1 MENGELMAilEN EERLIJKHEID ZONDER GODSDIENST Kx Eertijds en nu Wdensweerdigheden v0 tai gcf te kit oo zijj o I n opgehisl door do pachas van do sekte, kwam op strate en speelde daar baas en meester, en die niet blauw en was tnochte t' huis blijven, anders....! En riu welke verandering De katholieken behalen eenen zegepraal zonder weêrga. Zij verheugen ben, natuurlijk, en vieren en feesten, en dat met eenen stroom van volk lijk er misschien in Yper nooit is ge weest in zulke betoogingen. En ziet, iedereen wordt gerust gelaten, bij zooverre dat Karellje, gebuisde kandi daat, en drukker van 't Kakadoesbiad der Rijsselstrate, gezeten in zijnen winkel (die geene kerke en is), op zijn eeuwig gemak den stoet kan zien en notas nemen. Hadden de liberalen, bij veronderstelling, op iö October laatst, moeten boven zijn, neen, neen 't en zou zoo simpel niet gegaan zijn De liberalen immers slachten van 0. L. Heerens slecht weere ze hebben de gave van de glasbrekers werk te geven. 't Was in 1878. De katholieken bekwamen te Yper in de Gemeente kiezing zoowat 300 stemmen en de liberalen boven de 600. Groote geestdrift bij du liberalen. Een hunner opperhoofden riep uit fVij moeten de kaloten verpletteren. Maar neen, wij en mogen ze niet verpletteren. n fVij moeten er nog altijd een kif en deel laten om de liberalen tot voetbank te dienen. Wat moet di grootma kor nu mijmeren als hij de libera': u zoo* kleene ziet dat ze allen onder dien voetbank kunnen! Xyline Een :.i uw middel tot het waterdicht ma ken van alle soorten leder, schoeisel, hout, touw, papier, weefsel. De Xyline is geroepen oui ;roote diensten te bewijzen, niet aan enkele personen, maar aan eeniedei en Ion gebruik zal in korten lijd algemeen zijn, t meer daar de prijs zeer laag is gesteld. Wie heeft geen last van de veranderingen onzer gril.ige temperatuur, van vochtigheid, van regen, v..ri sue uw in den winter, van onverwachte r.peilbuien in den zomer? De Xyline welk het doordringen van nat en regen vei hindert, bij welke stoffen ook, zal her,, die ze gébruiken, nesctiuueif vuoi vele ongemakken, j em voorbehoudmiddel zijn tegen d: v ziekten die veroorzaakt worden dooi d verantwoordelijkheid van het jaargetijde. De schoeni n, die gexylineerd worden b. v. worde gotaeei waterdicht, terwijl de luchter doorhem kan dringen, wat bij ca outchouc niet liet geval is. Daar zij nooit vochtigheid opnemen, heeft men nooit natte voelen. Hoevele v ei koudheden kunnen daar door voorkomen worden?... En daar de Xyline het leder z.ctit houdt zonder bet te misvormen, bewijst het tevens uitstekende diensten aan nen, die gevoelige voeten heb ben. Een ander groot voordeel is, dat de voor werpen langer bewaard blijven. Voor leder, papier, linnen, katoenen en wollen sloffen is de bezuiniging belangrijk. Ook schoenen, die al of niet gedregen worden, nemen geen vocht op, schimmelen niet, word: n niet har der en misvormen zich niet als men ze niet gebruikt. De insecten tasten de gexylineci de schoe neu niet aan, want merkweerdig is het dat dit produkt microbewerend is zonder dat het in het minst schadelijk is. Meubels, ten ten, kleederen worden behoed voor kleine onzichtbare knagers. De schoenmakerijen, zadelmakerijen,kleer makers, fabrikanten van zonneschermen en tenten, kunnen hun voordeel doen met de Xyline, zoowel als papier en cartonfabri- kanten, handelaar» voor hunne embalage, enz. enz. En dit product verandert noch de kleur, noch de kwaliteit der voorwerpen. Daarbij komt, dat het gebruik zeer gemak kelijk is en de prijs bijna onbeduidend voor min dan 60 centiemen kan men een paar schoenen voor 6 maanden waterdicht ma ken. De administraties van verschillende spoor wegmaatschappijen in Frankrijk,vele stoom bootmaatschappijen en ook het gouverne ment, overtuigd van het groote nut der pre paratie, laten hunne ambtenaren, matrozen en soldaten, gexylineerde bovenkleederen dragen. Voor den zomer wordt Xyline gebezigd op strooien hoeden, jagerslaarzen, gele f-n zwarte schoenen, heeren eri dames coslu- men onze schooljongens moeten gevrij waard zijn legen natte voeten. Uit bovenstaande flauwe schets ziet men dat de Xyline geroepen is om in de toekomst een waren dienst te bewijzen aan de open bare gezondheid, ja, aan de getieele mensch- heid SOLO CHEL1MS. Verleden Zondag heeft M. Cuvelie-Verfaillie in de Katholieke Kring eene Solo chelim gespeeld. Proficiat Maatje Te Elverdinghe heeft Meester Tambouryn ook eene gespeeld in 't Wethuis, bij de weduwe Baes. Zes jaar vroeger had hij aldaar eene ge wonnen, met dezelfde kaarters spelende, de heeren Em. Deconinck, Em. Van Eecke en PI. Nevejan. Meester, tot bij zes jaar RUMBEKE. Donderdag namiddag gebeur de er een jammerlijk ongeluk op de wijk her berg Het Stroomke. Het kind van Mijnheer Van Kolleberg, 28 maanden oud, werd door eenen wagen overreden en het been en eene hand verpletterd. Het slachtoffer werd naar het hospitaal overgebrachUMen was verplicht het verpletterd peen ar ie zenen. Nu »chrikUoiijte pijnen doorstaan te hebben, is het arme kind overleden. De droefheid der ouders is onbe schrijflijk. hi jpv i> b'edt kosteloos aau, aan allen UtfH fll-Iift die aangetast zyu van eene huidziekte, haarwormen, eczemas,puistjes,huid- utslag, chronische bronchieten, borst- maag- en blaasziekten, rheumatism, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te ge nezen, zooals hijzelf volkomen genezen is ge weest na alle mogelijke geneesmiddels vruchte loos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aan bod, waarvan men het menscblievend doel zal u zien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den Heer Vincent, 8 place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. w DROEVIGE DOOD. Zondag morgend, rond 4 uren en half, toen de weerdin der herberg Den Gouden Arend, Munteplaats, le Brugge, opstond, was zij niet weinig verwon derd een verstikkende geur gewaar te worden. Toen zij met de meid een onderzoek ging doen, bevond zij dat de geur uit de kamer moest komen, bewoond door luitenant Leon Ghislain, 34 jaar oud, in bezetting bij 'ti* linieregimenl. De twee vrouwen deden alle pogingen om de deur te openen, en daarin gelukt zijnde, vonden zijde luitenant uitgestrekt liggen, metzijnhemd gescheurd. Een doctor onmiddelijk bijgeroepen bestatigde dat de ongelukkige overleden was ten gevolge van verstikkingen eene brandwonde had aan den rechterarm. Hoe was zulks gebeurd 1 Volgens een eerste onderzoek zou de luitenant zich te bedde gelegd hebben, nevens hem op de nachttafel eene pe- trollampe latende branden. Wat laler zal die lainpe omgevallen of omverre gestuikt zijn en het vuur aan de bedderij gesleken hebben. En op die wijze, daar de kamer heel gesloten was, zal de brand niet erg geweest zijn slechts een gedeelte van de bedderij en een stuk van het panneel is verbrand. Zondagmiddag is '1 lijk vaudenongelukkigen officier naar het militairhospitaal overgebracht. Rri]g tegen wanorde Wanneer in eene maatschappij de leden des raads van beheer zich niet meer kunnen met elkander overeenstemmen, kortaf, wanneer zij de eendracht die tussclien hun bestaan moet voor het goede bestuur der zake hebben afge schaft, dan komt er het vernielen der belangen der actiehouders uit. Het zelfde gebeurt als de verschillende lichaamsorgancn niet meer over eenstemmen tot de vereeniging hunner oefe ningen dan is er wanorde, dan komt eene stoornis te voorschijn die in zulk geval eenen bijzonderen naam draagt, de onregelmatigheid der voortbeweging. Deze ziekte telt onder de moeielijkste om te genezen. Hare kenteekens zijn gemakkelijk herkenbaar. Geene orde be staat er meer in de bewegingen der spieren de zieke is onmachtig om zijne verroeringen in betrek te zetten met helnoodig uitwerksel hij stootzich dikwijls tegen de voorwerpen en valt soms vooruit. Soms zijn de spieren der oogen benomen en het gezicht wordt bedorven. Men treft zenuwpijnen en inaagkrimping. Het is noodzakelijk de ziekte tegen te houden want het leven is in gevaar. Het bloed, te zwak om te weèrstaan moet hernieuwd, herschapen worden. De Pink Pillen zijn de krachtigsten hernieuwer des bloeds en den besten versterker der zenuwen zij zullen aldus in dit bijzonder geval hoogst werkzaam zijn gelijk alsook in al de ziekten die uit een verarmd bloed voort komen, zooals bloedgebrek, bleekzucht, zenuw ziekten, de bijzonderen ziekten der vrouwen en de uitputting bij de mannen. M. ilubaiüe, brouwer te Hotinay (Beauraing), heeft ze met geluk voor een jong meisje gebruikt en verkon digt het in den volgenden brief. lk heb het genoegen U te laten weten dat het jong meisje waarvan ik U gesproken heb en die met onregelmatigheid der voortbeweging leed volkomen genezen is door het gebruik der Pink Pillen. Men moet aldus niet aarzelen ze te gebruiken in al de hierboven aangeduide ziekten. Koop baar in al de apotheken en ter algemeene sta pelplaats voor België M. A. Denkrville, 66, Waterloolaan, te Brussel. Prijs drie franken vijftig per doos en zeventien franken vijftig per 6 doozen, franco tegen eenen postwissel. Depót, Apotheek Socquet, te Yper. LAUWE. Maandag, rond 5 ure namiddag ging Julia Cocquyt, oud 7 jaren, wonende bij hare ouders langs de Leie, eene boodschap doen in gezelschap van Leouie Vermant, 11 jaar oud, toen zij door een onbekende kerel aange sproken werd die haar 5 centiemen aanbood om met hem mede te gaan. De kerel sleurde het kind mede in de meersehenen mishandelde het arm schepsel op schandelijke wijze. De ouders door Leonie Vermant verwittigd, gingen op zoek naar hun kind en vonden 't in den meersch De laffe kerel nam de vlucht, maar men Uoopl hem te ontdekken. VOOR NIEUWJAAR. - Wie ^om be zoek kaarten begeert, schrijve n 1 1 l- i<erij van 't Nieuwsblad. DOTTENIJS. In de zitting van Vrijdag heeft een bestendige afveerdiging van West Vlaanderen de gemeentekiezing van Dottenijs verbroken. Men zal zich herinneren dat hel hoofdbureel voor eene onregelmatigheid de katholijke lijst geweigerd had. De onderteeke naars van deze lijst hebben zich tevreden ge steld met aau de kiezers eenen om. endbrief te zenden, hun vragende als prolestatie met witte briefjes te stemmen. Op 1317stembriefjes waren er 694 witte. Het getal geldige stemmen was maar 623. M. Marquinier, place do la Justice, 15, a Bruxelles, écrit; Je devais garder la chambre par suite uun acnés de rhumatisme goutteux, j'óprouvais ae fortes douleurs. J'essayai l'ólixir antigoutteux ei antiihutnatismal Vincent. L'effet fut vrainient surprenant; au bout de deux jours jo pouvais epreudre mes occupations.» Marquinier. Dépót A Ypres: Pharmacie I.ibotte. Prix 3fr le Haeon. EEN SCHURK. - Vrijdag, om 2 uren na middag, kwam een onbekende bij rustige lie den, wonende in de Dumonlstraat, te Aalst, naar eten vragen. Mei liefde werd aan zijn ver langen voldaan, en zelfs ging de man in 't huis hem bovendien in de buurt nog een glas bier halen. Toen hij terug kwam, bemerkte hij dat de vreemdeling in de kas zat om te stelen. Weihoe 1 riep de man, gij schelm, hebt gij nu nog niet genoegt.. Voor alle antwoord ontving hij eenen geweldigen slag van een koperen voorwerp in het aangezicht. Op de hulpkreten van 't slachtoffer kwam dezes vrouw van boven geloopen en riep op de straat om hulp. De heeren Karei enBenoni DeNaeyer, die daar toevallig ter plaats waren, ontrukten het slachtoffer uit de handen van den moorde naar. Met groote moeite hebben zij den schelm overmeesterd en hem naar de gendarmerie overgebracht. Die schurk is ter beschikking van het parket van Dendermonde gesteld. Opgelet Vrienden! de Winter is daar! Maakt een regelmatig gebruik van Standaert's-Pillen indien gij wilt ontsnappen aan alle slechte en doodelijke ziekten. Zij verdrijven slijmen,gal en alle slechte vochten. De doos 1 30 frs. Apo theek Honoré Slandaert, Steenstraat 53 Brugge. Te Yper bij Donck apoth. Rijsselstraat 13 WERVICQ. -- Een coiffeur dezer gemeente, M. J. J., werd Zaterdag avond te Fransch-Wer vicq het slachtoffer van een erg ODgeluk. Met op den tram te willen springen, struikelde hij en viel met de beenen onder de wielen. Zijne beunen werden vermorzeld. De trambedienden hadden het ongeluk niet gezien en de gekwetste bleef badend in zijn bloed op de baan liggen hij werd eene halve uur later gevonden. De on gelukkige werd naar het gasthuis van Wervicq overgebracht, waar men tot de afzetting dei verminkte beenen is moeten overgaan. DIEFSTAL VAN GEWICHT BELET. Een coiffeur uit de Ons Heerenstraat, te Brussel kwam Woensdag morgend rond2 uren thuis en bevond dat dieven zijn cotiïe-fort,' egendeon geveer 350 kilos, verplaatst en nabij de deur op twee stapeltjes servietten omgekanteld hadden Het coftre-fort was niet opengebroken. Di schelmen, dia in hun werk zullen gestoord ge weest zijn, hadden de vlucht genomen met een gouden uurwerk en eene ketting van het zelfde metaal. Uit het onderzoek door de policie geopend blijkt dat de dieven van zin waren he coffre-fort mede te nemen tot dit einde had den zij een rijtuig genomen. De koetsier is teruggevonden en in het gevang van Sint-Gilles opgesloten. De suiker in pakken van de Thiensche maalderij is de b8ste. Te koop bij alle kruideniers. BEROEPSHOF VAN LUIK Een belangrijk vonnis liet Beroepshof van Luik heeft eene belang rijke beslissing genomen, in zake van verkoop door de krediethuizen. Onze lezers kennen het systeem door deze huizen gevolgd Alle voorwerpen kunnen bij maandelijksche afbetaling worden gekocht. Ten einde gevrijwaard te zijn voorde gevaren van onvermogendheid hunner kalanten, noemen d* krediethuizen hunne overeenkomst «ver- huurcontract, waardoor zij het verhuurde voorwerp terug kunneu nemen, in geval er wanbetaling is. In deze voorwaarden had een werkman te Aarlen eene naaimachien gekocht, die hij later verpandde om aan geld le geraken. Door de rechtbank werd hij veroordeeld tot betaling van den prijs der machien en tot 30 fr. schadevergoeding. Doch de man ging in hooger beroep. Het Beroepshof van Luik, aannemende dat een verkocht voorwerp niet in huur gegeven is, dat de kooper op krediet onmiddellijk na leve ring van het voorwerp eigenaar wordt, heeft het vonnis der eerste rechters vernietigd, en een voudig den beschuldigde van alle rechtsvervol ging ontslegen. OE ONDERVINDING leert dat al deze die siroop Depratere gebruiken om hunne verkoudheid of hoest le genezen, seffens ge nezen zijn. Inderdaad na eenige uren ge voelt men beternis, na eenige dagen volko- mene genezing. Wat kan men meer eischen want beter borstremedie bestaat er niet. Fe bekomen aan 2 fnanken de flesch te Yper bij Socquet te Rousselare bij Veys; i Dixmude bij Gbyssaert. METEENEN HAMER DOODGESLEGEN. - Donderdag morgend is er iu het kwartier Cul du Four, te Robaais, eene schrikkelijke misdaad gepleegd geweest. De vrouw Clemen- iue Mertens, echtgenoote Jan Vandemaele, wonende in de Bayardstraat, is door haren man met hamerslagen gedood geworden. De twee kleine kinders van die personen, een jongentje van 7 jaar en een dochtertje van 6 jaar, zijn ooggetuige geweest van deze misdaad. Het huis waar deze is gepleegd geweest is zeer ellendig en zeer vuil en slordig gehouden. Hel huisgezin kwam niet overeen de man ver weet aan de vrouw hare ledigheid en denvuilen slaat van het huis de vrouw, van haren kant, zocht altijd ruzie omdat haren man nog al dronk en geweldig was ten haren opzichte. In deze laatste dagen kregen zij wederom groote ruzie om een erfdeel van 1.173 fr. dat zij moest trekken. De man zei dat die som hem alleen toekwam, 't Is wel, zei de vrouw, doe maar op ik zal u beklappen bij het gerecht; gij weet wel dat gij wat op uw geweten liggen hebt. Niemand wist juist wat zedaarmeê wilde zeggen. De toestand verergerde gedurig. Doods bedreigingen werden door Vandemaele uitge sproken. Nu Woensdag namiddag trokken zij er le samen op uit om het erfdeel te gaan ont vangen. Bij wien en hoe, dat weet niemand. Wpórgekcerd zijnde gingen zij naar buiten gaan wandelen. Na korten tijd liet hij zijne vrouw staan. Deze kon bijna baren weg niet meer weervinden, en, toen zij thuis kwam, rond 7 uren 's avonds, had haren man daar reeds geweest, maar seffens voortgegaan. Vrouw Vandemaele deed hare kinders naar bed cn trok er ook van door. Rond 11 uren zagen de geboren de eclitgenooten achter elkaar thuis komen. Eene nieuwe twist ontstond. 's Anderendags, rond 4 uren 's morgens, stond Vandemaele op, ging naar den zolder, en binst dat zijne vrouw sliep, wilde hij zijn doch tertje dwingen uit zijn bedde te komen. Het kind werd bang, weigerde te gehoorzamen en bi' fin bed. A nn Vandemaele een zwa- i' li hamer, en ii, nwoordigheid van zijn kind d.u wci nde, braciit hij er drie geweldige slagen ineê toe op hetjioofd van zijne vrouw. Deze was met den eersten slag zonder kennis gevallen MENGELWERK 26 door HONORÉ STAËS Lena is uit hare geestvervoering ontwaakt. Een gil van schrik ontvalt hare lippen, want zij ziel dat alles rondom haar donker is. a Waar ben ik hier vraagt zij zich angstig af, en, op dit oogenblik tot het volle bewustzijn van haren toestand komende, antwoordt zij met sidderende stem op de door haar gedane vraag Ik ben in de kerk, en deze is reeds gesloten. Dan tast zij bevend met de handen in de duisternis rond, blijft eene poos met verbijsterde blikken in hel ronde staren, en gaat vervolgens altijd tastende, naar de plaats waar zich de kerkdeur moet bevinden, in de hoop dat haar gelukken zal deze te opened. Groote God, wat gaat er van mij geworden in dien ik haar niet open krijgen kan, zucht zij, bij eiken stap welken zij in de richting van den ingang des tempels doet. De arme vrouw heeft haren gelukkigen droom van vóór eenige oogenblikken, gansch vergeten. Haar hart klopt geweldig, zij hijgt alsof zij bezig ware met zwaren arbeid tc verrichten. Zoozeer beklemt haar de angst dat zij moeite heeft om de beenen te verzetten, en groote druppelen zweet op haar aangezicht perelen. Eindelijk is zij aan de kerkdeur gekomen. Gedurende een drietal minuten doet zij wanhopige pogingen om ze open te trekken. Al haar geweld blijft echter vruch teloos. Dan laat zij het hoofd tegen de zware eikenhou ten deur zakken en jammert lk zal hier den ganscben nacht moeten blijven. En wat zal er met mijne kinderen gebeuren indien zij wakker worden en hunne moeder niet vinden?.... En wat met Marcel, zoo hij dezen avond of nacht we derkeert en ontwaart dat ons deurken gesloten is Daar schiet een lichtstraal, zoo denkt door hares geest. «De deur der sacristij, die uilgang geeft op de pastorij, zucht zij. «Dezezal misschien niet gesloten zijn, Zij wendt zich opnieuw oua ten einde door de kerk deur naar de sacristij te gaan, doch de schrik heeft haar dermate afgemat dat zij, nadat zij eenige schreden gedaan heefizich op eenen stoel moet laten nederzakken. Van op deze plaats blijft zij nogmaals gedurende eenige oogenblikken met verbijsterde blikken in het ronde staren. De duisternis welke in het kerkje heerscht, is heim- nisvol, ja, ichrikverwekkend. De maan die daarbuiten aan den hemel hangt, heeft de kracht niet met hare flauwe stralen door de van ouderdom groen gewordene vensterruitjes te booreu, en hoezeer Lena ook hare oogappels moge spannen, toch ontwaart zij niets dan duisternis, hier en daar gemengd met de bijna aandui- delijke schim van een heiligenbeeld, en op de plaats waar zich de vensters moeten bevinden, eene groen achtige tint die naar klaarte zweemt. Enkel, verre van haar, het schijnt haar dat dit lichtje wel honderd stappen van haar verwijderd is, ontwaart zij de Godslamp die als een nachtpitje voor het tabernakel hangt te pinken en de vrouw alleen het bovengedeelte van een Christusbeeld laat zien. 't Is de beeltenis van den gekruisten Zaligmaker die haar immer krachten geschonken heeft om voor te gaan op den weg van het lijden, 't is nogmaals die beeltenis die thans langzamerhand haren schrik verdrijft en haar hart gewo.ie kalmte wedergeeft. Vrouw Van Hoeck staat eindelijk op ea gaat voort in de richting van het lichtje. Wanneer zij vóór het taber nakel gekomen is, knielt zij een oogenblik op den trap van het altaar en vestigt, eenen smeekende blik op het kruisbeeld dat, bestraald door den zwakken glans der godslamp haar vriendelijk schijnt toe te lachen. Dan slaat zij terug op en gaat pogingen aanwenden om de deur der sacristij te openen, doch hier ook is het te vergeefs dat zij hare krachten inspant om naar buiten te geraken. Ook gesloten, zucht zij. Er blijft mij niets over dan den nacht in de kerk over te brengen. Maar Marcelmaar de kinderen....» Zij blijft gedurende eenige stonden tegen de deur der sacristij leunen en luistert middelerwijl of ze geen ge rucht zou hooren. Geen geluid komt haar gehoor treffen dan dit van den wind, die zachtjes een liedje suist door een gebroken vensterruitje, of van eenen uil die boven haar in den kerktoren huist en zijne nachtelijke reis door het uiten van een scherp geschreeuw verkondigt. Indien ik uit al mijne macht om hulp riepe, denkt Lena. Dan zouden de lieden die voorbij de kerk gaan, mij hooren, en den koster gaan verwittigen dat ik hier ingesloten ben. Spoedig echter verwerpt zij die ingeving uuor te zeggen De lieden zijn hier uiterst bijgeloovig en mijn geschreeuw zou geen ander uitwerksel hebben dan degenen die mij zouden hooren, op de vlucht te drijven en hen naar huis te doan gaan vertellen dat het spookt in de kerk. En dacht men aan geene spokerij, dan zou men mij voor eene kerkdievegge kunnen aanzien, die zich in het huis des Heeren heeft laten opsluiten, en enkel roept om buiten gelaten te worden omdat het haar onmogelijk is eenen offerblok te openen. Ik kan niet anders doen dan hier blijven en morgen vroeg aan mijnheer den pastoor mijn ongeval verklaren. Wezen wij zoo gerust mogelij a Marcel heeft gezegd dat hij enkel morgen zal wederkeeren, en Onze Lieve-Heer zal mijne kinderen dezen nacht op eene bijzondere wijze beschermen. Vervolgens gaat zij andermaal op den trap van het altaar knielen en verzinkt er in een lang en vurig gebed. IX. Het is nabij middernacht, Lena heeft sedert een paar uren in eenen disch in de nabijheid van het altaar, plaats genomen en vermoeid van denken, vermoeid van bidden, is ze eindelijk in eene lichte sluimering weggezonken. ln de kerk is het thans zoo stil als een graf. Hel windje suist niet meer door het gebroken vensterruitje, de uil, die iri den toren woont, is nog van zijne nacht reis niet teruggekeerd en Lena's voetstappen weer klinken niet meer op den marmeren vloer. De godsiamp werpt een zwak straaltje op hetbeen- derige en blaeke gelaat der vrouw, en, bij dit licht ge zien, zou men de echtgenoote van Marcel Van Hoeck niet kunnen nemen dan voor het beeld eener martela- resse die in de dorpskerk vereerd wordt. Zóózeer spreekt haar elaat van doorstane folteringen, en zóó zeer ook is het begbuisd met dit was van stille en zoete kalmte welke alleen die gelukkige zielen bezitten die lijden voor God. Plotselings heft de vrouw het hoofd op en kijkt ver baasd in het ronde. Heeft zij daar geen gerucht gehoord Of is het enkel zinsbegoocheling geweest? Haar schijnt het nochtans dat zij ontwaakt is door een zeker gedruisch in hare nabijheid. Zij ziet in het diepe des tempels en ontwaart er niets dan duisternis zij vestigt de blikken op het Christus beeld dat boven het tabernakel prijkt, op de heiligen beelden die door de godslamp beschenen worden, en bemerkt dat zij even roerloos zijn als vóór eenige uren, alhoewel zij Lena niet een liefdevol oog schijnen te aanschouwen. Ik zal gedroomd hebben, en zij sluit terug de oogen in d hoop dat het haar weldra gelukken zal op nieuw in te slapen. Na eene poos echter springt zij verschrikt op en scherpt het gehoor Thans is ze verzekerd iets gehoord te hebben. Hei geleek aan het krijschen eener vijl of het knarsen van eenen weerhaan op zijnen stengel. Zou dat de wind zijn vraagt zij zich af, terwijl zij beeft door al hare leden. Of zouden de dooden priester die hier onder het koor begraven liggen, wel opstaan om in de kerk te komen Die laatste gedachte doet haar nog meer huiveren. Met wankelende schreden gaat zij naar de deur der sacristij, omdat het geluid van djtórachter schijnt te komen. (t Ytmlftl

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1899 | | pagina 2