie waeronder eene compagnie telegra fisten, onder bevel van den majoor van den Uogao' t- Do lotclingen die in het lot gevallen zyne" goene 200 fr. belaold hebben, zullen den 7, tl/

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1875 | | pagina 2