MENG KLM AR EN Sterfgeval Juli Reninghelst Vlamertinghe Biebond van Langemarck De heer Hil. A'laeys van Woesten heeft zijne tweede keu; B-,.staan voor de Hooge zchool van Leuven als docior in genees kunde. De heer Arth. Allaeys heeft zijne tweede keure gestaan als ingenieur (bouwkunde, enz. wettige graad). Aan allen hertelijk proficiat Vandage wordt te Burgerhout bij Antwer i pen begraven den aehtbaren heere Lodewijk i Allaeys, leeraar aan Onze Lieve Vrouw: College te Antwerpen. Mijnheer Allaeys is aan de liefde zijner ecbtgenoote en kinderen ontrukt na eene langdurige en pijnlijke ziekte, verdrogen met volle overgeving aan Gods wil. Hij werd geboren ie Woesten, den 10 November 1852. Na zijne lagere studiën o| zijn geboortedorp, begaf hij zich naar Thou rout, waar hij met onderscheiding bet diploma van onderwijzer verwierf. Opvolgentlijk onderwijzer te Woesten, Rousbrugge en Kortrijk, gaf hij tijdens d ongelukswet van 1879 zijn ontslagen slichtte te Rousbrugge eene vrije school. Later werd hij Leeraar aan Onze Liev Vrouw College te Antwerpen, en talrijk zijn ze in alle standen der samenleving die, dank zijne nuttige lessen en raadgevingen, thans een eervolle plaatse bekleeden. Als vlaamsch letterkundige werd M Allaeys zeer geweerdeerd. Talrijke artikels in tijdschriften en bladen hadden hem doe kennen en zijn werk 't Westland in dei Franschen tijd stelde liern onder 't gel;, onzer meest befaamde volksschrijvers. Wij bieden zijne achtbare familie de uit drukking onzer gevoelens van oprecht* deelneming. Hij ruste in vrede - wiens testament wij aan onze lezers zullen mede deelen, overleden. Na de dood zijner ouders werd hij door zijne broeders verlaten hij ging v in hoeve tot hoeve, lot dat hij eindelijk te Parijs a inkwam, waar hij een klein fortuintje bijeen kon krijgen. Hij verzamelde al wat hij had en kwam zich in zijn geboorteplaats vestigen. Daar kocht hij gronden en huizen die hij ver pachtte, en leefde daar gansch alleen zonder door zijne familie bezocht te worden. Toen hij stierf, kwam de familie toegeloopen, denkende d it zij daar wat geld kon winnen maar eilaas, oen vond hel testament die haar onterfde. Al de huurders van zijne huizen werden er eige naar van, en deze die hem hun pacht niet kou den betalen, kregen er nog een stuk land bij. Hij drukte Juni's vruchtbaar spoor, Voltrok wat heerlik was begonnen Hij bracht op aarde zonnegloor En frissche kracht en zoete wonne! De beekjes sling'ren door hel dal, En doen hun water murmlerid vloeien, Terwijl devischjes, zonder tal, Er met hun lieve jongskens stoeien. In haag en bosch, kirt 't pluimgediert, Het nest ontvloot) in wilde vrijheid En in den biekorf, 't zeemvolk viert De nieuwe zwerms vol heil en blijheid Door 't zwanger veld nu ruischt en zucht Het koolzaad, stortend op dekleeden En vreugdgejuich stijgt in de lucht Bij 't rillend vlas, dat inen gaat reeden. Het koren, als een kalme zee, Golft deinend in de vruchlb're voren Men slijpt de wapens van den vreé, Die blij geklank door 't dal d hooren Op tafel dampt de aardappelvrucht Die 't veld ons komt te schenken Men juicht alom, in elk gehucht Nu mag men aan de kermis denken Hoort 't domlend romlen van de trom 'tls vreugd in 't dorp, de vlaggen zwieren De klokken, in hun vreugdgebrom, Verkonden dat men feest gaat vieren K P. P. D. BRAND EN D1EETE. In den nacht van lf tot 18, om 2 ure 's morgens, luidde de u'andklok van Waereghem en deed vele inwo icrs ter hulp snellen naar liet huis waai- het - uur uitgeborsten was en dat in de Nieuwstraal loor den entraineur M. Smith-Brand bewoond s. Deze was in Frankrijk en zijne vrouw en kind waren alleen te huis. Als Mad. Smith Brand het vuur ontwaarde, dat in het gelijkvloers woedde, riep zij erbarme lijk om hulp door een venster van de eerste stagie; haargebuur, M. Fivet, chef der accijn- sen, is half gekleed buitengesprongen en de naaste geburen gaan wekken, vervolgens snelde hij het huis in zonder geweld te moeten ge bruiken om de voordeur open te krijgen, sprong naar boven en redde Mad. Smith en haar kind. Intusschen hadden de heeren policie-com- missaris C. Vanhulle en den brigadier-veld wachter Daman met de geburen met moed hel vuur gebluscht. Toen alle gevaar voorbij was, bemerkte men dat er meubels met petrol begoten waren, on der andere een zetel, waarin Mad. Smith, door een zonderling gedacht, hare spaarpenningen, bestaande in 5000 fr. bankbrieven, geborgen had. Niets was weder te vinden van het geld, dat volgens den staat van den zetel niet mede verbrand was; er moest dus diefstal gepleegd zijn. Dit wierd om zoo te zeggen bevestigd daar men ontdekte dat eene ruit ineen achtervenster was uitgesneden en de sleutel der voordeur weg was; denkelijk zijn de dieven al achter inge broken en al vooren weggegaan. Dank zij de opoffering der heeren policie- kommissaris, den brigadier-veldwachter, Fivel en de andere blusschers, konden verdere mis daden vermeden worden. De policie doet opzoekingen. Er is weinig schade. Het parket is ter plaats geweest. EENE VROUW REVEND VERBRAND. - Een vreeselijk ongeval, door de petrool veroorzaakt, bracht Zaterdag namiddag, de Groenstraat Ie Borgerhout in opschudding. Rond 4 ure werd eenieders aandacht getrok ken op het hulpgeroep dat uit het huis nr41 weerklonk. Men snelde binnen, maar oen ijselijk iooneel vertoonde zich voor de oogen der ter hulp snellende personen, Eene vrouw was gan.seh door vlammen om ringd en eenig ander huisraad der keuken was eveneens reeds aan 'l branden. Men rukte do arme vrouw de brandende klee deren van het lichaam, terwijl de overheden verwittigd werden. Spoedig kwam de geneesheer De Ridderen M. Van den Bosch, adjunkt van policie, ter plaats. De ongelukkige was reeds schrikkelijk en af prijselijk over gansch het lichaam verbrand ge worden. Zij huilde jeu kermde van de pijn, na ter plaats verzorgd te zijn geweest is zij in een erbarmelijken en hopetoozen toestand naar hel St Erasmusgasthuis gevoerd, waar zij rond 8 ure in de schrikkelijkste pijnen overleden is. Hel rampzalig slachtoffer van dil vreeselijk petrooldrama is de genaamde Anna-Adelia Van Ballaert, vrouw Voet, 57 jaar oud. De ongeluk kige moet door eene onvoorzichtigheid hel brandend petroolvuurken omgeworpen hebben, dat ontploft is en ulzoo het vuur aan hare klee deren medegedeeld heeft. Zij zijn ontelbaar de slachtoffers van den pe trool, en toch vindt men lieden die er zoo onvoorzichtig mede omgaan. Huishoudsters, koopt niet anders dan de suiker in pikken v in deThiensehe maalderij. ALTIJD DIEN PETROL. -- Vrijdag avond, I rond 7 ure, gebeurde in het huis nummer 75 der Kliniekstraat, te Anderlecht, een erg onge- I luk. Madame Stephanie Plétinckx, 49 jaar oud, Igoot petrol op het smeulend vuur om het aan te wakkeren. Eene ontploffing volgde,en op een oogwenk stond de vrouw in brand. Het slacht offer rolde zich stuiptrekkend over den grond, in tegenwoordigheid harer vier minderjarige kinderen, die wanhopend om hulp riepen. Ge- i bui en kwamen toegeloopen en doofden de vlam- j I men uit.Hel lichaam der vrouw was nog slechts eene brandwonde. Men heeft de ongelukkige naar hel gasthuis overgebracht. De ongelukkige vrouw is Zaterdag morgend [ten 6 ure overleden, na gansch den nacht schrikkelijk geleden te hebben. AELBEKE. De landbouwer Malfait, van [Rolleghem, kwam Zaterdag van Toerkonjemet een wagen gazkolen afgereden,toen bij Aelbeek- plaats de wagen bergaf vooruitschoot en in de gracht kantelde. De ongelukkige Malfait was onder den wagen gevallen en bleef ter plaatse dood. IN DEN TREIN VERMOORD. - M. Schots mans was Maandag ten Tl ure 's morgends, uit zijne woning rue deDouai, te Rijssel vertrokken. Daar zijne vrouw op den buiten verbleef, nam hij het ontbijt in het buffet der statie, en vertrok met den expresstrein van 1 uur 25, naar Arras, waar hij handelszaken te regelen had. De schoon ouders van M. Scholsmans wonen in laatstge- melde stad en hij dreef handel met hen. Ten 6 ure 's avonds telefoneerde hij naar zijne wo ning te Rijssel en verzocht zijn knecht hem met het rijtuig aan de statie van Rijssel te komen afhalen. Ten 7 ure 1 nam hij plaats in een kom- partiment le klas van den trein 313, die te Rijs sel ten 8 ure 12 aankomt. Tijdens de reis zag de treinwachter niets ongewoons op 't vastgestel de uur stoomde de trein de statie van Rijssel binnen en eenige oogenblikkm later ontdekte een bediende der spoorwegen het lijk van deri ongelukkigen koopman in het korapartiment klas, n. 279. M. Lambret, geneesheer van de maatschappij der ijzerenwegen, werd ontboden en onder zocht het lijk hij vond negen messteken, waarvan verscheidene slechts oppervlakkig waren de doodsteek, in de richting van hel hart, heeft den vorm van een halven cirkel en moet met een zeer scherpen dolk toegebracht zijn eene andere erge en zeer breede wonde werd aan den linkerkant der keel ontdekt. M. Sohotsmans was van kleine gestalte doch zeer stroisch. Hij hield te Rijssel, onder de firma Seliolsmans J. en P. en Gie, een grooten handel in bloemen olie. Zijne vrouw is 32 jaar oud en moeder van drie jongens, 10, 9 en 3 jaar oud. Hel gerucht is te Rijssel in omloop dat een 25jarige kerel, voorzien van eene abonnements kaart der ijzerenwegen en dien men verdenki 4e moordenaar van M. Schotsmans te zijn, te Dowaai aangehouden is. De lijkschouwing van het slachtoffer heeft Dinsdag namiddag, ten 5 ure, plaats gehad. Voorzitter, wederom naar ons lokaa io -u alwaar er nog menig glaasje geledigd wei onder het zingen van den Vlaamschen Leeuw en andere V ;.misoiie liederen. God gave dat Wervik nog vele zulke mannen moge bezitten, die voor het welzijn van den werkman leven en streven. T. C. en E. D. Allerprach beschrijving Schoon I... Wonderschoon tigstl... dat is kort en' goed de van heel de feesle der inhaling van zeer eer weerden heer Doctor Cainerlynck I Geschiedkundige en godsdienstige stoet, ver siering van kerke, huizen en straten, dicht- en jaarschriften, zegepoorten, 't was al om ter best en de Reninghelstenaars zoowel als eerw. lieer Opdedrinck van Poperinghe, die heel de feeste beleid had, halen oprecht veel eere van hun werk I Eene beschrijving maken van 't gene er h zien en te lezen was, ware volstrekt onmoge lijk, ten anderen 'I Nieuwsblad en ware op verre na niet groot genoeg. Nauwelijks buiten de statie van Vlamerlingbe stond er reeds eene zegepoorte met een welge past jaarschriftWIJ WknsChen Den nIeUWen DoCtor heIL, geLUk Voorspoed. Verder tol op en rond de dorpplaals en was er geen enkel huis overgelaten, waar niet een wimpel, vaandel, bloemen of andere versiering en was aangelegd, en haddo er eenen keurraad geweest om uit te steken wie er in de versiering den eersten prijs verdiende, de prachtige burgerswoning of een arm werk- uianshuizeken, waarlijk 't hadde moeite gekost om naar behooren te beslissen. Ja, 't is waar Reninghelst, al is 't inaar kleen Nog zulk een dorp en vindt men geen... Als't er op aankomt een weerden zoon van hunne gemeente te vereeren alleman is 's eens, alleman doet meê en 't is «oude veeten zijn vergeten en hand in hand gewrocht om de feeste te doen lukken. En zegepoorten dat er waren en prachtige! Maar onder alle muntte die uit van den Ouder dom. 't Was iels in den aard van de groote poorte die hier te Yper dikwijls vóór de statie staat en al en was zij maar door boeren ge maakt zooals er eenen zei, 't mochte gezien zijn Van aan Zevecoten tot in al de straten van 'I dorp waren er sparren, die aan alles een echt feestelijk uitzicht gaven. Onder de talrijke dicht- en jaarschriften, was dat van Meester Tliomas-Depuydt zeker wel een van de schoonste En volk dat er was in de straten van 't dorp, in en rond de kerk Nog nooit en is er aldaar zoovele te zien geweest. Van drie-vier uren in 't ronde moest iedereen te Reninghelst zijn. Na den plechtigen Te Deum in de kerke wierd er aan de tachentig genoodigden een feestmaal opgediend in de school. Tot slot, nogmaals zeggen wij eere atn Reninghelst! eere bijzonderlijk aan den eer weerden Doctor Achiel Cainerlynck DE GEVOLGEN VAN EEN HANDDRUK. - Een zonderling proces werd te Philadelphia af gehandeld. Miss Dome is een leederjong meisje. Onlangs werd ze voorgesteld aan Dr Tarrow, een echt alhleet. Het zicht van Miss Dorne had op M. Tarrow een uitwerksel dat men nog niet wel ontleedde, maar dat zich uitte door een krachtigen handdruk. Doch de handdruk was zoo krachtig dal twee vingers van het jong meisje en Daar pols kraakten en de arm werd ontschokt, zoodat men hem weldra moestaf- zetten. Daariiilvolgdeeen proces, en Dr Tarrow moest nu al deheelmeestersonkosten betalen en aan zijn slachtoffer een jaarlijksche rent geven van honderd dollars. Sedert geeft D' Tarrow zeer teedcre handdrukjes. DIEFSTAL VAN DRIE MILLIOEN. - In de Russische bank te Teheran is een diefstal ge pleegd van drie niillioen. Een Russische jood en een Armeniër zouden het eens geweest zijn met den kassier, of zouden deze bedwelmd en ver moord hebben en er aldus in gelukt zijn die kolossale som te stelen. Veel verschillende ver halen zijn in omloop. De diefstal moet gepleegd zijn Zaterdag avond, 3 Juni, na het sluiten der bureelen, en daar dezen den Zondag gesloten blijven, hebben zij volop tijd gehad om hunnen slag te slaan, 's Maandags was iedereen op zijnen post, uitgenomen de kassier. Toen hij in den namiddag nog niet kwam, onderzocht men zijn bureel en men vond zijne sleutels. Hiermede daalde men in den kelder en ontdekte den dief stal. Men deed annstonds al de deuren sluiten. Onmiddelijk daarna poogde de Nazir der Bank over den muur te vluchten, maar hij werd aan gehouden. Hij bood 50.000 krans om hem los ie laten. Men denkt dus den leider der zaak in handen te hebben. Bij eenen schoenmaker vond men 240.000 kr. Zich ontdekt ziende, wilde hij zich zelfmoorden, maar hij gelukte er enkel in zich erg tc kwetsen. EEN EIGENAARDIG TESTAMENT. Tc Macon, bij Momignies, is een oude jongman, ZORG VOOR DE KINDEREN. - Woensdag namiddag, rond 5 ure, waren de (wee dochter- kens, 9 eu 11 jaar oud, van de echtgenooten Leroy, te Seraing, alleen thuis. Zij kregen het ongelukkig gedacht de stoof aan te maken, en een hunner goot petrool op het vuur om het aan te wakkeren. Detegroote hoeveelheid petrol ontplofte en het brandend vocht sprong op de kleederen der meisjes, die weldra van het hoofd tot de voeten in vlam stonden. Op hel ge schreeuw der slachtoffers kwamen de geburen toegeloopen en doofden bij middel van natte dekens da vlammen uit. De kinders waren reeds zoo ijselijk verbrand dat er voor hen geen hoop op redden meer overschiet. P. S. Twee der kinderen, die zoo erg door petrol verbrand werden, zijn overleden, 't derde kind is aan debeterhand. HOE DE STAD BRUSSEL GELD SLAAT. De aanbesteding vaa liet plaatsrecht der huur rijtuigen heeft schier ongelooflijke sommen be reikt, Voor d»1 standplaats der Beursstraat wa ren er twaalf rijtuigen; eene plaats werd 2.300 fr. opgejaagd en de elf andere rijtuigen betaal den ieder boven de 2.000 fr. De 25 rijtuigen van de Koningplaats betaalden van 700 tot 800 fr. de 26 rijtuigen van de Groote Mark!, 800 fr. ieder; een rijtuig voorde Henri Maasstraat, 1.900 fr.; vijf rijtuigen van den Zavel, 370 fr. ieder; Henegouwlaan, 310 fr. per rijtuig; de standplaats van het Oud-Koornhuis vond geene liefhebbers. De aanbesteding heeft aan de stad eene totale som van ongeveer 260,000 fr. opge bracht, 30.000 fr. meer dan het vorige jaar. Wat had hij niet beproefd Alles hjj had al 'Ie geneesmiddelen genomen die eene snelle en zekere genezing beloofden hjj had alle wrjivin gen gedaan en dat alleszonder ooit eene duurzame verbetering te kunnen vaststellen. lt(j geloofde nietmeer aan een gelukkig leven, hu was ongeloovig aan alles, wanhopend en nochtans liet hjj zich tot eene laatste proef over halen. Hjj nam het jicht-en rheumatiekbestrij- dend Elixir Vincent, van Brussel. Het gevolg was morkweerdig en snel, en in weinig tij 1 had hjj eene genezing bekomen, die hem het vertrouwen, de hoop en het leven terug schonk. Dinsdag laatst was Vlamertinghe weêrom in volle feest't was de plechtige inkomst van Burggraaf Jozef du Pare, die onlangs in echt irad met Jonkvrouw de gravin Margarita de Hemi'icourt de Griinne, die terugkwamen van speelreis. Men had deze gelegenheid te bate genomen om in hunne personen aan de familie du Pare een nieuw bewijs te geven van liefde, en dankbaarheid, en aan de jonge edele vrouw willen doen zien dat de onbekende te Vlamer tinghe de onbeminde niet maakt; maar dat ge heel de gemeente haar reeds ten volle toegene gen was. Op zulke feesten wordt dikwijls veel geboft en gestoft, doch 't en was hier waarlijk niet noodig, en hoevele men de feeste opbel hen verwachtte Nadat de Heer Burgmeester de jonge echtgenooten in korle en welgepaste woorden gelukwenschd en verwelkomd had, zclte zich de stoet in beweging. Ha, hoe schoon en treffend was het te zien hoe vreugde en blijd schap op allo wezens le lezen stond, hoe ieder huisgezin, waar de achtvollc echtelingen voor bijtrokken, hen minzaam toelachte en het soms waagde het hoofd om Ie draaien naar het smaak vol opschrift, dat boven de deur prijkle, en scheen te vragen wat Mevrouw en Mijnheer er van dachten, terwijl hun hert de vurige wen- schen herhaalde, die erop te lezen stonden. Aan de kerk gekomen, de Eerw. Heer Pastor stuurde het edel paar zijne rechtzinnigste ge- lukwenschen toe en gaf zijne vreugde te kennen over hel verheven gedacht, welk zij opgevat hadden van hun eerste bezoek af te leggen bij Dezen, wiens zegen hij en zijne geliefde paro chianen afsmeekten over hun huwelijk. Na een kort gebed voor het Hoogweerdigste, trok de sloot kasteelwaarls op. Nauwelijks aan de ingangpoort gekomen, moest men bekennen dat, indien de plaatsenaars hun beste gedaan hadden, 'I werkvolken dienst boden van 't kasteel nogtans de kroone span den, en toonden dat het maar al te wel gemeend was wat zij in hun jaarschrift zeiden skrVIteUrs toUJoUrs kIDELes, noUs aCCLa- Mons Les JeUnes époUX De praalboog aan den ingang der warande en de stoep ofperronwaren zoo kunstig met groen, bloemen en vaandels versierd, dat zij waarlijk de band zouden verraden hebben van eenen ervaren meestor. Als de stoet nu de heerlijke bewoning bereikt had van de achtvolle familie du Pare, trok hij langzaam voorbij de toegejuichte echtelingen, terwijl de kinders der scholen en de verschillige maatschappijen hun beurtelings,benevenseenen lieven bloemruiker, de beste en rechtzinnigste gelukwenschen kwamen aanbieden, waarop de jonge burggraaf uiet zijne gewone gespraak- zaamheid een welvalligen dankvol antwoord wist te geven. Meent niet dat de feesten hier een einde na men; want rond acht uren en half kwam een nieuwe talrijke stoet, elk van eenen kleurigen venetiaanschen lanteern voorzien,kasteelwaarls op om het edel huisgezin te vergezellen naar het dorp, waar eene schoone lichtsteking plaats had. Deze was zoo algemeen en zoo prachtig als de versiering. Het volk en 't brobbelde er van was niet min aangetrokken door de flikkerende keerskens van den armen als door de glinsterende glazen van den burger en rij ken; maar hetgeen zijn geestdrift ten toppe deed stijgen was 't kasteel zelve, waar men zoo wel de versieringen had welen te doen uitko mendoor 't kunstig plaatsen van ontelbare licht- glazen. De toeloop was niet minder aan de kapel van O. L. V. van Saletle, waar de talrijke lichten der vensters en ingangdeur schenen een Wees gegroet af le bedelen voor de groote weldoeners van Vlamertinghe. Vooraleer te sluiten, wil ik niet nalaten eenige dichtjes en jaarschriften meê te deelen, doch die er't zijne niet in vindt, mag het niet kwalijk afnemen,anders ik zou wel tien gazetten moeten vol schrijven. Moogt Gij in 't huwelijksbootje varen, Vrij van klippen en woeste baren, En eens bereiken die lieve kust Van zoet genot en zielerust Als er vreugde is op 't kasteel, Er is feest onder Vlamerlinghe's zonen Want eenieder springt op het tooneel, Om die brave Heeren hunn' liefde te betoonen. Sedert veertig jaren werk ik op 't kasteel, En zonder boffen, ik doe nog overal mijn deel k Wil ook vandaag mijn uiterst' beste doen, Om Graaf en cd'le Vrouw te ontvangen met [fatsoen. 'k En kan geen franschmaar wensch in 't !!HlVen:.Het Weder had wel willen een stok in Te leven tol aan uwgoTdmi TubeljAar fiere, men zal nog altijd onder de waarheid Depot te Yper, apotheek Libotte. Prijs 3 fr de flesch. Derde algemeene vergadering in het gewoon lokaal «De Vilde man op Zondag 6 Oogst ten 91/2 ure voor middag. Bijzondere voordracht door den heer Colornbien van Gent, over het maken van méé en honingdran ken. Vrijen toegang voor alle liefheb bers. UIT WERVIK. Zondag laatst was hel volle feeste bij de bloeiende maatschappij van onderlingen bijsland De Vereenigde Werk lieden «dezer slad; men vierde immers de bevordering tot het kruis van 1" klas van onzen geöerden voorzitter M. Julius Franchomme- Mahieu. Ten 5 ure trok de maatschappij stoetsgewijze uit haar lokaal Den Grave van Vlaanderen naar het huis van haren volksgezinden Hoofdman, om hem geluk te wenschcn over deze hooge onderscheiding. De ondervoorzitter, M. Gallant-Leroux, deed er de volgende feestrede, waaronder eenen prachtigen bloemtuil hem wierd aangeboden In naam der Vereenigde Werklieden kom ik u, achtbare Heer Voorzitter, hunne rechtzinnige gelukwenschen aanbieden, over de hooge en welverdiende onderscheidinge, welke Z. M. den Koning u heeft toegekend. Inderdaad, sinds sedert meer dan 25 jaar zich ten dienste stollen voor liet verheven en nooit volprezen werk «den Onderlingen Bij stand in andere woorden, zich opofferen voor hel welzijn van den werkman, verdient niet alleen door God maar ook door de wereldsche overheid beloond te worden. «Aanveerd dan, Heer Voorzitter, dit klein geschenk, u opgedragen door ware en verkleef de vrienden, als blijk hunner erkentelijkheid en hunner hoogachting t I)c Heer Fraochomme, diep getroffen door deze blijken van rechtzinnige genegenheid bedankt zijne medeleden met herlroerende woorden, die beantwoord worden door donde rend handgeklap en den roep van Leve! Leve lang, onzen Voorzitter! Er werd dan een goed glas wijn gedronken op de gezondheid van den held der feeste 'waarna al de leden, met hunnen geachten' t wiel steken, maar 't zag zich gedwongen ook meê te vieren, wilde 't niet gansch alleene staan. Van weken van te voren had men reeds begonnen toebereidsels maken; want gij moet weten als er te Vlamertinghe kwestie is van 'I kasteel te vereeren, dat 't algemeen gedacht is dat er nooit iets te schoon noch te wel en kan zijn. En 't en is juiste zonder reden niet trouwens t kasteel is een goed zuigbeentje voor de neeriugdoeners, en daarenboven nog een tweede disch de familie du Pare is altijd te vinden waar er goed te doen is, of ergens eenen ongelukkigen of eenen armen te helpen en te troosten. Spreek er eens van aan 't volk, zij zullen u uiteendoen hoe, buiten hunne dage- lijksche milde aalmoesen, zij nog jaarlijks ver schillige kostelijke deelingen doen van brood en kleedingstukken zij zullen u zeggen boe dat de katholieke scholen aan hen ten grooten ee e hun bestaan en bloeiende vooruitgang te danken hebben. Geen wonder dus dat de Vla- merlinghenaars hun beste gedaan hadden en alswanneer de lang gewenschte dag aanbrak dat hel al praalbogen, vaandels en vlaggen' oemen en festoenen, dichtjes en jaarschriften waren, die men hoorde en zag. De versiering was algemeen en prachtig rijk en arm, nie mand was ten achteren gebleven. Nu een woordeken over den stoet, die verre was van voor 't overige te moeten wijken aan t hoofd reden een veertigtal flinke ruiters en een twintigtal wielrijders, wier dravers en rijwielen smakelijk opgetooid waren. Daarop volgden de verschillige maatschappijen der ge meenle, eenige welgelukte wagens der land bouwers smids, enz., het muziek van Lange- bij en b,'acllt om door zoegeiuid zijner speeUuigen de feeste op te luisteren de schoolkinders met de wapens der famihen du Pare en de Grünne, en een rijke S^iie," V"n ™aagdek,!ns> die in blijde zan gen de nieuwe echtgenooten verwelkomden en Gods mildste zegen over hen afsmeektenein- c ijk jonker Jozef met zijne geliefde gemalin, omnngd van een groot getal vrienden. I Was rond vier ure en half als de feesten aanvang namen. De ruiters en wielrijders waren lie edele echtelingen lot halfweg Yper le gemoet gegaan, en reden hen voorop lol aan den ingang dorpplaats, waar 't overige van den stoet Mochtel Gij in voorspoed leven lange jaren, En eens samen naarden Hemel opwaarts varen Ik bak in suiker, zeem, veel lekker dingen, En was't mijn doen, Weledele Echtelingen, Ik bakte uw' dagen in «biscuit», zoo hard, zoo Dat gij lang smaken mocht geluk in overvloed. Al ben ik, Dieusaert, maar een boer, Die 't dichten nooit en heb geleerd Maar beter ploeg dan pen hanteert, En liever peerd en wagen voer, Toch wil ik nu voor niemand wijken Om de Echtelingen eer te doen Hoog op mijn huis moet 'tvaandel prijken Een' poort gesteld, versierd met groen. Met mijn gezin, 'k wensch hun daarbij Geluk en vreugd in hunne trouw, En zij aan zij, van druk en rouw Te leven lange jaren vrij. UWe bLÏJk Intree, eDeLe eGhteLIngen, erheUgt aLLen, DIe hIer In DIt iiUIs Wonen. Ik sluit en voeg mijne vurige wenschen bij deze der dankbare Vlamertinghenaren en mochte de familie du Pare in ons midden lange en gelukkige jaren slijten 1 Philip. SCHRIKKELIJK ONGELUK VEROORZAAKT )OOR DEN ALKOOL. Eene vrouw die aan den drank verslaafd was is Vrijdag avond in de volgende omslandigheden aan haar einde ge komen. Leonie Lebrun, vrouw Duponchelle, oud 49 jaar, die met haar man een appartement be woont van de herborg 5« Gurassiers gelegen op den hoek der rue du Progrès en van de ruc 1 Amiral Courbet Croix, was Vrijdag avond dronken en zocht twist met haar echtgenoot Opgehitst door den alkooi begon zij rond uic den huisraad door het venster te 1 werpen. Bij het buitenwerpen van een oorkus sen boog zij zich te ver voorover en viel van vier meters hoogte op de straatsteenen. Zij bleef bcweegloos liggen, overvloedig bloedende uit eeue wonde aan het hoofd. Zij werd binnen 't Is feest in 't dal 1 Hoort overal Het vreugdgeschal n - I tzoel»

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1899 | | pagina 2