VIENMLMAUEiN De hongtio >aod in India Inschrijving Sterfgevallen Leesgezelschap Oorlog tusschen Transvaal en Engeland Meetingen Kerkelijke diensten te Brugge Kerkelijke kronijk Boekennieuws Laatste tijdingen Priesterlijke Benoemingen In de lente van 't jaar 1897 nauwelijks jaar geleden vernam Europa dat dui zenden menschenlevens door den hungers nood weggemaaid werden. 't Is dan dat ons milddadig vadfeiland, in geestdrift besloot die verschrikkelijke plage te keere te gaan. Treffend bewijs van de christene samen werking, waarvan de gevolgen z.00 gelukkig waren. Hoevele ellenden werden gelenigd, hoe vele rampen voorkomen, hoevele goeds ge sticht bij onze broeders van Azia, ten prooi aan de schrikkelijke plage van den hongers nood Nauwelijks drie jaar geleden, en nogmaals weerklinkt den noodkreet der Indianen De hongersnood is dreigender dan ooit hoevele onschuldige slachtoffers zal hij nog weghalen Voor denzelfden moeilijken toestand, de zelfde krachtdadige hulpmiddelen. Wat gedaan werd in 1897, moet vandaag nogmaals gedaan worden. Wij doen daarom een dringenden oproep tot de mildadigheid van al onze lezers, ten voordeele van het uitgestrekt bisdom van Lahore, met zulken iever en zulke verkleefd heid bestierd door [Monseigneur Pelckmans, die voor de yperlingen geen onbekende en is Het bisdom van Lahore werd gesticht door Leo XIII over twaalf jaar. Het bevat een grondgebied meer dan vijf maal zoo groot als ons land, en eene bevolking van 16.000.000 zielen. De werken onzer geloofszendelingen geven er den aanmoedigensten uitslag en worden er verricht door 31 zendelingen en 32 kloos terzusters, die er tegenwoordig verblijven. Al die zendelin ;en zijn Belgen en de Zus ters komen uit het klooster der Zusters van Liefde te Gent. Gansch die inrichting wordi onderhouden door de bijzondere liefdadig heid en 't zijn de Belgen alleen die met hun ne mildadige jonsten geheel het bisdom in stand houden. 't Is dat uitgestrekt bisdom dat op dit oogenblik door dien schrikkelijken geesel is aangetast, en wij en zouden al de afgrijse lijkheid van den toestand niet beter kunnen beschrijven dan met den brief van Mgr Pelckmans mede te deelen, aan hem ge schreven door een zijner zendelingen 13 Maart 1900. MONSEIGNEUR, De hongersnood duurt altijd erger voort, en meer en meer menschen bezwijken van ellende en gebrek. Hertverscheurend is het mannen en vrou te zien, die, stervende van honger, zien. Een weinig rijst is al het voedsel dat ik sedert vierdagen kon bekomen. Uwe Hoog waardigheid moet dus niet verwonderd zijn te vernemen dat de koorts mij nedervelt, en dat ik veel van buikloop lijde. Geene menschelijke pen kan de ijzing wekkende schromelijkheid beschrijven van hd geene hier rondom ons gebeurt. Daar e\ n heb ik nog een verschrikkelijk schouw spel snoeten ontwaren met mijne eigen oogen heb ik eenen hoop gezien van meer d u vijftig menschen lijken, uitgehon- gt rde wilde dieren, hyenen en jakhalzen hu lden hier en daar armen en beeuen afge- ki aagd en al die lijken verminkt Te midden onze ellende hebben wij den zoi ten troost genoten duizeude kinderen te d open, en, God dank, dat werk van ver- cssingen zaligmaking mogen wij gedurig voortzetten. Oh indien mijne landgenoten mij konden to.)ren indien ik voor de goede en edel moedige Belgen den dringenden nood en de r. npvolle ellende mocht beschrijven waar in hunne broeders van India gedompeld iggen, ik ben overtuigd dat ik voor geen dojve lieden zoude prediken, en dat allen, van welk gedacht of meening zij mogen zijn, ons zouden helpen om die onge lukkigen van hongersnood te bevrijden. Gelieve Uwe Hoogweerdigheid mij te zegenen. Uw verkleefde en onderdanige zoon. Br. JOACHIM. O. G. De brieven der zendelingen zullen beter dan wij het zouden kunnen, de ellende be schrijven die in India heerschtzij zullen de herten treffen en den dringenden nood helpen waarin duizenden ongelukkigen ge dompeld zijn. Kanouik De Brouwer, pastor-deken van Yper 50 00 M. en Mevr. Fraeijs 100 00 Jonkvrouw Fraeijs 50 00 Onbekend 20.00 Onbekend 5.00 verweet men Bulier dat hij zelve niet ge- I waakt had op het uitvoeren van zijn strijd plan en dat hij zijn gezag niet wist te doen doordragen, Maarschalck Roberts zou eventwel dat ontslag niet aanvveerd hebben. De Boeren mogen dus hopen dat zij nog wel eenige zegepralen zullen behalen over de engelsche strijdmacht in Natal. De strijd van Hamilton en French tegen Botha Londen, 1" Mei, 10 ure 's avonds. Ziehier een nieuw telegram van maar schalk Roberts, dat dezen keer gedagteekend is uit Bloemfontein Dinsdag 1" Mei Generaal Jan Hamilton, die gisteren Thaba Nehu verliet, trok noordwaarts op met voetvolk en geschut; hij ontmoette eene sterke afdeeling Boeren o"der het bevel van generaal Botha. Aangezien de Boeren bi rist den dag versterkingen gekregen had den werd aan generaal French bevel gege ven binst den nacht versterkingen uit Thaba Nehu bij generaal Hamilton te brengen Daarbij zal generaal Hamilton vandage zelve andere versterking ontvangen. Generaal Hamilton had gisteren omtrent 30 man bui ten gevecht. De brigade Maxwel heeft gis teren Vlaksonters Schanskraal zonder tegen stand bezet. Tot daar het officieel nieuws van maar schalk Roberts. Het is gemak kelij» tusschen de regels te lezen dat Roberis, die tracht de troepen van generaal Botha acliti ruil te drijven, tegen eenen geweldigen weerstand botst, al is het dat hij over drie of vier maal meer manschappen, beschikt dan de vijand. Hij krijgt de eene versterking na de andere en het en kan niet baten. De Boeren hebben Windorston bemeesterd Kimberley, 1° Mei. Men bevestigt uit Windorston dat dit dorp in de macht der Boeren gevallen is. Omtrent 200 Boeren liggen op bivak op het koerse plein. Onderpastor van St Vaast te Meenen, M. Dewinter, professor in t collegie te Kort r ijk. O..Joip-siur te Mankenberghe.M. Leroux, I hulppriester van M. den deken van Rouse llare. Onderpastor van de Panne, onder Adin- kerke, M. Vanneste, hulppriester aldaar. M. Albert Vannieuwerihuyse, zoon van M P. Vanriieuwenbuyse Dumortier van Kor- trijk, welke jongeling over omtrent 2 jaar DICKEBUSCH. Gisteren was 't hier meeting voor de katholieken en meer dan 130 kiezers waren opgekomen om eens nadere kennisse te maken met hunne Kamerheeren, De verklaringen der verschillige sprekers hebben het volk uitnemende aangestaan, en werden menige keeren door daverende toejui chingen begroet. Dickebuschnaars, gij haalt er eere van naar Gorigo vertrokis aldaar te Wangata den 8 Maart overleden in den ouderdom van 23 jaar E. H Dewilde, aalmoezenier van 't Ge vang te Brugge, is overleden den 29 April, in den ouderdom van 46 jaar en 4 maanden R. I. P- Maandag 11. werd te Belle begraven, onder een grooten toeloop van volk, de wel Edele Heer Elie de Goussomaker, kerkheer van Sim Vedasius ie Belle, aldaar overleden den 25 April 1900. Die onverwachte dood treil ten pijnlijkste in hunne duurbare gevoelens de lamiliën de Coussemaker en Van Merris. Wij bieden bun de uitdrukking onzer ge voelens van oprechte deelneming. HASSELT Mafeking wen inderdaad als levende lijken over de wegen henenslenteren. Maar hetgene bovenal ons hert doorgrieft, het zijn die arme onmon dige kinderen, zuigelingen nog, en die reeds op hun uitgemergeld wezen het merk dragen van lijden en ontbering. De moeders zijn ten einden hunne krachten, en machte loos om hunne kinderen te voeden Zooveel als wij hel vermogen trachten wij die ongelukkigen te helpen. Verleden zater dag heb ik nog twee en zeventig kinderen naar Lahore gezonden. Vandaag heb ik twaalf meiskens opgenomen en morgen zal er nog eene bende uitgehongerden naar de bisschoppelijke stad gestuurd worden. En ik, ik blijf hier in deze streek die schro melijk geteisterd wordt, ik blijf er om voort den woedenden geesel te bevechten en zoo veel menschelijke schepsels mogelijk van eene zekere dood te sparen. Maar in onze weezenhuizenschuilen reeds honderde kinderen, en ik weet niet hoe er nog meer zullen kunnen aangenomen wor den Onze gestichten moeten wij vergrooten, 't is hoogst noodig en 't zou aanstonds dienen gedaan te worden maar, helaas de middelen hebben wij niet Van uit den nood waar wij in zuchten, wenden wij onze oogen naac ons geliefde Belgenland, zoo edelmoedig voor alle ram pen, zoo medelijdend voor alle ongelukken en zoo gulhertig bezonder voor arme verla tene weezen. 'l Is als of God het ons ingave in dat christene land zullen er wel eenige liefda dige zielen gevonden worden die bermhertig zullen zijn met ons en ons zullen helpen om onze weezenhuizen te vergrooten. Die arme kinderkens, zoo lief aan Jesus Hert, zijn toch ook onze broeders en zusters, de zelfde Zoon van God heeft ze vrijgekocht en ook voor hen vergoot Hij tot den laatsten drup pel van zijn bloed Ware het mogelijk dat herten en beurzen gesloten zouden blijven voor dien vreeselij- ken hongersnood, de schrikkelijkste aller plagen Vele geld wordt menigmaal uit zinnig verkwist en het ware zoo gemakke lijk meteen deelken er van duizende onge lukkigen te redden die de nood hier ongenadig weg komt maaien. Ik ook begin afgemat te worden van gedurig over en weder loopen in deze ellen dige streek, en nog meer van al die onzeg- gelijka ellende altoos voor mijne oogen te De koerier uit Kimberley den 29 April De Boeren hebben heden de verjaring ge vierd van de insluiting van Mafeking, over zes maa'-den,dag op dag,begonnen zij met de stad ongemeen hevig te beschieten. De houwitsers hebben gebouwen beschadigd, doch niemand gedood. Hel garnizoen van Mafeking vierde ook de verjaring van het beleg, met peerden te villen bestemd om opgeëten te worden. Het geschut der Boeren was bijzonder gericht op de weilanden gelegen aan de uiterste voorposten der engelschen. De Capeboys hebben deze weilanden met geweerschoten verdedigd. Bloemfontein, 27 April. Verkenners berichten dat een commando van 700 bereden Boeren den opmarsch der Engelsche kolom, welke den terugtocht der belegeraars van Wepener poogt af te snijden, heeft aangehouden. Het gevecht duurde den ganschen donder dag. De Boeren ontvingen versterkingen ge durende den strijd en trokken naar het Oosten terug bij het vallen van den nacht. Tbabanchu, 27 april. French en Hamilton zijn hier gisteren aangekomen. Hamilton beweert een belangrijk korps Boeren verslagen te hebben. Gener. Hamilton meldt dat den 25 bij Israëlspont van Marshall's Horse (een vrij willigerskorps uil de Kaapkolonie) een ka pitein is gesneuveld en zes officieren en vier minderen gekwetst zijn verder werd kolonel Otter van het Canadeesche regiment gewond. Maseroe, 28 april. Men heeft hier een levendig vuur gehoord in de richting van Thabanchu. Men kent den uitslag van het gevecht niet. Te Warrenton Warrenton, 28 april. Daar de Boeren gisteren uit enkele ver schansingen bij de brug nog al wat Engel schen manschappen wegschoten, bombar deerde de Engelsche artillerie hen heden, op aanwijzing van waarnemersin een mili tairen ballon. Aan Engelsche zijde werden geen verliezen geleden. Hulde aan eenen dapperen vijand Kimberley, 28 april. Op hevel van den engelschen generaal Methuen, is te Boshof een schoone grafzerk, besterad voor het graf van de Villebois- Mareuil, gehouwen, waarin een opschrift in het fransch is gebeiteld. We vernemen dat de katholieke kandida ten, die in alle gemeenten van 'i arrondisse ment meeling geven, overal het beste ont haal genieten. Zij zijn alreeds naar Ghelu velt, Gheluwe, Becelare. Boesinghe. Lange- marek en Elverdinghe geweest. Hunne verklaringen nopens den landbouw, 't militarismus en de maatschappelijke zaak. worden overal met levendige toejuichingen begroet. M. Thevelin verklaart zich vlakweg kan didaatvanden landbouw. Zijn programma bevat namelijk Vermindering van het voor recht der eigenaars tot twee jaar en hei loopende jaarvaststellen der pachten op 18jaar; voorrecht van den vettekoopmari gelijk gebracht met den zaadverkooper en de onkosten van bebouwing verplichtende pachtvermindering in geval van ongelukken; rechtstreeksche onderhandeling tusschen pachter en eigenaar; hoogere inkomrechten voor zekere voortbrengsels. Onze kandidaten verklaren zich ook opent lijk tegen de soldaterij en voor een vrijwil ligersleger. De wet op de ouderdomspensioenen, die nog in dezen zittijd zal gestemd worden, en die eere doet aan het landsbestier en bijzon derlijk aan onzen Senator Baron Surmont de Volsberghe, wordt overal geestdriftig toege juicht. PRIJSKAMP Er wordt gevraagd eene geschiedkundige novellewaarvan de handeling plaats grijpt binnen het grondgebied der hedendaagsebc provinciën Limburg, van bet begin der Her vorming tot het begin der Fransche omwen teling, (1517 1789) met vaderlandsche en Katholieke strekking. Aan de goedgekeurde werken, worden volgens verdiensten toegekend: Gedenk penningen of diploma's en boekwerken. VOORWAARDEN: De handschriften moeten minstens 50 bladzü den 8° druks groot zijn en goed leesbaar ge schreven. De schrijver zet op zijn werk eene kenspreuk, welke hij, met opgave van naam en woonplaats, in een gesloten briefzakje, dat dezelfde spreuk tot opschrift heeft, herhaalt. De mededingende stukken moeten vrachtvrij ten huize van den Schrijver, (de heer Eug. Leén, Nieuwstraat, Hasselt) ingezonden zijn vóór 1° Mei 1901. Niet bekroonde werken, worden op aanvraag, teruggezonden. Zondag aanstaande, 6 Mei, ter gelegen heid der solemniteit van de H. Walburga, zal de zangkapel van Sie Walburga,met de medewerking der blinden leerlingen uit het gesticht van Brugge, eene groote Mis uitvoe ren, geschreven in den waren kerkdijken stiel, voor vier ongelijke slemmen zonder begeleiding (a Cappela) en getoonzet dooi J. Beltjens Magistro der Sint Atonius kerk te Rotterdam. Het koor onder het bestuur van den zangmeester den Heer Hendrik Vanden Abeele, zal uit 60 uitvoerders be staan. Wij twijfelen geenszins of vele priesters, kunstenaars en liefhebbei s van deftig kerk muziek, zullen er aan houden tegenwoordig te zijn in de Hoogmis van 10 ure. Kerk van den II. Martinus Zondag 6den Mei, feestdag van de bescher miug van den H. Joseph. Sulemneele Mis ten 8 ure. Te verkrijgen bij den drukker van dil blad. Regrippen van gebruikelijk IVeclit, door EUGÊNE DIJON, advokaat pleitbezorger, uit het franscb vertaald door L. Bouveroux, leeraar aan de Staatsnormaalschool. Dit werk is opgesteld en uitgegeven op aanvraag van het Ministerie van Landbouw en met eene inschrijving van dit Departemeni vereerd. Aan al degenen die zeiven hunne zaken willen waarnemen en beheeren, zij het ten zeerste aanbevolen. Op een klare, eenvou dige en nauwkeurige wijze,heeft de schrijver de voornaamste regelen vari hel gebruikelijk of gewoon Recht bondig samengevat. Onder velerlei opzicht, is het een werk, dat zicb in alle boekerijen moest bevinden. Tot nadere toelichting en om er bet ware nut van aan te toonen, laten wij hier dp beknopte inboudstafel volgen. Akten van den Burgerlijken stand. Huwelijk. Vaderlijke macht. Minder jarigheid, voogdijschap, ontvoogding Eigendom en vruchtgebruik. Dienstbaar heden. Erfopvolging of erfenis. Testa menten (uiterste wil) en schenkingen. Contracten of overeenkomsten.Huwelijks contracten. Verkoop. Verhuring of verpachting in't algemeen. Huispacht. Landpacht. Leening, lastgeving, borg tocht. Lijfrente, verzekeringen. Lee rting, grondpanden of hypotheken. Ver jaring. Rechtspleging. Het aanhangsel behelst een heele reeks voorschriften of formulen van huisverhurin gen, landpacht, staat van bevinding of plaatsbeschrijving van een huis, huurkwij tingen, leening, ontleening, lastgeving, borgstelling, inventaris of boedelbeschrijving ROUSSELAERE. Een kerel van hooge geslalte en nel gekleed staple onlangs in het liolel Ryssen, te Rousselaere af, en vroeg de schoonste kamer. Acht dagen lang teerde en smeerde hij zooveel het hem luste. Woensdag raoi'gend werd hem door den hotelhouder de rekening, 320 frank voor de tafel alleen, aange boden. De vreemdeling antwoordde dat hij naar de Bank ging om geld te halen en dat hij 's middags zou betalen. Hij vertrok en men zag hem niet meer terug. Do kerel die zich op den reizigers- boek ingeschreven had onder den naam van graaf Hector D., wordt ieverig opgezocht. Verledene week had er hier te Rousselaere, linde Ooststraat, in vollen klaren dage, een tweegevecht pb.ats tusschen twee vrouwen van 50 tot 60 jaren, zeker Lielje met zekere Siete reeds stonden zij met malkaars bairlokken in de handen, toen ze een derde kwam scheiden. Vele rijtuigen hielden stil om dit schouwspel te bezichtigen. RORSTONGESTELDHËDEN. Niets verwarmt r.oo goed als de wolwatten - Lana Sanitaris - t.5ö fr. in al de apotheken. MOORSEELE. Eene brouwerskar, toebe- hoorende aan eenen brouwer van Yper, heeft te Moorseele een kind overreden. De peerden Iwaren op hol gegaan; de wielen van de kar 1 hebben eerst een vensterluik afgerukt, en zijn daarna over een kind geloopen, dat op den dorpel van een huis zat te spelen. Het kind, dat drie jaar oud is, bleef op den slag dood. WAEREGHEM. In den nacht van Donder dag tot Vrijdag zijn dieven gedrongen in het huis van M. G. Popelier, goudsraid, Groote Markt alhier. De dieven zijn door verscheidene hagen ge broken en over poorten en muren geklommen. De schurken zijn al achter in het huis gebroken door eene uitgesneden venster. Zij hebben in de keuken op de schouw een mes en een koter- ijzer laten liggen, ook hebben zij elektrieke oeldraden afgesneden. Zij zijn op de vlucht gedreven geworden door M. Popelier, die gerucht gehoord had en om hulp riep. M. Popelier had zijne doekspeld en ring af gedaan en in de keuken op een kasken gelegd de dieven hebben die mede genomen, alvorens te vluchten. Er is gelukkiglijk niets anders gestolen ge worden. Provinciale tentoonstelling van Gent Groote bijval voorde Piano» ten tooge g< s eid door het huis Stoppelaere madoubrugstraatS, Gent. RECELARB. Maandag namiddag gebeurde «Ihier bijna een erg ongeluk. Hei peerd van den landbouwer Vermeulen kwam met eene kar langs de haan gereden, toen opeens het peerd verschrikte en op hol ging. De twee zoons die op de kar gezeten waren, werden met geweld op den grond gesmeten en bekwamen wonden |aan het hoofd en aan de armen. Doktoor Van- neste heeft hen verzorgd. De wonden zijn ge lukkig niet doodelijk. Eischt conserven en confit. SoleilMechelen. DOOD OP DEN TREIN. - Mad*, wed. Beke, van Korlrijk, was Woensdag namiddag met den trein van 12 1/2 ure, naar Brussel vertrokken. Zij zal alleen ineen dameskompartiment van 2 klas. In de statie Ie Audenaarde werd het portel geopend om andere reizigers te laten op stappen, en men vond Mad. Beke dood in het kompartiment. Dr Doutreligne van Korlrijk, die zich op den trein bevond,heeft de dood bestatigd. -Twee gendarmen, op eon schooneo Zon dag -» Iedereen kent het kluchtliedjo van Nadaud, maar dat en belet niet dat zekeren schoonen Zondag twee gendarmen in den draf do kruidtuinlaan optrokken.'t Volk troppeldo byeen en volgde de gewapende macht Dezo gingen de grensstraat (rue de la Limite) in 0'n bleven staan voor D' 33. Reeds was een boelen hoop volk. byeen, men sprak van diefstal, moord als de twee pandoeren al met eens weder uit kwamen. De eene had in zyno armen eene fiosch Elixir Vincent en de andere ook... Uit genomen .inlichtingen blijkt dat de bevelhebber der gen darmerie van X..., door een aanval vaujicht.an gedaan, bevel gegeven had zoo rap mogelyk twee flesschen - Elixir antigoatteux ot antirhu- matismal Vincent - te gaan halen. Maar algelijk men zal zich nog langs het voorval herinneren dat te dezer gelegenheid plaats had in do rue de la Limite. enz. Het ontslag van generaal Buller Volgens een telegram der Central News Agency, zou generaal sir Redvers Buller zijn ontslag gegeven hebben, ten gevolge van hei verschijnen van het verslag van Roberts over den slag van Spioenskop daarin jrn^orc! Mgr de Bisschop van Brugge heeft be noemd Pastoor te HeutUve, de E. H. Carlier, onderpastoor te Blankenberghe Pastoor te Leke, E. H De Meester, pastoor te Ettelghem Pastoor te Ettelghem, E H. Permeke onderpastoor van Sint Vedasius te Meenen] Boekdeel van 77 bladzijden. Prijs 18 50 Practiache Gids bij de verkiezingen voor de Wetgevende Kamers door P. J. Cronen. Q0 Verzameling dor Bol gische Kieswetten samen - gevoegd en aangeleekend door Alfred Delcroix, doctor in rechten, laatste volledige uitgaaf 1.50 Nieuwe postkaarten aan 10 c" t Portret van Minister Baron Surmont de Volsberghe, Surmoni's huis te Yper. SWEVEGHBM. - Vrijdag rond 11 ure voor middag kwam eene gebuurvrouw de woning binnen van Emma Raepsaet, echtgenoote Van- huy.se, 31 jaren oud, wonende Helderstraat en I moedor yan 3 kinderen. Op haar geroep geen J antwoord ontvangende, trad zij de weefkamer binnen en een schrikkelijk schouwspel vertoon- B,™L T 'aï oevens Emma Raepsaet, die in een hoek langs haar weefge touw ten gronde uitgestrekt lag, bcwustloos overdekt me. bloed, en bijna denhals afgesne T.nlnH,Urr0UW beg°" °m hu'P te i aanstonds kwamen eenige gebaren toegesneld en men verwittigde den burgemeester en ge- en de ongelukkige, die veel bloed verloren had de eerste zorgen toediende hot v\nni* 'oeaienae. De gendarmerie en n n d t 7" ?°rlrijk kWHmen (m 'a lamiddags ter plaats om hel onderzoek te be ltonen datgeenen uilslag heeft opgeleverd om- j i 0 tv

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2