DIT IS EN OMMELANDS, f Op /aterdas, 20s"" Mei 1899. S centimen 'l blad. 34ste jaar. Talmerk 1675. Sinxen St Michielsschole jOOPSTRIJD VOOR WIELRIJDERS BUITENUSDSCH NIEUWS Frankrijk Holland Philippijnsche eilanden Italië China Afrika Een gevolg der werkstaking ïïene redeneering op zijn.... Katholieke Kring van Yper De waarheid over de Werkstaking De gemiste meeting van Zondag laatst Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boter Urate, te Yper, en bij 's lande boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank 's jaars 't Nieuwsblad van Ypek verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon huiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaaL. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstuate, Tk 36. te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; YperschVlaamsch enbovenal God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.t3 de reke binnen't blad is 't f van 's Rechters wegen f. toverdruk, S fr. 't honderd Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence Havas, te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n« 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- k Westvlanderen wonen. Heil'ge Geest, verlicht elks geest, Bij dit heilig Sinxerifeest Schepper zijl Gen Heer der Heeren, Troost van die in nood verkeeren, Gift vari God, Zijn bron en vuur, Liefde en lust van langen duur Zevenvoudig zijn uw gaven, Vinger Gods die wijst naar d'haven Jesus meld' uw komst op aard, Gij wierdt tong, lijk duif G'eens waart, En gij deedt d'apostels spreken, Zoo dat menschen aller streken Ze verstonden al te maal Alsof spraken z'in elks taal Dan gebeurde dat bijzonder Nooit geweien, heerlijk wonder Dat er ééne taal, één woord. Door de vreemdsten wierd gehoord, En drie duizend vreemdelingen 't Doopsel vroegen en ontvingen Op SintPieters eerste vraag, Die er vriend van was noch maag. Heil'ge Geest, dien wij beminnen, Kom, verlicht onz' ziel en zinnen, Geef ons herte liefdegloed En ons lichaam macht en moed Wasch daaruit d'onreinigheden, Week onz' opgedroogde leden, Zalf en zuiver ons geheel, Plooi elk stijf en stramme deel, Smelt wat ijsklomp is geworden, Gij doet deugd lijk rust na 't werk, Lijk de wind, is d'hitte sterk, En lijk troost in tegenkomsten. Wijzen maakt gij van de domsten Door uw wijsheid, raad, verstand, Wetenschap en steiktekant, En uw liefd' en vrees des Heeren. Heil'ge Geest, doe u meer eeren Dan 't eenieder tot nu deed Maak ons geestvermogen breed Dat 't U zoeke, zie en kenne Dat uw lot uit mond en penne Tot eenieders stichting vloei' En uw hoop aanbidders groei' D'opperst' eer dient U bewezen Daar gij God zijt, 't opperst wezen 't Was uw adem die alom 't Leven gaf aan 't scbepseldom, 't Is ook Gij die 't heilig leven Aan elkeen van ons moet geven. Geef ons liefd', hoop en geloof En dat elk in u geloov', In uw Godheid, in uw gaven Zegen ons, ons huis en have, Zegen Kerk en Vaderland, Geef aan allen meer verstard, Zegen hel Congres der vrede En het brenge vruchten mede Het verplichtend scheidsgerecht Vóór men bloed vergiet en vecht En d'ontwapening der landen En de kloek3te vriendschapsbanden. Heil'ge Geest, die liefde zijt, Deel uw liefd' uit wijd en zijd Haar naam is reeds lang gemaakt daar zij om maar van ééne zaak te spreken —in de openbare wedstrijden eenen on betwistbaren roem verwoi ven heeft. Eereen dank aan God, den Gever van alles Eere en dank ook aan de milde weldoeners, die in Gods hand he werktuig zijn geweest van zoovele goed Die heugelijke verjaring dient ge vierd te worden Daarom worden al de tegenwoordige leerlingen van Sint Michielsschole uit genoodigd om, op 2en Sinxendag toe komende, zijnde Maandag 22en Mei, ten 9 1 /2 ure te vergaderen in Sint Michielsschole, Elverdinghestraat. Vandaar zullen zij stoetsgewijze, met S' Michiels-Harmonij aan 't hoofd, en de 100 Turners, naar Sint Maar- enskerk optrekken, waar ten 10 ure de solemneele Hoogmis zal gezongen worden door de schoolkinders. Onmiddelijk na de Hoogmis, wijding van het prachtig nieuw vaandel der Sl Michielsgilde en gezang van het aandellied (getoonzet door Mr Van- boulte, kapelmeester in Sl Maartens kerk Daarna zal de men en langs de stoet de kerk uitko- Leet.de Elverdinghe- traat, de Luikstraat, de de Stuers straat, Maloulaan, Statiestraat, Boter- straat,Rijssels'raat naar Sint Aloysitis- cbolo trekken. 's Namiddags ten 4 ure, plechtig of met Te Deum in de kapel van Sint Aloysiusschole. Alle oud-leerlingen en vrienden der St Michielsschool, die bij vergetend- aeid geene uitnoodiging zouden ont vangen hebben, worden vriendelijk verzocht het tegenwoordig bericht als lusdanig te aanzien. Het is nu 20 jaar geleden dat Sint Michielsschole gesticht werd. Twintig jaren zijn verloopcn sedert dat Mr De Meulenaere zaliger met zijne schole van 1 3 leerlingen, onder het spotgelach van sommigen, over de Groote Markt trok. Dit kleen getal was bet nederig zaadje dat geworpen in den akker der vrijheid, onder den zegen Gods en door de zorgen van den katholieken iever, weelderig zou opschieten en naderhand een grooten boom worden, die overheerlijke vruchien ging dra gen. Die vruchten genieten wij heden daags. Immers de Sint Michielsschool tel nu bij de 400 kindereu, een klaar he wijs dat zij het volle vertrouwen der ouders verdient. ZONDAG 18 JUNI 1899 ten 3 ure op het Minneplein te Yper. 500 Fr. PRIJZEN Vrijen toegang tot het plein voor de werklieden. Zaak Dreyfus. Volgens officieel bericht is de lezing van het verslag Ballot-Beaupré over de zaak Dreyfus, vastgesteld op Maandag 29 Mei. Een paar dagen later zal de uitspraak van het verbrekingshof reeds gedaan wor den. Intusschen spannen de dreyfus- gezinden nog altijd voort al hunne krachten in om te bewijzen dat Drey fus onplichtig is, of dat het vonnis op eenc onwettige wijze uitgesproken is geweest. Aldus vertellen zij, dat op het oogeublik dat Dreyfus ging ver oordeeld worden in 1894, de voorzit ter van den krijgsraad, waarvooi Dreyfus terecht stond, vier geheime stukken neerlegde ter inzage der leden van den Raad en dat, na onderzoek dier stukken, Dreyfus plichtig ver klaard werd aan landverraad. De vier geheime stukken waren 1eeen stuk waarin de woorden kwamen (xtlc canaille de 2C Een stuk tot be wijs der echtheid van het eerste ;3C Een telegram van kolonel Pauizzardi beginnende met de woorden kapitein Dreyfus aangehouden 4e Eene Ie vensbeschrijving over Dreyfus, waar in verklaard wordt dat Dreyfus vel schillende geheime stukken medege deeld heeft aan Duitschland. Zaak Fovaux te Rijsel. M. Du til leul, gewezen policiekommissaris, werd Zaterdag tot drie maanden ge vang veroordeeld door de ttoetstraflé lijké rechtbank van Rijsel, vooronwet telijke uitoefening van het ambt van policieagent en om gebruikgemaakt te hebben van eenen titel dien hij niet bezat. De advokaat van M. Dutilleul leed uitschijnen dat do betichte het recht bezit de waarheid in de zaak Eovaux op te sporen en zich aldus geenszins had plichtig gemaakt noch aan misdrijf nog aan wetsovertreding. Fransche Kamers. -- In de zitting van Maandag laatst werd door de Yansche Senatoren met 196 stemmen egen 55 een voorstel aangenomen waarbij de toepassing verdaagd wordt eener wet, die onlangs gestemd werd at regeling van den arbeid en waar egen de nijveraars zich hevig verzet en. Gisteren, Donderdag, is de vre- lesconferentie te 's Gravenhage be- ;onncn. 24 landen zijn op de interna- ionale vergadering vertegenwoordigd. Men rekent slechts op een vijftigtal aanwezigen, alhoewel 120 zetels in de vergaderplaats bereid zijii. M. de Staal, Gissischeafgeveerdig.iezal waarschijn- ijk het voorzitterschap aanvoerden. )e afgeveerdigde voor België is M. Bcernaert, volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Thielt. zich met snel vurende geweren, die zi in Liberia aankoopen. Over eenige weken werd eene fransche compagnie scherpschutters door eene menigte opstandelingen omsingeld en moest de hulp inroepen van eene andere kompagnie, die op weinigen afstand van daar verhleef.De franschen onder- gingeu gevoelige verliezen, doch de opstandelingen hebben moeten de vlucht nemen. Amerikanen en Philippijnen onder gaan beiden groote verliezen. De eer ste ten gevolge van ziekte door den regen en de hitte veroorzaakt en de aafsfe, door den oorlog zelf. Volgens officiëele berichten zouden al de gast- ïuizen op de Philippijnsche eilanden met Amerikaausche zieken en ge kwetsten opgepropt zijn en van eenen anderen kant verzekert men dat de 3hilippijusche troepen sedert het be gin dezer maand reeds met een vijfde erminderd zijn. Nu en dan hoort uien dat eene afdeeling der Ameri- aansche troepen de nederlaag gekre gen heeft, dat een officier uvaLai pstandelingen moeten het meest het onderspit delven en ondergaan degevoe- verliezen. Telkens zij de vlucht nemen, is het enkel om eenige dagen ater met een nog sterker leger weder e keeren, en hun besluit te bevestigen van tot het uiterste toe te strijden. In den loop dezer week zijti nog maals nieuwe veranderingen gekomen in de samenstelling van het ministerie. M. Pelloux blijft voorzitter van den Raad en minister van biiincnlandsche zaken maar M. Sonino, minister van financiën, wordt vervangen door M Garminne, afgeveerdigde de minis ter der schatkist, M. Pririetti, word vervangen door de afgeveerdigde M. Boselli M. Salandra wordt minister van landbouw en generaal Mirri mi nister van oorlog. Worden verders to minister benoemd, M. Bonasi, sena tor, minister van juslicie admiraa Bettolo, minister van zeewezen M Baccelli,minister van openbaar onder wijs M. Lacavo, minister van open bare werken de afgeveerdigde d san Giuliauo, minister van posten en telegrafen. De katholieke godsdienst wordt in China officiëel herkend krachtens een besluit, dezer laatste dagen door den keizer onderteekend. Deze aanveerd ook het fransch protectoraat over de zendelingen, die gelijk gesteld worden met de mandarijnen en aan wie eenen officiëelen graad verleend wordt. De negers der fransche kolonie De ivoren Kust langs den west kust van Afrika gelegen, zijn in oj stand tegen de franschen,die daar ver door de nijveraars, de werklieden en het Land zelve. Het zijn diezelfde opstokers die in de Kamers zetelen die daar den geweldigaard en den onbeschofterik uithangen die loo chenen 't geen eenieder kentdie daar wil len doorgaan voor de gepatenteerde verde digers van de werkende klasse,die zij deerlijk bij den neus leiden. Is dat niet wraakroepende Zal er in onze Kamers niet een man ge vonden worden om die hatelijke kluitspelers aan den schandpaal te hechten En zeggen dat het mannen zijn van dien zelfden deeg die hier Zondag laatst in onze stad zijn komen spreken van verontweer- diging, en eerlijkheid en vaderlandsliefde enz. dat is, onder vele andere, dat al de werk lieden, die binst dien tijd neerstig voortge wrocht hebben, voor het plezier van de socialiste heethoofden hunne stovekolen zoovele dierder zullen mogen betalen. Hoe verblind toch sommige werkmenschen unnen zijn, altijd gereed om die politieke en sociale schelmen te aanhooren en te volgen Braun is liberale Burgemeester Op Maandag 22 Mei, zijnde 2eD Sin- xendag, om 5 ure's namiddags,Turn- 'eest in den hof, door de St Michiels- urners. Buitengewoon murkweerdig was de zit- ling van den Nijverheids en Werkraad den 13 Mei 11. te Charleroi gehouden. Daar inderdaad zijn besiatigingen gedaan en bekentenissen die vele zeggen, en die van nu af te kennen geven wie er in die werk staking verantwoordelijk is, en wie er daar op schandalige wijze het volk gefopt tieefc. De besprekingen hebben plaats gehad vol gens de voorschriften van den heer Minister van weik. Afgeveerdigde werklieden en bazen hebben hunne cijfers en tarieven nevens een geleid en onderzochten de werklieden zijn daar moeten komen in volle vrijheid zonder op voorhand gedwongen geweest te zijn zulke of zulke beslissing te nemen. Ehwel, wat is er gebeurd 't Is dat de statistieken der mijnwerkers onjuiste zijn gevonden geweest, en dat de socialist Falony zelve heeft moeten beken nen dat de werkstaking zonder voorafgaande bericht, onregelmatig en in slechte voor waarden begonnen was. Hij heelt er zelve bijgevoegd dat dit, van in het begin af, zijn gedacht geweest was maardat men liever den raad volgde van de heeren Gavrot, Maroille en Caeluwaert die bij hooge en bij leege de werkstaking wilden De waarheid van die woorden is beves ligd geweest door de andere aanwezige werklieden, die op hen genomen hebben al te doen wat zij konden om het werk te doen hernemen, zooveel te meer dat zij moesten bekennen dat de bazen méégaande waren Het is dus vast en zeker dat de werksta king begonnen is zonder recht of reden dat de werklieden nog een3 de dutsen zijn en dat alles de schuld is van eenige opstokers die men met name en toename kent. Het zijn dus die opstokers die verant blijven. De inboorlingen wapenen (woordelijk zijn voor al de schade geleden mijnheer van Gent. Hij keurt ten volle goed dat liberalen, socialisten en daensisten te gare doen om de katholieken te verpletteren. En achterna wie zal er 't land bestieren Gij, lezer, uw gezond verstand raadplegen de, zoudel zeggen maar daar en is geen een partij die 't bestier van ons land in handen zal kunnen nemen. De katholieken niet omdat ze ^hoopt M' ïraun) zullen verslegen zijn. De daensisten niet omdat er, als 't stijf wel gaat, misschien 5 geheele in de Kamers zullen zetelen. De liberalen ook niet omdat ze de minder heid zullen zijn. De socialisten voorzeker nietniet alleen omdat zij geene meerderheid en zijn, maar omdat de Koning noch bij hooge noch bij leege met die gasten voort en kan. Dus, na zulke stemming, moet het land een politieke boel zijn Neen, neen zegt M. Braun. Na de kiezing zullen de liberalen beslieren en alleen meester zijn. Hoe zoo de liberalen meester «Ja, zegt Mr Braun, de katholieken en ie daensisten zullen de liberalen ondersteunen tegen de socialisten. In andere woorden: nadat de katholieken, door het toedoen der liberalen, den uil van 't spel zullen geweest zijn, zullen zij goed- zakking voor diezelfde liberalen de kastanjen uit het vier gaan halen. Als men zulke redeneering hoort, is men genegen te zeggen M. de Burgemeester van Gent, trek nu de leere op En wij die meenden dat er in geheel ons land maar één Alpha Van Ooreghem en was l)e oproep Onze liberale gazetten hebben hun uiterste beste gedaan om volk op tc trommelen voor hunne fameuze meeting ten voordeele van het Algemeen Stemrecht en de Evenredige Vertegenwoordiging. Moest men ze gelooven er is onder alle vaderlanders, vrienden van recht en gelijk- heid, eene diepe ontroering ontstaan. De liberale Chronjque zegt wel dat dit eene kluchtë is dat de Belgen daar wel gerust in zijn dat het maar eene handvol gasten zijn, en altijd dezelfde, die lawijd maken. Orize liberale schrijvers en gebaren vsn geen eentje, en hebben maar helder op ge trommeld. V ÜSS VAN YPER Recht wat krom ie on vortorJo». v V

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1899 | | pagina 1