ENGELMAREN r EERLIJKHEID ZONDER GODSDIENST Hoesinghe Lijnvisschen Kerkelijk nieuws hartkloppingen Horkt nu 'ne knor, hoe dn bijzonderste liberale gazette van Oostenrijk onze geu zekes beoordeelt De liberalen, zegt de Wiener Allge meine Zeitung, die eertijds nog konden Belgie bestieren voor het welzijn van het land, zijn thans zeer leege gedaald zi zijn geheel eenvoudig d<^ werktuigen worden der socialisten. Tot zelve de gemati. sten onder hen motten met de roode mode doen. Zij zijn gedwongen achter de roode vaan te gaan juist gelijk het gebeurt is over honderd jaar met een deel van den transchen edeldocn deze laatsten om beters wille sloten zich aan bij de rangen der beweging van de hut gerij tegen den adel. In 't begin waren zij aan 't hoofd dier beweging, weldra gingen zij op derizelf- den rang als de gematigsten der omwen- telaars, later wierden zij uit het regel- «matig strijdleger verbannen, om voortaan als dienstknechten en hulpsoldaten te dienen. Eindelijk viel hun hoofd onder het mes van het schavot, dat de bijzonderste bestuurmiddel geworden was bij de groote omwenteling. Den dag van vandage, het bevel over het anticlericalismus en behoort aan de vooruitstrevende springlevende liberalen niet meer, maar aan de socialen. Belgen- land zal katholiek of socialist zijn. De liberalen en hebben misschien maar eene rol meer te spelen 't is mede te helpen aan den zegepraal van het socialismus Het is niet onbekend dat de proletariër, die men Alfred D: fuisseaux noemt, benevens een wel vulden brand;offer ook landgoe deren, pschthot ven en kasteelen bezit. Zoo heeft hij te Solre, eene hofstede in ge bruik, die hij, vermits ieder burger nog zijn hoekje rond niet te bewerken heeft, uitbaat op d i to. van loonslaven, zooals bij die liedt ti in de Kamer noemt. Nu, een dezer loonslaven is door het lezen der redevoeringen zijns meesters en van de socialistischs schriften een vurig kollektivist geworden. Zoo begon hij zekeren dag zijn eigen patroon u onteigenen, zonder eenige schadeloosstelling. Hij roofde alles wat hem maar dienen kon en eeltige weerde had. On gelukkiglijk had do arme gezel uit het oog verloren da; d- -ndarmen nog bestaan en dat de rechters nog niet afgeschaft zijn. Deze week is hij te Charleroi bij den on derzoeksreehler ebracht, die tegen hem een aanhoudingsmai daal heeft afgeleverd. In 'tgevii zul hij thans gelegenheid Itebhen te overwegen boe gevaarlijk het is zelfs bij de leiders, dezer theoriën in prak tijk tc brc s De kanto Houck van Boesinghe komt van den Belgischen Touring club eene gel 1e lijke bolooning en een eereteeken te ont vangen, voor de zorgvuldigheid, die hij betoont in het zorgen vart den veloweg. die onder zij - bied valt. Op 8 Sept. laatst was er feest op Boesinghe. Van 's motgens reeds waren al de huizen der doi pplaats met de nationale vlag versierd. Twee poor ten werden gezel eene op hel ketsspel, met het jaarschrift Wij wertschen dat dappere, ijverige kantonnier Jean Houck bier lange jaren leve, de tweede, aan den ingang van den Veloclub, bij Verbeke rat dii opschrift Te Boesinghe ligt de velo wegel, zoo effen en recht als een rege Daarom zij dank aan Jean Houck, dien kan tonriier, sterk en kloek, die neerstig kwijt steeds zijnen plicht en noch arm, noch ri en zwicht, telkenmale het er komt op aan, peerd of koe uit dien weg te doen gaan Bond 5 ure kwamen er eene groote menig wielrijders toe, van al de gemeenten in het ronde, alsook van Yper, met den arrondis sements-délégué Adv. Butaye aart 'thoQfi. Men ging in stoet naar het huis van de kantonnier. waar de gewestelijke délégué van den Touring Club, Mte' Deprez van Bixschote, eene kleine redevoering uitsprak Vrienden, zoo sprak hij, ik ben gelukki vandaag deze decoratie op de borst van onzer kantonnier Jean Houck te mogen vestigen Al de wielrijders zullen het eens zijn om met mij te bekennen dat Jeart wel zijne be oorting verdiend heeft, door zijne zorgvui digheid in bet onderhouden der velobaan en door waakzaamheid om alles er vart verwijderen, wat ze beschadigen kan. hoop dat wij in de toekomst voort zullen mogen over hem tevreden zijn, en ik eindige met hem in ons aller naam dank te zeggen. Bravos De kantonnier, diep ontroerd, bedankte M«" Deprez voor zijne aangename woorden lsook al de heeren wielrijders tegenwoor dig, voor de eere, die zij hem kwamen te bewijzen. Men trok nogmaals in stoet naar het lo kaal van den Club, waar nog menig pintje gt dronken werd op 's kantonniers gezond heid. Het is te hopen, dat wij door dit wel gelukt ferstje verschillende nieuwe leden zullen winnen voor den Belgische Touring Club te Boesinghe en omliggende gemeenten. Het is ook te hopen dat de boogere Over beid ons wat gravier zal toestaan voor de velobaan Yper Dixoiude, zoo zou men einde lijk voie cyclable hebben tussch >n Rijsel, Waasten, Yper-Steenstraat-Dixmude, Nieupoort en andere Badsteden onzer Vlaamsch kust. te lk Een liefhebber van het lijnvisschen zendt ons bet volgende: De ljjnvisschers van Yper en omstreken komen van eenen grooten zegenpraal te behalen 't Is nutteloos te herhalen, ieder liefhebber van 't visschen weet het, sedert hoe lang de visschers met de l(jn of pers gebeden en gastre den hebben om eene wet te bekomen die hun de zelve rechten gaf als de jagers reeds jaren en jaren bezaten. Veel geduld hebben zij moeten hebben en gelijk het spreekwoord zegt is Roomen op geen dag gebouwd, want in Juli laatst alleen, word er een wet gemaakt ten hunnen voordeele. In 't eerste oogenblik, waren zij tevreden, maar welhaast keerde de kaart, als zy zagen dat de verandering meer ten hunnen nadeele als ten voordeele scheen te zijn, mits zij nu moesten betalen om te mogen visschen en dat er nog zoo voel met netten gevischt wierd als voortijds, dat om reden men nu voor 10 fr. 's jaars mocht visschen gelijk het met de oude wet maar toege laten was aan den pachter der waters alleen, die van 3 tot 400 franks 's jaars moest betalen. Nochtans aangezien de wet gemaakt was ten voordeele van 't lijnvisschen kregen eenige visschers ouzer stad het gedacht te schrijven aan den Heer Minister van Landbouw, door de tusschenkomst van dot: Hoer Schepen Volks vertegenwoordiger Golaert, die reeds zoo grootelijks deel genomen had aan de bespreking der nieuwe wet in de Kamers, om to weten hoe| de zaken nu lagen. Eu ziet: Zaturdag laatst is het groot nieuws I als antwoord toegekomen in de vorm van een grooten plakbrief die te lezen is onder het Sc Pieterskerk Zondag 17 September, feestdag va O L V der zeven Wrëen groote piece tigheid. Allo geloovigen kunnen den vollen aflaat Nieuwwerk; waarbij gemeld is dat het eenige. water onzer omstreken die nog zal verpacht I verdienen zoo dikwijls als dat zij cc worden de nieuwe vaart van Yper naar A'omenl gemelde Kerk zullen bezoeken op di t 06' is, en dat de oude vaart van Ypre langs I Het zal er in korten tijd krielen van do visch en boven de liefhebberij voor de visschers, zal het nog een groot profijt zijn voor de stad Yper en de gemeenten gelegen langs de vaart, want veel vreemdelingen van alle kanten en zelfs van Vrankt'ijk zullen komen visschen in de vaart, en altijd doen zij toch min of meer teere. en Huwelijksafkondigingen Josephus Dubois, kleermaker, te Yper, en Anna Verleure, werkvrouw, te Yper. Josephus Vanbleu, timmerman, te Yper, Elisa Deleu, zonder beroep, te Yper. Julius Lamond, dienstknecht, te Yper, en Cesarina Verhaeghe, dienstmeid, te Vlamertin ghe. Achillus Houwen, landwerker, te Rening helst, en Sabina Dauchy, dienstmeid, te Rening helst. Camille Nevejan, bakker, te Yper, en Maria Voor 't gene do nieuwe vaart aangaat, 't is een I Senave, naaister, te Leysele. klein ongeluk dat hij verpacht is, want, do dry vierden van 'tjaar, isorgeon water in en dus weinig liefhebbers zullen er zijn om een water te pachten waarin er meer wilde konijnen, ratten en andere vierpootige dieren loopen, als visch zwemt 'tls dus een ware zegepraal voorde lijnvis sellers en waarvoren zij grootelijks dankbaar moeten zijn aan onzen geliefkoosden volksver tegenwoordigerM. Golaert, die zoo ieverig ge wrocht heeft om hun dit te bekomen. Voor de zekerheid der visschers, zie hierop welke manier er maar in de vaart mag gevischt worden Ten eersten voor 1 fr. 's jaars mag men 's Zondags en gekende feestdagen visschen met eene lijn of pers. 2° Voor 2 fr. de zelfde dagen, buiten den ver boden tijd, met twee lijnen. 3° Voor 2 fr. alle dagen, buiten den verboden tijd, mag men visschen met eene lijn. 4° Voor 4 fr. alle dagen, buiten den verboden tijd, met txoee lijnen,. Dus in den verboden tijd die begint in Maart, tot den eersten Juni mag man maar 's Zondags visschen en met eene Ijjn maar. 5° Geen ander vischtuigen als de handlijn mogen gebruikt worden. 6" Ieder visseher met een getuige mag klacht indienen tegen deze die met ander vischtuigen als de handlijn zouden visschen. 7° Het palingvisschen met het vischtuig ge naamd depewr is te zeggen een duts tettingen zonder haken is ten allen tijde en alle ure des dags of 's nachts toegelaten. Er is dus geen verboden tijd voor die manier van visschen. Voor 't gene de betaling aangaat van de peur meteenekuip of regenscherm, is het 2 franks s jaars. Mits 4 fr. mag men twee peuren gebrui ken. De lijnen van 1 fr. 's Zondags en 2 fr. do andere dagen, mogen naar verkiezing aangeaast worden t zij met brood of meelaas, letting, peur of kleine visschjes. Dus om klaarder te zijn de visseher die een vischverlof bekomen heeft mag vi schen op ieder van die wijzen buurtolings naar verkiezen. Deze die een vischverlof van 10 fr. nemen mogen het voor niet'anders bezigen als om te Mauricius Spinnewyn, pannebakker, le Yper en Leontina Potillius, spoelsler, te Meenen. Victor Vangheluwe, hovenier, te Yper, en Juliana Legrand, zonder beroep, te Yper. Henricus Roosebeke, hovenier, te Yper, eri Zoé Mantez, huishoudster, te Poperinghe. BURGERSTAND VAN YPER van den 8 tot den 15 September 1899. Geboorten Mannelijk geslacht 2 Vrouwelijk 7 Verheyden Prosper, gemeente-bediende, niet Lambin Augusta, zonder beroep. Houtman Arthur, bediende der accisen, met Bruynoghe Augusta, winkeldochter. Volbout Lóopold, 64 jaar, herbergier, onge huwd, Brieien, buiten. Bossaert Elise, 16 jaar, zonder beroep, St Niklaas, buiten. Cainiein Lucie, 85 jaar, zonder beroep, wedu we Pollée Fólix, Lange Thouroutstraat. Kinders beneden de 7 jaar Mannelijk l Vrouwelijk 3 BURGERSTAND der STAD POPERINGHF Van den 7 tot den 11 dezer maand. Geboorti k Mannelijk 1 Vrouwelijk 2 Cornette Rosalie, 55 jaar, kantworkster. echt- genoote van Auguste Carton, Boeschepestraat. Kinders beneden de 7 jaar Mannelijk 8 Vrouwelijk 2 SCHAARBEEK.—In de Duponlslraal, alhier, woont een jonge kunstschilder, zekere X... Zijn werkhuis is op de zoldering ingericht en een zolderkamer!je dient hem tot logement. Maandag noodigdehij 26 zijner vrienden op een groot muziekfeest uil. Elke genoodigde was van een koper, n instrument voorzi n, en gedu- rei de gansch den nacht voerde het vroolijk ge- visschen op een schuit met de handlijn alleen Als zij willen visschen met txoee handlijnen oplzelschap de luidruchtigste en onsamenhangen een schuit moeten zij zelfs dubbel betalen, is te |s(e stukken muziek uit. zeggen 20 1 anken. I Rond den morgen kwam hij met zijne vrien Men ziet door het hier bovengemelde, die de| (jen buitenen'tspel herbegon. Toen hij rond2 ure namiddag thuis kwam, vond hij al deinstrumen- dio de zuiver waarheid is, dat de nieuwe wet eene zoo goede wet is, ten voordeele der liefhebbers van de handlijn, dat zij niet beter zijn kan 1 Om te eindigen de overtredingen dier wet zol en eerst gestraft worden met eene boet van ten minste 26 fr. en de ontneming van het vischrecht. De tweede overtreding is veel strenger gestraft en deze die zouden verscheide maal ondervonden worden met te visschen buiten de regels der wet, zouden zelfs tot gevangenis veroordeeld worden. t Is dus op te letten van altijd in regel te zijn en niet meer te doen als er toegelaten is ten, doormengd met zijn schildersgerief, inden gang liggen, en den huisbaas beval hem oogett- blikkelijk te vertrekken, 't Is goed zegdeX... Hij ging zijne vrienden halen en zij drongen met geweld op de zolderingen, waar het helsch rumoer herbegon. Dat men mij nu kome uitzet ten, zegde X... ik wacht u. De policie werd ontboden, doch middeler wijl hadden de kerels zich verschanst. De policie moest versterking halen en 't was slechts rond 5 ure dat de weerspannige rumoermakers, dooi den dorst er toe aangezet, zich eindelijk over gaven. Meer dan twee honderd nieuwsgierigen stonden op de straal voor hel huis samenge schoold, om het beleg van het schaarbeeksche fort Chabrol na (c zien. MARCKE. - Maandag avond rond 91/2 ure is bij de statie alhier nevens de Leie een vlas schelf afgebrand, toehoorende aan Remi Ver- spaille, vlashandelaarett herbergier op de plaats te Marcke. De schade beloopt omtrent 1200 fr. en is door verzekering gedekt. Als bet bloed bleek wordt en een gedeelte zijner roode lichaampjes verliest, wordt het zoo onkrachtig dat de werkingen van het geheel menschelijk lichaam op de slechtste wijze ge schieden. Hel hart, welk last heeft den bloed stroom in gang te zetten en zijnen loop te rege len, is, voor deze rede, het belangrijkst deel van dett bloedomloop; dus zal het hart ook gestoord ziju wanneer het bloed zwak geworde zijnde niet regelmatig zijnen omloop kan verrichten. De eetlust en de krachten verdwijnen; men blijft 's nachts rusteloos, de maag verteert niet meer en zeer dikwijls zwellen de heetten op. Het is grooten tijd zich eenen machtigen b'oedhersteller te bezorgen om dadelijk het bloed te versterken en dus zijnen goeden omloop weer le verschatten en al de organen weer in goeden gang tc plaatsen. In zulk geval zijn de Pink Pillen vol strekt aangewezen daar zij de beste en duur zaamste genezingen bezorgd hebben. M. Jozef Leclercq, canlinewaard der koolmijn te Ghlin, bij Bergen (België), heeft dit voor zijn geluk ondervonden. In Mei 1897 begon ik ziek te zijn, schrijft hij Onuitstaanbare hartkloppin gen verplichten mijvolstrektbe- we. gtoosteblij- ven. Mijne bee- nen begonnen op te zwellen en den gang was mij ganseh onmogelijk. Ik verloorde eet lust en wanneer ik poogde wat voedsel te ne men kreeg ik onmiddellijk braaklusl. Mijne zwakheid en ik was doodsbleek. Daar ik geen middel vond om mij de minste verzachting te bezorgen was ik gereed tot sterven, als de Voor zienigheid mij toekwam onder den vorm van den briefdrager die mij uw bundeltje overhan digde. Dit boekje, welk ik mijn redder noem, vertelde de wonderlijke gevallen van genezing die door de Pink Pillen zijn bekomen geworden en die door geloofbare personen opgegeven zijn. Ik nam moed en deed zooals zij gedaan hadden. Wat zal ik u meer schrijven Acht doozen waren voldoende ont mijnen toestand te verbeteren en, ten slotte, ik ben volstrekt genezen. Ik lijd niet meer, ben sterk, eet en slaap goed en heb mijne bezigheden hernomen zonder de minste vermoeinis le gevoelen De Pink Pillen zullen de zelfde werkz tamheid hebben in de gevallen van bloedgebrek, bleek zucht, Sint-Veitsdans, onregelmatigheid der voortbeweging, hardklopping. n, zinkingpijnen, stekingen in de zijde. De personen die gemak kelijk ademloos zijn bij het minste werk Of wanneer zij de trappen opklimmen, zullen eene regelmatige ademhaling terug krijgen. Koop baar bij al de apothekers en op de algemeene lapelplaats voor België, bij M. A. Derneville, 66 Waterloolaan, te Brussel, 3 fr. 50 per doos op 17 fr. 50 per 6 doozen, franco, tegen eenen postwissel. De Pink Pillen zijn ook te koop te Yper, in in de apotheek Soequel-Terrière. WOESTEN. Zondag brandde alhier eene schoone roggevimme af, loehootvtide aan Louis Halewijn. De schade is groot. Men denkt dat et- kwaadwilligheid irt 'tspel is. MENGELWERK 21 door HONORÉ STAES - Ik gevoel een weinig hoofdpijn, antwoordt Marcel, terwijl bij met de hand over het voorhoofd wrijft. En dan gedurende eene poos naar het gebulder van den wind luisterende, voegt bij er bij Welk stormaebting weder. Ik vrees dat het bouwvallig hok waarin wij hier zitten, in zal storten. De goede Godzalons beschermen, zegt Lena. Wil ik koffie maken. Een tasje van diert drank zal uwe hoofdpijn verdrijven. lk heb geenen lust om koffie te drinken. Hoe laat is bet reeds Ik zie geene horlogie in buis. Ik denk dat het vijf ure moet wezen, Marcel. Daar wij no:: in den winter zijn, zullen er nog een paar uren verlo pen vóór bet daglicht zal verschijnen. Van Hoeck kijkt nu rond het kamerken en spreekt dan met eenen bitteren spotlach Het ziet er liter waarlijk ellendig uit. In HeuchenbrecV hadden wij schoone meubelen. Moesten mijne vrienden van voorheen mij een bezoek brengen in deze kluis zij zouden niet weinig verbaasd opkijken. Maar, wat wil ik van vrienden spreken. Wanneer men ongelukki; is, heeft men geene ware vrienden. Ons lot zal spoedig verbeteren, beste vriend. Vooraleer er een paar jaren zullen verloopen zijn, zal ons huisje herschapen zijn in eene kleine lieve pacht hoeve. Denkt gij er waarlijk aan in deze woestijn te blijven. Lena vraagt de gewezen fabriek bestuurder met sombere s era. Zijne vrouwe beziet hom angstig cn spreekt dan aarzelend Waarom zouden wij hier niet blijven, Marcel Zouden wij eene betere plaats kunnen aantreffen dan deze om uit te rusten van de moeilijkheden waartegen wij hebben moeten worstelen, en om een rein en stil geluk te vinden Van Hoeck antwoordt niet maar kijkt starend in de knetterende en waggelende vlammen, die gedurig naar de schoot steenpij p willen klimmen en telkens terug geslagen worden door windbuien welke in de schouw komen uitwoeden. Zijn uilziebt is nijdiger en wraak zuchtiger dan te voren. Marcel, hier te midden der prachtige natuur, omringd door eenvoudige brave meuschen, zullen onze kinderen bevrijd zijn voor den ademjder booze wereld. Van Hoeck blijft nog zwijgen en in het vuurstaien. De uitdrukking van zijn gelaat wordt nog bitteidcr. Het heil dat ons hier tert deele zal vallen, zal zuiver zijn en niet vermengd net bitterheden zooals degeuuchten van het stadsleven, lieve Marcel. Schielijk keert de aangesprokene zich tot zijne vrouw. Zijn oog flikkert wild, en terwijl hij zijne hand op zijne borst legt, zegt hij grijnzend Lena, hierbinnen kookt en stormt het als een vuurberg. Sinds twee jaar en half zijn daar allerlei soorten van vergiftige stoffen bijeen gekomen, die er gisten en branden. Zij moeten naarbuiten, en hunne uitbarsting zal vreeslijk zijri. Uwe woorden zijn duister, vriend, zucht de vrouw sidderend. Ik ben een man, Lena, en zal als man handelen. De wereld heeft mij en de mijnen onmedoogend, harte loos doen lijden, ik zal niet rusten vóór ik mij en de mijnen op de wereld zal gewroken hebben. Tracht mij niet van mijn voornemen af te brengen, want, uwe smeekingen zouden geen ander uitwerksel hebben dan bet opwekken mijner gramschap en, voorwaar, het zou mij hoogst pijnlijk vallen mij tegen mijtte vrouw te moeten vergrammen. MarcelZoozeer ontsteld was Lena dat zij geene andere woorden kon uiten. Schielijk in sombere geestdrift ontvlammende, ging de gewezen fabnekbesiuurder voort Gij, Lena, zijt een goed, eenvoudig en liefde rijk wezen. Ik geloof dat gij waarlijk gelukkig zoudet kunnen wezen in deze woestijn, te midden van een aantal dorpelingen, wier verstand en eigenwaarde niet verder reikt dart hun gezichtskring. Gij zijt zoo gelukkig odsdienstige gevoelens te bezitten, die op u de macht hebben alle gevoelens van wraakzucht in uw harte te v.rdooven ja, die u het geledene onrecht kunnen doen vergeven en vergeten. In uwen boezem buizert 1 eene brandende begeerten, geene woedende harts tochten. Gij zijt steeds gerust, gij aanziet uwe ver drukkers en vijanden, evenals uwe vrienden met mm zamett oogslag, omdat uwe overtuiging u de krachten neeft hen te beminnen die u haten en onder de voeten trappen. Gu ontwaart geluk in het midden der ellende en vernederingen, omdat uw onwankelbaar geloof irt God u zegt dat uw bestaan hier op aarde enkel een pelgrimstocht, een ballingschap is en uw heil in een ander leven groot zal wezen naarmate gij in deze wereld smarten zult geleden hebben. Ik ben zoo gelukkig niet uwen eenvoud te kunnen deelen era verwacht geen ander genot dan van deze aarde. Welnu, dit genot bestaat voor mij in do macht, in de grootheid, in de rijkdommen. Met die drie ele menten kan men zich geluk verschaffen zooveel men wil, zonder hen moet men het heil van verre blijven beschouwen als een ongenaakbaar luchtverschijnsel, tleu bereiken za voortaan mijn eenig levensdoel zijn, i aagt mij niet op welke manier. Alle middelen zijn er 1 "Oi goed, mits tnen maar zorgc uit de macht van het gerecht te blijven. Kwel mijn gehoor niet met bel woord eerlijkheid. Zoolang men gelukkig is en door hel nood lat niet achtervolgd wordt, is het gemakkelijk er mede te dweepen maar wanneer men zijn heil verloren heeft, wordt het een woord zonder zin. Schouw eens in de hooge wereld. Velen zult gij er cn die groot, rijk, machtig zijn, die badeu in eenen stroom van wellusten, nuchthans door geene eerlijke middelen hun ideaal bereikt hebben. Zelfs onder de wetgevers zult gij er ontmoeten die thans het nederige volk zoeken te paaien en te bedwingen met hunne wet boeken vervuld met holle zinsneden over recht en rechtvaardigheid, en omhoog gevlogen zijn met het verloochenen hunner wetboeken. Waarom zou ik anders handelen dan zij. Heb ik zelfs niet meer redenen dan zij te spotten met de zoogenaamde rechtvaardigheid. Of is hij die door ourecht uit zijne hoogte naar beneden ge stort is, niet gemachtigd door onrecht terug naar boven te klimmen Lena's blikken zijn beneveld door de tranen die uit hare oogen vloeien, zij vergeet nieuw hout in het vuur to leggen, alhoewel het dreigt uit te sterven ijskoud ts het iu haar hart, al hare geluksdroomen zijn vernietigd en in haren geest aanschouwt zij 't beeld van haren ge liefden echtgenoot in het midden van eenen hoop woel geesten di bunkeren naar het bloed van de begoede en alle wettelijk gezag met de voeten treden. Marcel, zegt zij na eenige oogenbltkken nagedacht te hebben, gij zegt dal gij hier niet blijft. Waarhenen begeeft gij u dan Kwel u daar niet mede, Lena. Ik zal hier dik wijls wederkeeren, en telkens zal ik geld genoeg medebrengen om u en onze kinderen er voor gebrek mede te behoeden. En, eens hoop ik tot u te kunnen komen om u uit uwe hut naar een paleis te brengen.... Maar, vóór het oogenblik van ons verrijzen aan zal breken, zal de roode haan over vele daken gekraaid en de grond stroomt n menschenbloed gedronken hebben. Die laatste woorden waren op akeligen toon gezegd. Mat cel, nu geene kluisters u meer wederhou- den, zoudet gij aan uwe plichten van vader en echt genoot te kort blijven, met ons hier alleen te laten. Wij hebben het recht u te volgen overal waar gij u begeeft on aan dat reebt kunnen of mogen wij niet verzaken. Vail Hoeck deed eene beweging van ongeduld en gromde «Ik zal nooit gedoogen dat gij mij volget Blijf hier met de kinderen. Onze scheiding zal niet langdurig zijn. Het orkaan dat de samenleving bet onderste boven moet, werpen, en de verdrukten zal doen zegepralen over hunne verdtukketg, is reeds aan de kimme ver schenen. Heb dus nog een weinig geduld. ('t frrndft) Boesinghe enz. naar Nieuwpoort met niet anders mag bevisoht worden als met de handlijn. Dus geen netten meer, gelijk de welke, zelfs het kruisnet niet meer; geen hordeelen nog doppers, niet anders als de genaamde vischpers mag geb'uikt worden in die waters, die eene lengte bobben van meer dan tien uren "•YT*— - - HUWELIJKEN STERFGEVALLEN Sterfgevallen Vermeulen Amelie, 83 jaar, zonder beroep, weduwe van Joseph Vrambout, S" Annastraat.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1899 | | pagina 2