mmtsmmMMmmm KIST-AANBEVELING Carter's Ink Cömpawy MENGELMAREN EERLIJKHEID ZONDER GODSDIENST 4m( Qpijsiaap t -< Seei? Priesterwijdingen Caüewaert - De Meulenacre, Priesterlijke benoemingen Kerkelijk nieuws MeeiHÜ ShUp: lijk een op onwederlegbare cijfers gestaafde statistiek, die ons klaar en duidelijk toont, tegen de valsche beweringen der antikleri kale schrijvers in, dat de katholieke Religie, gedurende de XIX' eeuw, in vollen vooruit gang is. Ziehier dezelve. In Engeland en in Schotland waren er in het begin dezer eeuw, l%o,ooo katho lieken. Thans zijn er twee mïllioen, onder't beheer van drie Aartsbisschoppen, 18 Bisschoppen en 2095 priesters. In 1800 behoorde slechts het vijfde deel der Nederlandsehe bevolking tot den Roomscben Godsdienstthans de twee vijfden. In den loop der eeuw is 't getal katholie ken in Duitschland van 6 millioen lot 13 millioen gestegen in Zwitserland van ££4L3£,ooo tol 1 millioen 17o,ooo in Scandinavië van 9oo tot 3oo duizend in het Balkaansch Schiereiland van STo duizend tot 64to duizend in Twksch Azië van dooduizend tot 658 duizend; in Perzië van 3oo tol lo duizend in Noord Afrika van 12» duizend tot Soo duizend. In Rusland heeft de Rutheensche Kerk, die in 't begin der eeuw bestond, plaats ge maakt voor lo millioen Latijnsche katholieken. In 1800 waren er katholieken in Midden Zuid, Oost en West Afrika thans zijn er ongeveer twee millioen, die ver spreid zijn in 30 Missiën, door 250 zende lingen bestuurd. In het uiterst Oostgedeelte van Azië is het getal katholieken van 1 millioen tol 6 millioen geklommen. Voor 1800 bevonden er zich geene katho lieken in de Spaansche, Hollandsche en En gelsche coloniën van Oceanië nu zijn deze daar ten gelalle van 1 millioen 2Soo duizend. In Oanada is het getal katholieken van 13T duizend tot meer dan V mil Hoen en in de Vereenigde Staten van 36 duizend tot lo millioen ge stegen. Al deze cijfers betreffen de landen, waar het getal katholieken oneindig meer aange groeid is dan de inwoners. In de andere Europeescbe landen is het getal katholieken, in evenredigheid van de ontwikkeling der bevolking, insgelijks aangegroeid. Zoo men ziet is de fcntlio» lieke Kerk nog niet dood, ondanks de onverpoosde werking barer vijanden. De poorten der hel zullen tegen haar niets vermogen (Zondagbode.) Zaterdag heeft Z. D. Hoogweerdigheid de Wijding toegediend aan 105 jonge geeste lijken. Priesters: MM. Desaegher Jules, vanYper; Ketele Lodewijk, Brugge Schipman Jozef, Veurne Sentroul Karei, Brugge Allosse ryPuuwel, Wynckel St Eloi Berten Karei, Bossuyt Billiouw Edmond, Molendorp Breyne Alberic, Yper Brutsaert Jeroom Joseph, Watou Carlier Floriraond, Hulste; Claeys Cyriel, (seghem Gornette Camiel. Pollinchove Delaere Remi, Lendelede Deraedt Pieten, Emelghetn Germonprez Medard, Eerneghem Herman Florent, Be- celaere Hondeghem Firmin, Boesinghe Lecootre Albert, Iseghera Lou-dault Cam. Ooslroosebeke Maes Medard, Ardoye Masschelein Arthur, Ledeghem Nicaise Jozef, Meulebeke Ronse Valeer, Iseghern Top Remi, Beveren Rousbrugghe Van Be sien, Canaille, Heygt Van der Straete Gus laaf, Veurne Van de Walle Paul, Brugge. Diakens MM. Brutsaert Jer Prosper, Po- peririgbe Dechièvre Ferdinand, Yper; De clercq Pieter, Iseghem De Houck Aug., Yper De Jaegher Leo, Brugge De Mees ter Alfons, id. Depuydt Karei, Beerst De saegher Aimé, Poperinghe Durnez Rob. Wervick Ghys Lodewijk, Brugge; Holle becq Rijkaaid, OoteghemJoye Autoon, Rumbeke Nevejan Ernest, Iseghem So bry Karei, Sweveghem Van de Weghe Jeroom, Moorslede Vermeisch Mauritz Ixelles Vermeulen Floribertus, Kortrijk Vro'man Nicolaus, Reckhem. De EE. PP. Benedictijnen Hildebertus Maessens en Thoaaas Van Laethcm. Onderdiakens MM. Kesteloot Alben, Meulebeke Ameye Renaat, Bisseghem Banckaert Alexander, Aelst Beyne Augusi, Houcke Boedis Julius, Snaeskerke Cae- sens Arthur, Kortrijk Gallens Hon. Des- selgbem De Keyser Alfons, Iseghem De Smet Karei, Meulebeke Louwagie Jeroom, Noordschote Moncarey Prosper, Haringhe Nolebaert Ryckaert, Maldegbem Tangbe H. Alveringhein Tbanghe Rykaart, Swe- vezeele Van Kemmel Karei, Moorslede Van Ryckeghem Josef, Lopbem Vervacke Mich., GoitemarckSouvagie Camiile, Lef- (inghe. De Eerw. PP. Passionnisieti, Alexus, Clemens en Fiavianus. Daarboven hebben 37 ceminaristen de Kruin ontvangen. Een l>aatje! van w The ege Boston (Amerika) DE MAATSCHAPPIJ DER CARTERS INKT de machtigste der Vereenigde Staten van Amerika, ten einde hare waren in België te doen kennen, biedt voor 6 frank de volgende waren: 1 liter allerbeste lnkte (blue-blaek) 1 flesch rooden inkte (Crimson; 1 flesch colle en borsteltje 1 prachtige inktpot voor twee soorten van inkte (vernikeld) (stelsel Victor) 1 fleschje tampon-inkte,een eeuwig durende almanak, colle voor photographies te plakken, enz. Fr. 4. - 2 1.50 'tZij te zamen Fr. 16.00 Slechts nog een tiental kistjes zijn te ver krijgen voor Yper en ommelam s bij in de lïoterstraat, 36. Mgr. de Bisschop van Brugge heeft be noemd Pastoor te Leyscle, M. Lambreeht, oridei- pastoor van HH. Petrus en Paulus, te Oos lende. Kapelaan van St Salvators en van de H. Bloedkapel, te Brugge, M. Alf. Callcwaert, priester in het seminarie. Opziener van het katholiek lager onder wijs voor de dekenij van Brugge (Noord) westkant, M Vervacke, principaal in Sint Lodewijkscollegie te Brugge. De misse voor de opening van bet heilig jaar zal gezongen worden fier te Yper, in St Pieters en St Jacobs, ten 5 ure. St Niklaais, ten 6 ure. Sl Maartons, ten 7 ure. Maandag morgen. Nieuwjaardag. St Pieterskerk Zondag aanstaande, 31 December, de hoogmis van 10 ure zal gezongen worden door den Eerweerden Heer Juliaan Desae- gher, priester gewijd den 23 December 1899. Den eersten Januari 1900, eene plechtige mis, met uitstelling van het Alleiheiligste Sacrament zal gezongen worden in den vroe gen morgen, om 5 ure, volgens inzichten van Zijrie Heiligheid den Paus, en Zij ue Hoogweerdigtieid den Bisschop van Brugge, om den zegen van den hemel te bekomen over het heilig jaar. E in kanonschot mot oen kanon van MO tonnen of 110,000 kilos, het grootste dat tot nu toe gekend is kost 8,500 frank3,250 fr. voor die kanonbal met al vrat zij bevat, en 950 frank voor 485 kilos buskruid (poudre). Daarenboven ver liest het kanon 4000 fr. in weerde door ieder schot, omdat het ongebruikelijk wordt na 9ö schoten. 8,500 -f- 4,000 of 12,500 fr. is dus de prijs van elk kanonschot. 't En is geen kunste of trachten de Boers nooit verloren te schieten. DIEFTKN TE MEENEN. Zondag nacht zijn dieven ingebroken bij Hannecart Sidonie, we duwe Bert, Ryselstraat, en hebben een stuk rundvleesch, 13 eieren uit de kas en eene flesch bordeauxwijn uit den kelder gestolen en alles opgeëten. Daarna hebben zij de deur van het bureel opengebroken en uit den lessenaar rond de 900 fr. gestolen in stukken van 20, 5 en 2 fr In den nacht tusschen Zondag en Maandag zijn dieren in het kantoor van M. Adolf Vander- meersch-Lagae, bankier, Qroote Markt gedron gen, en hebben uit het koffer-fort 5000 frank in goud, 7000 frank in vijffrankstukken en 2500 li in verschillende munt gestolen, alsook voor 7 tot 8000 fr. tadsloten en andore beursweerden Een persoon is aangehouden op wien zware vermoedens wegen. VERSCHRIKKELIJKE GRONDINSTORTING - Eergisteren namiddag had te Amalfle (Italië) gelegen aan den golf Salerno, een verschrikke lijk onheil plaats. Een deel van den Berg waarop deze stad is gebouwd, stortte plotselings in zee, het hotel Capuceine, het gastof Santa Catarina en een aantal villa's in den val medesleepend. Talrijke vaartuigen die in zee voor anker lagen, werden gansch vernield. Het aantal slachtoffers is tien, waaronder twee Engelschen. Geheel de bevolking van Amalll, ongeveer 7000 personen, heeii de stad in allerijl verlaten daar men nieuwe instortingen vreost. WACKEN. De genaamde Jules Depaepe, torenmaker,die den l Juni 11. van don toren viel te Caster, is na lang smartelijk lijden overleden op den 2' Kerstdag. MOORSLEDE. De gladheid dor wegen, ver wekt door den ijzel, heeft alhier verscheidene ongevallen veroorzaakt: Zekere Ch. Lebbe, landbouwer, ging zijnen gebuur bezoeken en in het huiswaartskeeren brak hij zijn beennog twee andere worden met gebroken knoozels naar hunne woninggeloid. Hoest,zinking. Le Thermogene, m UIT DEN OORLOG VAN TRANSVAAL. Ben dezer dagenis te Ladysmith een engelsche soldaat barvoets wedergekeerd Twee Ierlan- ders, die met de Boers medevochten, hadden hom'gevangen, zijne schoenen en kousen afge daan en hem dan met eenen schop in 't zwaarste deel van zijn lichaam naar de Engelschen weor- gezonden, leggende: QÜ naoogt blijde zijn dat wü uw leven spaarden nriM li Tl Ti yi biedt kosteloos aan, aan allen bfcW ttbfjh die aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas,puistjes,tiuid utslag. chronische bronchieten, borst- ™aa8" en blaasziekten, rheumatism, eon onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te ge nezen, zooals hijzelf volkomen genezen is ge weest na alle mogelijke geneesmiddels vruchte loos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aan bod, waarvan men het menschlievend doel zal d zien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den Heer Vincent, 8 place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingeo opsturen zal Wilt gij suiker van eersie qualiteit Neemt de pakken van de Thiensche maalderij. VREESLIJK. Het stoomschip Bérenice bijgenaamd het spook ten gevolge van de ge beurtenissen tijdens zijne laatste reize, is te San Bartolomeo, tegen Trieste, aangeland, waar een lazaret gereed is. Het schip vertrok den 17 Oktober uit Santos (Broeilien) en kwam toe bij Trieste na een vijf tig dagen. Alles ging wel in 't begin maar na eene weeke varens, kreeg de stuurman Gimeppe Duda, al met eens de peste en na drie dagen stierf hij. Zijn lijk werd in een laken gewonden terwijl de lieden, die aan boord waren, den - De profundi» baden. Korts daarna wiord er een meisje van 10 ja ren, ook van de peste aangetast. De goede zor gen van den geneesheer, die op het schip was, bleven vruchtelooshot kind stierf ook en zijn lijk werd ook in zee begraven. Als het schip in 't zicht kwam van de - Groene Kaap - kreeg een matroos ook de peste. Gelijk in de twee eerste gevallen ging de ziekte haren gang en een derde lijk werd aan de baren ge schonken. Te Sint Vincent liet men het schip in de haven niet komen. Men gelukte erin door teekeus eene boodschap naar de kust over te zenden, en de mare wierd overgebracht naar Trieste. De Be renice kreeg dan bevel naar Sint Jakobs eiland te gaan, waar een lazonet was, om daar kolen te nemen. Ondertusschen, een der knechten Narciso Marich stierf van de peste in 't zicht van Gibral tar. in die zeeëngte wierd het schip door eenen schrikkelijken storm aangevallen doch, niet tegenstaande het gevaar, waarin het verkeerde, mochi het van de engelsche overheden niet aan landen. Drie dagen lang was de Berenice vóór Gibraltar het speeltuig der onstuimige ba ren Een engelsch wachtschip belette ze binnen te varen. Na menigvuldige maren tusschen de Engel sche en Oostenrjjksche overheden, mocht het schip wederom kolen nemen, doch enkel in volle zee, wat lang en moeilijk werk vraagde. Daarenboven moest de kapiteiu den boot koo- pen die de kolen bracht, en de engelschen lie ten dien boot over op zekeren afstand om io geen aanraking met het besmette schip te ko men. Te Genua en te Napels ging het even slecht. Verder in de Adriatische Zee, weerom geen MENGELWERK 32 door HONORÉ STAES Spreksn wij daar heden niet over, on derbreekt de geestelijke. «Ik herhaal u dat ik nieuws heb voor u, teer gewichtig nieuws. Zijl gij er op bereid eene tijding ta aanhooren die u onvermijdelijk de ge voeligste snaren van uw hart zal raken. In het kwaad nieuws, mijnheer de pastoor vraagt Lena eenigzins beangstigd. Marcel, van zijnen kant, beziet den zielenherder met verbaasdheid, doch uit geen woord. Gij zijt eene moedige vrouw en zult u bijgevolg niet ontstellen over hetgene ik ga zeggen, spreekt de pastoor glimlachend. Antwoord mij, Marcel. Verklaar u, mijnheer, zegt Van Hoeck stil. Deze dag is voor mij zoo zonnig geweest dat hi: mag eindigen met eene dondervlaag. Gij weet dat een anarchist over eenige dagen in de hoofdstad eene bom heeft geworpen in het huis van eenen bankier. k Dio misdaad was mij onbefcflnd, vermits hel lang, zeer lang geleden is dat ik een nieuwsblad in handen heb genomen en wij hier overigens als buiten wonen, zegt de gewezen fabriekbe nu niemand gedood o de wereld stuurder. Gelukkiglijk werd er gewond. Zooveel te beter. De politie heeft de handen op den misdadiger kunnen leggen. Mag, - hier aarzelt de zielenherde een weinig ik u zijnen naam noemen Schielijk wordt Marcel doodsbleek loopt door zijne leden. Spoedig echter tracht hij zich te bei stellen en zegt op doffen toon «Ik gis wie de rampzalige is, mijnheer de pas toor. Gij, die mijne levensgeschiedenis kent, hebt mij den naam van hem die «ij in hel verderf stortte, meer maals hooren noemeu. - De verdwaalde zal streng voor zijnen misslag loeten. Hopen wij dat hij, in den weg naar het gevang, dezen van Damaseus zal erkend hebbeu. - Moge de barmhartige God uwen wensch verhooren Zeker is het dat een genadestraal reeds het hart van den ongelukkige heeft getroffen, want in het verhoor welk hij reeds heeft ondergaan, heeft bij bekend dat ontstel u niet hij nog schuldig is aan eene zware misdaad welke over drie jaar te Heuchen- broeck werd gepleegd, en waarvoor een onschuldige leeft geboet. Mijne faam hersteld roept Van Hoeck, en zoozeer is hij ontroerd dat hij zich op de leuning van eenen stoel moet steunen om niet ineen te zakken. Lena begint schielijk te weenen. Zij vestigt geduren de eenige stonden hare betraande blikken met teeder- heid op hare echtgenoot die over en weder waggelt als eert dronkaard, wendt zich dan om en laat zich op hare knieën vallen vóór haar kruisbeeld waaraan zij steeds haar wee en hare vreugde heeft medegedeeld. In het dagblad dat heden verschenen is, staat een onstandig verhaal der misdaad, herneemt de pastoor. Het geeft insgelijks het verhoor weder dat de schuldige ondergaan heeft. De bekentenis der misdaad te Heuchenproeck heeft eenen diepen indruk gemaakt op den onderzoeksrechter, en het artike eindigt met te zeggen dat het gerecht reeds bezig is met opzoekingen te doen naar den heer Marcel Van Hoeck die twee jaar en half onschuldig in he gevang heeft doorgebracht, en daarna spoorloos verdwenen is. Wilt gij u overtuigen van de waar heid mijner woorden En de eerwaarde hee houdt den gewezen fabriekbestuurder het dagblac Eene huivering onder de oogen. Van Hoeck vestigt zijne blikken op de gazet niet. Zijne ontroering wordt hoe langer, hoe he viger. Gedurende eenige stonden biijft hij nog over en weder waggelen. Eindelijk wankelt hij tot naast zijne vrouw, en nadat hij zich insgelijks op de knieën heeft laten vallen, stamelt hij met snik tende stem Ik.... bedank u, o, mijn God omddt Gij de vlek van het voorhoofd mijner kinderen hebt gewischtIk dank Uomdat Gij mij veel hebtlaten lijdenen in deze lievewoes tijnwelkeik nimmer verlaten wilhet lichtde waarheiden het gelukhebt laten vindenVoortaan zal ik metmijn huisgezin ...dagelijks biddenopdat mijn arme broeder... eens van U hetzelfdeheil ontvange datik thans geniet. EINDE f f; j De Nieuwe London Depot to Yper bij W' Ommeslagh Podevyn te Poperinghe b;j Tliaeton-Lofever. <o UIT LANGEMARCK. Sint Jansgilde vierde piste- ren haren feestdag. Bij die gelegenheid werd het lied van de Boers gezongen en eene omhaling gedaan die 15 fr. opbracht. Dat geld zal naar D'Leydts gezonden worden to Brussel. Te Passchendaele werd er 13 fr. 75 rondgehaald. En Yper?.. kolen moor. Mon verbrande al wat men kon missendo plankon van het dok, eenen boot eene leuning, kortom al wat brandstof' was. Eindelijk te San Bartolomeo aangekomen diende Doctor Dietrich, de geneesheer van 't schip, zijn verslag in waarin hij meldt dat het de ratten zfjn die do ziekte hebben medegebracht. De kapitein hoeft met de moesten lof gespro ken van liet scheepsvolk dat zich, met zooveel zelfopoffering en zelfverloochening in die moei lijke en gevaarlijke reis overtocht gedregen heeft, (Le Métropole). Provinciale tentoonstelling van Gent Groote bijval voorde Pianos ten too^e gesteld door het huis Htoppelaer^ gadoubrugstraat 8, CSent Tegen hoest en borstziekten Hi i-o op Oepratere Tegen vallingen, verkoudheden Siroop Oepratere Tegen stemverlies, heeschheid Hiroop Oepratere De siroop Oepratere is de eenigste horst- remedie die aangenaam om nemen is, wier uitwerksels zeker zijn. Te verkrijgen aan 2 franken de flesch te Yper, apoih. SocquetDixmude. apoih. GhyssaertRouss laere, apoih. Veys Kor trijk, r.pothDe Boey en Hulpiau. VIER GEBROEDERS PATERS. - Onlangs had er in de kapel van 't noviciaat der Minder broeders te Thielt eene aandoenlijke plechtig heid plaats. De zevende zoon van den welede len heer graaf de Hemptinne de Meëus ontving er het ooimoedig kleed van den H. Franciscus van Assisië. Reeds schaarden er zich twee zijner broeders onder het roemrijke vaandel van Benedictus; een derde omhelsde de boet- eerdigheid van La Trappede vierde nu, de achtienjarige frater Anselmus, verkoos de ar moede van den H. Franciscus, en ontving het arme boetekleed in de Orde der Minderbroeders. Vier zonen dus den dienst van God gewijd, t Zijn vier glinsterende perelen aan de kroone dier weerdige familie, en zulke glans verdooft nimmer. BIJ VERKORTING schrijft men als dagtee- kening op sommige brieven slechts de twee laatste cijfers van het jaartal, voorafgegaan door cijfers, die den dag en de maand aanduiden. Zoo schrijft men bij voorbeeld in plaats van 3December 1899 23-12-99. Daar nu het jaartal van 1900 met twee nullen eindigt, is het uitgemaakt dat men 00 zal schrij ven. Bij voorbeeld 1 Januari 1900 zal men schrijven 1—1—00. De postdienst zal dit met zijne stempels ook zoo doen. REDDING. De levenswijze van onze agen is zeker zeer geschikt om het bloed te vergiftigen en allerhande kwalen voort te brengn. H'-t gebruik van koffij, bier, en sterke dranken alsmede van onzuivere en verhittende eetwaren is zeker de oorzaak dal zooveel menschen lijden aan maagpijn, hoofdpijn, g.ille, slijmen, enz. enz. Welnu tegen dit alles is er een zeker geneesmiddel. De pillen Depratere falen nooit, maar let op dat het echte wezen. Te verkrijgen te Yper, ipoth. Socquet, Rousselaere, apoih. Veys! Kortrijkapoth. Hulpiau e i De Boey Dix mude. ap.ah Ghyss:i ut. STRENGE WINTERS DEZER EEUW. Nu de eeuw ten einde loopt, willen we wel eens nagaan, wat zij zooal aan strenge winters op leverde. De winters van 1809 en 1810 waren bijzonder koud. Daarop volgd die van 1812, zoo noodlot- lig voor Napoleon ca h d Fransche leger. lu 1811 kon men over de Teems met kar en peerd rijden. Zelfs het Kanaal was door groote ijsseholien gedm de eenigen tijd niet bevaar bar en het eiland Hei >dand bleef door he' ijs weken lang van de buitenwereld afgesneden. 1829-30 heeft eenen vroegen en zeer strengen winter opgeleverd, die door eenen buitenge woon zachten inter werd voorafgegaan. In 1853 vrozen bijna al de waterloopen van Europa dicht. Ook die van 40, 55, 59, 71 en 79 waren streng. Wat sneeuwval en koude betreft, staan zij achter bij het lieve wintertje van 1890- 91, toen eenige waaghalzen over de ijsseholien op de Schelde van Antwerpen naar St-Anneken Vlaamsch Hoofd) trokken. Ter herinnering zij hier nog bijgevoegd dat het in 1885 was, dat een sneeuwtempeest de helft van het net der telefoondraden vernielde. Hel is te hopen dat de winter die begonnen is, dien van 1891 niet evenaren moge. Komt te verschijnen, on verkrijgbaar bij Callewaert-De Meulenaere, te Yper, llmannch Hachetle ingenaaid 1 fr. 50 gekartonneerd 2.00. EENE MOEDER DIE HAAR KtND VER MOORDT TE BRUSSEL. De brusselsche dag bladen deelden vrijdag boele kolommen mede, over eene zaak die w|j, om de eer der mensch- heid liefst onbesprokon boten voorbygaari. Over acht maanden verliet eene moeder het huis 92 der Anderleclitetraat, waar zg als meid had gediend. Zy verzocht haar koffer daar eenige dagen te mogen laten staan, en ging zich elders verhuren. Zij was 2S jaar toen zü van plaata veranderde. Toen zy maar twee dagen weg was, bood d« policie zich bü baar aan, om baar te herinneren dat zü nog twee maanden bak moest doen wegens daden van onoerlykheid. Sinds zag men haar niet meer terug en haar koffer werd in den brand gelaten. FInkele dagen geleden ging haar vroegere meester op den zolder en bestatigde dat een ver» postende stank uit dou koffer ontsnapte. Hü doed dien openbreken en vond or het lük in van een kind, dat korts na zyno goboorte moest gestorven of gedood zün- Het laat-te was zelfs het waaracbüulükste, want do schedel van bet wiekt wa» teenemaal ingedrukt,- n ,,,nmmi,,,im, WKHRDX 6.50 2.00 doot do grijze hnron binnen rn- kele dogen verdwljnon, mookt yjv hot Koor glanzend en zacht, be- A lot het uitvallon on neemt do 1 polletjes van hel hoofd weg. 'ijgb&nr In Flacons van fr. i_«o en fr. 2.50 Lugelscho Baard tinctuur aan fr. 2.00 per Flacon

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1899 | | pagina 2