Leve de vrijheid tM ENGELMANEN BUITENUNDSCH NIEUWS De groote liberale vergadering M. den advokaat Bossaert M. Karei Deweerdt Mo Vermeulen M. Onraet M. de advokaat Nolf stemt onder n' 2 De Kiesvergadering van 8 October in 't Volkshuis Hoe Serieus Nog beter Wie zou datgepeisd hebben de kinkhoest De Volksfeeslen van Si Pieters Frankrijk Engeland en Transvaal Eü die kerel, wil ik zeggen die Karei zegt dat hij de kandidaat is der werklieden. Karei ge steekt daar uwen vinger in uwe ooge, man Al de huizen van Yper hebben een exemplaar gekregen van het verslag der groote liberale vergadering van eersten October laatst. Dat verslag is mij alzoo eenen groo- ten liberalen boterham waarvan gij, op het gezichte alleen, meer of uwe bekomste hebt. Immers aide vraagstukken die in dit verslag voorkomen, hebben reeds me nigmaal 't zij in zitting van den stede- raad,'t zij in openbare vergaderingen, 't zij in de katholieke dagbladen, voor oogen geleid geweest, onderzocht en in 't klare getrokken. Geheel dit dubbel blad is dus allee- nelijk eene groote politieke zage. Wij zullen ons wel zwichten op al die dwaasheden te antwoorden. Nogtans veroorloven wij oils over dat fameus stuk eenige korte bemer kingen te maken. Dit stuk bevat vijf redevoeringen die (volgens men beweert) in die ver gadering zijn uitgesproken geweest. De eerste is de rede van M. Hector Bossaert vindt dat de ka tholieken van Yper zouden moeten gedoogen dat er nu zeven liberalen gekozen worden en in den raad komen zetelen. En waarom dat Omdat die doenwijze de toepassing zou zijn der Evenredige Vertegen woordiging, die nu staat om te zege pralen in de Kamers. In een vlugschrift, over eenige da gen uitgegeven, hebben wij op die ongerijmdheid ten vollen geautwoord. Neeu waarlijk, 't en staat de libera len niet, die 50 jaar lang baas en meester speelden, en noch bij hooge noch bijleegevau katholieken wilden, 't en staat hun niet nu de katholieken te komen schooue sprekeu oru een plaatske in den gernee iteraad te ver krijgen, en dat omreden der Evenre dige Vertegenwoordiging, die tot nu toe in de Kieswet niet bestaat. En indien zij gewag maken van M. Colaert, die in degemeenteraad kwam, dat zij hun wel herinneren dat M. Co laert tegen hunnen wil eu dank geko zen wierd, en d&t ouder het beheer van het meerderheidstelsel. Daarna komt de rede van Karei, moet ge weten, is dp kandi daat der werklieden. Moesten wij de kans hebben te ge lukken», zegt hij. Ge ziet daaraan dat Karei hem maar voorenstelt voor de leute. Alzoo blijft hij in zijne rolle, want niemand beter dan hij en kan de paljas spelen. Hij zingt geern het oudversleten vooizeke: de pastoor in zijne kerke en de burgemeester op 't stadhuis! Hier een vraagsken daar Karei stief kerkelijk is, zou hij ons een ple zier doen met te zeggen wal dat er juist bet werk vau den pastoor is. Karei heeft zijne kandidatuur met de beste meening aanveerd. Denkt niet dat ikeene kandidatuur aanvaard lieb uil eerzucht. Wij en peizen 't ook nietten an dereu, daar zijn nog andere zuchten naar kandidaturen. Karei geeft lijk daar iets van te kennen, wanneer hij zoo gloeiende kwaad is omdat hij voor de stad geene drukwerken meer moet leveren. En a propos van werk, Karei, zegt nen keer hebben de klerikalen ooit een slag werk gehad van de liberalen? Op het einde van zijne rede komt Karei schrikkelijk kwaad op de pas tors en de kapelaans, en, in de deftige tale die hem kenmerkt, spreekt Karei van eene historie van de plank op het gat. 't Zijn Kareis eigenste woorden. StKarei: geene personaliteiten! Ten anderen, luister eenen keer Zijn er in Yper geene van uwe oude vrienden,die dat zouden kunnen kwa lijk nemen, en u bij uwe oore trekkenl Voorzichtig, Karei, voorzichtig Het dubbel bladje zegt dat er na de rede van Karei c rumoer in de zale was. 't En verwondert ons niet, nadat Karei al zulke geestigheden (met een b) verteld had. Onze perse is deftig en gematigd zegt de Lutte Jandorie wij zien 't De rede van handelt uitsluitelijk van de water- kwestie. Welk eene schrikkelijke zage voor de toehoorders Dingen moetenhooren,diezij,'kweet niet hoevele malen, uit den mond van M. Vermeulen gehoord hebben, waar op er zoo dikwijls is geantwoord ge weest, waar liberalen zelve tegen ge stemd hebben en waarop M. Vermeu len in den stederaad zoo menigmaal kort is gezet geweest door onzen te- geuwoordigeu Burgemeester, M. den Baron Surmont 'k Peize dat er vele onder de toe hoorders peisden op het welgekend, en hier welgepast vooizeken Hij is van de brug in het water gevallen Daarna was het de beurt van Deze kandidaat was ten minste pra- tiek in zijne gedachten. Heeren Kiezers, zei hij, ik stel u voor met mij eene wandelinge te doen binnen en buiten stad om de werk zaamheden te bezoeken uitgevoerd door onze tegenstrevers sedert dat zij c zich meester gemaakt hebben van het stadsbestuur. Vertrekken wij dus voor de Matou- laan. En in eeuea vloek zal hij op zijn peerd, en, met zijne verlakte leerzen aan was hij te wege de deure uit. 't Schijnt dat de Voorzitter M. Bos- saer' de meeste ruzie van de wereld heeft gehad om hem te doen verslaan dat hij zijne wandeling op den theater moest doen. Ik ben zeker dat al de toehoorders zoo blijde zouden geweest zijn na al die zageriën, wil ik zeggen rede voeringen een goed luchtje te scheppen. Eindelijk sprak over het gekend programma der ka tholieken. Ehwel wij zullen zonder doekskens er aan te wiuden maar rechtuit zeg gen dat die lange rede van M. Nolf eene KOLOSSALE FOPPEBIJ is. Geen een der vraagstukken door hem behandeld is onpartijdig en juiste vooreugesteld. En namentlijk wat de cijfers aan gaat, de eene zijn valsch, de andere overdreven, andere nog verdraaid en vernesteld zoodanig dat wij nog eens met recht mogen herhalen M. Nolf, uwe rede is eene kolossale Wij willen onze lezers niet zagen, en dus ons de moeite niet geven eene geheele gazette vol te schrijven om alles op zijne plaatse te zetten. Want op die wijze zouden wij, zon der nut, eene waarheid bevestigen waaraan niemand serieus en twijfelt, te weten Dat onze katholieke stederaad onze stad zeer wel bestiert. Maar, voor de leute, wilt gij een staaltje van M. Nolf cijferinge Mijnheer Surmont heeft meermalen gezeid dat hij, bij zijn inkomen in 't stadhuis, in kasse vond de somme van 417 1r. Daarop antwoord M. Nolf Hadde M. Surmont burgemeester van Ieperen genaamd geweest een dag van ontvangsten, hij had kunnen duizende. en duizende franken in kas vinden. Is hij genaamd geweest een dag van betalingen, hij heeft natuurlijk weinig in kas moeten vinden. Maar M. Nolf weet wel te zwijgen hetgene M. dc Burgemeester voegde bij zijne bovenstaande woorden te weten Dat hij aan 't bestier kwam wanneer alleenelijk een trimester verloopen was Dat op dien oogenblik reeds de drie vierden der credieten ge bruikt waren Dat hij dus met een vierde der credieten negen maanden leven en bestieren moest En dat hij juist daarom ge dwongen is geweest eene leening van dertig duizend franken aan te gaan. Daar is de waarheid, eenvoudig en juist. M. Nolf slacht hier juiste van dien man, die biechtte dat hij eene koorde gestolen had, maar die niet en zei dat er eeue koe aan was. Nu M. Nolf is advokaat, en t ge beurt nogal dat advokaten hun beste moeten doen om alzoo wat.... nevens de waarheid te klappen. Volgens het dobbel blad is het ein de der rede van M. Nolf gekenmerkt geweest dóór: daverendetoejuichingen. Als dit waar is, 'k verwedde mijn hoofd dat M. Nolf, die slim is, schrik kelijk in zijnen vuist zal gelachen heb ben en bij zijn zei ven gezeid O die simpelaars I Op het einde der zitting maakte Mijnheer de Voorzitter kenbaar dat er rijtuigen zouden ter beschikking gesteld worden van de zieke of gebre kelij ke kiezers. Velen hadden misverstaan en peis den dat die rijtuigen gingen dienen om hunne zeven zieke en gebrekelijke kandidaten den vijftienden October van 't slagveld naar huis te voereu. Daar is nogtans één dingen waarin wij ten volle met het dobbel geuze- bladje overeenkomen. Wij zeggen dus ook De stemming is geheim Niemand kan weten voor wien gij stemt1 Vrees dus niets en stemt vrij M Igodt is nu uit de Strijkers. Dat weet en kent iedereen. Zou iedereen nu ook niet mogen weten en kennen waarom Het woord is aan Mijnheer Brunfaut. Die vergadering heeft ons nog eens, eene zale vol volt gegeven; Een goed voorteeken voor de kiezing van 15en aanstaande. M. de Baron Surmont de Volsberghe zat vooren, en rondom hem de katholieke kan didaten, de gemeenteraadshneren en de bij zonderste katholieken van stad. De Voorzitter opent de vergadering met eenige bijzondere aanbevelingen. Daarna geeft hij eene korte antwoorde op de rede, die M. de advokaatNolf uitgesproken heeftin de vergadering der liberale vereeni ging. Na die antwoorde moet iedereen bekennen dal geheel die redevoering van M. Nolf ge smolten is lijk sneeuw voor de zonne. Daarna heeft M. Berghman in korte woorden de verdiensten der verschil lige kandidaten doen uitkomen. Daverende toejuichingen hebben bijzon derlijk de name begroet van M. Iweins d'Eeckhoutle den nooit volprezenstrijder voor de goede zike. M. Fraeijs heeft in krachtdadige tale het gedrag geschandvlekt der liberalen die, bij misse van goede redens, valsche en venijrii- gen laster op het bestier der Hospiciën trachten te werpen. Eene aangename verrassing viel de zale te buurt. M. de advokaat Begerem vroeg het woord en kwam op het verhoog. Met krachtige stemme, en in sierlijke, vloeiende en machtige tale, geeselde hij het fameusch zevengetal der liberale kandidaten. Hij wees aan wat de liberalen in 't verleden gedaan hadden wat zij zouden doen moesten zij 't meesterschap hebben. Hij besprak de groote aangelegenheid van onze aanstaande gemeentekiezing. Hij bracht hulde aan ons katholiek slads- bestier voor de uitstekende volkswerken die het te wege gebracht had het minimum loon, de werkmansbuizen, de lijfrentkasse, de ziekentroost, enz. Demokraat ben ik, zegde hij op hel einde, gij weet het allen maar demo- kraat in den goeden zin van 'twoordt hoven alle belangen deze stellende van den godsdienst, zonder den welken er voor de maatschappij geen voorspoed, geen vrede, geene ruste en kan zijn. Een luidruchtig handgeklap begroette die woorden. Bravo! M. Begerem, en tut wederziens M. Colaert kwam de reeks sprekers sluiten met eenige korte woorden die hel vier van den geestdrift in deherlen deden aangroeien, en meteen het vast besluit nemen met moed en standvastigheid te werken om de Katho lieke lijste eene groote zegepraal te ver schaffen. Daarna ging de vergadering uiteen om de volksfeesten van St Pieters bij te wonen. Ons liberaal Progrès en is met niets verlegen. Sprekende van het Stadswater in zijn nummer van Zondag8 October laatstleden, durft het de volgende woorden drukken Bij de minste droogte worden de in woners op ratioen gesteld Bij de minste droogte En wij komen juiste uit eene droogie die weken en weken geduurd heeft. En in geheel dien tijd hebben wij water gehad zoovele wij wilden. Het Progrès is eene serieuze gazette, niet waar Het liberaal Progrès», eene serieuze ga zette, en zal nooit niets beweeren zonder onderzoek. Een klaar bewijs daarvan. In zijn nummer van Donderdag f2, valt het hevig uit tegen de Hospiezen, omdat zij toegelaten hebben dat het muziek der Sloet- sen zou spelen in den lichistoet van Zondag laatst op St Pieters Het Progrès zegt dat het eene schande is die arme weezen, die zoovele aan de libe ralen verschuldigd zijn, te dwingen mede te gaan in eenen stoet door de katholieken inge richt tegen de liberalen. En nog vele vijven en zessen En ziethet kluchtigste van geheel de zake is Dal het muziek der Sloetsen in dien stoet niet te zien en was 'k Herhale dat het Progrès eene ge heele serieuze gazette is 't Is nu maanden en jai en dat de liberalen en bijzonderlijk M. Vermeulen, op alletoonen zingen dat hel stadswater slecht en onge zond is. Als men dat niet en verbetert, zeggen ze, daar zullen besmettelijke ziekten uit komen. En als wij hun zeggen maar dat is aar dig als dit water inderdaad o gezond is wij zouden van over lang, en dikwijls al be smettelijke ziekten gehad hebben, en wij en krijgen er geene. Dan staan ze met hunnen mondvol tanden en ze zwijgen lijk vermoord. Jamaar, de Vermaarde Watermeester, Kandidaat Vermeulen, heeft daar nu eene schooue antwoorde op gevonden. Luistert wei. Indien er sedert lange van hier geene typhus meer en is, daar zijn andere ziekten die voortkomen van het slecht water van Stad. Eu onder andere ziekten noemt hij.... Of er in stad daarmeê gelachen wordt Wij weten nu eigentlijk de reden waarom M. Vermeulen geen stadswater en drinkt. Zondag laatst had het weère zijn leven gebeterd. De hemel was helder, de wind was 't huis gebleven, eu, daar er geen maneschijn was, was het een gewenscht weêrke voor den liohtstoet en 't vierwer k. Het volk brobbelde in de straten waar de stoet ging voorbijtrekken. De Sinte Pielernaren waren welgezind en preuschover hunnen lichistoet, en waarlijk zij hadden reden er toe. Al wat in den stoet voorenk wam was kundig en knoddig uitgevonden, netjes en dettig opgeschikt, en bij al dit uitwendig vier dal in de ballonsjes en transparenten en op de fakkels vlamde, wisten do stoetgasten het inwendig vier van den geestdrift te doen meê laaien. 't Was waarlijk schooue err bevallig Eenige jongelingen der ypersche burgerij wilden aan St Pieters een bewijs van gene genheid geven, en deden mede. Zij hadden eenen schoonen praalwagen ingerichtgetrokken door een twaalftal ver kleedt! mannen, en daarop het reeds ver maarde Reusje gepl ratst van St Maarlens- congregalie op den Leel. 01 er gelachen wierd Dat Reusje trouwens err is geen siakcstijf gevaarte, maar eenen levendigen en vierigen kerel die knikt, en groet, en de armen zwiert, en handjes geeft en aanslaat dar hei eene ware benediklie is om zien Bravo, Reusje en hertelijken dank, en tot wederziens Een prachtig vierwerk heeft weerdiglijk die blijde voUsfeeslen gesloten, een vier werk dat vele eere doet aan M. Leopold Ver- mee rsch. Oppergerechtshof. Dinsdag laatst werd M. Buffet, die beticht is in de zoogezegde samenzweering, om de Fransche republiek omver te werpen, ondervraagd door M. Berenger voorzitter van de onderzoekskom- missie van den Senaat, die als hooger gerechtshof zetelt, M. Buffet weigert ie antwoorden op de gestelde vragen en zegt dat hij zeker is veroordeeld te worden door een Senaat, voor het meerendeel samenge steld uit vrijmetselaars. Creusol. De werkstaking in de ijzerfa brieken van Creusot, ten Zuidenvan Frank rijk, is geëindigd, nadat zij aan de werklie den 731 duizend franks gekost heeft. Maandag morgend is hel werk hernomen. Die herneming is te danken a in de tusschen- komst van het Fr arisch Gouvernement dat als scheidsrechter gevaagd werd. De scheidsrechter, M Waldeck R ousseau be slist dat de maatschappij van Creusot, overeenkomsiig hare eigene verklaring, zich niet-zal bemoeien met de godsdienstige of politieke denkwijze harer werklieden, dat zij geen oudersclieid zal maken tusschen de gesyndikeerde en de niet gesyndikeerde, en dat er voor de werkstaking geene wegzen dingen zullen geschieden. In een ultimatum van Miandag laatst, vraagt de Tiansvaalscbe regeering dat de Engelsche troepen zich binnen de 48 uren van de Transvaalsche grens zouden terug trekken. 's Anderdaags verklaarde de En gelsche minister Lord James Hereford, in eene redevoering, dat het ministerie, dat zijne troepen uit Zuid Afrika thans zou terugroepen, als lafaards van het bewind zou gejaagd worden, zoodal de oorlog onvermij delijk is. Het getal EngeLche vluchtelingen, die reeds inde Kaapkolonie aangekomen zijn, wordt op 45 duizend geschat. Een groot ge tal noodlijdenden vinden moeilijk eene schuilplaats en moeten van de openbare liefdadigheid leven. Van de 62 duizend Engelsehe reservisten zijn er 25 duizend onder de wapens geroe pen. Slechts 60 ten honderd zijn binnen ge gaan. Dagelijks vertrekken nieuwe troepen naar Zuid-Afrika. Tot het vervoer worden 74 groote transportschepen gebruikt, waar van er 40 aan bijzo aderen zijn aangekocht geweest. De geestdrift onder de Enjelsche evenals onder de Traansvaalsche soldaten is van weerskanten groot. Vooral in Transvaal bie den alle weerbare mannen hunne diensten aan D '47 j u ige President K> ,'er zelf heeft aan den uitvoerenden raad gevraagd om naar de grenzen te mogen vertrekken om er de eer en de gevaren van den oorlog nevens zijne soldaten te helpen de alen. Zulks werd hem niet toegestaan. KOMEN. De honderdjarige mad. David, die overeenigen tijd haar eeuwfeest gevierd heeft is alhier overleden. Mad. David was juist 100 jaar en 9 maanden oud. Zij at nooit vleesch. DOODEL1JK ONGEVAL TE MEERHOUT. - De kleine Ella Swarts, slechts 3 tot K jaar oud, was alleen naar een winkeltje geloopen om wat suikergoed te koopen. Juist kwamen twee rijtuigen den steenweg afgereden. De koetsier van 't eer.-de gespan bemerkte het kind en kon zijn. peerd in tijds de Violetstraal doen intrekken, doch de heer notaris Roels, die met zijn rijtuig volgde, bemerkte het meisje te laai. Ilij trok hevig aan de teugels zoo dat het peerd op '/.ij ne achterste pooten stond te steigeren maar het dier dat met de voorste poolen klauwde, sloeg de hoeven op het hoofd van het kind,hetwelk zoo vreeselijk werd gewond dat de hersenen bloot lagen. Hel arme slachtoffertje heeft het ongeval slechts eenige uren overleefd. Men zal de onzelting van den heer Uoels en de sniert der diepbeproefde ouders beseffen. v m I» m w a FOPPERIJ v m V

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1899 | | pagina 2