Een woord aan de landbouwers die voor M. Lefevre gestemd hebben De zegepraal der Katholieken DE KAMERKIEZING IN 'T ARRONDISSEMENT YPER VRIENDEN, In 't Volkshuis Ditjes en datjes van de kiezing De officieele uitslagen De cijfers der kieïing gevén duidelijk te kennen welke de reden is waarom de liberale kandidaat Noli gekozen is. Wij hielden staan dal Mijnheer Lefevre hoegenaamd geene stemmen genoeg kon krijgen om gekozen te worden Mijnheer Lefevre maakte u wijs dat dit van onzen kant een list, een bedrog was. En ziet Mijnheer Lefevre en heeft maar den helft gehad der stemmen die hij noodig had om gekozen te worden. Zegt eens: wie heeft er u hier bedrogen, en wie heeft er waarheid gesproken Klaar en duidelijk ziet gij nu welk het gevolg is geweest van uwe stemmen. Hadt gij voor de katholieke lijste moeten «temmen, gelijk wij het u "aanraadden, onze drie kandidaten zegepraalden, en gij hadt in den persoon van Mijnheer Thevelin eenen allerbesten verdediger van den landbouw. Nu hebben uwe stemmen nutteloos geweest voor M. Lefevre maar zij hebben Mijnheer Nolf doen doorgaan, Mijnheer Nolf' eenen hevigen vijand en bestrijder van het Katholiek Ministerie van wie nogtans het welzijn van den landbouw afhangt. Vrienden, Gij zijt katholiek, dit weten wij. Hadt gij moeten overtuigd zijn dat uwe stemmen dit f ge volg zouden gehad hebben, nooit zoudt gij voor Mijnheer Lefevre gestemd hebben. Gij hebt eenen oogenblik bedrogen en bedwelmd geweest. Die misslag kan hersteld worden. Binnen twee jaar moeten onze kamerheeren herkozen worden. Daar wij uwe katholieke gevoelens kennen, rekenen wij op uwe edelmoedige medehulp in de toekomste. Wij bieden u onzen vriendelijken groet, en zeggen u Tot ziens in de naaste kiezing! vermaarde Weeke blad staat er klaar en dui- elijk te lezen Kiezers, wij verwapen u tegen het aitikel 241 van het kieswetboek... En wat verder Het is hooge tijd dat onze onze delijltlieid ophoudt. Het eerste is een pereltje van tale. En het tweede elk zegge 't voort. In een ander vlugschrift zeggen de libera len dat zij voorstaanders zijn van den privaten eigendom. Wie van de vier kandidaten zou da: daarin gezet hebben Zij zeggen ook dat zij zullen werken opdat hunne grieven (of hunne redens van klagen) RECHT ZOUDEN WORDEN. Bijgevolg hunne grieven of redens zijn kromme grieven, kromme redens Niemand en twijfelt daaraan. Als de uitslag onzer kamerkiezing gekend was, zei een geboren Yperling in zijne tale Kijk! wij hebben nu de aardigste deputa ie van geheel T land twee volksvertegen woordigers 1/2. Al nesten zei een ander. Maandag laatst ten 6 1/2 kwamen onze vrienden in 't Volksbuis bijeen om de ge kozeoe geluk te wenschen. M. Iweins d'Eeckhoutte, Voorzitter van den Katholieken Bond, opende de zitting en deed in korte woorden en vierige tale den overgrooten zegepraal der katholieken in t land uitschijnen. Daarna nam M. Eug. Struye het woord Hij wenschte de nieuwgekozene geluk, en bedank o de kandidaten om hun krachtdadig >v ik in den kiesstrijd. Mijnheer Thevelin sprak eenige woorden van hertelijken dank aan de kiezers en wees bovenal op hel verdienstelijke werk der mee tingen door M. Colaert in den kiesstrijd ge geven. Nadat Mijnheer Colaert eenige woorden lof gesproken had over den deftigen land bouwkandidaat M. Thevelin, verlieten de katholieken de zale, en gingen in stoet, met de muzieken der Groote fanfare en dei Stadsharmonie aan 't hoofd, de heeren Baron Surmont de Volsberghe en Colaert geluk werischen. Eene groote menigte volk vetgezelde de stoel. Vreugde en geestdrift waren op all wezens en in aller herten. God zij gedankt 't Is de eerste kreet die uit ons her- te opstijgt hij het aanschouwen van dien overheerlijken zegepraal die de katholieken geheel 't land door ko men te behalen. De gebeden der. goede dhnschen hebben den heinel geweld aangedaan het katholiek'1 leger is met krachtda dige eensgezindheid tegen den vijand opgetrokken en heeft eenen zegepraal behaald die iedereeus verwachting te boven gaat. In de Kamers hebben wij nu 18 stemmen meerderheid In het Senaat 10 stemmen zonder deze te rekenen der provintiale Sena tors die dit getal merkelijk zullen vermeerderen. Die katholieke meerderheid, aange zien zij voortspruit uit het stelsel der evenredige vertegenwoordiging, is eene macht die zal bijblijven. 'tEn zal nu zoo gemakkelijk niet meer zijn als eertijds de meerderheid omverre te verwerpen. De tijd is uit dat eenige groote ste den als Brussel, Antwerpen, Gent, enz. het lot van Belgie in handen hadden, en volgens hunnen wil en gril van ministerie veranderden. Wij mogen nu de zoete hope hebben dat wij een nieuw en lang tijdperk ingaan van vrijheid, vrede, welvaart en vooruitgang op godsdienstig, zede lijk en stoffelijk gebied. Een doorslaande bewijs van de be langrijkheid van die overwinning der katholieken, 't is de groote kalmte die nu in 't land heerscht. Nogtans zelden hebben wij een kies strijd tegengekomen die zoo geweldig is geweest. De liberalen, de socialisten en aller hande scheurmakers, 't zij in hunne dagbladen, 't zij in hunne meetingen, 't zij in hunne vlugschriften, en heb ben geene moeite gespaard om het katholiek Staatsbestier te ondermij nen Moedwillige en tastbare leugens hardnekkige lastertale; kwaden uitleg gegeven aan de beste wetten door de katholieken gemaaktniets, niets is gespaard geweest, en alle middelen waren goed als er maar sprake was de ktërikalen omverre te werpen. Zoo verre gingen die aanvallen dat menige liberale en socialistische ga- zette van die handelwijze hunner par tijgangers schande sprak. In hunne verwaandheid meenden zij dat het voor goed gedaan was met het ministerie en zij namen al schik kingen om uit eene vernestelde toe komste te geraken. Ingezien al dit geweld, was het te vreezen dat de uitslag der kiezing, welkdanig hij ook mocht zijn, zou vergezeld zijn van allerlei onlusten en woelingen. Maar ziet 1 de zegepraal der katho lieken is zoo buitengemeen groot, dal onze vijanden als uit hun lood zijn gesmeten. Zij zijn als van de hand Gods ge slegen geweest en staan nu in duize ling en verstomming hunne nederlage te aanschouwen. Daar is ongetwijfeld de groote re den van de kalmte die nu heerscht. Doch wij en moeten ons niet bedrie: gen. Wij kennen te wel de grondstelsels van die mannen en hebben bij onder vinding te vele geleerd waartoe zij bekwaam zijn, om ons door die tegen woordige kalmte in slape te laten wiegen. Wanneer dit eerste oogenblik van verslagenheid zal voorbij zijn, zullen bij die mannen, stillekens aan, de verouderde neigingen en de verstokte gewoonten wederom boven komen. Na eenige weken en bijzonderlijk wanneer onze Wetgevende Kamers zullen geopend zijn, zal het oude spe wederom beginnen. Daarom ook, nu meer dun ooit, moeten de katholieken bereid zijn aan de pogingen van den vijand kracht dadiglijk hoofd te bieden. En juist nog daarom hebben de katholieken den grooten plicht eens gezind te zijn en hunne gelederen dicht te sluiten om alzoo maar één leger uit te maken. Op die voorwaarde zullen zij al de pogingen van den vijand kunnen ver ijdelen, en nog lange jaren veel kun nen bijbrengen voor het geestelijk en stoffelijk welzijn van ons geliefde Belgie. Wij zeggen aan onze nieuwe katho lieke Kamerheeren, en aan ons katho liek Ministerie Hertelijk proficiat Goeden moed, en vooruilhet lant is met u In een strooibriefje door de liberalen uil- gegeven, en gedrukt in de drukkerij van 't Zegepraal der katholieke lijste De katholieken hebben in het arrondisse ment Yper eenen grooten zegepraal behaald Niet alleen lukken wij er in onze Minister Senator Surmont de Volsberghe te doen doorgaan maar twee onzer Kamerheeren, de heeren Colaert en Van Merris, z'jn ge kozen, terwijl Mijnheer Nolf, de liberale kandidaat, alleenlijk door het nauw poortje der evenredige vertegenwoordiging in de Kamers geraakt. Als men de cijfers der kiezing nagaat en vergelijking doet met vorige jaren, springi het aanstonds in de ooge dat wij in het ai rondissement eenen grooten stap zijn voor uitgegaan. In de kiezing van 1896 behaalde onze lijste omtrent 20.500 stemmen. Nu is dit getal gerezen lot bij de 23.000. In het kanton Yper alleen behalen wij zoovele stemmen als de liberale kandidaat in geheel het arrondissement. Hoe komt het dus dat Mijnheer Nolf, mei zulk een betrekkelijk kleeu getal stemmen, den derden zetel bekomt Ziedaar de verwonderde vrage van vele menschen. Dat komt eenvoudiglijk door toepassing der nieuwe Kieswet, 't is te zeggen der ïvenredige Vertegenwoordiging. Eertijds bestond het Meerderheidsstelsel t Was dan altijd zake van al of niet. Die de volstrekte meerderheid had, t is te zejgen den helft der stemmen en ééne er bij, was gekozen. Dat oud stelsel van kiezen is zoodanig onder't volk ingeworteld, dat men menscffen vindt die geneigd zijn om te gelooven dat wij in deze kiezing achteruitgegaan zijn, vermits wij (zeggen zij) in plaats van drie kamerheeren er nu maar twee meer hebben. Die redeneering gelijk men ziet, is teene maal valsch. Verre van achteruitgegaan te zijn, hebben de katholieken, gelijk wij hooger zeiden, grooten vooruitgang gedaan. Dus, is Mijnheer Nolf gekozen, dat en be wijst in T geheele niet dat de katholieke! zouden verflauwd zijn, of de liberalen ver sterkt. Dat is de wet die wilt dat, waar er drie zetels zijn, de derde zetel overgaat naar den kandidaat die minstens het derde van hel groot getal stemmen heeft. Nogtans onze zegepraal, hoe groot ook, is onvolledig. Waarom Omdat wij in onze kamerkiezing machtig genoeg zijn om alle drie de zetels te winnen, en dal wij, door de schuld van Mijnbeer Lefevre van Zillebeke, den derden zetel heb ben zien overgaan tot de liberalen. Dat is jammer. Hail er van den kant der katholieken maar ééne lijste geweest, die van den Katholieken Bond, Mijnheer Theve lin had waarschijnlijk een goed duizent stemmen meer gehad dan Mijnheer Nolf. Maar die schijnzegepraal der liberalen en zal van geenen langen duur zijn. Met twee jaar hebben wij dezelfde Kamer kiezing gelijk nu. Vele kiezers die nu hunne stemme aan Mijnheer Lefevre gegeven hebben, do nutte loosheid van hunne stemming ziende, zulle voor de katholieke lijste stemmen en alzoo onzen volledigen zegepraal bewerken. Wij beloven binnen twee jaar Mijrihee Nolf van zijn Kamerheerschap te ontlasten. N. B. De cijfers die achter dt benaming van elke partij staan, zijn iet kiescijfer dat zij behaald heeft; de letters pl. beteekenen plaaisver- vangers. Thuin Kiesdeeler voorde Kamers, 12,722. Socialisten 17,279; gekozen Berloz; pl Grimard. Katholieken, 18,617; gekozen Derbaix; pl. Depan. Liberalen 12,722; gekozen Warocquié; pl. Gohier. Een afgezondere kandidaat, M. Haye, bekwam slechts 508 stemmen. Yper Kiesdeeler voor de Kamer 8237> Katholiek 22 924; gekozen, Colaert eri Van Merris; pl Thevelin en Eraeijs. Liberalen 8237; gekozen Nolf; pl. Brun faut. Socialisten 278, niet gekozen Lambot pl Leclercq. Landbouwkandidaat 4382, niet gekozen Lefevre. "Veufcti&teau VIrton Kiesdeeler 10 507. Kath. 21 913. gek. Heynm; pl. De Briey Lib. 13.943,gek.Lorand; pl Rahlenbeek De socialisten bekwamen slechts 4976 st Tliielt Kiesdeeler 10 827. Kath. 43,310, gek. Beernaert, Gilles de >elichyVander Bruggen, Vandenbogaerde; pl. Boone en Delbeke. De liberalen bekwamen 6940 stemmen ei een afzonderlijke kandidaat, M Lagae, 959 RouBaelaei-e-Ttiïelt De katholieke kandidaten voor den Senaat ijn zonder strijd gekozen. Kiesdeeler 10,717. Kath. 33 339, gekozen Woeste, Desade leer, Bethurie; pl. Vanderlinden. Christene Demokraten 10,717; gek. De backer; pl. Vanschuylenberg. De twee andere lijsten bekwamen 7430 en 3189 stemmen. Atrugge Kiesdeeler voor de Kamer 11,281 Kath. 25 265, gek. Visart en Debraban dere; pl. Ruzette en Standaert. Liberalen 11,281, gek. Termote; pl Se resia. De andere lijsten bekwamen 4011 en '533 stemmen. Kiesdeeler voor den Sesaai 12.816. Kath. 23.569, gekozen Van Ockerhoul; pl De Crombrugghe. Lib. 12,816, gekozen Baert; pl. Delanier. Zin nik. Kiesdeeler 13,437. Kath. 18,650, gekoz. Mabille; pl. Misonne. Lib. 13,437,gek. Paternoster;pl.Neuman. M. Lenoir, afzonderlijke kandidaat, be kwam 242 stemmen. Turnhout Kiesdeeler ontbreekt. Kath. 30,710, gekozen De Broqueville, Versteylen en Lepaize; pl. Lepaige en Ver- achtert. De andere lijsten bekwamen 7542 en 1117 st. tëtfrs en Gielen. De andere lijsten bekwa men 8854, 5333 en 841 stemmen. Audenaarde Kiesdeeler voor de Kamer 9279. Kath. 18.558, gek. Thienpont en de Ghel. mok; pl. Ponnetteen Vanderstraeten. Lib. 11,385, gek.Liefmans; pl. DTlauwer. De andere lijsten bekwamen 727 en 627 st. Kiesdeeler voor den Senaat 25,100. Kath. 50,200, gekoz. Van Vreckem en Raepsaet; pl. De Kercuhove en de Ghelinck. Lib. 25,896, gek. Verbruggen; pl. Ber- naege. Dinant IMiilippeville Kiesdeeler 11,098. Kathol. 28,180, gekoz. Ceusi t en Hubert; pl. Delvaux en Vincent. Liberal» n 11,098, gek. Tournay Detilleux; pl. Houba. Socialisten 16,487, gekozen Horlaii; pl. Petudzy. De christene demokraten bekwamen 918 siemmen. Antwerpen Kiesdeeler voorde Kamer 10,76/. Kath. 64 607, gek Coremans, Biarl, Del- ERe, Vanden Broek, De *inlei en Sogers; „l Vau R'ein, De Meester, Hendei ickx en Duysiers. Lib. 42,290, gek Van Rys*yoX, Delvaux, Tonnelier en Verheyen; piaatsv. Vekemans, Strauss, Van Regrmoriel en Van Dooise- laere. Socialisten 13,161gek. Terwagne; pl. Van Lwftieri. De christene demokraten bekwamen 5046 st. en de twee andere lijsten 309 en 19 st, Kath. 61,177, gek. della Faille, Leclefen Sieenaekers; pl. Cogels, de Vmck en Van Praet. Liberalen 45,715, gek. Variden Nest en Vei spi eeuwen; pl. Lauibrechs en V a rider Molen. Ooornijk Atli Kiesdeeler voor de Kamer 13,506. Kath. 40,552, gek Duquesne, Cambier eri Hoyois; pl Renard Dom en Moyart. Liberal. 36,832, gek. Grombez en Ouver- leaux; pl. Roger en Lison. Socialisten 13,506. gek. Pouillé; pl. De- taux. Kiesdeeler voor den St-naal 20,996. Kath. 34,271, gek. Stiénon du Pré; pl. Gracia. Liberalen 39,145, gek. Huet en de Sé- journet; pl. Baltaille. Leuven Kiesdeeler voor de Kamer 10,634- Kath. 42,543, gek Schollaert, De Trooz, Rosseeuw en De Becker; pl. Fontaine, de Wouters d'Oplniter en Caluwaert. Lib. 17.000, g' k. Beauduin; pl. Claes. Socialisten 11 640, gekoz. Van Langen- donck; pl. Ghoos. De andere lijsten bekwamen 1620. 486 en 408 stemmen. Kiesdeeler voor den Senaat 20,119. Kath. 40,838. gek. R'berti en Descamps; pl. Vandenhosscbe en de 't Serclaes. Lib. 22,611, gek. Vanderkelen; pl. Jans- tens. Oostende Veurne Dixmude Kiesdeeler voor de Kamer 10,263. Katholiek en 30,790. gek. Vaoder Heyde, De Grooie en Pil pl. Hanman, Piers de Ravenschoot en De Roo. Liber. 14.451, riek. Buyl; pl. Pieters. De chiistene democraten bekwamen 1077 stemmen. Kiesdeeler voor den Senaat 4 4.451. Kath. 28,843, gek. de Limbnurg-Stirutn en De Spot; pl. de Cromurugghe. De liberalen bekwamen slechts 12,420 stemmen. Mint Nicolanii Kiesdeeler 8.686 Kath. 84,744, gekozen Raemdonck, Van Rrussel, van Naemen, de Brouwne de Tiège; pl. Verlaet en Seghers. De andere lijsten bekwamen 7807, 2662, 265 en 290 stemmen. rVljvel Kiesdeeler voor de Kamer 12,601. Kathol. 25,203, gekozen Snoy en Brabant; pl. Delalieux en Vanderstraeten. Liber. 15,579, gekozen Jourez; pl. Bou cher. Social. 20,924, gek. Allard; pl. Lefebvre. M. Arcq, afgescheiden soc., bekwam 188 stemmen. Kiesdeeler voor den Senaat 26.021 Kath. 20,021, gekozen Duraont; pl. Pas- iur. Lib. 27.177, gekozen Brulé; pl. Chariot. Tongeron ilueocyck Kiesdeeler 8981 Kath. 26,943, gek. Helleputte, Desmai llooi Horgwonin Kiesdeeler ontbreekt. Kath. 21,159, gekozen Pitsaert; pl. de Liedekerke. Lib. 13,640, gek. Giroul; pl. Nottart. Socialisten 21.689, gekozen Hubin en Gouters; pl. Lebeau en Wathoul. Kiesdeeler voor den Senaat ontbreekt. Kath. 19,303, gek. Ancien: pl. d'Otreppe de Bonvetle. Lib. 29,153, gek. De Lhoneux; pl.Naveau. Luik Kiesdeeler voor de Kamer 10.658. Kath. 37,271gek. Francotte, De Pontière en Dallemagne, pl. Berryer, Capilaine e0 Kurth. Lib. 25,230, gek. Neujean en Trazenster; pl. Van Marcke en Dignefte. Socialisten 68,952, gek. Denis, DembloB, I Smeets, Wettinck, Sdhinler cn Troclet; P'- Henault en Donnay. De andere lijsten bekwamen 9655 60 1842 st. Kiesdeeler voor den Senaat 17,630 Kath 32 125, gek. Dereye, pl.LamarchA* Lib. 43,642, gek. Dupont en MonieUofe' Bevy; pl. Magis.Vanhoegaerdeu enBracouitf'

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2