DIT EN OM (VI ELANDS, m m PLAATSELIJK Zaterdag, 9'" Juni 1900. S centimcn 't blad. 3Hste jaar. Talmerk 1729, Giften ten voordeele der hongerlijders van India Eene waarschuwing De Christene Democraten Christen en goddeloos Kluchtig Stad Yper Gemeenteraad Naar Namen Wat de liberalen van de kiezing zeggen Poperinghe j den UitgeverT 3b, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land bondschap toe zen ofte post, tegen 3 frank, 's jaars dfl'LNrkEtU wUDJAN YPER VerScllijnl 's YPijdags, en 's Zaterdags na maikt, tegen 3 f. s jaars3 f. en den vrachtloon huiten Belgemland. op voorhand betaaL.'" V°°r geheel jaar en wordl t l'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate 1* i-o, te Yper, Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; YperschVlaamsch enbovenal God getrouwe ik wezen zal Vorgaande lijst 1240.00 De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence IlAVAs,te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place üe la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlanderen wonen. S. V. D. A. A. F. B. P. 20.00 10.00 Iedereen van ons heeft nog onthou den welke pogingen de mannen der zoogezeide Christene Folks partij aangewend hebben om hier in liet ypersche binnen te geraken. Zij en hebben daarin, God zij ge dankt! niet gelukt. Zoodanig zelve zijn zij vergeten dat er niemand meer van spreekt. Het is nogtans goed dat de katho lieken de ooge in 't zeil houden. Het is voorzichtig de menschen van goede meeniuge te wapenen tegen de bedr egelijke handelwijze van die man nen die al zoovele gemeens hebben met de christenen als de valsche rnuu- te met de goede. 't Is hetgeen ons aangezet heeft om uit de verdienstelijke Gazette van Brugge eenen artikel over te ne men waaruit men een klaar en duide lijk gedacht kan hebben wat nu de politiekezedelijke en godsdienstige toestand is dier zoogezeide Christene Volkspartij De partij die er merst van al tegen gevlo gen heeft, in de laatste kiezing, is, voorzeker, de zoogezeide Christene Volkspartij Dip partij verwachtte veel van de kiezing Zij bad ze bereid door eene langdurige be werking en door middels die een rechtzin nig mensch niet kan aanveerden noch goed keuren, meer boter dan brood belovende. Overal is zij achteruitgegaan. Nievers, uitgenomen te Aalst, is zij erin gelukt een enkel van hare mannen te doen kiezen. De ongelukkige geestelijke, die sedert zoo lang geen misse meer mag doen en zelfs het priesterkleed niet meer mag dragen, Priester Daens, niettegenstaande al zijn geweld eri het betrekkelijk klein getal stemmen dat hij daarvoor noodig had in een groot arrondis sement gelijk Brussel, Priester Daens zelve en is nietgekozen. Advokaat De Backer, Aalst, zal de eenige groene demokraat die in de Kamer zal zetelen. Die uitzon- <ng bevestigt den regel, dat de men- men genoeg hebben van de scheurmakers. Noch te Gent, noch te Antwerpen, noch te Audenaerde, noch te Kortrijk, noch te Oos lende, noch te Dendermonde, waar vroeger de christene democraat schier M. De Bruyn, alsdan minister van landbouw, deed vallen, nergens hebben de democraten stemmen ge noeg om al was het maar één hunner man nen gekozen te zien. Op verschillige plaatsen waren de demo craten zeker van den goeden uitslag, onder ander te Antwerpen, waar zij maar eenige stemmen moesten bijwinnen en waar zij er duizenden achteruit bolden. Zulke uitslag zou de oogen moeten doen opengaan van de democraten, 't ls het tegen overgestelde dat gebeurt. Van heden af roe pen en schrijven zij wij zullen voortdoen en strijden met meer geweld dan ooit. Wat zij door dien strijd verslaan, Hel Recht, 't blad der christene democraten, zegt het in zijn nummer van verleden Zondag. Verschillige gazetten hebben reeds van dit nummer der democraten gazette gesproken Het is niet te verwonderen, want ditmaal is het Recht eenvoudig afschuwelijk en oprecht goddeloos. Leest wat het folk, het blad der katho lieke werklieden van Gent, zegt van dien tolk der zoogezeide christene democra ten Hij, die zich durft een voorbeeldig •christen» noemen, schtijft daarin (in hei Recht) hatelijker uitvallen tegen den gods dienst, eerloozer laster tegen Kerk en priesters, dan de gcwetenlooze Flandre B en Vooruit ooit hebben uitgekraamd. Wij durven zijne woorden niet onder de oogen onzer lezers brengen alwie maar eenig godsdienstig gevoel bezit, zou er zich door gekrenkt en beleedigd gevoelen. Maar om slechts iets uit dien vuilhoop te melden, stippen wij enkel aan, dat zelfs het heiligste van onzen godsdienst niet meer heilig is voor den onnoe oelijke de H. Mis en de H Communie Hij schaamt zich niet, hij, die naar de mis gaat en ter H. Tafel nadert! te schrijven, dat de katholieke priester niets gelooft, noch van de H. Mis noch van het Allerheiligste Sakrament Dergelijke eerloosheid teekent een hoo gen graad van razernij aan. Als hij in 't vervolg na den zomer, zegt hij weer met zijn masker van chris- ten voor den dag komt, dan zal elk eerlijk man hem de vuiligheid onder den neus wrijven, die bij nu in zijne razernij tegen het heiligste van onzen godsdienst heelt «uitgebraikt Van zijnen kant schrijft het Fondsenblad van Gent Wij zullen ons de moeite niet geven de bovenstaande regelen, uit Het Recht aan gehaald, te weerleggen de feiten spre ken duidelijk ge meg. Wij hebben dien smaad tegen al wat katholiek is zooals er nooit erger uit de pen van een blauwei of rooden vrijdenker is gevloeid, enkel onder de oogen onzer lezers willen bren- gen, om hen te doen zien, boe ellendig diep de mannen gevallen zijn die, verhef fende en ophen elende alwie de vernieti- ging v n den katholieken godsdienst en de verbeesting van het mensebdom be tracht, zich nog huichelend de ware zonen der Kerk en de volgelingen van den Paus durven noemen Dat zijn ze niet, maar verraders der hoogste katholieke belangen. Ziedaar de reden waarom wij het ons ten plicht achten ze uit al onze krachten te bestrijden. Dat zijn zeker harde woorden. Maar zij zijri niet te hard Immers het Recht spreekt van de katholieken en van den katholieken gods dienst zooals een liberale vrijmetselaar of een revolutionnaire socialist het nooit er^er leeft gedaan. In één woord gezeid, het lechl tracht te bewijzen dat al wat katholiek is door en door slecht is, en dat men maar goedheid, braafheid en rechtveerdigheid vindt bij degoddelooze, «bij de ongodsdien stige menschen. Het Rechl, in zijnen blinden haat, verdraait de waarheid, mis- rent en loochent de goede werken en opoffe ringen die de katholieke geloovigen doen voor volk en noodlijdenden. Mannen zooals Vaodervelde en Feron, onverbiddelijke vijanden der katholieken, hebben, in volle lamer, hulde gebracht aan de goedhertig- heiden de verkleefdheid waarvan de katho lieken bewijs leveren in zoo menige, omstandigheid en instelling. Men moet hoofdman der christene democraten zijn om tegen zulke getuigenissen op te komen en het licht der zonne te loochenen. Nadat het Recht alzoo laster en leugen opeengestapeld heeft om den godsdienst, en hare bedienaars en volgelingen hatelijk te maken, besluit tlit blad met die woorden Is het dan te verwonderen dat de god delooze menschen, die oordeel hebben en een weinig de wereld kennen, zich weinig geneigd gevoelen tot den gods dienst terug te keeren Het Recht maakt eerst den godsdienst hatelijk, door valsche beschuldigingen. En na dit goddeloos werk verricht te hebben, vraagt Is het te verwonderen dat de god delooze liens '.hen van zulk geenen gods dienst willen weten No<* eens gezeid nooit, de dagen van ons leven, lazen wij iets dat meer vijand schap en haat verraadt jegens alles wat de katholieken liefhebben, als den artikel du het Recht schrijft over de kiezingen van den 27 mei. Verstaal gij n". f™'"1""' WMr01» d® geestelijke o.ertód ons gewaarschuwd heeft tegen de sekte der zoogezeide chris tene democraten,? Liberalen en socialisten jubelen over de doeninge der chris.ene democraten. Dat wel gepeisd en goe i geschreven, drukken zij in hunnen blader. D e oude vijanden van den godsdienst omhelzen de christene democraten. Ondei ander het blad der brusselsche socialisten, Le Peuple, neemt den artikel i ver van het Recht, erbij voe gende dat het eene sieke is rechte in 't herte van de Kerke. Het Weeke blad is geheel uit den haak. Men is waarlijk genegen om te peizeu dat de kiezing van 27e' Mei laastleden alzoo lijk een groote politieke molen geweest is, en dat Kareltje en Cie' te dichte den molen geloopen hebben. Men kan hun schrijven niet anders uitleg gen. Waarlijk nog nooit beeft het Weeke blad beter zijnen name verdiend. Weefcishet, 't is te zeggen flauw, krach teloos; het kan op zijne beenen niet meer slaan. En, lijk het gewoonlijk gaat, de flauwte is in zijn hoofd geslegen, en 't is hem te ver geven indien het flauwep praat uiteendoet. De lezers van het Weeke blad moeten niet weinig geniesd hebben op die twaalf lange kolommen kiesnieuws waarin Kareltje zijn besie doet om hun te bewijzen dat DE LIBE RALEN GEHEEL HET LAND DOOB GE WONNEN HEBBEN Wij moeten toch onze lezers eenige sta li kens toonen. De kiezing van Zondag 11. heeft het gansche land door eenen gunstig en uitslag gehad voor de anli-klerikalen^t is te zeggen voor de tegenstrevers der gouvernementeele meerderheid. Die tegenstrevers, moet ge weten, waren zeker, volgens hun zeggen, het klerikaal staatsbestier in duigen te doen vallen. De kiezing komt, en dat klerikaal staats» bestier blijft met eene meerderheid van 18 stemmen boven al zijne tegenstrevers te zamen. Dat is, zegt Kareltje eene gevoelige ne der laag voor het klerikaal ministerie. God geve ons gedurig zulke nederlagen Wij zouden dan met tweeën tevreden zijn: wij en Kareltje met zijne O. Verder nog vinden wij een pereltje van verstandige redeneering. De klerikale meerderheid was van 72 stemmen in de kamers. Nu is zij versmol ten op 18. Dus, het klerikale kraam is aan 't wag gelen, en zal weldra instorten. Het Weeke blad moet wel t'enden zijn latijn zijn, en een kaal gedacht hebben van 't verstand zijner lezers, om zulken praat op te dienen. Die lezers immers verstaan zeker wel dat het Katholieke Staatsbestier die wet voorge- dregen heeft wel wetende en wel willende dat het natuurlijk gevolg der wet was de ver mindering der katholieke meerderheid in de Kamers 1 Die vermindering van het getal katholieken in de Kamers en is dus geeoe zegepraal voor de liberalen, maar eene ennele toegevendheid van wege de katholieken. Het besluit dat daaruit olgt bewijst juist het tegenovergestelde van T geene het Weeke blad aan zijne slimme lezers wilt opdraaien te weten L)at de katholieke partij wel sterk moet Het Weeke blad gewaagt ook een woordje te reppen over de kalholieke betoogiridjie Maandag plaa's greep wanneer de uitslag der kiezingen hier in Yper stellig gekend was, en voor het overige van 't land geenen twijfel meer opleverde. Er bestond een overgroot verschil lus schen de betooging ter eere van M. Nol/ ingericht, en deze die de klerikalen op touw wilden zetten. Dat is waar, en iedereen heeft daarvan geslegen geweest Maar, luistert wat Kareltje's blad daarover zegt. De eene betooging die van de liberalen was geestdriftig eu vreugdevol,het was deze der liberalen.... De andere was koel, ge dwongen en verbeeldde een uudewijfs kerk gang hel was deze der katholieken.... Zulke dingen schrijven wanneer de yper- lingen met hunne eigene oogen juist het tegenovergestelde bemerkt hebber., dat heet ik u belachelijk maken. Nog nooit inderdaad heeft men de kop stukken der ypersche liberalen zóó al dreup neuzen zien trekken achter hunne vermaarde Strijkers. Die vermaarde liberale betooging was zoodanig geestdriftig dat wij, bij voor beeld, in geheel de Dixmudestrata waar M. Nolf in wcont, zeven vaandels hebben zien uitzitten. En die van de katholieken w is zoodanig koel dat na de vergadering in 't Volks huis alle man ééns was om te zeggen dat zij nog nooit zulk eene treffende betooging hadden bijgewoond. Dus de Riforme bekent klaar en duidelijk dat de katholieke meerderheid der Kamers eene rotse is waartegen de liberalen en so cialist! n niets en zullen vermogen. Ziedaar drie oorvegen aan Progres en Weekeblad die hunne slimme lezers wille 1 doen gelooven dat de kiezing eene nederlage is geweest voor de katholieken. Openbare zitting van Zaterdag 9 Juni 1900, ten b ure 's avonds DAGORDE 1Mededeelingen. 2. Godshuizen rekening 1898. 3 id. begrooting f900. 4. Pompiers: hulpgeld voor deelneming aan den bond te Namen. 5. StJacobskerkebegrooting f900. 6. St Pieterskerkcrekening 1899. 7. St Niklaaiskerkerekening 1899. 8. Tuindag berek. 9. Wedstrijd van orde en netheid afveer- diging van een lid bij de bijzondere commissie. 10. Stadswerken: vraag om hulpgeld voor 't vernieuwen van 't blad van het brug- schen der Rijselpoorte. Het Weeke blad is het orgaan van den Grooten Kakadoe den vriend der Strijkers Om zijne koleere uit te werken legt het rien oogenblik zijne penne neer, en het grijpt naar den Stalgreep om eenige stekken van zijnen letterkundigen mesthoop te wer pen naar het hoofd van sommige katholieken. Wij laten hem die specialiteit. Elk zijne goeste. De Stadsharmonie en de Pompiers zijn Zondag naar Namen getrokken, waar eene vergadering plaats had van den Rond der ompiers. De reize is in de beste orde afgeloopen, en de liberale zoowel als de katholieke gazet- t in van Namen spreken met eere en lof over de deftige houding onzer brandweer en over de kundige uitvoering enzer Stadshar monie. Eere aan de overstenEere aan de mannen van muziek en brandweer De liberale Etoile zegt De Evenredige Fertegenwoordiging \eeft eene meerderheid gegeven aan de klerikalenomdat zij in 't kieskorps de meerderheid hebben. Het ware kinderachtig dit te be twisten. De Chronique schrijft JVij peizen dat, in zake van poli lieke, het niet goed is zijn zeiven te be driegen. Het nieuw kiesstelsel heeft klaar bewezen dal hel klerikalismus de meerderheid is gebleven van l land. De Réforme bekent het ook en voegi daarbij Hetgeen erger is, dat is dat die meerderheid niet en bestaat (gelijk wij het verhoop'en) uil tegenstrijdige en vreemde deelen, waaruil inwendige scheuringen zouden kunnen voortko men, die den gang van I ministerie zouden verhinderen. Zondag laatst, 's namiddags, heeft alhier eene groote manifestatie plaats gehad om M. Felix Van Merris le gaan gelukwenschen over zijne hernoeming als Volksvertegen woordiger. De stoet, met muziek aan 't hoofd, bestond uit verscheidene maatschappijen gevolgd van eene overgroote menigte kiezers. Al de huizen, waar de stoet voorbij trok, waren bevlagd. Iedereen was te beene en geheel den avond waren de straten vol wandelaars. Daaraan kon men zien hoe de diensten, door M. Felix Van Merris bewezen, van iedereen geschat zijn en hoe onze volksver tegenwoordiger waarlijk de gekozene is van het Poperingsche volk. M. F. Van Merris heeft altijd eren dienst willig geweest zoo voor liberalen als voor katholieken, daarom hebben katholieken en liberalen eensgezind geweest om zijne dien sten te erkennen, om voor hem te stemmen, om hem geluk te wenschen. Wanneer wij zeggen dat iedereen, te Poperinghe, eens geweest is om Mijnheer Felix Van Merris voor te staan, wij moeten eene uitneming doen. 't Zijn juist deze die al de redens van de wereld hadden van hen van kante te houden, die alleen M. F. Van Merris bestreden hebben. Er is volk zonder eere en zonderschaamte. Ook, heeft zulks degene die eenig gevoel van treffelijkheid hebben, verbitterd en M' Felix Van Merris in achting nog doen klim men. Hij weze lange de man van Poperinghe. Wat wij zeggen van deze uitneming zeg gen wij M. Eugeen niet. Maar wij kunnen M. Eugeen 's handelwijs niet verstaan noch uitleggen. Heelt M. F. Van Merris M. Eugeen mis daan of is hij jegens hem in iets te kort ge bleven Verstaat M. Eugeen wat het is verplich- tendwereldsch onderwijs, en is hij voor M. Wolf omdat deze daarvan voorstaander is M. Eugeen beknibbelt tweemaal in 't weekblad Minister Surmont, omdat hij voor Ype»* was en tegen Poperinghe Nu, M, Eugeen zelf werkte tegen M. Van iVleii en zijne vrienden ten voordeele van M. Nolf, tan voordeo'e van Yper. Was het, om in die schoune compagnie te V VP YPER ZIJN OM ZULKE OPOFFERINGEN TK KUNNEN EN TE DURVEN DOEN. IC V

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 1