MENGELMAREN LOON mi WENNEN BELGIE'S BEVOLKING bevolking bij Arrondissement Aangroei der bevolking 1899 Bevolking van eenige bijzondere steden Belgie's handel en bevolking Merckem Priesterlijke Benoemingen Kerkelijk nieuws Sterfgevallen Katholieke Wacht niek BROZEN Nestje. En ik zog u nog eenen keer dat gij mis zijt Kareltje. Jamaar, Mijnheer de Repre sentant, ik en houde aan mijn gedacht niet... Nestje.Ah! gij en houdt aan uw ge dacht niet 't Eu ware maar dét meer te kortMaar binst de wijle hebben de kalote bladen uwe spreuke opgeraapt, zij embêtee- ren mij daarmeêen de gematigde liberalen, die wij zoo noodig hebben, worden ontrou- wig en zeggen Ah wij zouden moeten stemmen voor den kandidaat der socialisten? Nooit Kareltje. lk heb ongelijk, Mijnheer de Representant, ik vraag u duizendmaal ver schooning Nesten. Verschooning?... verschoo ning?,... ik ben daar nu vet meê Als ik mijnen mond zal opon doen in de Kamers, zullen de kaloten mij toeroepen is het als radikaal dat gij spreekt, of als socialist Gij hebt mij met uwe dwaze spreuke meer kwaad gedaan dan al de kalotebladen te zamen. Maar herstelling zult gij doen, en uwe woorden herroepen in uw Weeke blad. Kareltje. Och, Mijnheer de Represen tant 't Ware toch zoo hard, en die leelijke kalotebladen zouden mij voor den aap hou den. Nesten. Tut, tut, tut! dat zijn uwe zaken. Houden zij u voor den aap, 't zal maar eenen keer te meer zijn. Kareltje. Als't moet zijn, mijnheer... Nesten. 't Moet zijn, en 't zal zijn en dét in uw naaste nummer. Ge zult zeggen dat ik hier geweest ben om tegen uw gezegde te protesteeren. Gij zult uitdrukkelijk zeggen, dat gij ge mist hebt. En zwicht udaar vele bij te voegen, want gij zoudt bekwaam zijn eene nieuwe b.... geestigheid uit te kramen. Kareltje. Zijt gerust, Mijnheer de Re presentant, alles .zal in regel zijn. Nesten. Daar zal nog niets overschieten. Ten slotte, daar ik weet dat gij groote liefhebber zijt van tabels, zal ik om u dienst te doen en eene goede lesse te geven, u in 't vlaamsch eenen fabel opzeggen. Kareltje. Och, ja! Mijnheer, ik hoor toch zoo geern 11 bols Nestje. Eh welluistert: Een man had eenen heer waarmede hij rond het land ging, en die wonderwel kon dansen en daarom )ok groot profijt bijbracht aan zijnen meester. De man behandelde den beer zeer wel, en de heer was zijnen meester ook zeer genegen Op zekeren de legde de man zich te sla pen na zijnen beer vermaand te hebben wé over hem te waken, en desnoods hem te verdedigen. Maarten hield getrouwiglijk de wacht, Terwijl de man gerust sliep, kwam er a met eens eene groote wespe zich op zijn aan gezicht nederzetten. Maarten die 't gezien had, zei bij zijn zei ven: wacht, venijnige wespe, 'k zal u leeren mijnen meester in zijnen slaap stooren! En wat deed hij Hij raapte eenen zwaren steen op en smeet daarmêe de wespe dood op het hoofc van zijnen meester. En Maarten stond verwonderd te kijken dat zijnen meester.... ook dood was. Kareltje. Maar, Mijnheer de Représen tant, dat moeste algelijk maar een domme beer zijn. Nestje. Inderdaad, Kareltje, maar daar zijn nog zulke slimme beerenSalut Kareltje. Mijnheer de Representant, ik ïeb de eer u te salueeren! (Nestje af) 3d° TOONEEL. Kareltje alleen. Kareltje. Komt dat tegenEn doet dan uw beste om wierook te branden voor uwe vrienden En zeggen dat ik na den koning gediend te hebben, nu sedert 37 jaren zonder baat zucht mij geslachtofferd heb voor 't welzijn der liberale partij. En als men de waarheid zegt, 't is kwalijk. Weet gij wat? 'ken zal nondebliksem de waarheid niet meer zeggen Het Staatsblad van Donderdag 14 Juni aatstleden geeft de optelling der bevolking van Belgie op date van 31 December 1899. Ziehier eenige cijfers en tafels waar onze lezers belang zullen in stellen. Belgie telt 6.744.332 inwoners, verdeeld als volgt bij provintie Antwerpen 825.156 Braband 1.280.909 Westvlaanderen 810 448 Oostvlaanderen 1.035 031 Henegouwen 1.133 675 Luik 843.391 Limburg 242 434 Luxemburg 221 220 Namen 352.271 Antwerpen Arrond' Antwerpen 513.494 Mechelen 177.942 Turnhout 133.720 Braband Arrond1 Brussel 871.039 Leuven 241.111 N ij vel 168.759 Westvlaanderen Arrond1 Brugge 149 071 Kortrijk 194 212 Dixmude 55 223 Veurne 35 583 Oostende 77 209 Rousselaere 104.176 Thielt 72.742 Yper 124.232 Oostvlaanderen Arrond' Aalst 182 645 Oudenaerde 110.853 Eecloo 68 840 Gent 388 474 S. Niklaas 158.529 Dendermonde 125.690 Henegouwen Arrond' Ath 94.137 Charleroi 368.659 Bergen 242,685 Zoningen 145 753 Thuin 124 583 t'oornijk 157.855 Luik Arrond Hoei 100.682 Luik 489 933 Verviers 183.189 Borgworm 69.587 Liraburg 102.510 Arrond Hasselt Maeseyck 51.235 Tongeren 88.089 Luxemburg Arrond1 Arlon Bastogne Marche Neufchateau Virion Namen Arrond' Dinant Namen Philippeville 34 814 40 210 45 441 56,448 44.312 93 777 198.759 59.735 in Antwerpen Braband Westvlaanderen Oostvlaanderen Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen Samen in Belgie 12.647 inw. 19 314 7.627 9 113 11.573 8 360 2.769 1.544 1.835 74.800 inw. Antwerpen 282 018 inwoners Brussel Luik Gent Mechelen Brugge 210 065 171 031 163 30 53 522 53.050 Belgie en door Belgie alleen alleen in 1831 Algemeenen invoer voor en door 98 000.000 franken. Algemeenen uitvoer voor 04.000.000 fr. Te gaar 202.000.000 fr. in 1899 Algem. invoer 3 654 300.000 fr. Algem. uitvoer 3 351 600 000 fr. Te gaar 7.005 900 000 fr. in 1831 Bijzonderen invoer voor Belgie 90.000 000 fr. Bijzonderen uitvoer uit Belgie 96 000.000 fr. Te gaar 186.000.000 fr. in 1899 Bijzonderen invoer 2 260 200.000 fr. Bijzonderen uitvoer 1 949 300 000 fr. Te gaar 4.209 500.000 fr. Bevolking, in 1831 in 1899 4.000 000 zielen. 6.744.532 zielen. Welke verblijdende toeneming in buiten- laodschen handel en in bevolking van 1831 tot 1899. Er zijn maar vijf landen in geheel de we reld die meer uit- en invoeren voor hunne eigene noodwendigheden dan Belgie, te weten Engeland 19.300 912 000 fr. in 1898. Duitschland 11 046 515.000 Vereenigde Staten Amerika 9 588.600 000 Frankrijk 7.983 400 000 Rusland 5.144 464.000. Laat ons fier zijn over de bedrevenheid, de neerstigheid en de stoutmoedigheid van ons volk en God bedanken over het betrou wen dat onze fabrikanten en kooplieden den vreemdelingen inboezemen Laat ons meer en meer vervormbaar goed inkoopen en hetzelve vervormd en vertien dubbeld in weerde verkoopen en uitvoeren. Laat Vlaanderen zijne vroegere nijverheden en scheepvaart hernemen en alzoo werk ver schaffen aan zoovele vlaamsche werklieden, die Frankrijk intrekken om werk te vinden Laat ons eigene schepen kooperse koopers naar de vreemde landen stuien in plaats van ons te laten toppen en stropp door vreemden, en onder dat opzicht he oninglijk besluit toejuichen, dat alles wat noodig is om schepen te maken en uit te rusten, ontslaat van inkomrechten. Dan zal ons dierbaar vaderland in roem en rijkdom winnen en 't volk in weelde en welzijn leven. Jaarlijksche Bedevaart uit Vlaan- drenland naar O. L. Vrouw van Lourdes. ('28 Oegst1> Sep tember 1900). Met de goedkeuring van Z. H. Mgr. Wat felaert, bisschop van Brugge onder de geestelijke leiding van Eerw. Heer Bruloot, beggijnhofstrate, te Koririj Dit jaar, in 't weerekeeren, bijzondere stil stand te Parijs, voor de bedevaarders die zulks begeeren. Die daar geen liefhebber van zijn, vervolgen hunne reize met denzelfden oedevaartlrein. Reiskosten (gaan en keeren) 1* klas, 140 fr 2e 90 3* 60 Alle inlichtingen bij M. Frans Lamoral Carlier, 66, groeningelaan, te Kortrijk. (Zie de plakbrieven die eerstdaags in al de kerken van Vlaanderen zullen uitgehan gen worden.) Mijnheer de Notaris Bonte wierd. Donderdag der verledene week, plechtig ingehuldigd als burgemeester. Het weder sloig mede. Mijnheer Bonte is geerne gezien en geacht. Moet het verwon deren dat bet eene schoone feeste gewees is, voorbode van een gelukkig bestier Zonder overdrijving mogen wij zeggen dat wij nooit schoonder inhulding gezien hebben. De huizen en straten waren al gepint en versierd. Praalbogen, ten allen kanten. Opschriften en jaarschriften drukten de beste wenscben uit, den Burgemeester tereere. De stoet was allerprachtigst, acht tien praalwagens, waarvan er eenige, op recht kurieus opgeschikt geweest waren. Het banket, den held van bet feest aange boden, geschiedde op de gulhartigste en beste wijze. Des avonds algemeene verlich ting. Een heerlijk vuurwerk sloot de feeste lijkhedm, welke lange in het geheugen der Merckemnaren en der talrijke vreemdelingen zal bewaard blijven. Wij wenschen den heer notaris Bonte veel geluk, gelijk dal de Merckemnaars het mei reden gedaan hebben. Mgr. de Bisschop van Brugge heeft be noemd Eerw. Heer Pica vet, hulppriester te Emel ghem, is onderpistor benoemd te Bisseghen Professor in het collegia te Dixmude, den E. H. Aimé Desagher, priester in'tseminarie Klooster der lersche Damen binnen Yper Novene tereere van hetHHert van Jesus Vrijdag 29 Juni, laatste dag der Novene Ten 6 ure 's morgens, Uitstelling van het Allerheiligste Sacrament lot 11 ure. Ten 7 ure Mis. Ten 9 ure solemneele Hoogmis. Ten 11 ure Akt van eerboet en zegen met het Hoogweerdig. Ten 3 ure Uitstelling van het H. Sacra ment. Ten 3 1/2 Lof en Sermoen door Eerw Heer Principaal van het Bisschoppelijk co legie. Mgr Christiaens, die reeds meer dun 25 aar zoo ieverig werkzaam was in de moei lijke Chineesche missie van West-Zuidelijk 1 oupe, heeft zich, wegens zijn ziekelijken toestand, verplicht gezien zijn ontslag in te dienen. Z H de Paus, de gewichtigheid dier redens inziende, heeft dit ontslag aanveerd en in het konsistorie van 19 April, tot zijnen opvolger benoemd den E. P. Theotimus Verhaegen, als titel voerenden bisschop van Siena. Mgr Verhaegen werd den 19 Februari van het jaar 1867 geboren te Mechelen, alwaar hij in St-Romboutscollegie zijne eerste studiën deed. Eerw, Heer Wulleman pastor van Tiegbem is aldaar overleden in den ouderdom van 63 aar. - Eerw. Heer Moerman pastor van Sint- Andries-bij Brugge is Zondag aldaar over leden in den ouderdom van 51 jaar. De prins van Joinville. De laatste overlevende zoon van Louis Philippe, gewe zen koning van Frankrijk, en schoonbroeder van den eersten koning der Belgen, komt te ♦verlijden in don ouderdom van 82 jaar. De prins van Joinville nam deel aan verschillige torlogen, in den Maroc, in Amerika en in Frankrijk. Overal gedroeg hij zich zeer moedig. -Mevr. Gladstone, echtgenoote van wijlen den groolen staatsman Gladstone, is Donder dag avond, ten 6 ure, op het kasteel van la warden, Engeland, overleden. De over ledene was eene zeer verstandige vrouw, die een groot deel genomen heelt aan de grootsche werken van den great old man. 8 Juli 4900. 9 ure zielmis, Meersdom Ch. 29 Juli 1900, 8 are zielmis, Leon Vande- w alle. YPER. Donderdag laatst was de Ypersche bevolking ooggetuige van een aandoenlijk tafe reel. Twee peerden der Rijschool waren op vlucht in de Stuerstraat op 'toogenblik dat er veel volk en vooral veel kinder» op gang waren. Groote ongelukken waren le vreezeu. Op eens sprong een onzer medeburger, de hear Camille Six, moedig vooruit en gelukte erin niet zouder groot gevaar, maar ten koste van zijn leven, een der peerden aan te houden,en te bedwingen. Het is ons aangenaam deze moedige daad aan te halen zooveel te meer dal het de eerste maal niet is dat de heer Six zich dusdanig onder scheidt. MËESSËN. Miandag raorgend was zekere Jules Ncvejan, 33 jaar oud, wonende te Arraen- tiers, naar Meessen gekomen. Hij trad eene herberg binnen waar zijne gewezen vriendin, zekere Angèle Gevaert, aU meid diende. Nevejan was dronken. Hij poogde opnieuw met het meisje te verkeeren, doch vruchteloos. Woedend geworden over deze weigering, begon hij alles te verbrijzelen wat hem onder de handen viel en bedreigde de herbergierster en de meid met een mes. De herbergier Leonard Dewachter, werd verwichligd en kwam met een revolver afgeloopen, hij schoot op Neve ïjn.die deu koge dwars door den bil kreeg. De wonde is erg. 1SEGHEM. Maandag rond A 1/2 ure kwam de goederentrein tusschen Ronsselare en Ingel- munster te Iseghem aan. Vooraleer de trein stil stond,sprong de machinist,Leopold Dulhoo, woonachtig te Kortrijk, van zijn machien, met het ongelukkig gevolg dal hij nederluimelde en onder de wielen verbrijzeld werd. De ongeluk kige was nog geen veertig jaar oud; hij laat eene weduwe met 5 of 6 kinderen. Wilt gij suiker van eerste qualiteit? Neemt de pakken van de Tbiensche maalderij. MENGELWERK 21 door De moordenaar hebt gij willen voorbeeldig straffen. Joseph, de zoon van uwen redder was met die bestraffinge belast. Uwe moordenaar is gestorven in mijne armen, vol leedwijzen, vergiffenisse afsmeekende. Hij de ellendeling, viel de Nobele in de rede. Het vergaan van de An'tonia heeft hem dus gespaard Jasprak Karei plechtig, hij is gespaard geweest en niet alleen Joseph ook, Joseph, de trouwe tot der dood, is van de schipbreuke vrijgeschoten Joseph schonk den moordenaar vergiffenisse, ik ook in in uwen name. Heer grave, vergeeft gij aan uwen moordenaar Mijn God, zuchtte de Nobele, kan ik stren ger zijn dan Gij Ja, ik vergeve hem.... Maar Joseph, wat is er van Joseph geworden Heer grave, hernam de priester altijd even plechtig, na de schipbreuke de verlossinge, maar ook na de verlossinge, de plicht Joseph is nu bezig met uwe bevelen uit te voeren. Ik weet alles, heer grave, gij hebt reden om u te verheugen Maar weet gij, Roer grave, ging Braband met klem voort, weel gij wie den ondergang van uw scbip gewild en veroorzaakt heeft, wie uwen moorde naar eene kans lot redding op honderd bezorgd heeft, terwijl hij zich van eenen gewaanden tegenstrever ontmiek Geen woord meer Ik voele wat gij bedoelt Weet dat baron Von Daver mijn gast is, dat hij edelman js, en dal ik uwe zinspelingen niet en kan dulden Geheel wel, heer grave, ging Karei Braband koelbloedig voort, doe mij dan het genoegen baron Hector Von Daver, anders gezeid Pier Blommaert, naar hier te roepen. Gij zult even gaan zien langs welken kant uw vertrouwen dient gesteld te worden. Grave de Nobele stak de hand naar eene belkoorde uit, met het zichtbaar gedacht, den missionnaris aan de deure le doen zetten. Judith eventwel, door het verhaal van den priester geboeid, weerhield de hand van haren vader, en smee- kende vroeg zij Heer missionnaris, kunt gij ons niet een bewijs leveren van uwe beweringen Dat kan ik, Jufvrouwe, en ik hope dat Joseph u in korte dagen eene snelmare zal kunnen zenden die mijne getuigenisse zal nutteloos maken. Er wierd op de deure geklopt. Judith deed open. Mijnheer de Baron doet vragen of mijnheer de grave hem kan ontvangen, zei het oude Treesje. Laat hem binnen komen, antwoordde de grave, door de woorden van den missionnaris schijn baar tot andere gevoelens gekomen. Eenige oogenblikken verliepen in eene voor iedereen pijnlijke stilte :Eene van die drukke stilten die somtijds de zware dondervlagen voorafgaan. Fijn uitgeborsteld, knap opgezet, vertoonde zich de baron, een fijn, zeemende glimlachje op zijne lippen. Ben ik onbescheiden, heer grave, vroeg hij. Het docht mij dat gij een onverwacht en troostende bezoek moest ontvangen hebben, en altijd bekommerd om hetgene u aangenaams kan overkomen, kon ik niet langer wachten bij uwe blijde verrassinge tegenwoordig te zijn Die zoo zeemende, deelnemende tale van baron Von Daver,deed op den eertijdszoo scherpziende graven den indruk dien de huichelaar gewenscht had. Het verhaal vau den missionnaris had gansch zijn boeiend vermogen verloren. Karei Braband eventwel, en verloor zijne tegen woordigheid van geest niet. Bij het binnenkomen van den zoogezeiden baron was hij rechtgestaan, en terwijl hij eenen aanmoedigenden blik naar Judith wierp, had hij den aangekomene beleefd, doch uitdagende gegroet. Ziende dat hij door den steeds zoo hoffelijken de Nobele niet voorgesteld en wierd, ging hij zelve vooruit Mijnheer Blommaert, sprak hij, ik stel mij zelve voor. Karei Braband wij behooren aan de zelfde streke. Ongelukkig genoeg, gelijk er te Blaesvierle eiken groeien, rechte en gave, zoo groeien er ook paddestoelen, die, als hadden zij schaamte om hun beslaan, zich onder most verduiken zoo groeien er eerlijke lieden en deugnietenT Ware overmoedig voor mij, indien ik mij onder de eerste soorte rang schikte, maar u, mijnheer Blommaert, rangschikke ik zonder aarzelen onder de tweede soorte. Blommaert, gij zijteen schelm Die korte, snijdende beschuldiginge had baron Von Daver twee, drie maal van kleur doen veranderen. Krampachtig had hij zijne handen tot vuisten gebald, en, ware het niet de tegenwoordigheid zijner gehoopte prooi, zouden zij kneukelachtig op het aangezicht van den priester terecht gekomen zijn. Nogtans Von Daver verloor gedeeltelijk zijnehoog- moedige houdinge. Schijnbaar den missionnaris verwaarloozende, sprak hij Wat beteekent, heer grave, dat klucht spel Ik schijn hier, en dan nog met uwe toestemminge, een beschuldigde Grave de Nobele voerde strijd met zijn zeiven, het was zichtbaar. Eindelijk scheen hij een besluit genomen te hebben, en rechtstaande, als gedreven door eene onzienlijke zielskracht welke hem sedert eenigen lijn scheen ver laten te hebben, zei hij Heere baron, doe mij bet genoegen u neêre te zetten Gij zijt bier inderdaad beschuldigd als de laatste en de laagste der misdadigers. Ik en geloove eventwel niets van hetgene de heer missionnaris hier komt te vertellen, en ik verhope dat uwe verontschuldiginge schitterende zijn zal. Wee dengenc die hier liegt of leugentale voert 1 Heer Braband, hernoem uw verhaal t Zonder aarzelen herhaalde Karei Braband hetgene hij in de afwezigheid van den baron gezeid had. «En nu, voegde hij er bij, zich wendend »ot Von Daver, zeg mij of ik een huichelaar ben, of gij Heer grave, sprak hij, 't en behaagt mij niet mij tegen dezen zwartrok te verdedigen. Al wat hij zegt, is huichel en leugentale Het zij zoo, hervatte Karei Braband, altijd even koele maar ook altijd even vastberadend ik heb hier over «ij zeker schrift, geteekent Baron Von Daver Ik zal mij vergenoegen dit stuk door mijnheer degrave te laten lezen. En hij overhandigde den grave het zonderlinge papier welk hij tijdens zijne schipbreuke gevonden had. De grave, aangedaan zooals hij het in lange niet meer geweest en was, nam het geheimzinnig papierken uit de hand van den priester, en hij las hetgene Karei Biaband eenigen tijd te voeren met zoovele aandoeninge gelezen had. Alep, wanneer gij het schip verdronken en Joseph vermoord hebt, maak dan het onderste gedeelte van dees papier los, en bied het te Parijs, in mijn hotel, aan. Op het onderste gedeelte van het papier, las de ver blufte grave. Theofiel, de drager van dees schrift heeft mij eenen groolen dienst bewezen. Ik geef u bevel dat hij eene kamer in mijn hotel hebbe, en als ik zelve gediend worde lot mijne terugkomste. Baron Von Davkr. Is dat, vroeg de Nobele, a uw geschrifte Ik moet u bekennen dat de gelijkenisse over is, doch ik wille nog hopen dat gij mij eene schitterendo ont- scbuldiginge zult opdienen. De baron gansch ontmoedigd, maar overtuigd dat hij groot spel spelen moest, ging eenen stap vooruit, en den jongen missionnaris scherp in de oogen ziende sprak hij AI VtTPolft.)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2