LOON NAAK WEKKEN M. Arthur Moins DE OORLOG Sterfgeval Rechtbanken kalsijdesieenen kooperi voor't herleggen van de andere straten. Wat de RecJ-, .lupoorte betreft, 'k zal de policie doen zorgen dat er geene vuilnisseri meer gesmeten worden. Ten anderen, de policie is reeds waakzamer. Vroeger en werd er nooit gekeken achter den openbaren hot bij 't gerechtshof. Alle dagen kw.im er- mis schien een policieagenl langs d.iar als hij naar huis ging, maar anders nooit niemand te zien. De policie meende dat dezen, die belast is met den hof te sluiten en te ont sluiten, ook voorden hof zorgen moest. Gelijk den hof nu behoorlijk hersteld is, zal ik doen zorgen dat hij alzoo blijvo. M. D'Huvettere. lk bedank Mijnheel den Voorzitter, die mij meer geeft dan il vrage. 't En gebeurt niet vele (gelach) M. de Voorzitter. 't Kart zijn maar 'i en is ook niet altijd mogelijk alles te gevei wat gij vraagt. Alzoo, voor 't gene gij mij in de voorgaan de zitting hebt gevraagd nopens de rekening boeken, en kan ik u geene voldoening gev. n. 't Ware uw recht van gemeenteraadsheer t< buiten gaan. De Schepenraad gebruikt de ge stemde kredieten, maar en heeft binst he; dienstjaar niet te doen kennen in hoeven t die kredieten reeds gebruikt zijn. M. Begerem. We moeten vertrou wen stellen in den Schepenraad. M. D'Huvettere. Laat ons dan ons handleeken geven op wit papier en alles blindelings goedkeuren. Ik heb zoowel ver trouwen in den Schepenraad als een ander, maar 'k wilde alleenlijk weten als wij 't recht hadden te gaan zien in hoeverre de kredieten reeds gebruikt waren. Ik breng zelfs opentlijk hulde aan de rechtschapen heid van den Schepenraad. M. de Voorzitter. De Schepenraad heefi rechten en plichten op zijn eigen, en ieders rechten moeten geëerbiedigd worden. Du en wil nogthans niet zeggen dat ik alle in lichtingen weiger, wel verre van daarik zal gelukkig zijn M. D'Huvettere te kunnen antwoorden, wel te verstaan voor zooveel de rechten van den Schepenraad niet ge krenkt en worden. Stadskasse De heer Voorzitter heeft de stadskasse onderzocht en alles in regel bevonden De rekeningen van Pompiers, hulpkas, nijverheidschole, bewaarscholen, enz wor den zonder opmerkingen goedgekeurd. Bij de rekening der Burgerwacht vraagt de heer Iweins d'Eeckhoulte hoe het is met de studiën betrekkelijk het maken van eenen stand voor schiet plein der Burgerwacht hier te Yper. M. de Voorzitter. 't Maken van dien stand zou aan stad 30,000 fr. kosten. Die uitgave is te groot in vergelijking met bet nut dat wij er uit zouden trekken, zoovee! te meer dat we weinig op toelagen van den Staat zouden mogen rekenen. M. Boone. Was er in den tijd geen sprake eenen stand op te richten in 't Poly- goneveld M. de Voorzitter. Dat en ware voor stad in 't geheele niet gerievig 't is eene groote ure van stad. Openbare feesten De ft Rapid-Club vraagt eene toelage MENGELWERK 14 van duizend frank voor het inrichten van wielrijdersfeesten. De Schepenraad zal vragen dat er eenen hond zou gesticht worden tusschen de ver schillige wielrijdersgilden en dat er eene feeste zou gegeven worden binst den Tuin dag. Is er geen middel om eenen bond tot stand te brengen, dan zal de toelage beurtelings toegestaan worden, maar in alle ge^al voor eene feeste binst den Tuindag. W aterleiding Een hulpgeld van 2105 wordt gestemd voorde waterleiding langs het nieuw zotbuis en Hynderick's buizen. M. D'Huvettere vraagt dat de bewoners van de Steenen Brugge, ook van water zou den bediend worden. Vermits er nu aan de leiding moet gewrocht worden, zou de ori- kost minder zijn. Niemand en kan daar bronwater krijgen, ter oorzake der nabijheid van de vaart. Vermits genu water geelt aan dat nieuw gesticht, en zult gij ongetwijfeld geen wei geren aan de bewoners van dien wijk. M. de Voorzitter. Vermits we riu water willen geven aan dat kwartier, zoudt ge willen dat we er ook overal elders geven M. D'Huvettere. Verschooning, M. de Voorzitter, ik spreek alleen vari de Steerien Brugge. M. de Voorzitter. Wel maar er zijn noch plans, noch bestek wij en weten niet wat het kosten zal, hoe wilt gij ons dan oogenblikkelijk overdatalles doen stemmen Dat gesticht heeft uitnemende veel goeds gedaan aan stad.Sedert drie-vier jaar hebben onze werklieden daar gedurig werk gevon den, 't en is dus maar redelijk dat we ook zorgen voor water. M. D'Huvettere. Dat en belet niet van er ook te geven aan de bewoners der Steerien Brugge. M. de Voorzitter. Neen, maar wij en kunnen tocb niet alles in eens doen. lk zou ook willen water geven aan het ge sticht van M. Fol, want waarlijk hij heeft er te kort, maar ge en moogt niet alles ineens verlangen. We zulleu de zake van de waterleiding aan de Steeneri Brugge zoo gauw mogelijk on derzoeken,en u trachten voldoening te geven. De toelage wordt eenparig gestemd. Langdurige pacht De grond waarop het huis Surmont zal gebouwd worden,wordt voor langen termijn in pacht gegeven, mits 46 fr. 75'sjaars. Goedgekeurd. Godshuizen Verpachting van gronden. Goedgekeurd, Rekening De rekening wordt naar de tweede afdee- ling verzonden, die er, na onderzoek, za verslag over maken. M. Bouquet klaagt over de slechte ver lichting 's morgens van het Statieplein. M. de Voorzitter. Er is een geheel plan ter studie voor de verlichting van stad, en in 't korte zullen er u voorstellen gedaan worden. De openbare zitting eindigt ten 6.45 ure. De Yperlingen zullen hetgenoegen hebben dien uitstekenden kunstenaar te hooren Dinsdag 24 April, in de Iweinszaal. Deze die de Muziekschool van li ussel hebben hijg* woond zullen nog onthouden hebben welke verdiensten de jonge kunstenaar bezit Seder l 1888 had niemand meer bet exa men voor bet henomen van een diploma vai uitinunlenheid durven afleggen. Dat ert is ook niet te verwonderen, als men weet dat er daarvoor twintig stukken moeten van buiten gespeeld worden (M. Moins gaf' er 26) en zes klas sieke werken, drie trios en drie sonaten Het diploma werd hem toegekend met de grootste onderscheiding. Ook vraagt men dien jongen kunstenaar reeds langs alle kanten. Hij speelt den 19 in den kunstkring van Gent den 22 te Doornik den 25 te Kortrijk, den 29 in de Muziekschool van Bergen. Dat de Yperlingen niet en vergelen dat bij hier in stad zal zijn den 24 April. Zijne tegenwoordigheid alleen is genoeg om het welgelukken dei' feeste leverzeke ren. M. Moins speelt 1° Adagio en rondo van Vieuxtemps. 2° a/ Aria van Bach bl Polonaise in la van Wieniawski De Boeren omringen van langs om meer Bloemfontein en Roberts' leger roert niet. i Dat wordt uitgeleid door 't gebrek aan peerden, waarvan het grootste getal of ziek of' dood zijn. Wij kunnen moeilijk verstaan noch tans dat Roberts die over een machtig leger beschikten vele sterker geschut heeft dan de Boeren, hein gedwee zou laten insluiten. Wij gelooven eerder dat er daar gewichtige slagen zullen geleverd worden. Verders komen de Engelschen overal nieuwe moeilijkheden tegen en sedert eene maand dat zij hunne eerste zegepralen behaalden en hebben zij geenen stap vooruit gedaan. Nog meer, langs alle kanten worden zij nu wederom geklopt of blijven beweeg- loos. Leest eens de gebeurtenissen der laatste dagen Bij Bloemfontein In het gevecht aan de vergaarbak ken der waterleiding van Bloemfon tein, hebben de Boeren 362 engelsche soldaten en 11 officiers gevangen ge nomen, en 11 kanons, 2 munitie wagens, verscheidene andere wagens en muilezels buit gemaakt. Te Dewetsdorp Eene depeche uit Pretoria meldt dat generaal De Wet de engelschen ver slagen heeft te Dewelsdorp, op 42 mijlen ten zuid-westen van Bloemfon tein, en dat hij 450 engelschen heeft gevangen genomen en eene groote hoeveelheid mond-en krijgsvoorraad buit gemaakt. De Boeren hadden slechts een officier gedood en 4 solda ten gekwetst. De verliezen der engel schen aan dooden en gekwetsten zijn zeer aanzienlijk. Gevecht te Wepener Te Wepener, op eenige mijlen ten westen van Bloemfontein, is Maandag morgen een hevig gevecht begonnen, dat gansch den dag geduurd heeft. De engelsche bekennen dat bet geschut der Boeren groote verwoestingen in hunne rangen heeft aangericht, doch zij heweeren ten slotte de Boeren achleruitgedreven te hebben. De ver liezen zijn groot langs weerskanten. Er rukken nieuweBoerencommando s naar Wepener op. Dinsdag morgen werd het gevecht her'-oiM i. Do uitslag is nog niet ge kend. Boberts zou gekwetst zijn Te Brussel was Dinsdag het ge rucht in omloop dal generaal Robert*- in den omtrek van Bloemfontein zon gekwetst zijn. In alle geval, de Boeren laten hem niet mei rust en bijloopt groot gevaar Ie Bloemfontein mei zijne troepen Ie worden ingesloten. De Boeren bezitten een lager Ie Dunkerspoorl, op 18 mijlen ten zuid westen van Bloemfontein zij zijn er in zeer aanzienlijk getal, voorzien van vier kanons. Een ander lager, van minder belang, bevindt zich nog dichter bij Bloemfontein. Men heeft ook Boerenpatrouilies gezien ten Ven- Iers-Vlei. Het bombardement van Mafeking Uit Mafeking wordt gemeld dat de Boeren het bombardement der stad met buitengewone krachtdadigheid hernomen hebben. Op 27 Maart sctio ten zij met 7 kanons, waartusschen een honderdponder. Zij drijven hunne loopgrachten steeds dichter hij de stad. liet garnizoen van Mafeking blijft bestendig onder de wapens. De toestand van Buller De Boeren zijn sterk verschanst te llelpmakaar. Zij komen meeren meer zuidwaarts, en dreigen generaal Bul ler aan te vallen. Zij hebben reeds kanons gesteld op Knight Hill, 4 mijlen ten noorden van Elandslaagte, en andere in de nabijheid van Wes- sel-Nek. Zooals men ziet, zitten de zaken niette puik voor de Engelschen, en hun bluf van den I Mei te Pretoria Ie zijn is nog verre van verwezentlijkt. Kolonel de Villebois-Mareuil De Boeren hebben ook een gevoelig verlies ondergaan door de dood van dien franschen kolonel die in eenr schermutseling te Boshof gesneuveld is. Niettegenstaande eene mare van generaal Roberts twijfelde men nog aan die dood, maar zij is nu bevestigd. Kolonel de Villebois-Mareuil was den 19 Maart tot generaal bevorderd. Ziju commando bestond uit 32 Hollan ders, 29 franschen, eenige andere europeanen en 9 orangisten. Het doel van den generaal was den spoorweg voorhij Kiraberley te vernielen. De aanvat der Engelschen was voor hem eene ware verrassing, en 't gevecht was nauwelijks begonnen dat de kolo nel dood gesiegen wierd door een stuk van een houwitser. Hij is met de militaire eere te Boshof door de En gelschen begraven. Een nieuwe zegepraal der Boeren 900 Engelschen gevangen Een telegram uit geloofbare bron gezonden aan den Daily Mailen ge- dagteekend van Broadford, 8 April, bevat de volgende tijding üe Boerengeneraal De Wet komt voor de derde maal de Engelschen te verslagen, in een gevecht dat te Meer kats-Fonteiu plaatsgreep. De Engel schen hadden meer dan 500 krijgsge vangen en 600 dooden of gekwetsten De Boeren hebben hen daarenboven meesier gemaakt van 12 wagons. y(1 hunnen kant hadden de Boeren rng!1' 5 dooden en 9 gekwetsten, p Bevestiging Parijs, 11 April. De New York Herald deelt een f(>|(1 gram mee uit Pretoria die hein lang den wegvalt Lorenzo Marquez toeg^ komen is. De Boerengeneraal De Wet zijnen veldtocht voort langs jlej Noordwesten van Bloemfontein. Gister heeft hij een engelsch leger ontmoet te Meerkats-Fontein.Hij heef, het verslagen. De Engelschen Uebhoti meer dan 900 gevangenen verloren Hot is de derde maal dat deze ge neraal de Engelschen eene neerlaag loei oudergaan. In acht dagen tijds heeft hij Engelschen krijgsgevangen genomen en 7 kanons op hen veroverd. Du katholieke gezindheid onzer stad heeft eenen harer verkleefdste en hesie vrienden verloren. Zaleidag 7' is hier ter stede over- leden, de eerzame Joseph Seys Petit, nog maar 55 jaar oud. Die ïroegtijdige dood heeft in onze ran gen een pijnlijken indruk gemaakt Goed heiligen vriendelijk len opzichte van Hlien- deen,eri telde M Jos. Seys niets dan vrienden Werkend lid van St Vincents genootschap, hezocht hij regelmatig zijne geliefde ai men. Zachtmoedig en welwillend van aard, altijd gereed om dienst te bewijzen, had hij gansch nun vertrouwen gewonnen en oefende op tien een gelukkigen invloed uit. Getrouw aau de godsdienstige en staal kundige overleveringen zijner achtbare la niilie, M. Seys beleed zijne katholieke over tuiging zonder omzien en zonder beslag. Hij was te recht van eikendeen geacht en bemind. Zijrt verlies zal bijzonder opgemerkt wor den in den fabriekraad van Si Niklaaiskerke, waar bij Voorzitter was. Hij vervulde dit ambt met eene verkleefdheid en eenen tever zonder palen, evenals met nauwgezetheid en wijs beleid. Eene langdurige en pijnlijke ziekte heelt nog meer zijne uitmuntende hoedanigheden doen uitschijnen. Hij beeft zijne pijnen met onwankelbaar geduld verdregen en met volle overgeving aan den goddelijken wil. Zijn geloof heeft hem sterk gemaakt ten dage der beproeving. Eene heilige en stich tende dood is de bekrooning geweest van zijn deugdzaam leven. Wij bidden dezen, die in hem een uilmun tenden echtgenoot en vader, een welbemin den broeder verliezen, deze die gedurig het voorwerp waren zijner genegenheid en be kommernissen, de buide onzer gevoelens van oprechte deelneming ie aanveerden. EEDGERECHT VAN W EST-VLA AN DEREN Lijst der beeren gezworenen, bij loting aangewezen, om te oordeelen over de zaken die in de 1' serie van het 2* kwartaal 1900 zullen opgeroepen worden. Opening den Maandag, 23 April, onder het voorzitterschap van M. Verbeke, raadsheer bij hei beroeps hof te Gent. Titelvoeretde Getwoornen. C. Van Laillie, eigenaar. Biugge. H. Brants, eigenaar, Ocstcnde. door NIEK BROZEN Wij verwijten geen kwaad, noch aan u noch aan niemand, hervatte Karei. Maar uit plicht zoeken wij den zondaar. Wij onderwijzen hem, en het kwaad dat hij mochte bedreven hebben vergeven wij hem, in den name Gods, met wien wij hem verzoenen. - Ik kan uwe lessen missen, laat mij met vrede,» gromde de onbekende. «Mijn zoon, hernam Karei, altijd even zacht moedig, gij moet wel diepe ongelukkig zijn, om hier, op die eenzame, verlatene streke, verre van uwe vrienden en kennissen, verre van alle menschelijk leven, eenen mensch, uws gelijke te verstooten, als gij er misschien in lange geene meer gezien hebt. lk en hehbe nooit door het toedoen van een menschelijk wezen gelukkig geweest, hervatte de rampzalige bitter. lk hebbe altijd voor de grooiere of voor de machtigere moeten zwoegen en slaven, zonder ander loon dan een pak zweepslagen Ik en hebbe nooit noch vader noch moeder gekend. Ik en wierde nooit door geene broederlijke liefde aan de aarde vastgekneld. Al wat ik gekend hebbe heet sla vernij. Deze die men onze gelijken noemt haatten mij zij namen mij tot hun misdadig werktuig, en nu moeten zij met mij ongetwijfeld den gek houden. Ik heb voor geene gevoelens hoe edel ook niet den minsten eerbied meer. lk hebbe in het slijk en in de wandaad geteeld, ik zal in het slijk en in de wandaad stei ven. Ik wensch u, 't overige van de wereld naar de mane en nog verder als gij den weg weet Arme, ongelukkige vriend, hernam Karei wat zijt gij te beklagen Ik hebbe diep medelijden met u. Zeg, mag ik uwen name vragen Wat kan u dat baten -- Luister mijn zoon, zeg mij uwen name, ik heette Karei Braband, en laat ons vrienden zijn. Gij zult wellichte ondervinden, dat alle menscben niet gelijk en zijn, en dat gij nog gelukkige dagen op de wereld kunt beleven. Gelukkige dagen Toch niet, neenNu, ik heette Alep....Alep Speeke. Hij is het meende de priesters, en hij voelde eene koude rilling over zijn gansche lijf rollen. Alep, mijn vriend, hervatte de geestelijke, gij spreekt eene tale die mij niet vreemde vooren en komt. Zeg, weet gij nog van waar gij geboortig zijl Of ik het wete Ik heb er genoeg geleden om het nooit te vergeten. Ik ben van Haesmunster in Oost- vlaanderen. Ik wierd er, ouderloos aan zes maanden, door den disch besteed bij doodarme menschen, waar van ik meer slagen kreeg dan eten. Toen ik vijfjaar oud was, ben ik meêgeloopen met barakkemannen, die te Haesmunster tijdens de kermisse gestaan hadden. En 't is eerst van toen dat mijn rampzalig leven begon... Mijn God van zoo nabij gebuurs, dacht Karei. Alep, zoo ging de geestelijke voort, de mensch is krank van zijne natuur, en weinigen zijn er die nooit geen kwaad en bedreven. De geestelijke sprak Alep van onze eerste ouders, van den Zone Gods, mensch geworden om de zonden van Adam uit te boeten. Hij scheen op den booswicht grooten indruk te maken en eindigde met een woord over Gods oneindi ge goedheiden bermhertigheid, zeggende God vergaf zelve aan een der moordenaars die nevens Hem gekruisigd hingen, omdat hij leedwezen deed blijken, hem zeggende Heden nog zult gij met mij zijn in het paradijs. Ah hoe lief moei God zija schepsel gehad hebben. Zie Alep, vervolgde Karei op zoeteren toon, door mij roept de goede God u tot hem. Hel is Hij die mij tot bij u heeft gebracht, om u te zeggen dat gij eens zult sterven en dat er eene schrikkelijke eeuwig heid voor u openstaat. Gij hebt eene ziele Alep, die niet en zal ophouden te leven, eene ziele die gij voor eeuwig het genot des hemels kunt verschaffen of die gij voor eeuwig in de helle zult dompelen Alep I bedenk u wel, gij hebteene moord, misschien meer op uw geweten, en vooraleer de zonne onder gaat kunt gij reeds een lijk zijn. Ga weg 1 't en kan niet Alep, bedenk u, wij zijn schier gebuurs van oorsprong. Kunnen twee oude gebuurs, verre van huis en heerd zonder wederzijds vertrouwen te gevoelen Maar, van waar zijt gij dan vroeg Alep nieuwsgierig. Van Blaesvierle, mijn vriend....» Van Blaesvierle aie mij, zuchte Alep, het is daar dat ik mijne eerste groote misdaad pleegde. Alep Speeke was overwonnen. Lange riog sprak Karei Braband de verhevene tale van het geloove, de hoope, de liefde, het berouw.... Een ure later lag Alep Speeke, te weenen op de borst van den zendeling. Uwe zonden zijn u vergeven Alep, gij zijt met God verzoend, had de priester gezeid. Nauwelijks had Karei Braband die woorden uitge sproken, of hij zag Alep schielijk verbleeken. Hij ontstelde. Wees niet bang, mijn weerde, de eenige vriend die ik ooit in mijn leven tegenkwam. Ik voele dat ik welhaast zal sterven daar is iets van binnen ge sprongen wees hij naar zijne borst. Laat mij u nog eens bedanken voor het zoete geluk dat gij mij op het laatste van mijn leven hebt verschaft. En nu heb ik nog eenen plicht, eenen heiligen plicht te vervullen ten opzichte der personen die ik het meest gehuiderd heb. Ah Blommaert, en hij balde zijnen vuist, het lezen en schrijven dat gij mij geleerd hebt om geschriften ie vervalschen en gansche huisbezinnen in de armoé te helpen zal toch eens tot iets goeds ge diend hebben. Ik moet- en ik zal zekere geheimen oot sluidren die grave de Nobele en zijnen slave Victor met vreugde zullen vervullen. Ah I kon ik hem maar zijnen zone tei uggeven, zijnen zone die door mijne misdadige hand, met de Antonia verdronken is!.... Gij zult waarschijnlijk pen eu papier hebben, Eorweerde Eene ure lang vloog de penne van den moordenaar nu koortsachtig en krassende over het papier, terwijl Karei Braband in stilte God bedankte over de bekeering van den ongelukkigen moordenaar. Alep s-hfeel en nummerde zorgvuldig de bladzijden die hij geschreven had, en teekende. Alkp Spekje - Weerde priester, aan u het overige der zen- 'lirige, sprak Alep, hem de papieren overreikende. Neem dan later kennis, op uw gemak, van do beken- tciiisse, die ik hier onder de oogen van God geschreven hebbe. Ik wensche dat gij ze eigenhandig aan grave de Nobele zoudet behandigen, als God, zoo ik het hope, u eens loelaat van dees eiland weg te geraken. En nu, laat mij u omhelzen, tot vaarwel in 't ander 'even....enbidVo0rmij.» Karei Braband voelde den boeteling in zijne armen koud worden. De ziele van den boetveerdigen bandiet stond reeds voor den Oppersten Rechter. De zendeling deed met het lijk van Alep Speeke, helgeene hij met het lijk van zijnen vriend Vens ge daan had. Vens, zei hij, toen hij het overschot van den moordenare nevens zijnen vriend neérelei, dat uwe ziele zich verblijde in den Heere, ik breng u eenen broeder 1 PéTPOift.) v A «M» -

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2