de politiek afkeurt die Dutlschland tegenover de katholieke geestelijkheid vervolgt. Het li bentel ministerie zou insgelyks den persoonlijk verpltc/Uenden militairen dienst invoeren en nieuwe versterkingen doen bouwen. Als gevolg dezer overeenkomst onder steunen de Belgische liberale dagbladen de laelste reklamen van Duitschland en vraegl de duilscfte drukpers dat bel katholiek kabi net zou omgeworpen worden Wy kunnen ualuerlyk voor de waerlieid dezer#aenbaling in den New-York'&lleruld niel instaen en moeten hiervan al de veranl- woordelyklieid aen dit dagblad laten. Alles wel beschouwd is bet nogthans niet onwaerschynlyk, dat er zoo eene overeen komst gesloten is, want de liberalen zyn in staet, om zelfs de kruipende dienaers van Uismarlt te worden wanneer bun dit macr weer op de kussens kan brengen. Is niet de verpruising van llelgie hun wenscli? Zyn niet de klerikalen bel spook dal ben dag noch nacht rust laet? Belgie veipruisen, de katholieken uitroeijen en zelve weer aen 'l bestuer komen, dal is de droom welke ben gedurig vervolgt. De ludépendunce weerspreekt dit ge rucht, en zy doet dit zoo brutael, dat wy ons geneigd gevoelen om het nieuws uit New-York te gelooven. Overigens belgeen, sedert hel begin der laetsle week, in de welingelichte politieke kringen wordt verleid, nopens zekere byeen- koiust te Brussel op zekere plaets, en zeker antwoord, gegeven aen zekere personnage, versterkt ons, zegt een blad, in het boven- uilgedrukte vermoeden. liet belgiseh liberalism, patrioliek boven alles! zou wel (Ten vreemden invloed te zyner liulpe willen roepen, om zyne razer- ny naer 'l bewind te kunnen verzadigen. De katholieken waken op die gasten, en het land zal, by de eerste gelegenheid, hint voor hel edele werk den verdienden loou weten te geven! De Rousselaersche Correspondentie voor Zondage. M. VanheuleSchepen van hel onderwijs zijneyedachten. Zaterdage laelst hebben \vv geloogd dat M. Vanheule's geloofsbely- denis de twee grootste mysteriën van onzen godsdienst uitsluit, of beter niet en belydt, te weien: de 11. Dryvuldigheid en de Menschwordiny van Christus-, zoo datM. Vanheule's gcloofsbelydenis alle mysteriën of bovennateurlyke waerheden uitsluit, 'lis le zeggen, in één woord, M. Vanheule en houdt geen rekening van de Veropenbaring. Dus, M. Vanheule, uitwendig, belydt eene onchristelijke leering! Dus, ch/islrhjke moeders, leert nog eens aen wien gy uwe kinders betrouwt, uwe kinders christen ge doopt, die gy voorzeker christen wilt opbren gen en christen bewaren!.. M.Vanheule isde Schepen van 'l onderwys,en als het hem ge beurt te spreken in omstandigheden waer een woord religie pas geeft, hy spreekt vnchris- tehjke Religie'.... Alzoo is Uier 't officieel on- derwys. Zoo een onderwys is verboden door de gezonde reden en openllyk veroordeeld door onzen Opperleeraer, den onfaelbaren Stadhouder ChristiDaer is voor'l geloove! Maer M. Vanheule's gedachten over de zedeleer, 'l is te zeggen over de wet, de re gel, de geboden, de pliglen, de deugden van de nienschen, over wat zy le doen en te laten hebben, wal er in hen te pryzen of te berispen is, in één woord, wat goed of kwaed is: daerin zyn M. Vanheule's gedach ten even zoo onchrislelyk en onkatholiek, en hygexolg even zoo valsch en zoo af le keu ren! Inderdacd, M. Vanheule, besluit heelde volinacktheid van 't leven in deze twee woorden: Dienst bewyzen aen zyne medebur gers EN 't GKI.FK MAKEN yAN ZYNE FAMILIE... r end re des services d se.s eonciloijens et u faire le bonheur de sa familie. Daer is M. Vanheule's zedeleer! Dalen is niet christelyk, dat en is niel katholiek, dal is zelve goddeloos, slechter nog als zyn sym bol urn. Immers in zyn symbolum spreekt hy nog van den Oppersten Hegter en zyne oneindi ge Regtveerdigheid; maer in zyne zedeleer laet hy God den Opperheer van kante en, volgens M. Vanheule, kan men, na zyne dood, den Regter een deugdenryk leven op dragen, zonder Hem ooit iri zyn leven ge kend le hebben, zonder Hem gediend te hebben, zonder ooit gebaerd te hebben dat men van Hem afhing of dal Hy bestond!.,. Zoo eene zedeleer is teenemael goddeloos!... En zonder God, aleventwel, welke zedeleer! Om niel al le veel met een keer le geven, laten wy hel vandage hier by en loggen wy in twee woorden aen de christelyke.ouders voor wal de Schepen van onderwijs voo- renhoudten belydt: Een oncuristeeyk geloo- ve te weten, en eene goddeeooze zedei.eer!... In zulke handen zyn zoovele clirislenc kin ders van ons oud christen Yper! God bete re 'l! GSiiiiienhiniiseli nieuws. FRANKRYK. Het fransche gouvernement dat wel gevoelde dal Pruisen, met Belgie te bedreigen, ook Frankryk in 't oog had en er een nieuwen oorlog legen zoekt, beeft geheel voorzigtig zich van kant gehouden in hel geschil, en vermeden van Pruisen hel minste voorwendsel tot misnoegdheid le geven. Over zes jaer zou Frankryk anders durven handelen hebben. Nu draegl dit land de straf zyner mis slagen. Had het zich eens voor goed dur ven onttrekken uil de klauwen der om wenteling en den koning wcérgeroepcn, welken de Voorzienigheid voor'l ucr des ongeluks gereed hield, het zoude alreeds de plaets herwonnen hebben welke hem onder de volkeren van Europa toekomt. Een koning vaste gezeten op den troon zyner voorouders, zou het vertrouwen der andere landen alligt ingewonnen en gemakkclyk landgenoolen gevonden hebben. De mannen die Frankryk nu beslieren hebben liever de republiek, omdat dit beter met hunne gedachten en hunnen hoogmoed overeenkomt. En Frankryk blyft alleen omdat er niemand trouw in beeft; het verwekt slechts deernis en schroom; deernis omdat liet zooveel ver nederingen moet uitstaen, schroom om dat men er van langs om meer oorzaken ontwaerl van maetschappelvke ontbinding. Tot nu loo is het eene bewarende re- publick doch hoe lang zal het duren? Gambella, de razende zot, zoo als Thiers zeide, handelt als of hy zeker ware in t kort t gezag in handen le hebben. Vcr- ledene week deed hy te Belleville eene aen spraek tot ongeveer 800,000 man, uil het schuim der bevolking. Ily bewerkt reeds de aenslaende kiezingen, waeruit hy hoopt dat er eene republiek naer zynen wensch moet spruiten. Indien die hoop niet zeer gegrond is voor wal het Scnaet betreft, zy zou evenlwel kunnen vervuld worden in de Kamer; voor het einde van den zomer zullen waerschynelyk de Se nators gekozen worden; als 't zyn kan zal men de kiezing voorde Kamer tot de naeste jare verschuiven. Vele wetsontwer pen staen nog op liet dagorde van den landraed, en het gouvernement zal zoeken de kiezing, zoo lang als mogelyk le ver schuiven. DUITSCHLAND. Temidden hunner ver volgingen, sluiten do katholieken van Duiischland zich van langs om dichtei rond hunne bisschoppen en rond den Paus. Binnen eenige dagen gaet er eene deputatie, uit de hyzonderste mannen sa mengesteld, naer Roemen trekken in ho- devaerl. Onder hen bevindt zich de baron van Franekenstein, die aen hel hoold der katholieke party in Bcijeren staet. Op het einde van 't jaer is bet kiezing voor de Kamer van Bcijeren, en men hoopt met veel reden dat deze kiezing eene groole meerderheid aen de katholieke party in dit land zal geven. De pruisisehe Kamer is neerslig aen 't werk tegen de katholieken. Na verschei dene artikels der Grondwet afgeschaft te hebben, artikels welke de kcrkvervolgers geen vry spel lieten, heeft zy de wel ge stemd wacrdoor de geeslelyken liet bestuer der kerkgoederen ontnomen wordt. De toestand der gecslelykheid wordt van langs om moeilyker. Doch daer komen liaer ook van lyd tot lyd eenige verlroos- lingen loc. De bisschoppenvan Bohemen en deze van Engeland hebben hun kracht dadige brieven van deelneming tocge- sluerd. Eene katholieke maelschappy van Engeland heeft eene inschryving geopend om de slagtolTers derduilschc liberalery ter hulp le komen. Dat is nu eens eene schoonc gelegenheid voor Bisinark om reklamatien aen liet gouvernement van Engeland toe le sturen. SPANJE. Sabals heelt eenen nieuwen ze- geprael behaeld in Calalonië. Op 23 April versloeg hy de Alfonsisten in de nabyheid van Breda, en des anderdags trok hy andermael legen den vyand, die 4000 slrydcrs lelde. Uil de stad Sanclo Celoma gejaegd door slechts vier balaillons, hebben de Alfonsisten 330 man verloren aen dooden en gekwetsten, veel krygsvoorracd en geweeren. In Navarre heeft kolonel Munezcau ook eene kolom Alfonsisten verslagen, en men verneemt dal er in den omtrek van Vals- naseda eene groote veldslag op handen is tusschen de troepen van Lorna en de vry- willigers aengevoerd door koning Karei VII. Allerhande nieuws. De luchtkamer der notarissen van liet arrondis sement Veurne, voor liet diensijaor 1875-1870, is samengesteld als volgt: Voorzitter, M. Capcllc, van Walou; Syndic, M. Sicverlynck, van Dixmude; Verslaggever, M. Svoen van Loo; Trcsoricr, M. Üe Brauwere, van Nicuporl; Sckrclaris, M. Valcko, van Merckem; Leden, M.Vandenberghe, van Kousbrugge M. Prooi, van Woumen. Wy vernemen dal de titel van Orgelmaker van hel koninklyk conservatorium van Gent, onlangs verleend is geworden aen M. Philippe Forrest, op wiens kundige werktuigen wy meermalen de open bare acndaclil hebben ingeroepen. "1' is eene hulde, die bewezen wordt aen de bekwaemheden van dezen kundigen werker, en dal wel door mannen, zoo ervaren in liet vak gclyk M Samuel,, bestuur der ridder de Burbure de Wczembcek, toeziener, en M. Tilborgs professor van orgel in gezegd con servatorium. M. Augusle Gcvacrtbestuurder van liet konink lyk conservatorium van Biussel en beslnerlid van. datgene van Gent, heeft insgelyks zyne volle insiein- ming betuigd overdeze benoeming, welke ongetwy- feld ook -zal goedgekeurd worden door al degenen, die de opregte verdiensten welen le waerdeeren. Met genoegen vernemen wy dat M. Aloïs Clarisse, van Iseghem, by de koninklyke Akademie van Antwerpen, den eersten prys van uitmunlen- hcid behaeld heeft in de 1c aldceling van den mid den-leergang van Beeldhouwkunde. Hy is de eerste in drie vakken, en de tweede in het Aniiek. L)o prysuilreiking greep plaets Zondag 2" Mei; maendag-avond, by zyne terugkomst, werd hy met het sludsmuziek ontvangen; eu op het Stadhuis ontving hy de horlelyke gclukwenschingen van het Gemeente-bestueronder het scheuken van den eerewyn. M, Leon Dujardin burgemeester van Blan- kenberghe, gewezen kandidaet van hel liberale ko- miieii van Brugge voor de Kamer is in failliie, Een lyder aen de vallende zieluo heeft |ac(s(_ marl in eenen aenvnl van zinneloosheid,vyf person^ gedood en een zesde zwaar gewond, in den iy,t V;l|1 min dsn twee uren, ter gemeente Sl-Maurice-Silr. Avavron, kanton Chalillon-siir-Loing K<»irei Michot, zoo heet de persoon, verliet des morg(.n(|s zyne woning, gelegen In het gehucht la Breui||e gewapend met een geweer en een krom mes niet langen hecht, waervan men zich bedient om du hagen te snoeien. Onder den invloed van woedends zinneloosheid, bediende liy zich van die twee wa. pens om vyf persoonen te vermoorden, die hv onderwege ontmoette, namelykdon heer K. Uocber pastor van S Maurice, die eenen zieken bezocht h<d; de weduwe Faisy; de echtelingen Tonnelier- een kind met name Thierry. Een zesden persoon' word do hand afgekapt met hel mes. De lyken ongelukkige slagtolTers werden erg verminkt. In den tyd van een uer en half doorliep de zinne- louze meer dan twee mylen, zonder dat men liern in zynen wilden loep kon tegenhouden. In hei gehucht Font a inc-Jeun acngekomen, bevond Michot, die nog altyd zyne schrikkclyko wapens zwaeide, zich tegenover zekeren Baratin. U wil ikgeen kwacj riep liy uit; ik wil u de hand drukken. Goed antwoordde Baratin, maer leg eens uwe wapens ten gronde. Michot deed het, Baratin naderde en een toeken doende aen eenige vrienden die hem om ringden, viel hy op den zinnelooze. In een oogwenk werd Michot ten gronde geworpen, gebonden en onmngiig gemaekt. Men bond hem op eene kar en voerde hem naer de gendarmerie van St-Mauricc De Monileur bevat de wot aengomde do vergoeding der milicianen Ziellier de vouriiaemstj schikkingen der wel Gedurende den normalen dienstwordt er aen de ouders van den miliciaen die onder de wapens is, ccnc schadevergoeding van 10 fr. per maend uitbetaeld heeft hy noch vader noch moeder, dan wordt zy belaeld aen de groot ouders of een der twee overlevenden. Sterft de miliciaen onder dienst, dan wordt de schadeloos stelling betaold voor al den lyd dat zyn werkdadige dienst moest duren. De schadevergoeding wordl aen den miliciaen betaeld als hy geene ouders of grootouders heeft, als zyne ouders onbekend of voor misdaed veroordeeld zyn, of als hy door zyne ou ders verlaten is. Zy wordl dan in de algemeens spaerkas op zynen naem gestort. Behalve uilzonde ringen door hel gouvernement verleend, kunnen die sommen maer gelrokken worden vyfjareona hel einde van den werkdadigen dienst. De schadevergoeding wordl niel verleend, als de oudors va n den miliciaen, de overlevende of hy zelf, meer dan 50 fr. regtslreekscbe belasting aen den Staet betalen. Uil Gent Groote toebereidselen worden ge maekt tot de algemecne bedevaert van tie leden der Genootschappen van den 11. Franciscus Xaveriut naer 0. L. V. van Gourdes, vereerd aen de rots van Sloolcndrics te Oostacker. Deze plegtige bedevaert is vastgesteld op 17" Mei aenslaende, 2" Sinksendag. 118 der Genootschappen van den II. Franciscus- Xavcrius in ons bisdom bestaendezullen er deel aen nemen, zoodal men voorzeker op een ciiristelyk leger van ruim 15,000 Xavcrianen mag rekenen. Do bedevaert zal uil twee declen bcstaen het eerste zal op Ooslakker dorp vergaderen, en bet tweede op S' Amandsberg. Beiden zullen zich slip om 2 1/2 ure in beweging stellen en zich le Sloo- lendries aeneenvoegen. Wy vernemen dal Z. I). II. de Bisschop deel zal nemen aen die grootsclie bctooging, ingericht ten voordeele van Kerk en Paus en lol liet behoud van den vrede in ons vaderland; Z. I). II. zal eene aen- spraek lot de bedevaerders houden. LANGRAND is in de Kamer wedr op 'l tapyt gekomen De liberalen willen kost wat knsl hebben dat liet verlies in de zake Langrand de schuld is van de katholieken. Laet ons eens zien wat er van il. Wie zyn het die om zoo te zeggen alleen verlia ondersteen hebben Zyn hel niet de katholieken De priesters, de brave menschen, de kloosters? Eu 't is juist op deze dat men tiert en schreeuwt?.-. Wie zyn 't die in den val van Langrand de bests brokken geschept hebben die voor eenen appelcn een ei de ondernemingen van LoRgrand, b. v. den yzerenweg van Kasschau, overgenomen cn alzoo eenen schat van geld verzameld hebben Zyn 'tde liberalen niet die, volgens de getuigenissen van de schynheiligo Eloile zelve in" eene enkele zacb boven de 11 miljoen gewonnen hebben?... F" '|C' zyn die zelfde liberalen die tieren en luiten slekvogcl pluimt de duivcen verwyl ze op hoop nog van zelve moordcnacr le zyn. De liberalen spreken altyd van Langrand, ma# waerom niet een woordeke over de onvergeetbata bankroete van DUJARDIN, die al zoo vele nien schen naer 'l graf gesleept heeft, of naer het zothuis beeft doen voeren, en die duizende menschen dage lyks doet armoede lydon en zuchten

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1875 | | pagina 2