Pf 1 1 li 20/W\ DAGEN SI EERLIJKHEID ZONDER GODSDIENST li tjg^lLOEUUOEH m Ril 111 if1 11ill! T v! Die zake staat in betrek met de vier obliga tion die den boodschapper Vermeulen, bijge naamd den Aap, over eenige weken te Kortrijk gevonden heeft. Madame Haerts was met Oscar Dhont en dezes vader al Kortrijk rond gekomen oin naar Vrankrijk te gaan. Binst hun verblijf in Kortrijk noenmaalden zij in eene herberg aan de statie, en Madame Haerts gaf vijf obliga tion aan den vader van Dhont. Deze ging bij eenen wisselaar eene der obligation uitwisselen en verloor op straat de vier andere, 't Zijn deze die Vermeulen gevonden heeft en aan denpoli- cie-commissaris behandigde. Eene modiste ïn 't bezwaar Juffr. Al ine Boon, wonende le Chalelet, pro vincie Henegouwen, is een lief meisje van acht tien jaren en zij oefent den bekoorlijken stiel van modiste. De natuur die voor die arme meisjes eene goede moeder zou moeien zijn, is er soms jaloerseh op en brengt hindernissen tol hunne werken, tot hunne verrukkelijke voort brengsels. De arme jonge vrouwen zijn inderdaad dik wijls het slachtoffer van hunne te zeer zittende bezigheden. Hun werk schijnt ons niet ver moeiend te zijn bet moet een spel zijn tul en lint op vorm te zeiten, bloemen en bladeren op vrouwelijke hoofden te plaatsen Ja, waarlijk, maar een gevaarlijk spel Den dag lang opge sloten in eene min of meer verluchte plaais, zonder beweging en zonder zonnelicht, wat zal er van deze arme jonge boemen geworden? Zij ontkleuren zich, zij worden bloedgebrekkig; hun bloed, eertijds levensvol, wordt zwak,daar nu de roode lichaampjes vergaan die er de le venskracht aan gaven, en in plaats vaneen frisch, rooskleurig en blijmoedig meisje treft men maar eenearnie zieke met bleeke kleuren, met ipgetrokkenegclaatstrekken, mctonglansde oogen, door schele hoofdpijn, maagpijnen, ste kingen in de zijden en duizeligheden terneder- gedrukt. Eenige dezer meisjes, den raad volgend van vrienden of uit eigene inborst, nemen zich in acht alvorens de verwoestig die de ziekte medebrengt, te zeer zij gevorderd en trachten door een krachtig herstellend middel een ver armd bloed te hernieuwen deze meisjes «lil Ma irnlV JufTr. Aline Boon, volgens een lichtteekening handelen volgens de wijsheid en zij zijn bijna zeker de ziekte le overwinnen. Noodlottig zal de toestand worden voor die zich door de kwaal die ze dooden kan, kommerloos laten overmeesteren. Jufir. Aline Boon heeft aldus het goed ge dacht gehad te strijden en zij heett de kans ge had zegepralend uit den strijd te komen. Ik dank U hartelijk, schrijft zij, voor den uitslag die ik bi komen heb dour liet gebruik der Pink Pillen. Ik leed aan eene erge blocdgr- brekkigheid ik had de eetlust verloren, ik was zoo Din k en zoo zwak geworden dat ik pas op mijne hemen kon staan, <tie plooiden wan neer ikgaan wilde; ik was volstrekt ademloos na de kleinste wandeling en had hartkloppin gen, hoofdpijnen, stekingen in de horst en in den rug. Vijf maanden lang word ik gedwongen mijnen stiel van modiste optegeven. Na vele verptegingen geprobeerd te hebben, konden de Pink Pillen alleen mij de gezondheid terug schenken en ik hen volkomen genezen. Al wat Juffr. Boon ondervonden heeft koml uit verarmd bloed voort, en al de ziekten die de zelfde oorzaak hebben, zooals bloedgobrek, ze nuwkwaal, verzwakking bij man en vrouw kunnendoor het gebruik der Pink Pillen gene zen worden. Koopbaar in al de apotheken en ter algemeene stapelplaats voor België, M. A. Derneville, 66, Waterloolaan, te Brussel, voor 3 fr. 30 per doos of 17 fr. 50 per doozen, franco tegen eenen postwissel. Depót, Apotheek Socquet, te Yper. Wijtenswijf had hem eens gesproken van Sint Job en van zijn wonderlijk geduld en Wijten was zoodanig getroffen dat hij zijne Wanne beloofde den heiligen na te volgen. Wanne nam die goê inzichten waar om hem iets te zeggen dat nog al riskierlijk was Wijten, zei ze, 'k ga uw geduld beproeven. Van den nacht, is ons vatje geniever uit den keider gestolen Wat, ons vatje geniever 1 en Wijten las nen geheelen paternoster af Maar Wijten toch, zei Wanne, peist op Joh Loop naar de mane mei uwen Job, huilde Wijten, hadden ze hem zulk een valje geniever gestolen, hij hadde nog een andersch kot ge houden JONGE LIEFDE. Een 12 jarig jongentje, wiens ouders in de Salm-Salmstraat, te Ant werpen wonen, was sedert eenige weken bij familie, naar Brussel vertrokken, ten einde fransóh te leeren. Hij maakte kennis met eert meisje van bijna denzelfden ouderdom als hij. Verleden Maandag trok het koppeltje ervan onder uil Brussel, nadat de ouders van den knaap, in de Salm-Salmstraat, eene schrijven ontvangen hadden, dat zij, hij en zijne gezellin naar Antwerpen t# voet terug keerden. Wie beschrijft de ontsteltenis der ouders, gedurende eenige dagen hun kind verwach tende, hem niet te zien komen. Een ongeluk werd gevreesd. Langs alle zijden werden opsporingen gedaan. Gisteren heeft men het koppeltje te Luik aangehouden. De ouders zijn hunne kinderen gaan terug halen. Een stamp onder de broek van den jongen verliefde, eene oorveeg aan de jeugdige blonde, en de liefde zal misschien afgebroken zijn. Er zijn geen kinderen meer Mijnheer Gespelag in stokken met madame, causü zijnen hond Azor, die naar den honden- hemel was, en dien hij wilde doen opvullen. 't ls toch te belachelijk, zoo veel geld geven voor die vuile heeste Een vuile heeste! Zegt dat 'teen allerschoon ste heeste was, riep mijnheere. Ja, ja, 'k wete wel dat gij liever uwe heesten ziet als uwe vrouwe Al dat geld om dien Azor op te vullen Ge 'n zoudet 't voor mij niet doen VAN UIT TRANSYAAL. - M. Alfons Leys, die lang te Thielt woonde en wrocht ter druk kerij van Madame weduwe llorta-Herreboudt, is nu ook in den Transvaal. Tegenwoordig werkt hij ter transvaalsche hoofdstad Pretoria, op de drukkerije van het Staatsblad. M. Leys is ook moeten optrekken, en tegen woordig slaat hij in de rangen der Boers om meê te vechten. Vooraleer ten strijde te trekken, heeft M. Leys etnen brief geschreven, die dezer dagen toege komen is. Hij handelt over de strijdmacht der Boers, en hunne kansen om het legen de Engelschen te houden. M. Leys zegt dat de macht der Boers volstrekt niet te versmaden is en zij een sterk leger vor men. In den brief wordt ook gezegd dat er een merkelijk getal Europeërs nu in het leger der Boers dienen. Daaronder zijn weel Hollanders, Duitscher en lerlanders er zijn ook Franschmans, Italia nen en Belgen. De Transvallers hebben nog hulp uil de en- gelsche bezittingen van den Kaap,waar ook veel Boers wonen. Uit Natal, uit Bechuanaland en Rhodesia, hebben zij eenige duizende kloeke en betrouw bare helpers. Wij wenschen dal M. Alfons Leys gaaf en gezond uit gindschen verren Boerenkrijg mocht weèrekeeren. Een Yperling, M. De Groote, is ook inden Transvaal. Hij oefent daar't ambt van muziek- mecster uil. Over eenige jaren woonde hij in 't Halletje hij de markt. Tegen hoest en borstziekten Siroop Ikepralere Tegen vallingen, verkoudheden Siroop Depratere Tegen stemverlies, heeschheid Siroop Depratere De siroop Depratere is de eenigste borst- remedie die aangenaam om nemen is-, wier uitwerksels zeker zijn. Te verkrijgen aan 2 franken de flesch te Yper, apoih. SocquetDixmude, apoth. Gbyssaert Roussclaere, apoth. Veys Kor trijk, poth. De Boey en Hulpiau. Dries lag op sterven. Zij!.' wijl ;:ut te weenen nevens 't bedde. Wat gerieke ik, zei Dries almeteens. Wij hakken spekpannekoeken, zei Doka. Och, vrouwe, zei Dries, geef' mij een vóór da'k sterve. Wa' meent je dè, zei Doka, '1 voor achter de begraving En Dries was e lijk Batisse was een walekop die knecht was in Yper. Hij wierd op een zekeren Zaturdag naar de markt gezonden om een zeefde te koopen. Maar als hij bij 't kraam kwam had hij den name vergeten I Wil ze mi gif ne rondomdom, lat val de bh>m, houdt de grus zei Batisse en ze ver slonden hem seffens. IS DIKKOP EEN SMAADWOORD Omdat de kanonnier B... te Mechelen liggen de tegen eenen brigadier gezegd heeftdik kop, ik zal u tegen den muur slaan slaat hij voorden krijgsraad onder de belichting van smaad jegens eenen overste. Zijn verdediger, M. Van den Wouwer, zegt dat de soldaten den brigadier, omdat hij nog al zwaar van hoofd is dikkop noemen. De krijgsauditeur vraagt of de advokaat daarvan bewijzen, geschreven bewijzen kan geven. Wel snedig antwoordt de advokaat dat het eerste bewijs, de brigadier zelf zou zijn, maar dat hij spijtig genoeg niet als getuige ge daagd is. De krijgsrechlbank spreekt hem vrij. Welk land ligt al den overkant van de wereld, Jan Dal en wete ik niet, meester. Veronderstelt dat gij een gat kunt hoorden door den werelbol, waar zoudt gij dan uil- komen Uit het gat, meester Wilt gij suiker van eerste qualitcit Neemt de pakken van de Thiensche maalderij. pn biedt kosteloos aan, aan allen Oft die aangetast zijn van eene bil li 1 huidziekte, haarwormen, eczemas,puistjes,huid utslag. chronische bronchieten, borst- maag- en blaasziekten, rheumatism, eon onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te ge nezen, zooals hij zelf volkomen genezen is ge weest na alle mogelijke geneesmiddels vruchte loos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aan bod, waarvan men het menschlievend doel zal n zien, is bet gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den Heer Vincent, 8 place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingeD opsturen zal. ONGELUKKIGE DOOD. Uit P.isschendale: Zaterdag werd een landbouwer, Bruno Versa- vel, door zijnen wagen verpletterd. Suikerbee- ten voerende naar de statie van Moorslede, wil de hij den dijsel van zijnen wagen vastgrijpen, miste hem en viel onder den wagen die met 2500 kilos hem over den borst reed de ribben van den ongelukkige staken uit het vleesch. Men diende hem in allerhaast de laatste sacra menten toe en weinig tijds daarna was hij een lijk. VOOR NIEUWJAAR. Wie scboone be zoek kaarten begeert, schrijve naai de druk kerij van't Nieuwsblad. ALTIJD DIE PETROOL. Hoe dikwijls zul len wij allen moeten waarschuwen legen het gevaar dat bestaat petrool op de stoof te gieten om het vuur aan te wakkeren Zijn er nog niet genoeg treffende feiten voor gevallen. Thans hebben wij er wederom een te ver melden Zondag namiddag, rond 3 1/2 ure, had Juf vrouw Coene wonende Paleisstraat te Laeken, een petroolvuur aangestoken, toen eensklaps eene ontplofling geschiedde en de kleederen van het meisje vuur vatten. De ongelukkige slaakte hertverscheurende kreten en snelde naar beneden. Men wikkelde haar in een deken en alzoo ge lukte men er in de vlammen uit le dooven. Het meisje had echter afgrijselijke brandwon den bekomen aan handen, borst en gelaat. Men vreest dat zij een oog zal verliezen. Opqelet Vrienden', de Winter is daar! Maakt een regelmatig gebruik van Standaert's-Pillen indien gij wilt ontsnappen aan alle slechte en doodelijke ziekten. Zij verdrijven slijmen.gal en alle slechte vochten. De doos 1 50 frs. Apo theek Honoré Slandaert, Steenstraal 53 Brugge. Te Yper bij Donck apoth. Rijsselstraat 13. naar hare oudersFromont trok er heen en begon met zijn houweel op de deur te kappen. Zijne familie in gevaar ziende, loste z.jn schoon broederSemail door het venster een pevolvei schot op Fromont die dood ten gronde stoil Toof,t« -weercalm van het proces van Renne» - Men heeft opgemerkt met welke militaire stiptheid kolonel Jouaust eiken dag de zitting opschorste ten 91/2 uro juist, desnoods liet woord afsnijdend aan de getuigen on zonder het minste opzicht eene pleidooi atkappend. Welke raden bestend er om aldus het verhoor op t6u Zoekt de vrouw, en vooral de ges'"'®^10 vrouw, zeggen do beknibbelaars van den Stat. Op gevaar van het beroepsgeheim te schenden, moeten wij bekennen dat een lid van den krygs S thans in gezondheidsverlofte A.x waarin, ziino vernleging tegen 't rhumatism voltooit, ons verklaard heeft dat het op uitdrukkelijke aan vraag van zijnen geneesheer is, dat die opscuor- sing plaats had. Het was het uur op hetwelk die officier de gewoonte bad zyn glasje Elixir Vin cent te nemen, dank aan hetwelk hy de vermoei nissen van het proces beeft kunnen oudergaan, on daarbij nog tot eene volkomene genezing geraken. ETEN DER SOLDATEN. Een ministe- riëelc omzendbrief luidt als volgt De uitdeeling van verkens-en schapenvleescn voor de soldaten, opgeschorst gedurende den zomer, zullen van 1 November hernomen worden De eetkaart voor de soldaten zal geregeld ^Maandag 150 grammen rimdvleescb en 100 grammen opgelegd vleesch alle vijftien dagen zal dit laatste door vleeschpastei vervangen worden Dijnsdag, 300 grammen rund vleesch Woensdag, 300 grammen rundvleesch Donderdag, 150 grammen rundvleesch «n 150 grammen verkensvleesch Vrijdag 300 grammen rundvleesch Zaterdag 150 grammen rundvleesch en 150 grammen schapenvleesch, uitgenomen voor het garnizoen van Antwerpen, dat 300 gr rundvleesch zal krijgen Zondag 300 grammen rundvleesch. Daarbij alle dagen 750 grammen brood, soep en palaten met saus. Onze soldaten zullen niet te beklagen zijn. Provinciale tentoonstelling van Gent Groote bijval voorde Piano# ten tooge gesteld door het huis Stoppelaere Madoubrugstraat 3, Gent. M. Marquinier, place de la Justice, 15, a Bruxetles, écrit: Je devais gander la chambre par suite d'uu accès de rhumatisme goutteux, j'éprouvais de fortes douleurs. J'essayai l'élixir aDtigoutteux et antirhumatismal Vincent. L'effet fut vraiment surprenant; au bout de deux jours je pouvais •epretidre mes occupations.» Marquinier. Dépót a Ypres Pharmacie Libotte. Prix 3 fr le flacon. Het kruis op de kerk van Montmartre Binnen kort zal er eene morkweerdige plechtigheid plaats hebben te Parijs. Mer zal het kruis plaatsen op den top van de reusachtige kerk van het H. Hert te Mout martre, die daarraeê voltooid zal zijn. De koepellanteern, die 160 meters boven deSeine staal, was dezer dagen gereed men plaatst nu den sluitsteen in het gewelf een overgroote blok in zachten steen, en Y kruis, dat 2 meters 80 centimeters hooi is, zal weldra zijne plaats innemen op den top der kerk. In 1875 werd de eerste schup voor dit monument tn den grond gesteken. Men heelt sedert 30 milliuen uitgegeven, bijeen gebracht door de fr.msehe katholieken. Het gebouw, opgevat door den bouw meester M. Abadie, is met zorg voltrokken door den bouwmeester M. Rouline, die er nu drie en-twintig jaar zijn leven aan be sleed heett. Om over den indruk van geheel het ge bouw te oordeelen, zal men moeten wach ten tot de koepel van zijne stellingen za ontdaan zijn. Hiernaar zal men niet lang meer moeten wachten. Men denkt dat dit alles zal weggenomen zijn tegen de maand Mei aanstaande. Rond dat tijdstip, zul nok de inwendige versiering van den dom voltrokken zijn. De twintig groote vensters, van prachtige glas ramen voorzien, zullen weldra ook van hunne afsluitingen onldaan zijn. De trap die naar den top van den dom voert, is eene zuilengalerij, van waar men een onvergelijkelijk panorama over Parijs geniet. Die toegang zal denkelijk rond dien tijd ook voor het publiek open zijn. fenlg bijzonder zereorloen middel. reis» <r«n LIEFDE, IN. Km Parfe i.jrorreis» uetde i#», Km «UlltfT, ApoUkiiIt, Depot te Yper by G. Libotte Botermarkt. November komt van t' latijn no vern, negeri, en was de negeristemaand in 'toud roomsch jaar. Benevens vele ander benamingen ge bruiken de Vlamingen ook deze van slacht maand en van windmaand. Karei de Groote noemde ze ook reeds windumonath. De christene Vlamingen heeten ze dikwijls Allerheiligen ot Allerzielenmaund. DE ONDERVINDING leert dal al deze die siroop Depratere gebruiken om hunne verkoudheid of hoest te genezen, seffens ge nezen zijn. Inderdaad na eenige uren ge voelt men beternis. na eenige dagen volko mene genezing. Wat kan men meer eischen want beter borstremedie bestaat er niet. Te bekomen aan 2 fnanken de flesch te Yper bij Socquetle Rousselare bij Veys; te Dixmude bij Ghyssaert. Hoe men lampen te behandelen heeft Ten einde het flikkeren der lamp te voor komen en tevens een helderder licht te ver krijgen, doet men wat zout of kanfer in den glasbal. Het neerdraaien van wieken kan in geen enkel opzicht een zuinigheidsmaatregel wezen en ten einde petroleum le sparen deze maatregel verhit slechts den brander zooveel te meer en veroorzaakt niet zelden een onaaiigeuamen reuk. Ten einde le voorkomen, dat de glazen springen ot knappen, laat men ze, wanneer ze nog geheel nieuw zijn, gedurende tien minuten langzaam koken in een glas pekel- water De wieken moet men, voordat men ze in de lamp steekt, in azijn leggen en goed laten drogen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de lamp helderder brandt en toch niet meer verbrandt dan anders. De bestuurraad van den ijzerweg van West Vlaanderen heelt zijn verslag uitge zond -n voorde zes maanden eindigende den 30 Juni II. en wij zullen hieronder eenige bijzondere punten eruit aanteekenen. De algemeene rekening van wisten en verliezen levert eenen overschot op van fr. 725,305,99, hetgene, na al de noodige afhoudingen, eenen intrest voorstelt (voor zes maanden) van 6 fr 65 c per actie gelijk het geschied is voor de eerste zes maanden binst 1898 Volgens wij verder zien, bestaan er 31 Iokomotieven voor reizigers en 11 voor koopwaren 15 wagons van 1* klas, 24 van l'en 2' te samen, 26 van 2* klas en 100 van 3' klas al te zamen 165 rijtuigen. Het personeel bestaat uil 202 beambten en bedienden en uit 1244 betaalde agenten. ïnfóPL'ï ÏWP 17 Jaar. middelbare studiën uUliUJuLi' A' J gedaan, zoekt plaats in bureel of winkel. Adres in 't bureel van dit blad. 67 MENGELWERK 24 door HONORË STAES Wanneer hij eenigen lijd later terug op liet koor verschijnt, komt de zielenherder van het dorp hem te gemoet. Mag ik sluiten, mijnheer de pastoor vraagt de koster met eenen zucht van voldoening. De aangesprokene houdt het hoofd een weinig gebo gen en is zoo diep in gedachten verzonken dat hij de vraag van zijnen onderhoorige niet gehoord heeft. Hij gaal hem sprakeloos voorbij. Hij wordt ook van dag tot dag doover, mort de koster, die met dc rammelende sleutels in de bevende hand voortwaggelt. De pastoors zijn thans eerder versleten aan in mijnen jongen tijd toen de menschen nog zoo hoos niet waren. Ik heb er hier reeds vier zien begraven sedert den tijd dat iktiiei koster ben, en God weet hoeveel ik er nog zal weten sterven, want ik ben tamelijk sterk. Dal kwezeltje moet - eds uit de kerk zijn, want ik zie het niet meer. De oude babbehn r slentert langzaam door de kerk- beuk. kijkt zoo goed zijn verzwakt gezicht het hem toelaat, rond in de duist' mis, en dam hij niemand meer ontwaart, richt hij zijne waggelende schreden naar de vóórdeur vnri den tempel. Eenige minuten later keert bij weder en doofd met langzame bewegingen de kaarsen uit die vóór de heili gen beelden staan branden, duisternis vervuld thans het huis des Hoeren. Alleen op het koor, waar de gods lamp vóór het 'abernrkel blijft pinken, speelt no? een. zwakke, bevende klaarte, juist groot genoeg om een drietal heelden van Heiligen en ren deel eener schilderij an te laten zien in De onregelmatige voetslappen vari den koster weer klinken nog gedurende eenige stonden helder op den kerkvloer dan verzwakken zij allengskensen eindelijk sterft hun geluid geheel en gansch weg achter het hooge koor. De man heett langs de deur der sacristij het huis des Heeren verlaten. Toen Lena uit deri biechtstoel kwam,had ze dicht bij den predikstoel, half verborgen achter eenen houten engel met bieede vleugels, plaats genomen, en hel hoofd in de opengespreide handen laten zinken. Zij weende overvloedig, maar het waren thans tranen van verlichting, die over hare vermagerde wangen likten. Ze bad troost gezocht en troost gevonden. Het scheen haar alsof een zware steen van haar bart gevallen was, alsof de toekomst haar tegenlachte, alsof alles wat zij sedert vier-en-twintig uren geleden had, enkel een akelige droom was geweest, en rozen, bloeiende rozen haar weder legengeijrdenuit het hofken dat zij verleden winter in hare verbeelding zoo dikwijls had geschapen en herschapen. De eerbiedwaardige dorppastoor kende sinds vele weken het verleden der arme vrouwe, want hij was de eenige geweest bij wien zij vertroosting had kunnen zoeken sinds zij in het vlekje verschenen was. Dikwijls reeds had hij balsem op hare wonden doen vloeien, wanneer Lena riaar den biechtstoel kwam, of hij zijne beschemelinge in hare hut ging opzoeken maar thans had hij meer dan ooit geput aan de bronne zijner wel sprekendheid om de ongelukkige echtgenoote Van Hoeck., die dreigde onder hare zielesmarten te zullen bezwijken hoop en moed in hel harte te storten. En zijue pogingen waren niet vruchteloos geweest L na blijft lang zitten achter d n engel met hreede vleugels. Zij heeft het bewustzijn van haren toestand vergeten en hare ziel vlot weg op eenen stroom van zoete gedachten. Zij weel niet dat zij alleen in de kerk is, dat het laat is in den avond en de oude koster, die haar niet meer bemerkt, naar de Kerkdeur is gedrenteld om deze te sluiten zij laat het üoofd steeds in de ilmen der b--len rusten, overwOogt herhaalde malen, één voor één, de troostwoorden welke haar biechtvader haar heeft toegesproken, voelt haar harte lichter en lichter worden en glimlacht in de duisternis, terwijl hare tranen van tusschen hare vingeren op den mar meren kerkvloer druppen. Neen, neen, haar Marcel zal niet verloren gaan. Zóó heeft de brave pastoor haar verzekerd, en op die woorden betrouwt de beproefde vrouw zich zoo vast alsof ze door den Heer zelf uitgesproken waren geweest. Haar Marcel dwaalt, heeft de zielenherder er bij gevoegd, en hij zal misschien nog eenigen tijd dwalen, maar de goede God kan niet nalaten de smeekingen zijner echtgenoote te verhooren, en eerlang zal den dwaler den rechten weg ontwaren. Ze is weder opgeruimd, ze vindt dat alles wat zij sedert twee jaar en half heeft verduurd, nog zoo erg riiet is, en in hare verbeelding is haar echtgenoot ander maal de schoorie, krachtvolle, levenslustige man van voorheen, die geenen haat, geene wraakzucht in het harte draagt en zijne levensgezellin niet kan aanschou wen zonder haar vroolijk tegun te lachen. Lena keert met hare gedachten langzamerhand terug naar den tijd barer jeugd zij ziet zich andermaal terug in haren winkel aan de zijde harer oude goede tante Het is schemeravond de weeze legt haar borduurwerk ter zijde omdat zij niet genoeg meer ziet om voort te werken, maar zij onderscheidt nog tamelijk wel de wij zers der horlogie die in den duisterslen hoek der kamer hangtzij kijkt er gedurig naar, mort er inwendig to gen omdat zij zoo traag vooruit gaan, en denkt eindelijk met eenen zucht van verlichting Het is acht ure. Acht ure op dit tijdstip komt de jonge vriendelijke klerk die op eene der bovenkamers van hel huis woont, hare moei en haar gewoonlijk voor een uur gezelschap houden. De deur gaat open, Marcel verschijnt met zijnen gul len glimlach op de lippon. Hij zet zich neder, weer allerlei aardigheden te vertellen, is daarbij zoo kiesch in al zijne uitdrukkingen, hij zingt een liedje en ver maakt de heide vrouwen zoo goed dat zij er spijt over gevoelen hem te moeten zien vertrekken en bij zijn heengaan reeds naar dan volgenden avond verlangen om hem terug te zien komen. Er verschijnt een nieuw tafereel vóór het oog der vrouw! 'Tis haar huwelijksdag. Zij knielt op het echt altaar naast den geliefden bruidegom die haar eeuwige trouw en liefde beloofd heeft, zij hoort het jawoord van zijne lippen vallen, en blikt zoo blijde de toe komst in. De toekomstHet is voor haar p<m onbevolkte he mel, een hof vol prachtige bloemen, eeue dichterlijke sfeer van rozengeur en maneschijn. En hij, de duurbare, die eenige oogenblikken later aan hare zijdo uit de kerk treedt, hij, die altijd blijde vooruitzichten heeft, immer vroolijk is, hij, die daarenboven vol poëzie is en zoo geestdriftig spreken kan, hij, die, met zijnen gloedvoller) geest zulke heerlijke luchtkasteelen schep pen kan, hij toovert voor haar oog al het heil dat de mensch, met zijne zwakke verbeelding op aarde zich vóórspiegelen kan. De huwelijksdag schuift voorbij, en Lena blijft met hare gedachten staan hij den stond waarop zij haren eerstgeborene voor de eerste maal in de armen zijns vaders zag liggen. Jaren is dit geleden, oneindig veel water is er sedert dit oogenblik naar de zee geloopen, bittere tranen heeft ze sinds dan gestortmaar toch poppelt haar hart weer van moederlijk geluk zooals op dit zalig uur en vraagt ze zich af hoe de mensch zooveel heil verdragen kantoch vraagt ze zich weer, nu ze zoo diep rampzalig in het kerkje zit, zooals toen aan den Heer, of de Heiligen in den Hemel wel een grooter geluk kunnen genieten. De arme vrouw voorbeeldt zich dat die heilvolle stond nog voortduurt, en in hare ontroering strekt ze de beide armen uit naar haren echtgenoot om hem en haar kind te omhelzen. Deze beweging doet haar het evenwicht verliezen en zij valt tegen de leuning van den trap langswaar de pastoor den predikstoel beklimt. ('f Vtrvolft.) vil i Voor inlloktlniwi, lUS ff H) *t Depot OM. ÖiLAOmM, Bro» JUfUMeo Depot

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1899 | | pagina 2