MÉNGÉLMARËN EERLIJKHEID ZONDER GODSDIENST Tot spijt van die 't benijdt Uit dit alles blijkt nog eens 't geen wij over eenige weken zeiden Dat de Strijkers hooveerdige kerels zijn die de pretentie hebben te mogen doen het geen aan andere niet toegelaten is, omdat er, in hun gedacht, niemand aan hen kan. Ia tegenstrijd met hetgeen de libe rale bladjes vertellen is er hoege naamd geen tweedracht in de katho lieke partij. Bijgevolg en is er bij hen geen sprake noch van democraat noch van onafhankelijk. Nog eens Tol spijt van die 't benijdt AMERIKANEN EN PH1LIPPIJNEN. - M. Agoucillo, Philippijnsch algeveerdigde schrijft: De Amerikanen beklagen zich niet weinig het avontuur dat zij zich op de Philippijnen op den hals gehaald hebben en dat hun de oogen uit den kop kost. Onder geen enkel oogpunt hebben de Ameri kanen iels voor. Zij wilden den blocus uitroe pen, doch hebben dit gedacht moeten laten varen, tenzij ons als oorlogvoerende natie te erkennen, volgens de bepalingen van het vol kenrecht. De Philippijnsche vlag wappert fier en zege pralend te allen kante. Het eiland Negros is gansch in onze handen. Daarenboven begunstigen ons de regens. De arme Amerikanen kunnen het niet langer vol houden en zien zich verplicht de enkele plaatsen, die zij ten prijze van duizenden levens bemach tigd hadden, op te geven. Een onrechtveerdige oorlog wordt nooit te duur betaald, Oom Sam ZELDZAAM HUWELIJK. - De verledene week is te Hooglede een zeldzaam huwelijk gevierd geworden, en dit onder den toeloop van een groot getal nieuwsgierigen. Zekere Louis Merlevede, gewezen bakker, trad in het huwe lijk met zijne dienstmeid Marie Versaevel. De man is 73 jaar oud en de vrouw 22 1/2, dus een verschil van eene halve eeuw. Degebuurs had den het geliefde paar meteen geestig opschrift aan hunne woning vereerd, 's Avonds was de toeloop overgroot en naar een oud gebruik, werd een vreugdevuur, een pekton, waarin men alle soort van oude schoenen en ouden buchl wierp, aanstoken, welke onder algemeene toe juichingen afbrandde. HOPPETEELT. Men schrijft uit Poperin- ghe Sedert een vijftiental dagen is men overal bezig met de hoppe te plukken. Men is in het algemeen hoogst tevreden over den oogst, en de hoppe is schoon van kleur. Voor den oogenblik werden er weinig zaken gedaan want de koopers zijn op hun weerhou den en de landbouwers weigeren hunne hoppe, die van allereerste hoedanigheid is, af te staan aan den prijs van 10 tot 45 fr. de 50 kilos voor Poperinghe stad en 40 frank voor Poperinghe dorp. Verleden jaar verkochten zij hunne waar de aan 120 frank de 50 kilos. In alle geval moei men bekennen dat men zich aan een goed en winstgevend jaar mag verwachten. Op de markt van Nuremberg waar de hoppe over eenige dagen aan 125 marks verkocht werd zijner deverledene week 6000 balen verkocht geweest aan den prijs van 70 tot 80 marks. In Oost-Vlaanderen werd de nieuwe hoppe de verledene week tegen 45 fr. de 50 kilo ver kocht, maar thans biedt men er wel 50 fr. Te Assche had Donderdag de jaarlij ksche vrije hopmarkt plaats. Om te bewijzen hoe overvloedig de hop ter markt was gebracht, zij het genoeg te melden dat de gemiddelde verkoopprijs was 40 fr. per baal van50 kil., tegen 1-0 fr. verleden jaar, toen de hoedanigheid minder was. AANHOUDING. Men meldt uit Lauwe Dinsdag kwamen de gendarmen Timmerman en Vanhaverbeke te pcerd van Lauwe waar zij op dienst geweest waren. Te midden het land zaten drie manskerels samen te klappen en op het zien der gendarmen namen zij de vlucht. De gendarmen zetten hunne peerden op draf en hielden een der drie aan, welke in eenen gracht gesprongen was. Eerst gaf hij eenen valschen naam op, maar welhaast was hij gekend.Het is zekere Vansteen- kiste Henri,oud 30 jaar, geboren te Moeskroen, zonder vaste woonplaats vervolgd voor diefte met inbraak te Hollebeke, in den nacht tusschen 8 en 9 Juni 1897 in het huis bewoond door M. Vansuyt. Men heeft hem op aanvraag van den proku- reuv des konings van Yper naar daar gestuurd. De gendarmen werden door den prokureur des konings geluk gewenscht. SCHRIKKELIJKE TOESTAND. - Donderdag nacht, rond 1 uur, kwamen late herbergbe zoekers de Maghinbrug te Luik over, toen zij hulpgeroep en noodkreten uit de rivier hoorden opgaan. Zij daalden de trappen af die tolden oever voeren, en zagen bij den schijn van hel aangebracht licht, een meisje tol aan de borst in 't water staan, dat op hertverscheurende wijze bad dat men haar geen kwaad doen zou. Men stak haar eenen stok toe, zij vatte hem aan on bereikte don boord. Toen zag men dat zij een lijk in de armen had. Nauwaan den oever, viel zij bezwijmd neder. Men droeg haar in het gebuurte op een bed, terwijl de doode.een man met een houten been, naar het gasthuis werd gebracht. Na tot bezinning te zijn gekomen, deed het meisje het volgende ijselijk verhaal Ik was met mijn toekomstige bij vrienden eenen gezelligen avond gaan doorbrengen, en bevond mij op de brug voordon terugkeer, toen eensklaps onbekende schurken die ook de brug overkwamen mij beleedigden. Mijn toekomsti ge wilde mij verdedigen, maar zij namen hem vast en tilden hem over de leuning. Vervolgens was het mijne beurt. Ik voelde aanstonds dat het water niet tot aan mijnen mond reikte, het kwam mij slechts lot aan de knieën, maar mijn verloofde willendr redden, die ik wat verder tegen den dood wor stelen zag, ben ik dieper gezakt.. Toen ik hem bereikte bleef hij zoo stil dat ik welhaast aan mijn ongeluk niet meer kon twijfelen, hij was gestorven. Het meisje verkeert in zeer bedenkelijken toestand. Er is een enkwest ingesteld om de zaak ver der en nader te onderzoeken. De suiker in pakken van de Thiensche maalderij is de beste. Te koop bij alle kruideniers. ZUIDELIJK BLOED. Als italiaansche ge moederen worden opgewonden, dan kan heter warm toegaan. Dat bewijst een geval dat uit Rome gemeld wordt. In de via Ricasoli waren twee knipen als kemphanen met elkaar aan 't vechten. Een po- licieagentkwam tusschen beiden en bracht een der jongens, die eene diepe wonde aan het hoofd had, in een rijtuig naar 't gasthuis. Het gebrul van den gekwetsten jongen lokte natuurlijk de moeders der knapen, die honderd schreden verderop den dorpel eener huisdeur zalen le praten. Weldra waren ook dezen het niet eens, en grepen zij elkander verwoed in het haar. In de hitte van den strijd riepen ze luide op hare echlgenooten, die in eene naburige osteria of herberg aan het dobbelen waren. Een oogen blik later verschenen ook dezen op het slagveld en nu kwamea de messen er bij te pas. Vergeefs maande men hen aan, zich kalm te houden een der omstanders die vrede wilde maken, kreeg een steek in het hoofden een in den arm. Vergeefs greep het elfjarig dochterke van een der strijdenden haar vader bij den arm; in zijne woede erkende hij zijn kind nieten stak haar met zijn mes in het onderlijf. Toen eindelijk de policie er bij kwam had deze slechts de taak een aantal gewonden naar het hospitaal te vervoeren. rmpj i'ïppgji biedt kosteloos aan, aan allen Om" ïltiiuïl die aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas,puistjes,huid utslag, chronische bronchioten, borst- naaag- an blaasziekten, rheumatism, eon onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te ge nezen, zooals hijzelf volkomen genezen is ge weest na alle mogelijke geneesmiddels vruchte loos te bobben doorstaan en beproefd. Dit aan bod, waarvan men het monschlievend doel zal n zien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den Heer Vincent, 8 place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. EEN. NIEUW KLOOSTER.- Den 12 dezer zijn te Iseghem de werken begonnen van het nieuw Capucienenklooster, dal liggen zal tus schen den bouwkring der stad en den Abeele. Het zal rond de 250.000 frank kosten, waarvan 135.000 frank beschikt zijn voor de kerkalleen. Bouwmeester Soete.van Rousselaere,heeft er de plans van opgemaakt in den trant van het go- thiek der jaren dertien honderd. EENE WATERZUCHTIGE VROUW. - In de Vredestraat, te Berchem, is er eene klucht ge speeld die niet weinig de lachspieren der toe schouwers in beweging heeft gebracht. Eene vrouw, die niet kon lijden dat haar man een wagon hout aflaadde om te bewerken daar hij timmerman is, vond niets beters dan den eenen eemer water nadenanderen over zijn hoofd te gieten, om hem alzoo le beletten zijne werk zaamheden uit, te voeren. Dit lokte geheel den dag eene samenscholling van volk uit, zelfs de policie moest er tusschenkomen, die op hare beurt gezegend werd met dit nat. Men zou goed doen die vrouw in het pom pierkorps in te lijven, dan zou zij naar hertelust kunnen gieten. UIT LEUTEGHEM. - Joodsche zeden. In een jodenschool vroeg de meester aan de leerlingen «Toen de broeders van Jozef hem verkochten aan Ismaëlietsche kooplieden,welke fout bedreven zij dan En al de kinderen antwoordden te gelijk; «Zij verkochten hem veel le goedkoop Proficiat Heer des huizes (met den rug naar de deur zittend, tot het binnentredend dienstmeisje.) Duivels doe de deur toch dicht, 't is hier niet te houden van tocht. Dienstmeisje. Maar, mijnheer, ik laat me niet zoo grof behandelen, ik ben.... Heer des huizes. Zijt gij het Mina, neem het niet kwalijk, ik dachl dat het mijne vrouw was. DE ONDERVINDING leert dat al deze die siroop Depratere brui.; n om hunne verkoudheid of hoes', i< genezen, seffens ge nezen zijn. Inderdaad na eenige uren ge voelt men beternis. na enige dagen volko mene genezing. Wal men er eisoh i want heter borstretnedie bestaat er ni-l. Te bekomen nan 2 fi anken de flesch ie Yper bij Socquet te Rousselare bij Veys; te Dixmud bij Ghyss rt, GAUWDIEFTE. Zondag werd in de Kap- pellestraat, te Oostende, een heer aangespro ken door eenen welgekleeden jongeling, die hem vuur vroeg. De jongen scheen verkoud te zijn en hoeste op min of meer natuurlijke wijze op eens nam hij uit zijnen zak een fijn zakdoekje, en, om verontschuldiging verzoekende, vroeg hij om te mogen den halsband van den heer af- droogen, dien hij door zijnen hevigen hoest had beplekt. Eene straat verder gekomen bestatigde de heer dat de bereidwillige., ver- koude met zijne borstspeld ~(l weerd weg was. EENE GOEDE VANGST. Zondag morgein! rond 4 ure, was een peloton van vijl gen a' men van Moeskroen op nachtronde op de baan van de Ballons naar Herseeuwe. In eene herberg vonden zij vier kerels bezig met drie tlesscben champagne te ledigen en die aan stonds poogden te ontvluchten. De gendar men versperden hun echter den weg en di vier kerels werden aangehouden. Een onderzoek in het huis gedaan, leidde tot ontdekking van eene groote hoeveelheid voorwerpen van verdachte voorlkomst. De gevangenen werden naar Moeskroen o vei ge bracht en de Plaals van Luigne overgaande, vernamen de gendarmen dat er aldaar den vorige nacht een diefstal gepleegd was in dt pastorij. De dieven waren bij middel van braak binnen gedrongen in de woning van den pastoor, en stolen er drie flesschen champagne, drie gedoode hanen, twee potten van 25 kilos boter, een stuk vleesch, gebak, eene flesch cognac, godsdienstige medalies, een geldbeugel en verscheidene andere voorwerpen, voor eene weerde van 150 frank. Al die voorwerpen bevonden zich bij den buit le Herseeuwe ontdekt. Van een anderen kant beantwoorden drie der dieven aan hel signalement der kerels die de verleden week eene som van 500 frank gestolen hebben in een huis der Roebaaistraat te Templeuve, waar zij bemerkt geworden zijn, toen zij er woensdag morgend om 5 ure den trein namen. De gen darmen hebben dus eene goede vangst gedaan. Zondag werden die kerels, allen van franschen oorsprong ter beschikking gesteld van den pro kureur des konings te Kortrijk. DE MAAG BEREIDT het voedsel vooi geheel het lichaam. Indien zij niet kloek en zuiver gehouden wordt is de gezondheid spoedig gekrenkt. De pillen Depratere zijn zonder weerga ombloed, maag en lichaam te zuiveren. Dus alwie klaagt van /ïoofdpijn, indigestion, galle, maagzuur, slijmen, moei lijken stoelgang, moeten pillen Depratere nemen. Zij zijn onmisbaar voor ieder huis gezin. Prijs I fr. 50 de doos. Fabriek te Oostendeapotheek Depratere. Te verkrijgen te Yper bij Socquet te Rousselaere bij Veyste Diksmuide bij Ghyssaei t. EEN KWAAD WIJF. Verleden Zaterdag nanoen bood zich een deurwaarder met zijne twee helpers bij de echtelingen J., aan te Brus sel, om de hand te leggen op de meubels welke hun vertrek, op het tweede gelegen, bevat. De uitvoerders van het vonnis vonden echtei de deur gesloten. De vrouw had er al hare meubelen voor ge sleept en riep van in hare kamer, dat niemand over haren dorpel mocht komen. De helpers hidden de m este moeite om de deur open te krijgen zij werkten er een groui uuraan. Nauwelijks waren zij hierin gelukt en had de eerste knecht, zekere Gobeau, eenen voet in de plaats gezet of het kwade wijf goot hem eenen emmer kokend water over liet lichaam. De man werd zeer erg aan de beenen en het hoofd verbrand. De deurwaarder deed alsdan den policie post der Gapucienenstraat verwittigen. Twee agenten brachten Mad. J., tot het poii- ciebureel. Onderlusschen kon de veroordeeling uitge voerd worden. Provinciale tentoonstelling van Gent Groote bijval voorde Planos ten tooge gesteld door het huis §toppelaere Madoubrugstraat 3, Gent. MISHANDELING. - Eenige dagen geleden lag de genaamde Van Laeken Gonstantinus, te Aerseele, voor de deur zijner woning te slapen, terwijl zijne ouders naar de kermis eener na burige gemeente waren. Opeens werd hij door eenen woestaard vastgegrepen en erg geslagen en gestampt. Hel slachtoffer kon echter ont vluchten, doch werd door twee andere kerels ten gronde geworpen en opnieuw wreed mis handeld. Met de grootste moeite kon Van Lae ken uit de handen zijner aanranders geraken en naar eene naburige hofstede vluchten. Een geneesheer werd ontboden, die het slachtoffer de noodige zorgen toediendehij bevond dat de ongelukkige inwendige kneuzingen bekomen had, voortkomende van stampen op den buik. Een rechterlijk onderzoek is nu geopend. HEVIG GEVECHT. - Verleden Donderdag was het te Houthulst peerdenloop, wat veel volk naar de gemeente gelokt had. Alles bleef rustig tol rond 4 1/2 ure 's nachts, toen eene ploeg jongelingen van Jonckershoven in de herberg van David Debruyne handgemeen werd met eenige mannen der streek. Er werd met alles geslagen wat onder de handen viel mes sen, pintglazen, stoelen, banken, enz. Negen personen werden gekwetst. In de herberg werd er wel voor 400 lrank schade aangericht. Pc gendarmerie van Glercken verwittigde het par ket, dal reeds Vrijdag namiddag Ier plaatse kwam. Er werden geene aanhoudingen bevolen. Spelwerkpapier eerste keus blauw en glad, te verkrijgen ten bureele dezer gazet. DE NIEWE BISSCHOP VAN NAMEN. De Paus beeft Mgr Thomas Heylen, prelaat der abdij van Tongerloo, benoerud tot bisschop van Namen. De nieuwe bisschop is een der uitstekenste mannen van ons land. Er is vroeger spraak geweest van hem uit hoofde zijner groote ge leerdheid, naar Rome te roepen, om hem daar met een gewichtig ambt te gelasten. Mgr Heylen is geboortig van Casterlé en is een van de vijf en twintig priesters, in die ge meente geboren, welke er eenige dagen geleden zijn samengekomen om die zeldzaamheid in een jubelfeest te herdenken. Hij deed zijne studiën te Rome en verdedig de er zijne thesis in de godsgeleerdheid, in 't hijzijn van den Paus, die van toen af groote belangstelling toonde in de bekwaamheid van den jongen priester. SCHRIKKELIJK WILDSTROOPERSDRAMA TE LOENHOUT. Een jachtwachter getrof fen, een wildstrooper gedood. Zondag mor- g'-ud, omstreeks 7 ure, deed de genaamde llac.it, jachtwaker bij de herren Servais, van Antwerpen, zijne g wone ronde op dezes goede ren. Op de stretk Eerbeek g naamd geko men, ontmoet hij eenen strooper, waarin hij den genaaniden Drnsen herkende. Driesen, door die ontmoeting getroffen wilde vluchie.n, doch verzekerd dat het le laat was, keerde hij zijn geweer naar den jachtwaker. Het ware zeker met haast geweest, maar, o wonderhel geweer haperde en het schot ging niet af. Eene tweede maal gemikt... Gelukkiglijk slaat Haest het geweer van den strooper, met den kolf van het zijne op zijde zoodat hij de volle lading in zijnen arm en niet in volle borst ontving. Nu kwam de beurt aan den jachtwaker. Aan den rechterarm ge troffen, neemt hij zijn geweer in de linkerhand, mikt en vuurt. Driesen storte ten gronde doet nog eene po ging om op te staan, doch te vergeefs. Hij was dood. De gendarmerie van Biecht, in allerhaast verwittigd, is ter plaatse gekomen. Rond 3 ure kwam het parket. MENGELWERK 23 door HONORÉ STAES Schielijk blinkt er een genster van wilskracht in het oog der vrouw en met vaste stem zegt zij -- Marcel, ik herhaal het u dat ik u zal volgen. Ik ben uwe echtgenoote, ik heb u voor God en de men schen trouw gezworen, en zal u niet verlaten, hoe groot ook het gevaar moge wezen waarin gij u moget begeven. Verbiedt gij mij u achterna te komen, ik zal naar uw bevel niet luisteren: mishandelt gij mij in uwe verblindheid, ik zal de mishandelingen van uwe hand met liefde en geduld verdragen, en u weeral volgen zoo haast gij verder zult treden. Ik ken mijne plichten als vrouw en moederik weet dat mijn echtgenoot, de vader mijner kinderen, voortholt op eenen wog die hem naar eenen bodemloozen afgrond zal leiden. Welnu, zoolang ik mijnen arm zal kunnen bewegen, zal mijn teergeliefde Marcel in dien afgrond niet geslingerd worden. Ik u mishandelen, zucht Van Hoeck, terwijl hij zenuwachtige bewegingen maakt. Waar heb ik het verdiend dat gij mij in staat acht tot het plegen van zulke gruweldaad. Heb ik u niet honderdmaal ver klaard dat gij mij duurbaarder zijt dan liet licht mijner oogen, dat al de kloppingen van mijn hart voor u zijn En gij durft denken dat ik de hand op zal beffen om u te mishandelen Neen, dat heb ik niet verdiend. Lena gevoelt cr berouw over, die woorden haren mond te laten ontsnappen. Zij zet zich naast haren echtgenoot, legt haren arm over zijnen schouder en spreekt weer met zoete stem -- Marcel, vriend, vergeef mij wat ik daar zegde. De eindelooze smart welke ik gevoelde omdat gij mij te kennen gaaft dat gij mij andermaal gaat verlaten, en dat ik enkel van lijd tol tijd het geluk eens zal mogen smaken u te zien, deed mij dwalen. En, o uw bevel was ook zoo schrikkelijk voor eene beminnende vrouw, die geen heil vindt dan bij haren man en zoolang van het voorwerp harer liefde gescheiden is geweest. Trek dit wreede gebod in, Marcel. Ik had gehoopt dat wij iet verlorene geluk in deze eenzame streek zouden teruggevonden hebben; indien gij echter geenen lust vindt in dit oord, ga dan waar gij wilt al ware hel naar het verstafgelegen land der wereld, doch laat mij u volgen: zonder uw bijzijn kan ik geen zoel oogenblik genieten. Ik herbaal het dat onze scheiding niet lang zal duren, «antwoord Van Hoeck nog ontevreden. Indien ik wil dat gij nog eenigen tijd mijn bijzijn dervet, is het omdat ik overtuigd ben dat gij, met het karakter dat gij bezit, niet anders kunt doen dan hinderpalen brengen in den weg die mij naar mijn ideaal moet brengen. Gehoorzaam mij. Eens dat ik mijn doel zal bereikt heb ben, zal ik u nooit meer verlaten, en wij zullen vol maakt gelukkig wezen. Vooraleer al de gal uit mijn hart gevloeid zij, zal ik immers geenen rusligen stond kunnen genieten. Staken wij nu ons gesprek I« hoor dat Martin naar beneden komt.» Inderdaad de gauwdief daalde op dit oogenblik van den zolder. Hij kwam zich insgelijks bij het vuur plaatsen en morde Ik heb slecht geslapen, want uw bed is zoo bard alssteenen. Het is eene schande dat eene brave vrouw als madame zoo langen tijd op zulk leger heeft moeten rusten, terwijl er zoovele rijke schurken hurine vadsige leden nederleggen op dons. Bekommer u niet om mij, mijnheer: ik sliep steeds gerust, merkt vrouw Van Hoeck met eenen pijnlijken glimlach op. De gauwdief bemerkt op de trekken van Lena dat zijn bezoek haar niet welkom is. en zij afkeer voor hem gevoelt. Daarna steekt hij zijn hoofd tol dichtbij dit van Van Hoeck en zegt spottend Marcel, bet schijnt dat gij ook slecht geslapen bt, want gij ziet er zoo zuur uit als haddet gij azijn gedronken. Willen wij eene morgendwandeling doen? ize vermoeide hersens zullen er door verkwikken. Is het nu een weder om aan wandelen te den ken gromt de aangesprokene. Voor eerlijke lieden als wij is het thans een allerbeste weder om uitstapjes te doen, immer spot chend, en hij drukt geweldig op het woord eerlijke. Marcel laat een dof gebrom hooren. «Ik begrijp heel wel dat ge eenen afschrik ge voelt voor regen en wind, gaat de vriend voort. Immers, vroeger hadtgij niet noodig er door le loo- ptn, daar gij uwe goudstukken in een verwarmd bureel verdiendet. Wanneer gij in het gevang zat, waart gij er insgelijks voor beschut. Thans echter zult gij er nadere k'unis mede moeten maken, daar de baan die door o gen en wind loopt, voor u de zekerste zal zijn om nog goudstukken te kunnen verdienen. Mijnheer, ik verbied u dergelijke taal in deze woning te voeren, zegt de vrouwe met kracht. De gewezen fubriekbestuurder beziet zijne echtge noote met eenen blik van ontevredenheid, doch zegt niets. Wat kwaads is er in mijne woorden, gelegen, Madame? vraagt Martin met geveinsde verwondering. Zijn er niet menschen genoeg die in storrnachiig we der hun brood moeten verdienen Of hebben de land- luwers, nachtwakers, voermans, jachtwachters immer zonneschijn wannneer zij naar buiten moeten Mijnheer, uw gezegde had eene gansch andere beleekenis dan deze welke gij er thans aan geeft, antwoordt Lena met vuur. Ik ken u niet, maar uit bet onderhoud welk gij gisteren avond met mijnen echt j moot gehad hebt, heb ik kunnen opmaken dat uw verleden niet onbevlekt is en dat gij geen goed gezel voor mijnen Marcel zijl Vergeef mij dat ik zoo rorid- I' irstig spreke, mijnheer Ik ben echtgenoote en moe- el ren heb in die dubbele hoedanigheid zware plichten te vervullen. De vader mijner kinderen is door het on geluk dat ons getroffen heeftwanhopig en moedeloos geworden. In zijne, verdwaaldheid beschuldigt hij de gansche maatschappij van eene misdaad die door eenen enkelen booswicht is bedreven, en wil hij het doorge stane lijden op de gansche maatschappij wreken. Gij, mijnheer, stuwt hem, door uwe booze raadge vingen, voort naar het verderf, dat onvermijdelijk zijn aaudeel zal worden indien de goede God mijnen armen levensgezel den blinddoek van vóór de oogen niet doe vallen om hem het gevaar te doen zien waarin hij ver keert. Welnu, ik wil toonen dat ik mijn gezag hier niet laat krenken, da' ivc mijnen man liefheb, en daarom gebied ik u oogenölikkelijk dit huis te verlaten. De gauwdief heeft gedurende deze rede niet opge houden te spotlachen, en nu de vrouwe ophoudt van spreken, blijft hij rustig zitten en kijkt Marcel strak in het aangezicht, als wilde hij vragen Wat zegt gij daarop Van Hoeck, van zijnen kant, verkeert in eenen staat van geweldige opgewondenheid. Naarmate zijne vrouw voortging met spreken, zat hij zich op zijnen stoel koortsachtig te draaien en te keeren, en nu zij zwijgt, springt hij schielijk recht en roept tamelijk hevig Lena gij zijt kortzichtig, gij weet niet wat gij zegt en zoudet willen dat ik mij als een domme kinkel door indereen onder te voeten hete trappen. Ik heb de overtuiging dat ik in mijn recht ben wanneer ik mij wreek op het eerlopze rot dat men samenleving noemt. Ik ben overigens verzekerd dat ik voor mijn welzijn en bovenal voor het uwe en dit onzer kinderen werk, en daarom zal ik mij door uwe sermoenen niet laten afschrikken. Ik heb gezworen mijne vrouw en mijn kroost op te heffen uit den kolk der ellende en verne dering waai in zij bedolven liggen, en zal getrouw blij ven aan mijnen eed, al moeste ik om u rijk en gelukkig te maken, door eenen poel van vuur en bloed dringen. Later wanneer gij, in plaats van in eene spelonk te wonen, in een kasteel zult leven, wanneer gij zult zien dat wij onze kinderen een goed erfdeel zullen kunnen nalaten, zult gij mij danken voor mijnen moed. En zich vervolgens tot zijnen gezel keerende, ging hij op zachteren doch Rillenden toon voort: Ko ïi aan, Martin, gaan wij voor eenige oogen blik keu naar builen. Mijn hoofd brandt en moet ver koelen. o ('t Ytrwlft) V - «ixst-gqgag»»

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1899 | | pagina 2