MENGELMAREN LOON NAAR WEREEN Nieuwe boerenbond W etensweerdigheden Lacli kruid Ter gelegenheid der lotinge, wordt de wijze van landsverdediging jaarlijks hespro- ken. Iedereen bekent dat het landsbestier het recht heeft en de plicht van het inwendig orde te handhaven en het land te verdedigen tegen andere volkeren, die het zouden te kort doen. En 't is klaar dat er daartoe mannen en geld noodig zijn. Maar de gedachten verschillen over de wijze van een leger te vormen. In de middeleeuwen, ten minste tot op 't eindewaart, en waren er geene kazernen noch soldaten in garnizoen. In tijd van nood riepen de leenheeren hunne krijgslieden te g&re, de verschillige benden wierden bijeen gebracht en vormden het leger uil. Later huurde men er rondzwervend krijgsvolk bij, dat achter den oorlog weggezonden wierd. 't En is maar sedert de jaren 1500 dat de kazernelegers algemeen geworden zijn.Maar in 't eerste en was er nog niemand gedwort gen soldaat te zijn: 't waren al vrijwilligers, die wel betaald wierden. De lichtinge wierd eerst ingevoerd in Zweden,in den eersten helft der jaren 1600; op 't einde der vorige eeuwe volgde Frank rijk dat voorbeeld na; en allengerhand wierd de lotinge in al de landen van Europa inge bracht, uitgenomen in Engeland. Zeker en vast is het dat zulk eene dwang wet, die zoo vele jongelingen tegen wil en dank aan hun werk en aan hunne bedieninge onttrekt, om ze voor verscheidene jaren in de kazernen op te sluiten en hun allerhande tegenstekend werk op te leggen, tenhoogste af te keuren is, en maar en kan verreeht- veerdigd worden door dringende noodwen digheid. Welnu, is de nood zoo groot, en ware het geenzins mogelijk van een vrijwilligersleger bijeen te krijgen mits het wel te betalen dal het voldoende zou zijn voor een landeke gelijk het onze Wij denken wel dat het mogelijk is. (Gazette van Kortrijk) Wij kunnen niet nalaten eene der eerste beroepsvereenigingen.zoo niet de eerste,(1) van het arrondissement Yper, bij haar ont staan te begroeten en haar gelu'; en voor spoed te wenschen. Met 1 Februari 1900 treedt de boerenbond van Houthem bij Yper onder de bescherming van den H. Isidorus als rechtspersoon in het leven. 't Is eene vereeniging van alle eigenaars, pachters, vruchtgebruikers, beheerders van landen of busschen, boerezoons van ten minste zestien jaren oud, knechten, werk lieden, hoveniers, veekweekers, landbouw stokers, smids, wagenmakers, landbouw ingenieurs en veeartsen die in de gemeente van Houthem wonen en van dien boerenbond deel willen maken. De bond, gesticht onder de broederlijke leus Een voor al en al voor een heefi voor doel de boerenbelangen zijner leden te bestudeeren, te beschermen en uitbreiding te geven. (1) 't En is de eerste niet, want te Zantvoorde bij Yper is de Hoerengilde al sedert'nen tijd in vollen bloei, dank aan den wakkeren en ieve- rige heer Pastoor Mervillie. Hij zal naar dat dool streven door het landbouwonderwijs onder zijne leden in te richten en te verspreiden, dooi de wetten en reglementen die bestaan ten voordeele van den landbouw ten nutte te brengen en deze die zouden moeten gemaakt worden in bet leven te roepen, door spaar-, leen-en kredietkassen, verzekeringen legen ziekte en sterfte, samenwerkende voortbrengingen van vruchten en beesten en andere dergelijke inrichtingen tot stand te brengen, en einde lijk door vrede en vriendschap te doen iieerschan onder zijne leden en de bronnen van twist en tweedracht zooveel mogelijk te dempen. Al wie lid wil zijn en blijven van den boerenbond moet eerbied hebben voor gods dienst, huisgezin en eigendom, zonder welke geene maatschappij bestaan kan, en zijne woorden en werken naar dien eei bied weten te schikken. De bond mag koopen en aan zijne leden voortverkoopen al wat zij noodig hebben voor den landbouw, zooals granen, zaden, beesten, alaam, enz.; hij mag hunne beesten, vruchten en allerhande voortbrengselen aankoopen en voort verkoopen voor eigene rekening of voor de rekening zijner leden hij mag, benevens al het noodige voor hel landbouwonderwijs, zooals boeken, machie- nen, proefvelden enz., beesten en gereed schappen aankoopen om er eigenaar van te blijven, en dezelve in pacht, in leening of anderzins in gebruik te geven hij mag een fabrieken handelsmerk vragen en houden voor zijne voortbrengselen,hij mag gods- en gasthuis hebben voor zijne gebrek lijdende leden, eindelijk bij mag zich aansluiten bij andere boerenbonden. Van zoo de Belgische boerenbond wette lijk zal erkend zijn als beroepsvereeniging, zal de boerenbond van Houthem zich bij die machtige vereeniging aansluiten, en zoo, alles wat hij koopt voor eigene rekening of voorzijne leden, die nochtans vrij blijven te koopen en te verkoopen aan wien zij willen met eene groote vermindei ing van prijs be komen. De Doerenbond bevoordeeligt de stoffelijke welvaart zijner leden, en kan ook onder het geleide van den van rechtswege medebe sturenden proost, nu E. H Paster Lambin, die zeker den bond in gang stak, niet anders dan de godsdienstige en zedelijke belangen zijner leden in de hand werken. Daarom roepen wij hem welkom toe en wenschen wij dat hij groeie en bloeie voor het welzijn der gemeente. Hoe moet men hoesten 't Is de tijd van 't jaar dat er vele menschen hoesten 't zal misschien voor onze lezers goed zijn te weten hoe men moet hoesten. Deze die de vallingen gewend zijn hoesten doorgaans zonder vele gerucm te maken. Anderen integendeel schijnen er hun vermaak in te nemen geweldig te hoesten en vele geruchte te maken wat zeer onaangenaam is voor hunne medemenschen, en daarbij zeer schadelijk is voor hunne eigene gezond heid. Die geweldig hoest risschiert het dunne geweefsel van zijne longen te scheu ren en stelt zich in gevaar zijn leven in te korten. Daarom is het beter zoo stil mogelijk te boesten. In alle gevallt men probecre eens en met een weinig geduld zal raeri daar ge raken Tegen de Peste Men weet dal er middel is tegen de Peste, Het inspijten van eenen serum heeft er velen reeds van die ziekte vrijgewaard. Nu de geleerde heer Denijs, leeraar ter katho lieke hoogeschool van Leuven, heeft zoo men verzekerd, eenen serum uitgevonden die vijfmaal krachtiger is dan deze reeds ge vonden in het wereldberoemde gesticht Pasteur van P. ijs, 't Was gisteren, mijne feestdag, zei Joos, wij waren wel gezet::aze lit bben geheel den avond op mijn gezondheid gedronken en van dage ben ik ziek lijk een peerd Een porlrettenmaker was gevraagd om 'nen doón te gaan trekken. Als al zijn gerief gereed stond Lel op, zei hij, en roer niet 'k Wou dat ik thuis ware peisde de kater en hij zat met zijn kele in 't strop. Ypersch fransch: Al weêie keeren van 't kerkhof Get homme, eest bien six mois qu'il était avec sen un pied dans lepuits. Je l'ai toujours dit qu'il broulait les fièvres dans son corps l Oui, zei de andere, surtoul depuis qu'il est veuf de sa femme qui est venue tl mourir avant lui. II a mis pa dans sa léte et mainte- nant il reste aussi sous Ie gazon derrière la Bascule ;pa eest frappant, pa. 'k Geloove 't en bitje SCHAARBEEK. Een U jarige jongeling werd onlangs uit hoofde van zijn slecht gedrag uit de ouderlijke woning, Paviljoenstraat, gejaagd. De deugniet gaf zich aan den drank over. Zondag avond kwam de kerel dronken in de Paviljoenstraat en wierp den bijzonder sten huurder van het huis ten gronde, die hem den ingang had willen versperren. Hij liep de trappen op, drongop de kamer zijner ouders, greep een groot broodmes en kwam terug naar beneden gestormd met het doel den huurder aan te vallen. Deze laatste kon gelukkig vluchten. De zuster van den deugniet kwam middeler wijl toegeloopen en wilde hem ontwapenen. De kerel keerde zijne woede tegen het meisje Hij kapte een stuk van haren neus af en bracht haar twee schrikkelijke steken in het gelaal toe. De policie heeft den deugniet aangehouden en ter beschikking van het gerecht in het gevang van St-Gillis opgesloten. Sinds eenigen tijd werd er veel in de koop- warenstatie van Schaarbeek gestolen. De policie verdubbelde hare waakzaamheid. Zondagnacht zag de agent Baiily drie kerels over het schutsel kruipen. Hij volgde de dieven en betrapte hen op het oogenblik dat zij de zakken met kolen vulden. Met den revolver in de vuist bevool de agent de kerels hem naar het policiebureel te volgen. Zij gehoorzaamden. BRUGGE. Loting en... beestemarkt. - Gister nuchtend kwam eene koeibeeste in de Steenstrate. Met de loting was er veel volk op de Groote Markt, veel gewoel, gezang en getier. De koei verschrikte, smeet haren leidsman om verre die nog al erg bezeerd werd. Eens vrij de beest liep over de markt, gelukkig zon der'verder leed Ie veroorzaken. Aan den ingang der Eiermarkt konden eenige moedige mannen de ontsnapte koei legen houden. Op dat oogenblik waren er wei 800 toeschou wers van dit tooneel. Hoe dat d'eene heeste van d'andere kan ver schieten Want, 't eene gezeid lijk het andere, er waren gister menschen die hen gelijk beesten gedroegen. Wat zeggen wijeene heeste en drinkt maar om haren dorst te verslaan, lerwijl sommigen drinken tot dat zij er rede, verstand en kracht bij verliezen. Dat men op den dag der loting, als men er uit is, verzet neme, luidruchtig zelfs, dat ver staan wij. Wij aanveerden nog dat men het ook doe als men erin is. D'eene doen't uit blijd schap; d'andere om hun hertzeer te vergeten. Maar wat wij niet kunnen goedkeuren, 'tzijn die zwalper's die m m, al ondereen, mannen vrouwen en kinderen, door de straten ziet wiegewaggelen, met ontschikte, kleederen, vti- moeid gelaat, geheel dikwijls slechte liedjes zingende met eene stem die als uit eenen ovei- stroomden kelder opstijgt. Iemand die zijn eigen eerbiedigt en doet dat niet. M. Delanole, liberaal gemeenteraadslid bij toeval en brouwer van stiel, heeft schoon te zeggen't volk en gaat niet genoeg naar d'her- bergen op dagen gelijk gisteren is men, min als ooit, van dit gedacht. 't Deftig volk, burger en werkman, neen, de die en maken geen misbruik van d'herberge maar degenen die er minst legen kunnen De socialisten hebben, ter gelegenheid der loting, gemeend te moeten herinneren dat zij nog leven en bestaan te Brugge. Zij hebben een briefje uitgedeeld. Groote woorden en flauwen piaat. De dieren die verdwijnen. Door de felle jacht die men dagelijks op het ivoor doet. is de olifant veroordeeld om te verdwijnen. Bufton. die over eenige eeuwenden kameelpardel be schreef, dacht zeker niet dat de XXI* eeuw de begraving zou zien van dit dieronras. Nu de ka meelpardel verdwenen, met welke pluimen zullen de damen hunne hoeden versieren Met gemaakte,zult gij mij antwoorden nu dit is wel waar. Maar waardoor zal men het vel der wilde kat vervangen, datzoo gebruikt is in de aanval len van rheumatiek ?De oplossing dezer laatste vraag is gevonden door M. Vincent, apotheker, Grensstraat, 33, te Brussel. Door 't gebruik van zijn Elixir, togen flerecijn en rheumatiek, zullen in korten tijd de pijnen verdwijnen, en wat meer deos uitstekend geneesmiddel zal jicht-en rheumatiek op onze aarde doen uitsterven, evenals voornoemde die ren. HEUSDËN. De jachtwachter van M. Van Tiegliem, teHeusdrn, ontmoette Zondag nacht o;> den eigendom zijns meesters, twee wild- stroopers die eenen lichtbak droegen. Zij losten twee schoten naar den jachtwachter, die niet getroffen werd; hij schoot ook, maar meent dal hij niemand raakte. Het parket is ter plaats ge weest. Zes personen worden verdacht. Wilt /ij suiker van eerste qualiteit Neemi de pakken van de Tniensehe maalderij. l'pfjï EITFQ biedt kosteloos aan, aan allen '.tuli Ear.''Ij kt die aangetast zijn van een. huidziekte, haarwormen, eczemas,puistjes,huid utslag. chronische bronchieten, borst- maag en blaasziekten, rheumatism, een oufeilbaai middel te doen kennen om zich spoedig te ge nezen, zooals hij zelf volkomen genezen is ge weest na alle mogelijke geneesmiddels vruchte loos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aan bod, waarvan men het menschlievend doel zal n zien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrjjven aan den Heer Vincent, 8 place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. n Ongovnl en gevolg aan kinderbed Het is met innige tevredonhoid dat wij de jonge vrouwen die een kind verwachten het volgend voorbeeld onder de oogon plaatsen, want dit zal voor hen een ondericht zijn gedu rende zij zwanger zijn en in geval van ongeluk /uilen zll weten water moet gedaan worden. De brief van M. Pierlot, gendarme, teOthóe, provincie Luik. vertelt ons al wat or aan zflne jonge vrouw gobeurdo en wü zullenzynen brief openbaar maken zonder er iets aan te verande ren, daar het handteeken van dezen brief door den burgmeester van Othóo gewettigd is. - Gij moogt, schrijft hij, de genezing uitgeven die mijne vrouw door het gebruik der Pink il- len bekomen heeft./fj was 27 jaar oud en was zwanger toen zij ongelukkiglijk viel. Ko' daar nagevoelde zij pijnen in de rechterzijde en de bevalling, die waarschijnlijk door dezen val ver oorzaakt was, geschiedde na zeven maanden. Sedert dien gevoelde zij dikwijls de steekton in de zijde, die binst de minste vermoeienis zeer vermeerderde Mijne vrouw die heel zenuwach tig is leed afschuwelijk. Ik nam toevlucht tot een aantal verplegingen. Eindelijk las ik oen bundeltje waarin er spraak was van de Pink Pillen en ik besloot deze te gebruiken. De beste uitslagen lieten zich weldra bespeuren. Ik ben gelukkig u te kunnen melden dat mijne beminde zieke nu, dank aan de Pillen,genezen is en dat zn bare gewone bezigheden kan verrichten, zon der iets van hare vorige kwaal te gewaar wor den. Hare goede tegenwoordige gezondheid is oeiie stellige proef van do werkdadigbeul uwer pillen. - De Pink Pillen zijn koopbaar malde apotheken en ter stapelplaats, bij M. A. Dbhnh- Villk. 66 Waterloolaan, Brussel, tegen drie franken vijftig de doos en zeventien frankou vijftig per zes doozen franco tegon eenen post wissel. Zij zijn overal beroemd als den besten her- niewer des bloeds en den uitmuutendsteu ver sterker der zenuwen. In het geval van Mm* Pier lot was er uitputting van het bloed en zwakheid der zenuwen, en al de ziekten die uit dezellde oorzaak voortkomen, zooals bloedgebrek,bleek zucht, zenuwziekten, heuppijn en zinking zullen door hun gebruik verdwijnen. Depots, apotheek M' Aortsens, oude apothe ker Bécuwe en M. Donck,Rijs6lstraat,te Yper. EM1L VRAMMOUT, molehscherper in den Pekdraad, Kauwkyustraat, te Yper, laat het publiek weten dat hij geene schulden meer erkent van zijne vrouw Marie Blanckaert. Hoest, zinking. Le Ttiermogène. Tegen hoest en borstziekten Siroop Depratere Tegen valliUj.cn, verkoudheden Siroop Depratere Tegen stemverlies, heeschheid Siroop Uepratere De siroop Depratere is de eenigsse borsl- remedie die aangenaam om nemen is, wier uitwerksels zeker zijn. Te verkrijgen aan 1 franken de fleach tcYper, apoiii. SocquetDixmude, apoth. ühyssaertRoussilaere, apoth. Veys Kor- ti ijk, poth. De Boey en Hulpiau. REDDING. Do lev, nswijze van onze u.igen is zeker zeer geschikt om het bloed te vergiftigen en allerhande kwalen voort te brengn. H t gebruik van koffij, bier, en sterke dranken alsmede van onzuivere en verhittende eetwaren is zeker de oorzaak dat zooveel menseden iijdeu aan maagpijn, hoofdpijn, r elc, slijt ;i, enz. enz. Welnu tegen du alles is er een zeker geneesmiddel. De pillen Depratere falen nooit, maar let op Ju i. hel echte wezen. Te ver ki ij^eu te: Yper, jpoth. Socquet Rouss, laere, apoih. Veys! Kortrijk, apoth. Hulpiau e'> De Boey Dix mude. ap .tb. Ghyssiu r Provinciale te: o stelling vat: Gent Groote mjval vooi 1 l*iano» ten tooge ges.old ijor h.-t -uis Mtoppelaore gadoubi ugsirast 2 Gent MENGELWERK 3 door NIEK BROZEN Alep vertoefde een half uur onder zijne makkers, en nam dan andermaal de richtinge van het kasteel. Een algemeen luk wel wierd hem toen'eflisterd. 't Was nog altijd even donker. De luchtgesteltenisse was merkelijk verkoeld. Een fijne koude smoor spreidde zich over het eiland uit. Alep bibberde. Ah sa, mompelde hij half luide, niet ge aarzeld... en voorzichtig slapte hij door den donkeren nacht voort. Een krassende nachtvogel vloog bedeesd en bevreesd langs de ooren van den sluipmoordenaar heen Alep sidderde andermaal. Hij zette eventwel zijnen weg voort en kwam eindelijk ongehuiderd voor de ijzeren poorte die den hof van het kasteel afsloot. Onderzoekend wreef hij zijnen duim over de snede van een lang, zwaar mes dat hij van onder zijne slor dige kleeding te voorschijn haalde. Hij moest over zijn onderzoek tevreden zijn, want een onheilspellende grimlach speelde een oogenblik om zijne lippen, terwijl hij zijn mes weêr onder zijne kleeding weg stopte. Geene levende ziele en bewoog zich nog in het kas teel. Het was er rustig als in een graf. Alep haalde een aantal kleine werktuigen uit zijnen zak, koos er een uit, en poogde ermede het poorteslot open te wringen. Dit mocht hem echter niet gelukken het slot weer stond aan zijne pogingen. Met een afschuwelijke vloek wierp hij het onmachtig werktuig ten gronde. Er bleef hem niets anders over dan den tuinmuur te beklimmen. Links gromde hij, is do muur hel leegst daar geraak ik er best over. Nauwelijks had hij eenige stappen in bedoelde rich ting gedaan of hij sironkelde over een stuk hout, en rolde over den grond. Wat duivel, mompelde hij rechtstaande, die ladder is hiervan God gezonden.... of misschien wel van den duivel voegde hij er spottend bij. In eenen oogwenk had hij den tuinmuur beklommen, de ladder langs den anderen kant overgebracht, en in de hovinge te rechten gekomen. Had hij op dit oogenblik echter hem kunnen zien, wellicht zou hij tusschen de verminkte bloemen en planten twee brandende oogen op hem gericht gezien hebben, en misschien, wie weet, zou hij nog terug ge weken zijn zonder zijne handen met het bloed zijns meesiers te bevlekken. Maar in die helscbe duisternisse en was niets de onderscheiden hij ontwaarde nieis De voordeur openmaken en den breeden trap aan het uiteinde van den gang opklimmen was het werk van eenen oogwenk geweest. Het scheen alsof een booze geest voor den booswicht de weg baande. Voor de kamerdeur van de Nobele echter bleef hij eensklaps zoo paal stille staan alsof hij aan de planken zou vast genageld zijn. Zijn hert klopte hevig hij was nu eerst gewaar dat hij een vuige sluipmoordenaar was. Een goed gevoel welde in zijnen geest op hij was op punt van terug te wijken. Helaas het duurde slechts een oogenblik hij had e slaven het hoold van hunnen meester beloofd hii zou woord houden. Alep stoot voorzichtig de deure der slaapkamer open. Aijn slachtoffer lag voor hem Een helsche grijnslach spreidde zich over zijn af schuwelijk wezen. Grave de Nobele sliep met het aangezicht naar den 'Duur gekeerd. Misschien wel, in eenen zaligen droom ontwikkelde hij het plan dat hij eenige uren te vooren, tot lotverbeteringe van zijn volk op het papier gebracht had, en twee voet van hem stond de zendeling van dit volk, gereed om hem aan den hals te brengen. Afschuwelijke ondankbaarheid der menschen Bloedzuiger, mompelde Alep eindelijk, uw laatste uur is geslagen, en hij hief zijn mes in de hoogte. Het moordig zweerd bleef een oogenblik in de ruimte slingerenEen snijdende angstgil klonk dooi den stillen nacht Eene ijzeren band had zich om den arm van den moordenaar gekleefd, en spijts zijne reuzenmacht was Alep, als een pas geboren kind .ten gronde gezonken. Victorverrader, beurelde bij Zoo een ei, zoo een kieken. Victor, die met zooveel verachtinge door Alep als verrader gegroet wierd, was de trouwste slave van het gansche manschap welk de Nobele onder zijn gebied staan had. Zijn stalen arm en zijn verkleefd her te stonden zijnen meesier steeds ten dienste. Onder zijne ruwe, door de zon geschoeperde huid, klopte een vrij goed herte, dat zijne viouw, eene brave hollandsche die, niemand wist hoe, de wijde zeeplas overgesteken was, teer beminde, een herte dat twee kinderen, Joseph en Rachel; hoogst lief had. Joseph, het oudste van Victor's kinders, was van jongs af de lieveling geweest van de Nobele. De grave die een fijne menschonkenner was, ontwaarde in die opschietendende plante de schoonste en de meestbelo vende hoedanigheden. Als de jonge opschoteling vijf jaar oud was, wierd hij spee ma kei van Judith..., en meer dan eens haren peel lal. Hij deelde harmaaltijden, later hare lessen. t p iet oogenblik dat ons verhaal aanvang neemt is Joseph iets beneden de wiutig. Hij heefteen zeer aangenaam, plooibaar uiterlijk, eene zuivere tale, en een brandend oog dat flikkert van rechtschapenheid. Hij heeft daarbij eene buitengewone wilskracht en een rijk gezond oordeel. Maar keeren wij tot Judith terug. Toen grave d - Nobele baai net m droogen goêu avond en i-neu ijsAouden -us, in de achterzaal alleen gelaten had, was zij als wnkiuiglijs lechtgo- staan, en na baai avond :eb -d gebeden ie hebben, den trap opgeklommen en naar hare kamer ged -old. Dan eerst horst de storm die in haar hei e woelde met hevigheid los. Tranen rolden over hare brandende wangen.Zij bad haren vader toch z"0 lief, en zij hui verde bij het gedacht dat hem een leed mocht over komen. Hij zag er toch dezen avond zoo dood bekomuiteid uit, en dal en lag in zijne gewoonten niet Maar ach God gelukkig de jaren loon hel verdrie t nog eenen sueewbal gelijk is. Het smelt onder de hevigheid der pijne, en als den laatston druppel lan gs u'e gloeiende wangen is hen gevloeid, komt de kalf ate langzamerheid in het gemoed terug. Zoo gebeurde hei ook met Judith. Hare tranen vloeiden welhaast minder, on vermoeid wierp zij zich gansch gekleed op haar bed. Zij viel welhaast in slape. Die zalige en wel vanpasgekumen ruste, was event wel van koilen duur. Een pistoolschoot had haar plotseling uit dea slaap gelrokken, en schoon dergelijke gebeurtenis haar in gewone omstandigheden, met zonderling en zoo voor gekomen hebben, sprong zij nu haastig van haar bed, trok hare kamerdeur open, en luisterde, den gang in. Niets roerde noch bewoog zich in de gansche woninge. 't En is niets, mompelde zij, na een oogenblik geluisterd te hebben, en zij stak hare kamerdeur dicht. De vaak eventwel scheen voor goed verjaagd te zijn.. Judith ging voor haar venster staan. Een hevig rumoer van gaan en keeren op do trappen, trof midden hare gissingen, haar verstrooide oor. Vader gilde zij, en zij vloog do kamer uil. Grave de Nobele was door den val van Alep wakker geschoten. Verruigt.) ti v uw i muwiu

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2