DIT IS EN OMMELANDS, m m m plaatselijk Op Zaterdag, 16™ Juni 1900. 35ste jaar. Talmerk 1730. Giften ten voordeele der hongerlijders van India Eene geloofbare getuigenis Nog eene kaaksmete voor Kareltje Is M. Nolf socialist In 't Volkshuis M. Iweins d'Eeckhoutte, Senator Betooging Stad Yper Gemeenteraad Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap toe zen ofte posttegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het Mad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaaL. M'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen'l blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Acence HAVAS.te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Weslvlanderen wonen. Vorgaande lijst Onbekend J. G. Onbekend Eerw. H. Busschaert pastor van St Pieters Yper Onbekend 1270.00 3.00 5.00 50.00 20.00 80.00 Daar is tegenwoordig een engelsche socialist, met name Hyndman, aan zien als een geleerde geschiedenis schrijver. Die man heeft een werk uitgegeven voor titel dragendThe historical basis of socialisme in England. Daarin vinden wij, onder andere eene rechtzinnige bekentenisse wegens den maatschappelijken invloed van de geestelijkheid en de kloosters tijdeus de middeleeuwen. Ziehier eeuige uittreksels De katholieke Kerk deed nog beter dan de helft van haar inkomen besteden voor den onderstand der noodlijdende. a De rekeningen die nu nog bestaan no pens de bezittingen der kloosters, bewijzen dat een groot deel van bun inkomen diende om woning, voedsel en onderhoud te geven aan deze die geenen t'buis hadden. Nog andere werken van liefdadigheid onderhielden zij. Eenige doen bemerken dat er groole sommen besteed werden tot verheffing der godsdienstplechtigheden en tot versiering der tempels. Doch, het is onbetwistbaar dat de pries ters en de abten de beste landlords (groote grondeigenaars) van geheel Engeland waren. En zoolang de katholieke Kerke in bezit bleef van hare macht en haar goed, waren armoede en ellende onbekend aan al deze wiet s eigenaar zij was. Zij verbeterde de planterijen, den trant der gebouwen, en legde nieuwe wegen, hetgeen voor dien tijd eene onschatbare wel daad was. Bij dit alles voegde zij de zorge voor den arme, het verbeteren der zeden, het stichten van scholen, het verstandig bezor- gea der zieken. Een klaar bewijs hoe die kloosterlingen, nu op zulke hatelijke wijze gelasterd, alsdan bij de menschen in zegening waren. Welke getuigenis En zeggen dat zij komt uit den mond van eenen socialist 1 Maar Hyndman gaat nog verder. Wanneer de Hervorming de overhand kreeg, de armen die hulpe en onderstand vonden bij de Kerke, de reizigers die geher bergd en gevoed werden in de kloosters, en de kinderen van het volk die daar hun on derwijs en hunne opvoeding kregen, wier den van die weldaden beroofd. De eigendommen der Kerke wierden een dwangmiddel in de handen der nieuwe heeren en burgers de landbouw werd uit gebuit, de woekcrij was 't land meester, en het protestantismus werd de onrechtstreek- sclie oorzaak van de armoede in Engeland.» Die bekentenissen,van eenen vijand komende, zijn kostelijk. Wij bevelen ze ter overweging aan de liberale dagbladschrijvers die zoo geern van Kerke, kloosters en kloos terlingen spreken alleenelijk om ze te lasteren en bij het volk hatelijk Ie maken. Over acht dagen deelden wij aan onze lezers eenige reken mede uit het liberale weeke blad van Yper. In dit dagblad stond deze kluchtige ver klaring dat de kiezingen van den 27" Mei laatst voor de antiklerikalen een zegepraal waren. Mijnheer Lorand, vooruitstrevende liberale volksvertegenwoordiger van Virion, is juist van een ander gedacht. Immers in de Messager de Bruxelles, van Zondag laatst, zegt hij oor iedereen zijn er schaduwen in het tafereel. VOOR DE ANTIKLERIKALEN IN 'T ALGEMEEN MOET MEN EERST BE KENNEN DAT ZIJ VERSLAGEN ZIJN, EN DAT DE KATHOLIEKE REGEERING NIET ALLEEN HONDERD DUIZEND STEMMEN MEERDERHEID HEELT IN 'T LAND MAAR DAT HET DIE HONDERD DUI ZEND STEMMEN SEDERT VIER JAAR GEWONNEN HEEFT. Allons, Kareltje, maakt uwe dutsen van lezers wijs dat Lorand ook een kluitspeler is lijk gij. Ja. Wie zegt er dat Het Weeke blad zelve. Inderdaad in zijn nummer van Zondag laatst zegt het; dat de zegepraal van den radico socialen kandidaat, Mijnheer Nolf, goeden moed geeft aan de andbouwers. En bemerkt wel dat die artikel nievers is uitgeknipthij is immers geteekend de opstelraad. Mijnheer Nolfis dus socialist. Wij zullen het onthouden, en te passé Drengen. Zondag laatst was er vergadering voor de Wacht en nog eens groote toeloop in het Volkshuis. Eerst lasM. Callewaert zijn verslag over de laatste zittingen der Wacht. Daarna sprak Mijnheer Struye. Hij begon met de leden te bedanken voor de steramen aan de katholieke partij gegeven. Daarna toonde hij met cijfers en onweer- egbare feiten dat de katholieken de meerder- leid zijn, niet alleen door het getal gekozene maar vooral door het getal stemmen welke zij geheel 't land door bekomen hebben. Het belgische volk, zegt M. Struye, heeft brtrouwen in de katholieken. Het volk weet dat de katholieken de vrij- leid willen onder alle opzichten, terwijl de iberalen van niets anders weten dan van dwingelandij. Het katholiek bestier werkt om den werk man gelukkig te maken. Het heeft 8 miljoenen doen stemmen om de militianen te vergoeden. Het heeft het minimumloon ingebracht voor den Staat en de openbare bestieren. De bijzondere zullen natuurlijk volgen. De katholieken ook hebben eene wet ge maakt waarbij de werkman in klinkende munte moet betaald worden. Zij hebben de werkmanswoningen gezon der gemaakt. Zij hebben de maatschappijen van onder ingen bijstand aangemoedigd en vermenig vuldigd. Spreker haalt eene menigte cijfers aan 250 000 franks hulpgeld om de spaar- kasse aart te moedigen 30.000.000 teri voordeeleder werkmans woningen waarvan er nu reeds 13.000 in 't land bestaan 6.000 maatschappijen van ouderlingen bijstand waarvan het inkomen van 9.600 tot 104.000 fr. geklommen is 12.000.000 franken jaarlijks voor pensioen kasse der werklieden, die pensioenen zal geven begrepen tusschen 65 en 50 franks, volgens oude en storting. Indien iedereen doet wat hij doen moet zal er geene ellende noch armoede meer zij onder de werkende klasse. (Bravos) Wat de krijgszake betreft, de katholieken zullen werken om zoovele mogelijk den diensttijd te verminderen. Hun doelwit een vrijwilligersleger. In hun bijzonder leven wat en hebberr zi niet gedaan voor 't volk Ziet hunne liefdadigheidswerken zonder talde hospitalen, de scholen, de gestichten enz. 't Is zonder einde zegt M. Struye. Levendige toejuichingen.) En daar zijn mannen die beweren dat de katholieken de vijanden zijn van het vo!k Maar het volk moet christelijk zijn. Hoe beter het zijne plichten zal kwijten, hoe meer het van Onze Lieve Heer zal gezegend zijn. De kleenen hebben hunne plichten en de grooten ook. Men moet zijnen naaste beminnen en hel pen uit liefde tot God. Van beide kanten wie deze heilige plich ten misprijst, bedrijft schelmstuk Nooit hebben godsdienstige en liefdadige gestichten eenen ongelukkige zonder hulp gelaten. Eri het zijn die wonderschoone instellin gen die de liberalen en socialisten zouden willen vernietigen Hier durven zij dit niet opentlijk zeggen maar elders in de groote sleden verklaren zij dat zonder er doekskens aan te winden Het ware wel moesten de socialisten eens meester worden Hun grondgedacht is het collectivismus iedereen zou moeten werken voor den Staat die het beste en gemakkelijkste werk aan zijne vriendjes zou geven, terwijl zijne tegenstrevers onder den last zouden bezwij ken. Indien er geene rijke mensehen meer en waren, hoeveel ambachten en zouden er niet verdwijnen Belgie staat aan 't hoofd van alle andere landen voor zijne nijverheid. Zijn voorspoed heeft hel te danken aan zijn Katholiek Staatsbestier. Blijft Belgie katholiek, die voorspoed zal toenemen. Moest het anders zijn, hel socialismus zou ons land ten onder brengen. Kerk en Staat, ziedaar twee machten die er maar ééne mogen uitmaken. Die volmaakte overeenkomste zal sterker en sterker worden en den zegepraal der Kerke bewerken in de XiX.c eeuw. Daarom moet iedereen het zijne bijbren gen helpt u zelf, zoo helpt u God Langdurig handgeklap.) M. Sobry bedankt M. Stru;*e voor zijne treffende aansprake. In eenige korte woor den wijst de Voorzitter der Wacht op de verdienstelijke loopbaan van den Senator van Yper. Hij vraagt aan de leden der Wacht hen weerdig te toonen van de weldaden en de voorbeelden van M. Struye. Eindelijk doet hij uitschijnen welk een groot voorbeeld van zelfverloochening en verkleefdheid aan de goede zake Mijnheer Struye gegeven heeft met aan zijnen zetel van Senator te verzaken. Hij drukt tevens de goede hoop uit dat de Raad der Provincie ons aller begeerten zal voldoen met M. Iweins d Eeckiioutte tot de weerdigheid van Senator der Provincie te overtreffen. Bravo De Provinciale Raad, in zitting van Woensdag laatstleden, heeft M. Iweins d'Eeckhoutte als Senator der Provincie ver kozen. Wij bieden aan den Eere-Voorzitter der Katholieke Wacht, aan den beminden en verdienstvollen volksvriend, aan den onver moeibaren werker, aan den gulhertigen mildadigen en rechlzinnigen katholiek, onze warmste gelukwensehen Ad muitos annos 't Nieuws van de kiezing van M. Iweins d'Eeckhoutte als Senator, is ia geheel de stad met vreugde onthaal- geweest. Gisteren Donderdag avond zijn ver- schillige maatschappijen hulde gaan bewijzen aan den nieuwen Senator. Van in den nachten reeds zaten talrijke vaderlandsche vlaggen ui in alle straten, en 's noens zond de beiaard door zijne geestige deuntjes de blijde mare ronddestad. Ten achten speelde 't muziek der weezejongens, ter eere van den nieu wen Senator, die.hospiceheer is. Ten 8 on half kwam de Stadsharv monie, en meteen den gemeenteraad met M.den Burgemeester aan 't hoofd. Korts daarna waren 't de heeren van den Katholieken Kring. M. Hi Miyck, ondervoorzitter, wenschte M. weins d'Eeckhoutle geluk in welge paste en weldoordachte bewoord ingen Dc neer Sobry, Wacht omringd van voorzitter der de leden van 't les tier, bood M. Iweins d'Eeckhouüe een prachtigen bloemtuil aan, en wenschte tezelvertijde in treffen 'e woorden den Eerevoorzitler der Wacht eink. Ten 9 ure kwam de Groote Fanfare op hare beurt haren voorzitter hulde bewijzen met zijne benoeming. De 3eer Callewaert-Dc Meulenaere, sprak uamens de Fanfare eenige woorden ot Mijnheer en Mevrouw Iweins d'Eeckhoutte, en bood hun tevens een prachtigeji bloemtuil als bewijs van diepen eerbied en hooge achting. Intusschentijd speelde de Fanfare eenige lieve stukken en 'twas reeds 0 ure wanneer het volk de Meenen- Irate verliet, voorafgegaan door het muziek, dat al spelend weinszaal terugging. naar de Verslag der zitting van Zaterdag 9 Jura 1900. De openbare zitting begint ten 5.15 ure. Al de raadsheeren, uit^eweerd M. de Minister Rarori Surmont de Volsberghe, zijn aanwezig. M. de Burgemeester zit voor. Er zijn geene mededeelingen te doen. Ontrupsing M. Iweins d'Eeckhoutte klaagt dat de ont rupsing niet gedaan is op de buitenwande ling rond de vestingen. Tusschen de Meenen- poort en de Rijselpoort zijn er vier boomer) waarvan de bladeren totaal zijn afgeknaagd. Dit jaar is het te laat, maar er dienden in 't toekomende maatregels genomen te wor den om dit te vermijden. M. Struye bevestigt de gezegden van M. Iweins d'Eeckhoutte. M. de Voorzitter. Reeds den 18 Maarte laatstleden is er bevel gegeven van al de hoornen op de vestingen te ontrupseaen 't is hetgene gedaan werd. Voor de bniten- wandelingen zal 't ongetwijfeld vergeten zijn geweest. Wij zullen het onderzoeken en voor het toekomende maatregels nemen. (Binst de zittjng krijgt M. de Burgemees ter stukken die klaar en duidelijk bewijzen dat de wandeling daar aan den Staat toebe hoort, en dat het den Staat zelve was die hadde moeten de ontrupsing doen uitvoeren. Het stadsbestier zal dezen, wien het aangaat, verwittigen.) Gelukwensehen aan Prins Albrecht M. Iweins d'Eeckhoutte—stelt voor een adres van gelukwensehen te zenden naar Zijne Hoogmogendheid den Koning, ter ge legenheid van het huwelijk van Jonkvorst Albrecht met de Jonkvorstin Elisabeth van Beyeren. M. de Voorzitterbedankt M. Iweins d'Eeckhoutte over zijn voorstel, dat door den schepenraad volgeerne bijgetreden wordt. De schepenraad zal zich met het zenden van dit adres belasten. M. Begerem. Ik was te wege hetzelfde voorstel te doen als M. Iweins d'Eeckhoutte... M. de Voorzitter. 't Is ten andere in uwe gewoonte dit te doen. Godshuizen M. de Voorzitter geefi breedvoerig ver slag over de begrooting voor 1900. M. D'Huveltere vraagt uitleg over bemer- kingen gedaan in de bijzondere commissie. M. de Voorzitter. De bijzondere com missie heeft ongelijk gehad geen verslag op temaken. Bij de stukken heb ik enkel ééne opmerking gevonden,in potlood geschreven. Vermits er geen ander verslag en was, ïeb ik zelf de stukken onderzocht en er een gemaakt. Uit verschillige opmerkingen gedaan door de heeren van de hospicen ter verklaring van sommige punten der begrooting, blijkt dat de heer Vanheule, advokaat te Yper 25 000 fr. loon gevraagd heeft voor het proces der hospicen. M. Grosjean vroeg er 110.000 en M. Degryse, notaris te Becelaere 6.5000 fr. Het beroepshof te Gent heeft aan M. Van heule 20,000 fr. toegekend, aan M. Grosjean 30,000 en de hospicen zijn overeengekomen met de erfgenamen van notaris Degryse, mits 5000 fr. De hospicen schikken 20 000 fr. voor de herstelling van den Lombaard. Dc heer Voorzitter stelt voor de hospioeheeren geluk te wenschen over de herstelling van dit gebouw. M. D'Huveltere aanveerdt het voorstel voor wat de herstelling betreft, maar niet voor wal den oorsprong betreft van het geld. De hospiceheercn doen iri hunne verklarin gen nog opmerken dat de beknibbeling als zouden zij 57.000 fr, te veel rechten betaald hebben ongegrond is. Vooreerst, er werd door de hospicen beslist de teruggave van die somme te eischen. Deurwaarder L. Breyne was belast met de zaak zijne stuk ken en waren in regel niet, en wanneer men het bemerkte was het te laatonze eisch en was niet meer ontvankelijk. Wij hadden kunnen vergoeding vragen, maar daartoe hadden wij moeten bewijzen dat we ons proces met den Staat zouden winnen. Dat getuigt dat de beknibbelingen van het beheer der hospicen niet gegrond en zijn. Een gunstig oordeel wordt verleend aan de begrooting. De begrooting van Sint Jacobs wordt gun stig beoordeeld. Fe gemeenteraad wei gert nogthans het tekort aan te vullen door dje kerkf ibriek gelaten. NIEUWSBLAD VAN YPER A

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 1